To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
Languages
Recent
Show all languages
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

The Voice of Nepal

From Wikipedia, the free encyclopedia

The Voice of Nepal
The Voice of Nepal - title card.png
GenreReality television
Created byJohn De Mol
Based onThe Voice Series
Directed byLaxman Paudyal
Presented bySushil Nepal, Oshin Sitoula
Country of originNepal
Original language(s)English
Nepali
No. of seasons1
No. of episodes31
Production
Executive producer(s)Pralhad Singh Mahat
Sushil Nepal
Producer(s)
  • ANC Event Management
  • Kuber Dangol
  • Jeevan Acharya
Editor(s)
  • Sohan Manandhar
  • Buddha Ratna Maharjan
  • Sajan Shahi
  • Sudep Shrestha
  • Sandip Rai
Running time60 minutes
Release
Original network
Picture formatHDTV 1080i
Original release25 August 2018 – present
External links
Website
The Voice of Nepal
CoachesDeep Shrestha
Sanup Paudel
Abhaya Subba
Pramod Kharel
Host(s)Sushil Nepal, Oshin Sitaula
BroadcasterKantipur Television Ramailo HD
Winner
CD Vijaya Adhikari (Team Deep)

The Voice of Nepal is the Nepalese format of the international TV singing reality series called The Voice whose first season is won by CD Vijaya Adhikari from Team Deep.

The host of this new series is Sushil Nepal and Oshin Sitoula, the coaches are Deep Shrestha, Sanup Poudel, Abhaya Subba and Pramod Kharel and the series is directed by Laxman Paudyal, the former director of Nepal's first international franchise singing reality show Nepal Idol season one.[1][2][3]

Season summary

     Team Pramod
     Team Sanup
     Team Abhaya
     Team Deep
Season First aired Last aired Winner Runner-up Runner-up Runner-up Winning coach Presenters Coaches (chair's order)
1 2 3 4
1 August 25, 2018 December 16, 2018 CD Vijaya Adhikari Kushal Acharya Saptak Dutraj Shrijay Thapaliya Deep Shrestha Sushil Nepal Oshin Sitoula Pramod Sanup Abhaya Deep
2 TBA TBA TBA TBA TAB TBA TBA TBA TBA TBA TBA

Season 1

The audition for the show (season 1) was taken using The Voice of Nepal app for iOS and Android. In total, 12,000 digital clips were received within 30 days, and it took 20 more days to select 108 participants, among whom, some of them are Non Resident Nepali from Japan, Australia, Dubai, and India.[4][5][6]

The first episode was broadcast on Kantipur TV and on Ramailo HD on 25 August 2018. The show times are every Saturday and Sunday 9:00 pm (NPT) onward.[7]

Blind auditions

Episode 1 (August 25)

Color key
   Coach pressed "I WANT YOU" button
     Artist defaulted to a coach's team
     Artist elected a coach's team
     Artist eliminated with no coach pressing their button
Order Artist Age Hometown Song Coach's and artist's choices
Deep Abhaya Sanup Pramod
1 Apsara Ghimire 22 Udayapur, Nepal "Timi Aayeu"
2 Aarif Rauf 28 Kathmandu, Nepal "Maya Ka Badal"
3 Sushil Gartaula 25 Kathmandu, Nepal "Raag Hamsadhwani"
4 Yester Century 23 Dharan, Nepal "Kata Hideko"
5 Anu Shakya 21 Kathmandu, Nepal "Ko Ho Tyo Jasle Malai"
6 Aashish Gubaju 25 Kathmandu, Nepal "Nachaheko Hoina Timilai"

Episode 2 (August 26)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and artist's choices
Deep Abhaya Sanup Pramod
1 CD Vijaya Adhikari 26 Pokhara, Nepal "Daiba Hey"
2 Annie Shrestha 29 Kathmandu, Nepal "Guras Fulda"
3 Kamal Baraili 32 Itahari, Nepal "Aba Yo Bato"
4 Shrijay Thapaliya 25 Biratnagar, Nepal "Nischal"
5 Santosh Rana 25 Butwal, Nepal "Herda Ramro"
6 Rupesh Parajuli 33 Kakarvitta, Nepal "K Yo Maya Ho"
7 Dambar Hingmang 24 Itahari, Nepal "Jumke Bhulaki”

Episode 3 (September 1)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and artist's choices
Deep Abhaya Sanup Pramod
1 Nawaraj Sapkota 25 Lalitpur, Nepal "Raag Puriya Dhanashree"
2 Surekha Chhetri 28 Guwahati, India "Kusume Rumal"
3 Bibek Pariyar 22 Birgunj, Nepal "Lolayalka Ti Thula"
4 Aashma Adhikari 18 Dharan, Nepal "Chayechha Basanta"
5 Tejendra Gandarbha 28 Bhojpur, Nepal "Bar Kadai Le"
6 Santosh Kalikote 31 Biratnagar, Nepal "K Bhanu Ma Kaso Gari Pare"
7 Ashra Kunwar 24 Lalitpur, Nepal "Whole Lotta Love

Episode 4 (September 2)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and artist's choices
Deep Abhaya Sanup Pramod
1 Rajesh Balkoti 21 Pokhara, Nepal "U Jitera Gai"
2 Mingma Lama 20 Hetauda, Nepal "Pal Pal Timrai Samjhana Ma"
3 Pratisha Rasaili 25 New Delhi, India "Tulsi Aagan Ma Ropaula"
4 Ankit Amaru Shrestha 22 Butwal, Nepal "Parelima"
5 Preshya Lamsal 17 Dang, Nepal "Bahar Sangai Udayo Man"
6 Yogendra Upadhyay 35 Jhapa, Nepal "Mero Aakhamaa Bhardin"
7 Sannidha Thapa 22 Siliguri, India "Blown Away"

Episode 5 (September 8)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and artist's choices
Deep Abhaya Sanup Pramod
1 Mohan Dutraj 47 Kathmandu, Nepal "Yeti Chokho..."
2 Saptak Dutraj 26 Kathmandu, Nepal "Aankhama Timilai"
3 Bidhya Tiwari 24 Hetauda, Nepal "Maan"
4 Karan Dong 20 Jorpati, Nepal "Thinking Out Loud"
5 Bibek Waiba Lama 24 Kathmandu, Nepal "Despacito"
6 Subash Gandarbha 27 Bhojpur, Nepal "Thunche Ko Bhari"
7 Swechchha Thakuri 22 Bhairahawa, Nepal "Jhaile Samma Sansar Ma"

Episode 6 (September 9)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and artist's choices
Deep Abhaya Sanup Pramod
1 Manoj Limbu 29 Jhapa, Nepal "Paisa Haina"
2 Kushal Acharya 20 Kakarvitta, Nepal "Sundarta Ko Timi Udadaran"
3 Suraj Tamang 23 Dharan, Nepal "Malai Chuney Mero Hune"
4 Shreya Rai 18 Dhankuta, Nepal "Don't Let Me Down"
5 Sandip Pariyar 24 Gorkha, Nepal "Suna Katha Euta Geet"
6 Shantim Koirala 28 Okhaldhunga, Nepal "Aadha Umer"
7 Zanak Tamrakar 23 Dadeldhura, Nepal "Sa Karnali"

Episode 7 (September 15)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and artist's choices
Deep Abhaya Sanup Pramod
1 Anu Dhakal 25 Kathmandu, Nepal "Dali Dali Ful Fulyo"
2 Prasan Pariyar 27 Lalitpur, Nepal "Ma Ta Door Dekhi Aaye"
3 Barta Gandarba 32 Bhojpur, Nepal "Hey Meri Aama"
4 Rajesh Khatri 19 Japan "Chahanchu Timilai"
5 Dinesh Neupane 32 Lalbandi, Nepal "Kassari ma bhule"
6 Sujata Thapa 20 Dhading, Nepal "Shape of You"
7 Nishant Dahal 21 Jhapa, Nepal "Ke chha ra Diu"

Episode 8 (September 16)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and artist's choices
Deep Abhaya Sanup Pramod
1 Santosh Ghale Gurunq 25 Chitwan, Nepal "Dukha Diyera Ta"
2 Junu Gautam 36 Siliguri, India "Paaniko foka"
3 Raju Pant 26 Palpa, Nepal "Tolairahe"
6 Sudip Jairu N/A Nepal "Nai Na Bhannu La"
4 Sugama Gautam 19 Kathmandu, Nepal "Raag Bihag"
5 Deepak Sapkota 22 Jhapa, Nepal "Pheri Pheri Timile Malai"
7 Saileshwory Singh 20 Dhangadhi, Nepal "Ali Ali"

Episode 9 (September 22)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and artist's choices
Deep Abhaya Sanup Pramod
1 Benisha Poudel 17 Jhapa, Nepal "Timi Bahek Mero"
2 Raju Tamang 36 Chandragiri, Nepal "Biteka Kura"
3 Amit Thapa Magar 19 Morang, Nepal "Shisir Jahi Ritto"
4 Sunanda Dhakal 26 Sindhupalchowk, Nepal "Kati Kura Nabhanera"
5 Bibek Lama 28 Lalitpur, Nepal "Malai Maaf Garideu"
6 Reet Rana Magar 22 Birgunj, Nepal "Jaba Sandhya Hunchha"
7 Salina Ramudamu 20 Darjeeling, Nepal "Haru Sita Maile"

Episode 10 (September 23)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and artist's choices
Deep Abhaya Sanup Pramod
1 Rahu Bishwas 23 Kathmandu, Nepal "Bhana Timro Maan Ma"
2 Dipesh Lama 20 Gorkha, Nepal "Ishwor Taile Rachera"
3 Ankit Babu Adhikari 28 Kathmandu, Nepal "Sawari Mero Railaima" Team Full
4 Jyovan Bhuju 18 Kathmandu, Nepal "Maya Jalaima"
5 Sonam Lama 33 Kathmandu, Nepal "I Feel Good" Team Full
6 Anish Shrestha 24 Jhapa, Nepal "Mero Geet Merai Pratimbimba"

Coaches' teams

     Winning coach; winners are denoted by boldface.
Season Team Abhaya Team Deep Team Pramod Team Sanup
1 Anu Shakya, Kathmandu
Shrijay Thapaliya, Biratnagar
Ashra Kunwar, Lalitpur
Pratisha Rasaili, New Delhi
Sannidha Thapa, Siliguri
Subash Gandarbha, Bhojpur
Kushal Acharya, Kakarvitta
Shreya Rai, Dhankuta
Annie Shrestha, Kathmandu
Nawaraj Sapkota, Lalitpur
Bibek Pariyar, Birgunj
Ankit Amaru Shrestha, Butwal
Bibek Lama, Kathmandu
Sandip Pariyar, Gorkha
Zanak Tamrakar, Dadeldhura
Sushil Gartaula, Kathmandu
CD Vijaya Adhikari, Pokhara
Rupesh Parajuli, Kakarvitta
Surekha Chhetri, Guwahati
Tejendra Gandarbha, Bhojpur
Yogendra Upadhyay, Jhapa
Swechchha T., Bhairahawa
Suraj Tamang, Dharan

Apsara Ghimire, Udayapur
Ashish Gubaju, Kathmandu
Santosh Rana, Butwal
Rajesh Balkoti, Pokhara
Saptak Dutraj, Kathmandu
Bidhya Tiwari, Kathmandu

Battle rounds

Episode 11 (September 29)

Order Coach Winner Song Loser Coaches' and artists choices
Deep Abhaya Sanup Pramod
1 Abhaya Kushal Acharya "Timro Man" Santosh Ghale N/A
2 Sanup Bidhya Tiwari "Timi Binako Jeevan" Reet Rana Magar N/A
3 Pramod Surekha Chhetri "Khutta Tandai Gara" Swechchhwa Thakuri N/A
4 Deep Bibek Waiba Lama "Pinjadako Suga" Janak Tamraka N/A

Episode 12 (September 30)

Order Coach Winner Song Loser Coaches' and artists choices
Deep Abhaya Sanup Pramod
1 Sanup Shailu RL Singh "Relimai Relimai" Apsara Ghimire N/A
2 Abhaya Anu Sakhya "NaSodha Malai" Sanidhya Thapa N/A
3 Pramod Suraj Tamang "Meri Maal Farkaideu" Rupesh Parajuli N/A
4 Deep Raj Tamang "K Bhanne Hamro Samaye" Dipesh Lama N/A

Episode 13 (October 6)

Order Coach Winner Song Loser Coaches' and artists choices
Deep Abhaya Sanup Pramod
1 Abhaya Ashra Kunwar "Jeet" Shrijaya Thapaliya N/A
2 Deep Annke Shrestha "Chiso Batas Le" Sujata Thapa N/A
3 Pramod Sushil Gartaula "Murchhana" Sugama Gautam N/A
4 Sanup Sunanda Dhakal "Yo Katha Ho" Deepak Sapkota N/A

Episode 14 (October 7)

Order Coach Winner Song Loser Coaches' and artists choices
Deep Abhaya Sanup Pramod
1 Abhaya Shreya Rai "Makhamali" Salina Ramudamu N/A
2 Sanup Saptak Dutraj "Timi Nai Ho" Ashish Gubaju N/A
3 Deep Dinesh Neupane "Timi Mero Radha Piyari" Sandip Pariyar N/A Team Full
4 Pramond Yogendra Upadhyay "Aafnai Jindagi Aafai Lai" CD Vijaya Adhikari

Episode 15 (October 13)

Order Coach Winner Song Loser Coaches' and artists choices
Deep Abhaya Sanup Pramod
1 Pramod Tejendra Gandarbha "Resham Firiri" Barta Gandarva Team Full Team Full
2 Deep Navraj Sapokota "Bhanu Ke Ma & Raag Joq" Rahul Biswas Team Full
3 Sanup Santosh Rana "Chiso Chiso Hawa ma" Rajesh Balkoti Team Full
4 Abhaya Jyovan Bhuju "Kalilo Tamalai" Subash Gandharva

Episode 16 (October 14)

Order Coach Winner Song Loser Coaches' and artists choices
Deep Abhaya Sanup Pramod
1 Deep Bibek Pariyar "Maya Baiguni" Ankit Amaru Team Full Team Full Team Full Team Full
2 Sanup Nishant Dahal "Jindagi Lai Jeet Haina" Ankit Babu
3 Pramod Anish Shrestha "Timro Man Ko Dalio" Raju Panta
4 Abhaya Bibek Lama "Bhatkiyeka Je Hola-" Pritesh Rasaili

Coaches teams after Battle Round. (Stolen artists at the bottom).

Season Team Abhaya Team Deep Team Pramod Team Sanup
1 Anu Shakya, Kathmandu
Ashra Kunwar, Lalitpur

Kushal Acharya, Kakarvitta
Shreya Rai, Dhankuta

Bibek Lama, Kathmandu

Jyovan Bhuju, Kathmandu

Reet Rana Magar, Birgunj

Rahul Bishwas, Kathmandu

Annie Shrestha, Kathmandu

Nabaraj Sapkota, Lalitpur
Bivek Pariyar, Birgunj

Bibek Waiba Lama, Kathmandu

Dinesh Neupane, Lalbandi

Raju Tamang, Chandragiri

Swechhya Thakuri, Bhairahawa

CD Vijaya Adhikari, Pokhara

Sushil Gartaula, Kathmandu
Surekha Chhetri, Guwahati

Suraj Tamang, Dharan

Yogendra Upadhyay, Jhapa
Tejendra Gandarbha, Bhojpur
anish shrestha, Butwal

Shrijay Thapaliya, Biratnagar

Aashish Gubaju, Kathmandu

Santosh Rana, Butwal

Saptak Dutraj, Kathmandu
Bidhya Tiwari, Kathmandu

Shailu RL Singh, Dhangadhi

Nishant Dahal, Jhapa

Sunanda Dhakal, Sindhupalchowk


Sannidhya Thapa, Siliguri

Barta Gandarva, Bhojpur

Live shows

The live shows will begin on 27 October 2018.

Results summary

Result's colour key
     Artist received the fewest votes and was eliminated
     Artist was saved by coach
     Artist won the public vote
     Winner
     Runner-up
     Artist did not perform that week
Weekly results per artist
Contestant Week 1 Week 2 Week 3 Week 4 Week 5 Week 6 Week 7 Finale
Round 1 Round 2 Round 1 Round 2 Round 1 Round 2 Round 1 Round 2 Round 1 Round 2 Round 1 Round 2
CD Vijaya Adhikari Safe Safe Safe Safe Winner
Kushal Acharya Safe Safe Safe Safe Runner-up
Saptak Dutraj Safe Safe
Shrijay Thapaliya Safe Safe
Bidhya Tiwari Eliminated Eliminated (week 7)
Sushil Gartaula Eliminated
Sherya Rai Safe Eliminated
Bibek Waiba Lama Safe Eliminated
Anu Shakya Eliminated Eliminated (week 6)
Shailu RL Singh Eliminated
Raju Tamang Eliminated Eliminated (week 6)
Surekha Chettri Eliminated
Bibek Lama Eliminated Eliminated (week 5)
Swekshya Thakuri Eliminated
Ashish Gubaju Safe Eliminated Eliminated (week 5)
Santosh Rana Eliminated
Ashra Kunwar Safe Eliminated Eliminated (week 4)
Annie Shrestha Safe Eliminated
Suraj Tamang Eliminated Eliminated (week 4)
Sannidhya Thapa Eliminated
Tejendra Gandarva Advanced Immune Immune Immune Not Chosen Eliminated Eliminated (week 3)
Reet Rana Magar Advanced Immune Immune Eliminated
Barta Gandharva Advanced Eliminated Eliminated (week 3)
Bibek Pariyar Coach's Choice Eliminated
Yogendra Upadhaya Eliminated Eliminated (week 2)
Nishant Dahal Eliminated
Nabaraj Sapkota Eliminated Eliminated (week 2)
Jyovan Bhuju Eliminated
Anish Shrestha Eliminated Eliminated (week 1)
Rahul Bishwas Eliminated
Sunanda Dhakal Eliminated Eliminated (week 1)
Dinesh Neupane Eliminated

Week 1: (27–28 October)

This episode aired from 8:30 pm to 10:30pm.

Order Coach Artist Song Result
1 Sanup Saptak Dutraj "Maryo Ni Maryo Ni" Advanced
2 Deep Swekshya Thakuri "Timi Royeko Pal" Advanced
3 Sanup Sunanda Dhakal "Luki Chippi" Eliminated
4 Sanup Barta Gandarva "Timile Ta Haina Timra Bhaka Harule" Advanced
5 Bidhya Tiwari "Taha Chaina Coach's Choice
6 Deep Bibek Pariyar "Tada Bhaigayu Feri" Coach's Choice
7 Dinesh Neupane "Siranma Photo Chha" Eliminated
8 Raju Tamang "Kaile Kai Man Ka Kura" Advanced
Order Coach Artist Song Result
1 Abhaya Rahul Bishwas "Jhilke" Eliminated
2 Pramod Anish Shrestha "Tunguna Ko Dhun Ma" Eliminated
3 Abhaya Reet Rana Magar "Lekali" Advanced
4 Pramod Sushil Gartaula "Yeti Samma" Coach's Choice
5 Abhaya Sherya Rai "Nashalu Timro Herai Le" Coach's Choice
6 Pramod Shrijaya Thapaliya "Ladai" Advanced
7 Abhaya Bibek Lama "Maya Ko Dori Le" Advanced
8 Pramod Tejendra Gandarva "Ghatana" Advanced



Week 2: (3–4 November)

Order Coach Artist Song Result
1 Deep Annie Shrestha "Sapana Bhai" Coach's Choice
2 Abhaya Jyovan Bhuju "Resham" Eliminated
3 Deep Nabaraj Sapkota "Raag Bhimpalasi Eliminated
4 Abhaya Anu Shakya "Diula Yo Jaban" Coach's Choice
5 Deep Bibek Waiba Lama "Komal Tyo Timro" Advanced
6 Abhaya Kushal Acharya "Sanjha Ko Bela" Advanced
7 Deep CD Vijaya Adhikari "Jhirma Uninu Tyo Eauta Kura" Advanced
8 Abhaya Ashra Kunwar "Adhuro Prem" Advanced
Order Coach Artist Song Result
1 Sanup Santosh Rana "Budheskal Ko Lathi" Advanced
2 Pramod Yogendra Upadhaya "Chumera Pana Bhari" Eliminated
3 Sanup Sannidhya Thapa "Har Raat Sapani Ma" Coach's Choice
4 Pramod Ashish Gubaju "Sangai" Coach's Choice
5 Sanup Nishant Dahal "Aankha Bhan Ka Sapana" Eliminated
6 Pramod Surekha Chhetri "Sawane Jhari Ma" Advanced
7 Sanup Shailu RL Singh "Kaha Kaha Dukchha Priye" Advanced
8 Pramod Suraj Tamang "Halla Chalechha" Advanced

Week 3: (10–11 November)

Order Coach Artist Song Result
1 Deep Swechhya Thakuri "Kasari Bhanu Ma" Advanced
2 Sanup Saptak Dutraj "Himali Nepali" Advanced
3 Deep Raju Tamang "Timi Jun Rahar le" Coach's Choice
4 Sanup Barta Gandarva "Bala Joban Khelera Gayo" Eliminated
5 Deep Bibek Pariyar "Maya Ke Hola" Eliminated
6 Sanup Bidhya Tiwari "Samjhana Aie Dincha" Coach's Choice
Order Coach Artist Song Result
1 Pramod Surekha Chhetri "Aja Bara Hate Patuki" Advanced
2 Abhaya Reet Rana Magar "Patuki ma" Eliminated
3 Pramod Tejendra Gandharva "Kaile Maya Gham jastai" Eliminated
4 Abhaya Shreya Rai "Dhankuta ko dada" "Kanchhi nani" Advanced
5 Pramod Sushil Gartaula "Mero Pau ma aja" Coach's Choice
6 Abhaya Kushal Acharya "Ram Sailee & Syndicate (Mashup)" Coach's Choice

Week 4: (17–18 November)

Order Coach Artist Song Result
1 Pramod Ashish Gabaju "Maan Magan" Coach's Choice
2 Sanup Sannidhya Thapa "Bujhai deu" Eliminated
3 Pramod Shrijay Thapaliya "She is The Bomb" Advanced
4 Sanup Santosh Rana "Kasai Lai Paani Ma" Coach's Choice
5 Pramod Suraj Tamang "Ukali Orati Haru Ma" Eliminated
6 Sanup Shailu RL Singh "Laija chari" Advanced
Order Coach Artist Song Result
1 Deep Bibek Waiba Lama "Chyangaba" and "Bloody Revolution" Coach's Choice
2 Abhaya Anu Shakya "Ma Sansar Jitne" Advanced
3 Deep CD Vijaya Adhikari "Damphu Bazar Ma" Advanced
4 Abhaya Ashra Kunwar "Prakriti" Eliminated
5 Deep Annie Shrestha "Jhajhalko Liyera" Eliminated
6 Abhaya Bibek Lama "Sambhodhan" Coach's Choice

Week 5: (24–25 November)

Order Coach Artist Song Result
1 Sanup Santosh Rana "Jaula Railaima" Eliminated
2 Sanup Saptak Dutraj "Sadhai Sadhai" Advanced
3 Pramod Sushil Gartaula "Badal Banaideu" Advanced
4 Pramod Ashish Gubaju "Chari Bharara" Eliminated
Order Coach Artist Song Result
1 Deep Swecha Thakuri "Danfe Jhai Nachne" Eliminated
2 Deep Bibek Waiba Lama "Farki Farki Nahera Malai" Advanced
3 Abhaya Shreya Rai "Kasari Bhanu" Advanced
4 Abhaya Bibek Lama "Kehi mitho baata gara" Eliminated

Week 6: (1–2 December)

Order Coach Artist Song Result
1 Deep CD Vijaya Adhikari "Maili" Advanced
2 Raju Tamang "Are Kyanam" Eliminated
3 Pramod Surekha Chettri "TirKha Lagyo Paani Khaye" Eliminated
4 Srijay Thapalia "Hidne Manchhe Ladchha" Advanced
Order Coach Artist Song Result
1 Sanup Saileshwori RL Singh "Dubana Deu Malai" Eliminated
2 Bidhya Tiwari "Ma Chahi Nepali" Advanced
3 Abhaya Kushal Acharya "Purbai Ramailo" Advanced
4 Anu Shakya "Timro Laagi" Eliminated

Semi finals

Week 7: (8–9 December)

Order Coach Artist Song Result
1 Deep Bibek Waiba Lama "Hamro Nepal Ma" Eliminated
2 Abhaya Shreya Rai "Maiti Ghar" Eliminated
3 Sanup Bidhya Tiwari "Pitch Road" Eliminated
4 Pramod Sushil Gartaula "Aljhechha Kyare Pachhyauri" Eliminated
5 Deep CD Vijaya Adhikari "Pilayo Sathile" Advanced
6 Abhaya Kushal Acharya "Sanjha Ko Bela" Advanced
7 Sanup Saptak Dutraj "Himali Nepali" Advanced
8 Pramod Srijay Thapalia "Adhuro Prem" Advanced

Finale

Order Coach Artist Song Result
1 Abhaya Kushal Acharya "Mercedes Benz" Eliminated
2 Sanup Saptak Dutraj "Galti Mero Chaina" Eliminated
3 Pramod Srijay Thapalia "Bir Bir Bir Gorkhali" Eliminated
4 Deep CD Vijaya Adhikari "Oye Jhuma Jhumkawali" Winner

See also

References

  1. ^ "The Voice of Nepal, Judges". The Voice of Nepal. Retrieved 2017-08-25.
  2. ^ "The Voice of Nepal wraps up regional auditions". kathmandupost.ekantipur.com. Retrieved 5 January 2019.
  3. ^ "अब "The Voice Of Nepal" हाम्रो पात्रोमा | Hamro Patro". www.hamropatro.com. Retrieved 5 January 2019.
  4. ^ "The Voice of Nepal Audition Started Finally". OSNepal.com :: Latest News,Breaking News, Latest, Politics, World, Entertainment, Sports, Technology, Interview, Nepal News. Retrieved 5 January 2019.
  5. ^ "The Voice of Nepal, Digital Audition". The Voice of Nepal. Retrieved 2017-08-26.
  6. ^ "Jagdamba Motors signs up with upcoming Voice of Nepal as the Title Sponsor". sharesansar.com. 15 December 2016. Retrieved 5 January 2019.
  7. ^ "The Voice of Nepal: Abhaya Subba excited about the singing reality show". News, sport and opinion from the Kathmandu Tribune's global edition. 2 April 2018. Retrieved 5 January 2019.

External links

This page was last edited on 5 January 2019, at 14:00
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.