To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
Languages
Recent
Show all languages
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

1942 United States House of Representatives elections

From Wikipedia, the free encyclopedia

1942 United States House of Representatives elections

← 1940 November 3, 1942[a] 1944 →

All 435 seats in the United States House of Representatives
218 seats needed for a majority
  Majority party Minority party
 
Rayburn-Sam-LOC.jpg
SPEAKER JWMartin.jpg
Leader Sam Rayburn Joseph Martin
Party Democratic Republican
Leader since January 3, 1937 January 3, 1939
Leader's seat Texas 4th Massachusetts 14th
Last election 267 seats 162 seats
Seats won 222 209
Seat change Decrease 45 Increase 47
Popular vote 13,181,759 14,271,483
Percentage 47.0% 50.8%
Swing Decrease 4.4% Increase 5.2%

  Third party Fourth party
 
Party Progressive Farmer–Labor
Last election 3 seats 1 seat
Seats won 2 1
Seat change Decrease 1 Steady
Popular vote 185,114 151,684
Percentage 0.7% 0.5%
Swing Decrease 0.3% Decrease 0.1%

  Fifth party
 
Party American Labor
Last election 1 seat
Seats won 1
Seat change Steady
Popular vote 91,283
Percentage 0.3%
Swing Decrease 0.4%

Speaker before election

Sam Rayburn
Democratic

Elected Speaker

Sam Rayburn
Democratic

The 1942 United States House of Representatives elections was held in the middle of President Franklin D. Roosevelt's third term.

The main factor that led to the Republican gains during this election cycle was concern over World War II and American involvement.[1]

Roosevelt's Democratic Party lost 45 seats, retaining only a slender majority even though they lost the popular vote by over 1 million votes (3.9%). This would not occur again until 1952, when the party who won the popular vote did not also win the majority of the House of Representatives.

As of 2019, this is the last time the House of Representatives was made up of five parties.

Overall results

222 1 1 2 209
Democratic AL FL P Republican
Party Total
seats
Seat
change
Seat
percentage
Vote
percentage
Popular
vote
Republican 209 Increase 47 48.0% 50.8% 14,271,483
Democratic 222 Decrease 45 51.0% 47.0% 13,181,759
Progressive 2 Decrease 1 0.4% 0.7% 186,982
Farmer-Labor 1 Steady 0.2% 0.5% 151,684
American Labor 1 Steady 0.2% 0.3% 91,283
Independent 0 Decrease 1 0.0% 0.2% 67,333
Socialist 0 Steady 0.0% 0.1% 37,390
Communist 0 Steady 0.0% 0.1% 29,659
Prohibition 0 Steady 0.0% 0.1% 25,413
Townsend 0 Steady 0.0% <0.1% 9,843
Socialist Labor 0 Steady 0.0% <0.1% 1,963
National Recovery 0 Steady 0.0% <0.1% 1,705
Win the War 0 Steady 0.0% <0.1% 120
Liberal 0 Steady 0.0% <0.1% 114
Social Reconstruction 0 Steady 0.0% <0.1% 114
Independent-Labor 0 Steady 0.0% <0.1% 75
Others 0 Steady 0.0% 0.1% 17,444
Totals 435 Steady 100.0% 100.0% 28,074,364

Source: Election Statistics - Office of the Clerk

Popular vote
Republican
50.83%
Democratic
46.95%
Progressive
0.67%
Farmer-Labor
0.54%
American Labor
0.33%
Others
0.68%
House seats
Democratic
51.03%
Republican
48.05%
Progressive
0.46%
American Labor
0.23%
Farmer-Labor
0.23%
  House seats by party holding plurality in state   .mw-parser-output .legend{page-break-inside:avoid;break-inside:avoid-column}.mw-parser-output .legend-color{display:inline-block;width:1.5em;height:1.5em;margin:1px 0;text-align:center;border:1px solid black;background-color:transparent;color:black;font-size:100%}.mw-parser-output .legend-text{font-size:95%}  80+% to 100% Democratic    80+% to 100% Republican     60+% to 80% Democratic    60+% to 80% Republican     up to 60% Democratic    up to 60% Republican
House seats by party holding plurality in state
  80+% to 100% Democratic
  80+% to 100% Republican
  60+% to 80% Democratic
  60+% to 80% Republican
  up to 60% Democratic
  up to 60% Republican
  Change in seats     6+ Democratic gain    6+ Republican gain     3-5 Democratic gain    3-5 Republican gain     1-2 Democratic gain    1-2 Republican gain     no net change
Change in seats
  6+ Democratic gain
  6+ Republican gain
  3-5 Democratic gain
  3-5 Republican gain
  1-2 Democratic gain
  1-2 Republican gain
  no net change

Special elections

Some special elections were held throughout the year.

Elections are listed by date and district.

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Pennsylvania 33 Joseph A. McArdle Democratic 1938 Incumbent resigned January 5, 1942.
New member elected May 19, 1942.
Democratic hold.
Winner redistricted to the 32nd district and retired, see below.
California 17 Lee E. Geyer Democratic 1938 Incumbent died October 11, 1941.
New member elected August 25, 1942.
Democratic hold.
Winner was subsequently re-elected in November.
  • Green tickY Cecil R. King (Democratic) 58.02%
  • John A. Shidler (Democratic) 19.67%
  • Harold A. Sparling (Democratic) 11.53%
  • John T. Rawls (Independent) 8.79%[3]

Alabama

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Alabama 1 Frank W. Boykin Democratic 1935 (Special) Incumbent re-elected.
Alabama 2 George M. Grant Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Alabama 3 Henry B. Steagall Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Alabama 4 Sam Hobbs Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Alabama 5 Joe Starnes Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Alabama 6 Pete Jarman Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Alabama 7 Carter Manasco Democratic 1941 (Special) Incumbent re-elected.
Alabama 8 John Sparkman Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Alabama 9 Luther Patrick Democratic 1936 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.

Arizona

Arizona received a second representative in reapportionment; it continued to elect both representatives at large rather than drawing districts.

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Arizona at-large John R. Murdock Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Arizona at-large None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.

Arkansas

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Arkansas 1 Ezekiel C. Gathings Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Arkansas 2 Wilbur Mills Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Arkansas 3 Clyde T. Ellis Democratic 1938 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Arkansas 4 William Fadjo Cravens Democratic 1939 (Special) Incumbent re-elected.
Arkansas 5 David D. Terry Democratic 1933 (Special) Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Arkansas 6 William F. Norrell Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Arkansas 7 Oren Harris Democratic 1940 Incumbent re-elected.

California

Three new seats were added in reapportionment, increasing the delegation from 20 to 23 seats. Two of the new seats were won by Democrats, one by a Republican. One Republican and one Democratic incumbents lost re-election, and one vacancy was won by a Republican. Therefore, both Democrats and Republicans increased by 2 seats.

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
California 1 Clarence F. Lea Democratic 1916 Incumbent re-elected.
California 2 Harry Lane Englebright Republican 1926 Incumbent re-elected.
California 3 Frank H. Buck Democratic 1932 Incumbent died September 17, 1942.
new member elected.
Republican gain.
California 4 Thomas Rolph Republican 1940 Incumbent re-elected.
California 5 Richard J. Welch Republican 1926 Incumbent re-elected.
California 6 Albert E. Carter Republican 1924 Incumbent re-elected.
California 7 John H. Tolan Democratic 1934 Incumbent re-elected.
California 8 Jack Z. Anderson Republican 1938 Incumbent re-elected.
California 9 Bertrand W. Gearhart Republican 1934 Incumbent re-elected.
California 10 Alfred J. Elliott Democratic 1937 (Special) Incumbent re-elected.
California 11 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
California 12 Jerry Voorhis Democratic 1936 Incumbent re-elected.
California 13 Charles Kramer Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
California 14 Thomas F. Ford Democratic 1932 Incumbent re-elected.
California 15 John M. Costello Democratic 1934 Incumbent re-elected.
California 16 Leland M. Ford Republican 1938 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
California 17 Cecil R. King Democratic August 25, 1942 Incumbent re-elected.
California 18 William Ward Johnson Republican 1940 Incumbent re-elected.
California 19 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
California 20 John Carl Hinshaw
Redistricted from the 11th district
Republican 1938 Incumbent re-elected.
California 21 Harry R. Sheppard
Redistricted from the 19th district
Democratic 1936 Incumbent re-elected.
California 22 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
California 23 Edouard Izac
Redistricted from the 20th district
Democratic 1936 Incumbent re-elected.

Colorado

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Colorado 1 Lawrence Lewis Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Colorado 2 William S. Hill Republican 1940 Incumbent re-elected.
Colorado 3 John Chenoweth Republican 1940 Incumbent re-elected.
Colorado 4 Robert F. Rockwell Republican 1941 (Special) Incumbent re-elected.

Connecticut

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Connecticut 1 Herman P. Kopplemann Democratic 1940 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Connecticut 2 William J. Fitzgerald Democratic 1940 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Connecticut 3 James A. Shanley Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Connecticut 4 Le Roy D. Downs Democratic 1940 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Connecticut 5 Joseph E. Talbot Republican 1940 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joseph E. Talbot (Republican) 53.6%
  • William A. Patten (Democratic) 45.7%
  • Edward M. Ryan (Progressive) 0.8%
Connecticut at-large Lucien J. Maciora Democratic 1940 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Delaware

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Delaware at-large Philip A. Traynor Democratic 1940 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Florida

Florida received a 6th seat in reapportionment; it added an at-large district to its 5 districts rather than redrawing them.

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Florida 1 J. Hardin Peterson Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Florida 2 Robert A. Green Democratic 1932 Ran in at-large district
Democratic hold.
Florida 3 Bob Sikes Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Florida 4 Pat Cannon Democratic 1938 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Pat Cannon (Democratic) 81.4%
  • Bert Leigh Acker (Republican) 18.6%
Florida 5 Joe Hendricks Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Florida at-large None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.

Georgia

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Georgia 1 Hugh Peterson Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Georgia 2 Edward E. Cox Democratic 1924 Incumbent re-elected.
Georgia 3 Stephen Pace Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Georgia 4 Albert Sidney Camp Democratic 1939 (Special) Incumbent re-elected.
Georgia 5 Robert Ramspeck Democratic 1929 (Special) Incumbent re-elected.
Georgia 6 Carl Vinson Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Georgia 7 Malcolm C. Tarver Democratic 1926 Incumbent re-elected.
Georgia 8 John S. Gibson Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Georgia 9 B. Frank Whelchel Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Georgia 10 Paul Brown Democratic 1933 (Special) Incumbent re-elected.

Idaho

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Idaho 1 Compton I. White Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Idaho 2 Henry Dworshak Republican 1938 Incumbent re-elected.

Illinois

Illinois was reapportioned from 27 representatives to 26; it went from electing 2 at-large representatives to 1 without redrawing the other districts.

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Illinois 1 Arthur W. Mitchell Democratic 1934 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Illinois 2 Raymond S. McKeough Democratic 1934 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Illinois 3 Edward A. Kelly Democratic 1930 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Illinois 4 Harry P. Beam Democratic 1930 Incumbent retired to become judge of municipal court of Chicago.
New member elected.
Democratic hold.
Illinois 5 Adolph J. Sabath Democratic 1906 Incumbent re-elected.
Illinois 6 A. F. Maciejewski Democratic 1938 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Illinois 7 Leonard W. Schuetz Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Illinois 8 Leo Kocialkowski Democratic 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Illinois 9 Charles S. Dewey Republican 1940 Incumbent re-elected.
Illinois 10 George A. Paddock Republican 1940 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
Illinois 11 Chauncey W. Reed Republican 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 12 Noah M. Mason Republican 1936 Incumbent re-elected.
Illinois 13 Leo E. Allen Republican 1932 Incumbent re-elected.
Illinois 14 Anton J. Johnson Republican 1938 Incumbent re-elected.
Illinois 15 Robert B. Chiperfield Republican 1938 Incumbent re-elected.
Illinois 16 Everett Dirksen Republican 1932 Incumbent re-elected.
Illinois 17 Leslie C. Arends Republican 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 18 Jessie Sumner Republican 1938 Incumbent re-elected.
Illinois 19 William H. Wheat Republican 1938 Incumbent re-elected.
Illinois 20 James M. Barnes Democratic 1938 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Illinois 21 George Evan Howell Republican 1940 Incumbent re-elected.
Illinois 22 Edwin M. Schaefer Democratic 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
Illinois 23 Laurence F. Arnold Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Illinois 24 James V. Heidinger Republican 1940 Incumbent re-elected.
Illinois 25 C. W. Bishop Republican 1940 Incumbent re-elected.
Illinois at-large Stephen A. Day Republican 1940 Incumbent re-elected.
William Stratton Republican 1940 Incumbent retired to run for Illinois Treasurer.
Republican loss.

Indiana

Indiana was redrawn from 12 districts to 11 after reapportionment; most of the districts underwent minor boundary changes, and the old 11th district was divided up, distributing Madison County to the 5th, Hancock County to the 10th, and consolidating the parts of Marion County in the old 11th and Indianapolis-based 12th into a new 11th.[4] This forced incumbents William Larrabee and Raymond S. Springer to run against each other in a district drawn mainly from Springer's old district.

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Indiana 1 William T. Schulte Democratic 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Ray Madden (Democratic) 53.6%
  • Samuel W. Cullison (Republican) 46.4%
Indiana 2 Charles A. Halleck Republican 1935 (Special) Incumbent re-elected.
Indiana 3 Robert A. Grant Republican 1938 Incumbent re-elected.
Indiana 4 George W. Gillie Republican 1938 Incumbent re-elected.
Indiana 5 Forest A. Harness Republican 1938 Incumbent re-elected.
Indiana 6 Noble J. Johnson Republican 1938 Incumbent re-elected.
Indiana 7 Gerald W. Landis Republican 1938 Incumbent re-elected.
Indiana 8 John W. Boehne Jr. Democratic 1930 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Indiana 9 Earl Wilson Republican 1940 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Earl Wilson (Republican) 55.9%
  • Roy Huckleberry (Democratic) 44.1%
Indiana 10 Raymond S. Springer Republican 1938 Incumbent re-elected.
William Larrabee
Redistricted from the 11th district
Democratic 1930 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic loss.
Indiana 11 Louis Ludlow
Redistricted from the 12th district
Democratic 1928 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Louis Ludlow (Democratic) 50.3%
  • Howard M. Meyer (Republican) 49.7%

Iowa

Iowa was redistricted from 9 to 8 districts, with the most substantial changes being merging the 2nd, 3rd, and 4th districts in northeastern Iowa down to 2 districts.[4]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Iowa 1 Thomas E. Martin Republican 1938 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Thomas E. Martin (Republican) 61.4%
  • Vern W. Nall (Democratic) 36.7%
  • John A. Huglin (National Recovery) 1.9%
Iowa 2 Henry O. Talle
Redistricted from the 4th district
Republican 1938 Incumbent re-elected.
William S. Jacobsen Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic loss.
Iowa 3 John W. Gwynne Republican 1934 Incumbent re-elected.
Iowa 4 Karl M. LeCompte
Redistricted from the 5th district
Republican 1938 Incumbent re-elected.
Iowa 5 Paul Cunningham
Redistricted from the 6th district
Republican 1940 Incumbent re-elected.
Iowa 6 Fred C. Gilchrist
Redistricted from the 8th district
Republican 1930 Incumbent re-elected.
Iowa 7 Ben F. Jensen Republican 1938 Incumbent re-elected.
Iowa 8 Vincent F. Harrington
Redistricted from the 9th district
Democratic 1936 Resigned to serve in Army Air Corps
Republican gain.

Kansas

Kansas was reapportioned from 7 districts to 6, with the central Kansas 4th district losing territory on its north and gaining most of the old 5th district around Wichita.[4]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Kansas 1 William P. Lambertson Republican 1928 Incumbent re-elected.
Kansas 2 Ulysses Samuel Guyer Republican 1926 Incumbent re-elected.
Kansas 3 Thomas Daniel Winter Republican 1938 Incumbent re-elected.
Kansas 4 Edward Herbert Rees Republican 1936 Incumbent re-elected.
John Mills Houston
Redistricted from the 5th district
Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic loss.
Kansas 5 Clifford R. Hope
Redistricted from the 7th district
Republican 1926 Incumbent re-elected.
Kansas 6 Frank Carlson Republican 1934 Incumbent re-elected.

Kentucky

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Kentucky 1 Noble Jones Gregory Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Kentucky 2 Beverly M. Vincent Democratic 1937 (Special) Incumbent re-elected.
Kentucky 3 Emmet O'Neal Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Emmet O'Neal (Democratic) 55.2%
  • Jouett Ross Todd (Republican) 44.8%
Kentucky 4 Edward W. Creal Democratic 1935 (Special) Incumbent re-elected.
Kentucky 5 Brent Spence Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Brent Spence (Democratic) 53.5%
  • Lewis R. Kimberly (Republican) 34.9%
  • Ed Wimmer (Independent) 11.0%
  • Jerome Bihl (Independent) 0.7%
Kentucky 6 Virgil Chapman Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Kentucky 7 Andrew J. May Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Kentucky 8 Joe B. Bates Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Kentucky 9 John M. Robsion Republican 1934 Incumbent re-elected.

Louisiana

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Louisiana 1 F. Edward Hébert Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Louisiana 2 Hale Boggs Democratic 1940 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Louisiana 3 James R. Domengeaux Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Louisiana 4 Overton Brooks Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Louisiana 5 Newt V. Mills Democratic 1936 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Louisiana 6 Jared Y. Sanders Jr. Democratic 1940 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Louisiana 7 Vance Plauché Democratic 1940 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Louisiana 8 A. Leonard Allen Democratic 1936 Incumbent re-elected.

Maine

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Maine 1 James C. Oliver Republican 1936 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
Maine 2 Margaret Chase Smith Republican 1940 Incumbent re-elected.
Maine 3 Frank Fellows Republican 1940 Incumbent re-elected.

Maryland

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Maryland 1 David Jenkins Ward Democratic 1939 (Special) Incumbent re-elected.
Maryland 2 William P. Cole Jr. Democratic 1930 Resigned when appointed to United States Customs Court
Democratic hold.
Maryland 3 Thomas D'Alesandro Jr. Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Maryland 4 John Ambrose Meyer Democratic 1940 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican gain.
Maryland 5 Lansdale Sasscer Democratic 1939 (Special) Incumbent re-elected.
Maryland 6 Katharine Byron Democratic 1941 (Special) Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.

Massachusetts

Massachusetts was reapportioned from 15 districts down to 14, with the most affected incumbent being Thomas H. Eliot of the former 9th, whose western Boston suburbs were moved into the 10th and 4th while his Cambridge residence was pulled into the more urban 11th,[4] where he was defeated in the primary by James Michael Curley.

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Massachusetts 1 Allen T. Treadway Republican 1912 Incumbent re-elected.
Massachusetts 2 Charles R. Clason Republican 1936 Incumbent re-elected.
Massachusetts 3 Joseph E. Casey Democratic 1934 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Massachusetts 4 Pehr G. Holmes Republican 1930 Incumbent re-elected.
Massachusetts 5 Edith Nourse Rogers Republican 1925 (Special) Incumbent re-elected.
Massachusetts 6 George J. Bates Republican 1936 Incumbent re-elected.
Massachusetts 7 Thomas J. Lane Democratic 1941 (Special) Incumbent re-elected.
Massachusetts 8 Arthur Daniel Healey Democratic 1932 Resigned when appointed to United States District Court for the District of Massachusetts
Republican gain.
Massachusetts 9 Charles L. Gifford
Redistricted from the 15th district
Republican 1922 Incumbent re-elected.
Massachusetts 10 George H. Tinkham Republican 1914 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Massachusetts 11 Thomas A. Flaherty Democratic 1937 (Special) Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Thomas H. Eliot
Redistricted from the 9th district
Democratic 1940 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic loss.
Massachusetts 12 John W. McCormack Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Massachusetts 13 Richard B. Wigglesworth Republican 1928 Incumbent re-elected.
Massachusetts 14 Joseph W. Martin Jr. Republican 1924 Incumbent re-elected.

Michigan

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Michigan 1 Rudolph G. Tenerowicz Democratic 1938 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Michigan 2 Earl C. Michener Republican 1934 Incumbent re-elected.
Michigan 3 Paul W. Shafer Republican 1936 Incumbent re-elected.
Michigan 4 Clare E. Hoffman Republican 1934 Incumbent re-elected.
Michigan 5 Bartel J. Jonkman Republican 1940 Incumbent re-elected.
Michigan 6 William W. Blackney Republican 1938 Incumbent re-elected.
Michigan 7 Jesse P. Wolcott Republican 1930 Incumbent re-elected.
Michigan 8 Fred L. Crawford Republican 1934 Incumbent re-elected.
Michigan 9 Albert J. Engel Republican 1934 Incumbent re-elected.
Michigan 10 Roy O. Woodruff Republican 1920 Incumbent re-elected.
Michigan 11 Frederick Van Ness Bradley Republican 1938 Incumbent re-elected.
Michigan 12 Frank Eugene Hook Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Michigan 13 George D. O'Brien Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Michigan 14 Louis C. Rabaut Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Michigan 15 John Dingell Sr. Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Michigan 16 John Lesinski Sr. Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Michigan 17 George Anthony Dondero Republican 1932 Incumbent re-elected.

Minnesota

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Minnesota 1 August H. Andresen Republican 1934 Incumbent re-elected.
Minnesota 2 Joseph P. O'Hara Republican 1940 Incumbent re-elected.
Minnesota 3 Richard Pillsbury Gale Republican 1940 Incumbent re-elected.
Minnesota 4 Melvin J. Maas Republican 1934 Incumbent re-elected.
Minnesota 5 Oscar Youngdahl Republican 1938 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
Minnesota 6 Harold Knutson Republican 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Harold Knutson (Republican) 57.1%
  • E. Thomas O'Brien (Democratic) 42.6%
  • Harry O'Brien (Independent) 0.3%
  • Frank O'Brien (Independent) 0.002%
Minnesota 7 H. Carl Andersen Republican 1938 Incumbent re-elected.
Minnesota 8 William Alvin Pittenger Republican 1938 Incumbent re-elected.
Minnesota 9 Rich T. Buckler Farmer-Labor 1934 Incumbent retired.
New member elected.
Farmer-Labor hold.

Mississippi

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Mississippi 1 John E. Rankin Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Mississippi 2 Jamie Whitten Democratic 1941 (Special) Incumbent re-elected.
Mississippi 3 William Madison Whittington Democratic 1924 Incumbent re-elected.
Mississippi 4 Aaron L. Ford Democratic 1934 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Mississippi 5 Ross A. Collins Democratic 1936 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Mississippi 6 William M. Colmer Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Mississippi 7 Dan R. McGehee Democratic 1934 Incumbent re-elected.

Missouri

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Missouri 1 Milton A. Romjue Democratic 1922 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Missouri 2 William L. Nelson Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Missouri 3 Richard M. Duncan Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Missouri 4 C. Jasper Bell Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Missouri 5 Joe Shannon Democratic 1930 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Missouri 6 Philip A. Bennett Republican 1940 Incumbent re-elected.
Missouri 7 Dewey Short Republican 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dewey Short (Republican) 63.5%
  • Ralph C. Max (Democratic) 36.5%
Missouri 8 Clyde Williams Democratic 1930 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Missouri 9 Clarence Cannon Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Missouri 10 Orville Zimmerman Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Missouri 11 John B. Sullivan Democratic 1940 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Missouri 12 Walter C. Ploeser Republican 1940 Incumbent re-elected.
Missouri 13 John J. Cochran Democratic 1926 Incumbent re-elected.

Montana

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Montana 1 Jeannette Rankin Republican 1940 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
Montana 2 James F. O'Connor Democratic 1936 Incumbent re-elected.

Nebraska

Redistricted from 5 districts down to 4; the 4th and 1st districts were merged into each other, with the other three districts all gaining some territory on the south.[4]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Nebraska 1 Carl Curtis
Redistricted from the 4th district
Republican 1938 Incumbent re-elected.
Oren S. Copeland Republican 1940 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican loss.
Nebraska 2 Charles F. McLaughlin Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Nebraska 3 Karl Stefan Republican 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Karl Stefan (Republican) 66.6%
  • George Hally (Democratic) 29.3%
  • Paul Burke (Independent) 4.0%
Nebraska 4 Harry B. Coffee
Redistricted from the 5th district
Democratic 1934 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican gain.

Nevada

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Nevada at-large James G. Scrugham Democratic 1932 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.

New Hampshire

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
New Hampshire 1 Arthur B. Jenks Republican 1938 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
New Hampshire 2 Foster Waterman Stearns Republican 1938 Incumbent re-elected.

New Jersey

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
New Jersey 1 Charles A. Wolverton Republican 1926 Incumbent re-elected.
New Jersey 2 Elmer H. Wene Democratic 1940 Incumbent re-elected.
New Jersey 3 William H. Sutphin Democratic 1930 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New Jersey 4 D. Lane Powers Republican 1932 Incumbent re-elected.
New Jersey 5 Charles A. Eaton Republican 1924 Incumbent re-elected.
New Jersey 6 Donald H. McLean Republican 1932 Incumbent re-elected.
New Jersey 7 J. Parnell Thomas Republican 1936 Incumbent re-elected.
New Jersey 8 Gordon Canfield Republican 1940 Incumbent re-elected.
New Jersey 9 Frank C. Osmers Jr. Republican 1938 Incumbent retired to serve in Army.
New member elected.
Republican hold.
New Jersey 10 Fred A. Hartley Jr. Republican 1928 Incumbent re-elected.
New Jersey 11 Albert L. Vreeland Republican 1938 Incumbent retired to serve in Army.
New member elected.
Republican hold.
New Jersey 12 Robert Kean Republican 1938 Incumbent re-elected.
New Jersey 13 Mary Teresa Norton Democratic 1924 Incumbent re-elected.
New Jersey 14 Edward J. Hart Democratic 1934 Incumbent re-elected.

New Mexico

Reapportioned from 1 representative to 2; both of the representatives were elected at large.

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
New Mexico at-large Clinton Anderson Democratic 1940 Incumbent re-elected.
New Mexico at-large None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.

New York

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
New York 1 Leonard W. Hall Republican 1938 Incumbent re-elected.
New York 2 William Bernard Barry Democratic 1935 (Special) Incumbent re-elected.
New York 3 Joseph L. Pfeifer Democratic 1934 Incumbent re-elected.
New York 4 Thomas H. Cullen Democratic 1918 Incumbent re-elected.
New York 5 James J. Heffernan Democratic 1940 Incumbent re-elected.
New York 6 Andrew Lawrence Somers Democratic 1924 Incumbent re-elected.
New York 7 John J. Delaney Democratic 1931 (Special) Incumbent re-elected.
New York 8 Donald Lawrence O'Toole Democratic 1936 Incumbent re-elected.
New York 9 Eugene James Keogh Democratic 1936 Incumbent re-elected.
New York 10 Emanuel Celler Democratic 1922 Incumbent re-elected.
New York 11 James A. O'Leary Democratic 1934 Incumbent re-elected.
New York 12 Samuel Dickstein Democratic 1922 Incumbent re-elected.
New York 13 Louis Capozzoli Democratic 1940 Incumbent re-elected.
New York 14 Arthur George Klein Democratic 1941 (Special) Incumbent re-elected.
New York 15 Michael J. Kennedy Democratic 1938 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
New York 16 William T. Pheiffer Republican 1940 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 17 Joseph C. Baldwin Republican 1941 (Special) Incumbent re-elected.
New York 18 Martin J. Kennedy Democratic 1930 Incumbent re-elected.
New York 19 Sol Bloom Democratic 1923 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Sol Bloom (Democratic) 67.5%
  • Clarence McMillan (Republican) 32.5%
New York 20 Vito Marcantonio Labor 1938 Incumbent re-elected.
New York 21 Joseph A. Gavagan Democratic 1929 (Special) Incumbent re-elected.
New York 22 Walter A. Lynch Democratic 1940 Incumbent re-elected.
New York 23 Charles A. Buckley Democratic 1934 Incumbent re-elected.
New York 24 James M. Fitzpatrick Democratic 1926 Incumbent re-elected.
New York 25 Ralph A. Gamble Republican 1937 (Special) Incumbent re-elected.
New York 26 Hamilton Fish III Republican 1920 Incumbent re-elected.
New York 27 Lewis K. Rockefeller Republican 1937 (Special) Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
New York 28 William T. Byrne Democratic 1936 Incumbent re-elected.
New York 29 E. Harold Cluett Republican 1936 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
New York 30 Frank Crowther Republican 1918 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
New York 31 Clarence E. Kilburn Republican 1940 Incumbent re-elected.
New York 32 Francis D. Culkin Republican 1928 Incumbent re-elected.
New York 33 Fred J. Douglas Republican 1936 Incumbent re-elected.
New York 34 Edwin Arthur Hall Republican 1939 (Special) Incumbent re-elected.
New York 35 Clarence E. Hancock Republican 1927 (Special) Incumbent re-elected.
New York 36 John Taber Republican 1922 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Taber (Republican) 62.6%
  • Charles Osborne (Democratic) 37.4%
New York 37 W. Sterling Cole Republican 1934 Incumbent re-elected.
New York 38 Joseph J. O'Brien Republican 1938 Incumbent re-elected.
New York 39 James Wolcott Wadsworth Jr. Republican 1932 Incumbent re-elected.
New York 40 Walter Gresham Andrews Republican 1930 Incumbent re-elected.
New York 41 Alfred F. Beiter Democratic 1940 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New York 42 John Cornelius Butler Republican 1941 <span style="font-size:85%;">(Special)</span> Incumbent re-elected.
New York 43 Daniel A. Reed Republican 1918 Incumbent re-elected.
New York at-large Matthew J. Merritt Democratic 1934 Incumbent re-elected.
New York at-large Caroline O'Day Democratic 1934 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.

North Carolina

North Carolina was reapportioned from 11 seats to 12, and reorganized the existing 10th and 11th districts (in the mountainous west of the state) into three districts.[4]

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
North Carolina 1 Herbert Covington Bonner Democratic 1940 Incumbent re-elected.
North Carolina 2 John H. Kerr Democratic 1923 (Special) Incumbent re-elected.
North Carolina 3 Graham Arthur Barden Democratic 1934 Incumbent re-elected.
North Carolina 4 Harold D. Cooley Democratic 1934 Incumbent re-elected.
North Carolina 5 John Hamlin Folger Democratic 1941 <span style="font-size:85%;">(Special)</span> Incumbent re-elected.
North Carolina 6 Carl T. Durham Democratic 1938 Incumbent re-elected.
North Carolina 7 J. Bayard Clark Democratic 1928 Incumbent re-elected.
North Carolina 8 William O. Burgin Democratic 1938 Incumbent re-elected.
North Carolina 9 Robert L. Doughton Democratic 1910 Incumbent re-elected.
North Carolina 10 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
North Carolina 11 Alfred L. Bulwinkle
Redistricted from the 10th district
Democratic 1930 Incumbent re-elected.
North Carolina 12 Zebulon Weaver
Redistricted from the 11th district
Democratic 1930 Incumbent re-elected.

North Dakota

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
North Dakota at-large Usher L. Burdick Republican 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Usher L. Burdick (Republican) 30.7%
  • William Lemke (Republican) 23.6%
  • Charles R. Robertson (Independent) 17.3%
  • Halvor L. Halvorson (Democratic) 17.1%
  • Adolph Michelson (Democratic) 11.3%
North Dakota at-large Charles R. Robertson Republican 1940 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Defeated as Independent
Republican hold.

Ohio

Ohio was reapportioned from 24 seats to 23, and removed one of its two at-large seats while leaving the 22 geographical districts unchanged.

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Ohio 1 Charles H. Elston Republican 1938 Incumbent re-elected.
Ohio 2 William E. Hess Republican 1938 Incumbent re-elected.
Ohio 3 Greg J. Holbrock Democratic 1940 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 4 Robert Franklin Jones Republican 1938 Incumbent re-elected.
Ohio 5 Cliff Clevenger Republican 1938 Incumbent re-elected.
Ohio 6 Jacob E. Davis Democratic 1940 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 7 Clarence J. Brown Republican 1938 Incumbent re-elected.
Ohio 8 Frederick C. Smith Republican 1938 Incumbent re-elected.
Ohio 9 John F. Hunter Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 10 Thomas A. Jenkins Republican 1924 Incumbent re-elected.
Ohio 11 Harold K. Claypool Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 12 John M. Vorys Republican 1938 Incumbent re-elected.
Ohio 13 Albert David Baumhart Jr. Republican 1940 Resigned to serve in U. S. Navy
Republican hold.
Ohio 14 Dow W. Harter Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 15 Robert T. Secrest Democratic 1932 Resigned to serve in U. S. Navy
Republican gain.
Ohio 16 William R. Thom Democratic 1940 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 17 J. Harry McGregor Republican 1940 Incumbent re-elected.
Ohio 18 Lawrence E. Imhoff Democratic 1940 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 19 Michael J. Kirwan Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Ohio 20 Martin L. Sweeney Democratic 1931 (Special) Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Michael A. Feighan (Democratic) 61.8%
  • Harry T. Marshall (Republican) 25.1%
  • Marie R. Sweeney (Independent) 13.1%
Ohio 21 Robert Crosser Democratic 1922 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert Crosser (Democratic) 63.8%
  • William J. Rogers (Republican) 34.8%
  • Arnold S. Johnson (Republican) 1.4%
Ohio 22 Frances P. Bolton Republican 1940 Incumbent re-elected.
Ohio at-large George H. Bender Republican 1938 Incumbent re-elected.
Stephen M. Young Democratic 1940 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic loss.

Oklahoma

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Oklahoma 1 Wesley E. Disney Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Oklahoma 2 John Conover Nichols Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Oklahoma 3 Wilburn Cartwright Democratic 1926 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Paul Stewart (Democratic) 78.6%
  • Frank D. McSherry (Republican) 21.4%
Oklahoma 4 Lyle Boren Democratic 1936 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Lyle Boren (Democratic) 56.8%
  • Charles E. Wells (Republican) 43.2%
Oklahoma 5 Mike Monroney Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Oklahoma 6 Jed Johnson Democratic 1926 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jed Johnson (Democratic) 57.9%
  • J. L. Hart Jr. (Republican) 42.1%
Oklahoma 7 Victor Wickersham Democratic 1941 <span style="font-size:85%;">(Special)</span> Incumbent re-elected.
Oklahoma 8 Ross Rizley Republican 1940 Incumbent re-elected.

Oregon

Oregon redistricted from 3 districts to 4 by splitting the old 1st district (the western part of the state except Multnomah County) and putting the southern half (Linn and Lane counties and the counties to the south) into a 4th district.

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Oregon 1 James W. Mott Republican 1932 Incumbent re-elected.
Oregon 2 Walter M. Pierce Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Oregon 3 Homer D. Angell Republican 1938 Incumbent re-elected.
Oregon 4 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.

Pennsylvania

Pennsylvania was reapportioned from 34 to 33 representatives, and redistricted from 34 to 32 geographical districts with one new at-large district. The Philadelphia-area districts were left pretty much unchanged, with the removal of one district in north-central Pennsylvania and another in Pittsburgh and compensating adjustments to nearby districts.

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Pennsylvania 1 Leon Sacks Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 2 James P. McGranery Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 3 Michael J. Bradley Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 4 John E. Sheridan Democratic 1939 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY John E. Sheridan (Democratic) 53.2%
  • Howard T. Scott (Republican) 45.1%
  • Harry J. Greene (Citizens Progressive) 1.6%
  • John A. Oebbecke (Social Reconstruction) 0.1%
Pennsylvania 5 Francis R. Smith Democratic 1940 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 6 Francis J. Myers Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 7 Hugh Scott Republican 1940 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 8 James Wolfenden Republican 1928 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 9 Charles L. Gerlach Republican 1938 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 10 J. Roland Kinzer Republican 1930 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 11 Patrick J. Boland Democratic 1930 Incumbent died May 18, 1942.
New member elected.
Democratic hold.
Pennsylvania 12 Thomas B. Miller Republican 1942 (Special) Incumbent re-elected.
Pennsylvania 13 Ivor D. Fenton Republican 1938 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 14 Guy L. Moser Democratic 1936 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Pennsylvania 15 Wilson D. Gillette Republican 1941 (Special) Incumbent re-elected.
Robert F. Rich
Redistricted from the 16th district
Republican 1930 Incumbent retired.
New member elected.
Republican loss.
Pennsylvania 16 Thomas E. Scanlon
Redistricted from the 30th district
Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 17 J. William Ditter Republican 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 18 Richard M. Simpson Republican 1937 (Special) Incumbent re-elected.
Pennsylvania 19 John C. Kunkel Republican 1938 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 20 Benjamin Jarrett Republican 1936 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Pennsylvania 21 Francis E. Walter Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 22 Harry L. Haines Democratic 1940 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 23 James E. Van Zandt Republican 1938 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 24 J. Buell Snyder Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 25 Charles I. Faddis Democratic 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Pennsylvania 26 Louis E. Graham Republican 1938 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 27 Harve Tibbott Republican 1938 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 28 Augustine B. Kelley Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 29 Robert L. Rodgers Republican 1938 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 30 Samuel A. Weiss
Redistricted from the 31st district
Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 31 Herman P. Eberharter
Redistricted from the 32nd district
Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 32 James A. Wright
Redistricted from the 34th district
Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Elmer J. Holland
Redistricted from the 33rd district
Democratic 1942 (Special) Incumbent retired.
New member elected.
Democratic loss.
Pennsylvania at-large None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.

Rhode Island

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Rhode Island 1 Aime Forand Democratic 1940 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Aime Forand (Democratic) 59.0%
  • Charles H. Eden (Republican) 41.0%
Rhode Island 2 John E. Fogarty Democratic 1940 Incumbent re-elected.

South Carolina

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
South Carolina 1 L. Mendel Rivers Democratic 1940 Incumbent re-elected.
South Carolina 2 Hampton P. Fulmer Democratic 1920 Incumbent re-elected.
South Carolina 3 Butler B. Hare Democratic 1938 Incumbent re-elected.
South Carolina 4 Joseph R. Bryson Democratic 1938 Incumbent re-elected.
South Carolina 5 James P. Richards Democratic 1932 Incumbent re-elected.
South Carolina 6 John L. McMillan Democratic 1938 Incumbent re-elected.

South Dakota

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
South Dakota 1 Karl E. Mundt Republican 1938 Incumbent re-elected.
South Dakota 2 Francis H. Case Republican 1936 Incumbent re-elected.

Tennessee

Tennessee was reapportioned from 9 districts to 10, and added an additional district in the central part of the state, allowing Davidson County to have its own district.

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Tennessee 1 B. Carroll Reece Republican 1932 Incumbent re-elected.
Tennessee 2 John Jennings Republican 1939 (Special) Incumbent re-elected.
Tennessee 3 Estes Kefauver Democratic 1939 <span style="font-size:85%;">(Special)</span> Incumbent re-elected.
  • Green tickY Estes Kefauver (Democratic) 75.6%
  • Walter Higgins (Republican) 19.7%
  • Walter Harris (Independent) 4.6%
Tennessee 4 Albert Gore Sr. Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Tennessee 5 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
Tennessee 6 Percy Priest
Redistricted from the 5th district
Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Tennessee 7 W. Wirt Courtney
Redistricted from the 6th district
Democratic 1939 (Special) Incumbent re-elected.
Tennessee 8 Herron C. Pearson
Redistricted from the 7th district
Democratic 1934 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Tennessee 9 Jere Cooper
Redistricted from the 8th district
Democratic 1928 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jere Cooper (Democratic) 89.3%
  • S. Homer Tatum (Independent) 10.7%
Tennessee 10 Clifford Davis
Redistricted from the 9th district
Democratic 1940 Incumbent re-elected.

Texas

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Texas 1 Wright Patman Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Texas 2 Martin Dies Jr. Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Texas 3 Lindley Beckworth Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Texas 4 Sam Rayburn Democratic 1912 Incumbent re-elected.
Texas 5 Hatton W. Sumners Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Texas 6 Luther A. Johnson Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Texas 7 Nat Patton Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Nat Patton (Democratic) 99.1%
  • A. W. Orr (Republican) 0.9%
Texas 8 Albert Richard Thomas Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Texas 9 Joseph J. Mansfield Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Texas 10 Lyndon B. Johnson Democratic 1937 (Special) Incumbent re-elected.
Texas 11 William R. Poage Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Texas 12 Fritz G. Lanham Democratic 1919 (Special) Incumbent re-elected.
Texas 13 Ed Gossett Democratic 1938 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ed Gossett (Democratic) 98.1%
  • Louis N. Gould (Republican) 1.9%
Texas 14 Richard M. Kleberg Democratic 1931 (Special) Incumbent re-elected.
Texas 15 Milton H. West Democratic 1933 (Special) Incumbent re-elected.
Texas 16 R. Ewing Thomason Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Texas 17 Sam M. Russell Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Texas 18 Eugene Worley Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Texas 19 George H. Mahon Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Texas 20 Paul J. Kilday Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Texas 21 Charles L. South Democratic 1934 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.

Utah

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Utah 1 Walter K. Granger Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Utah 2 J. W. Robinson Democratic 1932 Incumbent re-elected.

Vermont

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Vermont at-large Charles Albert Plumley Republican 1934 Incumbent re-elected.

Virginia

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Virginia 1 S. Otis Bland Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Virginia 2 Winder R. Harris Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Virginia 3 Dave E. Satterfield Jr. Democratic 1937 (Special) Incumbent re-elected.
Virginia 4 Patrick H. Drewry Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Virginia 5 Thomas G. Burch Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Virginia 6 Clifton A. Woodrum Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Virginia 7 Absalom Willis Robertson Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Virginia 8 Howard W. Smith Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Virginia 9 John W. Flannagan Jr. Democratic 1930 Incumbent re-elected.

Washington

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Washington 1 Warren Magnuson Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Washington 2 Henry M. Jackson Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Washington 3 Martin F. Smith Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Washington 4 Knute Hill Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Washington 5 Charles H. Leavy Democratic 1936 Resigned when appointed judge
Republican gain.
Washington 6 John M. Coffee Democratic 1936 Incumbent re-elected.

West Virginia

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
West Virginia 1 Robert L. Ramsay Democratic 1940 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
West Virginia 2 Jennings Randolph Democratic 1932 Incumbent re-elected.
West Virginia 3 Andrew Edmiston Jr. Democratic 1933 (Special) Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
West Virginia 4 George William Johnson Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
West Virginia 5 John Kee Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Kee (Democratic) 57.2%
  • B. F. Howard (Republican) 42.8%
West Virginia 6 Joe L. Smith Democratic 1928 Incumbent re-elected.

Wisconsin

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Wisconsin 1 Lawrence H. Smith Republican 1941 (Special) Incumbent re-elected.
Wisconsin 2 Harry Sauthoff Progressive 1940 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Harry Sauthoff (Progressive) 50.2%
  • Charles Hawks Jr. (Republican) 39.6%
  • Thomas R. Brooks (Democratic) 9.6%
  • Fred A. Hale (Socialist) 0.6%
Wisconsin 3 William H. Stevenson Republican 1940 Incumbent re-elected.
Wisconsin 4 Thaddeus Wasielewski Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Wisconsin 5 Lewis D. Thill Republican 1938 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Wisconsin 6 Frank B. Keefe Republican 1938 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank B. Keefe (Republican) 62.2%
  • Eugene Schallern (Democratic) 20.1%
  • Adam F. Poltl (Progressive) 16.0%
  • John C. Boll (Socialist) 1.7%
Wisconsin 7 Reid F. Murray Republican 1938 Incumbent re-elected.
Wisconsin 8 Joshua L. Johns Republican 1938 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Wisconsin 9 Merlin Hull Progressive 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Merlin Hull (Progressive) 61.8%
  • George H. Hipke (Republican) 32.6%
  • Jack E. Joyce (Democratic) 5.6%
Wisconsin 10 Bernard J. Gehrmann Progressive 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Wyoming

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Wyoming at-large John J. McIntyre Democratic 1940 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Non-voting delegates

Alaska Territory

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Alaska Territory at-large Anthony Dimond Democratic 1932 Incumbent re-elected.

See also

Notes

  1. ^ Maine held its elections September 14, 1942.

References

  1. ^ James A. Hagerty (November 3, 1942). "Only 65% of Vote is Likely Today". The New York Times.
  2. ^ "Our Campaigns - PA District 33 - Special Election Race - May 19, 1942". www.ourcampaigns.com.
  3. ^ "Our Campaigns - CA DIstrict 17 - Special Election Race - Aug 25, 1942". www.ourcampaigns.com.
  4. ^ a b c d e f Martis, Kenneth C. (1982). The Historical Atlas of United States Congressional Districts, 1789-1983. The Free Press. ISBN 0-02-920150-0.
  5. ^ "Our Campaigns - AK Delegate Race - Nov 03, 1942". www.ourcampaigns.com.

Sources

This page was last edited on 25 August 2020, at 11:43
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.