The 2023 World Wheelchair Curling Championship was held from March 4 to 12 at the Richmond Curling Centre in Richmond , British Columbia , Canada .[1] The event was held in conjunction with the 2023 World Wheelchair Mixed Doubles Curling Championship .
Qualification
The following nations qualified to participate in the 2023 World Wheelchair Curling Championship:[2]
Teams
The teams are listed as follows:[5]
Round robin standings
Final Round Robin Standings [6]
Key
Teams to Playoffs
Teams relegated to 2024 B Championship
Round Robin Summary Table
Pos.
Country
Record
2
Canada
—
4–8
8–2
7–3
6–4
7–4
7–6
10–3
8–1
3–7
13–1
6–4
9–2
1
China
8–4
—
7–2
11–2
6–2
7–2
4–3
5–1
9–2
4–7
8–2
6–1
10–1
8
Czech Republic
2–8
2–7
—
11–6
10–6
3–7
5–2
5–9
3–9
6–3
4–7
10–3
5–6
11
Denmark
3–7
2–11
6–11
—
2–7
10–5
6–7
1–9
L–W
1–13
8–7
4–7
2–9
10
Italy
4–6
2–6
6–10
7–2
—
9–10
4–8
15–4
9–6
4–10
3–12
8–11
3–8
12
Japan
4–7
2–7
7–3
5–10
10–9
—
7–8
2–7
2–6
4–6
4–7
4–7
2–9
9
Latvia
6–7
3–4
2–5
7–6
8–4
8–7
—
2–11
6–3
4–6
1–13
3–7
4–7
7
Norway
3–10
1–5
9–5
9–1
4–15
7–2
11–2
—
5–6
6–7
1–5
7–5
5–6
6
Scotland
1–8
2–9
9–3
W–L
6–9
6–2
3–6
6–5
—
4–6
10–1
4–7
5–6
3
South Korea
7–3
7–4
3–6
13–1
10–4
6–4
6–4
7–6
6–4
—
3–6
4–5
8–3
5
Sweden
1–13
2–8
7–4
7–8
12–3
7–4
13–1
5–1
1–10
6–3
—
4–7
6–5
4
United States
4–6
1–6
3–10
7–4
11–8
7–4
7–3
5–7
7–4
5–4
7–4
—
7–4
Round robin results
All draws times are listed in Pacific Time (UTC−08:00 ).[7]
Draw 1
Saturday, March 4, 12:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sweden (Petersson-Dahl)
0
2
0
0
0
1
0
4
7
Denmark (Ørbæk)
1
0
1
2
2
0
2
0
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Norway (Stordahl)
1
1
2
1
0
1
1
0
7
United States (Emt)
0
0
0
0
3
0
0
2
5
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
EE
Final
Canada (Ideson)
0
0
1
0
0
1
1
1
0
4
China (Wang)
0
1
0
2
1
0
0
0
4
8
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
South Korea (Lee)
2
1
0
0
0
0
2
1
6
Scotland (Nibloe)
0
0
1
1
1
1
0
0
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan (Sakataya)
1
0
2
2
0
2
0
X
7
Czech Republic (Selnekovičová)
0
1
0
0
1
0
1
X
3
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Latvia (Briedis)
1
2
1
2
0
0
0
2
8
Italy (Marchese)
0
0
0
0
1
1
2
0
4
Draw 2
Saturday, March 4, 7:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
EE
Final
Italy (Marchese)
0
0
5
0
2
0
1
1
0
9
Japan (Sakataya)
2
1
0
3
0
3
0
0
1
10
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Denmark (Ørbæk)
0
1
0
0
0
0
X
X
1
Norway (Stordahl)
2
0
2
1
3
1
X
X
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
China (Wang)
1
1
0
2
0
0
4
X
8
Sweden (Petersson-Dahl)
0
0
0
0
1
1
0
X
2
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
South Korea (Lee)
0
0
1
0
2
2
0
1
6
Latvia (Briedis)
1
1
0
1
0
0
1
0
4
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada (Ideson)
3
0
1
3
1
0
X
X
8
Czech Republic (Selnekovičová)
0
1
0
0
0
1
X
X
2
Draw 3
Sunday, March 5, 12:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland (Nibloe)
0
3
2
1
3
1
X
X
10
Sweden (Petersson-Dahl)
1
0
0
0
0
0
X
X
1
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Italy (Marchese)
2
1
0
1
2
0
1
X
7
Denmark (Ørbæk)
0
0
1
0
0
1
0
X
2
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
United States (Emt)
0
1
0
0
1
1
0
1
4
Canada (Ideson)
2
0
0
2
0
0
2
0
6
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Norway (Stordahl)
1
1
3
0
1
0
1
X
7
Japan (Sakataya)
0
0
0
0
0
2
0
X
2
Draw 4
Sunday, March 5, 7:00 pm
Draw 5
Monday, March 6, 12:30 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada (Ideson)
2
0
0
3
0
2
0
X
7
Japan (Sakataya)
0
0
1
0
1
0
2
X
4
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
South Korea (Lee)
0
4
1
4
1
3
X
X
13
Denmark (Ørbæk)
1
0
0
0
0
0
X
X
1
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland (Nibloe)
1
0
0
0
0
1
1
X
3
Latvia (Briedis)
0
1
2
1
2
0
0
X
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
EE
Final
Czech Republic (Selnekovičová)
0
1
0
1
0
1
1
1
0
5
Norway (Stordahl)
1
0
1
0
3
0
0
0
4
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Italy (Marchese)
1
1
0
0
0
0
0
X
2
China (Wang)
0
0
3
1
0
0
2
X
6
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sweden (Petersson-Dahl)
0
2
0
0
0
0
2
0
4
United States (Emt)
3
0
1
0
1
1
0
1
7
Draw 6
Monday, March 6, 8:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland (Nibloe)
1
0
0
3
0
4
1
X
9
Czech Republic (Selnekovičová)
0
1
1
0
1
0
0
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
United States (Emt)
3
0
1
0
2
0
5
0
11
Italy (Marchese)
0
3
0
1
0
3
0
1
8
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Norway (Stordahl)
0
1
1
0
1
0
0
X
3
Canada (Ideson)
2
0
0
2
0
3
3
X
10
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sweden (Petersson-Dahl)
3
1
0
1
0
2
0
X
7
Japan (Sakataya)
0
0
1
0
2
0
1
X
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Latvia (Briedis)
0
1
2
0
0
2
2
0
7
Denmark (Ørbæk)
2
0
0
2
1
0
0
1
6
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
China (Wang)
0
0
0
1
1
0
2
0
4
South Korea (Lee)
3
1
0
0
0
1
0
2
7
Draw 7
Tuesday, March 7, 12:30 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Norway (Stordahl)
4
0
4
0
2
1
X
X
11
Latvia (Briedis)
0
1
0
1
0
0
X
X
2
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan (Sakataya)
0
0
0
0
0
1
1
0
2
Scotland (Nibloe)
1
1
1
1
1
0
0
1
6
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
South Korea (Lee)
0
0
0
1
1
1
0
0
3
Sweden (Petersson-Dahl)
2
1
0
0
0
0
1
2
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Denmark (Ørbæk)
1
0
0
0
1
0
X
X
2
China (Wang)
0
4
3
2
0
2
X
X
11
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Italy (Marchese)
0
0
2
0
0
1
1
X
4
Canada (Ideson)
1
1
0
3
1
0
0
X
6
Draw 8
Tuesday, March 7, 8:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
China (Wang)
1
1
0
2
1
1
X
X
6
United States (Emt)
0
0
1
0
0
0
X
X
1
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sweden (Petersson-Dahl)
3
1
4
3
2
0
X
X
13
Latvia (Briedis)
0
0
0
0
0
1
X
X
1
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Italy (Marchese)
2
0
0
1
0
3
0
0
6
Czech Republic (Selnekovičová)
0
2
2
0
4
0
1
1
10
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland (Nibloe)
0
0
0
1
0
0
X
X
1
Canada (Ideson)
1
2
3
0
1
1
X
X
8
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
EE
Final
Norway (Stordahl)
1
0
2
0
1
1
1
0
0
6
South Korea (Lee)
0
2
0
1
0
0
0
3
1
7
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan (Sakataya)
0
1
1
0
0
3
0
X
5
Denmark (Ørbæk)
4
0
0
2
2
0
2
X
10
Draw 9
Wednesday, March 8, 12:30 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Italy (Marchese)
0
0
2
0
1
0
X
X
3
Sweden (Petersson-Dahl)
4
3
0
2
0
3
X
X
12
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada (Ideson)
0
2
0
1
0
0
0
X
3
South Korea (Lee)
2
0
0
0
2
2
1
X
7
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
United States (Emt)
1
1
2
3
0
0
0
X
7
Denmark (Ørbæk)
0
0
0
0
2
1
1
X
4
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Latvia (Briedis)
0
0
0
1
0
0
1
X
2
Czech Republic (Selnekovičová)
0
1
2
0
1
1
0
X
5
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
China (Wang)
2
0
1
0
1
0
3
X
7
Japan (Sakataya)
0
0
0
1
0
1
0
X
2
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland (Nibloe)
1
0
0
3
1
0
0
1
6
Norway (Stordahl)
0
1
2
0
0
1
1
0
5
Draw 10
Wednesday, March 8, 8:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan (Sakataya)
0
0
2
0
1
0
1
0
4
South Korea (Lee)
1
1
0
2
0
0
0
2
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Denmark (Ørbæk)
0
0
4
1
0
1
0
X
6
Czech Republic (Selnekovičová)
3
3
0
0
1
0
4
X
11
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
China (Wang)
3
0
0
1
0
0
5
X
9
Scotland (Nibloe)
0
1
0
0
0
1
0
X
2
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Norway (Stordahl)
2
0
0
0
2
0
0
X
4
Italy (Marchese)
0
1
2
2
0
3
7
X
15
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada (Ideson)
2
3
2
1
0
5
X
X
13
Sweden (Petersson-Dahl)
0
0
0
0
1
0
X
X
1
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
United States (Emt)
0
2
0
2
0
2
1
X
7
Latvia (Briedis)
1
0
1
0
1
0
0
X
3
Draw 11
Thursday, March 9, 1:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Denmark (Ørbæk)
1
0
0
0
0
2
0
0
3
Canada (Ideson)
0
2
0
2
1
0
1
1
7
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
China (Wang)
1
0
0
1
0
2
1
X
5
Norway (Stordahl)
0
0
0
0
1
0
0
X
1
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
EE
Final
Latvia (Briedis)
0
1
2
1
0
3
0
0
1
8
Japan (Sakataya)
1
0
0
0
2
0
2
2
0
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland (Nibloe)
0
2
0
0
1
0
3
0
6
Italy (Marchese)
3
0
1
2
0
1
0
2
9
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Czech Republic (Selnekovičová)
0
1
1
0
1
0
1
0
4
Sweden (Petersson-Dahl)
2
0
0
2
0
1
0
2
7
Playoffs
Qualification Games
Friday, March 10, 1:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
South Korea (Lee)
1
0
1
0
0
0
0
X
2
Scotland (Nibloe)
0
1
0
1
1
1
2
X
6
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
United States (Emt)
0
0
0
2
0
1
X
X
3
Sweden (Petersson-Dahl)
5
1
1
0
4
0
X
X
11
Semifinals
Saturday, March 11, 2:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
China (Wang)
1
0
0
0
1
0
0
3
5
Sweden (Petersson-Dahl)
0
0
0
1
0
0
1
0
2
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada (Ideson)
0
0
1
0
2
2
0
X
5
Scotland (Nibloe)
0
0
0
1
0
0
1
X
2
Bronze medal game
Sunday, March 12, 10:00 am
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sweden (Petersson-Dahl)
2
1
0
0
1
0
0
X
4
Scotland (Nibloe)
0
0
3
1
0
1
2
X
7
Final
Sunday, March 12, 10:00 am
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
China (Wang)
1
0
0
1
0
1
0
2
5
Canada (Ideson)
0
0
1
0
1
0
0
0
2
Final standings
Key
Teams relegated to 2024 B Championship
See also
References
^ "World Wheelchair Curling Championship 2023" . World Curling Federation . Retrieved March 8, 2023 .
^ "Two World Wheelchair Championships begin Saturday in Richmond, Canada" . World Curling Federation. February 28, 2023. Retrieved March 8, 2023 .
^ "Czech Republic, Denmark and Germany qualify for World Wheelchair Curling Championship 2023" . World Curling Federation. November 10, 2022. Retrieved March 8, 2023 .
^ "Belarus and Russia event exclusion extended" . World Curling Federation. December 19, 2022. Retrieved March 8, 2023 .
^ "Teams" . World Curling Federation . Retrieved March 8, 2023 .
^ "Standings" . World Curling Federation . Retrieved March 8, 2023 .
^ "Schedule" . World Curling Federation . Retrieved March 8, 2023 .
^ "Game Results – Denmark vs Scotland" (PDF) . World Curling Federation . Retrieved March 8, 2023 .
External links
This page was last edited on 7 December 2023, at 19:35