To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
Languages
Recent
Show all languages
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

1936 United States House of Representatives elections

From Wikipedia, the free encyclopedia

1936 U.S. House of Representatives elections

← 1934 November 3, 1936[a] 1938 →

All 435 seats in the U.S. House of Representatives
218 seats needed for a majority
  Majority party Minority party
 
William Brockman Bankhead (Young).jpg
Bertrand Snell cph.3c04408.jpg
Leader William Bankhead Bertrand Snell
Party Democratic Republican
Leader since January 3, 1935 March 4, 1931
Leader's seat Alabama 7th New York 31st
Last election 322 seats 103 seats
Seats won 334 88
Seat change Increase 12 Decrease 15

  Third party Fourth party
 
Party Progressive Farmer–Labor
Last election 7 seats 3 seats
Seats won 8 5
Seat change Increase 1 Increase 2

1936 House Elections in the United States.png

Speaker before election

William Bankhead
Democratic

Elected Speaker

William Bankhead
Democratic

The 1936 United States House of Representatives elections was an election for the United States House of Representatives in 1936 which coincided with President Franklin D. Roosevelt's landslide re-election. Roosevelt's Democratic Party gained twelve more net seats from the Republican Party, bringing them above a three-fourths majority. This was the largest majority since Reconstruction. The last time a party won so decisively was in 1866.[1]

Significant representation from the Progressives of Wisconsin and Farmer–Labor Party of Minnesota[citation needed] is also seen, as these two liberal populist groups gained a foothold.

The 1936 elections showed the continuing trust for the American people in that Roosevelt would guide the nation from depression. Despite setbacks, the people had faith in the New Deal and elected leaders who supported its measures. This was the last of four straight election losses for Republicans due to the lingering effects of the Depression.[2]

Overall results

334 13 88
Democratic [b] Republican

Source: Election Statistics - Office of the Clerk

House seats
Democratic
76.78%
Farmer–Labor
1.15%
Progressive
1.84%
Republican
20.23%
  House seats by party holding plurality in state     80.1-100% Democratic    80.1-100% Republican     60.1-80% Democratic    60.1-80% Republican    60.1-80% Progressive     50.1-60% Democratic    50.1-60% Republican    50.1-60% Farmer–Labor
House seats by party holding plurality in state
  80.1-100% Democratic
  80.1-100% Republican
  60.1-80% Democratic
  60.1-80% Republican
  60.1-80% Progressive
  50.1-60% Democratic
  50.1-60% Republican
  50.1-60% Farmer–Labor
    6+ Republican gain     3-5 Democratic gain    3-5 Republican gain     1-2 Democratic gain    1-2 Republican gain    1-2 Farmer–Labor gain     no net change
  6+ Republican gain
  3-5 Democratic gain
  3-5 Republican gain
  1-2 Democratic gain
  1-2 Republican gain
  1-2 Farmer–Labor gain
  no net change

Results by state

Alabama

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Alabama 1 Frank W. Boykin Democratic 1935 (Special) Incumbent re-elected.
Alabama 2 J. Lister Hill Democratic 1923 (Special) Incumbent re-elected.
Alabama 3 Henry B. Steagall Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Alabama 4 Sam Hobbs Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Sam Hobbs (Democratic) 86.4%
  • Charles R. Robinson (Republican) 13.6%
Alabama 5 Joe Starnes Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Alabama 6 William Bacon Oliver Democratic 1914 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Alabama 7 William B. Bankhead Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Alabama 8 Archibald Hill Carmichael Democratic 1933 (Special) Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Alabama 9 George Huddleston Democratic 1914 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Luther Patrick (Democratic) 91.8%
  • J. G. Bass (Republican) 8.0%
  • W. S. Glazener (Union) 0.2%

Arizona

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Arizona at-large Isabella Greenway Democratic 1933 (Special) Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.

Arkansas

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Arkansas 1 William J. Driver Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Arkansas 2 John E. Miller Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Arkansas 3 Claude Fuller Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Arkansas 4 William B. Cravens Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Arkansas 5 David D. Terry Democratic 1933 (Special) Incumbent re-elected.
Arkansas 6 John Little McClellan Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Arkansas 7 Tilman B. Parks Democratic 1920 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.

California

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
California 1 Clarence F. Lea Democratic 1916 Incumbent re-elected.
California 2 Harry Lane Englebright Republican 1926 Incumbent re-elected.
California 3 Frank H. Buck Democratic 1932 Incumbent re-elected.
California 4 Florence Prag Kahn Republican 1925 (Special) Incumbent lost re-election.
New member elected.
Progressive gain.
California 5 Richard J. Welch Republican 1926 Incumbent re-elected.
California 6 Albert E. Carter Republican 1924 Incumbent re-elected.
California 7 John H. Tolan Democratic 1934 Incumbent re-elected.
California 8 John J. McGrath Democratic 1932 Incumbent re-elected.
California 9 Bertrand W. Gearhart Republican 1934 Incumbent re-elected.
California 10 Henry E. Stubbs Democratic 1932 Incumbent re-elected.
California 11 John S. McGroarty Democratic 1934 Incumbent re-elected.
California 12 John H. Hoeppel Democratic 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
California 13 Charles Kramer Democratic 1932 Incumbent re-elected.
California 14 Thomas F. Ford Democratic 1932 Incumbent re-elected.
California 15 John M. Costello Democratic 1934 Incumbent re-elected.
California 16 John F. Dockweiler Democratic 1932 Incumbent re-elected.
California 17 Charles J. Colden Democratic 1932 Incumbent re-elected.
California 18 Byron N. Scott Democratic 1934 Incumbent re-elected.
California 19 Sam L. Collins Republican 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
California 20 George Burnham Republican 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.

Colorado

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Colorado 1 Lawrence Lewis Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Colorado 2 Fred Nelson Cummings Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Colorado 3 John Andrew Martin Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Colorado 4 Edward Thomas Taylor Democratic 1908 Incumbent re-elected.

Connecticut

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Connecticut 1 Herman P. Kopplemann Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Connecticut 2 William L. Higgins Republican 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Connecticut 3 James A. Shanley Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Connecticut 4 Schuyler Merritt Republican 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Connecticut 5 J. Joseph Smith Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Connecticut at-large William M. Citron Democratic 1934 Incumbent re-elected.

Delaware

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Delaware at-large J. George Stewart Republican 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.

Florida

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Florida 1 J. Hardin Peterson Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Florida 2 Robert A. Green Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Florida 3 Millard F. Caldwell Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Florida 4 J. Mark Wilcox Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Florida 5 William J. Sears
Redistricted from At-large
Democratic 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.

Georgia

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Georgia 1 Hugh Peterson Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Georgia 2 Edward E. Cox Democratic 1924 Incumbent re-elected.
Georgia 3 Bryant T. Castellow Democratic 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Georgia 4 Emmett Marshall Owen Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Georgia 5 Robert Ramspeck Democratic 1929 (Special) Incumbent re-elected.
Georgia 6 Carl Vinson Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Georgia 7 Malcolm C. Tarver Democratic 1926 Incumbent re-elected.
Georgia 8 Braswell Deen Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Georgia 9 B. Frank Whelchel Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Georgia 10 Paul Brown Democratic 1933 (Special) Incumbent re-elected.

Idaho

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Idaho 1 Compton I. White Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Idaho 2 David Worth Clark Democratic 1934 Incumbent re-elected.

Illinois

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Illinois 1 Arthur W. Mitchell Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 2 Raymond S. McKeough Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 3 Edward A. Kelly Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edward A. Kelly (Democratic) 59.2%
  • Frank M. Fulton (Republican) 40.3%
  • J. Fred Dee (Independent) 0.5%
Illinois 4 Harry P. Beam Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Illinois 5 Adolph J. Sabath Democratic 1906 Incumbent re-elected.
Illinois 6 Thomas J. O'Brien Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Illinois 7 Leonard W. Schuetz Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Leonard W. Schuetz (Democratic) 59.1%
  • James C. Moreland (Republican) 37.7%
  • Austin J. Mangan (Independent) 3.1%
Illinois 8 Leo Kocialkowski Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Leo Kocialkowski (Democratic) 78.6%
  • Edward Richard Piszatowski (Republican) 20.4%
  • Edwin C. Gordon (Independent) 1.0%
Illinois 9 James McAndrews Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 10 Ralph E. Church Republican 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ralph E. Church (Republican) 51.4%
  • Charles J. Wightman (Democratic) 45.5%
  • H. Truman Gordon (Independent) 3.2%
Illinois 11 Chauncey W. Reed Republican 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 12 John T. Buckbee Republican 1926 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Noah M. Mason (Republican) 51.6%
  • D. O. Thompson (Democratic) 43.1%
  • D. S. Gishmiller (Independent) 5.3%
Illinois 13 Leo E. Allen Republican 1932 Incumbent re-elected.
Illinois 14 Chester C. Thompson Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Illinois 15 J. Leroy Adair Democratic 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Lewis L. Boyer (Democratic) 49.4%
  • Joe E. Anderson (Republican) 48.3%
  • Walter A. Thomas (Independent) 2.4%
Illinois 16 Everett Dirksen Republican 1932 Incumbent re-elected.
Illinois 17 Leslie C. Arends Republican 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 18 James A. Meeks Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Illinois 19 Donald C. Dobbins Democratic 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Illinois 20 Scott W. Lucas Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 21 Harry H. Mason Democratic 1934 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Illinois 22 Edwin M. Schaefer Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Illinois 23 William W. Arnold Democratic 1922 Incumbent resigned June 25, 1936 to become member of the U.S. Board of Tax Appeals.
New member elected.
Democratic hold.
Illinois 24 Claude V. Parsons Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Illinois 25 Kent E. Keller Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Illinois at-large Michael L. Igoe Democratic 1934 Incumbent resigned June 2, 1935 to become U.S. Attorney.
New member elected.
Democratic hold.
Illinois at-large Martin A. Brennan Democratic 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.

Indiana

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Indiana 1 William T. Schulte Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Indiana 2 Charles A. Halleck Republican 1935 (Special) Incumbent re-elected.
Indiana 3 Samuel B. Pettengill Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Indiana 4 James I. Farley Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Indiana 5 Glenn Griswold Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Indiana 6 Virginia Jenckes Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Indiana 7 Arthur H. Greenwood Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Indiana 8 John W. Boehne Jr. Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Indiana 9 Eugene B. Crowe Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Indiana 10 Finly Hutchinson Gray Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Indiana 11 William H. Larrabee Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Indiana 12 Louis Ludlow Democratic 1928 Incumbent re-elected.

Iowa

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Iowa 1 Edward C. Eicher Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Iowa 2 Bernhard M. Jacobsen Democratic 1930 Incumbent died.
New member elected.
Democratic hold.
Iowa 3 John W. Gwynne Republican 1934 Incumbent re-elected.
Iowa 4 Fred Bierman Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Iowa 5 Lloyd Thurston Republican 1924 Incumbent re-elected.
Iowa 6 Hubert Utterback Democratic 1934 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.<
Republican gain.
Iowa 7 Otha D. Wearin Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Iowa 8 Fred C. Gilchrist Republican 1930 Incumbent re-elected.
Iowa 9 Guy M. Gillette Democratic 1932 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.<
Democratic hold.

Kansas

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Kansas 1 William P. Lambertson Republican 1928 Incumbent re-elected.
Kansas 2 Ulysses Samuel Guyer Republican 1926 Incumbent re-elected.
Kansas 3 Edward White Patterson Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Kansas 4 Randolph Carpenter Democratic 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
Kansas 5 John Mills Houston Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Kansas 6 Frank Carlson Republican 1934 Incumbent re-elected.
Kansas 7 Clifford R. Hope Republican 1926 Incumbent re-elected.

Kentucky

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Kentucky 1 William Voris Gregory Democratic 1926 Incumbent died.
New member elected.
Democratic hold.
Kentucky 2 Glover H. Cary Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Kentucky 3 Emmet O'Neal Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Emmet O'Neal (Democratic) 60.3%
  • W. A. Armstrong (Republican) 37.3%
  • Jerry V. Spencer (Union) 2.3%
  • Sara Kasdan (Socialist) 0.1%
Kentucky 4 Edward W. Creal Democratic 1935 (Special) Incumbent re-elected.
Kentucky 5 Brent Spence Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Brent Spence (Democratic) 66.7%
  • Ervin L. Bramlage (Republican) 28.8%
  • Katherine J. Madden (Union) 4.5%
Kentucky 6 Virgil Chapman Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Virgil Chapman (Democratic) 57.9%
  • A. R. Anderson (Republican) 40.3%
  • Claude B. Robinson (Independent) 1.8%
Kentucky 7 Andrew J. May Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Kentucky 8 Fred M. Vinson Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Kentucky 9 John M. Robsion Republican 1934 Incumbent re-elected.

Louisiana

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Louisiana 1 Joachim O. Fernandez Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Louisiana 2 Paul H. Maloney Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Louisiana 3 Numa F. Montet Democratic 1929 (Special) Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Louisiana 4 John N. Sandlin Democratic 1920 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.<
Democratic hold.
Louisiana 5 Riley Joseph Wilson Democratic 1914 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Louisiana 6 Jared Y. Sanders Jr. Democratic 1934 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Louisiana 7 René L. DeRouen Democratic 1927 (Special) Incumbent re-elected.
Louisiana 8 Cleveland Dear Democratic 1932 Incumbent retired to run for Governor of Louisiana.
New member elected.
Democratic hold.

Maine

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Maine 1 Simon M. Hamlin Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Maine 2 Edward C. Moran Jr. Democratic 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Clyde H. Smith (Republican) 51.6%
  • Ernest L. McLean (Democratic) 37.4%
  • J. Clarence Leckemby (Independent) 7.9%
  • A. Raymond Rogers (Union) 3.1%
Maine 3 Ralph Owen Brewster Republican 1934 Incumbent re-elected.

Maryland

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Maryland 1 T. Alan Goldsborough Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Maryland 2 William P. Cole Jr. Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Maryland 3 Vincent Luke Palmisano Democratic 1926 Incumbent re-elected.
Maryland 4 Ambrose Jerome Kennedy Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Maryland 5 Stephen W. Gambrill Democratic 1924 Incumbent re-elected.
Maryland 6 David J. Lewis Democratic 1930 Incumbent re-elected.

Massachusetts

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Massachusetts 1 Allen T. Treadway Republican 1912 Incumbent re-elected.
Massachusetts 2 William J. Granfield Democratic 1930 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Charles R. Clason (Republican) 49.0%
  • Agnes C. Reavey (Democratic) 44.3%
  • Harry A. Custis (Independent) 3.4%
  • S. Ralph Harlow (Socialist) 1.9%
  • Donald F. Moynahan (Social Justice) 1.4%
Massachusetts 3 Joseph E. Casey Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Massachusetts 4 Pehr G. Holmes Republican 1930 Incumbent re-elected.
Massachusetts 5 Edith Nourse Rogers Republican 1925 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edith Nourse Rogers (Republican) 62.8%
  • Daniel J. Coughlin (Democratic) 33.7%
  • Others 2.1%
  • John T. Kevin Jr. (Independent) 1.5%
Massachusetts 6 A. Piatt Andrew Republican 1921 (Special) Incumbent died.
New member elected.
Republican hold.
Massachusetts 7 William P. Connery Jr. Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Massachusetts 8 Arthur D. Healey Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Arthur D. Healey (Democratic) 52.5%
  • William S. Howe (Republican) 40.5%
  • Nelson F. Wright (Union) 5.2%
  • William Kennedy Mason (Social Justice) 1.7%
Massachusetts 9 Richard M. Russell Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Massachusetts 10 George H. Tinkham Republican 1914 Incumbent re-elected.
  • Green tickY George H. Tinkham (Republican) 59.5%
  • William F. Madden (Democratic) 31.4%
  • John McLaren (Townsend) 9.1%
Massachusetts 11 John Patrick Higgins Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Massachusetts 12 John William McCormack Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Massachusetts 13 Richard B. Wigglesworth Republican 1928 Incumbent re-elected.
Massachusetts 14 Joseph William Martin Jr. Republican 1924 Incumbent re-elected.
Massachusetts 15 Charles L. Gifford Republican 1922 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles L. Gifford (Republican) 50.1%
  • John D. W. Bodfish (Democratic) 36.5%
  • John Henry McNeece (Social Justice) 10.7%
  • William McAuliffe (Union) 1.9%
  • Nora Ouimette Duprey (Socialist) 0.9%

Michigan

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Michigan 1 George G. Sadowski Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Michigan 2 Earl C. Michener Republican 1934 Incumbent re-elected.
Michigan 3 Verner Main Republican 1935 (Special) Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
Michigan 4 Clare E. Hoffman Republican 1934 Incumbent re-elected.
Michigan 5 Carl E. Mapes Republican 1912 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Carl E. Mapes (Republican) 48.3%
  • Thomas F. McAllister (Democratic) 47.4%
  • George Veldman (Union) 3.9%
  • Floyd L. Yeomans (Socialist) 0.4%
Michigan 6 William W. Blackney Republican 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Michigan 7 Jesse P. Wolcott Republican 1930 Incumbent re-elected.
Michigan 8 Fred L. Crawford Republican 1934 Incumbent re-elected.
Michigan 9 Albert J. Engel Republican 1934 Incumbent re-elected.
Michigan 10 Roy O. Woodruff Republican 1920 Incumbent re-elected.
Michigan 11 Prentiss M. Brown Democratic 1932 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.<
Democratic hold.
Michigan 12 Frank Eugene Hook Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Michigan 13 Clarence J. McLeod Republican 1922 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Michigan 14 Louis C. Rabaut Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Michigan 15 John D. Dingell, Sr. Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Michigan 16 John Lesinski, Sr. Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Michigan 17 George A. Dondero Republican 1932 Incumbent re-elected.

Minnesota

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Minnesota 1 August H. Andresen Republican 1934 Incumbent re-elected.
Minnesota 2 Elmer Ryan Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Minnesota 3 Ernest Lundeen Farmer–Labor 1932 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.<
Farmer–Labor hold.
  • Green tickY Henry Teigan (Farmer–Labor) 46.3%
  • Milton Lindbloom (Republican) 32.5%
  • Martin A. Hogan (Democratic) 12.1%
  • Mrs. Frank McConville (Independent) 9.1%
Minnesota 4 Melvin J. Maas Republican 1934 Incumbent re-elected.
Minnesota 5 Theodore Christianson Republican 1934 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.<
Farmer–Labor gain.
Minnesota 6 Harold Knutson Republican 1934 Incumbent re-elected.
Minnesota 7 Paul John Kvale Farmer–Labor 1929 (Special) Incumbent re-elected.
Minnesota 8 William Alvin Pittenger Republican 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Farmer–Labor gain.
Minnesota 9 Rich T. Buckler Farmer–Labor 1934 Incumbent re-elected.

Mississippi

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Mississippi 1 John E. Rankin Democratic 1920 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John E. Rankin (Democratic) 98.0%
  • E. A. Williams (Republican) 2.0%
  • G. W. Strickland (Democratic) 0.01%
Mississippi 2 Wall Doxey Democratic 1928 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wall Doxey (Democratic) 98.9%
  • W. M. McDonough (Republican) 1.1%
Mississippi 3 William Madison Whittington Democratic 1924 Incumbent re-elected.
Mississippi 4 Aaron L. Ford Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Mississippi 5 Aubert C. Dunn Democratic 1934 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Mississippi 6 William M. Colmer Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Mississippi 7 Dan R. McGehee Democratic 1934 Incumbent re-elected.

Missouri

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Missouri 1 Milton A. Romjue Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Missouri 2 William L. Nelson Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Missouri 3 Richard M. Duncan Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Missouri 4 C. Jasper Bell Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Missouri 5 Joe Shannon Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Missouri 6 Reuben T. Wood Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Missouri 7 Dewey Short Republican 1934 Incumbent re-elected.
Missouri 8 Clyde Williams Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Missouri 9 Clarence Cannon Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Missouri 10 Orville Zimmerman Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Missouri 11 Thomas C. Hennings Jr. Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Missouri 12 James Robert Claiborne Democratic 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Missouri 13 John J. Cochran Democratic 1926 Incumbent re-elected.

Montana

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Montana 1 Joseph P. Monaghan Democratic 1932 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.<
Democratic hold.
Montana 2 Roy E. Ayers Democratic 1932 Incumbent retired to run for Governor of Montana.
New member elected.
Democratic hold.

Nebraska

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Nebraska 1 Henry Carl Luckey Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Henry Carl Luckey (Democratic) 53.3%
  • Ernest B. Perry (Republican) 45.5%
  • Isaac B. Flint (Independent) 1.2%
Nebraska 2 Charles F. McLaughlin Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Nebraska 3 Karl Stefan Republican 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Karl Stefan (Republican) 70.5%
  • John Havekost (Democratic) 27.0%
  • Raymond W. McNamara (Union) 2.6%
Nebraska 4 Charles Gustav Binderup Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Nebraska 5 Harry B. Coffee Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Harry B. Coffee (Democratic) 58.3%
  • Cullen N. Wright (Republican) 33.8%
  • Frank Brown (Union) 7.4%
  • Austin E. Jay (Independent) 0.6%

Nevada

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Nevada at-large James G. Scrugham Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James G. Scrugham (Democratic) 58.4%
  • Ed C. Peterson (Republican) 26.8%
  • Harry H. Austin (Independent) 14.7%

New Hampshire

In the 1st district, Republican Arthur B. Jenks was initially declared the winner, and sat in the House from January 1937 to June 1938, but Democrat Alphonse Roy successfully contested the election and served the remainder of the term before losing the 1938 election to Jenks.

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Hampshire 1 William Nathaniel Rogers Democratic 1932 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.<
Democratic hold.
New Hampshire 2 Charles W. Tobey Republican 1932 Incumbent re-elected.

New Jersey

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Jersey 1 Charles A. Wolverton Republican 1926 Incumbent re-elected.
New Jersey 2 Isaac Bacharach Republican 1914 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Elmer H. Wene (Democratic) 50.0%
  • Isaac Bacharach (Republican) 45.8%
  • Ted Lenore (Townsend) 2.9%
  • U. G. Robinson (Prop. Home Protection) 1.1%
  • Franklin L. Watkins (Socialist) 0.09%
  • Frank A. Yacovelli (Townsend) 0.08%
  • Thomas F. Ogilvie (End Poverty) 0.02%
New Jersey 3 William H. Sutphin Democratic 1930 Incumbent re-elected.
New Jersey 4 D. Lane Powers Republican 1932 Incumbent re-elected.
New Jersey 5 Charles A. Eaton Republican 1924 Incumbent re-elected.
New Jersey 6 Donald H. McLean Republican 1932 Incumbent re-elected.
New Jersey 7 Randolph Perkins Republican 1920 Incumbent died.
New member elected.
Republican hold.
New Jersey 8 George N. Seger Republican 1922 Incumbent re-elected.
New Jersey 9 Edward A. Kenney Democratic 1932 Incumbent re-elected.
New Jersey 10 Fred A. Hartley Jr. Republican 1928 Incumbent re-elected.
New Jersey 11 Peter Angelo Cavicchia Republican 1930 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New Jersey 12 Frederick R. Lehlbach Republican 1914 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New Jersey 13 Mary Teresa Norton Democratic 1924 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mary Teresa Norton (Democratic) 75.8%
  • John J. Grossi (Republican) 22.3%
  • Charles V. McCarthy (Social Justice) 1.7%
  • Jacob Neiburg (Socialist) 0.05%
  • Milton Rosenzweig (Communist) 0.04%
  • Warren Taylor (Social Justice) 0.03%
  • Louis Slootsky (Social Justice) 0.03%
New Jersey 14 Edward J. Hart Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edward J. Hart (Democratic) 79.3%
  • Fred G. Tauber (Republican) 19.8%
  • Thomas R. Berry (Social Justice) 0.6%
  • John Palangio (Socialist) 0.3%
  • William E. Greenleaf (Lab) 0.06%

New Mexico

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Mexico at-large John J. Dempsey Democratic 1934 Incumbent re-elected.

New York

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New York 1 Robert L. Bacon Republican 1922 Incumbent re-elected.
New York 2 William Bernard Barry Democratic 1935 (Special) Incumbent re-elected.
New York 3 Joseph L. Pfeifer Democratic 1934 Incumbent re-elected.
New York 4 Thomas H. Cullen Democratic 1918 Incumbent re-elected.
New York 5 Marcellus H. Evans Democratic 1934 Incumbent re-elected.
New York 6 Andrew Lawrence Somers Democratic 1924 Incumbent re-elected.
New York 7 John J. Delaney Democratic 1931 (Special)
1918 (Retired)
1931 (Special)
Incumbent re-elected.
New York 8 Richard J. Tonry Democratic 1934 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
New York 9 Stephen A. Rudd Democratic 1931 (Special) Incumbent died.
New member elected.
Democratic hold.
New York 10 Emanuel Celler Democratic 1922 Incumbent re-elected.
New York 11 James A. O'Leary Democratic 1934 Incumbent re-elected.
New York 12 Samuel Dickstein Democratic 1922 Incumbent re-elected.
New York 13 Christopher D. Sullivan Democratic 1916 Incumbent re-elected.
New York 14 William Irving Sirovich Democratic 1926 Incumbent re-elected.
New York 15 John J. Boylan Democratic 1922 Incumbent re-elected.
New York 16 John J. O'Connor Democratic 1923 (Special) Incumbent re-elected.
New York 17 Theodore A. Peyser Democratic 1932 Incumbent re-elected.
New York 18 Martin J. Kennedy Democratic 1930 Incumbent re-elected.
New York 19 Sol Bloom Democratic 1923 (Special) Incumbent re-elected.
New York 20 Vito Marcantonio Republican 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 21 Joseph A. Gavagan Democratic 1929 (Special) Incumbent re-elected.
New York 22 Edward W. Curley Democratic 1935 (Special) Incumbent re-elected.
New York 23 Charles A. Buckley Democratic 1934 Incumbent re-elected.
New York 24 James M. Fitzpatrick Democratic 1926 Incumbent re-elected.
New York 25 Charles D. Millard Republican 1930 Incumbent re-elected.
New York 26 Hamilton Fish III Republican 1920 Incumbent re-elected.
New York 27 Philip A. Goodwin Republican 1932 Incumbent re-elected.
New York 28 Parker Corning Democratic 1922 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY William T. Byrne (Democratic) 58.4%
  • Colin D. MacRae (Republican) 36.1%
  • Frank A. Purcell (Square Deal) 3.6%
  • Nelson Belanger (Socialist) 1.9%
New York 29 William D. Thomas Republican 1934 Incumbent died.
New member elected.
Republican hold.
New York 30 Frank Crowther Republican 1918 Incumbent re-elected.
New York 31 Bertrand Snell Republican 1915 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bertrand Snell (Republican) 58.8%
  • George C. Owens (Democratic) 34.5%
  • Jesse W. Williams (Townsend) 6.7%
New York 32 Francis D. Culkin Republican 1928 Incumbent re-elected.
New York 33 Fred J. Sisson Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New York 34 Bert Lord Republican 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bert Lord (Republican) 60.6%
  • John T. Buckley (Democratic) 38.4%
  • Merle A. Wilson (Socialist) 1.0%
New York 35 Clarence E. Hancock Republican 1927 (Special) Incumbent re-elected.
New York 36 John Taber Republican 1922 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Taber (Republican) 59.2%
  • William A. Aiken (Democratic) 31.2%
  • John E. DuBois (Townsend) 7.7%
  • Walter O'Hagen (Socialist) 1.8%
New York 37 W. Sterling Cole Republican 1934 Incumbent re-elected.
New York 38 James P. B. Duffy Democratic 1934 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
New York 39 James Wolcott Wadsworth Jr. Republican 1932 Incumbent re-elected.
New York 40 Walter Gresham Andrews Republican 1930 Incumbent re-elected.
New York 41 Alfred F. Beiter Democratic 1932 Incumbent re-elected.
New York 42 James M. Mead Democratic 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James M. Mead (Democratic) 56.4%
  • Eugene D. Crooker (Republican) 32.0%
  • Anthony Fitzgibbons (Independent) 6.8%
  • John J. Szczepaniak (Independent) 3.3%
  • Fred Riefler (Socialist) 1.3%
  • Mattie Green (Communist) 0.2%
New York 43 Daniel A. Reed Republican 1918 Incumbent re-elected.
New York at-large Matthew J. Merritt Democratic 1934 Incumbent re-elected.
New York at-large Caroline O'Day Democratic 1934 Incumbent re-elected.

North Carolina

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
North Carolina 1 Lindsay C. Warren Democratic 1924 Incumbent re-elected.
North Carolina 2 John H. Kerr Democratic 1923 (Special) Incumbent re-elected.
North Carolina 3 Graham Arthur Barden Democratic 1934 Incumbent re-elected.
North Carolina 4 Harold D. Cooley Democratic 1934 Incumbent re-elected.
North Carolina 5 Franklin Wills Hancock Jr. Democratic 1930 Incumbent re-elected.
North Carolina 6 William B. Umstead Democratic 1932 Incumbent re-elected.
North Carolina 7 J. Bayard Clark Democratic 1928 Incumbent re-elected.
North Carolina 8 Walter Lambeth Democratic 1930 Incumbent re-elected.
North Carolina 9 Robert L. Doughton Democratic 1910 Incumbent re-elected.
North Carolina 10 Alfred L. Bulwinkle Democratic 1930 Incumbent re-elected.
North Carolina 11 Zebulon Weaver Democratic 1930 Incumbent re-elected.

North Dakota

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
North Dakota at-large William Lemke Republican 1932 Incumbent re-elected.
North Dakota at-large Usher L. Burdick Republican 1934 Incumbent re-elected.

Ohio

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Ohio 1 John B. Hollister Republican 1931 (Special) Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Ohio 2 William E. Hess Republican 1928 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Ohio 3 Byron B. Harlan Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Byron B. Harlan (Democratic) 55.9%
  • Robert N. Brumbaugh (Republican) 38.7%
  • Leonidas E. Speer (Independent) 5.5%
Ohio 4 Frank L. Kloeb Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Ohio 5 Frank C. Kniffin Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank C. Kniffin (Democratic) 53.1%
  • Stephan S. Beard (Republican) 42.3%
  • Fred L. Hay (Independent) 4.7%
Ohio 6 James G. Polk Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Ohio 7 Leroy T. Marshall Republican 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Ohio 8 Thomas B. Fletcher Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Ohio 9 Warren J. Duffey Democratic 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY John F. Hunter (Democratic) 56.3%
  • Raymond E. Hildebrand (Republican) 40.9%
  • Earl O. Lehman (Independent) 2.8%
Ohio 10 Thomas A. Jenkins Republican 1924 Incumbent re-elected.
Ohio 11 Mell G. Underwood Democratic 1922 Incumbent resigned April 10, 1936 to become U.S. District Judge.
New member elected.
Democratic hold.
Ohio 12 Arthur P. Lamneck Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Ohio 13 William L. Fiesinger Democratic 1930 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Dudley A. White (Republican) 47.3%
  • Forrest R. Block (Democratic) 39.6%
  • Merrell E. Martin (Independent) 13.1%
Ohio 14 Dow W. Harter Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dow W. Harter (Democratic) 58.1%
  • Carl D. Sheppard (Republican) 37.7%
  • Park Sumner (Independent) 4.3%
Ohio 15 Robert T. Secrest Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert T. Secrest (Democratic) 55.7%
  • Kenneth C. Ray (Republican) 44.0%
  • Joe I. Clarke (Independent) 0.3%
Ohio 16 William R. Thom Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Ohio 17 William A. Ashbrook Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William A. Ashbrook (Democratic) 57.7%
  • James A. Glenn (Republican) 40.1%
  • William Edward Lyle (Independent) 2.2%
Ohio 18 Lawrence E. Imhoff Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Ohio 19 John G. Cooper Republican 1914 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Ohio 20 Martin L. Sweeney Democratic 1931 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Martin L. Sweeney (Democratic) 54.4%
  • Blase A. Buonpane (Republican) 23.4%
  • John L. Mihelich (Independent) 22.2%
Ohio 21 Robert Crosser Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Ohio 22 Chester C. Bolton Republican 1928 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Ohio at-large Charles V. Truax Democratic 1932 Incumbent died.
New member elected.
Democratic hold.
Ohio at-large Stephen M. Young Democratic 1932 Incumbent retired to run for Governor of Ohio.
New member elected.
Democratic hold.

Oklahoma

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Oklahoma 1 Wesley E. Disney Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Oklahoma 2 John Conover Nichols Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Oklahoma 3 Wilburn Cartwright Democratic 1926 Incumbent re-elected.
Oklahoma 4 Percy Lee Gassaway Democratic 1934 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Lyle Boren (Democratic) 72.7%
  • Fred L. Patrick (Republican) 27.1%
  • S. P. Green (Independent) 0.1%
Oklahoma 5 Joshua B. Lee Democratic 1934 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.<
Democratic hold.
  • Green tickY Robert P. Hill (Democratic) 70.2%
  • John William Mee (Republican) 29.4%
  • S. A. Rourke (Independent) 0.2%
  • T. B. Williams (Independent) 0.2%
Oklahoma 6 Jed Johnson Democratic 1926 Incumbent re-elected.
Oklahoma 7 Sam C. Massingale Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Oklahoma 8 Phil Ferguson Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Phil Ferguson (Democratic) 58.9%
  • T. J. Sargent (Republican) 40.7%
  • Leora M. Wales (Prohibition) 0.3%
  • H. C. Geist (Independent) 0.1%
Oklahoma at-large Will Rogers Democratic 1932 Incumbent re-elected.

Oregon

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Oregon 1 James W. Mott Republican 1932 Incumbent re-elected.
Oregon 2 Walter M. Pierce Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Oregon 3 William A. Ekwall Republican 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.

Pennsylvania

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Pennsylvania 1 Harry C. Ransley Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 2 William H. Wilson Republican 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 3 Clare G. Fenerty Republican 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 4 J. Burrwood Daly Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY J. Burrwood Daly (Democratic) 62.8%
  • Boise Penrose Jr. (Republican) 33.7%
  • David B. Hughes (American) 3.1%
  • William Eckel (Socialist) 0.3%
  • John W. Reedy, Sr. (Farmer–Labor) 0.1%
  • Edwin S. Mckin (Commonwealth) 0.002%
Pennsylvania 5 Frank Joseph Gerard Dorsey Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 6 Michael J. Stack Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Michael J. Stack (Democratic) 61.1%
  • George F. Holmes (Republican) 37.5%
  • Charles Krueger (Roos. New Deal) 0.7%
  • Harry Berger (Socialist) 0.3%
  • Norris Erlichman (Communist) 0.3%
  • Albert H. Coggins (Commonwealth) 0.04%
Pennsylvania 7 George P. Darrow Republican 1914 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 8 James Wolfenden Republican 1928 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 9 Oliver W. Frey Democratic 1933 (Special) Incumbent re-elected.
Pennsylvania 10 J. Roland Kinzer Republican 1930 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 11 Patrick J. Boland Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 12 Charles Murray Turpin Republican 1929 (Special) Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 13 James H. Gildea Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 14 William Emanuel Richardson Democratic 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Guy L. Moser (Democratic) 53.3%
  • Charles E. Roth (Republican) 32.3%
  • Raymond S. Hofses (Socialist) 13.0%
  • Howard Moser (Independent) 0.8%
  • Charles Althouse (Independent) 0.7%
Pennsylvania 15 Charles E. Dietrich Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 16 Robert F. Rich Republican 1930 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 17 J. William Ditter Republican 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY J. William Ditter (Republican) 53.9%
  • George H. Bartholomew (Democratic) 43.8%
  • Frank P. Kleshick (Royal Oak) 1.8%
  • George W. Bause (Socialist) 0.5%
Pennsylvania 18 Benjamin K. Focht Republican 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 19 Isaac Hoffer Doutrich Republican 1926 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 20 Denis J. Driscoll Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 21 Francis E. Walter Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 22 Harry L. Haines Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 23 Don Gingery Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Don Gingery (Democratic) 48.9%
  • Benjamin C. Jones (Republican) 42.6%
  • Charles S. Kniss (Townsend) 7.8%
  • George W. Hartmann (Socialist) 0.7%
Pennsylvania 24 J. Buell Snyder Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 25 Charles I. Faddis Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 26 Charles R. Eckert Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 27 Joseph Anthony Gray Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 28 William M. Berlin Democratic 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Pennsylvania 29 Charles N. Crosby Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 30 J. Twing Brooks Democratic 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Pennsylvania 31 James L. Quinn Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 32 Theodore L. Moritz Democratic 1934 Lost re-election as Progressive
Democratic hold.
Pennsylvania 33 Henry Ellenbogen Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 34 Matthew A. Dunn Democratic 1932 Incumbent re-elected.

Rhode Island

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Rhode Island 1 Charles Risk Republican 1935 (Special) Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Rhode Island 2 John M. O'Connell Democratic 1932 Incumbent re-elected.

South Carolina

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
South Carolina 1 Thomas S. McMillan Democratic 1924 Incumbent re-elected.
South Carolina 2 Hampton P. Fulmer Democratic 1920 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Hampton P. Fulmer (Democratic) 98.3%
  • S. J. Leaphart (Independent) 1.1%
  • L. A. Black (Republican) 0.6%
  • A. B. McCraw (Independent) 0.02%
South Carolina 3 John C. Taylor Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John C. Taylor (Democratic) 99.0%
  • O. B. Menees (Independent) 0.6%
  • A. F. Earnest (Independent) 0.4%
  • W. E. Murray (Independent) 0.01%
South Carolina 4 John J. McSwain Democratic 1920 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
South Carolina 5 James P. Richards Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James P. Richards (Democratic) 99.2%
  • C. F. Pendleton (Republican) 0.7%
  • A. B. McCraw (Independent) 0.1%
South Carolina 6 Allard H. Gasque Democratic 1922 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Allard H. Gasque (Democratic) 99.3%
  • Thomas J. Karnes (Republican) 0.4%
  • C. R. Davis (Republican) 0.2%
  • H. J. Johnson (Independent) 0.01%

South Dakota

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
South Dakota 1 Fred H. Hildebrandt Democratic 1932 Incumbent re-elected.
South Dakota 2 Theodore B. Werner Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Tennessee

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Tennessee 1 B. Carroll Reece Republican 1932 Incumbent re-elected.
Tennessee 2 J. Will Taylor Republican 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY J. Will Taylor (Republican) 50.8%
  • John T. O'Connor (Democratic) 48.8%
  • Calvin Rutherford (Independent) 0.5%
Tennessee 3 Sam D. McReynolds Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Tennessee 4 John Ridley Mitchell Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Tennessee 5 Joseph W. Byrns, Sr. Democratic 1908 Incumbent died.
New member elected.
Democratic hold.
Tennessee 6 Clarence W. Turner Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Tennessee 7 Herron C. Pearson Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Tennessee 8 Jere Cooper Democratic 1928 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jere Cooper (Democratic) 93.8%
  • Allen J. Strawbridge (Republican) 6.2%
Tennessee 9 E. H. Crump Democratic 1930 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.

Texas

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Texas 1 Wright Patman Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Texas 2 Martin Dies Jr. Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Martin Dies Jr. (Democratic) 100.0%
  • A. E. Sweatland (Independent) 0.005%
  • Sam Lipscomb (Independent) 0.003%
Texas 3 Morgan G. Sanders Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Texas 4 Sam Rayburn Democratic 1912 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Sam Rayburn (Democratic) 97.5%
  • Ross E. Johnson (Independent) 2.5%
Texas 5 Hatton W. Sumners Democratic 1914 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Hatton W. Sumners (Democratic) 88.5%
  • Dee C. Humphrey (Republican) 11.2%
  • J. W. Chandler (Independent) 0.2%
Texas 6 Luther A. Johnson Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Texas 7 Nat Patton Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Nat Patton (Democratic) 97.6%
  • O. J. Read (Republican) 2.4%
Texas 8 Joe H. Eagle Democratic 1933 (Special) Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.<
Democratic hold.
Texas 9 Joseph J. Mansfield Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Texas 10 James P. Buchanan Democratic 1912 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James P. Buchanan (Democratic) 99.5%
  • David Lyons (Independent) 0.5%
  • E. J. Enoch (Independent) 0.003%
  • O. L. Ulrich (Independent) 0.003%
Texas 11 Oliver H. Cross Democratic 1928 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY William R. Poage (Democratic) 100.0%
  • T. V. Freeman (Independent) 0.006%
  • C. A. Sherman (Independent) 0.003%
Texas 12 Fritz G. Lanham Democratic 1919 (Special) Incumbent re-elected.
Texas 13 William D. McFarlane Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Texas 14 Richard M. Kleberg Democratic 1931 (Special) Incumbent re-elected.
Texas 15 Milton H. West Democratic 1933 (Special) Incumbent re-elected.
Texas 16 R. Ewing Thomason Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Texas 17 Thomas L. Blanton Democratic 1930 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Texas 18 John Marvin Jones Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Texas 19 George H. Mahon Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Texas 20 Maury Maverick Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Maury Maverick (Democratic) 71.6%
  • E. W. Clemens (Republican) 25.0%
  • James O. Rail (Independent) 3.4%
Texas 21 Charles L. South Democratic 1934 Incumbent re-elected.

Utah

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Utah 1 Abe Murdock Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Utah 2 J. W. Robinson Democratic 1932 Incumbent re-elected.

Vermont

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Vermont at-large Charles Albert Plumley Republican 1934 Incumbent re-elected.

Virginia

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Virginia 1 S. Otis Bland Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Virginia 2 Colgate Darden Democratic 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Virginia 3 Andrew Jackson Montague Democratic 1912 Incumbent re-elected.
Virginia 4 Patrick H. Drewry Democratic 1920 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Patrick H. Drewry (Democratic) 90.3%
  • John Martin (Republican) 8.5%
  • Daniel Killinger (Independent) 1.2%
Virginia 5 Thomas G. Burch Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Virginia 6 Clifton A. Woodrum Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Virginia 7 Absalom Willis Robertson Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Virginia 8 Howard W. Smith Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Howard W. Smith (Democratic) 75.4%
  • John Locke Green (Republican) 23.3%
  • F. A. Shelton (Independent) 1.3%
Virginia 9 John W. Flannagan Jr. Democratic 1930 Incumbent re-elected.

Washington

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Washington 1 Marion Zioncheck Democratic 1932 Incumbent died.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Warren Magnuson (Democratic) 63.7%
  • Frederick W. Wettrick (Republican) 36.0%
  • John E. Shields (Christian) 0.3%
Washington 2 Monrad C. Wallgren Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Monrad C. Wallgren (Democratic) 63.6%
  • Payson Peterson (Republican) 36.1%
  • Fred C. Widmer (Christian) 0.3%
Washington 3 Martin F. Smith Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Martin F. Smith (Democratic) 72.0%
  • Herbert H. Sieler (Republican) 27.6%
  • Orville W. Roundtree (Christian) 0.5%
Washington 4 Knute Hill Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Washington 5 Samuel B. Hill Democratic 1923 (Special) Incumbent resigned U.S. Board of Tax Appeals to become member of the U.S. Board of Tax Appeals.
New member elected.
Democratic hold.
Washington 6 Wesley Lloyd Democratic 1932 Incumbent died.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY John M. Coffee (Democratic) 67.3%
  • Paul A. Preus (Republican) 32.2%
  • W. F. Jurisch (Christian) 0.4%

West Virginia

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
West Virginia 1 Robert L. Ramsay Democratic 1932 Incumbent re-elected.
West Virginia 2 Jennings Randolph Democratic 1932 Incumbent re-elected.
West Virginia 3 Andrew Edmiston Jr. Democratic 1933 (Special) Incumbent re-elected.
West Virginia 4 George William Johnson Democratic 1932 Incumbent re-elected.
West Virginia 5 John Kee Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Kee (Democratic) 64.5%
  • C. M. Jones (Republican) 35.5%
West Virginia 6 Joe L. Smith Democratic 1928 Incumbent re-elected.

Wisconsin

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Wisconsin 1 Thomas Ryum Amlie Progressive 1934 Incumbent re-elected.
Wisconsin 2 Harry Sauthoff Progressive 1934 Incumbent re-elected.
Wisconsin 3 Gardner R. Withrow Progressive 1920 Incumbent re-elected.
Wisconsin 4 Raymond Joseph Cannon Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Wisconsin 5 Thomas O'Malley Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Wisconsin 6 Michael Reilly Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Wisconsin 7 Gerald J. Boileau Progressive 1930 Incumbent re-elected.
Wisconsin 8 George J. Schneider Progressive 1934 Incumbent re-elected.
Wisconsin 9 Merlin Hull Progressive 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Merlin Hull (Progressive) 80.7%
  • Edwin J. Larkin (Democratic) 19.3%
Wisconsin 10 Bernard J. Gehrmann Progressive 1934 Incumbent re-elected.

Wyoming

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Wyoming at-large Paul R. Greever Democratic 1934 Incumbent re-elected.

See also

References

  1. ^ September 14, 1936, in Maine
  2. ^ Progressives had 8 seats and Farmer–Labor had 5.
  1. ^ "Statistics of the Congressional Election of November 3, 1936" (PDF). February 18, 1998. Retrieved October 5, 2014.
  2. ^ "CNN Explains: How today's GOP has its roots in anti-slavery crusade - CNN.com". cnn.com. Retrieved October 5, 2014.
This page was last edited on 11 December 2019, at 13:17
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.