To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

New Hampshire House of Representatives

From Wikipedia, the free encyclopedia

New Hampshire House of Representatives
New Hampshire General Court
Coat of arms or logo
Type
Type
Term limits
None
History
New session started
December 2, 2020
Leadership
Speaker
Sherm Packard (R)
since January 6, 2021
Deputy Speaker
Steven D. Smith (R)
since January 6, 2021
Speaker Pro Tempore
Kimberly Rice (R)
since December 2, 2020
Majority Leader
Jason Osborne (R)
since December 2, 2020
Minority Leader
Renny Cushing (D)
since December 2, 2020
Deputy Minority Leader
David Cote (D)
since December 2, 2020
Minority Leader Pro Tempore
Karen Ebel (D)
since December 2, 2020
Structure
Seats400
New Hampshire House of Representatives 2020-22.svg
Political groups
Majority
  •   Republican (213)

Minority

Vacant

  • Vacant (1)
Length of term
2 years
AuthorityPart Second, New Hampshire Constitution
Salary$200/term, plus daily travel
Elections
Last election
November 3, 2020
(400 seats)
Next election
November 8, 2022
(400 seats)
RedistrictingLegislative control
Meeting place
New Hampshire House of Representatives.jpg
House of Representatives Chamber
New Hampshire State House
Concord, New Hampshire
Website
www.gencourt.state.nh.us/house

The New Hampshire House of Representatives is the lower house in the New Hampshire General Court, the bicameral legislature of the state of New Hampshire. The House of Representatives consists of 400 members coming from 204 legislative districts across the state, created from divisions of the state's counties. On average, each legislator represents about 3,300 residents.

New Hampshire has by far the largest lower house of any American state – the second-largest, the Pennsylvania House of Representatives, has 203 members – and is the fourth-largest lower house in the English-speaking world (behind the 435-member United States House of Representatives, 543-member Lok Sabha of India, and 650-member House of Commons of the United Kingdom).[1]

Districts vary in number of seats based on their populations, with the least-populous districts electing only one member and the most populous electing 11. In multi-member districts, voters are allowed to cast as many votes as there are seats to be filled; for instance, in a two-member district, a voter can vote for up to two candidates. This system of plurality block voting often results in one party winning all of the seats in the district, as the (cross-sectional) results below for the current representation attest.

Unlike in many state legislatures, there is no single "aisle" to cross per se, as members of both parties sit partially segregated in five sections. The seat section and number is put on the legislator's motor vehicle license plate, which they pay for if they wish to put one on their personal automobiles, or in the case of the chairpersons and party leaders, their title is put on the legislative plate. Seating location is enforced, as seating is pre-assigned. Although the personal preference of the legislator is asked, usually chairmen and those with special needs are given the preferred aisle seats. The sixth section is the Speaker's seat at the head of the hall.

The House of Representatives has met in Representatives Hall of the New Hampshire State House since 1819. Representatives Hall is thus the oldest chamber in the United States still in continuous legislative use.[2] Large arched windows line the walls. On the rostrum hang portraits of John P. Hale, Abraham Lincoln, George Washington, Franklin Pierce, and Daniel Webster.

2020–2022 biennial session

Composition

Midpoint
187 212
Democratic Republican
Affiliation Party
(Shading indicates majority caucus)
Total
Democratic Ind Lib Republican Vacant
End of 2010 session 216 0 174 390 10
Begin session 2011 102 0 298 400 0
End of 2012 session 104 290 394 6
Begin session 2013 219 0 179 398 2
End of 2014 session 213 173 386 14
Begin 2015 160 1 0 239 400 0
End 2016 156 1 230 388 12
Begin 165th General Court 173 0 0 226 399 1
End 165th General Court 167 3 211 381 19
Begin 166th General Court 233 0 167 400 0
End 166th General Court[3] 230 157 387 13
Begin 167th General Court 187 0 213 400 0
December 9, 2020[4] 212 399 1
Latest voting share 46.9% 53.1%

Leadership

The top leader of each party caucus is as follows:

Position Name Party District
Speaker of the House Sherm Packard Republican Rockingham 5
Minority Leader Renny Cushing Democratic Rockingham 21

The Democratic Party elected their leader for the first time using Ranked Choice Voting. There were three rounds, after which Renny Cushing was elected:

New Hampshire House Democrats Minority Caucus Leader[5]
Candidate Round 1 Round 2 Round 3
Votes % Votes % Votes %
 Renny Cushing 55 29.6% 68 36.6% 107 58.2%
Douglas Ley 58 31.2% 64 34.4% 77 41.8%
 Marjorie Smith 49 26.3% 54 29.0% Eliminated
Matt Wilhelm 24 12.9% Eliminated
Inactive Ballots 0 ballots 0 ballots 2 ballots

Members, 2018–2020

Belknap

District Representative Party Municipality(ies) represented First elected
01 Harry Viens Rep Center Harbor, New Hampton 2018
02 Glen Aldrich Rep Gilford, Meredith 2014
Harry Bean Rep 2018
Deanna Jurius Rep 2018
Jonathan Mackie Rep 2018
03 David Huot Dem Laconia (Wards 1–6) 2016 (2012–2014)
Richard Beaudoin Rep 2018
Peter Spanos Rep 2018
Frank Tilton Rep 2010
04 Dennis Fields Rep Sanbornton, Tilton 2008 (1982–2004)
Timothy Lang Rep 2016
05 George Feeney Rep Gilmanton, Alton 2018
Peter Varney Rep 2014
06 John Plumer Rep Belmont 2016
Mike Sylvia Rep 2012
07 Barbara Comtois Rep Barnstead 2016
08 Raymond Howard Rep Alton, Barnstead, Gilmanton 2014
09 Charlie St. Clair Dem Belmont, Laconia (Wards 1–6) 2017↑
  • ↑ Member was first elected in a special election.

Carroll

District Representative Party Municipality(ies) represented First elected
01 Anita Burroughs Dem Bartlett, Hart's Location, Jackson 2018
02 Tom Buco Dem Chatham, Conway, Eaton, Hale's Location 2012 (2004–2010)
Harrison Kanzler Dem 2018
Stephen Woodcock Dem 2018
03 Jerry Knirk Dem Albany, Freedom, Madison, Tamworth 2016
Susan Ticehurst Dem 2018
04 Glenn Cordelli Rep Moultonborough, Sandwich, Tuftonboro 2012
Karel Crawford Rep 2012
05 Lino Avellani Rep Brookfield, Effingham, Ossipee, Wakefield 2014
Ed Comeau Rep 2014
Bill Nelson Rep 2012
06 Edith DesMarais Dem Wolfeboro 2017↑
John MacDonald Rep 2018
07 Edward Butler Dem Albany, Bartlett, Chatham, Conway, Eaton, Freedom, Hale's Location, Hart's Location, Jackson, Madison, Tamworth 2012 (2006–2010)
08 William Marsh Rep Brookfield, Effingham, Moultonborough, Ossipee, Sandwich, Tuftonboro, Wakefield 2016
  • ↑ Member was first elected in a special election.

Cheshire

District Representative Party Municipality(ies) represented First elected
01 Michael Abbott Dem Chesterfield, Hinsdale, Walpole, Westmoreland 2014
Paul Berch Dem 2012
Cathryn Harvey Dem 2016
Lucy Weber Dem 2006
02 John Mann Dem Alstead, Marlow, Surry 2012
03 Dan Eaton Dem Gilsum, Nelson, Stoddard, Sullivan 2012 (1976–1990; 2002–2010)
04 Lawrence Welkowitz Dem Keene (Ward 1) 2020
05 John Bordenet Dem Keene (Ward 2) 2014
06 Dru Fox Dem Keene (Ward 3) 2020
07 Sparky Von Plinsky Dem Keene (Ward 4) 2018
08 Donovan Fenton Dem Keene (Ward 5) 2016
09 Dick Ames Dem Dublin, Harrisville, Jaffrey, Roxbury 2012
Douglas Ley Dem 2012
10 Lucius Parshall Dem Marlborough, Troy 2020
11 John B. Hunt Rep Fitzwilliam, Rindge 1986
John O'Day Rep 2016
12 Barry Faulkner Dem Richmond, Swanzey 2016
Jennie Gomarlo Dem 2018
13 Ben Kilanski Rep Winchester 2020
14 Michael Santonastaso Rep Dublin, Fitzwilliam, Harrisville, Jaffrey, Rindge, Roxbury 2020
15 Jennifer Rhodes Rep Marlborough, Richmond, Swanzey, Troy, Winchester 2020
16 Amanda Toll Dem Keene (Wards 1–5) 2020
Joe Schapiro Dem 2018

Coos

District Representative Party Municipality(ies) represented First elected
01 John Fothergill Rep Cambridge, Clarksville, Colebrook, Columbia, Dix's Grant, Dixville, Errol, Erving's Location, Millsfield, Odell, Pittsburg, Stewartstown, Stratford, Wentworth's Location 2014
Michael Furbush Rep 2018
02 Wayne Moynihan Dem Dummer, Milan, Northumberland, Stark 2012 (1996–1998)
03 Larry Laflamme Dem Berlin (Wards 1–4) 2016
Henry Noel Dem 2018
Yvonne Thomas Dem 2006
04 Kevin Craig Rep Dalton, Kilkenny, Lancaster 2018
05 Edith Tucker Dem Carroll, Jefferson, Randolph, Whitefield 2016
06 William Hatch Dem Chandler's Purchase, Gorham, Green's Grant, Pinkham's Grant, Sargent's Purchase, Shelburne, Success 2006
07 Troy Merner Rep Carroll, Dalton, Dummer, Jefferson, Kilkenny, Lancaster, Milan, Northumberland, Randolph, Stark, Whitefield 2016

Grafton

District Representative Party Municipality(ies) represented First elected
01 Erin Hennessey Rep Bethlehem, Littleton 2014
Linda Massimilla Dem 2012
02 Tim Egan Dem Franconia, Lisbon, Lyman, Monroe, Sugar Hill 2018
03 Susan M. Ford Dem Bath, Benton, Easton, Landaff, Orford, Piermont, Warren 2012 (2008–2010)
04 Rick Ladd Rep Haverhill 2008
05 Jerry Stringham Dem Lincoln, Livermore, Waterville Valley, Woodstock 2018
06 Kevin Maes Dem Ellsworth, Groton, Orange, Rumney, Thornton 2014
07 Richard Osborne Dem Campton 2018
08 Sallie Fellows Dem Hebron, Holderness, Plymouth 2018
Suzanne Smith Dem 2008
Joyce Weston Dem 2018
09 Ned Gordon Rep Alexandria, Ashland, Bridgewater, Bristol, Grafton 2018
Vacant
10 Roger Dontonville Dem Enfield 2016
11 Timothy Josephson Dem Canaan, Dorchester, Wentworth 2016
12 James M. Murphy Dem Hanover, Lyme 2020
Mary Hakken-Phillips Dem 2020
Russell Muirhead Dem 2020
Sharon Nordgren Dem 1988
13 Richard Abel Dem Lebanon (Wards 1–3) 2014
Susan Almy Dem 1996
Laurel Stavis Dem 2018
George Sykes Dem 2012
14 Elaine French Dem Bethlehem, Franconia, Lisbon, Littleton, Lyman, Monroe, Sugar Hill 2018
15 Denny Ruprecht Dem Bath, Benton, Easton, Haverhill, Landaff, Orford, Piermont, Warren 2018
16 Francesca Diggs Dem Canaan, Dorchester, Ellsworth, Groton, Orange, Rumney, Thornton, Wentworth 2018
17 Joshua Adjutant Dem Alexandria, Ashland, Bridgewater, Bristol, Enfield, Grafton 2018
  • ↑ Member was first elected in a special election.

Hillsborough

District Representative Party Municipality(ies) represented First elected
01 Jim Fedolfi Rep Antrim, Hillsborough, Windsor 2016
Marjorie Porter Dem 2010
02 Keith Erf Rep Deering, Weare 2018
Gary Hopper Rep 2008 (2000–2004)
Leah Cushman Rep 2020
03 Dan Pickering Dem Bennington, Greenfield, Hancock 2018
04 James Kofalt Rep Francestown, Greenville, Lyndeborough, Wilton 2020
Lisa C.M. Post Rep 2020
05 William Foster Rep Mont Vernon, New Boston 2020
Gerald Griffin Rep 2020 (2016–2018)
06 Joe Alexander Rep Goffstown 2018
Barbara Griffin Rep 2014
Michael Gunski Rep 2018
Fred Plett Rep 2018
Claire Rouillard Rep 2020 (2014-2018)
07 Ted Gorski Rep Bedford 2020
David Danielson Rep 2012
Linda Gould Rep 2014
John Graham Rep 2016 (2000–2014)
Sue Mullen Dem 2018
Niki Kelsey Rep 2020
08 Jeff Goley Dem Manchester (Ward 1) 2004 (1998–2002)
Diane Langley Dem 2018
09 Linda DiSilvestro Dem Manchester (Ward 2) 2012
Iz Piedra Dem 2018
10 Jean Jeudy Dem Manchester (Ward 3) 2005
Pat Long Dem 2006
11 Donald Bouchard Dem Manchester (Ward 4) 2018
Nicole Klein-Knight Dem 2018
12 Amanda Bouldin Dem Manchester (Ward 5) 2014
Andrew Boudlin Dem 2018
13 William Infantine Rep Manchester (Ward 6) 2020 (2002-2016)
Larry Gagne Rep 2008
14 Mary Freitas Dem Manchester (Ward 7) 2014
Mary Heath Dem 2013↑
15 Erika Connors Dem Manchester (Ward 8) 2017↑
Mark Warden Rep 2018
16 Joshua Query Dem Manchester (Ward 9) 2018
Barbara Shaw Dem 2000
17 Heidi Hamer Dem Manchester (Ward 10) 2018
Timothy Smith Dem 2012
18 Patricia Cornell Dem Manchester (Ward 11) 2014
Willis Griffith Dem 2018
19 Dick Marston Rep Manchester (Ward 12) 2020 (2012-2016)
Kendall Snow Dem 2018
20 Ralph Boehm Rep Litchfield 2018 (2004–2006, 2008–2016)
Rich Lascelles Rep 2016
21 Melissa Blasek Rep Merrimack 2020
Bob Healy Rep 2020
Maureen Mooney Rep 2020
Mary Mayville Rep 2020
Jeanine Notter Rep 2010
Rosemarie Rung Dem 2018
Lindsay Tausch Rep 2020
William "Bill" Boyd Rep 2021↑
22 Tony Labranche Dem Amherst 2020
Megan Murray Dem 2018
Daniel Veilleux Dem 2020
23 Bill King Rep Milford 2020
Maria Perez Dem 2020
Peter Petrigno Dem 2016
Vanessa Sheehan Rep 2020
24 Peter Leishman Dem Peterborough 2011↑ (1996–2002; 2006–2010)
Ivy Vann Dem 2014
25 Diane Kelley Rep New Ipswich, Sharon, Temple 2020
Paul Somero Rep 2016
26 Diane Pauer Rep Brookline, Mason 2020
John Lewicke Rep 2020 (2016-2018)
27 Susan Homola Rep Hollis 2020
Kat McGhee Dem 2018
28 Bruce Cohen Dem Nashua (Ward 1) 2018
Tom Lanzara Rep 2020
Janice Schmidt Dem 2016 (2012–2014)
29 Paul Bergeron D+R↓ Nashua (Ward 2) 2018
Ray Newman Dem 2018
Sue Newman Dem 2016
30 Sherry Dutzy Dem Nashua (Ward 3) 2016
Patricia Klee Dem 2016
Suzanne Vail Dem 2018
31 David Cote Dem Nashua (Ward 4) 1982
Manny Espitia Dem 2018
Stacie-Marie Laughton Dem 2020 (2012-2014)
32 Allison Nutting-Wong Dem Nashua (Ward 5) 2018 (2016 – May 2018)
Michael Pedersen Dem 2018
Dan Toomey Dem 2018
33 Efstathia Booras Dem Nashua (Ward 6) 2020 (2012-2016)
Mark King Dem 2008
Fran Nutter-Upham Dem 2018
34 Melbourne Moran, Jr. Dem Nashua (Ward 7) 2020
Catherine Sofikitis Dem 2016
Deb Stevens Dem 2018
35 Skip Cleaver Dem Nashua (Ward 8) 2016
Latha Mangipudi Dem 2013↑
Laura Telerski Dem 2018
36 Linda Harriott-Gathright Dem Nashua (Ward 9) 2018
Marty Jack Dem 2012
Michael O'Brien Dem 2012
37 Bob Greene Rep Hudson, Pelham 2018
Alicia Lekas Rep 2018
Tony Lekas Rep 2018
Hershel Nunez Rep 2018
Lynne Ober Rep 2004
Russell Ober Rep 2006 (2002–2004)
Andrew Prout Rep 2016
Andrew Renzullo Rep 2016 (2004–2014)
Kimberly Rice Rep 2014
Denise Smith Rep 2020
Jordan Ulery Rep 2004
38 Jim Creighton Rep Antrim, Bennington, Francestown, Greenfield, Greenville, Hancock, Hillsborough, Lyndeborough, Wilton, Windsor 2020
Stephanie Hyland Dem 2020
39 John Burt Rep Deering, Goffstown, Weare 2010
40 Keith Ammon Rep Hollis, Milford, Mont Vernon, New Boston 2020 (2014-2018)
41 Laurie Sanborn Rep Amherst, Bedford 2010
42 Jacqueline Chretien Dem Manchester (Wards 1–3) 2018
Matt Wilhelm Dem 2018
43 Benjamin Baroody Dem Manchester (Wards 4–7) 2014
Amy Bradley Dem 2020
Christopher Herbert Dem 2014
44 Ross Berry Rep Litchfield, Manchester (Wards 8–9) 2020
Mark McLean Rep 2017↑
45 Jane Beaulieu Dem Manchester (Wards 10–12) 2012 (2004–2010)
Connie Van Houten Dem 2016
  • ↑ Member was first elected in a special election.
  • ↓ If a candidate receives enough votes in two parties' primaries, they are listed as being the nominee of both parties in the general election.

Merrimack

District Representative Party Municipality(ies) represented First elected
01 Ken Wells Dem Andover, Danbury, Salisbury 2018
02 Werner D. Horn Rep Franklin (Wards 1–2), Hill 2014
Dave Testerman Rep 2016
03 Joyce Fulweiler Dem Franklin (Ward 3), Northfield 2018
Gregory Hill Rep 2014 (2010–2012)
04 Tom Schamberg Dem Sutton, Wilmot 2018
05 Karen Ebel Dem Newbury, New London 2012
Dan Wolf Rep 2016
06 Rod Pimentel Dem Bradford, Henniker 2018
Beth Rodd Dem 2016
07 Clyde Carson Dem Warner, Webster 2012
08 Robert Forsythe Rep Boscawen 2018
09 Howard Moffett Dem Canterbury, Loudon 2012
George Saunderson Dem 2018
10 David Luneau Dem Concord (Ward 5), Hopkinton 2014
Mel Myler Dem 2012
Mary Jane Wallner Dem 1980
11 Steve Shurtleff Dem Concord (Ward 1) 2004
12 Connie Lane Dem Concord (Ward 2) 2018
13 Beth Richards Dem Concord (Ward 3) 2016
14 Jim MacKay Dem Concord (Ward 4) 2010 (2000–2008)
15 Ryan Buchanan Dem Concord (Ward 6) 2018
16 Timothy Soucy Dem Concord (Ward 7) 2012 (2008–2010)
17 Safiya Wazir Dem Concord (Ward 8) 2018
18 Kris Schultz Dem Concord (Ward 9) 2017↑
19 Christy Bartlett Dem Concord (Ward 10) 2012
20 David Doherty Dem Chichester, Pembroke 2014
Dianne Schuett Dem 2012 (2008–2010)
Brian Seaworth Rep 2014 (2010–2012)
21 James Allard Rep Epsom, Pittsfield 2018
Jon Klose Rep 2010
22 Alan Turcotte Dem Allenstown 2012
23 Samantha Fox Dem Bow, Dunbarton 2018
Mary Beth Walz Dem 2016 (2004–2010; 2012–2014)
Gary Woods Dem 2018
24 Frank Kotowski Rep Hooksett 2008
Kathleen Martins Dem 2020
Thomas Walsh Rep 2012
Michael Yakubovich Rep 2018
25 David Karrick Dem Andover, Danbury, Salisbury, Warner, Webster 2018
26 Howard Pearl Rep Boscawen, Canterbury, Franklin (Ward 3), Loudon, Northfield 2016
27 Art Ellison Dem Concord (Wards 1–4, 6–7) 2018
Rebecca McWilliams Dem 2018
28 Katherine Rogers Dem Concord (Wards 8–10) 2012 (1992–1998)
29 Carol McGuire Rep Allenstown, Epsom, Pittsfield 2008

Rockingham

District Representative Party Municipality(ies) represented First elected
01 David Coursin Dem Northwood 2018
02 Alan Bershtein Rep Candia, Deerfield, Nottingham 2018
James Spillane Rep 2014
Kevin Verville Rep 2016
03 Michael Costable Rep Raymond 2016
Kathleen Hoelzel Rep 2008 (1988–1992)
Kevin Pratt Rep 2018
04 Jess Edwards Rep Auburn, Chester, Sandown 2016
Jason Osborne Rep 2014
Becky Owens Rep 2018
Tony Piemonte Rep 2018
Chris True Rep 2014
05 Al Baldasaro Rep Londonderry 2006
Tom Dolan Rep 2018
David Lundgren Rep 2010
Betsy McKinney Rep 1984
Sherman Packard Rep 1990
Doug Thomas Rep 2018
Anne Warner Dem 2018
06 Brian Chirichiello Rep Derry 2010
Mary Eisner Dem 2018
Phyllis Katsakiores Rep 2014 (1982–2012)
David Love Rep 2018
David Milz Rep 2012
Katherine O'Brien Rep 2018
John O'Connor Rep 2010
Stephen Pearson Rep 2018
John Potucek Rep 2018
James C. Webb Rep 2010
07 Joel Desilets Rep Windham 2018
Mary Griffin Rep 1996
Walter Kolodziej Rep 2008
Charles McMahon Rep 2002
08 Daryl Abbas Rep Salem 2014 (2010–2014)
Arthur Barnes Rep 2014
Ed DeClercq Rep 2018
Fred Doucette Rep 2014
Bob Elliott Rep 2006
Betty Gay Rep 2016
John Janigian Rep 2016
Everett McBride Rep 2018
John Sytek Rep 2010 (1990–1996)
09 Michael Vose Rep Epping 2019
Mark Vallone Dem 2018
10 Dennis Acton Rep Fremont 2018
11 Liz McConnell Dem Brentwood 2018
12 Scott Wallace Rep Danville 2018
13 Dennis Green Rep Hampstead, Kingston 2015↑
Joe Guthrie Rep 2014
David Welch Rep 2014 (1984–2012)
Kenneth Weyler Rep 2010 (1990–2008)
14 Debra DeSimone Rep Atkinson, Plaistow 2008
Robert Harb Rep 2018
Norman Major Rep 1996
Peter Torosian Rep 2016
15 Charles Melvin Rep Newton 2018
16 Dan Davis Rep East Kingston, Kensington, South Hampton 2018
17 Michael Cahill Dem Newfields, Newmarket 2012
Charlotte DiLorenzo Dem 2016
Ellen Read Dem 2016
18 Skip Berrien Dem Exeter 2014
Lisa Bunker Dem 2018
Julie Gilman Dem 2012
Gaby Grossman Dem 2018
19 Patrick Abrami Rep Stratham 2010
Debra Altschiller Dem 2016
20 Max Abramson Rep Hampton Falls, Seabrook 2018 (2014–2016)
William Fowler Rep 2018
Aboul Khan Rep 2016 (2012–2014)
21 Patricia Bushway Dem Hampton 2018
Robert Cushing Dem 2012 (1996–1998; 2008–2010)
Mike Edgar Dem 2016↑
Tom Loughman Dem 2018
22 Jim Maggiore Dem North Hampton 2016
23 Dennis Malloy Dem Greenland, Newington 2016 (2012–2014)
24 Jaci Grote Dem New Castle, Rye 2018
Kate Murray Dem 2016
25 Laura Pantelakos Dem Portsmouth (Ward 1) 1978
26 Rebecca McBeath Dem Portsmouth (Ward 2) 2014
27 Peter Somssich Dem Portsmouth (Ward 3) 2016
28 Gerry Ward Dem Portsmouth (Ward 4) 2012
29 David Meuse Dem Portsmouth (Ward 5) 2018
30 Jacqueline Cali-Pitts Dem Portsmouth (Wards 1–2, 4–5) 1998
31 Tamara Le Dem Greenland, Newington, North Hampton, Portsmouth (Ward 3) 2016
32 Terry Roy Rep Candia, Deerfield, Northwood, Nottingham 2018
33 Josh Yokela Rep Brentwood, Danville, Fremont 2018
34 Mark Pearson Rep Atkinson, Hampstead, Kingston, Plaistow 2016
35 Deborah Hobson Rep East Kingston, Kensington, Newton, South Hampton 2018
36 Patricia Lovejoy Dem Exeter, Newfields, Newmarket, Stratham 2010
37 Jason Janvrin Rep Hampton, Hampton Falls, Seabrook 2016
  • ↑ Member was first elected in a special election.

Strafford

District Representative Party Municipality(ies) represented First elected
01 Peter Hayward Rep Middleton, Milton 2018
Abigail Rooney Rep 2018
02 James Horgan Rep Farmington 2016
Joseph Pitre Rep 2010
03 Michael Harrington Rep New Durham, Strafford 2016 (2000–2004)
Kurt Wuelper Rep 2014
04 Cassandra Levesque Dem Barrington 2018
Matthew Towne Dem 2018
05 Jeffrey Salloway Dem Lee 2016
06 Timothy Horrigan Dem Durham, Madbury 2010 (2008–2010)
Cam Kenney Dem 2018
Marjorie Smith Dem 2012 (1996–2010)
Judith Spang Dem 1998
Janet Wall D+R↓ 1986
07 Timothy Fontneau Dem Rochester (Ward 1) 2016
08 Donna Ellis Dem Rochester (Ward 6) 2016
09 Steven Beaudoin Rep Rochester (Ward 2) 2012
10 Vacant Rochester (Ward 3)
11 Chuck Grassie Dem Rochester (Ward 4) 2016
12 Mac Kittredge Rep Rochester (Ward 5) 2018
13 Casey Conley Dem Dover (Ward 1) 2017↑
14 Kristina Fargo Dem Dover (Ward 2) 2018
15 Linn Opderbecke Dem Dover (Ward 3) 2016
16 Sherry Frost Dem Dover (Ward 4) 2016
17 Peter Bixby Dem Dover (Wards 5–6), Somersworth (Ward 2) 2012
Susan Treleaven Dem 2014
Kenneth Vincent Dem 2016
18 Gerri Cannon Dem Rollinsford, Somersworth (Wards 1, 3–5) 2018
Wendy Chase Dem 2018
Cecilia Rich Dem 2018
19 Peter B. Schmidt Dem Dover (Wards 1–2) 2002
20 Tom Southworth Dem Dover (Wards 3–4) 2014
21 Catt Sandler Dem Dover (Wards 5–6), Rollinsford, Somersworth (Wards 1–5) 2016
22 Peg Higgins Dem Rochester (Wards 1, 6) 2018
23 Sandra Keans Dem Rochester (Wards 2–3) 2016 (1980–2012)
24 Mona Perreault Rep Rochester (Wards 4–5) 2018
25 Amanda Gourgue Dem Barrington, Lee 2016
  • ↑ Member was originally elected in a special election.
  • ↓ If a candidate receives enough votes in two parties' primaries, they are listed as being the nominee of both parties in the general election.

Sullivan

District Representative Party Municipality(ies) represented First elected
01 Lee Oxenham Dem Cornish, Grantham, Plainfield, Springfield 2014
Brian Sullivan Dem 2017↑
02 Vacant Croydon, Sunapee
03 Andrew O'Hearne Dem Claremont (Ward 1) 2018
04 Gary Merchant Dem Claremont (Ward 2) 2018
05 Walter Stapleton Rep Claremont (Ward 3) 2018
06 John Callum Rep Newport, Unity 2018
Skip Rollins Rep 2012
07 Judy Aron Rep Acworth, Goshen, Langdon, Lempster, Washington 2018
08 Tom Laware Rep Charlestown 2014 (2010–2012)
09 Linda Tanner Dem Cornish, Croydon, Grantham, Newport, Plainfield, Springfield, Sunapee, Unity 2016 (2012–2014)
10 John Cloutier Dem Claremont (Wards 1–3) 1992
11 Steven D. Smith Rep Acworth, Charlestown, Goshen, Langdon, Lempster, Washington 2010
  • ↑ Member was originally elected in a special election.

Past composition of the House of Representatives

References

  1. ^ Ross, Elizabeth (21 March 1994). "Bigger Is Sometimes Better For Largest US Legislature". Christian Science Monitor.
  2. ^ New Hampshire House of Representatives "NH House Facts"
  3. ^ "New Hampshire Update Office of the House Clerk Resignations, Deaths, Special Elections" (PDF). Office of the House Clerk. 1 October 2020. Retrieved 29 October 2020.
  4. ^ Speaker Dick Hinch (R-Hillsborough 21) died of COVID-19. [1]
  5. ^ "New Hampshire House Democrats Minority Caucus Leader Ranked Choice Voting Election Results Visualization". rcvis.com. RCVIS. November 24, 2020.

External links

This page was last edited on 14 April 2021, at 18:17
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.