To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
Languages
Recent
Show all languages
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

1950 United States House of Representatives elections

From Wikipedia, the free encyclopedia

1950 United States House of Representatives elections

← 1948 November 7, 1950[a] 1952 →

All 435 seats in the U.S House of Representatives
218 seats needed for a majority
  Majority party Minority party
 
Rayburn-Sam-LOC.jpg
SPEAKER JWMartin.jpg
Leader Sam Rayburn Joseph Martin
Party Democratic Republican
Leader since January 3, 1937 January 3, 1939
Leader's seat Texas 4th Massachusetts 14th
Last election 263 seats 171 seats
Seats won 235 199
Seat change Decrease 28 Increase 28
Popular vote 19,991,683 19,735,173
Percentage 49.6% 48.9%
Swing Decrease 3.0% Increase 3.5%

  Third party Fourth party
 
Party American Labor Independent
Last election 1 seat 0 seats
Seats won 0 1
Seat change Decrease 1 Increase 1
Popular vote 225,368 119,634
Percentage 0.6% 0.3%

Speaker before election

Sam Rayburn
Democratic

Elected Speaker

Sam Rayburn
Democratic

The 1950 United States House of Representatives elections was an election for the United States House of Representatives in 1950 which occurred in the middle of President Harry Truman's second term.

As the Korean War began and Truman's personal popularity plummeted for a second time during his presidency, his Democratic Party lost a net 28 seats to the Republican Party. This was the first election since 1908 where no third parties acquired any seats in the House.

Special elections

There were six special elections throughout the year, listed here by date and district.

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
New Jersey 7 J. Parnell Thomas Republican 1936 Incumbent resigned January 2, 1950.
New member elected February 6, 1950.
Republican hold.
Successor was subsequently re-elected in November.
Massachusetts 6 George J. Bates Republican 1936 Incumbent died November 1, 1949.
New member elected February 14, 1950.
Republican hold.
Successor was subsequently re-elected in November.
  • Green tickY William H. Bates (Republican) 72.7%
  • Richard M. Russell (Democratic) 27.1%
  • Others (Write-in) 0.2%
Virginia 1 S. Otis Bland Democratic 1918 (Special) Incumbent died February 16, 1950.
New member elected May 2, 1950.
Democratic hold.
Successor was subsequently re-elected in November.
Texas 18 Eugene Worley Democratic 1940 Incumbent resigned April 3, 1950.
New member elected May 6, 1950.
Republican gain.
Successor was subsequently lost re-election in November.
  • Green tickY Ben Guill (Republican) 23.2%
  • Alvatene Clark (Democratic) 17.1%
  • J. Blake Timmons (Democratic) 15.3%
  • Walter E. Rogers (Democratic) 14.9%
  • LeRoy LeMaster (Democratic) 9.9%
  • Ronald Davis (Democratic) 9.9%
  • E.T. Burke (Democratic) 6.6%
  • Talma Smith (Democratic) 3.2%
  • Ben Pickel (Democratic) 1.3%
  • Woodrow W. Montgomery (Democratic) 0.6%
  • Hule H. Bice (Democratic) 0.3%
Kansas 3 Herbert A. Meyer Democratic 1946 Incumbent died August 31, 1950.
New member elected November 7, 1950.
Republican hold.
Successor was also elected to the next term.
North Carolina 11 Alfred L. Bulwinkle Democratic 1920
1928 (Lost)
1930
Incumbent died August 31, 1950.
After the May 27, 1950 primary[2] and the June 24, 1950 primary runoff,[3] new member elected November 7, 1950.
Democratic hold.
Successor was also elected to the next term.

Alabama

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Alabama 1 Frank W. Boykin Democratic 1935 (Special) Incumbent re-elected.
Alabama 2 George M. Grant Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Alabama 3 George W. Andrews Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Alabama 4 Sam Hobbs Democratic 1934 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Alabama 5 Albert Rains Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Alabama 6 Edward deGraffenried Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Alabama 7 Carl Elliott Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Alabama 8 Robert E. Jones Jr. Democratic 1947 (Special) Incumbent re-elected.
Alabama 9 Laurie C. Battle Democratic 1946 Incumbent re-elected.

Overall results

235 1 199
Democratic I Republican
Party Total
seats
Change Seat
percentage
Vote
percentage
Popular Vote
Democratic Party 235 -28 54.0% 49.6% 19,991,683
Republican Party 199 +28 45.7% 48.9% 19,735,173
American Labor Party 0 -1 0.0% 0.6% 225,368
Progressive Party 0 - 0.0% 0.3% 127,715
Independents 1 +1 0.2% 0.3% 119,634
Liberal Party 0 - 0.0% 0.2% 87,827
Prohibition Party 0 - 0.0% 0.1% 34,761
Independent People's Choice Party 0 - 0.0% <0.1% 7,072
Socialist Party 0 - 0.0% <0.1% 4,626
Socialist Workers Party 0 - 0.0% <0.1% 2,484
Social Democratic Party 0 - 0.0% <0.1% 1,803
Constitutional Party 0 - 0.0% <0.1% 865
Christian Nationalist Party 0 - 0.0% <0.1% 594
Fusion Party 0 - 0.0% <0.1% 426
States' Rights Democratic Party 0 - 0.0% <0.1% 147
Others 0 - 0.0% <0.1% 1,705
Totals 435 +0 100.0% 100.0% 40,341,883

Source: Election Statistics - Office of the Clerk

Popular vote
Democratic
49.56%
Republican
48.92%
American Labor
0.56%
Others
0.96%
House seats
Democratic
54.02%
Republican
45.75%
Others
0.23%
  House seats by party holding plurality in state      80+ to 100% Democratic    80+ to 100% Republican     60+ to 80% Democratic    60+ to 80% Republican     Up to 60% Democratic    Up to 60% Republican
House seats by party holding plurality in state
  80+ to 100% Democratic
  80+ to 100% Republican
  60+ to 80% Democratic
  60+ to 80% Republican
  Up to 60% Democratic
  Up to 60% Republican
  Net change in representation by state      6+ Democratic gain    6+ Republican gain     3-5 Democratic gain    3-5 Republican gain     1-2 Democratic gain    1-2 Republican gain     no net change
Net change in representation by state
  6+ Democratic gain
  6+ Republican gain
  3-5 Democratic gain
  3-5 Republican gain
  1-2 Democratic gain
  1-2 Republican gain
  no net change

Arizona

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Arizona 1 John R. Murdock Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Arizona 2 Harold Patten Democratic 1948 Incumbent re-elected.

Arkansas

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Arkansas 1 Ezekiel C. Gathings Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Arkansas 2 Wilbur Mills Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Arkansas 3 James William Trimble Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Arkansas 4 Boyd Anderson Tackett Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Arkansas 5 Brooks Hays Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Arkansas 6 William F. Norrell Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Arkansas 7 Oren Harris Democratic 1940 Incumbent re-elected.

California

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
California 1 Hubert B. Scudder Republican 1948 Incumbent re-elected.
California 2 Clair Engle Democratic 1943 Incumbent re-elected.
California 3 J. Leroy Johnson Republican 1942 Incumbent re-elected.
California 4 Franck R. Havenner Democratic 1944 Incumbent re-elected.
California 5 John F. Shelley Democratic 1949 (Special) Incumbent re-elected.
California 6 George P. Miller Democratic 1944 Incumbent re-elected.
California 7 John J. Allen Jr. Republican 1946 Incumbent re-elected.
California 8 Jack Z. Anderson Republican 1938 Incumbent re-elected.
California 9 Cecil F. White Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
California 10 Thomas H. Werdel Republican 1948 Incumbent re-elected.
California 11 Ernest K. Bramblett Republican 1946 Incumbent re-elected.
California 12 Richard Nixon Republican 1946 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican hold.
California 13 Norris Poulson Republican 1932/1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Norris Poulson (Republican) 84.9%
  • Ellen P. Davidson (Independent Progressive) 15.1%
California 14 Helen Gahagan Douglas Democratic 1944 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
California 15 Gordon L. McDonough Republican 1944 Incumbent re-elected.
California 16 Donald L. Jackson Republican 1946 Incumbent re-elected.
California 17 Cecil R. King Democratic 1942 Incumbent re-elected.
California 18 Clyde Doyle Democratic 1948 Incumbent re-elected.
California 19 Chester E. Holifield Democratic 1942 Incumbent re-elected.
California 20 John Carl Hinshaw Republican 1938 Incumbent re-elected.
California 21 Harry R. Sheppard Democratic 1936 Incumbent re-elected.
California 22 John R. Phillips Republican 1942 Incumbent re-elected.
California 23 Clinton D. McKinnon Democratic 1948 Incumbent re-elected.

Colorado

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Colorado 1 John A. Carroll Democratic 1946 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Byron G. Rogers (Democratic) 50.3%
  • Richard G. Luxford (Republican) 48.4%
  • Tillman H. Erb (Independent) 0.9%
  • Carle Whitehead (Socialist) 0.4%
Colorado 2 William S. Hill Republican 1940 Incumbent re-elected.
Colorado 3 John H. Marsalis Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Colorado 4 Wayne N. Aspinall Democratic 1948 Incumbent re-elected.

Connecticut

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Connecticut 1 Abraham Ribicoff Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Connecticut 2 Chase G. Woodhouse Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Connecticut 3 John A. McGuire Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Connecticut 4 John Davis Lodge Republican 1946 Incumbent retired to run for Governor of Connecticut.
New member elected.
Republican hold.
Connecticut 5 James T. Patterson Republican 1946 Incumbent re-elected.
Connecticut at-large Antoni Sadlak Republican 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Antoni Sadlak (Republican) 50.4%
  • Joseph W. Bogdanski (Democratic) 49.6%

Delaware

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Delaware at-large J. Caleb Boggs Republican 1946 Incumbent re-elected.

Florida

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Florida 1 J. Hardin Peterson Democratic 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Florida 2 Charles E. Bennett Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Florida 3 Bob Sikes Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Florida 4 George Smathers Democratic 1946 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Bill Lantaff (Democratic) 82.1%
  • Joseph Edward Worton (Republican) 17.9%
Florida 5 Syd Herlong Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Syd Herlong (Democratic) 76.5%
  • Carl K. Landes (Republican) 23.5%
Florida 6 Dwight L. Rogers Democratic 1944 Incumbent re-elected.

Georgia

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Georgia 1 Prince Hulon Preston Jr. Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Georgia 2 Edward E. Cox Democratic 1924 Incumbent re-elected.
Georgia 3 Stephen Pace Democratic 1936 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Georgia 4 Albert Sidney Camp Democratic 1939 Incumbent re-elected.
Georgia 5 James C. Davis Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Georgia 6 Carl Vinson Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Georgia 7 Henderson Lovelace Lanham Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Georgia 8 William M. Wheeler Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Georgia 9 John Stephens Wood Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Georgia 10 Paul Brown Democratic 1933 Incumbent re-elected.

Idaho

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Idaho 1 Compton I. White Democratic 1948 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican gain.
Idaho 2 John C. Sanborn Republican 1946 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican hold.

Illinois

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Illinois 1 William L. Dawson Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Illinois 2 Barratt O'Hara Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Illinois 3 Neil J. Linehan Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Illinois 4 James V. Buckley Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Illinois 5 Martin Gorski Democratic 1942 Incumbent died.
New member elected.
Democratic hold.
Illinois 6 Thomas J. O'Brien Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Illinois 7 Adolph J. Sabath Democratic 1906 Incumbent re-elected.
Illinois 8 Thomas S. Gordon Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Illinois 9 Sidney R. Yates Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Illinois 10 Richard W. Hoffman Republican 1948 Incumbent re-elected.
Illinois 11 Chester A. Chesney Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Illinois 12 Edgar A. Jonas Republican 1948 Incumbent re-elected.
Illinois 13 Ralph E. Church Republican 1942 Incumbent died.
New member elected.
Republican hold.
Illinois 14 Chauncey W. Reed Republican 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 15 Noah M. Mason Republican 1936 Incumbent re-elected.
Illinois 16 Leo E. Allen Republican 1932 Incumbent re-elected.
Illinois 17 Leslie C. Arends Republican 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 18 Harold H. Velde Republican 1948 Incumbent re-elected.
Illinois 19 Robert B. Chiperfield Republican 1938 Incumbent re-elected.
Illinois 20 Sid Simpson Republican 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Sid Simpson (Republican) 59.3%
  • Howard Manning (Democratic) 40.7%
Illinois 21 Peter F. Mack Jr. Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Illinois 22 Rolla C. McMillen Republican 1944 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Illinois 23 Edward H. Jenison Republican 1946 Incumbent re-elected.
Illinois 24 Charles W. Vursell Republican 1942 Incumbent re-elected.
Illinois 25 Melvin Price Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Illinois 26 C. W. Bishop Republican 1940 Incumbent re-elected.

Indiana

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Indiana 1 Ray Madden Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Indiana 2 Charles A. Halleck Republican 1935 Incumbent re-elected.
Indiana 3 Thurman C. Crook Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Indiana 4 Edward H. Kruse Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Indiana 5 John R. Walsh Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Indiana 6 Cecil M. Harden Republican 1948 Incumbent re-elected.
Indiana 7 James E. Noland Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Indiana 8 Winfield K. Denton Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Indiana 9 Earl Wilson Republican 1940 Incumbent re-elected.
Indiana 10 Ralph Harvey Republican 1947 Incumbent re-elected.
Indiana 11 Andrew Jacobs Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Iowa

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Iowa 1 Thomas E. Martin Republican 1938 Incumbent re-elected.
Iowa 2 Henry O. Talle Republican 1938 Incumbent re-elected.
Iowa 3 H. R. Gross Republican 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY H. R. Gross (Republican) 64.0%
  • James O. Babcock (Democratic) 35.5%
  • Paul Kindschi (Prohibition) 0.3%
  • Baker (State Rights) 0.1%
Iowa 4 Karl M. LeCompte Republican 1938 Incumbent re-elected.
Iowa 5 Paul Cunningham Republican 1940 Incumbent re-elected.
Iowa 6 James I. Dolliver Republican 1944 Incumbent re-elected.
Iowa 7 Ben F. Jensen Republican 1938 Incumbent re-elected.
Iowa 8 Charles B. Hoeven Republican 1942 Incumbent re-elected.

Kansas

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Kansas 1 Albert M. Cole Republican 1944 Incumbent re-elected.
Kansas 2 Errett P. Scrivner Republican 1943 Incumbent re-elected.
Kansas 3 Herbert A. Meyer Republican 1946 Incumbent died October 2, 1950.
New member elected.
Republican hold.
Kansas 4 Edward Herbert Rees Republican 1936 Incumbent re-elected.
Kansas 5 Clifford R. Hope Republican 1926 Incumbent re-elected.
Kansas 6 Wint Smith Republican 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wint Smith (Republican) 59.5%
  • F. F. Wasinger (Democratic) 40.5%

Kentucky

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Kentucky 1 Noble Jones Gregory Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Kentucky 2 John A. Whitaker Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Kentucky 3 Thruston Ballard Morton Republican 1946 Incumbent re-elected.
Kentucky 4 Frank Chelf Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Kentucky 5 Brent Spence Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Brent Spence (Democratic) 63.3%
  • Thomas W. Hardesty (Republican) 36.7%
Kentucky 6 Thomas R. Underwood Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Kentucky 7 Carl D. Perkins Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Kentucky 8 Joe B. Bates Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Kentucky 9 James S. Golden Republican 1948 Incumbent re-elected.

Louisiana

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Louisiana 1 F. Edward Hébert Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Louisiana 2 Hale Boggs Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Louisiana 3 Edwin E. Willis Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Louisiana 4 Overton Brooks Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Louisiana 5 Otto Passman Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Louisiana 6 James H. Morrison Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Louisiana 7 Henry D. Larcade Jr. Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Louisiana 8 A. Leonard Allen Democratic 1936 Incumbent re-elected.

Maine

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Maine 1 Robert Hale Republican 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert Hale (Republican) 54.0%
  • Lucia M. Cormier (Democratic) 46.0%
Maine 2 Charles P. Nelson Republican 1948 Incumbent re-elected.
Maine 3 Frank Fellows Republican 1940 Incumbent re-elected.

Maryland

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Maryland 1 Edward T. Miller Republican 1946 Incumbent re-elected.
Maryland 2 William P. Bolton Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Maryland 3 Edward Garmatz Democratic 1947 Incumbent re-elected.
Maryland 4 George Hyde Fallon Democratic 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY George Hyde Fallon (Democratic) 56.8%
  • James W. Miller (Republican) 41.3%
  • Marshall Jones (Progressive) 1.8%
Maryland 5 Lansdale Sasscer Democratic 1939 Incumbent re-elected.
Maryland 6 James Glenn Beall Republican 1942 Incumbent re-elected.

Massachusetts

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Massachusetts 1 John W. Heselton Republican 1944 Incumbent re-elected.
Massachusetts 2 Foster Furcolo Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Massachusetts 3 Philip J. Philbin Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Massachusetts 4 Harold Donohue Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Massachusetts 5 Edith Nourse Rogers Republican 1925 Incumbent re-elected.
Massachusetts 6 William H. Bates Republican 1950 Incumbent re-elected.
Massachusetts 7 Thomas J. Lane Democratic 1941 Incumbent re-elected.
Massachusetts 8 Angier Goodwin Republican 1942 Incumbent re-elected.
Massachusetts 9 Donald W. Nicholson Republican 1947 Incumbent re-elected.
Massachusetts 10 Christian Herter Republican 1942 Incumbent re-elected.
Massachusetts 11 John F. Kennedy Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Massachusetts 12 John W. McCormack Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Massachusetts 13 Richard B. Wigglesworth Republican 1928 Incumbent re-elected.
Massachusetts 14 Joseph W. Martin Jr. Republican 1924 Incumbent re-elected.

Michigan

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Michigan 1 George G. Sadowski Democratic 1942 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Michigan 2 Earl C. Michener Republican 1934 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Michigan 3 Paul W. Shafer Republican 1936 Incumbent re-elected.
Michigan 4 Clare Hoffman Republican 1934 Incumbent re-elected.
Michigan 5 Gerald Ford Republican 1948 Incumbent re-elected.
Michigan 6 William W. Blackney Republican 1938 Incumbent re-elected.
Michigan 7 Jesse P. Wolcott Republican 1930 Incumbent re-elected.
Michigan 8 Fred L. Crawford Republican 1934 Incumbent re-elected.
Michigan 9 Albert J. Engel Republican 1934 Incumbent retired to run for Governor of Michigan.
New member elected.
Republican hold.
Michigan 10 Roy O. Woodruff Republican 1920 Incumbent re-elected.
Michigan 11 Charles E. Potter Republican 1947 Incumbent re-elected.
Michigan 12 John B. Bennett Republican 1946 Incumbent re-elected.
Michigan 13 George D. O'Brien Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Michigan 14 Louis C. Rabaut Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Michigan 15 John Dingell Sr. Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Michigan 16 John Lesinski Sr. Democratic 1932 Incumbent died.
New member elected.
Democratic hold.
Michigan 17 George Anthony Dondero Republican 1932 Incumbent re-elected.

Minnesota

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Minnesota 1 August H. Andresen Republican 1934 Incumbent re-elected.
Minnesota 2 Joseph P. O'Hara Republican 1940 Incumbent re-elected.
Minnesota 3 Roy Wier Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Minnesota 4 Eugene McCarthy Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Minnesota 5 Walter Judd Republican 1942 Incumbent re-elected.
Minnesota 6 Fred Marshall Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Minnesota 7 Herman Carl Andersen Republican 1938 Incumbent re-elected.
Minnesota 8 John Blatnik Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Minnesota 9 Harold Hagen Republican 1944 Incumbent re-elected.

Mississippi

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Mississippi 1 John E. Rankin Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Mississippi 2 Jamie Whitten Democratic 1941 Incumbent re-elected.
Mississippi 3 William Madison Whittington Democratic 1924 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Mississippi 4 Thomas Abernethy Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Mississippi 5 W. Arthur Winstead Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Mississippi 6 William M. Colmer Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Mississippi 7 John Bell Williams Democratic 1946 Incumbent re-elected.

Missouri

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Missouri 1 Clare Magee Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Missouri 2 Morgan M. Moulder Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Missouri 3 Phil J. Welch Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Missouri 4 Leonard Irving Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Missouri 5 Richard Walker Bolling Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Missouri 6 George H. Christopher Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Missouri 7 Dewey Jackson Short Republican 1934 Incumbent re-elected.
Missouri 8 A. S. J. Carnahan Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Missouri 9 Clarence Cannon Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Missouri 10 Paul C. Jones Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Missouri 11 John B. Sullivan Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John B. Sullivan (Democratic) 64.5%
  • Sidney J. Redmond (Republican) 35.1%
  • Don Lohbeck (Christian Nationalist) 0.3%
Missouri 12 Raymond W. Karst Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Missouri 13 Frank M. Karsten Democratic 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank M. Karsten (Democratic) 68.2%
  • Hal A. Hamilton (Republican) 31.7%
  • Edward Abshier (Christian Nationalist) 0.1%

Montana

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Montana 1 Mike Mansfield Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Montana 2 Wesley A. D'Ewart Republican 1945 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wesley A. D'Ewart (Republican) 54.1%
  • John J. Holmes (Democratic) 44.8%
  • Chester L. Kinsey (Progressive) 1.2%

Nebraska

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Nebraska 1 Carl Curtis Republican 1938 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Carl Curtis (Republican) 54.5%
  • Clarence G. Miles (Democratic) 45.5%
Nebraska 2 Eugene D. O'Sullivan Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Nebraska 3 Karl Stefan Republican 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Karl Stefan (Republican) 66.9%
  • Duane K. Peterson (Democratic) 33.1%
Nebraska 4 Arthur L. Miller Republican 1942 Incumbent re-elected.

Nevada

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Nevada at-large Walter S. Baring Jr. Democratic 1948 Incumbent re-elected.

New Hampshire

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Hampshire 1 Chester Earl Merrow Republican 1942 Incumbent re-elected.
New Hampshire 2 Norris Cotton Republican 1946 Incumbent re-elected.

New Jersey

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Jersey 1 Charles A. Wolverton Republican 1926 Incumbent re-elected.
New Jersey 2 T. Millet Hand Republican 1944 Incumbent re-elected.
New Jersey 3 James C. Auchincloss Republican 1942 Incumbent re-elected.
New Jersey 4 Charles R. Howell Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New Jersey 5 Charles A. Eaton Republican 1924 Incumbent re-elected.
New Jersey 6 Clifford P. Case Republican 1944 Incumbent re-elected.
New Jersey 7 William B. Widnall Republican 1950 Incumbent re-elected.
New Jersey 8 Gordon Canfield Republican 1940 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gordon Canfield (Republican) 63.6%
  • Charles H. Roemer (Democratic) 36.0%
  • Joseph Carie (Fusion) 0.4%
New Jersey 9 Harry Lancaster Towe Republican 1942 Incumbent re-elected.
New Jersey 10 Peter W. Rodino Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New Jersey 11 Hugh Joseph Addonizio Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New Jersey 12 Robert Kean Republican 1938 Incumbent re-elected.
New Jersey 13 Mary Teresa Norton Democratic 1924 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
New Jersey 14 Edward J. Hart Democratic 1934 Incumbent re-elected.

New Mexico

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Mexico at-large Antonio M. Fernández Democratic 1942 Incumbent re-elected.
New Mexico at-large John E. Miles Democratic 1948 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.

New York

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New York 1 W. Kingsland Macy Republican 1946 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 2 Leonard W. Hall Republican 1938 Incumbent re-elected.
New York 3 Henry J. Latham Republican 1944 Incumbent re-elected.
New York 4 L. Gary Clemente Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New York 5 T. Vincent Quinn Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New York 6 James J. Delaney Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New York 7 Louis B. Heller Democratic 1949 Incumbent re-elected.
New York 8 Joseph L. Pfeifer Democratic 1934 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
New York 9 Eugene James Keogh Democratic 1936 Incumbent re-elected.
New York 10 Edna F. Kelly Democratic 1949 Incumbent re-elected.
New York 11 James J. Heffernan Democratic 1940 Incumbent re-elected.
New York 12 John J. Rooney Democratic 1944 Incumbent re-elected.
New York 13 Donald Lawrence O'Toole Democratic 1936 Incumbent re-elected.
New York 14 Abraham J. Multer Democratic 1947 Incumbent re-elected.
New York 15 Emanuel Celler Democratic 1922 Incumbent re-elected.
New York 16 James J. Murphy Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New York 17 Frederic René Coudert Jr. Republican 1946 Incumbent re-elected.
New York 18 Vito Marcantonio Labor 1938 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 19 Arthur George Klein Democratic 1946 Incumbent re-elected.
New York 20 Franklin Delano Roosevelt Jr. Democratic 1949 Incumbent re-elected.
New York 21 Jacob Javits Republican 1946 Incumbent re-elected.
New York 22 Adam Clayton Powell Jr. Democratic 1944 Incumbent re-elected.
New York 23 Walter A. Lynch Democratic 1940 Incumbent retired to run for Governor of New York.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Sidney A. Fine (Democratic) 56.3%
  • William J. Waterman (Republican) 19.4%
  • Harold Bauman (Liberal) 15.7%
  • Robert Diamond (Liberal) 8.6%
New York 24 Isidore Dollinger Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New York 25 Charles A. Buckley Democratic 1934 Incumbent re-elected.
New York 26 Christopher C. McGrath Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New York 27 Ralph W. Gwinn Republican 1944 Incumbent re-elected.
New York 28 Ralph A. Gamble Republican 1937 Incumbent re-elected.
New York 29 Katharine St. George Republican 1946 Incumbent re-elected.
New York 30 Jay Le Fevre Republican 1942 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
New York 31 Bernard W. Kearney Republican 1942 Incumbent re-elected.
New York 32 William T. Byrne Democratic 1936 Incumbent re-elected.
New York 33 Dean P. Taylor Republican 1942 Incumbent re-elected.
New York 34 Clarence E. Kilburn Republican 1940 Incumbent re-elected.
New York 35 John C. Davies II Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New York 36 R. Walter Riehlman Republican 1946 Incumbent re-elected.
New York 37 Edwin Arthur Hall Republican 1939 Incumbent re-elected.
New York 38 John Taber Republican 1922 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Taber (Republican) 68.8%
  • Robert G. Gordon (Democratic) 31.2%
New York 39 W. Sterling Cole Republican 1934 Incumbent re-elected.
New York 40 Kenneth Keating Republican 1946 Incumbent re-elected.
New York 41 James Wolcott Wadsworth Jr. Republican 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
New York 42 William L. Pfeiffer Republican 1948 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
New York 43 Anthony F. Tauriello Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New York 44 Chester C. Gorski Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New York 45 Daniel A. Reed Republican 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Daniel A. Reed (Republican) 66.0%
  • Frederick S. Buck (Democratic) 33.1%
  • Elmer Olson (Liberal) 0.9%

North Carolina

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
North Carolina 1 Herbert Covington Bonner Democratic 1940 Incumbent re-elected.
North Carolina 2 John H. Kerr Democratic 1923 Incumbent re-elected.
North Carolina 3 Graham Arthur Barden Democratic 1934 Incumbent re-elected.
North Carolina 4 Harold D. Cooley Democratic 1934 Incumbent re-elected.
North Carolina 5 Richard Thurmond Chatham Democratic 1948 Incumbent re-elected.
North Carolina 6 Carl T. Durham Democratic 1938 Incumbent re-elected.
North Carolina 7 Frank Ertel Carlyle Democratic 1948 Incumbent re-elected.
North Carolina 8 Charles B. Deane Democratic 1946 Incumbent re-elected.
North Carolina 9 Robert L. Doughton Democratic 1910 Incumbent re-elected.
North Carolina 10 Hamilton C. Jones Democratic 1946 Incumbent re-elected.
North Carolina 11 Alfred L. Bulwinkle Democratic 1930 Incumbent died.
New member elected.
Democratic hold.
North Carolina 12 Monroe Minor Redden Democratic 1946 Incumbent re-elected.

North Dakota

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
North Dakota at-large Usher L. Burdick Republican 1948 Incumbent re-elected.
North Dakota at-large William Lemke Republican 1942 Incumbent died.
New member elected.
Republican hold.

Ohio

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Ohio 1 Charles H. Elston Republican 1938 Incumbent re-elected.
Ohio 2 Earl T. Wagner Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 3 Edward G. Breen Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Ohio 4 William Moore McCulloch Republican 1947 Incumbent re-elected.
Ohio 5 Cliff Clevenger Republican 1938 Incumbent re-elected.
Ohio 6 James G. Polk Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Ohio 7 Clarence J. Brown Republican 1938 Incumbent re-elected.
Ohio 8 Frederick Cleveland Smith Republican 1938 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Ohio 9 Thomas Henry Burke Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Independent gain.
Ohio 10 Thomas A. Jenkins Republican 1924 Incumbent re-elected.
Ohio 11 Walter E. Brehm Republican 1942 Incumbent re-elected.
Ohio 12 John Martin Vorys Republican 1938 Incumbent re-elected.
Ohio 13 Alvin F. Weichel Republican 1942 Incumbent re-elected.
Ohio 14 Walter B. Huber Democratic 1944 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 15 Robert T. Secrest Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Ohio 16 John McSweeney Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 17 J. Harry McGregor Republican 1940 Incumbent re-elected.
Ohio 18 Wayne Hays Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wayne Hays (Democratic) 50.8%
  • Robert L. Quinn (Republican) 49.2%
Ohio 19 Michael J. Kirwan Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Ohio 20 Michael A. Feighan Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Ohio 21 Robert Crosser Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Ohio 22 Frances P. Bolton Republican 1940 Incumbent re-elected.
Ohio at-large Stephen M. Young Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Oklahoma

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Oklahoma 1 Dixie Gilmer Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Oklahoma 2 William G. Stigler Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Oklahoma 3 Carl Albert Democratic 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Carl Albert (Democratic) 82.8%
  • Charles Powell (Republican) 17.2%
Oklahoma 4 Tom Steed Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Steed (Democratic) 68.1%
  • Glenn O. Young (Republican) 31.9%
Oklahoma 5 Mike Monroney Democratic 1938 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY John Jarman (Democratic) 58.8%
  • C. E. Barnes (Republican) 41.2%
Oklahoma 6 Toby Morris Democratic 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Toby Morris (Democratic) 67.1%
  • George Campbell (Republican) 32.9%
Oklahoma 7 Victor Wickersham Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Oklahoma 8 George H. Wilson Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Oregon

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Oregon 1 A. Walter Norblad Republican 1946 Incumbent re-elected.
Oregon 2 Lowell Stockman Republican 1942 Incumbent re-elected.
Oregon 3 Homer D. Angell Republican 1938 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Homer D. Angell (Republican) 50.7%
  • Carl C. Donaugh (Democratic) 43.6%
  • A. W. Lafferty (Independent) 4.1%
  • Vaughn S. Albertson (Progressive) 1.6%
Oregon 4 Harris Ellsworth Republican 1942 Incumbent re-elected.

Pennsylvania

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Pennsylvania 1 William A. Barrett Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 2 William T. Granahan Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 3 Hardie Scott Republican 1946 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 4 Earl Chudoff Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Earl Chudoff (Democratic) 57.5%
  • Theodore O. Spaulding (Republican) 42.5%
Pennsylvania 5 William J. Green Jr. Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 6 Hugh Scott Republican 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Hugh Scott (Republican) 50.0%
  • Ethan Allen Doty (Democratic) 49.7%
  • Kenneth R. Forbes (Progressive) 0.3%
Pennsylvania 7 Benjamin F. James Republican 1948 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 8 Franklin H. Lichtenwalter Republican 1947 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Pennsylvania 9 Paul B. Dague Republican 1946 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 10 Harry P. O'Neill Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 11 Dan Flood Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dan Flood (Democratic) 54.4%
  • Elwood H. Jones (Republican) 45.6%
Pennsylvania 12 Ivor D. Fenton Republican 1938 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 13 George M. Rhodes Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 14 Wilson D. Gillette Republican 1941 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 15 Robert F. Rich Republican 1944 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Alvin Bush (Republican) 60.7%
  • Paul A. Rothfuss (Democratic) 36.6%
  • A. Monroe Hall (Progressive) 2.7%
Pennsylvania 16 Samuel K. McConnell Jr. Republican 1944 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 17 Richard M. Simpson Republican 1937 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 18 John C. Kunkel Republican 1938 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican hold.
Pennsylvania 19 Leon H. Gavin Republican 1942 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 20 Francis E. Walter Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 21 James F. Lind Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 22 James E. Van Zandt Republican 1946 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 23 Anthony Cavalcante Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 24 Thomas E. Morgan Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 25 Louis E. Graham Republican 1938 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 26 John P. Saylor Republican 1949 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 27 Augustine B. Kelley Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 28 Carroll D. Kearns Republican 1946 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 29 Harry J. Davenport Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 30 Robert J. Corbett Republican 1944 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 31 James G. Fulton Republican 1944 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 32 Herman P. Eberharter Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 33 Frank Buchanan Democratic 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Buchanan (Democratic) 65.8%
  • Cornelius McLaughlin Sr. (Republican) 34.2%

Rhode Island

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Rhode Island 1 Aime Forand Democratic 1940 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Aime Forand (Democratic) 63.2%
  • Francis R. Foley (Republican) 36.8%
Rhode Island 2 John E. Fogarty Democratic 1940 Incumbent re-elected.

South Carolina

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
South Carolina 1 L. Mendel Rivers Democratic 1940 Incumbent re-elected.
South Carolina 2 Hugo S. Sims Jr. Democratic 1948 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
South Carolina 3 James Butler Hare Democratic 1948 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
South Carolina 4 Joseph R. Bryson Democratic 1938 Incumbent re-elected.
South Carolina 5 James P. Richards Democratic 1932 Incumbent re-elected.
South Carolina 6 John L. McMillan Democratic 1938 Incumbent re-elected.

South Dakota

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
South Dakota 1 Harold Lovre Republican 1948 Incumbent re-elected.
South Dakota 2 Francis H. Case Republican 1936 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican hold.

Tennessee

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Tennessee 1 Dayton E. Phillips Republican 1946 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Defeated as Independent
Republican hold.
Tennessee 2 John Jennings Republican 1939 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
Tennessee 3 James B. Frazier Jr. Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Tennessee 4 Albert Gore Sr. Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Tennessee 5 Joe L. Evins Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Tennessee 6 Percy Priest Democratic 1940 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Percy Priest (Democratic) 65.9%
  • James W. Perkins (Independent) 34.1%
Tennessee 7 James Patrick Sutton Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Tennessee 8 Tom J. Murray Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Tennessee 9 Jere Cooper Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Tennessee 10 Clifford Davis Democratic 1940 Incumbent re-elected.

Texas

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Texas 1 Wright Patman Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Texas 2 Jesse M. Combs Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Texas 3 Lindley Beckworth Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Texas 4 Sam Rayburn Democratic 1912 Incumbent re-elected.
Texas 5 Joseph Franklin Wilson Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 6 Olin E. Teague Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 7 Tom Pickett Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Texas 8 Albert Richard Thomas Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Texas 9 Clark W. Thompson Democratic 1947 Incumbent re-elected.
Texas 10 Homer Thornberry Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Texas 11 William R. Poage Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Texas 12 Wingate H. Lucas Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 13 Ed Gossett Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Texas 14 John E. Lyle Jr. Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Texas 15 Lloyd Bentsen Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Texas 16 Kenneth M. Regan Democratic 1947 Incumbent re-elected.
Texas 17 Omar Burleson Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 18 Ben H. Guill Republican 1950 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Texas 19 George H. Mahon Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Texas 20 Paul J. Kilday Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Texas 21 O. C. Fisher Democratic 1942 Incumbent re-elected.

Utah

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Utah 1 Walter K. Granger Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Utah 2 Reva Beck Bosone Democratic 1948 Incumbent re-elected.

Vermont

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Vermont at-large Charles Albert Plumley Republican 1934 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Winston L. Prouty (Republican) 73.5%
  • Herbert B. Comings (Democratic) 25.6%
  • Birney F. Combs (Constitutional) 1.0%

Virginia

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Virginia 1 Edward J. Robeson Jr. Democratic May 2, 1950
(Special)
Incumbent re-elected.
Virginia 2 Porter Hardy Jr. Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Virginia 3 J. Vaughan Gary Democratic 1945 Incumbent re-elected.
  • Green tickY J. Vaughan Gary (Democratic) 89.7%
  • Phronia A. McNeill (Progressive) 6.4%
  • Kathryn Berstein (Social-Democrat) 3.9%
Virginia 4 Watkins Moorman Abbitt Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Virginia 5 Thomas B. Stanley Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Virginia 6 Clarence G. Burton Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Virginia 7 Burr Harrison Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Virginia 8 Howard W. Smith Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Howard W. Smith (Democratic) 57.2%
  • Tyrrell Krum (Republican) 40.6%
  • Clarke T. Robb (Social-Democrat) 2.2%
Virginia 9 Thomas B. Fugate Democratic 1948 Incumbent re-elected.

Washington

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Washington 1 Hugh Mitchell Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Washington 2 Henry M. Jackson Democratic 1940 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Henry M. Jackson (Democratic) 61.2%
  • Herb Wilson (Republican) 38.2%
  • Verle F. Hemeke (Progressive) 0.6%
Washington 3 Russell V. Mack Republican 1947 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Russell V. Mack (Republican) 52.9%
  • Gordon M. Quarnstrom (Democratic) 46.8%
  • L. C. Huntamer (Progressive) 0.3%
Washington 4 Hal Holmes Republican 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Hal Holmes (Republican) 64.3%
  • Ted Little (Democratic) 35.7%
Washington 5 Walt Horan Republican 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Walt Horan (Republican) 54.8%
  • Robert Dellwo (Democratic) 45.2%
Washington 6 Thor C. Tollefson Republican 1946 Incumbent re-elected.

West Virginia

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
West Virginia 1 Robert L. Ramsay Democratic 1948 Incumbent re-elected.
West Virginia 2 Harley Orrin Staggers Democratic 1948 Incumbent re-elected.
West Virginia 3 Cleveland M. Bailey Democratic 1948 Incumbent re-elected.
West Virginia 4 Maurice G. Burnside Democratic 1948 Incumbent re-elected.
West Virginia 5 John Kee Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Kee (Democratic) 65.7%
  • Arnold G. Porterfield (Republican) 34.3%
West Virginia 6 E. H. Hedrick Democratic 1944 Incumbent re-elected.

Wisconsin

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Wisconsin 1 Lawrence H. Smith Republican 1941 Incumbent re-elected.
Wisconsin 2 Glenn Robert Davis Republican 1947 Incumbent re-elected.
Wisconsin 3 Gardner R. Withrow Republican 1948 Incumbent re-elected.
Wisconsin 4 Clement J. Zablocki Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Wisconsin 5 Andrew Biemiller Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Wisconsin 6 Frank Bateman Keefe Republican 1938 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Wisconsin 7 Reid F. Murray Republican 1938 Incumbent re-elected.
Wisconsin 8 John W. Byrnes Republican 1944 Incumbent re-elected.
Wisconsin 9 Merlin Hull Republican 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Merlin Hull (Republican) 70.8%
  • Arthur L. Henning (Democratic) 29.2%
Wisconsin 10 Alvin O'Konski Republican 1942 Incumbent re-elected.

Wyoming

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Wyoming at-large Frank A. Barrett Republican 1942 Incumbent retired to run for Governor of Wyoming.
New member elected.
Republican hold.

Non-voting delegates

Alaska Territory

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Alaska Territory at-large Bob Bartlett Democratic 1944 Incumbent re-elected.

See also

Notes

  1. ^ September 11, 1950 in Maine

References

This page was last edited on 15 May 2020, at 09:03
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.