To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
Languages
Recent
Show all languages
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

1920 United States House of Representatives elections

From Wikipedia, the free encyclopedia

1920 United States House of Representatives elections

← 1918 November 2, 1920[a] 1922 →

All 435 seats to the United States House of Representatives
218 seats needed for a majority
  Majority party Minority party
 
Frederick Gillett.jpg
ChampClark.jpg
Leader Frederick Gillett Champ Clark
(lost re-election)
Party Republican Democratic
Leader since May 19, 1919 March 4, 1909
Leader's seat Massachusetts 2nd Missouri 9th
Last election 240 seats 192 seats
Seats won 303[b] 131
Seat change Increase 63 Decrease 61
Popular vote 14,803,673 8,903,730
Percentage 58.82% 35.38%
Swing Increase 5.56% Decrease 7.77%

  Third party Fourth party
 
Party Socialist Prohibition
Last election 1 seat 1 seat
Seats won 1 0
Seat change Steady Decrease 1
Popular vote 648,577 176,811
Percentage 2.58% 0.70%
Swing Decrease 0.64% Decrease 0.25%

  Fifth party
 
Party Independent
Last election 1 seat
Seats won 1 [c]
Seat change Steady

1920 House Elections.png
Results:
     Democratic hold      Democratic gain
     Republican hold      Republican gain

Speaker before election

Frederick Gillett
Republican

Elected Speaker

Frederick Gillett
Republican

The 1920 United States House of Representatives elections, were held to select members of the United States House of Representatives in the 67th Congress of the United States. It coincided with the election of President Warren G. Harding, the first time that women in all states were allowed to vote in federal elections after the passage of the 19th Amendment.

The incumbent Democratic administration of Woodrow Wilson lost popularity after the conclusion of World War I in 1918, as American voters hoped to return to isolationism and avoid military conflict in the future. Heedless of the prevailing national mood, Wilson advocated American leadership in a new international order under the League of Nations, alienated voters of German and Irish ancestry, and constantly struggled with a Congress controlled by the opposition Republican Party. Harding and the Republicans promised a new start for the nation and a disassociation from Europe's political troubles that most voters found appealing. As a result, the Republicans picked up 63 seats in the House of Representatives, with most of the gains coming from Democratic-leaning districts in the big industrial cities and the border states. Many of these districts elected Republican representatives for the only time in decades, and House Democratic leader Champ Clark was among those who lost reelection. Although the South remained solidly Democratic for the most part, the Republicans secured more than 90% of the seats outside the South, which gave them their largest majority of the 20th century. The 67th Congress is the most recent in which the Republican Party won greater than a two-thirds majority of seats in either chamber.

Election summaries

131 1 303
Democratic [d] Republican[b]

Source: Election Statistics - Office of the Clerk

House seats
Democratic
30.11%
Republican[b]
69.66%
Socialist
0.23%
  Seats by party holding plurality in state      80+% Democratic    80+% Republican     60+% to 80% Democratic    60+% to 80% Republican     Up to 60% Democratic    Up to 60% Republican
Seats by party holding plurality in state
  80+% Democratic
  80+% Republican
  60+% to 80% Democratic
  60+% to 80% Republican
  Up to 60% Democratic
  Up to 60% Republican
  Net gain in party representation      6+ Democratic gain    6+ Republican gain     3-5 Democratic gain    3-5 Republican gain     1-2 Democratic gain    1-2 Republican gain     no net change
Net gain in party representation
  6+ Democratic gain
  6+ Republican gain
  3-5 Democratic gain
  3-5 Republican gain
  1-2 Democratic gain
  1-2 Republican gain
  no net change

Special elections

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Alabama 5 James Thomas Heflin Democratic 1904 Incumbent resigned when elected U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Winner took seat December 14, 1920.
New York 14

Alabama

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Alabama 1 John McDuffie Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Alabama 2 S. Hubert Dent Jr. Democratic 1908 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Alabama 3 Henry B. Steagall Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Alabama 4 Fred L. Blackmon Democratic 1910 Incumbent re-elected.
Alabama 5 James Thomas Heflin Democratic 1904 Incumbent resigned when elected U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Winner took seat December 14, 1920.
Alabama 6 William B. Oliver Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Alabama 7 Lilius B. Rainey Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Alabama 8 Edward B. Almon Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Alabama 9 George Huddleston Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Alabama 10 William B. Bankhead Democratic 1916 Incumbent re-elected.

Arizona

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Arizona at-large Carl Hayden Democratic 1911 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Carl Hayden (Democratic) 57.8%
  • James A. Dunseath (Republican) 42.2%

Arkansas

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Arkansas 1 Thaddeus H. Caraway Democratic 1912 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Arkansas 2 William A. Oldfield Democratic 1908 Incumbent re-elected.
Arkansas 3 John N. Tillman Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Arkansas 4 Otis Wingo Democratic 1912 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Otis Wingo (Democratic) 64.1%
  • W. H. Dunblazier (Republican) 35.9%
Arkansas 5 Henderson M. Jacoway Democratic 1910 Incumbent re-elected.
Arkansas 6 Samuel M. Taylor Democratic 1910 Incumbent re-elected.
Arkansas 7 William S. Goodwin Democratic 1910 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.

California

District Incumbent Party First elected Result Opponent
California 1 Clarence F. Lea Democratic 1916 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Clarence F. Lea (Democratic) 61.7%
  • C. A. Bodwell Jr. (Republican) 33.3%
  • A. K. Gifford (Socialist) 5.0%
California 2 John E. Raker Democratic 1910 Incumbent re-elected.
California 3 Charles F. Curry Republican 1912 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles F. Curry (Republican) 74.7%
  • J. W. Struckenbruck (Democratic) 20.4%
  • Miles William Beck (Socialist) 4.9%
California 4 Julius Kahn Republican 1898 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Julius Kahn (Republican) 84.6%
  • Milton Harlan (Socialist) 15.4%
California 5 John I. Nolan Republican 1912 Incumbent re-elected.
California 6 John A. Elston Republican 1914 Incumbent re-elected.
California 7 Henry E. Barbour Republican 1918 Incumbent re-elected.
California 8 Hugh S. Hersman Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
California 9 Charles H. Randall Prohibition 1914 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
California 10 Henry Z. Osborne Republican 1916 Incumbent re-elected.
California 11 William Kettner Democratic 1912 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.

Colorado

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Colorado 1 William Newell Vaile Republican 1918 Incumbent re-elected.
Colorado 2 Charles Bateman Timberlake Republican 1914 Incumbent re-elected.
Colorado 3 Guy Urban Hardy Republican 1918 Incumbent re-elected.
Colorado 4 Edward Thomas Taylor Democratic 1908 Incumbent re-elected.

Connecticut

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Connecticut 1 Augustine Lonergan Democratic 1916 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican gain.
Connecticut 2 Richard P. Freeman Republican 1914 Incumbent re-elected.
Connecticut 3 John Q. Tilson Republican 1914 Incumbent re-elected.
Connecticut 4 Schuyler Merritt Republican 1916 Incumbent re-elected.
Connecticut 5 James P. Glynn Republican 1914 Incumbent re-elected.

Delaware

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Delaware at-large Caleb R. Layton Republican 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Caleb R. Layton (Republican) 55.7%
  • James R. Clements (Democratic) 43.0%
  • Robert A. Walker (Socialist) 1.1%
  • Howard T. Ennis (Independent) 0.2%

Florida

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Florida 1 Herbert J. Drane Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Florida 2 Frank Clark Democratic 1904 Incumbent re-elected.
Florida 3 John H. Smithwick Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Florida 4 William J. Sears Democratic 1914 Incumbent re-elected.

Georgia

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Georgia 1 James W. Overstreet Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Georgia 2 Frank Park Democratic 1912 Incumbent re-elected.
Georgia 3 Charles R. Crisp Democratic 1912 Incumbent re-elected.
Georgia 4 William C. Wright Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Georgia 5 William D. Upshaw Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Georgia 6 James W. Wise Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Georgia 7 Gordon Lee Democratic 1904 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gordon Lee (Democratic) 99.6%
  • A.L Weaver (Republican) .4%
Georgia 8 Charles H. Brand Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Georgia 9 Thomas Montgomery Bell Democratic 1904 Incumbent re-elected.
Georgia 10 Carl Vinson Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Georgia 11 William C. Lankford Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Georgia 12 William W. Larsen Democratic 1916 Incumbent re-elected.

Idaho

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Idaho 1 Burton L. French Republican 1916 Incumbent re-elected.
Idaho 2 Addison T. Smith Republican 1912 Incumbent re-elected.

Illinois

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Illinois 1 Martin B. Madden Republican 1904 Incumbent re-elected.
Illinois 2 James R. Mann Republican 1896 Incumbent re-elected.
Illinois 3 William W. Wilson Republican 1914 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Illinois 4 John W. Rainey Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Illinois 5 Adolph J. Sabath Democratic 1906 Incumbent re-elected.
Illinois 6 James McAndrews Democratic 1912 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Illinois 7 Niels Juul Republican 1916 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
Illinois 8 Thomas Gallagher Democratic 1908 Incumbent lost renomination.
New member elected. (?)
Democratic hold.
Illinois 9 Frederick A. Britten Republican 1912 Incumbent re-elected.
Illinois 10 Carl R. Chindblom Republican 1918 Incumbent re-elected.
Illinois 11 Ira C. Copley Republican 1910 Incumbent re-elected.
Illinois 12 Charles Eugene Fuller Republican 1914 Incumbent re-elected.
Illinois 13 John C. McKenzie Republican 1910 Incumbent re-elected.
Illinois 14 William J. Graham Republican 1916 Incumbent re-elected.
Illinois 15 Edward John King Republican 1914 Incumbent re-elected.
Illinois 16 Clifford Ireland Republican 1916 Incumbent re-elected.
Illinois 17 Frank L. Smith Republican 1918 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican hold.
Illinois 18 Joseph G. Cannon Republican 1914 Incumbent re-elected.
Illinois 19 William B. McKinley Republican 1914 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican hold.
Illinois 20 Henry T. Rainey Democratic 1902 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Illinois 21 Loren E. Wheeler Republican 1914 Incumbent re-elected.
Illinois 22 William A. Rodenberg Republican 1914 Incumbent re-elected.
Illinois 23 Edwin B. Brooks Republican 1918 Incumbent re-elected.
Illinois 24 Thomas S. Williams Republican 1914 Incumbent re-elected.
Illinois 25 Edward E. Denison Republican 1914 Incumbent re-elected.
Illinois at-large Richard Yates Jr. Republican 1918 Incumbent re-elected.
William E. Mason Republican 1916 Incumbent re-elected.

Indiana

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Indiana 1 Oscar R. Luhring Republican 1918 Incumbent re-elected.
Indiana 2 Oscar E. Bland Republican 1916 Incumbent re-elected.
Indiana 3 James W. Dunbar Republican 1918 Incumbent re-elected.
Indiana 4 John S. Benham Republican 1918 Incumbent re-elected.
Indiana 5 Everett Sanders Republican 1916 Incumbent re-elected.
Indiana 6 Richard N. Elliott Republican 1918 Incumbent re-elected.
Indiana 7 Merrill Moores Republican 1914 Incumbent re-elected.
Indiana 8 Albert H. Vestal Republican 1916 Incumbent re-elected.
Indiana 9 Fred S. Purnell Republican 1916 Incumbent re-elected.
Indiana 10 William R. Wood Republican 1914 Incumbent re-elected.
Indiana 11 Milton Kraus Republican 1916 Incumbent re-elected.
Indiana 12 Louis W. Fairfield Republican 1916 Incumbent re-elected.
Indiana 13 Andrew J. Hickey Republican 1918 Incumbent re-elected.

Iowa

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Iowa 1 Charles A. Kennedy Republican 1906 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Iowa 2 Harry E. Hull Republican 1914 Incumbent re-elected.
Iowa 3 Burton E. Sweet Republican 1914 Incumbent re-elected.
Iowa 4 Gilbert N. Haugen Republican 1898 Incumbent re-elected.
Iowa 5 James W. Good Republican 1908 Incumbent re-elected.
Iowa 6 C. William Ramseyer Republican 1914 Incumbent re-elected.
Iowa 7 Cassius C. Dowell Republican 1914 Incumbent re-elected.
Iowa 8 Horace M. Towner Republican 1910 Incumbent re-elected.
Iowa 9 William R. Green Republican 1910 Incumbent re-elected.
Iowa 10 Lester J. Dickinson Republican 1918 Incumbent re-elected.
Iowa 11 William D. Boies Republican 1918 Incumbent re-elected.

Kansas

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Kansas 1 Daniel R. Anthony Jr. Republican 1907 (Special) Incumbent re-elected.
Kansas 2 Edward C. Little Republican 1916 Incumbent re-elected.
Kansas 3 Philip P. Campbell Republican 1902 Incumbent re-elected.
Kansas 4 Homer Hoch Republican 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Homer Hoch (Republican) 67.0%
  • Walter W. Austin (Democratic) 30.7%
  • Carlos A. Stebbins (Socialist) 2.3%
Kansas 5 James G. Strong Republican 1918 Incumbent re-elected.
Kansas 6 Hays B. White Republican 1918 Incumbent re-elected.
Kansas 7 Jasper Napoleon Tincher Republican 1918 Incumbent re-elected.
Kansas 8 William Augustus Ayres Democratic 1914 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Kentucky

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Kentucky 1 Alben Barkley Democratic 1912 Incumbent re-elected.
Kentucky 2 David Hayes Kincheloe Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Kentucky 3 Robert Y. Thomas Jr. Democratic 1908 Incumbent re-elected.
Kentucky 4 Ben Johnson Democratic 1906 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ben Johnson (Democratic) 52.5%
  • John P. Haswell (Republican) 47.5%
Kentucky 5 Charles F. Ogden Republican 1918 Incumbent re-elected.
Kentucky 6 Arthur B. Rouse Democratic 1910 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Arthur B. Rouse (Democratic) 53.7%
  • Rodney G. Beyson (Republican) 35.2%
  • Harry V. Dill (Independent) 11.1%
Kentucky 7 J. Campbell Cantrill Democratic 1908 Incumbent re-elected.
Kentucky 8 King Swope Republican 1919 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Kentucky 9 William Jason Fields Democratic 1910 Incumbent re-elected.
Kentucky 10 John W. Langley Republican 1906 Incumbent re-elected.
Kentucky 11 John M. Robsion Republican 1918 Incumbent re-elected.

Louisiana

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Louisiana 1 James O'Connor Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Louisiana 2 Henry Garland Dupré Democratic 1908 Incumbent re-elected.
Louisiana 3 Whitmell P. Martin Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Louisiana 4 John T. Watkins Democratic 1904 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Louisiana 5 Riley Joseph Wilson Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Louisiana 6 Jared Y. Sanders Sr. Democratic 1916 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Louisiana 7 Ladislas Lazaro Democratic 1912 Incumbent re-elected.
Louisiana 8 James Benjamin Aswell Democratic 1912 Incumbent re-elected.

Maine


District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Maine 1 Louis B. Goodall Republican 1916 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Maine 2 Wallace H. White Jr. Republican 1916 Incumbent re-elected.
Maine 3 John A. Peters Republican 1913 Incumbent re-elected.
Maine 4 Ira G. Hersey Republican 1916 Incumbent re-elected.

Maryland

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Maryland 1 William N. Andrews Republican 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Maryland 2 Carville D. Benson Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Maryland 3 Charles P. Coady Democratic 1912 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Maryland 4 J. Charles Linthicum Democratic 1910 Incumbent re-elected.
  • Green tickY J. Charles Linthicum (Democratic) 42.4%
  • William O. Atwood (Republican) 40.8%
  • W. E. Knickman (Independent) 11.1%
  • John G. Baker (Independent) 4.2%
  • C. F. Saunders (Socialist) 1.1%
  • Ada Smith Lang (Labor) 0.4%
Maryland 5 Sydney Emanuel Mudd II Republican 1914 Incumbent re-elected.
Maryland 6 Frederick N. Zihlman Republican 1916 Incumbent re-elected.

Massachusetts

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Massachusetts 1 Allen T. Treadway Republican 1912 Incumbent re-elected.
Massachusetts 2 Frederick H. Gillett Republican 1892 Incumbent re-elected.
Massachusetts 3 Calvin D. Paige Republican 1913 Incumbent re-elected.
Massachusetts 4 Samuel E. Winslow Republican 1912 Incumbent re-elected.
Massachusetts 5 John Jacob Rogers Republican 1912 Incumbent re-elected.
Massachusetts 6 Willfred W. Lufkin Republican 1917 Incumbent re-elected.
Massachusetts 7 Michael F. Phelan Democratic 1912 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Massachusetts 8 Frederick W. Dallinger Republican 1914 Incumbent re-elected.
Massachusetts 9 Alvan T. Fuller Republican 1916 Incumbent retired to run for Lieutenant Governor
Republican hold.
Massachusetts 10 Peter Francis Tague Democratic 1914/1919 Incumbent re-elected.
Massachusetts 11 George H. Tinkham Republican 1914 Incumbent re-elected.
Massachusetts 12 James A. Gallivan Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Massachusetts 13 Robert Luce Republican 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert Luce (Republican) 70.9%
  • Charles F. McCarthy (Democratic) 29.1%
Massachusetts 14 Richard Olney Democratic 1914 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Massachusetts 15 William S. Greene Republican 1898 Incumbent re-elected.
Massachusetts 16 Joseph Walsh Republican 1914 Incumbent re-elected.

Michigan

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Michigan 1 Frank Ellsworth Doremus Democratic 1910 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
Michigan 2 Earl C. Michener Republican 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Earl C. Michener (Republican) 70.9%
  • William H. Moore (Democratic) 29.0%
  • James W. Helme (Liberal) 0.1%
Michigan 3 John M. C. Smith Republican 1910 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Michigan 4 Edward L. Hamilton Republican 1896 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Michigan 5 Carl E. Mapes Republican 1912 Incumbent re-elected.
Michigan 6 Patrick H. Kelley Republican 1914 Incumbent re-elected.
Michigan 7 Louis C. Cramton Republican 1912 Incumbent re-elected.
Michigan 8 Joseph W. Fordney Republican 1898 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joseph W. Fordney (Republican) 72.2%
  • Austin M. Brown (Democratic) 27.6%
  • Morris McNally (Liberal) 0.2%
Michigan 9 James C. McLaughlin Republican 1906 Incumbent re-elected.
Michigan 10 Gilbert A. Currie Republican 1916 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
Michigan 11 Frank D. Scott Republican 1914 Incumbent re-elected.
Michigan 12 W. Frank James Republican 1914 Incumbent re-elected.
  • Green tickY W. Frank James (Republican) 80.4%
  • Edward C. Anthony (Democratic) 16.2%
  • Olga S. von Zellen (Liberal) 3.4%
Michigan 13 Charles Archibald Nichols Republican 1914 Died in office
Republican hold.

Minnesota

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Minnesota 1 Sydney Anderson Republican 1910 Incumbent re-elected.
Minnesota 2 Franklin Ellsworth Republican 1914 Incumbent retired to run for Governor of Michigan.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Frank Clague (Republican) 65.2%
  • H. A. Fuller (Independent) 25.6%
  • Frank Simon (Democratic) 9.2%
Minnesota 3 Charles Russell Davis Republican 1902 Incumbent re-elected.
Minnesota 4 Oscar Keller Republican 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Oscar Keller (Republican) 58.7%
  • Thomas J. Brady (Democratic) 34.2%
  • Carl W. Cummins (Republican) 7.1%
Minnesota 5 Walter Newton Republican 1918 Incumbent re-elected.
Minnesota 6 Harold Knutson Republican 1916 Incumbent re-elected.
Minnesota 7 Andrew J. Volstead Republican 1902 Incumbent re-elected.
Minnesota 8 William L. Carss Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Minnesota 9 Halvor Steenerson Republican 1902 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Halvor Steenerson (Republican) 52.6%
  • N. E. Thormodson (Independent) 38.3%
  • Frank Jeffers (Democratic) 9.1%
Minnesota 10 Thomas D. Schall Republican 1914 Incumbent re-elected.

Mississippi

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Mississippi 1 Ezekiel S. Candler Jr. Democratic 1900 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Mississippi 2 Hubert D. Stephens Democratic 1910 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Mississippi 3 Benjamin G. Humphreys II Democratic 1902 Incumbent re-elected.
Mississippi 4 Thomas U. Sisson Democratic 1908 Incumbent re-elected.
Mississippi 5 William W. Venable Democratic 1916 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Mississippi 6 Paul B. Johnson Sr. Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Mississippi 7 Percy E. Quin Democratic 1912 Incumbent re-elected.
Mississippi 8 James W. Collier Democratic 1908 Incumbent re-elected.

Missouri

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Missouri 1 Milton A. Romjue Democratic 1916 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Missouri 2 William W. Rucker Democratic 1898 Incumbent re-elected.
Missouri 3 Jacob L. Milligan Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Missouri 4 Charles F. Booher Democratic 1906 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
Missouri 5 William Thomas Bland Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Missouri 6 Clement C. Dickinson Democratic 1910 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Missouri 7 Samuel C. Major Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Missouri 8 William L. Nelson Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Missouri 9 Champ Clark Democratic 1896 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Missouri 10 Cleveland A. Newton Republican 1918 Incumbent re-elected.
Missouri 11 William L. Igoe Democratic 1912 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Missouri 12 Leonidas C. Dyer Republican 1914 Incumbent re-elected.
Missouri 13 Marion E. Rhodes Republican 1918 Incumbent re-elected.
Missouri 14 Edward D. Hays Republican 1918 Incumbent re-elected.
Missouri 15 Isaac V. McPherson Republican 1918 Incumbent re-elected.
Missouri 16 Thomas L. Rubey Democratic 1910 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Montana

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Montana 1 John M. Evans Democratic 1912 Incumbent lost renomination.
New member elected. (?)
Republican gain.
Montana 2 Carl W. Riddick Republican 1918 Incumbent re-elected.

Nebraska

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Nebraska 1 C. Frank Reavis Republican 1914 Incumbent re-elected.
Nebraska 2 Albert W. Jefferis Republican 1918 Incumbent re-elected.
Nebraska 3 Robert E. Evans Republican 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert E. Evans (Republican) 54.0%
  • Webb Rice (Democratic) 24.2%
  • Marie Weekes (Independent) 21.8%
Nebraska 4 Melvin O. McLaughlin Republican 1918 Incumbent re-elected.
Nebraska 5 William E. Andrews Republican 1918 Incumbent re-elected.
Nebraska 6 Moses P. Kinkaid Republican 1902 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Moses P. Kinkaid (Republican) 64.5%
  • Thomas C. Grimes (Democratic) 27.3%
  • Lucien Stebbins (Independent) 8.2%

Nevada

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Nevada at-large Charles R. Evans Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

New Hampshire

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
New Hampshire 1 Sherman Everett Burroughs Republican 1916 Incumbent re-elected.
New Hampshire 2 Edward Hills Wason Republican 1914 Incumbent re-elected.

New Jersey

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
New Jersey 1 William J. Browning Republican 1910 Died in office
Republican hold.
New Jersey 2 Isaac Bacharach Republican 1914 Incumbent re-elected.
New Jersey 3 Thomas J. Scully Democratic 1910 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
New Jersey 4 Elijah C. Hutchinson Republican 1914 Incumbent re-elected.
New Jersey 5 Ernest R. Ackerman Republican 1918 Incumbent re-elected.
New Jersey 6 John R. Ramsey Republican 1916 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
New Jersey 7 Amos H. Radcliffe Republican 1918 Incumbent re-elected.
New Jersey 8 Cornelius A. McGlennon Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New Jersey 9 Daniel F. Minahan Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New Jersey 10 Frederick R. Lehlbach Republican 1914 Incumbent re-elected.
New Jersey 11 John J. Eagan Democratic 1912 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New Jersey 12 James A. Hamill Democratic 1906 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.

New Mexico

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
New Mexico at-large Benigno C. Hernández Republican 1918 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.

New York

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
New York 1 Frederick C. Hicks Republican 1914 Incumbent re-elected.
New York 2 C. Pope Caldwell Democratic 1914 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
New York 3 John MacCrate Republican 1918 Incumbent retired to run for Justice.
New member elected.
Republican hold.
New York 4 Thomas H. Cullen Democratic 1918 Incumbent re-elected.
New York 5 John B. Johnston Democratic 1918 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
New York 6 Frederick W. Rowe Republican 1914 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
New York 7 James P. Maher Democratic 1910 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New York 8 William E. Cleary Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New York 9 David J. O'Connell Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New York 10 Reuben L. Haskell Republican 1914 Resigned
Republican hold.
New York 11 Daniel J. Riordan Democratic 1906 Incumbent re-elected.
New York 12 Henry M. Goldfogle Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Socialist gain.
New York 13 Christopher D. Sullivan Democratic 1916 Incumbent re-elected.
New York 14 Fiorello La Guardia Republican 1916 Incumbent retired when elected to New York City Board of Aldermen.
New member elected.
Republican hold.
New York 15 Peter J. Dooling Democratic 1912 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New York 16 Thomas Francis Smith Democratic 1917 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
New York 17 Herbert Pell Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New York 18 John F. Carew Democratic 1912 Incumbent re-elected.
New York 19 Joseph Rowan Democratic 1918 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
New York 20 Isaac Siegel Republican 1914 Incumbent re-elected.
New York 21 Jerome F. Donovan Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New York 22 Anthony J. Griffin Democratic 1918 Incumbent re-elected.
New York 23 Richard F. McKiniry Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New York 24 James V. Ganly Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New York 25 James W. Husted Republican 1914 Incumbent re-elected.
New York 26 Edmund Platt Republican 1912 Resigned when appointed to Federal Reserve Board
Republican hold.
New York 27 Charles B. Ward Republican 1914 Incumbent re-elected.
New York 28 Rollin B. Sanford Republican 1914 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
New York 29 James S. Parker Republican 1912 Incumbent re-elected.
New York 30 Frank Crowther Republican 1918 Incumbent re-elected.
New York 31 Bertrand Snell Republican 1915 Incumbent re-elected.
New York 32 Luther W. Mott Republican 1910 Incumbent re-elected.
New York 33 Homer P. Snyder Republican 1914 Incumbent re-elected.
New York 34 William H. Hill Republican 1918 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
New York 35 Walter W. Magee Republican 1914 Incumbent re-elected.
New York 36 Norman J. Gould Republican 1915 Incumbent re-elected.
New York 37 Alanson B. Houghton Republican 1918 Incumbent re-elected.
New York 38 Thomas B. Dunn Republican 1912 Incumbent re-elected.
New York 39 Archie D. Sanders Republican 1916 Incumbent re-elected.
New York 40 S. Wallace Dempsey Republican 1914 Incumbent re-elected.
New York 41 Clarence MacGregor Republican 1918 Incumbent re-elected.
New York 42 James M. Mead Democratic 1918 Incumbent re-elected.
New York 43 Daniel A. Reed Republican 1918 Incumbent re-elected.

North Carolina

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
North Carolina 1 John Humphrey Small Democratic 1898 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
North Carolina 2 Claude Kitchin Democratic 1900 Incumbent re-elected.
North Carolina 3 Samuel M. Brinson Democratic 1918 Incumbent re-elected.
North Carolina 4 Edward W. Pou Democratic 1900 Incumbent re-elected.
North Carolina 5 Charles Manly Stedman Democratic 1910 Incumbent re-elected.
North Carolina 6 Hannibal L. Godwin Democratic 1906 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
North Carolina 7 Leonidas D. Robinson Democratic 1916 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
North Carolina 8 Robert L. Doughton Democratic 1910 Incumbent re-elected.
North Carolina 9 Clyde R. Hoey Democratic 1919 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
North Carolina 10 Zebulon Weaver Democratic 1916 Incumbent re-elected.

North Dakota

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
North Dakota 1 John M. Baer Nonpartisan League 1916 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
North Dakota 2 George M. Young Republican 1912 Incumbent re-elected.
North Dakota 3 James H. Sinclair Republican 1918 Incumbent re-elected.

Ohio

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Ohio 1 Nicholas Longworth Republican 1914 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Nicholas Longworth (Republican) 57.6%
  • John H. Allen (Democratic) 40.4%
  • Eli G. Frankenstein (Independent) 1.1%
  • Edward L. Hitchens (Republican) 0.9%
Ohio 2 Ambrose E. B. Stephens Republican 1918 Incumbent re-elected.
Ohio 3 Warren Gard Democratic 1912 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Roy G. Fitzgerald (Republican) 50.2%
  • William G. Pickerel (Democratic) 44.9%
  • Clarence M. Gauger (Independent) 4.9%
Ohio 4 Benjamin F. Welty Democratic 1916 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 5 Charles J. Thompson Republican 1918 Incumbent re-elected.
Ohio 6 Charles C. Kearns Republican 1914 Incumbent re-elected.
Ohio 7 Simeon D. Fess Republican 1914 Incumbent re-elected.
Ohio 8 R. Clint Cole Republican 1918 Incumbent re-elected.
Ohio 9 Isaac R. Sherwood Democratic 1906 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 10 Israel M. Foster Republican 1918 Incumbent re-elected.
Ohio 11 Edwin D. Ricketts Republican 1918 Incumbent re-elected.
Ohio 12 Clement Laird Brumbaugh Democratic 1912 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 13 James T. Begg Republican 1918 Incumbent re-elected.
Ohio 14 Martin L. Davey Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 15 C. Ellis Moore Republican 1918 Incumbent re-elected.
Ohio 16 Roscoe C. McCulloch Republican 1914 Incumbent retired to run for Governor of Ohio.
New member elected.
Republican hold.
Ohio 17 William A. Ashbrook Democratic 1906 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 18 B. Frank Murphy Republican 1918 Incumbent re-elected.
Ohio 19 John G. Cooper Republican 1914 Incumbent re-elected.
Ohio 20 Charles A. Mooney Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 21 John J. Babka Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 22 Henry I. Emerson Republican 1914 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Theodore E. Burton (Republican) 74.3%
  • Matthew B. Excell (Democratic) 25.1%
  • Max J. Sillins (Independent) 0.6%

Oklahoma

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Oklahoma 1 Everette B. Howard Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Oklahoma 2 William W. Hastings Democratic 1914 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Oklahoma 3 Charles D. Carter Democratic 1907 (New state) Incumbent re-elected.
Oklahoma 4 Tom D. McKeown Democratic 1916 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Oklahoma 5 John W. Harreld Republican 1919 (Special) Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic gain.
Oklahoma 6 Scott Ferris Democratic 1907 (New state) Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican gain.
Oklahoma 7 James V. McClintic Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Oklahoma 8 Dick Thompson Morgan Republican 1908 Died in office
Republican hold.

Oregon

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Oregon 1 Willis C. Hawley Republican 1906 Incumbent re-elected.
Oregon 2 Nicholas J. Sinnott Republican 1912 Incumbent re-elected.
Oregon 3 Clifton N. McArthur Republican 1914 Incumbent re-elected.

Pennsylvania

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Pennsylvania 1 William S. Vare Republican 1912 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 2 George S. Graham Republican 1912 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 3 J. Hampton Moore Republican 1906 Died in office
Republican hold.
Pennsylvania 4 George W. Edmonds Republican 1912 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 5 Peter E. Costello Republican 1914 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Pennsylvania 6 George P. Darrow Republican 1914 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 7 Thomas S. Butler Republican 1896 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 8 Henry Winfield Watson Republican 1914 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 9 William Walton Griest Republican 1908 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 10 Patrick McLane Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 11 John J. Casey Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 12 John Reber Republican 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Reber (Republican) 55.2%
  • Thomas J. Butler (Democratic) 44.8%
Pennsylvania 13 Arthur Granville Dewalt Democratic 1914 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 14 Louis T. McFadden Republican 1914 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 15 Edgar R. Kiess Republican 1912 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 16 John V. Lesher Democratic 1912 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 17 Benjamin K. Focht Republican 1914 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 18 Aaron Shenk Kreider Republican 1912 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 19 John M. Rose Republican 1916 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 20 Edward S. Brooks Republican 1918 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 21 Evan J. Jones Republican 1918 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 22 John H. Wilson Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 23 Samuel Austin Kendall Republican 1918 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 24 Henry Wilson Temple Republican 1912 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 25 Milton W. Shreve Republican 1918 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 26 Henry Joseph Steele Democratic 1914 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 27 Nathan Leroy Strong Republican 1916 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 28 Willis J. Hulings Prohibition 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 29 Stephen Geyer Porter Republican 1910 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 30 Melville Clyde Kelly Republican 1916 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 31 John M. Morin Republican 1912 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 32 Guy E. Campbell Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Pennsylvania at-large William J. Burke Republican 1918 Incumbent re-elected.
Thomas S. Crago Republican 1914 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Anderson Howell Walters Republican 1918 Incumbent re-elected.
Mahlon Morris Garland Republican 1914 Incumbent re-elected.

Rhode Island

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Rhode Island 1 Clark Burdick Republican 1918 Incumbent re-elected.
Rhode Island 2 Walter R. Stiness Republican 1914 Incumbent re-elected.
Rhode Island 3 Ambrose Kennedy Republican 1912 Incumbent re-elected.

South Carolina

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
South Carolina 1 Richard S. Whaley Democratic 1913 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
South Carolina 2 James F. Byrnes Democratic 1910 Incumbent re-elected.
South Carolina 3 Frederick H. Dominick Democratic 1916 Incumbent re-elected.
South Carolina 4 Samuel J. Nicholls Democratic 1915 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
South Carolina 5 William F. Stevenson Democratic 1917 Incumbent re-elected.
South Carolina 6 Philip H. Stoll Democratic 1919 Incumbent re-elected.
South Carolina 7 Edward C. Mann Democratic 1919 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.

South Dakota

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
South Dakota 1 Charles A. Christopherson Republican 1918 Incumbent re-elected.
South Dakota 2 Royal C. Johnson Republican 1918 Incumbent re-elected.
South Dakota 3 Harry L. Gandy Democratic 1914 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Tennessee

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Tennessee 1 Sam R. Sells Republican 1910 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
Tennessee 2 J. Will Taylor Republican 1918 Incumbent re-elected.
Tennessee 3 John A. Moon Democratic 1896 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Tennessee 4 Cordell Hull Democratic 1906 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Tennessee 5 Ewin L. Davis Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Tennessee 6 Joseph W. Byrns Sr. Democratic 1908 Incumbent re-elected.
Tennessee 7 Lemuel P. Padgett Democratic 1900 Incumbent re-elected.
Tennessee 8 Thetus W. Sims Democratic 1896 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican gain.
Tennessee 9 Finis J. Garrett Democratic 1904 Incumbent re-elected.
Tennessee 10 Hubert Fisher Democratic 1916 Incumbent re-elected.

Texas

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Texas 1 Eugene Black Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Texas 2 John C. Box Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Texas 3 James Young Democratic 1910 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Texas 4 Sam Rayburn Democratic 1912 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Sam Rayburn (Democratic) 77.6%
  • A. W. Acheson (Republican) 22.4%
Texas 5 Hatton W. Sumners Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Texas 6 Rufus Hardy Democratic 1906 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Rufus Hardy (Democratic) 74.0%
  • Clyde Essex (American) 15.5%
  • D. H. Merrill (Republican) 10.6%
Texas 7 Clay Stone Briggs Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Texas 8 Joe H. Eagle Democratic 1912 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Daniel E. Garrett (Democratic) 55.7%
  • E. B. Barden (Republican) 21.1%
  • M. H. Broyles (Republican) 17.3%
  • J. M. Gibson (American) 5.8%
Texas 9 Joseph J. Mansfield Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Texas 10 James P. Buchanan Democratic 1912 Incumbent re-elected.
Texas 11 Tom Connally Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Texas 12 Fritz G. Lanham Democratic 1919 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Fritz G. Lanham (Democratic) 80.5%
  • Sam Davidson (Republican) 16.2%
  • S. T. R. Green (Republican) 3.4%
Texas 13 Lucian W. Parrish Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Texas 14 Carlos Bee Democratic 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Texas 15 John Nance Garner Democratic 1902 Incumbent re-elected.
Texas 16 Claude Benton Hudspeth Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Texas 17 Thomas L. Blanton Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Texas 18 John Marvin Jones Democratic 1916 Incumbent re-elected.

Utah

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Utah 1 Milton H. Welling Democratic 1916 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican gain.
Utah 2 James Henry Mays Democratic 1914 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.

Vermont

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Vermont 1 Frank L. Greene Republican 1910 Incumbent re-elected.
Vermont 2 Porter H. Dale Republican 1914 Incumbent re-elected.

Virginia

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Virginia 1 S. Otis Bland Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Virginia 2 Edward Everett Holland Democratic 1910 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Virginia 3 Andrew Jackson Montague Democratic 1912 Incumbent re-elected.
Virginia 4 Patrick H. Drewry Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Virginia 5 Rorer A. James Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Virginia 6 James P. Woods Democratic 1919 (Special) Incumbent re-elected.
Virginia 7 Thomas W. Harrison Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Virginia 8 R. Walton Moore Democratic 1919 Incumbent re-elected.
Virginia 9 C. Bascom Slemp Republican 1907 Incumbent re-elected.
Virginia 10 Henry D. Flood Democratic 1900 Incumbent re-elected.

Washington

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Washington 1 John Franklin Miller Republican 1916 Incumbent re-elected.
Washington 2 Lindley H. Hadley Republican 1914 Incumbent re-elected.
Washington 3 Albert Johnson Republican 1912 Incumbent re-elected.
Washington 4 John W. Summers Republican 1918 Incumbent re-elected.
Washington 5 J. Stanley Webster Republican 1918 Incumbent re-elected.

West Virginia

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
West Virginia 1 Matthew M. Neely Democratic 1912 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
West Virginia 2 George M. Bowers Republican 1914 Incumbent re-elected.
West Virginia 3 Stuart F. Reed Republican 1916 Incumbent re-elected.
West Virginia 4 Harry C. Woodyard Republican 1914 Incumbent re-elected.
West Virginia 5 Wells Goodykoontz Republican 1918 Incumbent re-elected.
West Virginia 6 Leonard S. Echols Republican 1918 Incumbent re-elected.

Wisconsin

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Wisconsin 1 Clifford E. Randall Republican 1918 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
Wisconsin 2 Edward Voigt Republican 1916 Incumbent re-elected.
Wisconsin 3 James G. Monahan Republican 1918 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
Wisconsin 4 John C. Kleczka Republican 1918 Incumbent re-elected.
Wisconsin 5 Victor L. Berger Socialist 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Wisconsin 6 Florian Lampert Republican 1918 Incumbent re-elected.
Wisconsin 7 John J. Esch Republican 1898 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
Wisconsin 8 Edward E. Browne Republican 1912 Incumbent re-elected.
Wisconsin 9 David Guy Classon Republican 1916 Incumbent re-elected.
Wisconsin 10 James A. Frear Republican 1912 Incumbent re-elected.
Wisconsin 11 Adolphus Peter Nelson Republican 1918 Incumbent re-elected.

Wyoming

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Wyoming at-large Franklin Wheeler Mondell Republican 1898 Incumbent re-elected.

Non-voting delegates

Alaska Territory

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Alaska Territory at-large James Wickersham Republican 1908
1916 (Lost but won contest)[1]
1918 (Lost but won contest)[2]
Incumbent retired.
New delegate elected.
Republican hold.

See also

Notes

  1. ^ Maine held early elections on September 13, 1920.
  2. ^ a b c Includes one Independent Republican.
  3. ^ Milton Shreve failed to attain renomination from the Republican Party in the 25th District of Pennsylvania, and won reelection over Party candidate Robert Firman as an Independent with support from the Prohibition Party.
  4. ^ There was one Socialist.

References

Bibliography

  • "Statistics of the Congressional and Presidential Election of November 2, 1920" (PDF). Office of the Clerk, U.S. House of Representatives. 1921. Retrieved March 30, 2015.
  • Dubin, Michael J. (March 1, 1998). United States Congressional Elections, 1788-1997: The Official Results of the Elections of the 1st Through 105th Congresses. McFarland and Company. ISBN 978-0786402830.
  • Martis, Kenneth C. (January 1, 1989). The Historical Atlas of Political Parties in the United States Congress, 1789-1989. Macmillan Publishing Company. ISBN 978-0029201701.
  • Moore, John L., ed. (1994). Congressional Quarterly's Guide to U.S. Elections (Third ed.). Congressional Quarterly Inc. ISBN 978-0871879967.
  • "Party Divisions of the House of Representatives* 1789–Present". Office of the Historian, House of United States House of Representatives. Retrieved January 21, 2015.

External links

This page was last edited on 12 May 2020, at 14:31
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.