To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

2019 in artistic gymnastics

From Wikipedia, the free encyclopedia

Below is a list of notable men's and women's artistic gymnastics international events scheduled held in 2019, as well as the medalists.[1] [2]

Calendar of events

Date Location Event Men's winners Women's winners
February 21–24 Australia Melbourne Melbourne World Cup FX: Philippines Carlos Yulo
PH: Chinese Taipei Lee Chih-kai
SR: China Liu Yang
VT: Ukraine Igor Radivilov
PB: China You Hao
HB: Japan Hidetaka Miyashi
VT: South Korea Yeo Seo-jeong
UB: China Fan Yilin
BB: China Zhao Shiting
FX: Italy Vanessa Ferrari
March 2 United States Greensboro American Cup AA: United States Yul Moldauer AA: United States Leanne Wong
March 14–17 Azerbaijan Baku Baku World Cup FX: Israel Artem Dolgopyat
PH: Japan Kohei Kameyama
SR: United Kingdom Courtney Tulloch
VT: South Korea Yang Hak-seon
PB: Russia Vladislav Poliashov
HB: Netherlands Epke Zonderland
VT: United States Jade Carey
UB: China Lyu Jiaqi
BB: Australia Emma Nedov
FX: United States Jade Carey
March 16–17 Germany Stuttgart Stuttgart World Cup AA: Russia Artur Dalaloyan AA: United States Simone Biles
March 20–23 Qatar Doha Doha World Cup FX: Israel Alexander Shatilov
PH: Chinese Taipei Lee Chih-kai
SR: China Lan Xingyu
VT: South Korea Yang Hak-seon
PB: China Zou Jingyuan
HB: Croatia Tin Srbić
VT: United States Jade Carey
UB: Belgium Nina Derwael
BB: China Li Qi
FX: United States Jade Carey
March 23 United Kingdom Birmingham Birmingham World Cup AA: Russia Nikita Nagornyy AA: Russia Aliya Mustafina
April 7 Japan Tokyo Tokyo World Cup AA: United States Sam Mikulak AA: United States Morgan Hurd
April 10–14 Poland Szczecin European Championships AA: Russia Nikita Nagornyy
FX: Russia Artur Dalaloyan
PH: United Kingdom Max Whitlock
SR: Russia Denis Ablyazin
VT: Russia Denis Ablyazin
PB: Russia Nikita Nagornyy
HB: Netherlands Epke Zonderland
AA: France Mélanie de Jesus dos Santos
VT: Russia Maria Paseka
UB: Russia Anastasia Ilyankova
BB: United Kingdom Alice Kinsella
FX: France Mélanie de Jesus dos Santos
May 19–21 China Zhaoqing FIG World Challenge Cup FX: China Deng Shudi
PH: China Zou Jingyuan
SR: China Liu Yang
VT: North Korea Kim Hyok
PB: China Zou Jingyuan
HB: Japan Takuya Sakakibara
VT: China Yu Linmin
UB: China Li Shijia
BB: China Li Shijia
FX: China Liu Jingxing
May 23–26 Croatia Osijek FIG World Challenge Cup FX: Israel Artem Dolgopyat
PH: Croatia Robert Seligman
SR: Azerbaijan Nikita Simonov
VT: Hong Kong Shek Wai Hung
PB: Lithuania Robert Tvorogal
HB: Russia Alexey Rostov
VT: Slovenia Teja Belak
UB: Russia Anastasiia Agafonova
BB: Ukraine Angelina Radivilova
FX: Croatia Ana Đerek
May 30–June 2 Slovenia Koper FIG World Challenge Cup FX: Chile Tomas Gonzalez
PH: Republic of Ireland Rhys McClenaghan
SR: Azerbaijan Nikita Simonov
VT: Hong Kong Shek Wai Hung
PB: United Kingdom Frank Baines
HB: Turkey Ümit Şamiloğlu
VT: Azerbaijan Marina Nekrasova
UB: Hungary Zsófia Kovács
BB: Hungary Zsófia Kovács
FX: Switzerland Ilaria Käslin
June 18–23 Chile Santiago South American Championships TF:  Brazil
AA: Brazil Francisco Barretto
FX: Brazil Lucas Bitencourt
PH: Brazil Péricles Silva
SR: Brazil Lucas Bitencourt
VT: Peru Daniel Aguero
PB: Venezuela Jostyn Fuenmayor
HB: Brazil Arthur Mariano
TF:  Argentina
AA: Argentina Abigail Magistrati
VT: Argentina Martina Dominici
UB: Argentina Valeria Pereyra
BB: Peru Ariana Orrego
FX: Chile Franchesca Santi
June 19–22 Mongolia Ulaanbaatar Asian Championships TF:  China
AA: Chinese Taipei Lee Chih-kai
FX: China Yang Jiaxing
PH: Jordan Ahmad Abu-Al-Soud
SR: China Lan Xingyu
VT: China Huang Mingqi
PB: China Liu Rongbing
HB: China Hu Xuwei
TF:  China
AA: China Zhou Ruiyu
VT: China Yu Linmin
UB: China Lu Yufei
BB: Chinese Taipei Ting Hua-tien
FX: Japan Natsumi Hanashima
June 27–30 Belarus Minsk European Games AA: Russia David Belyavskiy
FX: Finland Emil Soravuo
PH: Russia David Belyavskiy
SR: Italy Marco Lodadio
VT: Armenia Artur Davtyan
PB: Ukraine Oleg Vernyayev
HB: Lithuania Robert Tvorogal
AA: Russia Angelina Melnikova
VT: Slovenia Teja Belak
UB: Russia Angelina Melnikova
BB: Belgium Nina Derwael
FX: Ukraine Anastasia Bachynska
June 27–30 Hungary Győr World Junior Championships TF:  Japan
AA: Japan Shinnosuke Oka
FX: South Korea Ryu Sung-hyun
PH: Japan Takeru Kitazono
SR: Canada Félix Dolci
VT: Romania Gabriel Burtanete
PB: Japan Takeru Kitazono
HB: Ukraine Nazar Chepurnyi
TF:  Russia
AA: Russia Viktoria Listunova
VT: United States Kayla DiCello
UB: Russia Vladislava Urazova
BB: Russia Elena Gerasimova
FX: Russia Viktoria Listunova
July 3–7 Italy Napoli Summer Universiade TF:  Japan
AA: Japan Kazuma Kaya
FX: Russia Kirill Prokopev
PH: Chinese Taipei Lee Chih-kai
SR: Armenia Artur Avetisyan
VT: South Korea Kim Han-sol
PB: Japan Kakeru Tanigawa
HB: Chinese Taipei Tang Chia-hung
TF:  Japan
AA: Japan Hitomi Hatakeda
VT: Azerbaijan Marina Nekrasova
UB: Japan Hitomi Hatakeda
BB: Japan Hitomi Hatakeda
FX: Italy Carlotta Ferlito
July 22–26 Azerbaijan Baku European Youth Olympic Festival TF:  Ukraine
AA: Ukraine Illia Kovtun
FX: Ukraine Nazar Chepurnyi
PH: Ukraine Nazar Chepurnyi
SR: Russia Mukhammadzhon Iakubov
VT: United Kingdom Raekwon Baptiste
PB: Ukraine Illia Kovtun
HB: Ukraine Illia Kovtun
TF:  Russia
AA: Russia Viktoria Listunova
VT: Russia Viktoria Listunova
UB: Russia Viktoria Listunova
BB: United Kingdom Ondine Achampong
FX: Russia Viktoria Listunova
July 27–31 Peru Lima Pan American Games TF:  Brazil
AA: Brazil Caio Souza
FX: Chile Tomás González
PH: Brazil Francisco Barretto
SR: Mexico Fabián de Luna
VT: Dominican Republic Audrys Nin Reyes
PB: Mexico Isaac Núñez
HB: Brazil Francisco Barretto
TF:  United States
AA: Canada Ellie Black
VT: Canada Ellie Black
UB: United States Riley McCusker
BB: United States Kara Eaker
FX: Canada Brooklyn Moors
August 26–29 Morocco Casablanca African Games TF:  Algeria
AA: Algeria Hillal Metedji
FX: Algeria Ahmed-anis Maoudj
PH: Nigeria Uche Eke
SR: Egypt Ali Zahran
VT: Algeria Mohamed Bourguieg
PB: Algeria Hillal Metedji
HB: Egypt Karim Mohamed
TF:  Egypt
AA: Egypt Farah Hussein
VT: Egypt Nancy Taman
UB: Egypt Farah Hussein
BB: Egypt Farah Hussein
FX: Egypt Mandy Mohamed
September 6–8 Hungary Szombathely FIG World Challenge Cup FX: Israel Artem Dolgopyat
PH: United Kingdom Joshua Nathan
SR: Ukraine Igor Radivilov
VT: Japan Hidenobu Yonekura
PB: Ukraine Oleg Verniaiev
HB: Hungary David Vecsernyes
VT: Azerbaijan Marina Nekrasova
UB: South Africa Caitlin Rooscrantz
BB: Hungary Noémi Makra
FX: Spain Marina Gonzalez
September 14–15 France Paris FIG World Challenge Cup FX: Japan Kazuki Minami
PH: United Kingdom Joshua Nathan
SR: Egypt Ali Zahran and France Samir Aït Saïd
VT: France Loris Frasca
PB: Japan Kaito Sugimoto
HB: Croatia Tin Srbić
VT: Uzbekistan Oksana Chusovitina
UB: France Mélanie de Jesus dos Santos
BB: Russia Anastasiia Agafonova
FX: Ukraine Diana Varinska
September 19–22 Portugal Guimarães FIG World Challenge Cup FX: Japan Takaaki Sugino
PH: Japan Takaaki Sugino
SR: Japan Takuya Nagano
VT: Poland Sebastian Gawronski
PB: Japan Takuya Nagano
HB: Japan Hirohito Kohama
VT: Puerto Rico Paula Mejías
UB: Mexico Frida Esparza
BB: Portugal Ana Filipa Martins
FX: Mexico Ana Lago
October 4–13 Germany Stuttgart World Championships TF:  Russia
AA: Russia Nikita Nagornyy
FX: Philippines Carlos Yulo
PH: United Kingdom Max Whitlock
SR: Turkey İbrahim Çolak
VT: Russia Nikita Nagornyy
PB: United Kingdom Joe Fraser
HB: Brazil Arthur Mariano
TF:  United States
AA: United States Simone Biles
VT: United States Simone Biles
UB: Belgium Nina Derwael
BB: United States Simone Biles
FX: United States Simone Biles
October 10–27 China Wuhan Military World Games TF:  China
AA: China Xiao Ruoteng
FX: China Deng Shudi
PH: China Zou Jingyuan
SR: China Liu Yang
VT: China Huang Minqi
PB: China Zou Jingyuan
HB: China Xiao Ruoteng
N/A
November 21–24 Germany Cottbus Cottbus World Cup FX: Japan Kazuki Minami
PH: China Weng Hao
SR: China Liu Yang
VT: Ukraine Ihor Radivilov
PB: Ukraine Oleg Vernyayev
HB: Japan Hidetaka Miyachi
VT: China Yu Linmin
UB: China Fan Yilin
BB: Japan Urara Ashikawa
FX: Ukraine Anastasia Bachynska
November 30–December 11 Philippines Pasay Southeast Asian Games AA: Philippines Carlos Yulo
FX: Philippines Carlos Yulo
PH: Malaysia Tan Fu Jie
SR: Vietnam Đặng Nam
VT: Indonesia Agus Prayoko
PB: Vietnam Đinh Phương Thành
HB: Vietnam Đinh Phương Thành
VT: Malaysia Farah Ann Abdul Hadi
VT: Indonesia Rifda Irfanaluthfi
UB: Malaysia Farah Ann Abdul Hadi
BB: Malaysia Tracie Ang
FX: Malaysia Farah Ann Abdul Hadi

Medalists

Men

International championships

Competition Event Gold Silver Bronze
World Junior Championships Team Japan Japan Ukraine Ukraine Italy Italy
All-Around Japan Shinnosuke Oka Japan Ryosuke Doi Ukraine Illia Kovtun
Floor Exercise South Korea Ryu Sung-hyun Canada Félix Dolci Ukraine Nazar Chepurnyi
Pommel Horse Japan Takeru Kitazono Japan Shinnosuke Oka Latvia Edvins Rodevics
Rings Canada Félix Dolci Brazil Diogo Soares China Yang Haonan
Vault Romania Gabriel Burtanete China Yang Haonan United Kingdom Jasper Smith-Gordon
Parallel Bars Japan Takeru Kitazono China Yang Haonan Japan Shinnosuke Oka
Horizontal Bar Ukraine Nazar Chepurnyi Russia Ivan Gerget Hungary Krisztián Balázs
World Championships Team  Russia  China  Japan
All-Around Russia Nikita Nagornyy Russia Artur Dalaloyan Ukraine Oleg Verniaiev
Floor Exercise Philippines Carlos Yulo Israel Artem Dolgopyat China Xiao Ruoteng
Pommel Horse United Kingdom Max Whitlock Chinese Taipei Lee Chih-kai Republic of Ireland Rhys McClenaghan
Rings Turkey İbrahim Çolak Italy Marco Lodadio France Samir Aït Saïd
Vault Russia Nikita Nagornyy Russia Artur Dalaloyan Ukraine Igor Radivilov
Parallel Bars United Kingdom Joe Fraser Turkey Ahmet Önder Japan Kazuma Kaya
Horizontal Bar Brazil Arthur Mariano Croatia Tin Srbić Russia Artur Dalaloyan

Continental championships

Competition Event Gold Silver Bronze
European All-Around Russia Nikita Nagornyy Russia Artur Dalaloyan Cyprus Marios Georgiou
Floor Exercise Russia Artur Dalaloyan Israel Artem Dolgopyat Russia Dmitrii Lankin
Pommel Horse United Kingdom Max Whitlock France Cyril Tommasone Russia Vladislav Polyashov
Rings Russia Denis Ablyazin Italy Marco Lodadio Armenia Vahagn Davtyan
Vault Russia Denis Ablyazin Israel Andrey Medvedev Russia Artur Dalaloyan
Parallel Bars Russia Nikita Nagornyy Ukraine Petro Pakhniuk Turkey Ferhat Arıcan
Horizontal Bar Netherlands Epke Zonderland Croatia Tin Srbić Russia Artur Dalaloyan
Asian Team  China  Japan  Chinese Taipei
All-Around Chinese Taipei Lee Chih-kai China Hu Xuwei China Liu Rongbing
Floor Exercise China Yang Jiaxing Kazakhstan Milad Karimi Japan Daisuke Fudono
Pommel Horse Jordan Ahmad Abu-Al-Soud Iran Saeid Reza Keikha China Liu Rongbing
Rings China Lan Xingyu North Korea Jong Ryong-il Iran Mehdi Ahmad Kohani
Vault China Huang Mingqi Indonesia Muhammad Aprizal Kazakhstan Milad Karimi
Parallel Bars China Liu Rongbing China Hu Xuwei Vietnam Đinh Phương Thành
Horizontal Bar China Hu Xuwei Chinese Taipei Tang Chia-hung Vietnam Le Thanh Tung
South American Team  Brazil  Colombia  Venezuela
All-Around Brazil Francisco Barretto Brazil Arthur Mariano Colombia Andres Martinez
Floor Exercise Brazil Lucas Bitencourt Uruguay Victor Rostagno Brazil Tomas Florêncio
Pommel Horse Brazil Péricles Silva Peru Jesús Moreto Argentina Santiago Mayol
Rings Brazil Lucas Bitencourt Colombia Didier Lugo Venezuela Jostyn Fuenmayor
Vault Peru Daniel Aguero Colombia Jose David Toro Venezuela Maycol Puentes
Parallel Bars Venezuela Jostyn Fuenmayor Colombia Carlos Calvo Brazil Péricles Silva
Horizontal Bar Brazil Arthur Mariano Brazil Lucas Bitencourt Colombia Javier Sandoval

Multi-sport events

Competition Event Gold Silver Bronze
European Games
All-Around Russia David Belyavskiy Ukraine Oleg Verniaiev Russia Vladislav Polyashov
Floor Exercise Finland Emil Soravuo United Kingdom Giarnni Regini-Moran Ukraine Petro Pakhniuk
Pommel Horse Russia David Belyavskiy Ukraine Oleg Verniaiev Belarus Andrey Likhovitskiy
Rings Italy Marco Lodadio Armenia Vahagn Davtyan Ukraine Igor Radivilov
Vault Armenia Artur Davtyan Russia Dmitriy Lankin Ukraine Igor Radivilov
Parallel Bars Ukraine Oleg Verniaiev Cyprus Marios Georgiou Turkey Ferhat Arıcan
Horizontal Bar Lithuania Robert Tvorogal Turkey Ahmet Önder Hungary Dávid Vecsernyés
Summer Universiade Team Japan Japan Chinese Taipei Chinese Taipei Russia Russia
All-Around Japan Kazuma Kaya Russia Ivan Stretovich Chinese Taipei Lee Chih-kai
Floor Exercise Russia Kirill Prokopev Japan Kazuma Kaya Japan Kakeru Tanigawa
Pommel Horse Chinese Taipei Lee Chih-kai Kazakhstan Nariman Kurbanov Japan Kazuma Kaya
Rings Armenia Artur Avetisyan Austria Vinzenz Höck
Turkey İbrahim Çolak
N/A
Vault South Korea Kim Han-sol Belarus Yahor Sharamkou Brazil Luís Guilherme Porto
Parallel Bars Japan Kakeru Tanigawa Russia Ivan Stretovich Turkey Ahmet Önder
Horizontal Bar Chinese Taipei Tang Chia-hung Kazakhstan Milad Karimi Russia Ivan Stretovich
European Youth Olympic Festival Team Ukraine Ukraine Russia Russia Italy Italy
All-Around Ukraine Illia Kovtun Russia Ivan Kuliak Russia Mukhammadzhon Iakubov
Floor Exercise Ukraine Nazar Chepurnyi Ukraine Illia Kovtun Russia Ivan Kuliak
Pommel Horse Ukraine Nazar Chepurnyi Azerbaijan Samad Mammadli Ukraine Volodymyr Kostiuk
Rings Russia Mukhammadzhon Iakubov Ukraine Nazar Chepurnyi Russia Ivan Kuliak
Vault United Kingdom Raekwon Baptiste Romania Robert Burtanete Romania Gabriel Burtanete
Parallel Bars Ukraine Illia Kovtun Ukraine Volodymyr Kostiuk Hungary Krisztian Balazs
Horizontal Bar Ukraine Illia Kovtun France Lucas Desanges Italy Ivan Brunello
Pan American Games Team Brazil Brazil United States United States Canada Canada
All-Around Brazil Caio Souza Brazil Arthur Mariano Canada Cory Paterson
Floor Exercise Chile Tomás González United States Robert Neff Colombia Andres Martinez
Pommel Horse Brazil Fancisco Barretto United States Robert Neff Colombia Carlos Calvo
Rings Mexico Fabián de Luna Brazil Arthur Zanetti Argentina Federico Molinari
Vault Dominican Republic Audrys Nin Guatemala Jorge Vega Cuba Alejandro de la Cruz
Parallel Bars Mexico Isaac Núñez Brazil Caio Souza United States Cameron Bock
Horizontal Bar Brazil Fancisco Barretto Brazil Arthur Mariano Cuba Huber Godoy
African Games Team Algeria Algeria Egypt Egypt Morocco Morocco
All-Around Algeria Hillal Metedji Algeria Mohamed Bourguieg Egypt Mohamed Moubarak
Floor Exercise Algeria Ahmed-anis Maoudj Algeria Mohamed Bourguieg Morocco Nabil Zouhair
Pommel Horse Nigeria Uche Eke Algeria Mohamed Aouicha Tunisia Wissem Harzi
Rings Egypt Ali Zahran Algeria Mohamed Bourguieg Egypt Mohamed Moubarak
Vault Algeria Mohamed Bourguieg Algeria Ahmed-anis Maoudj Egypt Mohamed Moubarak
Parallel Bars Algeria Hillal Metedji Egypt Zaid Khater Nigeria Uche Eke
Horizontal Bar Egypt Karim Mohamed Algeria Hillal Metedji Algeria Mohamed Aouicha
Military World Games Team China China Brazil Brazil North Korea North Korea
All-Around China Xiao Ruoteng China Deng Shudi Brazil Caio Souza
Floor Exercise China Deng Shudi China Xiao Ruoteng Brazil Arthur Zanetti
Pommel Horse China Zou Jingyuan China Xiao Ruoteng Brazil Francisco Barretto
Rings China Liu Yang Brazil Arthur Zanetti Armenia Artur Avetisyan
Vault China Huang Mingqi North Korea Kim Chol North Korea Ri Se-gwang
Parallel Bars China Zou Jingyuan China Xiao Ruoteng Brazil Caio Souza
Horizontal Bar China Xiao Ruoteng China Deng Shudi Brazil Francisco Barretto
Southeast Asian Games
All-Around Philippines Carlos Yulo Vietnam Đinh Phương Thành Vietnam Lê Thanh Tùng
Floor Exercise Philippines Carlos Yulo Thailand Tikumporn Surintornta Malaysia Zul Bahrin Mat Asri
Pommel Horse Malaysia Tan Fu Jie Philippines Carlos Yulo Vietnam Đinh Phương Thành
Rings Vietnam Đặng Nam Philippines Carlos Yulo Indonesia Dwi Arifin
Vault Indonesia Agus Prayoko Philippines Carlos Yulo Vietnam Lê Thanh Tùng
Parallel Bars Vietnam Đinh Phương Thành Philippines Carlos Yulo Vietnam Lê Thanh Tùng
Horizontal Bar Vietnam Đinh Phương Thành Philippines Carlos Yulo Singapore Sean Yeo Xong

World Cup series

Women

International championships

Competition Event Gold Silver Bronze
Junior World Championships Team Russia Russia China China United States United States
All-Around Russia Viktoria Listunova Russia Vladislava Urazova China Ou Yushan
Vault United States Kayla DiCello United Kingdom Jennifer Gadirova Russia Vladislava Urazova
Uneven Bars Russia Vladislava Urazova Russia Viktoria Listunova China Wei Xiaoyuan
Balance Beam Russia Elena Gerasimova China Wei Xiaoyuan United States Kayla DiCello
Floor Exercise Russia Viktoria Listunova China Ou Yushan Russia Elena Gerasimova
World Championships Team  United States  Russia  Italy
All-Around United States Simone Biles China Tang Xijing Russia Angelina Melnikova
Vault United States Simone Biles United States Jade Carey United Kingdom Ellie Downie
Uneven Bars Belgium Nina Derwael United Kingdom Becky Downie United States Sunisa Lee
Balance Beam United States Simone Biles China Liu Tingting China Li Shijia
Floor Exercise United States Simone Biles United States Sunisa Lee Russia Angelina Melnikova

Continental championships

Competition Event Gold Silver Bronze
European All-Around France Mélanie de Jesus dos Santos United Kingdom Ellie Downie Russia Angelina Melnikova
Vault Russia Maria Paseka France Coline Devillard United Kingdom Ellie Downie
Uneven Bars Russia Anastasia Ilyankova Russia Angelina Melnikova Italy Alice D'Amato
Balance Beam United Kingdom Alice Kinsella France Mélanie de Jesus dos Santos France Lorette Charpy
Floor Exercise France Mélanie de Jesus dos Santos Netherlands Eythora Thorsdottir Russia Angelina Melnikova
Asian Team  China  Japan  South Korea
All-Around China Zhou Ruiyu China Lu Yufei Japan Natsumi Hanashima
Vault China Yu Linmin Japan Ayaka Sakaguchi India Pranati Nayak
Uneven Bars China Lu Yufei China Zhou Ruiyu South Korea Lee Eun-ju
Balance Beam Chinese Taipei Ting Hua-tien South Korea Lee Eun-ju China Zhou Ruiyu
Floor Exercise Japan Natsumi Hanashima South Korea Lee Eun-ju China Liu Jieyu
South American Team  Argentina  Chile  Peru
All-Around Argentina Abigail Magistrati Peru Ariana Orrego Argentina Agustina Pisos
Vault Argentina Martina Dominici Chile Franchesca Santi Bolivia Diana Vazquez
Uneven Bars Argentina Valeria Pereyra Argentina Luna Fernandez Colombia Angie Rodriguez
Balance Beam Peru Ariana Orrego Argentina Abigail Magistrati Colombia Angie Rodriguez
Floor Exercise Chile Franchesca Santi Peru Ariana Orrego Venezuela Katriel de Sousa

Multi-sport events

Competition Event Gold Silver Bronze
European Games
All-Around Russia Angelina Melnikova France Lorette Charpy Ukraine Diana Varinska
Vault Slovenia Teja Belak Russia Angelina Melnikova Hungary Sára Péter
Uneven Bars Russia Angelina Melnikova United Kingdom Becky Downie Belarus Anastasiya Alistratava
Balance Beam Belgium Nina Derwael Russia Angelina Melnikova Ukraine Diana Varinska
Floor Exercise Ukraine Anastasia Bachynska Czech Republic Aneta Holasová Sweden Jessica Castles
Summer Universiade Team Japan Japan Russia Russia Italy Italy
All-Around Japan Hitomi Hatakeda Russia Ulyana Perebinosova Russia Lilia Akhaimova
Vault Azerbaijan Marina Nekrasova Russia Lilia Akhaimova Russia Tatiana Nabieva
Uneven Bars Japan Hitomi Hatakeda Russia Tatiana Nabieva Japan Asuka Teramoto
Balance Beam Japan Hitomi Hatakeda Italy Lara Mori Russia Ulyana Perebinosova
Floor Exercise Italy Carlotta Ferlito Japan Aiko Sugihara Russia Ulyana Perebinosova
European Youth Olympic Festival Team Russia Russia Romania Romania United Kingdom Great Britain
All-Around Russia Viktoria Listunova United Kingdom Ondine Achampong Russia Yana Vorona
Vault Russia Viktoria Listunova Ukraine Anastasiia Motak Romania Silviana Sfiringu
Uneven Bars Russia Viktoria Listunova Russia Irina Komnova Romania Ioana Stanciulescu
Balance Beam United Kingdom Ondine Achampong Romania Silviana Sfiringu France Claire Passeron
Floor Exercise Russia Viktoria Listunova Romania Ioana Stanciulescu Romania Silviana Sfiringu
Pan American Games Team United States United States Canada Canada Brazil Brazil
All-Around Canada Ellie Black United States Riley McCusker Brazil Flávia Saraiva
Vault Canada Ellie Black Cuba Yesenia Ferrera Canada Shallon Olsen
Uneven Bars United States Riley McCusker United States Leanne Wong Canada Ellie Black
Balance Beam United States Kara Eaker Canada Ellie Black United States Riley McCusker
Floor Exercise Canada Brooklyn Moors United States Kara Eaker Brazil Flávia Saraiva
African Games Team Egypt Egypt Algeria Algeria Nigeria Nigeria
All-Around Egypt Farah Hussein Egypt Farah Salem Algeria Lahna Salem
Vault Egypt Nancy Taman Egypt Farah Salem Tunisia Chahed Sakr
Uneven Bars Egypt Farah Hussein Egypt Zeina Ibrahim Algeria Lahna Salem
Balance Beam Egypt Farah Hussein Egypt Mandy Mohamed Algeria Sofia Nair
Floor Exercise Egypt Mandy Mohamed Egypt Nancy Taman Algeria Lahna Salem
Southeast Asian Games
All-Around Malaysia Farah Ann Abdul Hadi Indonesia Rifda Irfanaluthfi Malaysia Tan Ing Yueh
Vault Indonesia Rifda Irfanaluthfi Malaysia Tan Ing Yueh Vietnam Đỗ Thị Vân Anh
Uneven Bars Malaysia Farah Ann Abdul Hadi Vietnam Đỗ Thị Ngọc Hương Malaysia Rachel Yeoh Li Wen
Balance Beam Malaysia Tracie Ang Indonesia Rifda Irfanaluthfi Vietnam Đỗ Thị Vân Anh
Floor Exercise Malaysia Farah Ann Abdul Hadi Indonesia Rifda Irfanaluthfi Vietnam Trần Đoàn Quỳnh Nam

World Cup series

Season's best scores

Only the scores of senior gymnasts from international events have been included below. Finalists at the 2019 World Artistic Gymnastics Championships are highlighted in green.

Women's

All-around

Rank Name Country Score Event
1 Simone Biles  United States 59.766 World Championships TF
2 Sunisa Lee  United States 57.166 World Championships QF
3 Riley McCusker  United States 57.050 Pan American Games QF
4 Rebeca Andrade  Brazil 56.932 DTB Team Challenge TF
5 Tang Xijing  China 56.899 World Championships AA
6 Mélanie de Jesus dos Santos  France 56.782 World Championships QF
7 Leanne Wong  United States 56.765 American Cup
8 Kara Eaker  United States 56.700 Pan American Games QF
9 Angelina Melnikova  Russia 56.599 World Championships QF
10 Grace McCallum  United States 56.465 American Cup
11 Ellie Black  Canada 56.232 World Championships AA
12 Nina Derwael  Belgium 56.033 World Championships AA
13 Elisabeth Seitz  Germany 55.999 World Championships AA
14 Liu Tingting  China 55.901 City of Jesolo Trophy AA
15 Emma Malabuyo  United States 55.899 City of Jesolo Trophy AA
16 Giorgia Villa  Italy 55.832 World Championships TF
17 Li Shijia  China 55.732 World Championships QF
Flávia Saraiva  Brazil 55.732 World Championships AA
Mai Murakami  Japan 55.732 American Cup
20 Ellie Downie  Great Britain 55.365 European Championships AA

Vault

Rank Name Country Score Event
1 Simone Biles  United States 15.399 World Championships EF
2 Jade Carey  United States 15.200 World Championships QF
3 Maria Paseka  Russia 14.850 Doha World Cup EF
4 Yeo Seo-jeong  South Korea 14.817 Korea Cup
5 Ellie Downie  Great Britain 14.816 World Championships EF
Alexa Moreno  Mexico 14.816 World Championships QF
7 Shallon Olsen  Canada 14.733 World Championships EF
8 Yu Linman  China 14.704 Cottbus World Cup QF
9 Qi Qi  China 14.650 World Championships EF
10 Coline Devillard  France 14.633 Doha World Cup QF

Uneven bars

Rank Name Country Score Event
1 Nina Derwael  Belgium 15.300 Worms Friendly
2 Daria Spiridonova  Russia 15.016 World Championships QF
3 Sunisa Lee  United States 15.000 World Championships QF
Becky Downie  Great Britain 15.000 World Championships EF
5 Fan Yilin  China 14.933 Doha World Cup EF
6 Riley McCusker  United States 14.900 Pan American Games QF
Elisabeth Seitz  Germany 14.900 Swiss Cup
8 Anastasia Iliankova  Russia 14.833 European Championships EF
9 Liu Tingting  China 14.766 World Championships QF
10 Simone Biles  United States 14.733 World Championships QF
Angelina Melnikova  Russia 14.733 World Championships EF
Anastasia Agafonova  Russia 14.733 Cottbus World Cup EF

Balance beam

Rank Name Country Score Event
1 Kara Eaker  United States 15.266 Pan American Games EF
2 Simone Biles  United States 15.066 World Championships EF
3 Li Shijia  China 15.050 Zhaoqing Challenge Cup EF
4 Liu Tingting  China 14.967 City of Jesolo Trophy AA
5 Tang Xijing  China 14.600 World Championships AA
6 Li Qi  China 14.500 Cottbus World Cup QF
7 Giorgia Villa  Italy 14.467 Heerenveen Friendly
8 Emma Malabuyo  United States 14.400 City of Jesolo Trophy EF
9 Ana Padurariu  Canada 14.333 Stuttgart World Cup
10 Riley McCusker  United States 14.250 Pan American Games QF

Floor exercise

Rank Name Country Score
1 Simone Biles  United States 15.333 World Championships TF
2 Jade Carey  United States 14.600 Baku World Cup EF
3 Sunisa Lee  United States 14.333 City of Jesolo Trophy AA
4 Emma Malabuyo  United States 14.233 City of Jesolo Trophy AA
5 Mélanie de Jesus dos Santos  France 14.166 World Championships TF
Angelina Melnikova  Russia 14.166 World Championships QF
7 Rebeca Andrade  Brazil 14.133 DTB Team Challenge TF
Mai Murakami  Japan 14.133 American Cup
9 Riley McCusker  United States 14.050 Pan American Games QF
10 Flávia Saraiva  Brazil 13.933 World Championships AA
Lilia Akhaimova  Russia 13.933 World Championships QF

References

  1. ^ "Melbourne Arena, February 21 – 24". 2019 World Cup Gymnastics Melbourne.
  2. ^ "Hurd visits three Greensboro area gym clubs to talk about 2019 American Cup". USA Gymnastics.
This page was last edited on 4 February 2021, at 16:23
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.