To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

202nd New York State Legislature

From Wikipedia, the free encyclopedia

202th New York State Legislature
201st 203rd
The facade of the New York State Capitol building in bright daylight
Overview
JurisdictionNew York, United States
TermJanuary 1, 2017 – June 20, 2018
Senate
PresidentLt. Gov. Kathy Hochul (D)
Temporary PresidentJohn J. Flanagan (R)
Party controlRepublican
Assembly
SpeakerCarl Heastie (D)
Party controlDemocratic
Sessions
1January 5 – June 24th, 2017
2January 4 – June 20, 2018

The 199th New York State Legislature, consisting of the New York State Senate and the New York State Assembly, met from January 1, 2017, to June 20, 2018, during the administration of Governor Andrew Cuomo.

State Senate

Senators

District Senator Party First elected Counties Represented
1 Kenneth P. LaValle Republican 1976 Suffolk
2 John J. Flanagan Republican 2002 Suffolk
3 Thomas Croci Republican 2014 Suffolk
4 Phil Boyle Republican 2012 Suffolk
5 Carl L. Marcellino Republican 1995* Nassau, Suffolk
6 Kemp Hannon Republican 1989* Nassau
7 Elaine Phillips Republican 2016 Nassau
8 John Brooks Democratic 2016 Nassau, Suffolk
9 Todd Kaminsky Democratic 2016* Nassau
10 James Sanders, Jr. Democratic 2012 Queens
11 Tony Avella Democratic 2010 Queens
12 Michael N. Gianaris Democratic 2010 Queens
13 Jose Peralta Democratic 2010* Queens
14 Leroy Comrie Democratic 2014 Queens
15 Joseph Addabbo, Jr. Democratic 2008 Queens
16 Toby Ann Stavisky Democratic 1999* Queens
17 Simcha Felder Democratic[1] 2012 Kings (Brooklyn)
18 Martin Malave Dilan Democratic 2002 Kings
19 Roxanne Persaud Democratic 2015* Kings
20 Jesse Hamilton Democratic 2014 Kings
21 Kevin S. Parker Democratic 2002 Kings
22 Martin J. Golden Republican 2002 Kings
23 Diane Savino Democratic 2004 Kings, Richmond (Staten Island)
24 Andrew J. Lanza Republican 2006 Richmond
25 Velmanette Montgomery Democratic 1984 Kings
26 Brian Kavanagh Democratic 2017* Kings, New York (Manhattan)
27 Brad Hoylman Democratic 2012 New York
28 Liz Krueger Democratic 2002* New York
29 Jose M. Serrano Democratic 2004 New York, Bronx
30 Brian Benjamin Democratic 2017* New York
31 Marisol Alcantara Democratic 2016 New York
32 Luis Sepúlveda Democratic 2018* Bronx
33 Gustavo Rivera Democratic 2010 Bronx
34 Jeffrey D. Klein Democratic 2004 Bronx, Westchester
35 Andrea Stewart-Cousins Democratic 2006 Westchester
36 Jamaal Bailey Democratic 2016 Bronx, Westchester
37 Shelley Mayer Democratic 2018* Westchester
38 David Carlucci Democratic 2010 Rockland, Westchester
39 William J. Larkin, Jr. Republican 1990 Orange, Rockland, Ulster
40 Terrence P. Murphy Republican 2014 Dutchess, Putnam, Westchester
41 Susan J. Serino Republican 2014 Dutchess, Putnam
42 John J. Bonacic Republican 1998 Delaware, Orange, Sullivan, Ulster
43 Kathleen A. Marchione Republican 2012 Columbia, Rensselaer, Saratoga, Washington
44 Neil Breslin Democratic 1996 Albany, Rensselaer
45 Betty Little Republican 2002 Clinton, Essex, Franklin, Saint Lawrence, Warren, Washington
46 George A. Amedore, Jr. Republican 2014 Albany, Greene, Montgomery, Schenectady, Ulster
47 Joseph Griffo Republican 2006 Lewis, Oneida, St. Lawrence
48 Patty Ritchie Republican 2010 Jefferson, Oswego, St. Lawrence
49 Jim Tedisco Republican 2016 Fulton, Hamilton, Herkimer, Saratoga, Schenectady
50 John DeFrancisco Republican 1992 Cayuga, Onondaga
51 James Seward Republican 1986 Cayuga, Chenango, Cortland, Delaware, Herkimer, Otsego, Schoharie, Tompkins, Ulster
52 Fred Akshar Republican 2015* Broome, Chenango, Delaware, Tioga
53 David Valesky Democratic 2004 Madison, Oneida, Onondaga
54 Pam Helming Republican 2016 Cayuga, Monroe, Ontario, Seneca, Tompkins, Wayne
55 Richard Funke Republican 2014 Monroe, Ontario
56 Joseph Robach Republican 2002 Monroe
57 Catharine Young Republican 2005* Allegany, Cattaraugus, Chautauqua, Livingston
58 Tom O'Mara Republican 2010 Chemung, Schuyler, Steuben, Tompkins, Yates
59 Patrick Gallivan Republican 2010 Erie, Livingston, Monroe, Wyoming
60 Chris Jacobs Republican 2016 Erie
61 Michael H. Ranzenhofer Republican 2008 Erie, Genesee, Monroe
62 Robert G. Ortt Republican 2014 Monroe, Niagara, Orleans
63 Timothy M. Kennedy Democratic 2010 Erie

* Elected in a special election

State Assembly

Assembly members

District Member Party First elected Counties
1 Fred Thiele Ind 1995+ Suffolk
2 Anthony Palumbo Rep 2013+ Suffolk
3 L. Dean Murray Rep 2014 Suffolk
4 Steven Englebright Dem 1992+ Suffolk
5 Douglas M. Smith Rep 2018+ Suffolk
6 Philip Ramos Dem 2002 Suffolk
7 Andrew Garbarino Rep 2012 Suffolk
8 Michael J. Fitzpatrick Rep 2002 Suffolk
9 Christine Pellegrino Dem 2017+ Nassau, Suffolk
10 Steve Stern Dem 2018+ Suffolk
11 Kimberly Jean-Pierre Dem 2014 Suffolk
12 Andrew Raia Rep 2002 Suffolk
13 Charles Lavine Dem 2004 Nassau
14 David McDonough Rep 2002+ Nassau
15 Michael Montesano Rep 2010+ Nassau
16 Anthony D'Urso Dem 2016 Nassau
17 John Mikulin Rep 2018+ Nassau
18 Earlene Hooper Dem 1988+ Nassau
19 Ed Ra Rep 2010 Nassau
20 Melissa Miller Rep 2016 Nassau
21 Brian F. Curran Rep 2010 Nassau
22 Michaelle C. Solages Dem 2012 Nassau
23 Stacey Pheffer Amato Dem 2016 Queens
24 David Weprin Dem 2010+ Queens
25 Nily Rozic Dem 2012 Queens
26 Edward Braunstein Dem 2010 Queens
27 Daniel Rosenthal Dem 2017+ Queens
28 Andrew Hevesi Dem 2005+ Queens
29 Alicia Hyndman Dem 2015+ Queens
30 Brian Barnwell Dem 2016 Queens
31 Michele Titus Dem 2002+ Queens
32 Vivian Cook Dem 1990 Queens
33 Clyde Vanel Dem 2016+ Queens
34 Michael DenDekker Dem 2008 Queens
35 Jeffrion Aubry Dem 1992+ Queens
36 Aravella Simotas Dem 2010 Queens
37 Catherine Nolan Dem 1984 Queens
38 Michael G. Miller Dem 2009+ Queens
39 Ari Espinal Dem 2018+ Queens
40 Ron Kim Dem 2012 Queens
41 Helene Weinstein Dem 1980 Kings
42 Rodneyse Bichotte Dem 2014 Kings
43 Diana Richardson Dem[2] 2015+ Kings
44 Robert Carroll Dem 2016 Kings
45 Steven Cymbrowitz Dem 2000 Kings
46 Vacant Kings
47 William Colton Dem 1996 Kings
48 Dov Hikind Dem 1982 Kings
49 Peter Abbate Dem 1986 Kings
50 Joseph Lentol Dem 1972 Kings
51 Félix Ortiz Dem 1994 Kings
52 Jo Anne Simon Dem 2014 Kings
53 Maritza Davila Dem 2013+ Kings
54 Erik Dilan Dem 2014 Kings
55 Latrice Walker Dem 2014 Kings
56 Tremaine Wright Dem 2016 Kings
57 Walter T. Mosley Dem 2012 Kings
58 N. Nick Perry Dem 1992 Kings
59 Jaime Williams Dem 2016+ Kings
60 Charles Barron Dem 2014 Kings
61 Matthew Titone Dem 2007+ Richmond
62 Ronald Castorina Rep 2016+ Richmond
63 Michael Cusick Dem 2002 Richmond
64 Nicole Malliotakis Rep 2010 Kings, Richmond
65 Yuh-Line Niou Dem 2016 New York
66 Deborah Glick Dem 1990 New York
67 Linda Rosenthal Dem 2006+ New York
68 Robert J. Rodriguez Dem 2010 New York
69 Daniel O'Donnell Dem 2002 New York
70 Inez Dickens Dem 2016 New York
71 Al Taylor Dem 2017+ New York
72 Carmen De La Rosa Dem 2016 New York
73 Dan Quart Dem 2011+ New York
74 Harvey Epstein Dem 2018+ New York
75 Richard Gottfried Dem 1970 New York
76 Rebecca Seawright Dem 2014 New York
77 Latoya Joyner Dem 2014 Bronx
78 Jose Rivera Dem 2000 Bronx
79 Michael Blake Dem 2014 Bronx
80 Nathalia Fernandez Dem 2018+ Bronx
81 Jeffrey Dinowitz Dem 1994+ Bronx
82 Michael Benedetto Dem 2004 Bronx
83 Carl Heastie Dem 2000 Bronx
84 Carmen E. Arroyo Dem 1994+ Bronx
85 Marcos Crespo Dem 2009+ Bronx
86 Victor M. Pichardo Dem 2013+ Bronx
87 Vacant Bronx
88 Amy Paulin Dem 2000 Westchester
89 J. Gary Pretlow Dem 1992 Westchester
90 Vacant Westchester
91 Steven Otis Dem 2012 Westchester
92 Tom Abinanti Dem 2010 Westchester
93 David Buchwald Dem 2012 Westchester
94 Kevin Byrne Rep 2016 Westchester, Putnam
95 Sandy Galef Dem 1992 Westchester, Putnam
96 Kenneth Zebrowski, Jr. Dem 2007+ Rockland
97 Ellen Jaffee Dem 2006 Rockland
98 Karl A. Brabenec Rep 2014 Orange, Rockland
99 James Skoufis Dem 2012 Orange
100 Aileen Gunther Dem 2003+ Orange, Sullivan
101 Brian Miller Rep 2016 Delaware, Herkimer, Oneida, Orange, Ostego, Sullivan, Ulster
102 Christopher Tague Rep 2018+ Albany, Columbia, Delaware, Greene, Ostego, Schoharie, Ulster
103 Kevin Cahill Dem 1998 Dutchess, Ulster
104 Vacant Dutchess, Orange, Ulster
105 Kieran Lalor Rep 2012 Dutchess
106 Didi Barrett Dem 2012+ Columbia, Dutchess
107 Jacob Ashby Rep 2018+ Columbia, Rensselaer, Washington
108 John T. McDonald III Dem 2012 Albany, Rensselaer, Saratoga
109 Patricia Fahy Dem 2012 Albany
110 Phil Steck Dem 2012 Albany, Schenectady
111 Angelo Santabarbara Dem 2012 Albany, Montgomery, Schenectady
112 Mary Beth Walsh Rep 2016 Saratoga, Schenectady
113 Carrie Woerner Dem 2014 Saratoga, Washington
114 Dan Stec Rep 2012 Essex, Saratoga, Warren, Washington
115 Billy Jones Dem 2016 Clinton, Franklin, St. Lawrence
116 Addie Jenne Dem 2008 Jefferson, St. Lawrence
117 Ken Blankenbush Rep 2010 Jefferson, Lewis, Oneida, St. Lawrence
118 Marc Butler Rep 1995+ Fulton, Hamilton, Herkimer, Oneida, St. Lawrence
119 Anthony Brindisi Dem 2011+ Herkimer, Oneida
120 William A. Barclay Rep 2002 Jefferson, Onondaga, Oswego
121 William Magee Dem 1990 Madison, Oneida, Ostego
122 Clifford Crouch Rep 1995+ Broome, Chenango, Delaware, Ostego
123 Donna Lupardo Dem 2004 Broome
124 Christopher Friend Rep 2010 Broome, Chemung, Tioga
125 Barbara Lifton Dem 2002 Cortland, Tompkins
126 Gary Finch Rep 1999+ Cayuga, Chenango, Cortland, Onondaga
127 Al Stirpe Dem 2012 Onondaga
128 Pamela Hunter Dem 2015+ Onondaga
129 William Magnarelli Dem 1998 Onondaga
130 Robert Oaks Rep 1992 Cayuga, Oswego, Wayne
131 Brian Kolb Rep 2000+ Ontario, Seneca
132 Philip Palmesano Rep 2010 Chemung, Schuyler, Seneca, Steuben, Yates
133 Joseph Errigo Rep 2016+ Livingston, Monroe, Steuben
134 Peter Lawrence Rep 2014 Monroe
135 Mark C. Johns Rep 2010 Monroe
136 Joseph Morelle Dem 1990 Monroe
137 David Gantt Dem 1982 Monroe
138 Harry Bronson Dem 2010 Monroe
139 Stephen Hawley Rep 2006+ Genesee, Monroe, Orleans
140 Robin Schimminger Dem 1976 Erie, Niagara
141 Crystal Peoples Dem 2002 Erie
142 Erik Bohen Dem [3] 2018+ Erie
143 Monica P. Wallace Dem 2016 Erie
144 Michael Norris Rep 2016 Erie, Niagara, Orleans
145 Angelo Morinello Rep 2016 Erie, Niagara
146 Raymond Walter Rep 2011+ Erie, Niagara
147 David DiPietro Rep 2012 Erie, Wyoming
148 Joseph Giglio Rep 2005+ Allegany, Cattaraugus, Steuben
149 Sean Ryan Dem 2011+ Erie
150 Andy Goodell Rep 2010 Chautauqua
  • +Elected in a special election

References

  1. ^ Sen. Felder has been elected on the Democratic, Republican and Conservative Party lines (as of the 2016 election) and has caucused with the Republicans since his first election, but he is a registered Democrat.
  2. ^ Though Richardson was elected on the Working Families Party line, she is a registered Democrat.
  3. ^ Although elected on the Republican, Conservative and Independence ballot lines, Bohen is a registered Democrat.
This page was last edited on 24 June 2019, at 19:46
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.