The 2022 World Mixed Curling Championship was held from 15 to 22 October in Aberdeen , Scotland .[1] It was the first World Mixed Curling Championship held since 2019 because of the COVID-19 pandemic .
YouTube Encyclopedic
1 / 5
Views: 23 532
7 002
8 366
9 397
9 961
Switzerland v Scotland - Highlights - World Mixed Doubles Curling Championship 2022
Germany v Scotland - Highlights - World Mixed Doubles Curling Championship 2022
Korea v Japan - Highlights - World Mixed Doubles Curling Championship 2022
Canada v United States - Highlights - World Mixed Doubles Curling Championship 2022
Denmark v Japan - Highlights - World Mixed Doubles Curling Championship 2022
Teams
The teams are listed as follows:[2] [3]
Round-robin standings
Final round-robin standings
Group A Round Robin Summary Table
Pos.
Country
Record
2
Canada
—
8–1
3–5
8–3
9–2
10–3
7–4
12–2
7–6
7–1
3
Denmark
1–8
—
4–8
14–1
9–1
8–2
6–5
7–1
6–4
6–2
1
Finland
5–3
8–4
—
6–3
8–2
15–1
8–4
5–2
3–7
7–1
5
Hong Kong
3–8
1–14
3–6
—
7–4
11–3
10–1
5–11
6–5
4–4
6
India
2–9
1–9
2–8
4–7
—
6–3
9–8
7–6
1–12
3–5
9
New Zealand
3–10
2–8
1–15
3–11
3–6
—
5–9
1–12
0–15
0–8
7
Portugal
4–7
5–6
4–8
1–10
8–9
9–5
—
8–1
4–6
2–6
8
Slovenia
2–12
1–7
2–5
11–5
6–7
12–1
1–8
—
4–8
2–6
4
South Korea
6–7
4–6
7–3
5–6
12–1
15–0
6–4
8–4
—
5–3
Group B Round Robin Summary Table
Pos.
Country
Record
9
Chinese Taipei
—
2–9
5–7
2–12
4–6
8–10
5–6
3–7
6–9
0–8
4
Czech Republic
9–2
—
9–2
2–9
8–4
11–2
5–6
1–9
6–4
5–3
6
Ireland
7–5
2–9
—
4–8
5–7
6–2
2–9
2–10
8–3
3–5
2
Japan
12–2
9–2
8–4
—
2–6
11–6
6–5
1–9
9–4
6–2
5
Latvia
6–4
4–8
7–5
6–2
—
16–3
7–8
2–10
8–3
5–3
8
Nigeria
10–8
2–11
2–6
6–11
3–16
—
2–16
2–9
2–12
1–7
3
Norway
6–5
6–5
9–2
5–6
8–7
16–2
—
3–7
9–3
6–2
1
Sweden
7–3
9–1
10–2
9–1
10–2
9–2
7–3
—
7–2
8–0
7
Ukraine
9–6
4–6
3–8
4–9
3–8
12–2
3–9
2–7
—
2–6
Group C Round Robin Summary Table
Pos.
Country
Record
4
Australia
—
11–2
8–2
4–6
6–4
13–4
3–9
7–4
2–9
5–3
5
Austria
2–11
—
8–2
1–10
W–L
8–1
6–11
7–5
2–7
4–4
8
England
2–8
2–8
—
5–6
9–3
3–8
4–13
2–8
4–8
1–7
3
Hungary
6–4
10–1
6–5
—
8–1
10–3
3–9
7–2
6–10
6–2
9
Luxembourg
4–6
L–W
3–9
1–8
—
6–7
3–8
3–11
0–11
0–8
7
Mexico
4–13
1–8
8–3
3–10
7–6
—
1–8
4–9
3–10
2–6
2
Scotland
9–3
11–6
13–4
9–3
8–3
8–1
—
8–2
6–9
7–1
6
Slovakia
4–7
5–7
8–2
2–7
11–3
9–4
2–8
—
4–6
3–5
1
Switzerland
9–2
7–2
8–4
10–6
11–0
10–3
9–6
6–4
—
8–0
Group D Round Robin Summary Table
Pos.
Country
Record
8
Croatia
—
5–4
1–17
4–7
4–12
1–9
1–9
3–12
1–6
6
Estonia
4–5
—
7–8
5–11
5–4
1–10
6–9
10–7
2–5
1
Germany
17–1
8–7
—
8–5
9–3
7–6
7–4
11–2
7–0
3
Italy
7–4
11–5
5–8
—
7–6
4–9
9–5
6–4
5–2
7
Netherlands
12–4
4–5
3–9
6–7
—
2–6
7–10
4–6
1–6
2
Spain
9–1
10–1
6–7
9–4
6–2
—
8–6
8–7
6–1
5
United States
9–1
9–6
4–7
5–9
10–7
6–8
—
3–6
3–4
4
Wales
12–3
7–10
2–11
4–6
6–4
7–8
6–3
—
3–4
Round-robin results
All draw times are listed in British Summer Time (UTC+01:00 ).[4]
Draw 1
Saturday, October 15, 8:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland (Bryce)
3
0
0
2
2
1
1
X
9
Hungary (Tatár)
0
2
1
0
0
0
0
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Portugal (Ribau)
2
0
0
0
2
4
X
X
8
Slovenia (Sever)
0
0
1
0
0
0
X
X
1
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Switzerland (Hegner)
0
0
2
0
2
3
0
X
7
Austria (Higatzberger)
0
0
0
1
0
0
1
X
2
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hong Kong (Chang)
1
0
1
0
1
0
0
X
3
Finland (Sipilä)
0
1
0
3
0
1
1
X
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
India (Raju)
0
0
0
0
0
1
X
X
1
South Korea (Kim)
1
4
1
5
1
0
X
X
12
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
New Zealand (Fotti)
0
0
2
0
0
0
X
X
2
Denmark (Qvist)
2
2
0
2
1
1
X
X
8
Draw 2
Saturday, October 15, 12:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Czech Republic (Hradec)
0
2
0
3
2
1
1
X
9
Ireland (Wilson)
1
0
1
0
0
0
0
X
2
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Italy (Pimpini)
0
3
2
1
0
1
0
0
7
Netherlands (Bomas)
3
0
0
0
1
0
1
1
6
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Croatia (Skendrović)
0
0
1
0
2
0
X
X
3
Wales (Meikle)
4
3
0
3
0
2
X
X
12
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
United States (Pulli)
2
1
0
2
0
0
1
0
6
Spain (Vez)
0
0
2
0
3
1
0
2
8
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Latvia (Freidensons)
0
1
0
0
1
0
3
1
6
Chinese Taipei (Lee)
0
0
1
1
0
2
0
0
4
Draw 3
Saturday, October 15, 16:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
New Zealand (Fotti)
0
1
0
1
0
1
X
X
3
Canada (Ménard)
2
0
6
0
2
0
X
X
10
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
England (Spain)
0
0
1
0
1
0
0
X
2
Austria (Higatzberger)
1
0
0
2
0
3
2
X
8
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
South Korea (Kim)
0
2
2
0
1
0
3
X
8
Slovenia (Sever)
2
0
0
1
0
1
0
X
4
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Mexico (Tompkins)
1
3
2
0
0
0
1
0
7
Luxembourg (Benoy)
0
0
0
1
2
2
0
1
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Australia (Millikin)
0
1
1
0
0
0
X
X
2
Switzerland (Hegner)
1
0
0
3
2
3
X
X
9
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland (Bryce)
2
0
0
2
3
0
1
X
8
Slovakia (Gallo)
0
0
1
0
0
1
0
X
2
Draw 4
Saturday, October 15, 20:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Croatia (Skendrović)
0
1
0
0
0
0
X
X
1
Germany (Totzek)
5
0
5
3
3
1
X
X
17
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Nigeria (Woods III)
1
2
0
1
0
1
3
2
10
Chinese Taipei (Lee)
0
0
4
0
4
0
0
0
8
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Czech Republic (Hradec)
1
0
0
0
0
0
0
X
1
Sweden (Westman)
0
2
1
1
1
2
2
X
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Ukraine (Nikolov)
0
0
0
2
0
2
0
X
4
Japan (Tsuchiya)
1
2
1
0
2
0
3
X
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Norway (Lindström)
2
0
1
0
0
2
2
0
1
8
Latvia (Freidensons)
0
4
0
2
0
0
0
1
0
7
Draw 5
Sunday, October 16, 8:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Slovenia (Sever)
2
1
0
2
0
0
1
0
0
6
India (Raju)
0
0
1
0
1
1
0
3
1
7
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada (Ménard)
0
1
0
1
0
0
1
X
3
Finland (Sipilä)
1
0
1
0
1
2
0
X
5
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Mexico (Tompkins)
0
0
1
0
0
3
0
X
4
Australia (Millikin)
2
2
0
2
3
0
4
X
13
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hungary (Tatár)
0
1
0
3
1
1
1
X
7
Slovakia (Gallo)
1
0
1
0
0
0
0
X
2
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Luxembourg (Benoy)
0
1
0
1
0
1
X
X
3
Scotland (Bryce)
3
0
2
0
3
0
X
X
8
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Switzerland (Hegner)
3
1
0
0
2
0
2
X
8
England (Spain)
0
0
1
1
0
2
0
X
4
Draw 6
Sunday, October 16, 12:00
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Ireland (Wilson)
0
1
0
0
0
1
0
X
2
Sweden (Westman)
2
0
0
3
2
0
3
X
10
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan (Tsuchiya)
5
0
0
1
0
1
2
X
9
Czech Republic (Hradec)
0
1
0
0
1
0
0
X
2
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Latvia (Freidensons)
3
4
3
2
0
3
1
X
16
Nigeria (Woods III)
0
0
0
0
3
0
0
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Germany (Totzek)
2
0
0
0
2
2
0
1
7
Spain (Vez)
0
1
1
2
0
0
2
0
6
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Ukraine (Nikolov)
0
0
1
1
0
1
X
X
3
Norway (Lindström)
1
3
0
0
5
0
X
X
9
Draw 7
Sunday, October 16, 16:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Austria (Higatzberger)
0
0
0
2
0
0
X
X
2
Australia (Millikin)
0
1
3
0
4
3
X
X
11
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hungary (Tatár)
2
0
2
1
1
2
X
X
8
Luxembourg (Benoy)
0
1
0
0
0
0
X
X
1
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hong Kong (Chang)
2
1
1
0
3
0
0
X
7
India (Raju)
0
0
0
2
0
1
1
X
4
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada (Ménard)
1
1
2
3
0
1
X
X
8
Denmark (Qvist)
0
0
0
0
1
0
X
X
1
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Finland (Sipilä)
4
4
0
3
3
1
X
X
15
New Zealand (Fotti)
0
0
1
0
0
0
X
X
1
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
South Korea (Kim)
0
0
1
0
2
0
1
0
2
6
Portugal (Ribau)
1
0
0
1
0
1
0
1
0
4
Draw 8
Sunday, October 16, 20:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Chinese Taipei (Lee)
0
3
1
0
0
0
1
0
5
Norway (Lindström)
3
0
0
0
2
0
0
1
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Ireland (Wilson)
0
0
2
0
2
0
0
X
4
Japan (Tsuchiya)
1
1
0
2
0
3
1
X
8
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
United States (Pulli)
2
0
1
0
1
0
1
0
5
Italy (Pimpini)
0
3
0
3
0
2
0
1
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Germany (Totzek)
2
1
0
5
3
0
X
X
11
Wales (Meikle)
0
0
1
0
0
1
X
X
2
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Spain (Vez)
3
1
3
1
0
1
X
X
9
Croatia (Skendrović)
0
0
0
0
1
0
X
X
1
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Netherlands (Bomas)
0
2
0
0
1
0
0
1
4
Estonia (Vlassov)
0
0
2
1
0
1
1
0
5
Draw 9
Monday, October 17, 8:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Canada (Ménard)
0
0
3
0
2
0
1
0
1
7
South Korea (Kim)
0
1
0
2
0
1
0
2
0
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovakia (Gallo)
0
0
1
0
0
4
1
3
9
Mexico (Tompkins)
0
0
0
3
1
0
0
0
4
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Finland (Sipilä)
0
3
0
0
3
0
2
X
8
Denmark (Qvist)
1
0
0
1
0
2
0
X
4
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
New Zealand (Fotti)
0
2
0
2
0
1
0
X
5
Portugal (Ribau)
4
0
2
0
2
0
1
X
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hong Kong (Chang)
0
4
0
0
1
0
0
X
5
Slovenia (Sever)
5
0
2
1
0
1
2
X
11
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
England (Spain)
0
0
1
0
1
0
0
X
2
Australia (Millikin)
1
1
0
2
0
1
3
X
8
Draw 10
Monday, October 17, 12:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Ireland (Wilson)
1
0
0
0
2
1
0
1
5
Latvia (Freidensons)
0
2
2
2
0
0
1
0
7
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Wales (Meikle)
0
2
0
0
1
0
1
2
6
United States (Pulli)
1
0
0
1
0
1
0
0
3
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan (Tsuchiya)
0
0
0
0
0
1
X
X
1
Sweden (Westman)
2
1
3
1
2
0
X
X
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Czech Republic (Hradec)
1
2
0
3
2
3
0
X
11
Nigeria (Woods III)
0
0
1
0
0
0
1
X
2
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Estonia (Vlassov)
0
2
0
1
0
2
0
X
5
Italy (Pimpini)
2
0
3
0
2
0
4
X
11
Draw 11
Monday, October 17, 16:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hungary (Tatár)
0
1
0
1
1
3
0
0
6
Switzerland (Hegner)
0
0
3
0
0
0
5
2
10
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Denmark (Qvist)
4
1
2
3
4
0
X
X
14
Hong Kong (Chang)
0
0
0
0
0
1
X
X
1
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Luxembourg (Benoy)
2
0
0
0
1
0
0
X
3
Slovakia (Gallo)
0
5
2
1
0
1
2
X
11
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland (Bryce)
5
0
4
4
0
0
X
X
13
England (Spain)
0
1
0
0
1
2
X
X
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Mexico (Tompkins)
0
0
0
1
0
0
0
X
1
Austria (Higatzberger)
1
2
1
0
1
1
2
X
8
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Portugal (Ribau)
0
2
0
3
0
0
3
0
0
8
India (Raju)
1
0
1
0
1
3
0
2
1
9
Draw 12
Monday, October 17, 20:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Germany (Totzek)
2
0
2
0
3
2
X
X
9
Netherlands (Bomas)
0
2
0
1
0
0
X
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sweden (Westman)
2
0
3
0
2
0
X
X
7
Ukraine (Nikolov)
0
0
0
1
0
1
X
X
2
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Nigeria (Woods III)
0
1
0
0
1
0
0
X
2
Norway (Lindström)
2
0
4
5
0
3
2
X
16
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Croatia (Skendrović)
0
0
1
0
1
0
2
1
5
Estonia (Vlassov)
2
1
0
0
0
1
0
0
4
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Spain (Vez)
0
0
0
3
0
0
0
4
1
8
Wales (Meikle)
2
0
2
0
1
1
1
0
0
7
Draw 13
Tuesday, October 18, 8:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
United States (Pulli)
1
0
1
2
3
2
X
X
9
Croatia (Skendrović)
0
1
0
0
0
0
X
X
1
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Spain (Vez)
1
2
0
3
3
1
X
X
10
Estonia (Vlassov)
0
0
1
0
0
0
X
X
1
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Czech Republic (Hradec)
2
1
0
1
0
0
4
X
8
Latvia (Freidensons)
0
0
1
0
3
0
0
X
4
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Italy (Pimpini)
0
0
2
0
2
0
1
X
5
Germany (Totzek)
1
1
0
3
0
3
0
X
8
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Nigeria (Woods III)
1
0
0
0
0
0
1
X
2
Ukraine (Nikolov)
0
1
4
2
2
3
0
X
12
Draw 14
Tuesday, October 18, 12:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hong Kong (Chang)
1
0
0
4
2
4
X
X
11
New Zealand (Fotti)
0
1
2
0
0
0
X
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Finland (Sipilä)
0
3
0
0
0
2
3
X
8
Portugal (Ribau)
0
0
3
1
0
0
0
X
4
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland (Bryce)
0
0
3
2
0
1
0
0
6
Switzerland (Hegner)
2
3
0
0
1
0
1
2
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
India (Raju)
0
1
0
0
1
0
0
X
2
Canada (Ménard)
3
0
1
3
0
0
2
X
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
England (Spain)
0
0
2
0
1
0
X
X
3
Mexico (Tompkins)
3
1
0
2
0
2
X
X
8
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Denmark (Qvist)
1
1
0
2
1
2
X
X
7
Slovenia (Sever)
0
0
1
0
0
0
X
X
1
Draw 15
Tuesday, October 18, 16:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Ukraine (Nikolov)
0
2
0
1
0
1
0
0
4
Czech Republic (Hradec)
3
0
0
0
1
0
1
1
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan (Tsuchiya)
4
4
0
1
0
2
0
X
11
Nigeria (Woods III)
0
0
2
0
3
0
1
X
6
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Croatia (Skendrović)
0
2
0
0
2
0
X
X
4
Netherlands (Bomas)
5
0
2
3
0
2
X
X
12
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Norway (Lindström)
0
3
0
2
3
1
X
X
9
Ireland (Wilson)
1
0
1
0
0
0
X
X
2
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Estonia (Vlassov)
1
0
0
0
1
0
4
0
6
United States (Pulli)
0
1
3
1
0
2
0
2
9
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sweden (Westman)
3
1
0
0
0
2
1
X
7
Chinese Taipei (Lee)
0
0
2
1
0
0
0
X
3
Draw 16
Tuesday, October 18, 20:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Mexico (Tompkins)
0
0
0
0
0
1
X
X
1
Scotland (Bryce)
1
2
1
2
2
0
X
X
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Luxembourg (Benoy)
0
0
0
1
0
2
0
X
3
England (Spain)
1
3
3
0
1
0
1
X
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Australia (Millikin)
0
1
0
2
1
0
0
X
4
Hungary (Tatár)
2
0
2
0
0
1
1
X
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Portugal (Ribau)
0
0
0
0
0
1
0
X
1
Hong Kong (Chang)
1
1
2
1
2
0
3
X
10
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Slovakia (Gallo)
0
0
2
0
2
0
0
1
0
5
Austria (Higatzberger)
1
0
0
1
0
2
1
0
2
7
Draw 17
Wednesday, October 19, 8:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Italy (Pimpini)
0
1
0
0
3
0
X
X
4
Spain (Vez)
2
0
3
1
0
3
X
X
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sweden (Westman)
0
1
1
0
4
0
1
X
7
Norway (Lindström)
0
0
0
2
0
1
0
X
3
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Germany (Totzek)
0
2
2
0
0
3
0
X
7
United States (Pulli)
1
0
0
1
1
0
1
X
4
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Netherlands (Bomas)
1
0
0
0
3
0
0
X
4
Wales (Meikle)
0
2
1
1
0
1
1
X
6
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Nigeria (Woods III)
0
0
0
0
1
0
1
X
2
Ireland (Wilson)
1
2
0
2
0
1
0
X
6
Draw 18
Wednesday, October 19, 12:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Australia (Millikin)
0
1
2
0
2
0
0
1
6
Luxembourg (Benoy)
1
0
0
1
0
1
1
0
4
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Switzerland (Hegner)
0
2
1
0
2
0
0
1
6
Slovakia (Gallo)
0
0
0
2
0
1
1
0
4
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Portugal (Ribau)
0
1
0
1
1
0
1
X
4
Canada (Ménard)
0
0
3
0
0
4
0
X
7
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Austria (Higatzberger)
0
3
0
0
0
3
0
X
6
Scotland (Bryce)
2
0
5
2
1
0
1
X
11
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Denmark (Qvist)
0
2
2
3
1
1
X
X
9
India (Raju)
1
0
0
0
0
0
X
X
1
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hungary (Tatár)
1
0
4
0
1
0
4
X
10
Mexico (Tompkins)
0
1
0
1
0
1
0
X
3
Draw 19
Wednesday, October 19, 16:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Norway (Lindström)
2
0
1
1
0
1
0
0
5
Japan (Tsuchiya)
0
0
0
0
3
0
2
1
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Latvia (Freidensons)
0
2
0
0
0
0
X
X
2
Sweden (Westman)
3
0
0
0
4
3
X
X
10
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Estonia (Vlassov)
0
3
0
2
0
1
0
1
0
7
Germany (Totzek)
2
0
1
0
2
0
2
0
1
8
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Wales (Meikle)
0
1
0
0
1
1
1
0
4
Italy (Pimpini)
1
0
2
2
0
0
0
1
6
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Ireland (Wilson)
0
2
1
0
3
2
0
X
8
Ukraine (Nikolov)
0
0
0
2
0
0
1
X
3
Draw 20
Wednesday, October 19, 20:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
India (Raju)
1
0
1
0
0
0
X
X
2
Finland (Sipilä)
0
3
0
2
2
1
X
X
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
South Korea (Kim)
0
2
0
1
0
0
1
0
4
Denmark (Qvist)
2
0
0
0
2
1
0
1
6
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
England (Spain)
1
0
0
0
2
0
1
1
5
Hungary (Tatár)
0
0
1
1
0
4
0
0
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovenia (Sever)
1
0
4
5
1
1
X
X
12
New Zealand (Fotti)
0
1
0
0
0
0
X
X
1
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovakia (Gallo)
0
0
1
1
0
0
2
X
4
Australia (Millikin)
4
1
0
0
1
1
0
X
7
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada (Ménard)
0
2
0
2
4
0
X
X
8
Hong Kong (Chang)
1
0
1
0
0
1
X
X
3
Draw 21
Thursday, October 20, 8:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sweden (Westman)
4
0
2
1
0
0
2
X
9
Nigeria (Woods III)
0
1
0
0
0
1
0
X
2
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Norway (Lindström)
1
1
2
0
1
0
0
0
1
6
Czech Republic (Hradec)
0
0
0
2
0
1
1
1
0
5
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan (Tsuchiya)
0
0
0
1
0
0
1
X
2
Latvia (Freidensons)
2
1
1
0
1
1
0
X
6
Draw 22
Thursday, October 20, 12:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovakia (Gallo)
2
0
1
2
0
3
X
X
8
England (Spain)
0
1
0
0
1
0
X
X
2
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Australia (Millikin)
0
0
0
1
1
1
0
X
3
Scotland (Bryce)
2
1
5
0
0
0
1
X
9
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovenia (Sever)
0
0
0
2
0
0
0
X
2
Finland (Sipilä)
0
3
0
0
0
1
1
X
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
South Korea (Kim)
1
0
2
0
0
1
1
0
5
Hong Kong (Chang)
0
1
0
2
1
0
0
2
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Austria (Higatzberger)
0
0
0
0
0
1
X
X
1
Hungary (Tatár)
0
4
3
2
1
0
X
X
10
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Luxembourg (Benoy)
0
0
0
0
0
0
X
X
0
Switzerland (Hegner)
3
3
1
1
1
2
X
X
11
Draw 23
Thursday, October 20, 16:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Denmark (Qvist)
0
0
1
0
1
2
1
1
6
Portugal (Ribau)
0
1
0
4
0
0
0
0
5
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Italy (Pimpini)
0
1
1
1
1
0
3
X
7
Croatia (Skendrović)
3
0
0
0
0
1
0
X
4
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Spain (Vez)
3
0
0
0
1
1
1
X
6
Netherlands (Bomas)
0
1
1
0
0
0
0
X
2
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Latvia (Freidensons)
4
1
1
0
1
1
0
X
8
Ukraine (Nikolov)
0
0
0
1
0
0
2
X
3
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Chinese Taipei (Lee)
0
1
0
0
1
0
X
X
2
Japan (Tsuchiya)
1
0
5
1
0
5
X
X
12
Draw 24
Thursday, October 20, 20:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Wales (Meikle)
0
2
0
3
0
2
0
0
7
Estonia (Vlassov)
4
0
1
0
3
0
1
1
10
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
India (Raju)
0
2
1
1
1
0
1
X
6
New Zealand (Fotti)
2
0
0
0
0
1
0
X
3
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Switzerland (Hegner)
0
3
2
2
0
3
X
X
10
Mexico (Tompkins)
1
0
0
0
2
0
X
X
3
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovenia (Sever)
0
1
0
0
1
0
X
X
2
Canada (Ménard)
3
0
5
1
0
3
X
X
12
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Finland (Sipilä)
0
1
1
0
0
1
0
X
3
South Korea (Kim)
2
0
0
2
1
0
2
X
7
Playoffs
Qualification games
Friday, October 21, 10:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan (Tsuchiya)
0
1
0
3
1
0
1
1
7
Denmark (Qvist)
2
0
1
0
0
1
0
0
4
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada (Ménard)
0
3
0
1
0
3
2
X
9
Italy (Pimpini)
1
0
3
0
1
0
0
X
5
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland (Bryce)
2
0
1
1
1
0
0
1
6
Hungary (Tatár)
0
1
0
0
0
2
1
0
4
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Spain (Vez)
0
2
0
0
0
0
1
3
0
6
Norway (Lindström)
1
0
0
3
1
1
0
0
1
7
Quarterfinals
Friday, October 21, 18:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Germany (Totzek)
0
2
0
1
0
1
0
1
5
Scotland (Bryce)
2
0
2
0
1
0
1
0
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Switzerland (Hegner)
1
0
0
2
0
3
0
0
6
Japan (Tsuchiya)
0
0
2
0
1
0
1
1
5
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sweden (Westman)
1
0
4
2
1
0
X
X
8
Norway (Lindström)
0
1
0
0
0
2
X
X
3
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Finland (Sipilä)
1
0
0
1
0
1
0
3
0
6
Canada (Ménard)
0
2
0
0
2
0
2
0
3
9
Semifinals
Saturday, October 22, 9:30
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Scotland (Bryce)
0
0
1
1
2
1
0
0
1
6
Sweden (Westman)
3
0
0
0
0
0
1
1
0
5
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Switzerland (Hegner)
0
2
0
0
2
0
X
X
4
Canada (Ménard)
0
0
3
1
0
5
X
X
9
Bronze medal game
Saturday, October 22, 14:30
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Switzerland (Hegner)
1
1
0
1
0
2
1
0
6
Sweden (Westman)
0
0
1
0
2
0
0
1
4
Gold medal game
Saturday, October 22, 14:30
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland (Bryce)
0
3
1
0
0
0
0
X
4
Canada (Ménard)
2
0
0
2
1
1
1
X
7
Final standings
References
Summer sports & indoor sports Winter sports Cue & mind sports
Bridge
Carom billiards
Chess
Darts
Draughts
Pool
Snooker
Motor sports
This page was last edited on 19 August 2023, at 17:55