2017 World Junior Curling Championships | |
---|---|
Host city | Gangneung, South Korea |
Arena | Gangneung Curling Centre |
Dates | February 16–26 |
Men's winner | South Korea |
Skip | Lee Ki-jeong |
Third | Lee Ki-bok |
Second | Seong Yu-jin |
Lead | Choi Jeong-uk |
Alternate | Woo Gyeong-ho |
Finalist | United States (Andrew Stopera) |
Women's winner | Sweden |
Skip | Isabella Wranå |
Third | Jennie Wåhlin |
Second | Almida de Val |
Lead | Fanny Sjöberg |
Alternate | Maria Larsson |
Finalist | Scotland (Sophie Jackson) |
« 2016 2018 » |
The 2017 World Junior Curling Championships (branded as the 2017 VoIP Defender World Junior Curling Championships for sponsorship reasons) was held from February 16 to 26 at the Gangneung Curling Centre in Gangneung, South Korea.[1]
The tournament has been designated as a test event for curling at the 2018 Winter Olympics.[2]
YouTube Encyclopedic
-
1/5Views:8 4237 5535 3937 4088 987
-
Canada v Scotland - Women round-robin - World Junior Curling Championships 2018
-
Scotland v Canada - Men round-robin - World Junior Curling Championships 2018
-
Scotland v Sweden - Men round-robin - World Junior Curling Championships 2018
-
Scotland v Norway - Men round-robin - World Junior Curling Championships 2018
-
Sweden v Canada - Women round-robin - World Junior Curling Championships 2018
Transcription
Men
Teams
Men's teams[3]
Country | Skip | Third | Second | Lead | Alternate |
---|---|---|---|---|---|
Canada | Tyler Tardi | Sterling Middleton | Jordan Tardi | Nicholas Meister | Nicholas Rabl |
China | Wang Zhi Yu | Yuan Ming Jie (skip) | Li Hong Bo | Kang Xin Long | Cheng Kuo |
Italy | Marco Onnis | Fabio Ribotta | Lorenzo Maurino | Marco Vespia | Davide Forchino |
South Korea | Lee Ki-jeong | Lee Ki-bok | Seong Yu-jin | Choi Jeong-uk | Woo Gyeong-ho |
Norway | Magnus Ramsfjell | Bendik Ramsfjell | Magnus Trulsen | Eskil Vintervold | Elias Hoestmaehlingen |
Scotland | Cameron Bryce | Robin Brydone | Euan Kyle | Frazer Shaw | Ross Whyte |
Sweden | Johan Nygren | Fabian Wingfors | Emil Hermansson | Max Baeck | Anton Degerfeldt |
Switzerland | Jan Hess | Simon Gloor | Simon Hoehn | Reto Schönenberger | Oliver Widmer |
Turkey | Uğurcan Karagöz | Emre Karaman | Muhammed Uçan | Muhammed Ennes Caglayan | Ridvan Tekin |
United States | Andrew Stopera | Luc Violette | Ben Richardson | Graem Fenson | Nicholas Connolly |
Round-robin standings
Final round-robin standings
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs | |
Teams to Tie Breaker | |
Teams to relegated to "B" championships |
Country | Skip | W | L |
---|---|---|---|
South Korea | Lee Ki-jeong | 8 | 1 |
United States | Andrew Stopera | 6 | 3 |
Scotland | Cameron Bryce | 6 | 3 |
Canada | Tyler Tardi | 6 | 3 |
Norway | Magnus Ramsfjell | 6 | 3 |
Switzerland | Jan Hess | 4 | 5 |
Sweden | Johan Nygren | 4 | 5 |
Italy | Marco Onnis | 2 | 7 |
China | Yuan Ming Jie | 2 | 7 |
Turkey | Uğurcan Karagöz | 1 | 8 |
Round-robin results
Draw 1
Thursday, February 16, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scotland (Bryce) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 6 |
United States (Stopera) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Canada (Tardi) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 2 | 12 |
Sweden (Nygren) | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Italy (Onnis) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Switzerland (Hess) | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Norway (Ramsfjell) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
South Korea (Lee) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | X | 6 |
Draw 2
Friday, February 17, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Canada (Tardi) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 5 |
South Korea (Lee) | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Italy (Onnis) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 5 |
United States (Stopera) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Norway (Ramsfjell) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | X | 6 |
Sweden (Nygren) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
China (Wang) | 1 | 2 | 0 | 5 | 2 | 0 | 1 | 2 | X | X | 13 |
Turkey (Karagöz) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Draw 3
Friday, February 17, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Switzerland (Hess) | 2 | 2 | 0 | 5 | 1 | 0 | X | X | X | X | 10 |
Sweden (Nygren) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | X | X | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
China (Wang) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Canada (Tardi) | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South Korea (Lee) | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 8 |
Turkey (Karagöz) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scotland (Bryce) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Norway (Ramsfjell) | 2 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 8 |
Draw 4
Saturday, February 18, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Turkey (Karagöz) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Norway (Ramsfjell) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | X | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sweden (Nygren) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 6 |
Scotland (Bryce) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
China (Wang) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Italy (Onnis) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
United States (Stopera) | 0 | 1 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | 9 |
Switzerland (Hess) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Draw 5
Sunday, February 19, 9:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
United States (Stopera) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
South Korea (Kim) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scotland (Bryce) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Switzerland (Hess) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Canada (Tardi) | 4 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | X | X | X | 9 |
Italy (Onnis) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Draw 6
Sunday, February 19, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Italy (Onnis) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
South Korea (Lee) | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Norway (Ramsfjell) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | X | 8 |
China (Wang) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Canada (Tardi) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
United States (Stopera) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Turkey (Karagöz) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 5 |
Sweden (Nygren) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 7 |
Draw 7
Monday, February 20, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
China (Wang) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Scotland (Bryce) | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | X | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Switzerland (Hess) | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Turkey (Karagöz) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sweden (Nygren) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
South Korea (Lee) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | X | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Norway (Ramsfjell) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Canada (Tardi) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 8 |
Draw 8
Tuesday, February 21, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
United States (Stopera) | 2 | 3 | 0 | 2 | 3 | 0 | X | X | X | X | 10 |
Turkey (Karagöz) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scotland (Bryce) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Italy (Onnis) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Switzerland (Hess) | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 9 |
China (Wang) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Draw 9
Tuesday, February 21, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sweden (Nygren) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Italy (Onnis) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
United States (Stopera) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 5 |
Norway (Ramsfjell) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Switzerland (Hess) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Canada (Tardi) | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South Korea (Lee) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Scotland (Bryce) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Draw 10
Wednesday, February 22, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South Korea (Lee) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 6 |
China (Wang) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Turkey (Karagöz) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Canada (Tardi) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Italy (Onnis) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Norway (Ramsfjell) | 2 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sweden (Nygren) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 9 |
United States (Stopera) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 8 |
Draw 11
Thursday, February 23, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Norway (Ramsfjell) | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 8 |
Switzerland (Hess) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
China (Wang) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 8 |
Sweden (Nygren) | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Turkey (Karagöz) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Scotland (Bryce) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Draw 12
Thursday, February 23, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scotland (Bryce) | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 9 |
Canada (Tardi) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South Korea (Lee) | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 4 | 0 | X | 11 |
Switzerland (Hess) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
United States (Stopera) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 6 |
China (Wang) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Italy (Onnis) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Turkey (Karagöz) | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | X | X | X | X | 8 |
Tie Breaker
Friday, February 24, 9:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Canada (Tardi) | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Norway (Ramsfjell) | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Playoffs
Page playoff system | Semifinal | Final | |||||||||||
1 | South Korea | 5 | 2 | United States | 4 | ||||||||
2 | United States | 7 | 1 | South Korea | 5 | ||||||||
1 | South Korea | 11 | |||||||||||
3 | Scotland | 4 | |||||||||||
3 | Scotland | 8 | |||||||||||
4 | Norway | 7 | |||||||||||
Bronze-medal game | ||||
3 | Scotland | 3 | ||
4 | Norway | 10 |
1 vs. 2
Friday, February 24, 19:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South Korea (Lee) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
United States (Stopera) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 7 |
3 vs. 4
Friday, February 24, 19:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scotland (Bryce) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 8 |
Norway (Ramsfjell) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 7 |
Semifinal
Saturday, February 25, 9:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South Korea (Lee) | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | X | 11 |
Scotland (Bryce) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Bronze-medal game
Sunday, February 26, 14:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scotland (Bryce) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Norway (Ramsfjell) | 2 | 2 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | X | 10 |
Final
Sunday, February 26, 14:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
United States (Stopera) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 |
South Korea (Lee) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Top 5 Player percentages
Round robin only
|
|
|
|
Women
Teams
Women's teams[4]
Country | Skip | Third | Second | Lead | Alternate |
---|---|---|---|---|---|
Canada | Kristen Streifel | Chantele Broderson | Kate Goodhelpsen | Brenna Bilassy | Karlee Burgess |
Hungary | Bernadett Biro | Linda Joo | Regina Dobor | Blanka Biro | Laura Nagy |
Japan | Misaki Tanaka | Yui Tanaka | Kaede Kudo | Naoko Kawamura | Sakiko Suzuki |
South Korea | Kim Min-ji | Kim Hye-rin | Yang Tae-i | Kim Su-jin | Kim Myeong-ju |
Russia | Maria Baksheeva | Daria Morozova | Maria Komarova | Ekaterina Kuzmina | Olga Kotelnikova |
Scotland | Sophie Jackson | Naomi Brown | Mili Smith | Sophie Sinclair | Laura Barr |
Sweden | Isabella Wranå | Jennie Wåhlin | Almida de Val | Fanny Sjöberg | Maria Larsson |
Switzerland | Selina Witschonke | Elena Mathis | Melina Bezzola | Anna Gut | Laura Engler |
Turkey | Dilşat Yıldız | Canan Temuren | Beyzanur Konuksever | Beyza Nur Emer | |
United States | Annmarie Dubberstein | Christine McMakin | Jenna Burchesky | Allison Howell | Madison Bear |
Round-robin standings
Final round-robin standings
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs | |
Teams to Tie Breaker | |
Teams to relegated to "B" championships |
Country | Skip | W | L |
---|---|---|---|
Scotland | Sophie Jackson | 7 | 2 |
Sweden | Isabella Wranå | 7 | 2 |
Canada | Kristen Streifel | 6 | 3 |
South Korea | Kim Min-ji | 5 | 4 |
Switzerland | Selina Witschonke | 5 | 4 |
Russia | Maria Baksheeva | 5 | 4 |
United States | Annmarie Dubberstein | 4 | 5 |
Japan | Misaki Tanaka | 4 | 5 |
Hungary | Bernadett Biro | 1 | 8 |
Turkey | Dilşat Yıldız | 1 | 8 |
Round-robin results
Draw 1
Thursday, February 16, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Canada (Streifel) | 0 | 4 | 1 | 1 | 2 | 0 | X | X | X | X | 8 |
Hungary (Biro) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South Korea (Kim) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Scotland (Jackson) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sweden (Wranå) | 0 | 3 | 0 | 2 | 3 | 1 | 0 | X | X | X | 9 |
Japan (Tanaka) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
United States (Dubberstein) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Turkey (Yıldız) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 8 |
Draw 2
Thursday, February 16, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Russia (Baksheeva) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Switzerland (Witschonke) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sweden (Wranå) | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Canada (Streifel) | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Turkey (Yıldız) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | X | X | 4 |
South Korea (Kim) | 5 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | X | X | X | X | 12 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scotland (Jackson) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 8 |
Hungary (Biro) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Draw 3
Friday, February 17, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Turkey (Yıldız) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Scotland (Jackson) | 3 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Russia (Baksheeva) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Japan (Tanaka) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hungary (Biro) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
United States (Dubebrstein) | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Switzerland (Witschonke) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Canada (Streifel) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Draw 4
Saturday, February 18, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sweden (Wranå) | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 2 | X | X | X | X | 10 |
Russia (Baksheeva) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Switzerland (Witschonke) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | 1 | 11 |
United States (Dubberstein) | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 | 0 | 0 | 12 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Japan (Tanaka) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
South Korea (Kim) | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Draw 5
Saturday, February 18, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
United States (Dubberstein) | 0 | 0 | 1 | 4 | 0 | 3 | 1 | X | X | X | 9 |
Japan (Tanaka) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South Korea (Kim) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 4 | 0 | X | 8 |
Hungary (Biro) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Canada (Streifel) | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 8 |
Turkey (Yıldız) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sweden (Wranå) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Scotland (Jackson) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 6 |
Draw 6
Sunday, February 19, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South Korea (Kim) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Canada (Streifel) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Turkey (Yıldız) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sweden (Wranå) | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | X | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Switzerland (Witschonke) | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 8 |
Scotland (Jackson) | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hungary (Biro) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Russia (Baksheeva) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 5 |
Draw 7
Monday, February 20, 9:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scotland (Jackson) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 9 |
Japan (Tanaka) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Russia (Baksheeva) | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 10 |
United States (Dubberstein) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Turkey (Yıldız) | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 6 |
Switzerland (Witschonke) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | 8 |
Draw 8
Monday, February 20, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hungary (Biro) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sweden (Wranå) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | X | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Canada (Streifel) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | 8 |
Russia (Baksheeva) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Japan (Tanaka) | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Switzerland (Witschonke) | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South Korea (Kim) | 2 | 0 | 2 | 4 | 0 | 2 | X | X | X | X | 10 |
United States (Dubberstein) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 3 |
Draw 9
Tuesday, February 21, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scotland (Jackson) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | X | 7 |
United States (Dubberstein) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sweden (Wranå) | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 |
South Korea (Kim) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Turkey (Yıldız) | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 2 | 0 | 11 |
Hungary (Biro) | 4 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 12 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Canada (Streifel) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Japan (Tanaka) | 1 | 3 | 2 | 3 | 0 | 1 | X | X | X | X | 10 |
Draw 10
Wednesday, February 22, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Russia (Baksheeva) | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 8 |
Turkey (Yıldız) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hungary (Biro) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Switzerland (Witschonke) | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | X | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scotland (Jackson) | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
Canada (Streifel) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Draw 11
Wednesday, February 22, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Switzerland (Witschonke) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 5 |
South Korea (Kim) | 3 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Japan (Tanaka) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Turkey (Yıldız) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
United States (Dubberstein) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | X | 8 |
Sweden (Wranå) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Russia (Baksheeva) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Scotland (Jackson) | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Draw 12
Thursday, February 23, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Japan (Tanaka) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 7 |
Hungary (Biro) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
United States (Dubberstein) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Canada (Streifel) | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South Korea (Kim) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 |
Russia (Baksheeva) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Switzerland (Witschonke) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Sweden (Wranå) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 6 |
Playoff Tie Breaker
Friday, February 24, 9:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South Korea (Kim) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 7 |
Switzerland (Witschonke) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 5 |
Relegation Tie Breaker
Friday, February 24, 9:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
United States (Dubberstein) | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 3 | X | 11 |
Japan (Tanaka) | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 8 |
Playoffs
Page playoff system | Semifinal | Final | |||||||||||
1 | Scotland | 6 | 2 | Sweden | 10 | ||||||||
2 | Sweden | 9 | 1 | Scotland | 7 | ||||||||
1 | Scotland | 13 | |||||||||||
3 | Canada | 2 | |||||||||||
3 | Canada | 7 | |||||||||||
4 | South Korea | 5 | |||||||||||
Bronze-medal game | ||||
3 | Canada | 6 | ||
4 | South Korea | 3 |
1 vs. 2
Friday, February 24, 14:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scotland (Jackson) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 6 |
Sweden (Wranå) | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 9 |
3 vs. 4
Friday, February 24, 14:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Canada (Streifel) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 7 |
South Korea (Kim) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Semifinal
Saturday, February 25, 9:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scotland (Jackson) | 3 | 0 | 2 | 4 | 3 | 1 | 0 | 0 | X | X | 13 |
Canada (Streifel) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Bronze-medal game
Saturday, February 25, 15:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Canada (Streifel) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 6 |
South Korea (Kim) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Final
Saturday, February 25, 15:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sweden (Wranå) | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 10 |
Scotland (Jackson) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 7 |
Top 5 Player percentages
Round robin only
|
|
|
|
References
- ^ "VoIP Defender World Junior Curling Championships 2017 - VoIP Defender WJCC 2017 testing teams from around the globe and the 2018 Olympic venue". worldcurling.org. Archived from the original on 2017-02-17. Retrieved 2017-02-17.
- ^ "PyeongChang 2018 Venues Put to the Test -- Monday Memo". Around the Rings. Archived from the original on 10 November 2017. Retrieved 21 February 2017.
- ^ "Men's Teams. Entry list by country" (PDF). ktgsports.com. Retrieved 2023-02-17.
- ^ "Women's Teams. Entry list by country" (PDF). ktgsports.com. Retrieved 2023-02-17.