To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
Languages
Recent
Show all languages
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

United States congressional delegations from Connecticut

From Wikipedia, the free encyclopedia

Connecticut became a U.S. state in 1788, which allowed it to send congressional delegations to the United States Senate and United States House of Representatives beginning with the 1st United States Congress in 1789. Each state elects two senators to serve for six years, and members of the House to two-year terms.

These are tables of congressional delegations from Connecticut to the United States Senate and the United States House of Representatives.

Current delegation

Current U.S. senators from Connecticut
()
Connecticut

CPVI (2021)[1]:
D+7
Class I senator Class III senator
Chris Murphy, official portrait, 113th Congress (cropped).jpg

Chris Murphy
(Junior senator)
Richard Blumenthal Official Portrait (cropped).jpg

Richard Blumenthal
(Senior senator)
Party Democratic Democratic
Incumbent since January 3, 2013 January 3, 2011

Connecticut's current congressional delegation in the 117th Congress consists of its two senators and its five representatives, all of whom are Democrats.

The current dean of the Connecticut delegation is Representative Rosa DeLauro of the 3rd district, having served in the House since 1991.

Current U.S. representatives from Connecticut
()
District Member
(Residence)[2]
Party Incumbent since CPVI
(2021)[3]
District map
1st
John B Larson, Official Portrait, circa 111 - 112th Congress.jpg

John B. Larson
(East Hartford)
Democratic January 3, 1999 D+11 Connecticut US Congressional District 1 (since 2013).tif
2nd
Joe Courtney official photo (cropped).jpg

Joe Courtney
(Vernon)
Democratic January 3, 2007 D+2 Connecticut US Congressional District 2 (since 2013).tif
3rd
Rosa DeLauro 116th Congress.jpg

Rosa DeLauro
(New Haven)
Democratic January 3, 1991 D+8 Connecticut US Congressional District 3 (since 2013).tif
4th
Jim Himes Official Portrait, 113th Congress.jpg

Jim Himes
(Cos Cob)
Democratic January 3, 2009 D+12 Connecticut US Congressional District 4 (since 2013).tif
5th
Jahana Hayes, official portrait, 116th Congress.jpg

Jahana Hayes
(Wolcott)
Democratic January 3, 2019 D+2 Connecticut US Congressional District 5 (since 2013).tif

United States Senate

Class II senator Congress Class III senator
Oliver Ellsworth (PA) 1st (1789–1791) William Samuel
Johnson
(PA)
2nd (1791–1793)
Roger Sherman (PA)
3rd (1793–1795)
Stephen Mix Mitchell (PA)
Oliver Ellsworth (F) 4th (1795–1797) Jonathan Trumbull Jr. (F)
James Hillhouse (F) Uriah Tracy (F)
5th (1797–1799)
6th (1799–1801)
7th (1801–1803)
8th (1803–1805)
9th (1805–1807)
10th (1807–1809)
Chauncey Goodrich (F)
11th (1809–1811)
Samuel W. Dana (F)
12th (1811–1813)
13th (1813–1815)
David Daggett (F)
14th (1815–1817)
15th (1817–1819)
16th (1819–1821) James Lanman (DR)
Elijah Boardman (DR) 17th (1821–1823)
18th (1823–1825)
Henry W. Edwards (DR)
Henry W. Edwards (J) 19th (1825–1827) Calvin Willey (NR)
Samuel A. Foot (NR) 20th (1827–1829)
21st (1829–1831)
22nd (1831–1833) Gideon Tomlinson (NR)
Nathan Smith (NR) 23rd (1833–1835)
24th (1835–1837)
John Milton Niles (J)
John Milton Niles (D) 25th (1837–1839) Perry Smith (D)
Thaddeus Betts (W) 26th (1839–1841)
Jabez W. Huntington (W)
27th (1841–1843)
28th (1843–1845) John Milton Niles (D)
29th (1845–1847)
30th (1847–1849)
Roger Sherman Baldwin (W)
31st (1849–1851) Truman Smith (W)
Isaac Toucey (D) 32nd (1851–1853)
33rd (1853–1855)
Francis Gillette (FS)
34th (1855–1857) Lafayette S. Foster (O)
James Dixon (R) 35th (1857–1859)
36th (1859–1861)
37th (1861–1863) Lafayette S. Foster (R)
38th (1863–1865)
39th (1865–1867)
40th (1867–1869) Orris S. Ferry (R)
William Alfred
Buckingham
(R)
41st (1869–1871)
42nd (1871–1873)
43rd (1873–1875) Orris S. Ferry (LR)
William W. Eaton (D)
44th (1875–1877) Orris S. Ferry (R)
James E. English (D)
William Henry Barnum (D)
45th (1877–1879)
46th (1879–1881) Orville H. Platt (R)
Joseph Roswell Hawley (R) 47th (1881–1883)
48th (1883–1885)
49th (1885–1887)
50th (1887–1889)
51st (1889–1891)
52nd (1891–1893)
53rd (1893–1895)
54th (1895–1897)
55th (1897–1899)
56th (1899–1901)
57th (1901–1903)
58th (1903–1905)
Morgan Bulkeley (R) 59th (1905–1907) Frank B. Brandegee (R)
60th (1907–1909)
61st (1909–1911)
George P. McLean (R) 62nd (1911–1913)
63rd (1913–1915)
64th (1915–1917)
65th (1917–1919)
66th (1919–1921)
67th (1921–1923)
68th (1923–1925)
Hiram Bingham III (R)
69th (1925–1927)
70th (1927–1929)
Frederic C. Walcott (R) 71st (1929–1931)
72nd (1931–1933)
73rd (1933–1935) Augustine Lonergan (D)
Francis T. Maloney (D) 74th (1935–1937)
75th (1937–1939)
76th (1939–1941) John A. Danaher (R)
77th (1941–1943)
78th (1943–1945)
79th (1945–1947) Brien McMahon (D)
Thomas C. Hart (R)
Raymond E. Baldwin (R)
80th (1947–1949)
81st (1949–1951)
William Benton (D)
82nd (1951–1953)
William A. Purtell (R)
Prescott Bush (R)
William A. Purtell (R) 83rd (1953–1955)
84th (1955–1957)
85th (1957–1959)
Thomas J. Dodd (D) 86th (1959–1961)
87th (1961–1963)
88th (1963–1965) Abraham Ribicoff (D)
89th (1965–1967)
90th (1967–1969)
91st (1969–1971)
Lowell Weicker (R) 92nd (1971–1973)
93rd (1973–1975)
94th (1975–1977)
95th (1977–1979)
96th (1979–1981)
97th (1981–1983) Chris Dodd (D)
98th (1983–1985)
99th (1985–1987)
100th (1987–1989)
Joe Lieberman (D) 101st (1989–1991)
102nd (1991–1993)
103rd (1993–1995)
104th (1995–1997)
105th (1997–1999)
106th (1999–2001)
107th (2001–2003)
108th (2003–2005)
109th (2005–2007)
Joe Lieberman (CfL) 110th (2007–2009)
111th (2009–2011)
112th (2011–2013) Richard Blumenthal (D)
Chris Murphy (D) 113th (2013–2015)
114th (2015–2017)
115th (2017–2019)
116th (2019–2021)
117th (2021–2023)

United States House of Representatives

1789–1793: 5 seats

Connecticut was granted five seats in the House until the first US census in 1790.

Congress Elected statewide on a general ticket from Connecticut's at-large district
1st seat 2nd seat 3rd seat 4th seat 5th seat
1st (1789–1791) Benjamin Huntington (PA) Roger Sherman (PA) Jonathan
Sturges
(PA)
Jonathan
Trumbull Jr.
(PA)
Jeremiah
Wadsworth
(PA)
2nd (1791–1793) James Hillhouse (PA) Amasa Learned (PA)

1793–1823: 7 seats

Following 1790 census, Connecticut was apportioned seven seats.

Congress Elected statewide on a general ticket from Connecticut's at-large district
1st seat 2nd seat 3rd seat 4th seat 5th seat 6th seat 7th seat
3rd (1793–1795) James Hillhouse (PA) Amasa Learned (PA) Joshua Coit (PA) Jonathan
Trumbull Jr.
(PA)
Jeremiah
Wadsworth
(PA)
Zephaniah Swift (PA) Uriah Tracy (PA)
4th (1795–1797) James Hillhouse (F) Chauncey
Goodrich
(F)
Joshua Coit (F) Roger Griswold (F) Nathaniel Smith (F) Zephaniah Swift (F) Uriah Tracy (F)
James Davenport (F) Samuel W. Dana (F)
5th (1797–1799) John Allen (F)
William Edmond (F) Jonathan Brace (F)
6th (1799–1801) Elizur Goodrich (F) John Davenport (F)
John Cotton
Smith
(F)
7th (1801–1803) Benjamin Tallmadge (F) Calvin Goddard (F) Elias Perkins (F)
8th (1803–1805) Simeon Baldwin (F)
9th (1805–1807) Jonathan O. Moseley (F)
Theodore Dwight (F) Timothy Pitkin (F) Lewis B. Sturges (F)
10th (1807–1809) Epaphroditus
Champion
(F)
11th (1809–1811)
Ebenezer Huntington (F)
12th (1811–1813) Lyman Law (F)
13th (1813–1815)
14th (1815–1817)
15th (1817–1819) Thomas Scott
Williams
(F)
Uriel Holmes (F) Samuel B.
Sherwood
(F)
Nathaniel Terry (F) Ebenezer Huntington (F)
Sylvester Gilbert (DR)
16th (1819–1821) Gideon Tomlinson (DR) James Stevens (DR) Samuel A. Foot (DR) John Russ (DR) Jonathan O. Moseley (DR) Elisha Phelps (DR) Henry W. Edwards (DR)
17th (1821–1823) Daniel Burrows (DR) Ansel Sterling (DR) Noyes Barber (DR) Ebenezer Stoddard (DR)

1823–1843: 6 seats

Following 1820 census, Connecticut was apportioned six seats.

Congress Elected statewide on a general ticket from Connecticut's at-large district
1st seat 2nd seat 3rd seat 4th seat 5th seat 6th seat
18th (1823–1825) Gideon Tomlinson (DR)[a] Lemuel Whitman (DR)[a] Ansel Sterling (DR)[a] Samuel A. Foot (DR)[a] Noyes Barber (DR)[a] Ebenezer Stoddard (DR)[a]
19th (1825–1827) Gideon Tomlinson (NR) John Baldwin (NR) Ralph Isaacs Ingersoll (NR) Orange Merwin (NR) Noyes Barber (NR) Elisha Phelps (NR)
20th (1827–1829) David Plant (NR)
21st (1829–1831) William W. Ellsworth (NR) Jabez W. Huntington (NR) Ebenezer Young (NR) William L. Storrs (NR)
22nd (1831–1833)
23rd (1833–1835) Samuel A. Foot (NR) Samuel Tweedy (NR)
Joseph Trumbull (NR) Phineas Miner (NR) Ebenezer Jackson Jr. (NR)
24th (1835–1837) Isaac Toucey (J) Samuel Ingham (J) Elisha Haley (J) Zalmon Wildman (J) Lancelot Phelps (J) Andrew T. Judson (J)
Thomas T. Whittlesey (J) Orrin Holt (J)
Congress District
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th
25th (1837–1839) Isaac Toucey (D) Samuel Ingham (D) Elisha Haley (D) Thomas T. Whittlesey (D) Lancelot Phelps (D) Orrin Holt (D)
26th (1839–1841) Joseph Trumbull (W) William L. Storrs (W) Thomas W. Williams (W) Thomas Burr Osborne (W) Truman Smith (W) John H. Brockway (W)
William Whiting
Boardman
(W)
27th (1841–1843)

1843–1903: 4 seats

Following 1840 census, Connecticut was apportioned four seats.

Congress District
1st 2nd 3rd 4th
28th (1843–1845) Thomas H. Seymour (D) John Stewart (D) George S. Catlin (D) Samuel Simons (D)
29th (1845–1847) James Dixon (W) Samuel Dickson
Hubbard
(W)
John A. Rockwell (W) Truman Smith (W)
30th (1847–1849)
31st (1849–1851) Loren P. Waldo (D) Walter Booth (FS) Chauncey Fitch
Cleveland
(D)
Thomas B. Butler (W)
32nd (1851–1853) Charles Chapman (W) Colin M. Ingersoll (D) Origen S. Seymour (D)
33rd (1853–1855) James T. Pratt (D) Nathan Belcher (D)
34th (1855–1857) Ezra Clark Jr. (KN) John Woodruff (KN) Sidney Dean (KN) William W. Welch (KN)
35th (1857–1859) Ezra Clark Jr. (R) Samuel Arnold (D) Sidney Dean (R) William D. Bishop (D)
36th (1859–1861) Dwight Loomis (R) John Woodruff (R) Alfred A. Burnham (R) Orris S. Ferry (R)
37th (1861–1863) James E. English (D) George Catlin Woodruff (D)
38th (1863–1865) Henry C. Deming (R) Augustus Brandegee (R) John Henry Hubbard (R)
39th (1865–1867) Samuel L. Warner (R)
40th (1867–1869) Richard D. Hubbard (R) Julius Hotchkiss (D) Henry H.
Starkweather
(R)
William Henry Barnum (D)
41st (1869–1871) Julius L. Strong (R) Stephen Wright
Kellogg
(R)
42nd (1871–1873)
Joseph Roswell Hawley (R)
43rd (1873–1875)
44th (1875–1877) George M. Landers (D) James Phelps (D)
John T. Wait (R) Levi Warner (D)
45th (1877–1879)
46th (1879–1881) Joseph Roswell Hawley (R) Frederick Miles (R)
47th (1881–1883) John R. Buck (R)
48th (1883–1885) William W. Eaton (D) Charles Le Moyne
Mitchell
(D)
Edward Woodruff
Seymour
(D)
49th (1885–1887) John R. Buck (R)
50th (1887–1889) Robert J. Vance (D) Carlos French (D) Charles Addison
Russell
(R)
Miles T. Granger (D)
51st (1889–1891) William E. Simonds (R) Washington F. Willcox (D) Frederick Miles (R)
52nd (1891–1893) Lewis Sperry (D) Robert E. De Forest (D)
53rd (1893–1895) James P. Pigott (D)
54th (1895–1897) E. Stevens Henry (R) Nehemiah D. Sperry (R) Ebenezer J. Hill (R)
55th (1897–1899)
56th (1899–1901)
57th (1901–1903)
Frank B. Brandegee (R)
Congress 1st 2nd 3rd 4th
District

1903–1933: 5 seats

Following 1900 census, Connecticut was apportioned five seats.

Congress District
1st 2nd 3rd 4th At-large
58th (1903–1905) E. Stevens Henry (R) Nehemiah D.
Sperry
(R)
Frank B.
Brandegee
(R)
Ebenezer J. Hill (R) George L. Lilley (R)
59th (1905–1907)
Edwin W. Higgins (R)
60th (1907–1909)
61st (1909–1911) John Q. Tilson (R)
62nd (1911–1913) Thomas L. Reilly (D)
63rd (1913–1915) Augustine Lonergan (D) Bryan F. Mahan (D) Thomas L. Reilly (D) Jeremiah
Donovan
(D)
5th district
William Kennedy (D)
64th (1915–1917) Peter Davis Oakley (R) Richard P.
Freeman
(R)
John Q. Tilson (R) Ebenezer J. Hill (R) James P. Glynn (R)
65th (1917–1919) Augustine Lonergan (D)
Schuyler Merritt (R)
66th (1919–1921)
67th (1921–1923) E. Hart Fenn (R)
68th (1923–1925) Patrick B. O'Sullivan (D)
69th (1925–1927) James P. Glynn (R)
70th (1927–1929)
71st (1929–1931)
Edward W. Goss (R)
72nd (1931–1933) Augustine Lonergan (D) William L. Tierney (D)

1933–2003: 6 seats

Following 1930 census, Connecticut was apportioned six seats.

Congress District
1st 2nd 3rd 4th 5th At-large
73rd (1933–1935) Herman Kopplemann (D) William L. Higgins (R) Francis T.
Maloney
(D)
Schuyler Merritt (R) Edward W.
Goss
(R)
Charles Montague
Bakewell
(R)
74th (1935–1937) James A.
Shanley
(D)
J. Joseph
Smith
(D)
William M. Citron (D)
75th (1937–1939) William J. Fitzgerald (D) Alfred N. Phillips (D)
76th (1939–1941) William J. Miller (R) Thomas R. Ball (R) Albert E. Austin (R) B. J. Monkiewicz (R)
77th (1941–1943) Herman Kopplemann (D) William J. Fitzgerald (D) Le Roy D. Downs (D) Lucien J. Maciora (D)
Joseph E.
Talbot
(R)
78th (1943–1945) William J. Miller (R) John D. McWilliams (R) Ranulf Compton (R) Clare Boothe
Luce
(R)
B. J. Monkiewicz (R)
79th (1945–1947) Herman Kopplemann (D) Chase Woodhouse (D) James P. Geelan (D) Joseph F. Ryter (D)
80th (1947–1949) William J. Miller (R) Horace Seely-Brown (R) Ellsworth Foote (R) John Davis
Lodge
(R)
James T.
Patterson
(R)
Antoni Sadlak (R)
81st (1949–1951) Abraham Ribicoff (D) Chase Woodhouse (D) John A. McGuire (D)
82nd (1951–1953) Horace Seely-Brown (R) Albert P.
Morano
(R)
83rd (1953–1955) Thomas J. Dodd (D) Albert W.
Cretella
(R)
84th (1955–1957)
85th (1957–1959) Edwin H. May Jr. (R)
86th (1959–1961) Emilio Q. Daddario (D) Chester Bowles (D) Robert Giaimo (D) Donald J. Irwin (D) John S.
Monagan
(D)
Frank Kowalski (D)
87th (1961–1963) Horace Seely-Brown (R) Abner W. Sibal (R)
88th (1963–1965) William St. Onge (D) Bernard Grabowski (D)
89th (1965–1967) Donald J. Irwin (D) 6th district
Bernard Grabowski (D)
90th (1967–1969) Thomas Meskill (R)
91st (1969–1971) Lowell Weicker (R)
Robert H. Steele (R)
92nd (1971–1973) William R. Cotter (D) Stewart
McKinney
(R)
Ella Grasso (D)
93rd (1973–1975) Ronald A.
Sarasin
(R)
94th (1975–1977) Chris Dodd (D) Toby Moffett (D)
95th (1977–1979)
96th (1979–1981) William R.
Ratchford
(D)
97th (1981–1983) Sam Gejdenson (D) Larry DeNardis (R)
Barbara B. Kennelly (D)
98th (1983–1985) Bruce Morrison (D) Nancy Johnson (R)
99th (1985–1987) John G.
Rowland
(R)
100th (1987–1989)
Chris Shays (R)
101st (1989–1991)
102nd (1991–1993) Rosa DeLauro (D) Gary Franks (R)
103rd (1993–1995)
104th (1995–1997)
105th (1997–1999) James H.
Maloney
(D)
106th (1999–2001) John B. Larson (D)
107th (2001–2003) Rob Simmons (R)
Congress 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th
District

2003–present: 5 seats

Following 2000 census, Connecticut was apportioned five seats.

Congress District
1st 2nd 3rd 4th 5th
108th (2003–2005) John B. Larson (D) Rob Simmons (R) Rosa DeLauro (D) Chris Shays (R) Nancy Johnson (R)
109th (2005–2007)
110th (2007–2009) Joe Courtney (D) Chris Murphy (D)
111th (2009–2011) Jim Himes (D)
112th (2011–2013)
113th (2013–2015) Elizabeth Esty (D)
114th (2015–2017)
115th (2017–2019)
116th (2019–2021) Jahana Hayes (D)
117th (2021–2023)

Key

Democratic (D)
Democratic-Republican (DR)
Federalist (F)
Pro-Administration (PA)
Free Soil (FS)
Independent Democrat (ID)
Know Nothing (KN)
National Republican (NR)
Republican (R)

See also

References

  1. ^ a b c d e f Supported the Adams-Clay ticket in the 1824 United States presidential election.
  1. ^ "Introducing the 2021 Cook Political Report Partisan Voter Index". Cook Political Report. Retrieved 2022-01-17.
  2. ^ "Office of the Clerk, U.S. House of Representatives". clerk.house.gov. Retrieved 2022-01-06.
  3. ^ "Introducing the 2021 Cook Political Report Partisan Voter Index". Cook Political Report. Retrieved 2022-01-06.
This page was last edited on 14 July 2022, at 13:07
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.