To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
Languages
Recent
Show all languages
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

United States congressional delegations from Pennsylvania

From Wikipedia, the free encyclopedia

Pennsylvania's congressional districts since 2018
Pennsylvania's congressional districts since 2018

These are tables of congressional delegations from Pennsylvania to the United States House of Representatives and the United States Senate.

The current dean of the Pennsylvania delegation is Representative Mike Doyle (PA-18), having served in the House since 1995.

House of Representatives

Current members

List of members, their terms in office, district boundaries, and the district political ratings according to the CPVI. The delegation has 18 members, with 9 Republicans and 9 Democrats.

District CPVI Representative
(Hometown)
Party Time in office District map
1st Even
Brian Fitzpatrick official congressional photo.jpg

Brian Fitzpatrick
(Bucks County)
Republican since January 3, 2017
Pennsylvania Congressional District 1.png
2nd D+21
Brendan Boyle House Portrait.jpg

Brendan Boyle
(Philadelphia)
Democratic since January 3, 2015
Pennsylvania Congressional District 2.png
3rd D+41
Dwight Evans official portrait.jpg

Dwight Evans
(Philadelphia)
Democratic since November 14, 2016
Pennsylvania Congressional District 3.png
4th D+9
Madeleine Dean Official Portrait 116th Congress.jpg

Madeleine Dean
(Abington Twp.)
Democratic since January 3, 2019
Pennsylvania Congressional District 4.png
5th D+13
Mary Gay Scanlon, official portrait, 2018.jpg

Mary Gay Scanlon
(Swarthmore)
Democratic since November 13, 2018
Pennsylvania Congressional District 5.png
6th D+5
Chrissy Houlahan, official portrait, 116th Congress.jpg

Chrissy Houlahan
(Devon)
Democratic since January 3, 2019
Pennsylvania Congressional District 6.png
7th Even
Susan Wild, Official Portrait, 115th Congress.jpg

Susan Wild
(South Whitehall Twp.)
Democratic since November 6, 2018
Pennsylvania Congressional District 7.png
8th R+5
Matt Cartwright, official portrait, 113th Congress.jpg

Matt Cartwright
(Moosic)
Democratic since January 3, 2013
Pennsylvania Congressional District 8.png
9th R+18
Rep. Dan Meuser official photo, 116th congress.jpg

Dan Meuser
(Dallas)
Republican since January 3, 2019
Pennsylvania Congressional District 9.png
10th R+5
Scott Perry official photo.jpg

Scott Perry
(Dillsburg)
Republican since January 3, 2013
Pennsylvania Congressional District 10.png
11th R+14
Lloyd Smucker official congressional photo.jpg

Lloyd Smucker
(West Lampeter Twp.)
Republican since January 3, 2017
Pennsylvania Congressional District 11.png
12th R+20
Fred Keller, official portrait, 116th Congress.jpg

Fred Keller
(Middlecreek Twp.)
Republican since May 21, 2019
Pennsylvania Congressional District 12.png
13th R+25
John Joyce, official portrait, 116th Congress.jpg

John Joyce
(Altoona)
Republican since January 3, 2019
Pennsylvania Congressional District 13.png
14th R+16
Guy Reschenthaler, official portrait, 116th Congress.jpg

Guy Reschenthaler
(Peters Twp.)
Republican since January 3, 2019
Pennsylvania Congressional District 14.png
15th R+24
Glennthompson.jpg

Glenn Thompson
(Oil City)
Republican since January 3, 2009
Pennsylvania Congressional District 15.png
16th R+12
Mike Kelly, Official Portrait, 112th Congress.jpg

Mike Kelly
(Butler)
Republican since January 3, 2011
Pennsylvania Congressional District 16.png
17th R+2
Conor Lamb, Official Portrait, 115th Congress.jpg

Conor Lamb
(Mt. Lebanon)
Democratic since March 13, 2018
Pennsylvania Congressional District 17.png
18th D+13
Mike Doyle, official portrait, 116th Congress.jpg

Mike Doyle
(Forest Hills)
Democratic since January 3, 1995
Pennsylvania Congressional District 18.png

1789–1793: 8 seats

For the first two Congresses, Pennsylvania had eight seats. In the First Congress, Representatives were selected at-large on a general ticket. Districts were used in the Second Congress.

Congress Statewide at-large on a general ticket
1st
(1789–1791)
Thomas
Fitzsimmons
(PA)
Frederick
Muhlenberg
(PA)
George Clymer (PA) Daniel Hiester (AA) Thomas Scott (PA) Peter
Muhlenberg
(AA)
Thomas Hartley (PA) Henry Wynkoop (PA)
Congress 1st district 2nd district 3rd district 4th district 5th district 6th district 7th district 8th district
2nd
(1791–1793)
Thomas
Fitzsimmons
(PA)
Frederick
Muhlenberg
(AA)
Israel Jacobs (PA) Daniel Hiester (AA) John W. Kittera (PA) Andrew Gregg (AA) Thomas Hartley (PA) William Findley (AA)

1793–1803: 13 seats

Pennsylvania had thirteen seats. For the third Congress representatives were selected at-large on a general ticket. After that, districts were created.

Cong­ress Statewide at-large on a general ticket
3rd
(1793–1795)
William
Mont­gomery

(AA)
Frederick
Muhlen­berg

(AA)
Thomas
Fitzsimons

(PA)
Thomas
Scott
(PA)
James
Armstrong

(PA)
Daniel
Hiester
(AA)
John
Smilie
(AA)
John W.
Kittera
(PA)
Thomas
Hartley
(PA)
Andrew
Gregg
(AA)
Peter
Muhlen­berg

(AA)
William
Findley
(AA)
William
Irvine
(AA)
Cong­ress 1st district 2nd district 3rd district 4th district (2 seats) 5th district 6th district 7th district 8th district 9th district 10th district 11th district 12th district
4th
(1795–1797)
John
Swanwick
(DR)
Frederick
Muhlen­berg
(DR)
Richard
Thomas
(F)
Samuel
Sitgreaves
(F)
John
Richards
(DR)
Daniel
Hiester
(DR)
Samuel
Maclay
(DR)
John W.
Kittera
(F)
Thomas
Hartley
(F)
Andrew
Gregg
(DR)
David
Bard
(DR)
William
Findley
(DR)
Albert
Gallatin
(DR)
George
Ege
(F)
5th
(1797–1799)
Blair
McClenachan
(DR)
John
Chapman
(F)
Robert
Brown
(DR)
John A.
Hanna
(DR)
Robert
Waln
(F)
Joseph
Hiester
(DR)
6th
(1799–1801)
Michael
Leib
(DR)
Peter
Muhlen­berg
(DR)
Henry
Woods
(F)
John
Smilie
(DR)
7th
(1801–1803)
William
Jones
(DR)
Joseph
Hemphill
(F)
Isaac Van
Horne
(DR)
Thomas
Boude
(F)
John
Stewart
(DR)
William
Hoge
(DR)

1803–1813: 18 seats

There were eighteen seats, apportioned among eleven districts. Districts 1–3 each had three seats elected on a general ticket. District 4 had two such seats. Districts 5–11 each had one seat.

Cong­ress District
1st (3 seats) 2nd (3 seats) 3rd (3 seats) 4th (2 seats) 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th
8th
(1803–1805)
Joseph
Clay

(DR)
Jacob
Richards

(DR)
Michael
Leib

(DR)
Robert
Brown

(DR)
Frederick
Conrad

(DR)
Isaac
Van Horne

(DR)
Isaac
Anderson

(DR)
Joseph
Hiester

(DR)
John
Whitehill

(DR)
John A.
Hanna

(DR)
David
Bard

(DR)
Andrew
Gregg

(DR)
John
Stewart

(DR)
John
Rea

(DR)
William
Findley

(DR)
John
Smilie

(DR)
William
Hoge
(DR)
Jean B. C.
Lucas
(DR)
John Hoge (DR)
9th
(1805–1807)
John
Pugh

(DR)
Christian
Lower
(DR)
James
Kelly

(F)
John
Hamilton
(DR)
Samuel
Smith

(DR)
John
Porter

(DR)
Robert
Whitehill

(DR)
10th
(1807–1809)
William
Milnor

(F)
Robert
Jenkins

(F)
Matthias
Richards

(DR)
John
Hiester
(DR)
Daniel
Mont­gomery
(DR)
William
Hoge
(DR)
Benjamin
Say
(DR)
11th
(1809–1811)
William
Anderson

(DR)
John
Ross
(DR)
Daniel
Hiester
(DR)
George
Smith

(DR)
William
Crawford

(DR)
Aaron
Lyle

(DR)
Adam
Seybert

(DR)
12th
(1811–1813)
James
Milnor
(F)
Jonathan
Roberts

(DR)
William
Rodman

(DR)
Roger
Davis
(DR)
John M.
Hyneman

(DR)
Joseph
Lefever
(DR)
William
Piper

(DR)
Abner
Lacock

(DR)
Isaac
Griffin
(DR)

1813–1823: 23 seats

There were 15 districts. The 1st district had four seats elected on a general ticket. The 2nd, 3rd, 5th, 6th and 10th each had two seats elected on a general ticket. The rest of the districts each had one seat.

Congress
13th
(1813–1815)
14th
(1815–1817)
15th
(1817–1819)
16th
(1819–1821)
17th
(1821–1823)
District Cong­ress
1st (4 seats) 2nd (2 seats) 3rd (2 seats) 4th 5th (2 seats) 6th (2 seats) 7th 8th 9th 10th (2 seats) 11th 12th 13th 14th 15th
Adam
Seybert

(DR)
John
Conard

(DR)
William
Anderson

(DR)
Charles
Jared
Ingersoll

(DR)
Jonathan
Roberts
(DR)
Roger
Davis

(DR)
John
Gloninger
(F)
James
Whitehill
(DR)
Hugh
Glasgow
(DR)
William
Crawford

(DR)
Robert
Whitehill
(DR)
Samuel D.
Ingham
(DR)
Robert
Brown

(DR)
John M.
Hyneman
(DR)
William
Piper

(DR)
David
Bard
(DR)
Jared
Irwin
(DR)
Isaac
Smith

(DR)
William
Findley

(DR)
Aaron
Lyle
(DR)
Isaac
Griffin

(DR)
Adamson
Tannehill

(DR)
Thomas
Wilson

(DR)
13th
(1813–1815)
Samuel
Hender­son
(F)
Edward
Crouch
(DR)
Amos
Slaymaker
(F)
John
Rea
(DR)
Daniel
Udree
(DR)
Joseph
Hopkinson

(F)
William
Milnor
(F)
Thomas
Smith
(F)
Jonathan
Williams
(DR)
William
Darlington

(DR)
John
Hahn

(DR)
John
Whiteside

(DR)
James M.
Wallace
(DR)
William
Maclay
(DR)
John
Ross

(DR)
Joseph
Hiester
(DR)
Thomas
Burnside
(DR)
William
Wilson

(DR)
John
Woods

(F)
14th
(1815–1817)
John
Sergeant
(F)
William
Plunkett
Maclay

(DR)
Adam
Seybert

(DR)
William
Anderson

(DR)
Isaac
Darlington

(F)
Levi
Pawling

(F)
Jacob
Spangler
(DR)
Andrew
Boden
(DR)
Alexander
Ogle

(DR)
David
Scott
(DR)
David
Marchand

(DR)
Thomas
Patterson

(DR)
Christian
Tarr

(DR)
Henry
Baldwin

(DR)
Robert
Moore

(DR)
15th
(1817–1819)
Jacob
Hostetter

(DR)
Samuel
Moore
(DR)
Thomas
Jones
Rogers

(DR)
John
Murray
(DR)
Samuel
Edwards

(F)
Thomas
Forrest
(F)
Joseph
Hemphill

(F)
William
Darlington

(DR)
Samuel
Gross

(DR)
Jacob
Hibshman

(DR)
David
Fullerton
(DR)
Robert
Philson

(DR)
George
Denison

(DR)
16th
(1819–1821)
Thomas Grubb
McCul­lough
(F)
Daniel
Udree
(DR)
William
Milnor
(F)
James
Buchanan

(F)
John
Phillips
(F)
James S.
Mitchell
(DR)
James
Duncan
(DR)
James
McSherry
(F)
Ludwig
Worman
(F)
John
Tod
(DR)
John
Brown
(DR)
William Cox
Ellis
(DR)
George
Plumer

(DR)
Andrew
Stewart

(DR)
Patrick
Farrelly

(DR)
17th
(1821–1823)
Thomas
Forrest
(F)
John
Findlay
(DR)
Samuel D.
Ingham
(DR)
Daniel
Udree
(DR)
Thomas
Murray Jr.
(DR)
Walter
Forward
(DR)

1823–1833: 26 seats

Congress
18th
(1823–1825)
19th
(1825–1827)
20th
(1827–1829)
21st
(1829–1831)
22nd
(1831–1833)
District Congress
1st 2nd 3rd 4th (3 seats) 5th 6th 7th (2 seats) 8th (2 seats) 9th (3 seats) 10th 11th (2 seats) 12th 13th 14th 15th 16th (2 seats) 17th 18th
Samuel
Breck
(F)[a]
Joseph
Hemphill

(F)[b]
Daniel H.
Miller

(DR)[b]
James
Buchanan

(F)[b]
Samuel
Edwards

(F)[b]
Isaac
Wayne

(F)[b]
Philip
Swenk
Markley

(DR)[b]
Robert
Harris

(DR)[b]
Daniel
Udree

(DR)[b]
Henry
Wilson

(DR)[b]
Samuel
D.
Ingham

(DR)[b]
Thomas Jones
Rogers
(DR)
William
Cox
Ellis

(F)[b]
George
Kremer

(DR)[b]
Samuel
McKean

(DR)[b]
James S.
Mitchell

(DR)[b]
John
Findlay

(DR)[b]
James
Wilson

(DR)[b]
John
Brown

(DR)[b]
John Tod (DR) Andrew
Stewart

(DR)[b]
Thomas
Patterson

(DR)[b]
Walter
Forward

(DR)[b]
James
Allison Jr.

(DR)[b]
George
Plumer

(DR)[b]
Patrick
Farrelly

(DR)[b]
18th
(1823–1825)
George
Wolf
(DR)[b]
Alexander
Thomson
(DR)[b]
John
Wurts
(J)
Joseph
Hemphill
(J)
Daniel H.
Miller
(J)
James
Buchanan

(J)
Samuel
Edwards
(J)
Charles
Miner
(J)
Philip
Swenk
Markley

(NR)
Robert
Harris
(J)
William
Addams
(J)
Henry
Wilson
(J)
Samuel
D.
Ingham

(J)
George
Wolf
(J)
Espy
Van
Horne

(J)
George
Kremer

(J)
Samuel
McKean

(J)
James S.
Mitchell

(J)
John
Findlay
(J)
James
Wilson

(NR)
John
Mitchell
(J)
Alexander
Thomson
(J)
Andrew
Stewart

(J)
Joseph
Lawrence

(NR)
James S.
Stevenson

(J)
Robert
Orr Jr.
(J)
George
Plumer

(J)
Patrick
Farrelly
(J)
19th
(1825–1827)
Thomas
Kittera
(NR)
Jacob
Krebs
(J)
Chauncey
Forward
(J)
Thomas Hale
Sill
(NR)
Joel
Barlow
Sutherland

(J)
John
Sergeant
(NR)
Samuel
Anderson
(J)
John
Benton
Sterigere

(J)
Innis
Green

(J)
Joseph
Fry Jr.
(J)
Adam
King
(J)
William
Ramsey

(J)
James
Wilson
(J)
Richard
Coulter

(J)
Stephen
Barlow
(J)
20th
(1827–1829)
Joseph
Hemphill
(J)
Joshua
Evans Jr.
(J)
George Gray
Leiper
(J)
Henry
A. P.
Muhlen-
berg
(J)
Samuel
A.
Smith

(J)
Peter
Ihrie Jr.
(J)
James
Ford
(J)
Alem
Marr
(J)
Philander
Stephens

(J)
Thomas
Hartley
Crawford

(J)
John
Scott
(J)
Thomas
Irwin
(J)
William
McCreery
(J)
Harmar
Denny

(A-M)
John
Gilmore

(J)
Thomas Hale
Sill
(NR)
21st
(1829–1831)
Henry
Horn
(J)
John
Goddard
Watmough

(NR)
William
Muhlenberg
Hiester

(A-M)
David
Potts Jr.

(A-M)
Joshua
Evans Jr.
(J)
Joel
Keith
Mann
(J)
John
Conrad
Bucher

(J)
Henry
King
(J)
Lewis
Dewart

(J)
Robert
Allison

(A-M)
George
Burd
(NR)
Andrew
Stewart

(A-M)
Thomas
McKennan

(A-M)
John
Banks

(A-M)
22nd
(1831–1833)
Robert
McCoy
(J)

1833–1843: 28 seats

Following the 1830 census, Pennsylvania was apportioned 28 seats. The commonwealth divided them into 25 districts and two districts, the 2nd and the 4th, had two and three seats respectively.

Congress
23rd
(1833–1835)
24th
(1835–1837)
25th
(1837–1839)
26th
(1839–1841)
27th
(1841–1843)
District Cong­ress
1st 2nd (2 seats) 3rd 4th (3 seats) 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th 12th 13th 14th 15th 16th 17th 18th 19th 20th 21st 22nd 23rd 24th 25th
Joel
Barlow
Sutherland

(J)
Horace
Binney
(NR)
James
Harper

(NR)
John G.
Watmough
(NR)
David
Potts
Jr.

(A-M)
Edward
Darlington

(A-M)
William
Muhlenberg
Hiester

(A-M)
Joel Keith
Mann
(J)
Robert
Ramsey
(J)
David
Douglas
Wagener

(J)
Henry
King
(J)
Henry A. P.
Muhlenberg

(J)
William
Clark

(A-M)
Charles A.
Barnitz
(A-M)
George
Chambers

(A-M)
Jesse
Miller

(J)
Joseph
Henderson

(J)
Andrew
Beaumont

(J)
Joseph
Biles
Anthony

(J)
John
Laporte

(J)
George
Burd
(NR)
Richard
Coulter
(J)
Andrew
Stewart
(A-M)
Thomas
McKennan

(A-M)
Harmar
Denny

(A-M)
Samuel
Smith
Harrison

(J)
John
Banks

(A-M)
John
Galbraith

(J)
23rd
(1833–1835)
Joseph
Reed
Ingersoll
(NR)
Michael
Woolston
Ash
(J)
Jacob
Fry Jr.
(J)
Mathias
Morris

(NR)
Edward Burd
Hubley
(J)
Henry
Logan
(J)
Job
Mann
(J)
John
Klingensmith
Jr.
(J)
Andrew
Buchanan

(J)
24th
(1835–1837)
James
Black
(J)
John James
Pearson
(NR)
Lemuel
Paynter

(D)
John
Sergeant

(W)
George
W.
Toland

(W)
Francis Jacob
Harper
(D)
Edward
Davies

(A-M)
Jacob
Fry Jr.

(D)
Mathias
Morris

(W)
David
Douglas
Wagener

(D)
Edward
Burd
Hubley
(D)
Henry A. P.
Muhlenberg
(D)
Luther
Reily

(D)
Henry
Logan
(D)
Daniel
Sheffer

(D)
Charles
McClure

(D)
William
Wilson
Potter
(D)
David
Petrikin

(D)
Robert
Hanna
Hammond

(D)
Samuel
Wells
Morris

(D)
Charles
Ogle

(A-M)
John
Klingensmith
Jr.
(D)
Andrew
Buchanan

(D)
Richard
Biddle

(A-M)
William
Beatty

(D)
Thomas
Henry

(A-M)
Arnold
Plumer

(D)
25th
(1837–1839)
Charles
Naylor
(W)
George
May
Keim

(D)
Francis
James

(A-M)
John
Edwards

(A-M)
Joseph
Fornance

(D)
John
Davis

(D)
Peter
Newhard

(D)
William
Simonton

(W)
James Gerry
(D)
James
Cooper

(W)
William
Sterrett
Ramsey
(D)
George
McCulloch

(D)
Albert
Gallatin
Marchand

(D)
Enos
Hook

(D)
Isaac Leet
(D)
John
Galbraith

(D)
26th
(1839–1841)
Henry Marie
Brackenridge
(W)
Charles
Brown

(D)
Joseph
Reed
Ingersoll

(W)
Charles
Jared
Ingersoll

(D)
Jeremiah
Brown

(W)
John
Edwards

(W)
Francis
James

(W)
Robert
Ramsey

(W)
John
Westbrook

(D)
Amos
Gustine

(D)
James
Irvin
(W)
Benjamin
Alden
Bidlack

(D)
John
Snyder

(D)
Davis Di-
mock Jr.
(D)
Henry
Black
(W)
Henry
White
Beeson

(D)
Joseph
Lawrence
(W)
William W.
Irwin
(W)
William
Jack

(D)
Thomas
Henry
(W)
Arnold
Plumer

(D)
27th
(1841–1843)
Almon
Heath
Read
(D)
James
McPherson
Russell
(W)
Thomas
McKennan
(W)

1843–1853: 24 seats

Congress
28th
(1843–1845)
29th
(1845–1847)
30th
(1847–1849)
31st
(1849–1851)
32nd
(1851–1853)
District Congress
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th 12th 13th 14th 15th 16th 17th 18th 19th 20th 21st 22nd 23rd 24th
Edward
Joy
Morris
(W)
Joseph
Reed
Ingersoll

(W)
John T.
Smith
(D)
Charles
Jared
Ingersoll

(D)
Jacob
Senewell
Yost
(D)
Michael
Hutchinson
Jenks
(W)
Abraham
Robinson
McIlvaine

(W)
Jeremiah
Brown

(W)
John
Ritter
(D)
Richard
Brodhead

(D)
Benjamin
Alden
Bidlack
(D)
Almon Heath
Read
(D)
Henry Clay
Frick
(W)
Alexander
Ramsey
(W)
Henry
Nes
(ID)
James
Black
(D)
James
Irvin
(W)
Andrew
Stewart
(W)
Henry
Donnel
Foster
(D)
John
Dickey
(W)
William
Wilkins
(D)
Samuel
Hays
(D)
Charles
Manning
Reed
(W)
Joseph
Buffington

(W)
28th
(1843–1845)
George
Fuller
(D)
James
Pollock

(W)
Cornelius
Darragh

(W)
Lewis
Charles
Levin
(KN)
John Hull
Campbell
(KN)
Jacob
Erdman
(D)
John
Strohm

(W)
Owen D.
Leib
(D)
David
Wilmot
(D)
Moses
McClean
(D)
John
Blanchard

(W)
John Hoge
Ewing
(W)
William Swan
Garvin
(D)
James
Thompson

(D)
29th
(1845–1847)
Charles
Brown
(D)
John
Freedley

(W)
John W.
Hornbeck
(W)
William
Strong
(D)
Chester
Pierce
Butler
(W)
George
Nicholas
Eckert
(W)
Henry
Nes
(W)
Jasper
Ewing
Brady
(W)
Job
Mann
(D)
John
Dickey
(W)
Moses
Hampton

(W)
John
Wilson
Farrelly
(W)
Alexander
Irvin
(W)
30th
(1847–1849)
Samuel A.
Bridges
(D)
Joseph
Ripley
Chandler

(W)
Henry
Dunning
Moore
(W)
John
Robbins

(D)
Thomas
Ross
(D)
Jesse
Column
Dickey
(W)
Thaddeus
Stevens

(W)
Milo M.
Dimmick

(D)
Joseph
Casey
(W)
Charles
Wesley
Pitman
(W)
James
Xavier
McLanahan

(D)
Samuel
Calvin
(W)
Andrew
Jackson
Ogle
(W)
Robert
Rentoul
Reed
(W)
John W.
Howe
(FS)
Alfred
Gilmore

(D)
31st
(1849–1851)
John
Brisbin
(D)
Joel B.
Danner
(D)
Thomas Birch
Florence
(D)
John
McNair
(D)
John A.
Morrison
(D)
Glancy
Jones
(D)
Henry Mills
Fuller
(W)
Galusha A.
Grow
(D)
James
Gamble
(D)
Thomas M.
Bibighaus
(W)
William H.
Kurtz
(D)
Andrew
Parker
(D)
John L.
Dawson
(D)
Joseph H.
Kuhns
(W)
John
Allison
(W)
Thomas M.
Howe
(W)
John W.
Howe
(W)
Carlton B.
Curtis
(D)
32nd
(1851–1853)

1853–1863: 25 seats

Congress
33rd
(1853–1855)
34th
(1855–1857)
35th
(1857–1859)
36th
(1859–1861)
37th
(1861–1863)
District Congress
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th 12th 13th 14th 15th 16th 17th 18th 19th 20th 21st 22nd 23rd 24th 25th
Thomas
Birch
Florence

(D)
Joseph
Ripley
Chandler
(W)
John
Robbins

(D)
William
Henry
Witte
(D)
John
McNair
(D)
William
Everhart

(W)
Samuel
Augustus
Bridges
(D)
Henry A.
Muhlenberg
(D)
Isaac E.
Hiester
(W)
Ner
Middleswarth

(W)
Christian
Markle
Straub
(D)
Hendrick
Bradley
Wright
(D)
Asa
Packer
(D)
Galusha
A. Grow

(D)
James
Gamble
(D)
Carlton
B.
Curtis
(D)
Samuel
Lyon
Russell
(W)
John
McCulloch

(W)
Augustus
Drum
(D)
John
Littleton
Dawson
(D)
David
Ritchie
(W)
Thomas
Marshall
Howe
(W)
Michael
Carver
Trout
(D)
John
Dick
(W)
William
Henry
Kurtz
(D)
33rd
(1853–1855)
Glancy
Jones
(D)
Job Roberts
Tyson
(W)
William
Millward
(O)
Jacob
Broom
(KN)
John Cad-
walader
(D)
John
Hickman

(D)
Samuel C.
Bradshaw
(O)
Anthony Ellmaker
Roberts
(O)
John C.
Kunkel
(W)
James H.
Campbell
(O)
Henry Mills
Fuller
(O)
John J.
Pearce
(O)
Lemuel
Todd
(R)
David F.
Robison
(O)
John Rufus
Edie
(O)
John
Covode
(O)
Jonathan
Knight
(O)
David
Ritchie
(O)
Samuel A.
Purviance
(O)
John
Allison
(O)
David
Barclay
(D)
John
Dick
(O)
34th
(1855–1857)
Edward
Joy
Morris
(R)
James
Landy
(D)
Henry
Myer
Phillips
(D)
Owen
Jones
(D)
Henry
Chapman
(D)
Anthony
Ellmaker
Roberts
(R)
John C.
Kunkel
(R)
William
Lewis
Dewart
(D)
John G.
Montgomery
(D)
William
Harrison
Dimmick

(D)
Galusha
A. Grow

(R)
Allison
White
(D)
John
Alexander
Ahl
(D)
Wilson
Reilly
(D)
John
Rufus
Edie
(R)
John
Covode
(R)
William
Montgomery

(D)
David
Ritchie
(R)
Samuel A.
Purviance
(R)
William
Stewart

(R)
James
Lisle
Gillis
(D)
John
Dick
(R)
35th
(1857–1859)
William High
Keim
(R)
Paul Leidy (D)
John
Paul
Verree
(R)
William
Millward

(R)
John
Wood
(R)
John
Hickman

(D)[1]
Henry Clay
Longnecker
(R)
John Schwartz (D)[1] Thaddeus
Stevens
(R)
John
Weinland
Killinger

(R)
James H.
Campbell

(R)
George W.
Scranton
(R)
James
Tracy
Hale
(R)
Benjamin
Franklin
Junkin
(R)
Edward
McPherson

(R)
Samuel
Steel
Blair
(R)
James K.
Moorhead

(R)
Robert
McKnight
(R)
Chapin
Hall
(R)
Elijah
Babbitt

(R)
36th
(1859–1861)
Jacob Kerlin
McKenty
(D)
William
Eckart
Lehman
(D)
William D.
Kelley
(R)
William
Morris
Davis
(R)
John
Hickman

(R)
Thomas B.
Cooper
(D)
Sydenham
Elnathan
Ancona
(D)
Philip
Johnson

(D)
Joseph
Bailey
(D)
Jesse
Lazear
(D)
John
Winfield
Wallace

(R)
John
Patton
(R)
37th
(1861–1863)
Charles J.
Biddle
(D)
John Dodson
Stiles
(D)
Hendrick Bradley
Wright
(D)

1863–1873: 24 seats

Congress
38th
(1863–1865)
39th
(1865–1867)
40th
(1867–1869)
41st
(1869–1871)
42nd
(1871–1873)
District Congress
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th 12th 13th 14th 15th 16th 17th 18th 19th 20th 21st 22nd 23rd 24th
Samuel
J.
Randall

(D)
Charles
O'Neill

(R)
Leonard
Myers
(R)
William
D.
Kelley

(R)
Martin
Russell
Thayer
(R)
John D.
Stiles
(D)
John
Martin
Broomall

(R)
Sydenham
Elnathan
Ancona

(D)
Thaddeus
Stevens

(R)
Myer
Strouse

(D)
Philip
Johnson

(D)
Charles
Denison

(D)
Henry W.
Tracy
(IR)
William H.
Miller
(D)
Joseph
Bailey
(D)
Alexander H.
Coffroth
(D)
Archibald
McAllister
(D)
James T.
Hale
(IR)
Glenni
William
Scofield

(R)
Amos
Myers
(R)
John
Littleton
Dawson

(D)
James K.
Moorhead

(R)
Thomas
Williams

(R)
Jesse
Lazear
(D)
38th
(1863–1865)
Benjamin
Markley
Boyer
(D)
Ulysses
Mercur

(R)
George
Funston
Miller

(R)
Adam
John
Gloss-
brenner

(D)
Abraham A.
Barker
(R)
Stephen
Fowler
Wilson
(R)
Charles V.
Culver
(R)
George
Van Eman
Lawrence

(R)
39th
(1865–1867)
William
Henry
Koontz
(R)
Caleb
Newbold
Taylor
(R)
James
Lawrence
Getz
(D)
Henry L.
Cake
(R)
Daniel
Myers
Van
Auken

(D)
Daniel
Johnson
Morrell
(R)
Darwin A.
Finney
(R)
John
Covode

(R)
40th
(1867–1869)
Oliver
James
Dickey

(R)
George W.
Woodward

(D)
S. Newton
Pettis
(R)
John
Moffet
(D)
John R.
Reading
(D)
John
Dodson
Stiles
(D)
Washington
Townsend

(R)
John
Black
Packer

(R)
Richard
Jacobs
Haldeman

(D)
John
Cessna
(R)
William H.
Armstrong

(R)
Calvin W.
Gilfillan
(R)
James S.
Negley

(R)
Darwin
Phelps

(R)
Joseph
Benton
Donley
(R)
41st
(1869–1871)
Leonard
Myers
(R)
Caleb N.
Taylor
(R)
John V.
Creely

(IR)
Alfred C.
Harmer
(R)
Ephraim L.
Acker
(D)
John W.
Killinger

(R)
John B.
Storm
(D)
Lazarus D.
Shoemaker

(R)
Benjamin F.
Meyers
(D)
Robert M.
Speer
(D)
Henry
Sherwood

(D)
Samuel
Griffith
(D)
Henry D.
Foster
(D)
Ebenezer
McJunkin

(R)
William
McClelland

(D)
42nd
(1871–1873)
F. C.
Bunnell
(R)

1873–1883: 27 seats

Congress
43rd
(1873–1875)
44th
(1875–1877)
45th
(1877–1879)
46th
(1879–1881)
47th
(1881–1883)
District At-large Congress
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th 12th 13th 14th 15th 16th 17th 18th 19th 20th 21st 22nd 23rd 24th 3 seats on a general ticket
Samuel J.
Randall

(D)
Charles
O'Neill

(R)
Leonard
Myers

(R)
William
D.
Kelley

(R)
Alfred C.
Harmer

(R)
James
Soloman
Biery
(R)
Washington
Townsend

(R)
Hiester
Clymer
(D)
Abraham
Herr
Smith

(R)
John
Weinland
Killinger
(R)
John B.
Storm

(D)
Lazarus
Denison
Shoemaker

(R)
James
Dale
Strawbridge

(R)
John
Black
Packer

(R)
John
Alexander
Magee
(D)
John
Cessna

(R)
Robert
Milton
Speer
(D)
Sobieski
Ross
(R)
Carlton
Brandaga
Curtis
(R)
Hiram
Lawton
Richmond

(R)
Alexander
Wilson
Taylor
(R)
James S.
Negley

(R)
Ebenezer
McJunkin
(R)
William S.
Moore
(R)
Charles
Albright
(R)
Glenni W.
Scofield
(R)
Lemuel
Todd
(R)
43rd
(1873–1875)
John M.
Thompson
(R)
25th 26th 27th
Chapman
Freeman

(R)
Samuel
J.
Randall

(D)
John
Robbins

(D)
Washington
Townsend

(R)
Alan
Wood
Jr.
(R)
William
Mutchler

(D)
Francis
Dolan
Collins

(D)
Winthrop W.
Ketcham
(R)
James
Bernard
Reilly
(D)
Joseph
Powell
(D)
Sobieski
Ross
(R)
John
Reilly
(D)
William
Stenger

(D)
Levi
Maish
(D)
Levi A.
Mackey

(D)
Jacob
Turney

(D)
James H.
Hopkins

(D)
Alexander
Gilmore
Cochran
(D)
John
Winfield
Wallace
(R)
George A.
Jenks
(D)
James
Sheakley
(D)
Albert
Gallatin
Egbert
(D)
44th
(1875–1877)
William H.
Stanton
(D)
Alfred C.
Harmer

(R)
William
Ward
(R)
Isaac N.
Evans
(R)
Samuel A.
Bridges
(D)
Hendrick B.
Wright
(D)
John
Weinland
Killinger

(R)
Edward
Overton
Jr.
(R)
John I.
Mitchell

(R)
Jacob M.
Campbell
(R)
Russell
Errett

(R)
Thomas
McKee
Bayne
(R)
William
Shadrack
Shallen-
berger

(R)
Harry
White
(R)
John M.
Thompson
(R)
Lewis F.
Watson
(R)
45th
(1877–1879)
Henry H.
Bingham

(R)
William
Godshalk

(R)
Reuben K.
Bachman
(D)
Robert
Klotz

(D)
Hendrick B.
Wright
(GB)
John W.
Ryon
(D)
Alexander H.
Coffroth
(D)
Horatio
Gates
Fisher

(R)
Frank E.
Beltzhoover

(D)
Seth H.
Yocum
(GB)
Morgan
Ringland
Wise
(D)
Samuel B.
Dick
(R)
James H.
Osmer
(R)
46th
(1879–1881)
Daniel
Ermentrout
(D)
William
Mutchler
(D)
Joseph A.
Scranton
(R)
Charles N.
Brumm
(GB)
Samuel F.
Barr
(R)
Cornelius C.
Jadwin
(R)
Robert J. C.
Walker
(R)
Jacob M.
Campbell
(R)
Andrew G.
Curtin
(D)
James
Mosgrove
(GB)
Samuel H.
Miller
(R)
Lewis F.
Watson
(R)
47th
(1881–1883)

1883–1893: 28 seats

Following the 1880 census, the delegation grew by one seat. Until 1889, that seat was elected at-large statewide. After 1889, the state was redistricted into 28 districts.

Congress
48th
(1883–1885)
49th
(1885–1887)
50th
(1887–1889)
51st
(1889–1891)
52nd
(1891–1893)
District Congress
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th 12th 13th 14th 15th 16th 17th 18th 19th 20th 21st 22nd 23rd 24th 25th 26th 27th At-large
Henry
H.
Bingham

(R)
Charles
O'Neill

(R)
Samuel J.
Randall

(D)
William
D.
Kelley

(R)
Alfred
C.
Harmer

(R)
James
Bowen
Everhart

(R)
Isaac
Newton
Evans
(R)
Daniel
Ermen-
trout

(D)
Abraham
Herr
Smith
(R)
William
Mutchler

(D)
John
Brutzman
Storm
(D)
Daniel W.
Connolly

(D)
Charles N.
Brumm

(GB)
Samuel
Fleming
Barr
(R)
George
Adams
Post
(D)
William
Wallace
Brown
(R)
Jacob
Miller
Campbell

(R)
Louis E.
Atkinson

(R)
William A.
Duncan
(D)
Andrew
Gregg
Curtin
(D)
Charles
Edmund
Boyle
(D)
James H.
Hopkins

(D)
Thomas
McKee
Bayne

(R)
George V. E.
Lawrence
(R)
John D.
Patton
(D)
Samuel
Henry
Miller
(R)
Samuel M.
Brainerd

(R)
Mortimer
F.
Elliott
(D)
48th
(1883–1885)
John
Augustus
Swope
(D)
John A.
Hiestand

(R)
William
Henry
Sowden

(D)
Joseph A.
Scranton
(R)
Charles N.
Brumm

(R)
Franklin
Bound

(R)
Frank
Charles
Bunnell

(R)
James S.
Negley
(R)
Oscar
Lawrence
Jackson
(R)
Alexander C.
White
(R)
George W.
Fleeger
(R)
William
Lawrence
Scott
(D)
Edwin S.
Osborne

(R)
49th
(1885–1887)
Smedley
Darling-
ton

(R)
Robert
Morris
Yardley

(R)
Charles R.
Buckalew
(D)
John
Lynch
(D)
Henry
Clay
McCor-
mick

(R)
Edward
Scull
(R)
Levi
Maish
(D)
John
Patton
(R)
Welty
McCullogh
(R)
John
Dalzell
(R)
James T.
Maffett
(R)
Norman
Hall
(D)
50th
(1887–1889)
28th
William
Mutchler

(D)
David B.
Brunner

(D)
Marriott
Henry
Brosius

(R)
Joseph A.
Scranton

(R)
Edwin S.
Osborne

(R)
James
Bernard
Reilly

(D)
John W.
Rife
(R)
Myron
B.
Wright

(R)
Charles R.
Buckalew

(D)
Edward
Scull

(R)
Samuel
Alfred
Craig
(R)
Joseph
Warren
Ray
(R)
Charles C.
Townsend

(R)
William C.
Culbertson

(R)
Lewis F.
Watson
(R)
James
Kerr
(D)
51st
(1889–1891)
R. Vaux (D) John E.
Reyburn

(R)
Charles
Warren
Stone

(R)
William
McAleer

(D)
John B.
Robinson

(R)
Edwin
Hallowell

(D)
Lemuel
Amerman

(D)
George W.
Shonk

(R)
Albert C.
Hopkins

(R)
Simon P.
Wolverton

(D)
Frank E.
Beltzhoover

(D)
George F.
Huff
(R)
William
A. Stone

(R)
A. Stewart (R) Eugene
Pierce
Gillespie
(D)
Matthew
Griswold
(R)
George
Frederic
Kribbs
(D)
52nd
(1891–1893)
A. K. Craig (D)
W. A. Sipe (D)

1893–1903: 30 seats

Following the 1890 census, the delegation grew by two seats. Those two additional seats were elected at-large across the entire commonwealth.

Congress
53rd
(1893–1895)
54th
(1895–1897)
55th
(1897–1899)
56th
(1899–1901)
57th
(1901–1903)
District At-large Congress
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th 12th 13th 14th 15th 16th 17th 18th 19th 20th 21st 22nd 23rd 24th 25th 26th 27th 28th
Henry
H.
Bingham

(R)
Charles
O'Neill
(R)
William
McAleer
(ID)
John E.
Reyburn

(R)
Alfred C.
Harmer

(R)
John
Buchanan
Robinson

(R)
Irving
Price
Wanger

(R)
William
Mutchler
(D)
Constantine
Jacob
Erdman
(D)
Marriott
Henry
Brosius

(R)
Joseph A.
Scranton

(R)
William
Henry
Hines
(D)
James
Bernard
Reilly
(D)
Ephraim
Milton
Woomer

(R)
Myron B.
Wright
(R)
Albert
Cole
Hopkins
(R)
Simon
Peter
Wolverton

(D)
Thaddeus
Maclay
Mahon

(R)
Frank
Eckels
Beltzhoover

(D)
Josiah
Duane
Hicks
(R)
Daniel B.
Heiner
(R)
John
Dalzell

(R)
William
A.
Stone

(R)
William
Allen
Sipe
(D)
Thomas
Wharton
Phillips

(R)
Joseph C.
Sibley
(D)
Charles
Warren
Stone
(R)
George
Frederic
Kribbs
(D)
William
Lilly
(R)
Alexander
McDowell

(R)
53rd
(1893–1895)
Robert
Adams
Jr.
(R)
Howard
Mutchler
(D)
Edwin J.
Jorden
(R)
Galusha
A.
Grow

(R)
Frederick
Halterman
(R)
Joseph J.
Hart
(D)
John
Leisenring
(R)
Charles N.
Brumm
(R)
James
Hodge
Codding

(R)
Fred C.
Leonard
(R)
Monroe
Henry
Kulp
(R)
James Alonzo
Stahle
(R)
Ernest F.
Acheson

(R)
Matthew
Griswold
(R)
William
Carlile
Arnold

(R)
George F.
Huff
(R)
54th
(1895–1897)
William
McAleer
(D)
James R.
Young

(R)
Thomas S.
Butler
(IR)
William S.
Kirkpatrick
(R)
Daniel
Ermentrout

(D)
William
Connell

(R)
Morgan B.
Williams
(R)
Marlin
Edgar
Olmsted

(R)
Horace
Billings
Packer

(R)
George J.
Benner
(D)
Edward E.
Robbins
(R)
Joseph
Baltzell
Showalter

(R)
John C.
Sturtevant
(R)
Samuel
Arza
Davenport

(R)
55th
(1897–1899)
William
Harrison
Graham

(R)
Thomas S.
Butler
(R)
Laird H.
Barber
(D)
Stanley W.
Davenport
(D)
James W.
Ryan
(D)
Charles
Frederick
Wright
(R)
Rufus
King
Polk
(D)
Edward D.
Ziegler
(D)
Joseph E.
Thropp
(R)
Summers
Melville
Jack
(R)
Athelston
Gaston
(D)
Joseph C.
Sibley
(D)
James
Knox
Polk
Hall
(D)
56th
(1899–1901)
Edward
de Veaux
Morrell

(R)
Henry
Dickinson
Green
(D)
Henry
Burk
(R)
Howard
Mutchler
(D)
Henry W.
Palmer
(R)
George R.
Patterson

(R)
Elias
Deemer

(R)
Robert
Jacob
Lewis
(R)
Alvin
Evans
(R)
Arthur
Laban
Bates
(R)
Joseph C.
Sibley
(R)
Robert H.
Foerderer

(R)
57th
(1901–1903)
Henry B.
Cassel
(R)
Alexander
Billmeyer
(D)

1903–1913: 32 seats

Following the 1900 census, the delegation grew by two seats.

Congress
58th
(1903–1905)
59th
(1905–1907)
60th
(1907–1909)
61st
(1909–1911)
62nd
(1911–1913)
District Congress
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th 12th 13th 14th 15th 16th 17th 18th 19th 20th 21st 22nd 23rd 24th 25th 26th 27th 28th 29th 30th 31st 32nd
Henry H.
Bingham

(R)
Robert
Adams
Jr.
(R)
Henry
Burk
(R)
Robert H.
Foerderer
(R)
Edward
de Veaux
Morrell

(R)
George
Deardorff
McCreary

(R)
Thomas
S.
Butler

(R)
Irving
Price
Wanger

(R)
Henry
B.
Cassel

(R)
George
Howell
(D)
Henry
Wilbur
Palmer
(R)
George R.
Patterson

(R)
Marcus
C. L.
Kline
(D)
Charles
Frederick
Wright
(R)
Elias
Deemer

(R)
Charles H.
Dickerman

(D)
Thaddeus
Maclay
Mahon

(R)
Marlin
Edgar
Olmsted

(R)
Alvin
Evans

(R)
Daniel
F.
Lafean

(R)
Solomon
Robert
Dresser

(R)
George
Franklin
Huff
(R)
Allen
Foster
Cooper

(R)
Ernest F.
Acheson

(R)
Arthur
Laban
Bates

(R)
Joseph
Horace
Shull
(D)
William
Orlando
Smith
(R)
Joseph C.
Sibley
(R)
George
Shiras
III
(IR)
John
Dalzell

(R)
Henry
Kirke
Porter

(IR)
James W.
Brown

(IR)
58th
(1903–1905)
George A.
Castor
(R)
Reuben
Moon
(R)
William
Connell
(R)
Thomas H.
Dale
(R)
Mial
Lilley
(R)
Edmund W.
Samuel
(R)
John
Merriman
Reynolds

(R)
Gustav A.
Schneebeli
(R)
William
Harrison
Graham

(R)
James
F.
Burke

(R)
Andrew
Jackson
Barchfeld

(R)
59th
(1905–1907)
John E.
Reyburn
(R)
J.
Hampton
Moore

(R)
Charles N.
Brumm

(R)
William
W.
Foulkrod

(R)
Thomas
David
Nicholls

(ID)
John T.
Lenahan
(D)
John
Hoover
Rothermel

(D)
George W.
Kipp
(D)
William
Bauchop
Wilson

(D)
John
Geiser
McHenry

(D)
Benjamin
K.
Focht
(R)
Charles
Frederick
Barclay
(R)
J. Davis
Brodhead
(D)
Joseph G.
Beale
(R)
Nelson
Platt
Wheeler

(R)
60th
(1907–1909)
Joel
Cook
(R)
William
Walton
Griest
(R)
Henry W.
Palmer
(R)
Alfred B.
Garner
(R)
Charles C.
Pratt
(R)
John K.
Tener
(R)
A. Mitchell
Palmer
(D)
J. N.
Langham

(R)
61st
(1909–1911)
William S.
Reyburn

(R)
Michael
Donohoe

(D)
Robert
Edward
Difenderfer

(D)
John R.
Farr
(R)
Charles
Calvin
Bowman

(R)
Robert
Emmett
Lee
(D)
George W.
Kipp
(D)
Jesse
Lee
Hartman

(R)
Charles
Emory
Patton
(R)
Curtis
Hussey
Gregg

(D)
Thomas S.
Crago
(R)
Charles
Matthews

(R)
Peter
Moore
Speer
(R)
Stephen
G.
Porter
(R)
62nd
(1911–1913)
William S.
Vare
(R)
William D. B.
Ainey
(R)

1913–1933: 36 seats

Following the 1910 census, the delegation grew by four seats to its largest size to date. The four new seats were elected at-large statewide. Starting in 1923, however, four new districts were added to replace the at-large seats.

Congress
63rd
(1913–1915)
64th
(1915–1917)
65th
(1917–1919)
66th
(1919–1921)
67th
(1921–1923)
68th
(1923–1925)
69th
(1925–1927)
70th
(1927–1929)
71st
(1929–1931)
72nd
(1931–1933)
District At-large Congress
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th 12th 13th 14th 15th 16th 17th 18th 19th 20th 21st 22nd 23rd 24th 25th 26th 27th 28th 29th 30th 31st 32nd Seat A Seat B Seat C Seat D
William
Scott
Vare
(R)
George
Scott
Graham

(R)
J.
Hampton
Moore

(R)
George
W.
Edmonds

(R)
Michael
Donohoe

(D)
James W.
Logue
(D)
Thomas
S.
Butler

(R)
Robert E.
Difenderfer

(D)
William
Walton
Griest

(R)
John R.
Farr
(R)
John J.
Casey
(D)
Robert
Emmett
Lee
(D)
John H.
Rothermel

(D)
William D. B.
Ainey
(R)
Edgar
Raymond
Kiess
(R)
John
Vandling
Lesher

(D)
Franklin L.
Dershem
(D)
Aaron
Shenk
Kreider

(R)
Warren
Worth
Bailey
(D)
Andrew R.
Brodbeck
(D)
Charles E.
Patton
(R)
Abraham
Lincoln
Keister
(R)
Wooda N.
Carr
(D)
Henry W.
Temple

(Prog)
Milton W.
Shreve
(R)
A. Mitchell
Palmer
(D)
J. N.
Langham

(R)
Willis J.
Hulings

(Prog)
Stephen
G.
Porter

(R)
M. Clyde
Kelly
(R)
James F.
Burke

(R)
Andrew
Jackson
Barchfeld

(R)
Fred E.
Lewis
(R)
John M.
Morin
(R)
Anderson
H.
Walters
(R)
Arthur R.
Rupley
(R)
63rd
(1913–1915)
Peter E.
Costello

(R)
George P.
Darrow
(R)
Henry
Winfield
Watson
(R)
Robert
Douglas
Heaton
(R)
Arthur
Granville
Dewalt
(D)
Louis
Thomas
McFadden

(R)
Benjamin K.
Focht
(R)
C. William
Beales
(R)
Charles
Hedding
Rowland

(R)
Robert F.
Hopwood
(R)
Henry
W.
Temple

(R)
Michael
Liebel Jr.
(D)
Henry
Joseph
Steele
(D)
Solomon T.
North
(R)
Samuel H.
Miller
(R)
William H.
Coleman
(R)
John M.
Morin

(R)
John
R. K.
Scott
(R)
Thomas S.
Crago
(R)
Daniel F.
Lafean
(R)
Mahlon
Morris
Garland

(R)
64th
(1915–1917)
Thomas W.
Templeton

(R)
John
Marshall
Rose
(R)
Andrew R.
Brodbeck
(D)
Edward
Everett
Robbins
(R)
Bruce
Foster
Sterling
(D)
Henry
Alden
Clark
(R)
Nathan
Leroy
Strong
(R)
Orrin D.
Bleakley
(R)
M. Clyde
Kelly

(Prog)
Guy
Edgar
Campbell

(D)
Joseph
McLaughlin

(R)
65th
(1917–1919)
Earl H.
Beshlin
(D)
Patrick
McLane
(D)
John J.
Casey
(D)
John
Reber
(R)
Edward
Schroeder
Brooks
(R)
Evan John
Jones
(R)
John
Haden
Wilson
(D)
Samuel
Austin
Kendall
(R)
Milton W.
Shreve
(R)
Willis
James
Hulings
(R)
M. Clyde
Kelly
(R)
William
J.
Burke
(R)
Anderson
Howell
Walters
(R)
66th
(1919–1921)
Harry
C.
Ransley

(R)
John R.
Farr
(R)
James J.
Connolly

(R)
Charles
Robert
Connell
(R)
Clarence
Dennis
Coughlin
(R)
Fred
Benjamin
Gernerd
(R)
Isaac
Clinton
Kline
(R)
Adam
Martin
Wyant
(R)
Milton W.
Shreve
(IR)
William H.
Kirkpatrick

(R)
Harris
Jacob
Bixler
(R)
Joseph
McLaughlin
(R)
Thomas S.
Crago
(R)
67th
(1921–1923)
33rd 34th 35th 36th
George
Austin
Welsh
(R)
George
P.
Darrow

(R)
Thomas S.
Butler
(R)
Henry
Winfield
Watson

(R)
William
Walton
Griest
(R)
Laurence
Hawley
Watres
(R)
John J.
Casey
(D)
George F.
Brumm
(R)
William M.
Croll
(D)
Louis
Thomas
McFadden

(R)
Edgar
Raymond
Kiess
(R)
Herbert W.
Cummings
(D)
Edward M.
Beers
(R)
Frank C.
Sites
(D)
George M.
Wertz
(R)
Jacob
Banks
Kurtz
(R)
Samuel F.
Glatfelter
(D)
William
Irvin
Swoope
(R)
Samuel
Austin
Kendall
(R)
Henry
W.
Temple

(R)
Thomas
Wharton
Phillips
Jr.
(R)
Milton
W.
Shreve

(R)
Everett
Kent
(D)
Adam
Martin
Wyant

(R)
Stephen
G.
Porter
(R)
M.
Clyde
Kelly

(R)
John M.
Morin
(R)
James
McDevitt
Magee
(R)
Guy
Edgar
Campbell

(R)
68th
(1923–1925)
Benjamin
M.
Golder

(R)
Edmund N.
Carpenter
(R)
Charles J.
Esterly
(R)
Frederick
William
Magrady
(R)
Joshua W.
Swartz
(R)
Anderson H.
Walters
(R)
Franklin
Menges
(R)
William R.
Coyle
(R)
69th
(1925–1927)
James M.
Hazlett
(R)
John J.
Casey
(D)
Cyrus M.
Palmer
(R)
Robert G.
Bushong
(R)
Isaac
Hoffer
Doutrich

(R)
James
Russell
Leech
(R)
James
Mitchell
Chase
(R)
J. Howard
Swick
(R)
Thomas C.
Cochran
(R)
Everett
Kent
(D)
Harry
Allison
Estep
(R)
70th
(1927–1929)
James M.
Beck
(R)
James
Wolfenden

(R)
George F.
Brumm
(R)
Charles J.
Esterly
(R)
William R.
Coyle
(R)
Patrick J.
Sullivan
(R)
71st
(1929–1931)
J. Roland
Kinzer
(R)
Charles
Murray
Turpin
(R)
Robert F.
Rich
(R)
Edmund
Frederick
Erk
(R)
Patrick J.
Boland
(D)
Norton Lewis
Lichtenwalner

(D)
Harry L.
Haines
(D)
72nd
(1931–1933)
Edward L.
Stokes
(R)
Robert L.
Davis
(R)
Joseph F.
Biddle
(R)
Howard W.
Stull
(R)

1933–1943: 34 seats

Following the 1930 census, the delegation lost two seats.

Congress
73rd
(1933–1935)
74th
(1935–1937)
75th
(1937–1939)
76th
(1939–1941)
77th
(1941–1943)
District Congress
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th 12th 13th 14th 15th 16th 17th 18th 19th 20th 21st 22nd 23rd 24th 25th 26th 27th 28th 29th 30th 31st 32nd 33rd 34th
Harry C.
Ransley

(R)
James M.
Beck
(R)
Alfred M.
Waldron

(R)
George W.
Edmonds

(R)
James J.
Connolly

(R)
Edward L.
Stokes
(R)
George P.
Darrow
(R)
James
Wolfenden

(R)
Henry W.
Watson
(R)
J.
Roland
Kinzer

(R)
Patrick
J.
Boland

(D)
Charles
Murray
Turpin

(R)
George F.
Brumm
(R)
William
Emanuel
Richardson

(D)
Louis T.
McFadden

(R)
Robert
F.
Rich

(R)
J.
William
Ditter

(R)
Benjamin
K.
Focht
(R)
Isaac
Hoffer
Doutrich

(R)
Thomas C.
Cochran

(R)
Francis
E.
Walter

(D)
Harry L.
Haines
(D)
J. Banks
Kurtz
(R)
J.
Buell
Snyder

(D)
Charles
I.
Faddis

(D)
J. Howard
Swick
(R)
Nathan L.
Strong
(R)
William M.
Berlin
(D)
Charles
N.
Crosby

(D)
J. Twing
Brooks
(D)
M. Clyde
Kelly
(R)
Michael J.
Muldowney

(R)
Henry
Ellenbogen

(D)
Matthew
A. Dunn

(D)
73rd
(1933–1935)
Oliver W.
Frey
(D)
William H.
Wilson
(R)
Clare G.
Fenerty
(R)
J.
Burrwood
Daly
(D)
Frank J. G.
Dorsey
(D)
Michael J.
Stack
(D)
James H.
Gildea
(D)
Charles E.
Dietrich
(D)
Denis J.
Driscoll
(D)
Don
Hilary
Gingery

(D)
Charles R.
Eckert
(D)
Joseph
Anthony
Gray
(D)
James L.
Quinn
(D)
Theodore L.
Moritz
(D)
74th
(1935–1937)
Leon
Sacks

(D)
James P.
McGranery

(D)
Michael J.
Bradley

(D)
Ira W.
Drew
(D)
J. Harold
Flannery

(D)
Guy L.
Moser
(D)
Albert G.
Rutherford

(R)
Guy J.
Swope
(D)
Benjamin
Jarrett
(R)
Robert G.
Allen
(D)
Peter J.
De Muth
(D)
Herman P.
Eberharter

(D)
75th
(1937–1939)
Fred C.
Gartner
(R)
Francis J.
Myers
(D)
George P.
Darrow
(R)
Charles L.
Gerlach
(R)
Ivor D.
Fenton

(R)
Richard
M.
Simpson

(R)
John C.
Kunkel

(R)
Chester H.
Gross
(R)
James E.
Van Zandt

(R)
Louis E.
Graham

(R)
Harve
Tibbott

(R)
Robert L.
Rodgers

(R)
Robert J.
Corbett
(R)
John
McDowell
(R)
Joseph A.
McArdle

(D)
76th
(1939–1941)
John E.
Sheridan

(D)
Francis R.
Smith
(D)
Hugh
Scott
(R)
Harry L.
Haines
(D)
Augustine
B. Kelley

(D)
Thomas E.
Scanlon
(D)
Samuel A.
Weiss
(D)
James A.
Wright

(D)
77th
(1941–1943)
Veronica G.
Boland
(D)
Thomas B.
Miller
(R)
Elmer J.
Holland
(D)

1943–1953: 33 seats

Following the 1940 census, the delegation lost one seat. For the 78th Congress, there were 32 districts and 1 at-large seat. Starting with the 79th Congress, however, there were 33 districts.

Congress
78th
(1943–1945)
79th
(1945–1947)
80th
(1947–1949)
81st
(1949–1951)
82nd
(1951–1953)
District Congress
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th 12th 13th 14th 15th 16th 17th 18th 19th 20th 21st 22nd 23rd 24th 25th 26th 27th 28th 29th 30th 31st 32nd At-large
James A.
Gallagher
(R)
James P.
McGranery
(D)
Michael
J.
Bradley

(D)
John E.
Sheridan

(D)
C. Frederick
Pracht
(R)
Francis J.
Myers
(D)
Hugh
Scott
(R)
James
Wolfenden
(R)
Charles
L.
Gerlach

(R)
J. Roland
Kinzer
(R)
John W.
Murphy

(D)
Thomas
B.
Miller

(R)
Ivor D.
Fenton
(R)
Daniel K.
Hoch
(D)
Wilson
D.
Gillette

(R)
Thomas
E.
Scanlon

(D)
J. William
Ditter
(R)
Richard M.
Simpson

(R)
John C.
Kunkel

(R)
Leon H.
Gavin

(R)
Francis E.
Walter

(D)
Chester H.
Gross
(R)
James E.
Van Zandt
(R)
J. Buell
Snyder

(D)
Grant
Furlong

(D)
Louis E.
Graham

(R)
Harve
Tibbott

(R)
Augustine
B.
Kelley
(D)
Robert L.
Rodgers
(R)
Samuel
A.
Weiss

(D)
Herman P.
Eberharter

(D)
James A.
Wright
(D)
William I.
Troutman

(R)
78th
(1943–1945)
Joseph M.
Pratt
(R)
33rd
Bill
Barrett
(D)
William T.
Granahan
(D)
William J.
Green Jr.
(D)
Herbert J.
McGlinchey

(D)
James
Wolfenden

(R)
Charles L.
Gerlach
(R)
J. Roland
Kinzer

(R)
John W.
Murphy

(D)
Daniel
Flood
(D)
Ivor D.
Fenton

(R)
Daniel K.
Hoch
(D)
Wilson
D.
Gillette

(R)
Robert
F.
Rich
(R)
Samuel K.
McConnell
Jr.
(R)
Richard
M.
Simpson

(R)
John C.
Kunkel
(R)
Leon H.
Gavin

(R)
Francis E.
Walter

(D)
Chester
H.
Gross
(R)
D. Emmert
Brumbaugh

(R)
J. Buell Snyder (D) Thomas
E.
Morgan

(D)
Louis E.
Graham

(R)
Harve
Tibbott

(R)
Augustine
B.
Kelley
(D)
Robert L.
Rodgers

(R)
Howard E.
Campbell
(R)
Robert J.
Corbett

(R)
James G.
Fulton
(R)
Herman P.
Eberharter

(D)
Samuel A.
Weiss
(D)
79th
(1945–1947)
Carl Henry
Hoffman
(R)
James A.
Gallagher
(R)
Robert N.
McGarvey
(R)
Hardie
Scott
(R)
Franklin J.
Maloney
(R)
George W.
Sarbacher Jr.
(R)
Hugh
Scott
(R)
E. Wallace
Chadwick
(R)
Paul B.
Dague

(R)
James P.
Scoblick
(R)
Mitchell
Jenkins
(R)
Frederick A.
Muhlenberg
(R)
James E.
Van Zandt

(R)
William J.
Crow
(R)
Carroll D.
Kearns

(R)
John
McDowell
(R)
Frank
Buchanan

(D)
80th
(1947–1949)
Bill
Barrett
(D)
William T.
Granahan
(D)
Earl
Chudoff

(D)
William J.
Green Jr.
(D)
Benjamin F.
James
(R)
Franklin H.
Lichtenwalter
(R)
Harry P.
O'Neill
(D)
Daniel
Flood
(D)
George M.
Rhodes
(D)
James F.
Lind
(D)
Anthony
Cavalcante
(D)
Robert L.
Coffey
(D)
Harry J.
Davenport
(D)
81st
(1949–1951)
Albert C.
Vaughn
(R)
Alvin
Bush
(R)
Walter M.
Mumma
(R)
Edward L.
Sitter Jr.
(R)
John P.
Saylor
(R)
Harmar D.
Denny Jr.
(R)
82nd
(1951–1953)
Karl C. King (R) Joseph L.
Carrigg
(R)
Vera
Buchanan
(D)

1953–1963: 30 seats

Following the 1950 census, the delegation lost three seats.

Congress
83rd
(1953–1955)
84th
(1955–1957)
85th
(1957–1959)
86th
(1959–1961)
87th
(1961–1963)
District Cong­ress
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th 12th 13th 14th 15th 16th 17th 18th 19th 20th 21st 22nd 23rd 24th 25th 26th 27th 28th 29th 30th
Bill
Barrett

(D)
William T.
Granahan

(D)
James
A.
Byrne

(D)
Earl
Chudoff

(D)
William
J.
Green
Jr.
(D)
Hugh
Scott

(R)
Benjamin
F.
James
(R)
Karl
C.
King
(R)
Paul
B.
Dague

(R)
Joseph
L.
Carrigg
(R)
Edward
Bonin
(R)
Ivor
D.
Fenton

(R)
Samuel K.
McConnell
Jr.
(R)
George
M.
Rhodes

(D)
Francis
E.
Walter

(D)
Walter
M.
Mumma

(R)
Alvin
Bush

(R)
Richard
M.
Simpson

(R)
S. Walter
Stauffer
(R)
James
E.
Van
Zandt

(R)
Augustine
B.
Kelley
(D)
John
P.
Saylor

(R)
Leon
H.
Gavin

(R)
Carroll
D.
Kearns

(R)
Louis E.
Graham
(R)
Thomas
E.
Morgan

(D)
James
G.
Fulton

(R)
Herman P.
Eberharter

(D)
Robert
J.
Corbett

(R)
Vera
Buchanan

(D)
83rd
(1953–1955)
Daniel
Flood

(D)
James M.
Quigley
(D)
Frank
M.
Clark

(D)
84th
(1955–1957)
Kathryn
E.
Granahan

(D)
Willard
S.
Curtin

(R)
S. Walter
Stauffer
(R)
Elmer
J.
Holland

(D)
85th
(1957–1959)
Robert
N. C.
Nix Sr.

(D)
Herman
Toll
(D)
William
H.
Milliken
Jr.
(R)
Stanley A.
Prokop
(D)
John A.
Lafore
Jr.
(R)
James M.
Quigley
(D)
John
Herman
Dent
(D)
William
S.
Moorhead

(D)
86th
(1959–1961)
Douglas H.
Elliott
(R)
William
Scranton

(R)
Richard
Schweiker

(R)
Herman T.
Schneebeli

(R)
J. Irving
Whalley

(R)
George A.
Goodling

(R)
87th
(1961–1963)

1963–1973: 27 seats

Following the 1960 census, the delegation lost three seats.

Congress
88th
(1963–1965)
89th
(1965–1967)
90th
(1967–1969)
91st
(1969–1971)
92nd
(1971–1973)
District Cong­ress
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th 12th 13th 14th 15th 16th 17th 18th 19th 20th 21st 22nd 23rd 24th 25th 26th 27th
Bill
Barrett

(D)
Robert
Nix

(D)
James
A.
Byrne

(D)
Herman
Toll
(D)
William J.
Green Jr.
(D)
George
M.
Rhodes

(D)
William H.
Milliken Jr.
(R)
Willard
S.
Curtin

(R)
Paul B.
Dague
(R)
Joseph
M.
McDade

(R)
Daniel
Flood

(D)
Irving
Whalley

(R)
Richard
Schweiker

(R)
William S.
Moorhead

(D)
Fred B.
Rooney

(D)
John C.
Kunkel

(R)
Herman T.
Schneebeli

(R)
Bob
Corbett

(R)
George A.
Goodling
(R)
Elmer J.
Holland

(D)
John
Herman
Dent
(D)
John
P.
Saylor

(R)
Albert
W.
Johnson

(R)
James D.
Weaver
(R)
Frank
M.
Clark

(D)
Thomas
E.
Morgan

(D)
James G.
Fulton
(R)
88th
(1963–1965)
Bill
Green
III
(D)
George
Watkins
(R)
Nathaniel
Craley
(D)
Joe
Vigorito

(D)
89th
(1965–1967)
Joshua
Eilberg

(D)
Lawrence G.
Williams
(R)
Edward
Biester

(R)
George
Watkins

(R)
Edwin
Duing
Eshleman

(R)
George A.
Goodling
(R)
90th
(1967–1969)
Gus
Yatron

(D)
Lawrence
Coughlin

(R)
Joseph M.
Gaydos

(D)
91st
(1969–1971)
John H.
Ware III
(R)
William S.
Conover
(R)
92nd
(1971–1973)

1973–1983: 25 seats

Following the 1970 census, the delegation lost two seats.

Congress
93rd
(1973–1975)
94th
(1975–1977)
95th
(1977–1979)
96th
(1979–1981)
97th
(1981–1983)
District Congress
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th 12th 13th 14th 15th 16th 17th 18th 19th 20th 21st 22nd 23rd 24th 25th
Bill
Barrett

(D)
Robert
Nix
(D)
Bill
Green III

(D)
Joshua
Eilberg

(D)
John H.
Ware III
(R)
Gus
Yatron

(D)
Lawrence G.
Williams
(R)
Edward
Biester

(R)
Bud
Shuster

(R)
Joseph
M.
McDade

(R)
Daniel
Flood

(D)
John P.
Saylor
(R)
Lawrence
Coughlin

(R)
William
S.
Moorhead

(D)
Fred B.
Rooney

(D)
Edwin
Duing
Eshleman

(R)
Herman
T.
Schneebeli

(R)
John
Heinz
(R)
George A.
Goodling
(R)
Joseph
M.
Gaydos

(D)
John
Herman
Dent

(D)
Thomas
E.
Morgan

(D)
Albert W.
Johnson
(R)
Joe
Vigorito

(D)
Frank M.
Clark
(D)
93rd
(1973–1975)
Dick
Schulze

(R)
Bob
Edgar
(D)
John
Murtha

(D)
William
Goodling

(R)
Gary A.
Myers
(R)
94th
(1975–1977)
Ozzie
Myers

(D)
Raymond
Lederer

(D)
Peter H.
Kostmayer

(D)
Bob
Walker

(R)
Allen E.
Ertel
(D)
Doug
Walgren

(D)
Austin
Murphy

(D)
Joseph S.
Ammerman
(D)
Marc L.
Marks

(R)
95th
(1977–1979)
William
Gray
(D)
Charles F.
Dougherty

(R)
Don
Ritter

(R)
Donald
A.
Bailey

(D)
William
Clinger
(R)
Eugene
Atkinson
(D)
96th
(1979–1981)
Tom
Foglietta

(D)
Joe
Smith

(D)
James K.
Coyne III

(R)
Jim
Nelligan

(R)
William J.
Coyne
(D)
97th
(1981–1983)
Eugene
Atkinson
(R)

1983–1993: 23 seats

Following the 1980 census, the delegation lost two seats.

Cong­ress District Cong­ress
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th 12th 13th 14th 15th 16th 17th 18th 19th 20th 21st 22nd 23rd
98th
(1983–1985)
Tom Foglietta (D) William Gray (D) Bob Borski (D) Joe Kolter (D) Dick Schulze (R) Gus Yatron (D) Bob Edgar (D) Peter H. Kost­mayer (D) Bud Shuster (R) Joseph M. McDade (R) Frank Harrison (D) John Murtha (D) Lawrence Coughlin (R) William J. Coyne (D) Don Ritter (R) Bob Walker (R) George Gekas (R) Doug Walgren (D) William Good­ling (R) Joseph M. Gaydos (D) Tom Ridge (R) Austin Murphy (D) William Clinger (R) 98th
(1983–1985)
99th
(1985–1987)
Paul Kanjor­ski (D) 99th
(1985–1987)
100th
(1987–1989)
Curt Weldon (R) 100th
(1987–1989)
101st
(1989–1991)
101st
(1989–1991)
102nd
(1991–1993)
Rick Santorum (R) 102nd
(1991–1993)

1993–2003: 21 seats

Following the 1990 census, the delegation lost two seats.

Cong­ress District Cong­ress
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th 12th 13th 14th 15th 16th 17th 18th 19th 20th 21st
103rd
(1993–1995)
Tom Foglietta (D) Lucien Blackwell (D) Bob Borski (D) Ronald Klink (D) William Clinger (R) Tim Holden (D) Curt Weldon (R) Jim Greenwood (R) Bud Shuster (R) Joseph M. McDade (R) Paul Kanjorski (D) John Murtha (D) Marjorie Margolies (D) William J. Coyne (D) Paul McHale (D) Bob Walker (R) George Gekas (R) Rick Santorum (R) William F. Goodling (R) Austin Murphy (D) Tom Ridge (R) 103rd
(1993–1995)
104th
(1995–1997)
Chaka Fattah (D) Jon D. Fox (R) Mike Doyle (D) Frank Mascara (D) Phil English (R) 104th
(1995–1997)
105th
(1997–1999)
John E. Peterson (R) Joe Pitts (R) 105th
(1997–1999)
Bob Brady (D)
106th
(1999–2001)
Don Sherwood (R) Joe Hoeffel (D) Pat Toomey (R) 106th
(1999–2001)
107th
(2001–2003)
Melissa Hart (R) Todd Platts (R) 107th
(2001–2003)

2003–2013: 19 seats

Following the 2000 census, the delegation lost two seats.

Congress District
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th 12th 13th 14th 15th 16th 17th 18th 19th
108th
(2003–2005)
Bob
Brady

(D)
Chaka
Fattah

(D)
Phil
English
(R)
Melissa
Hart

(R)
John E.
Peterson

(R)
Jim
Gerlach

(R)
Curt
Weldon

(R)
Jim Green-
wood
(R)
Bill
Shuster

(R)
Don
Sherwood

(R)
Paul
Kanjorski

(D)
John
Murtha

(D)
Joe
Hoeffel
(D)
Mike
Doyle

(D)
Pat
Toomey
(R)
Joe
Pitts

(R)
Tim
Holden

(D)
Tim
Murphy

(R)
Todd
Russell
Platts

(R)
109th
(2005–2007)
Mike
Fitzpatrick
(R)
Allyson
Schwartz

(D)
Charlie
Dent

(R)
110th
(2007–2009)
Jason
Altmire

(D)
Joe
Sestak

(D)
Patrick
Murphy

(D)
Chris
Carney

(D)
111th
(2009–2011)
Kathy Dahl-
kemper
(D)
Glenn
Thompson

(R)
Mark
Critz
(D)
112th
(2011–2013)
Mike
Kelly
(R)
Pat
Meehan
(R)
Mike
Fitzpatrick
(R)
Tom
Marino
(R)
Lou
Barletta
(R)

2013–present: 18 seats

Following the 2010 census, the delegation lost one seat. With court-ordered redistricting in Pennsylvania on February 19, 2018, none of the members of congress who served in 115th Congress and were re-elected are in the same district in the 116th Congress.

Cong­ress District
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th 12th 13th 14th 15th 16th 17th 18th
113th
(2013–2015)
Bob
Brady

(D)
Chaka
Fattah
(D)
Mike
Kelly

(R)
Scott
Perry

(R)
Glenn
Thompson

(R)
Jim
Gerlach
(R)
Pat
Meehan

(R)
Mike
Fitzpatrick

(R)
Bill
Shuster

(R)
Tom
Marino

(R)
Lou
Barletta

(R)
Keith
Rothfus

(R)
Allyson
Schwartz
(D)
Mike
Doyle

(D)
Charlie
Dent

(R)
Joe
Pitts

(R)
Matt
Cartwright

(D)
Tim
Murphy

(R)
114th
(2015–2017)
Dwight
Evans

(D)
Ryan
Costello

(R)
Brendan
Boyle

(D)
115th
(2017–2019)
Brian
Fitzpatrick

(R)
Lloyd
Smucker

(R)
Mary Gay
Scanlon
(D)
Susan
Wild
(D)
Conor
Lamb
(D)
116th
(2019–2021)
Brian
Fitzpatrick

(R)
Brendan
Boyle

(D)
Dwight
Evans

(D)
Madeleine
Dean

(D)
Mary Gay
Scanlon

(D)
Chrissy
Houlahan

(D)
Susan
Wild

(D)
Matt
Cartwright

(D)
Dan
Meuser

(R)
Scott
Perry

(R)
Lloyd
Smucker

(R)
Tom
Marino
(R)
John
Joyce

(R)
Guy
Reschen­thaler

(R)
Glenn
Thompson

(R)
Mike
Kelly

(R)
Conor
Lamb

(D)
Mike
Doyle

(D)
Fred
Keller
(R)
117th
(2021–2023)

United States Senate

Current delegation
Senator Pat Toomey
(R)
Class I senator Congress Class III senator
William Maclay (AA) 1st (1789–1791) Robert Morris (PA)
vacant 2nd (1791–1793)
Albert Gallatin (AA) 3rd (1793–1795)
James Ross (PA)
James Ross (F) 4th (1795–1797) William Bingham (F)
5th (1797–1799)
6th (1799–1801)
7th (1801–1803) Peter Muhlenberg (DR)
George Logan (DR)
Samuel Maclay (DR) 8th (1803–1805)
9th (1805–1807)
10th (1807–1809) Andrew Gregg (DR)
Michael Leib (DR)
11th (1809–1811)
12th (1811–1813)
13th (1813–1815) Abner Lacock (DR)
Jonathan Roberts (DR)
14th (1815–1817)
15th (1817–1819)
16th (1819–1821) Walter Lowrie (DR)
William Findlay (DR) 17th (1821–1823)
18th (1823–1825)
William Findlay (J) 19th (1825–1827) William Marks (NR)
Isaac D. Barnard (J) 20th (1827–1829)
21st (1829–1831)
22nd (1831–1833) William Wilkins (J)
George M. Dallas (J)
Samuel McKean (J) 23rd (1833–1835)
James Buchanan (J)
24th (1835–1837)
Samuel McKean (D) 25th (1837–1839) James Buchanan (D)
Daniel Sturgeon (D) 26th (1839–1841)
27th (1841–1843)
28th (1843–1845)
29th (1845–1847)
Simon Cameron (D)
30th (1847–1849)
31st (1849–1851) James Cooper (W)
Richard Brodhead (D) 32nd (1851–1853)
33rd (1853–1855)
34th (1855–1857) William Bigler (D)
Simon Cameron (R) 35th (1857–1859)
36th (1859–1861)
37th (1861–1863) Edgar Cowan (R)
David Wilmot (R)
Charles R. Buckalew (D) 38th (1863–1865)
39th (1865–1867)
40th (1867–1869) Simon Cameron (R)
John Scott (R) 41st (1869–1871)
42nd (1871–1873)
43rd (1873–1875)
William A. Wallace (D) 44th (1875–1877)
45th (1877–1879)
J. Donald Cameron (R)
46th (1879–1881)
John I. Mitchell (R) 47th (1881–1883)
48th (1883–1885)
49th (1885–1887)
Matthew Quay (R) 50th (1887–1889)
51st (1889–1891)
52nd (1891–1893)
53rd (1893–1895)
54th (1895–1897)
55th (1897–1899) Boies Penrose (R)
vacant 56th (1899–1901)
Matthew Quay (R)
57th (1901–1903)
58th (1903–1905)
Philander C. Knox (R)
59th (1905–1907)
60th (1907–1909)
George T. Oliver (R) 61st (1909–1911)
62nd (1911–1913)
63rd (1913–1915)
64th (1915–1917)
Philander C. Knox (R) 65th (1917–1919)
66th (1919–1921)
William E. Crow (R) 67th (1921–1923)
David A. Reed (R) George W. Pepper (R)
68th (1923–1925)
69th (1925–1927)
70th (1927–1929) William Scott Vare (R)
71st (1929–1931)
Joseph R. Grundy (R)
James J. Davis (R)
72nd (1931–1933)
73rd (1933–1935)
Joseph F. Guffey (D) 74th (1935–1937)
75th (1937–1939)
76th (1939–1941)
77th (1941–1943)
78th (1943–1945)
79th (1945–1947) Francis J. Myers (D)
Edward Martin (R) 80th (1947–1949)
81st (1949–1951)
82nd (1951–1953) James H. Duff (R)
83rd (1953–1955)
84th (1955–1957)
85th (1957–1959) Joseph S. Clark Jr. (D)
Hugh Scott (R) 86th (1959–1961)
87th (1961–1963)
88th (1963–1965)
89th (1965–1967)
90th (1967–1969)
91st (1969–1971) Richard Schweiker (R)
92nd (1971–1973)
93rd (1973–1975)
94th (1975–1977)
John Heinz (R) 95th (1977–1979)
96th (1979–1981)
97th (1981–1983) Arlen Specter (R)
98th (1983–1985)
99th (1985–1987)
100th (1987–1989)
101st (1989–1991)
102nd (1991–1993)
Harris Wofford (D)
103rd (1993–1995)
Rick Santorum (R) 104th (1995–1997)
105th (1997–1999)
106th (1999–2001)
107th (2001–2003)
108th (2003–2005)
109th (2005–2007)
Bob Casey Jr. (D) 110th (2007–2009)
111th (2009–2011) Arlen Specter (D)
112th (2011–2013) Pat Toomey (R)
113th (2013–2015)
114th (2015–2017)
115th (2017–2019)
116th (2019–2021)
117th (2021–2023)

Key

Anti-Administration (AA)
Anti-Masonic (A-M)
Democratic (D)
Democratic-Republican (DR)
Federalist (F)
Pro-Administration (PA)
Free Soil (FS)
Greenback (GB)
Independent Democrat (ID)
Independent Republican (IR)
Jacksonian (J)
Know Nothing (KN)
National Republican (NR)
Opposition Northern (O)
Progressive (Bull Moose) (Prog)
Republican (R)
Whig (W)

See also

References

  1. ^ Supported the Adams faction in the 1824 United States presidential election
  2. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y Supported the Jackson faction in the 1824 United States presidential election
  1. ^ a b Anti-Lecompton Democrat
This page was last edited on 24 May 2022, at 13:25
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.