To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
Languages
Recent
Show all languages
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

Gymnastics at the 2019 Summer Universiade

From Wikipedia, the free encyclopedia

Gymnastics
at the XXX Summer Universiade
Gymnastics (artistic) Universiade 2019.png
Gymnastics (rhythmic) Universiade 2019.png
VenuesPalaVesuvio
Dates3–7 July (artistic)
11–13 July (rhythmic)
2017
2021

Artistic gymnastics was contested at the 2019 Summer Universiade from July 3 to 7, and rhythmic gymnastics was contested from July 11 to 13. Both events were held at the PalaVesuvio in Naples, Italy.[1][2]

Medalists

Medal table

  *   Host nation (Italy)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Russia86721
2 Japan72615
3 Chinese Taipei2114
4 Ukraine1326
5 Italy*1214
6 Azerbaijan1203
7 Armenia1001
 South Korea1001
9 Belarus0303
10 Kazakhstan0202
11 Turkey0112
12 Austria0101
13 Brazil0011
 Estonia0011
 United States0011
Totals (15 nations)22232166

Artistic gymnastics

Men's events

Event Gold Silver Bronze
Team all-around
details
 Japan (JPN)
Kazuma Kaya
Kakeru Tanigawa
Wataru Tanigawa
 Chinese Taipei (TPE)
Hsu Ping-chien
Lee Chih-kai
Tang Chia-hung
 Russia (RUS)
Ilya Kibartas
Kirill Prokopev
Ivan Stretovich
Individual all-around
details
Kazuma Kaya
 Japan
Ivan Stretovich
 Russia
Lee Chih-kai
 Chinese Taipei
Floor
details
Kirill Prokopev
 Russia
Kazuma Kaya
 Japan
Kakeru Tanigawa
 Japan
Pommel horse
details
Lee Chih-kai
 Chinese Taipei
Nariman Kurbanov
 Kazakhstan
Kazuma Kaya
 Japan
Rings
details
Artur Avetisyan
 Armenia
Vinzenz Höck
 Austria
İbrahim Çolak
 Turkey
N/A
Vault
details
Kim Han-sol
 South Korea
Yahor Sharamkou
 Belarus
Luís Guilherme Porto
 Brazil
Parallel bars
details
Kakeru Tanigawa
 Japan
Ivan Stretovich
 Russia
Ahmet Önder
 Turkey
Horizontal bar
details
Tang Chia-hung
 Chinese Taipei
Milad Karimi
 Kazakhstan
Ivan Stretovich
 Russia

Women's events

Event Gold Silver Bronze
Team all-around
details
 Japan (JPN)
Hitomi Hatakeda
Aiko Sugihara
Asuka Teramoto
 Russia (RUS)
Lilia Akhaimova
Tatiana Nabieva
Ulyana Perebinosova
 Italy (ITA)
Carlotta Ferlito
Lara Mori
Martina Rizzelli
Individual all-around
details
Hitomi Hatakeda
 Japan
Ulyana Perebinosova
 Russia
Lilia Akhaimova
 Russia
Vault
details
Marina Nekrasova
 Azerbaijan
Lilia Akhaimova
 Russia
Tatiana Nabieva
 Russia
Uneven bars
details
Hitomi Hatakeda
 Japan
Tatiana Nabieva
 Russia
Asuka Teramoto
 Japan
Balance beam
details
Hitomi Hatakeda
 Japan
Lara Mori
 Italy
Ulyana Perebinosova
 Russia
Floor
details
Carlotta Ferlito
 Italy
Aiko Sugihara
 Japan
Ulyana Perebinosova
 Russia

Rhythmic gymnastics

Individual

Event Gold Silver Bronze
Individual all-around
details
Ekaterina Selezneva
 Russia
Zohra Aghamirova
 Azerbaijan
Laura Zeng
 United States
Individual hoop
details
Ekaterina Selezneva
 Russia
Julia Evchik
 Belarus
Yeva Meleshchuk
 Ukraine
Individual ball
details
Ekaterina Selezneva
 Russia
Julia Evchik
 Belarus
Viktoria Bogdanova
 Estonia
Individual clubs
details
Yeva Meleshchuk
 Ukraine
Zohra Aghamirova
 Azerbaijan
Ekaterina Selezneva
 Russia
Individual ribbon
details
Ekaterina Selezneva
 Russia
Alessia Russo
 Italy
Yeva Meleshchuk
 Ukraine

Group

Event Gold Silver Bronze
Group all-around
details
 Russia (RUS)
Alina Alieva
Elina Baruzdina
Marina Kozlova
Valeriia Rusina
Angelina Shkatova
 Ukraine (UKR)
Olena Diachenko
Viktoriia Fotiieva
Valeriya Khanina
Daria Murai
Anastasiya Voznyak
 Japan (JPN)
Miyu Kawata
Misuzu Kishimoto
Mebae Maruyama
Aoi Tsukahara
Haruna Yamawaki
Group 5 balls
details
 Russia (RUS)
Alina Alieva
Elina Baruzdina
Marina Kozlova
Valeriia Rusina
Angelina Shkatova
 Ukraine (UKR)
Olena Diachenko
Viktoriia Fotiieva
Valeriya Khanina
Daria Murai
Anastasiya Voznyak
 Japan (JPN)
Miyu Kawata
Misuzu Kishimoto
Mebae Maruyama
Aoi Tsukahara
Haruna Yamawaki
Group 3 hoops + 4 clubs
details
 Russia (RUS)
Alina Alieva
Elina Baruzdina
Marina Kozlova
Valeriia Rusina
Angelina Shkatova
 Ukraine (UKR)
Olena Diachenko
Viktoriia Fotiieva
Valeriya Khanina
Daria Murai
Anastasiya Voznyak
 Japan (JPN)
Miyu Kawata
Misuzu Kishimoto
Mebae Maruyama
Aoi Tsukahara
Haruna Yamawaki

Men's Artistic Events

Team

Team Gymnastique au sol.svg Cheval d'arçon.svg Gymnastique aux anneaux.svg Saut de cheval.svg Barres parallèles.svg Barre fixe.svg Total

(All-around)

Score Rank Score Rank Score Rank Score Rank Score Rank Score Rank Score Rank
 Japan 29.525 1 27.850 2 28.750 1 28.400 3 29.400 1 28.925 1 172.850 1st place, gold medalist(s)
 Kazuma Kaya (JPN) 14.800 2 14.800 2 14.300 6 14.000 16 14.450 3 14.250 5 86.600 1
 Kakeru Tanigawa (JPN) 14.725 3 13.050 19 13.950 11 13.600 28 14.950 1 14.625 2 84.900 2
 Wataru Tanigawa (JPN) 14.350 5 12.450 29 14.450 4 14.400 6 14.450 4 14.300 3 84.400 3
 Chinese Taipei 26.650 7 28.300 1 27.550 3 28.000 4 28.050 3 28.050 2 167.400 2nd place, silver medalist(s)
 Hsu Ping-chien (TPE) 12.800 35 12.300 31 13.050 34 14.100 13 12.850 33 13.350 15 78.450 23
 Lee Chih-kai (TPE) 13.850 10 15.150 1 13.300 25 14.700 2 14.400 5 12.400 36 83.800 4
 Tang Chia-hung (TPE) 13.150 14 14.250 7 13.650 16 14.700 1
 Russia 28.950 2 26.150 6 27.200 5 28.900 2 27.400 6 27.900 3 166.500 3rd place, bronze medalist(s)
 Ilya Kibartas (RUS) 12.750 37 13.150 16 13.600 18
 Kirill Prokopev (RUS) 15.100 1 13.000 21 13.600 16 14.500 3 13.000 30 13.600 11 82.850 5
 Ivan Stretovich (RUS) 13.850 11 12.350 30 13.450 20 14.400 5 14.400 6 14.250 4 82.700 6
 Italy 27.450 4 26.700 5 28.025 2 27.600 5 28.150 2 27.000 4 164.925 4
 Stefano Patron (ITA) 13.400 22 13.650 6 13.200 28 13.950 17 14.050 9 13.300 18 81.550 10
 Andrea Russo (ITA) 14.050 8 13.050 18 13.975 10 13.650 27 14.000 11 13.700 9 82.425 7
 Marco Sarrugerio (ITA) 13.200 25 11.700 40 14.050 9 12.450 48 14.100 8 13.150 25 78.650 21
 South Korea 27.950 3 26.850 3 27.450 4 28.950 1 27.500 5 25.900 6 164.600 5
 Kim Han-sol (KOR) 14.250 7 12.450 28 13.600 17 14.750 1 13.250 26 12.850 30 81.150 11
 Lee Jung-hyo (KOR) 13.700 14 13.650 7 13.850 14 14.200 10 13.900 13 12.350 38 81.650 9
 Lee Seung-min (KOR) 13.350 24 13.200 12 12.800 40 12.800 42 13.600 17 13.050 27 78.800 19
 France 27.300 5 25.500 7 26.100 7 27.100 8 27.700 4 26.925 5 159.625 6
 Antoine Borello (FRA) 13.800 13 12.250 32 12.950 36 12.500 46 14.000 10 13.850 7 79.350 16
 Killian Mermet (FRA) 13.500 17 12.800 23 12.450 47 13.900 19 13.700 15 13.000 28 79.350 17
 Antoine Pochon (FRA) 12.700 25 13.150 29 13.200 35 12.800 35 13.075 26
 Canada 26.900 6 26.750 4 25.950 8 27.350 6 23.875 8 25.425 7 156.250 7
 Jeremy Bartholomeusz (CAN) 13.050 27 13.350 9 12.800 38 13.900 19 10.900 49 13.125 24 77.125 29
 Jacob Bonnay (CAN) 13.450 20 13.400 8 13.450 31 12.975 31 12.300 40
 Damien Cachia (CAN) 13.450 19 13.150 31
 Australia 25.700 8 25.400 8 26.650 6 27.200 7 25.400 7 25.350 8 154.700 8
 Hudson Irwin (AUS) 12.300 41 11.450 43 12.200 51 12.150 49 12.400 38 12.500 35 73.000 36
 Heath Thorpe (AUS) 12.850 33 11.400 44 11.500 55 14.100 13 12.100 39 12.850 31 74.800 33
 Michael Tone (AUS) 12.850 31 13.950 5 13.450 21 13.100 37 13.000 29 12.350 37 78.700 20
Individual
 Ivo Chiapponi (ARG) 12.900 29 10.550 51 12.200 50 12.450 47 11.850 43 12.300 39 72.250 37
 Julian Jato (ARG) 12.800 34 11.600 42 12.800 39 12.900 40 13.500 20 12.650 33 76.250 31
 Artur Avertisyan (ARM) 14.750 2
 Alexander Benda (AUT) 12.900 30 12.000 35 12.200 49 13.650 26 13.250 24 13.300 19 77.300 27
 Vinzenz Höck (AUT) 12.500 38 11.700 40 14.450 3 13.900 19 13.000 28 13.100 25 78.650 22
 Ivan Tikhonov (AZE) 13.850 11 13.150 15 13.400 23 13.750 23 13.900 12 12.050 45 80.100 14
 Maxime Gentges (BEL) 13.550 16 10.425 53 13.400 22 13.200 36 13.550 18 13.350 17 77.475 25
 Justin Pesesse (BEL) 12.850 32 11.000 49 13.150 30 14.250 9 12.850 34 13.150 23 77.250 28
 Sviataslau Dranitski (BLR) 11.450 47 11.300 47 12.700 41 13.550 30 10.400 50 11.950 47 71.350 38
 Yahor Sharamkou (BLR) 12.800 36 11.350 46 14.300 8
 Fellipe Ferreira (BRA) 11.850 38 13.250 27 12.075 40 13.700 9
 Luís Guilherme Porto (BRA) 13.500 17 13.000 20 13.500 19 14.350 7 13.400 21 12.600 34 80.350 13
 Marko Jovicic (CRO) 12.275 43
 Leonardo Kusan (CRO) 12.850 23
 Neofytos Kyriakou (CYP) 11.850 44 12.800 17 9.950 50
 Tom Nicolaou (CYP) 13.400 22 12.200 34 13.100 33 14.100 15 11.900 41 11.900 48 76.600 30
 Jacob Buus (DEN) 13.350 16
 Luca La Pia (DEN) 11.700 45 13.850 16
 Franz Card (FIN) 11.500 46 11.050 48 12.550 44 12.800 41 12.900 32 13.200 20 74.000 35
 Joonas Kukkonen (FIN) 13.400 24
 Milad Karimi (KAZ) 14.550 4 13.100 17 13.050 35 13.100 37 14.150 7 14.250 6 82.200 8
 Nariman Kurbanov (KAZ) 14.400 3
 Fabián de Luna (MEX) 12.350 40 11.350 45 13.900 12 14.200 11 13.300 23 12.250 41 77.350 26
 Nikolai Nilsen Roenbeck (NOR) 12.950 28 11.775 39 12.000 53 13.300 15 11.650 44
 Harvey Humber (NZL) 8.400 54 12.700 20 12.700 32
 Batuhan Yazici (NZL) 8.250 55 11.800 54 11.000 47 12.050 44
 Bernardo Almeida (POR) 13.150 35 12.500 27 12.600 43 13.300 34 13.150 27 13.200 21 77.900 24
 Guilherme Campos (POR) 10.200 50 10.500 52 12.650 42 13.700 24 11.550 45 12.150 43 70.750 39
 Robert Ghiuzan (ROU) 10.600 49 12.100 52 13.600 7 11.000 48 10.650 49
 Roland Modoianu (ROU) 12.350 39 12.200 33 12.300 48 13.300 33 12.650 37 12.250 42 75.050 32
 Luka Bojanc (SLO) 12.500 46
 Martino Morosi (SUI) 13.600 15 11.975 37 13.100 32 13.900 18 12.750 36 13.550 13 78.875 18
 Marco Walter (SUI) 14.250 6 12.750 24 13.250 26 14.500 3 13.500 19 12.875 29 81.125 12
 Ibrahim Colak (TUR) 14.850 1 13.800 14
 Ahmet Onder (TUR) 13.350 10 14.250 8 14.800 2 13.825 8
 Vladyslav Hryko (UKR) 12.275 42 13.250 11 13.800 15 13.700 25 13.250 25 13.450 14 79.725 15
 Eduard Yermakov (UKR) 11.300 48 10.950 50 13.875 13 12.700 44 13.350 22 12.000 46 74.175 34
 Alexander Diab (USA) 13.925 9 14.350 5 14.150 12 13.600 12
 Stephen Nedoroscik (USA) 13.200 13
 Rasuljon Abdurakhimov (UZB) 12.600 26 12.500 45 11.850 43
 Abdulla Azimov (UZB) 13.400 21 14.150 4 12.900 37 11.550 46

[3][4][5][6][7][8][9][10][11]

All-around

Rank Athlete Gymnastique au sol.svg Cheval d'arçon.svg Gymnastique aux anneaux.svg Saut de cheval.svg Barres parallèles.svg Barre fixe.svg Total
1st place, gold medalist(s)  Kazuma Kaya (JPN) 14.450 14.600 14.600 14.300 15.050 14.000 87.000
2nd place, silver medalist(s)  Ivan Stretovich (RUS) 14.000 14.075 13.600 14.400 14.250 14.050 84.375
3rd place, bronze medalist(s)  Lee Chih-kai (TPE) 14.250 15.225 13.150 14.225 13.850 13.250 83.950
4  Kakeru Tanigawa (JPN) 14.200 13.425 14.050 14.350 14.850 12.850 83.725
5  Milad Karimi (KAZ) 14.250 12.900 13.150 14.500 14.350 14.000 83.150
6  Lee Jung-hyo (KOR) 12.400 14.350 14.050 14.200 14.150 13.300 82.450
7  Andrea Russo (ITA) 14.050 12.750 14.000 13.750 13.600 13.650 81.800
8  Vladyslav Hryko (UKR) 12.600 13.750 13.600 13.800 14.200 13.300 81.250
9  Stefano Patron (ITA) 13.050 13.100 13.200 13.850 14.000 13.250 80.450
10  Kirill Prokopev (RUS) 14.800 12.550 13.400 14.100 13.475 11.800 80.125
11  Ivan Tikhonov (AZE) 14.200 13.400 12.700 13.750 12.300 13.250 79.600
12  Killian Mermet (FRA) 13.550 12.600 12.250 14.050 13.850 12.800 79.100
13  Michael Tone (AUS) 13.100 12.800 13.525 13.600 12.900 12.875 78.800
14  Hsu Ping-chien (TPE) 12.950 13.575 11.800 14.250 12.750 13.100 78.425
15  Lee Seung-min (KOR) 12.250 13.200 12.000 13.850 13.500 13.200 78.000
16  Martino Morosi (SUI) 12.650 11.100 12.900 13.850 12.000 13.400 75.900
17  Antoine Borello (FRA) 12.750 11.000 12.800 13.750 13.750 11.750 75.800
18  Luis Guilherme Porto (BRA) 12.650 11.450 12.850 14.250 12.050 12.200 75.450

[12]

Floor

Rank Athlete Score Total
D Score E Score Pen.
1st place, gold medalist(s)  Kirill Prokopev (RUS) 6.200 8.750 14.950
2nd place, silver medalist(s)  Kazuma Kaya (JPN) 5.800 8.800 14.600
3rd place, bronze medalist(s)  Kakeru Tanigawa (JPN) 5.900 8.650 14.550
4  Kim Han-sol (KOR) 6.000 8.550 14.550
5  Marco Walter (SUI) 5.700 8.450 14.150
6  Alexander Diab (USA) 5.600 8.050 13.650
7  Milad Karimi (KAZ) 6.200 7.550 0.100 13.650
8  Andrea Russo (ITA) 5.400 6.250 0.100 11.550

[13]

Pommel horse

Rank Athlete Score Total
D Score E Score Pen.
1st place, gold medalist(s)  Lee Chih-kai (TPE) 6.200 9.200 15.400
2nd place, silver medalist(s)  Nariman Kurbanov (KAZ) 5.900 8.800 14.700
3rd place, bronze medalist(s)  Kazuma Kaya (JPN) 6.600 7.900 14.500
4  Abdulla Azimov (UZB) 5.900 8.450 14.350
5  Lee Jung-hyo (KOR) 5.800 8.375 14.175
6  Michael Tone (AUS) 5.800 8.050 13.850
7  Stefano Patron (ITA) 5.200 8.350 13.550
8  Jacob Bonnay (CAN) 4.400 8.500 12.900

[14]

Rings

Rank Athlete Score Total
D Score E Score Pen.
1st place, gold medalist(s)  Artur Avetisyan (ARM) 5.900 9.000 14.900
2nd place, silver medalist(s)  İbrahim Çolak (TUR) 6.200 8.600 14.800
 Vinzenz Höck (AUT) 6.200 8.600
4  Wataru Tanigawa (JPN) 6.000 8.650 14.650
5  Ahmet Önder (TUR) 6.000 8.450 14.450
6  Kazuma Kaya (JPN) 6.100 8.350 14.450
7  Alexander Diab (USA) 5.800 8.500 14.300
8  Tang Chia-hung (TPE) 5.500 8.625 14.125

[15]

Vault

Rank Athlete Vault Score Total
D Score E Score Pen. Score
1st place, gold medalist(s)  Kim Han-sol (KOR) 1 5.600 9.200 14.800 14.650
2 5.200 9.300 14.500
2nd place, silver medalist(s)  Yahor Sharamkou (BLR) 1 5.200 9.250 14.450 14.350
2 5.200 9.250 0.100 14.250
3rd place, bronze medalist(s)  Luís Porto (BRA) 1 5.200 9.200 14.400 14.350
2 4.800 9.500 14.300
4  Wataru Tanigawa (JPN) 1 6.000 7.900 14.275 14.275
2 5.600 9.050 14.650
5  Fabián de Luna (MEX) 1 5.200 9.100 14.300 14.175
2 5.200 8.950 0.100 14.050
6  Heath Thorpe (AUS) 1 4.800 9.350 14.150 13.800
2 4.600 8.950 0.100 13.450
7  Robert Ghiuzan (ROU) 1 5.200 7.800 0.300 12.700 13.300
2 5.200 9.000 0.3 13.900
8  Marco Walter (SUI) 1 5.200 9.200 14.400 13.250
2 4.800 7.600 0.300 12.100

[16]

Parallel bars

Rank Athlete Score Total
D Score E Score Pen.
1st place, gold medalist(s)  Kakeru Tanigawa (JPN) 6.200 8.650 14.850
2nd place, silver medalist(s)  Ivan Stretovich (RUS) 5.900 8.900 14.800
3rd place, bronze medalist(s)  Ahmet Önder (TUR) 5.700 8.750 14.450
4  Milad Karimi (KAZ) 5.700 8.550 14.250
5  Marco Sarrugerio (ITA) 5.500 8.650 14.150
6  Stefano Patron (ITA) 5.500 8.550 14.050
7  Kazuma Kaya (JPN) 6.300 7.450 13.750
8  Lee Chih-kai (TPE) 5.800 7.900 13.700

[17]

Horizontal bar

Rank Athlete Score Total
D Score E Score Pen.
1st place, gold medalist(s)  Tang Chia-hung (TPE) 6.300 8.400 14.700
2nd place, silver medalist(s)  Milad Karimi (KAZ) 6.100 8.575 14.675
3rd place, bronze medalist(s)  Ivan Stretovich (RUS) 6.100 8.500 14.600
4  Ahmet Önder (TUR) 5.700 8.550 14.250
5  Antoine Borello (FRA) 5.900 7.850 13.750
6  Fellipe Ferreira (BRA) 5.500 7.850 13.350
7  Kakeru Tanigawa (JPN) 5.500 7.800 13.300
8  Wataru Tanigawa (JPN) 5.300 7.650 12.950
9  Andrea Russo (ITA) 5.200 7.500 12.700

[18]

Women's Artistic Events

Team

Team Saut de cheval.svg Barres asymétriques.svg Poutre.svg Gymnastique au sol.svg Total
(All-around)
Score Rank Score Rank Score Rank Score Rank Score Rank
 Japan 28.650 2 27.600 1 25.950 1 26.250 =1 108.450 1st place, gold medalist(s)
 Hitomi Hatakeda (JPN) 13.850 5 13.850 1 13.100 1 13.000 4 53.800 1
 Aiko Sugihara (JPN) 14.100 4 12.450 14 12.850 5 13.250 2 52.650 4
 Asuka Teramoto (JPN) 14.550 2 13.750 2 12.600 7 11.650 17 52.550 5
 Russia 28.950 1 27.100 2 25.150 3 26.250 =1 107.450 2nd place, silver medalist(s)
 Lilia Akhaimova (RUS) 14.400 3 12.950 9 12.300 11 13.350 1 53.000 2
 Tatiana Nabieva (RUS) 14.550 1 13.500 4
 Uliana Perebinosova (RUS) 13.650 8 13.600 3 12.850 2 12.900 5 53.000 3
 Italy 26.900 4 26.000 3 25.700 2 24.900 3 103.500 3rd place, bronze medalist(s)
 Carlotta Ferlito (ITA) 13.600 10 12.850 3 13.200 3
 Lara Mori (ITA) 13.200 20 12.550 11 12.850 4 11.700 15 50.300 7
 Martina Rizzelli (ITA) 13.300 16 13.450 5
 Canada 25.500 7 24.650 4 24.050 4 23.500 =4 97.700 4
 Jessica Dowling (CAN) 13.000 22 12.950 8 12.450 8 12.300 7 50.700 6
 Alana Fischer (CAN) 11.900 48 8.950 39 9.050 43 9.350 42 39.250 39
 Denelle Pedrick (CAN) 12.500 36 11.700 21 11.600 19 11.200 25 47.000 17
 Chinese Taipei 27.075 3 22.800 5 22.850 =6 23.500 =4 96.225 5
 Chen Feng-Chih (TPE) 12.400 38 11.350 30 11.100 24 11.350 23 46.200 22
 Fang Ko-Ching (TPE) 13.575 11 11.450 28 11.750 17 12.150 8 48.925 13
 Wu Sing-Fen (TPE) 13.500 12 10.350 35 10.950 27 11.150 27 45.950 24
 South Korea 25.850 5 22.750 6 23.350 5 21.700 7 93.650 6
 Goo Lae-won (KOR) 12.450 37 8.550 41 11.350 21 10.050 39 42.400 36
 Kim Chae-yeon (KOR) 12.500 34 11.200 31 10.500 35 10.950 29 45.150 28
 Yang Se-mi (KOR) 13.350 14 11.550 23 12.000 14 10.750 33 47.650 15
 Finland 25.750 6 22.450 7 22.850 =6 21.300 6 92.350 7
 Maija Leinonen (FIN) 12.900 23 10.500 34 12.050 13 11.500 19 46.950 18
 Rosanna Ojala (FIN) 12.850 24 11.950 18 10.800 30 9.800 40 45.400 27
Individual
 Felicitas Palmou (ARG) 12.300 39 12.000 17 9.400 41 12.000 11 45.700 26
 Romina Pietrantuono (ARG) 12.200 41 11.600 22 11.100 25 11.150 26 46.050 23
 Bianca Frysak (AUT) 12.650 27 10.650 33 9.400 42 10.650 34 43.350 30
 Marlies Männersdorfer (AUT) 12.600 30 12.200 15 12.400 10 12.000 10 11 49.200
 Marina Nekrasova (AZE) 12.650 6 11.850 16
 Mariangeles Murillo (CRC) 12.800 25 11.900 19 10.700 34 11.550 18 46.950 19
 Heika Del Sol Salas (CRC) 11.950 47 11.500 27 9.775 40 9.450 41 42.675 34
 Ema Kajic (CRO) 12.100 15
 Janine Berger (GER) 13.700 14 13.250 6
 Elizabeth Chan Tsz Sum (HKG) 13.250 11
 Ng Yan Yin (HKG) 12.800 6
 Dalia Al-Salty (HUN) 12.200 41 11.550 24 10.050 38 10.750 32 44.550 29
 Armartiani (INA) 12.550 17 9.000 44 10.600 35
 Rifda Irfanaluthfi (INA) 13.200 4 10.900 29 12.050 9
 Aida Bauyrzhanova (KAZ) 12.200 41 9.875 37 11.850 15 11.900 13 45.825 25
 Yekaterina Chuikina (KAZ) 11.700 49 8.950 38 10.750 33 11.150 28 42.550 35
 Anastasija Dubova (LAT) 12.200 41 8.550 42 11.250 23 10.900 30 42.900 32
 Farah Ann Abdul Hadi (MAS) 13.450 13 11.550 25 11.450 20 12.550 6 49.000 12
 Tan Ing Yueh (MAS) 13.350 5
 Elze Geurts (NED) 13.850 5 12.450 12 12.050 12 11.900 12 50.250 8
 Thea Nygaard (NOR) 12.750 26 11.500 26 10.750 31 11.400 21 46.400 21
 Caitlin Todd (NZL) 12.550 16 10.750 32 11.500 20
 Mariana Pitrez (POR) 12.550 31 11.800 20 10.950 28 11.800 14 47.100 16
 Andreea Ciurusniuc (ROU) 13.100 21 11.450 29 11.300 22 10.600 36 46.450 20
 Patricija Jug (SLO) 12.150 45 8.200 43 10.200 37 10.550 37 41.100 37
 Sara King (SLO) 12.300 39 10.250 36 9.950 39 10.400 38 42.900 33
 Barbora Mokosova (SVK) 12.650 27 13.000 7 12.400 9 11.200 24 49.250 10
 Ekin Morova (TUR) 12.500 34 10.850 32
 Demet Mutlu (TUR) 13.300 16 12.200 15 11.000 26 11.400 22 47.900 14
 Yana Fedorova (UKR) 13.650 8 12.800 10 11.650 18 11.650 16 49.750 9
 Valeriia Osipova (UKR) 12.450 13

[19][20]

All-around

Rank Athlete Saut de cheval.svg Barres asymétriques.svg Poutre.svg Gymnastique au sol.svg Total
1st place, gold medalist(s)  Hitomi Hatakeda (JPN) 14.075 13.800 13.000 13.050 53.925
2nd place, silver medalist(s)  Uliana Perebinosova (RUS) 13.500 14.350 12.100 12.750 52.700
3rd place, bronze medalist(s)  Lilia Akhaimova (RUS) 14.550 13.100 12.750 12.300 52.700
4  Aiko Sugihara (JPN) 14.000 12.650 12.600 13.200 52.450
5  Lara Mori (ITA) 13.250 12.700 12.550 13.200 51.700
6  Yana Fedorova (UKR) 13.500 12.700 12.000 11.850 50.050
7  Denelle Pedrick (CAN) 14.250 11.250 12.000 12.300 49.800
8  Farah Ann Abdul Hadi (MAS) 13.400 12.650 11.250 12.450 49.750
9  Elze Geurts (NED) 13.900 12.050 11.800 11.800 49.550
10  Marlies Männersdorfer (AUT) 12.650 12.450 11.300 12.050 48.450
11  Maija Leinonen (FIN) 13.050 11.950 11.450 11.900 48.350
12  Jessica Dowling (CAN) 13.200 12.150 12.050 10.650 48.050
13  Fang Ko-Ching (TPE) 13.500 11.750 10.900 11.200 47.350
14  Andreea Ciurusniuc (ROU) 13.200 11.150 11.200 11.750 47.300
15  Demet Mutlu (TUR) 12.900 11.200 11.275 11.550 46.925
16  Yang Se-mi (KOR) 13.350 10.400 12.050 11.100 46.900
17  Mariangeles Murillo (CRC) 13.000 11.850 9.550 11.250 45.650
18  Mariana Pitrez (POR) 11.700 11.500 9.700 12.050 44.950

[21]

Vault

Rank Athlete Vault Score Total
D Score E Score Pen. Score
1st place, gold medalist(s)  Marina Nekrasova (AZE) 1 5.400 8.700 14.100 14.000
2 5.200 8.800 0.100 13.900
2nd place, silver medalist(s)  Lilia Akhaimova (RUS) 1 5.800 8.550 14.350 13.975
2 4.800 8.800 13.600
3rd place, bronze medalist(s)  Tatiana Nabieva (RUS) 1 5.400 9.100 14.500 13.925
2 4.800 8.650 0.100 13.350
4  Yana Fedorova (UKR) 1 4.600 9.100 13.700 13.350
2 4.000 9.000 13.000
5  Rifda Irfanaluthfi (INA) 1 4.400 8.700 13.100 13.275
2 4.600 8.850 13.450
6  Elze Geurts (NED) 1 5.000 8.750 13.750 13.200
2 4.200 8.450 12.650
7  Tan Ing Yueh (MAS) 1 4.600 8.500 13.275 13.037
2 4.600 8.500 0.300 12.800
8  Fang Ko-ching (TPE) 1 4.600 8.650 13.250 13.025
2 4.200 8.600 12.800

[22]

Uneven bars

Rank Athlete Score Total
D Score E Score Pen.
1st place, gold medalist(s)  Hitomi Hatakeda (JPN) 5.700 8.300 14.000
2nd place, silver medalist(s)  Tatiana Nabieva (RUS) 5.500 8.400 13.900
3rd place, bronze medalist(s)  Asuka Teramoto (JPN) 5.600 8.200 13.800
4  Janine Berger (GER) 5.600 7.850 13.450
5  Martina Rizzelli (ITA) 5.300 7.900 13.200
6  Jessica Dowling (CAN) 5.600 7.550 13.150
7  Uliana Perebinosova (RUS) 5.700 7.050 12.750
8  Barbora Mokosova (SVK) 5.100 7.000 12.100

[23]

Balance beam

Rank Athlete Score Total
D Score E Score Pen.
1st place, gold medalist(s)  Hitomi Hatakeda (JPN) 5.300 7.700 13.000
2nd place, silver medalist(s)  Lara Mori (ITA) 5.600 7.250 12.850
3rd place, bronze medalist(s)  Uliana Perebinosova (RUS) 4.800 8.000 12.800
4  Aiko Sugihara (JPN) 5.600 6.950 12.550
5  Carlotta Ferlito (ITA) 4.800 7.600 12.400
6  Ng Yan Yin (HKG) 5.000 7.100 12.100
7  Jessica Dowling (CAN) 4.900 7.150 12.050
8  Barbora Mokosova (SVK) 4.600 6.950 11.550

[24]

Floor

Rank Athlete Score Total
D Score E Score Pen.
1st place, gold medalist(s)  Carlotta Ferlito (ITA) 5.300 7.900 13.200
2nd place, silver medalist(s)  Aiko Sugihara (JPN) 5.300 7.700 13.000
3rd place, bronze medalist(s)  Uliana Perebinosova (RUS) 4.700 8.000 12.700
4  Farah Ann Abdul Hadi (MAS) 4.600 7.950 12.550
5  Hitomi Hatakeda (JPN) 4.700 7.850 12.550
6  Lilia Akhaimova (RUS) 5.500 6.750 12.250
7  Jessica Dowling (CAN) 4.600 7.450 0.100 11.950
8  Barbora Mokosova (SVK) 4.700 7.100 11.800

[25]

Individual Rhythmic Events

All-around

Rank Athletic Rhythmic gymnastics hoop.svg Rhythmic gymnastics ball.svg Rhythmic gymnastics clubs.svg Rhythmic gymnastics ribbon.svg Total
(All-around)
Score Rank Score Rank Score Rank Score Rank Score
1st place, gold medalist(s)  Ekaterina Selezneva (RUS) 21.400 1 21.300 1 21.400 1 19.500 1 83.600
2nd place, silver medalist(s)  Zohra Aghamirova (AZE) 20.200 2 19.350 3 19.850 2 16.025 8 75.425
3rd place, bronze medalist(s)  Laura Zeng (USA) 19.950 3 19.100 4 18.300 7 15.250 14 72.600
4  Yeva Meleshchuk (UKR) 19.600 4 16.400 15 19.750 3 16.650 5 72.400
5  Kim Chae-woon (KOR) 18.150 11 19.700 2 18.800 5 15.500 12 72.150
6  Alessia Russo (ITA) 18.750 6 17.600 11 17.950 10 17.450 3 71.750
7  Salome Pazhava (GEO) 16.800 17 18.950 6 19.300 4 16.050 7 71.100
8  Julia Evchik (BLR) 18.600 8 19.050 5 17.500 12 15.850 10 71.000
9  Fanni Pigniczki (HUN) 18.750 7 17.400 12 18.050 9 16.700 4 70.900
10  Viktoria Bogdanova (EST) 18.050 12 18.800 8 16.850 14 16.000 9 69.700
11  Ruriko Shibayama (JPN) 18.200 10 16.800 14 18.400 6 16.300 6 69.700
12  Sara Llana Garcia (ESP) 18.750 5 17.700 10 18.050 8 15.050 16 69.550
13  Aidana Shakenova (KAZ) 17.600 13 18.950 7 16.600 15 15.150 15 68.300
14  Kseniya Moustafaeva (FRA) 18.450 9 15.100 20 16.900 13 17.450 2 67.900
15  Rebecca Gergalo (FIN) 17.600 14 16.300 17 17.850 11 15.400 13 67.150
16  Brigita Budginas (LTU) 16.950 16 16.350 16 16.150 17 15.550 11 65.000
17  Koi Sie Yan (MAS) 15.000 19 15.350 19 16.500 16 15.000 17 61.850
18  Dildora Rakhmatova (UZB) 17.150 15 18.750 9 12.450 25 13.000 21 61.350
19  Karla Diaz Arnal (MEX) 14.200 23 17.000 13 15.750 18 14.100 19 61.050
20  Xenia Kilianova (SVK) 14.650 20 15.750 18 12.300 27 14.200 18 56.900
21  Aja Jerman Bukavec (SLO) 15.250 18 14.200 21 14.650 20 11.850 23 55.950
22  Karoline Wennberg (NOR) 14.600 21 13.250 25 14.800 19 10.900 30 53.550
23  Alexandra Chtrevenskii (CAN) 14.400 22 12.400 29 12.750 24 13.550 20 53.100
24  Petra Ribaric (CRO) 14.150 24 14.150 22 13.300 23 11.150 25 52.750
25  Elizabeth Inaba-Hill (AUS) 13.600 27 12.850 28 13.750 21 11.500 24 51.700
26  Julia Meder (AUT) 13.900 25 13.100 27 13.600 22 10.950 29 51.550
27  Cassandra Pettersson (SWE) 13.700 26 13.450 24 11.750 29 12.200 22 51.100
28  Beatriz Santos (POR) 12.800 29 14.150 23 12.300 26 10.400 31 49.650
29  Licia Castiglioni (SMR) 12.950 28 13.250 26 11.900 28 11.150 26 49.250
30  Vanina Van Puyvelde (BEL) 11.450 30 11.000 30 10.900 31 11.150 27 44.500
31  Nicoline Sachmann (DEN) 9.550 32 9.900 31 11.450 30 10.950 28 41.850
32  Agustina Belaustegui (ARG) 9.850 31 9.650 32 10.500 32 8.250 32 38.250

[26]

Hoop

Rank Athlete Score Total
D Score E Score Pen.
1st place, gold medalist(s)  Ekaterina Selezneva (RUS) 12.300 8.900 21.200
2nd place, silver medalist(s)  Julia Evchik (BLR) 12.200 8.150 20.350
3rd place, bronze medalist(s)  Yeva Meleshchuk (UKR) 12.000 8.150 20.150
4  Laura Zeng (USA) 11.800 8.300 20.100
5  Alessia Russo (ITA) 11.500 7.900 19.400
6  Sara Llana Garcia (ESP) 11.000 7.900 18.900
7  Zohra Aghamirova (AZE) 10.900 7.275 18.175
8  Fanni Pigniczki (HUN) 10.500 7.550 18.050

[27]

Ball

Rank Athlete Score Total
D Score E Score Pen.
1st place, gold medalist(s)  Ekaterina Selezneva (RUS) 12.600 8.950 21.550
2nd place, silver medalist(s)  Julia Evchik (BLR) 11.000 8.150 19.150
3rd place, bronze medalist(s)  Viktoria Bogdanova (EST) 11.000 7.850 18.850
4  Laura Zeng (USA) 10.900 7.800 18.700
5  Zohra Aghamirova (AZE) 11.100 6.800 17.900
6  Salome Pazhava (GEO) 10.400 7.250 17.650
7  Aidana Shakenova (KAZ) 10.400 6.900 17.300
8  Kim Chae-woon (KOR) 10.200 6.750 0.300 16.650

[28]

Clubs

Rank Athlete Score Total
D Score E Score Pen.
1st place, gold medalist(s)  Yeva Meleshchuk (UKR) 12.600 8.450 21.050
2nd place, silver medalist(s)  Zohra Aghamirova (AZE) 11.900 8.300 20.200
3rd place, bronze medalist(s)  Ekaterina Selezneva (RUS) 11.500 8.500 20.000
4  Laura Zeng (USA) 11.500 7.900 19.400
5  Salome Pazhava (GEO) 10.500 7.700 18.200
6  Sara Llana Garcia (ESP) 9.700 8.000 17.700
7  Kim Chae-woon (KOR) 10.400 7.150 17.550
8  Ruriko Shibayama (JPN) 9.400 7.400 16.800

[29]

Ribbon

Rank Athlete Score Total
D Score E Score Pen.
1st place, gold medalist(s)  Ekaterina Selezneva (RUS) 11.700 8.750 20.450
2nd place, silver medalist(s)  Alessia Russo (ITA) 10.500 8.200 18.700
3rd place, bronze medalist(s)  Yeva Meleshchuk (UKR) 10.600 8.100 18.700
4  Salome Pazhava (GEO) 10.300 7.900 0.300 17.900
5  Ruriko Shibayama (JPN) 9.400 8.150 17.550
6  Kseniya Moustafaeva (FRA) 9.600 7.900 17.500
7  Zohra Aghamirova (AZE) 9.600 7.800 17.400
8  Fanni Pigniczki (HUN) 8.800 7.100 15.900

[30]

Group Rhythmic Events

Squads

Teams  Australia (AUS)  Japan (JPN)  South Korea (KOR)  Norway (NOR)
Members Emily Abbot
Alexandra Eedle
Alannah Mathews
Himeka Onoda
Alexandra Teixeira
Miyu Kawata
Misuzu Kishimoto
Mebae Maruyama
Aoi Tsukahara
Haruna Yamawaki
Lee Yeon-jeong
Lim Se-eun
Nam Jin-seul
Song Hye-rin
Yook Hye-min
Emilie Holte
Fanny Lunde
Margit Øverås
Emilie Swensen
Karoline Wennberg
Team  Russia (RUS)  Slovenia (SLO)  Chinese Taipei (TPE)  Ukraine (UKR)
Members Alina Alieva
Elina Baruzdina
Marina Kozlova
Valeriia Rusina
Angelina Shkatova
Zala Dornig
Zoja Ivančič
Sara Kragulj
Kaja Purič
Tamia Villca Šeme
Chan Ting-chen
Lai Hsin-ya
Lo Yu-ching
Peng Man-ling
Tsai Jui-shan
Olena Diachenko
Viktoriia Fotiieva
Valeriya Khanina
Daria Murai
Anastasiya Voznyak

[31]

All-around

Rank Team 5 Rhythmic gymnastics ball.svg 3 Rhythmic gymnastics hoop.svg & 4 Rhythmic gymnastics clubs.svg Total
(All-around)
Score Rank Score Rank Score
1st place, gold medalist(s)  Russia (RUS) 24.200 1 23.050 2 47.250
2nd place, silver medalist(s)  Ukraine (UKR) 21.675 2 24.350 1 46.025
3rd place, bronze medalist(s)  Japan (JPN) 20.750 3 21.450 3 42.200
4  Chinese Taipei (TPE) 20.100 4 19.400 4 39.500
5  South Korea (KOR) 17.950 5 18.575 5 36.525
6  Slovenia (SLO) 17.050 6 18.000 6 35.050
7  Australia (AUS) 15.600 8 16.150 7 31.750
8  Norway (NOR) 15.600 7 14.900 8 30.500

[32]

5 balls

Rank Team Score Total
D Score E Score Pen.
1st place, gold medalist(s)  Russia (RUS) 16.800 8.275 25.075
2nd place, silver medalist(s)  Ukraine (UKR) 15.300 7.600 22.900
3rd place, bronze medalist(s)  Japan (JPN) 14.600 7.050 21.650
4  Chinese Taipei (TPE) 15.000 6.550 21.550
5  Slovenia (SLO) 12.800 6.300 19.100
6  Australia (AUS) 13.300 5.500 18.800
7  South Korea (KOR) 11.000 5.600 16.600
8  Norway (NOR) 10.700 5.750 16.450

[33]

3 hoops + 4 clubs

Rank Team Score Total
D Score E Score Pen.
1st place, gold medalist(s)  Russia (RUS) 17.000 8.650 25.650
2nd place, silver medalist(s)  Ukraine (UKR) 16.500 7.950 24.450
3rd place, bronze medalist(s)  Japan (JPN) 13.700 7.450 21.150
4  Chinese Taipei (TPE) 13.900 6.500 20.400
5  Australia (AUS) 13.100 5.700 18.800
6  Slovenia (SLO) 11.900 5.700 17.600
7  Norway (NOR) 10.200 4.900 15.100
8  South Korea (KOR) 11.000 4.000 15.000

[34]

References

  1. ^ "2019 Summer Universiade – Artistic gymnastics – Regulations" (PDF). www.universiade2019napoli.it. Retrieved 22 April 2019.
  2. ^ "2019 Summer Universiade – Rhythmic gymnastics – Regulations" (PDF). www.universiade2019napoli.it. Retrieved 22 April 2019.
  3. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics Individual SENIORS  Men" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 5 July 2019. Retrieved 6 May 2021.
  4. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics Teams Qualification  Men" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 6 July 2019. Retrieved 6 May 2021.
  5. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics Qualification SENIORS  Men" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 4 July 2019. Retrieved 6 May 2021.
  6. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics Qualification SENIORS  Men" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 4 July 2019. Retrieved 6 May 2021.
  7. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics Qualification SENIORS  Men" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 4 July 2019. Retrieved 6 May 2021.
  8. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics Qualification SENIORS  Men" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 4 July 2019. Retrieved 6 May 2021.
  9. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics Qualification SENIORS  Men" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 4 July 2019. Retrieved 6 May 2021.
  10. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics Qualification SENIORS  Men" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 4 July 2019. Retrieved 6 May 2021.
  11. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics Qualification SENIORS  Men" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 4 July 2019. Retrieved 6 May 2021.
  12. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics All-Around Final SENIORS  Men" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 6 July 2019. Retrieved 6 May 2021.
  13. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics Apparatus Final SENIORS  Men" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 7 July 2019. Retrieved 6 May 2021.
  14. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics Apparatus Final SENIORS  Men" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 7 July 2019. Retrieved 7 May 2021.
  15. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics Apparatus Final SENIORS  Men" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 7 July 2019. Retrieved 7 May 2021.
  16. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics Apparatus Final SENIORS Men" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 7 July 2019. Retrieved 7 May 2021.
  17. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics Apparatus Final SENIORS  Men" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 7 July 2019. Retrieved 7 May 2021.
  18. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics Apparatus Final SENIORS  Men" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 7 July 2019. Retrieved 7 May 2021.
  19. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics Teams Qualification Women Team Results" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 6 July 2019. Retrieved 7 May 2021.
  20. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics Qualification SENIORS  Women All-Around Results" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 6 July 2019. Retrieved 7 May 2021.
  21. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics All-Around Final SENIORS  Women" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 6 July 2019. Retrieved 7 May 2021.
  22. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics Apparatus Final SENIORS Women" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 7 July 2019. Retrieved 7 May 2021.
  23. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics Apparatus Final SENIORS Women" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 7 July 2019. Retrieved 7 May 2021.
  24. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics Apparatus Final SENIORS Women" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 7 July 2019. Retrieved 7 May 2021.
  25. ^ "30th Summer Universiade 2019 Artistic Gymnastics Apparatus Final SENIORS Women" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 7 July 2019. Retrieved 7 May 2021.
  26. ^ "30th Summer Universiade 2019 Rhythmic Gymnastics Qualification Individual SENIORS" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 12 July 2019. Retrieved 8 May 2021.
  27. ^ "30th Summer Universiade 2019 Rhythmic Gymnastics Apparatus Final Individual SENIORS Hoop" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 13 July 2019. Retrieved 8 May 2021.
  28. ^ "30th Summer Universiade 2019 Rhythmic Gymnastics Apparatus Final Individual SENIORS Ball" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 13 July 2019. Retrieved 8 May 2021.
  29. ^ "30th Summer Universiade 2019 Rhythmic Gymnastics Apparatus Final Individual SENIORS Clubs" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 13 July 2019. Retrieved 8 May 2021.
  30. ^ "30th Summer Universiade 2019 Rhythmic Gymnastics Apparatus Final Individual SENIORS Ribbon" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 13 July 2019. Retrieved 8 May 2021.
  31. ^ "30th Summer Universiade 2019 Rhythmic Gymnastics SENIORS Entry List by Country" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 10 July 2019. Retrieved 7 May 2021.
  32. ^ "30th Summer Universiade 2019 Rhythmic Gymnastics Qualification Group SENIORS All-Around Results" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 12 July 2019. Retrieved 7 May 2021.
  33. ^ "30th Summer Universiade 2019 Rhythmic Gymnastics Apparatus Final Group SENIORS" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 13 July 2019. Retrieved 7 May 2021.
  34. ^ "30th Summer Universiade 2019 Rhythmic Gymnastics Apparatus Final Group SENIORS" (PDF). 30th Summer Universiade 2019 Main Results. 13 July 2019. Retrieved 7 May 2021.

External links

This page was last edited on 27 August 2021, at 13:27
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.