To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
Languages
Recent
Show all languages
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

The Voice Kids (Russia, season 5)

From Wikipedia, the free encyclopedia

The Voice Kids
Season 5
Broadcast from February 2 – April 20, 2018
Coaches
Presenter(s)
Broadcaster Channel One
Winner
Rutger Garecht
Origin Orenburg, Orenburg oblast
Song "Офицеры"
Coach Pelageya
Runner-up
Sofia Fedorova
Chronology

The fifth season of the Russian reality talent show The Voice Kids premiered on February 2, 2018 on Channel One. Dmitry Nagiev returned as the show's presenter. Valery Meladze returned for his second season. Pelageya, who returned for her fourth season after a one-season break, replaced Nyusha. Basta replaced Dima Bilan as a new coach for the show[1]. Rutger Garecht was announced the winner on April 20, 2018, marking Pelageya's first win as a coach and the first female coach to win in the show's history.

Coaches and presenters

The Voice Kids season 5 coaches

There are two changes to the coaching panel from season four. Coach Valery Meladze is joined by Basta and Pelageya, who replaced Dima Bilan and Nyusha.

Also there is a change to the presenters panel from season four. Presenter Dmitry Nagiev is joined by Agata Mutsenietse[2] who replaced Svetlana Zeinalova.

Teams

Colour key
Coaches Top 45 artists
Basta
Sofia Fedorova Akmal Hodzhaniyazov Alexandra Ushakova Elizaveta Labodina Elvira Apsheva
Milena Lukyantseva Darya Sitnikova Viktoria Antonyan Nazgul Otuzova Alina Sidorova
Daya Borisova Erick Panich Mikhail Noginskiy Anastasiya Grigoreva Kirill Rogovets-Zakon
Pelageya
Rutger Garecht Veronika Syromlya Eden Golan Angelina Galetskaya Leonid Novozhilov
Stepan Shlyapkin Alina Domracheva Nikol Alekseeva Mikhail Sandalov Anton Melnikov
Robert Kasyan Lavalina Sandip Nair Veronica Inkiko Zakhar Usenko Darya Volosevich
Valery Meladze
Anastasia Gladilina Olesya Masheiko Tali Kuper Evelina Bolshakova David Khinikadze
Nikita Belko Vadim Yakushev Emilia Khayrieva Sara Abramyan Alisa Khilko
Vadim Tsagareyshvili Maria Magilnaya Aliya Enikeeva Anton Subbotin Kira Danilina
Note: Italicized names are artists who received the Comeback and advanced to the Final.

Blind auditions

Colour key
   Coach pressed his/her "I WANT YOU" button
     Artist defaulted to this coach's team
     Artist elected to join this coach's team
     Artist eliminated with no coach pressing his or her "I WANT YOU" button

Episode 1 (February 2)

The coaches performed "Abracadabra" at the start of the show.

Order Artist Age Origin Song Coach's and contestant's choices
Basta Pelageya Valery
1 Mikhail Sandalov 7 Khimki, Moscow oblast "Очки-тапочки"
2 Milena Lukyantseva 13 Vladivostok, Primorsk krai "Чёрный кот"
3 Michael Pinchuk 11 Novosibirsk, Novosibirsk oblast "The Way You Make Me Feel"
4 Alina Domracheva 9 Balashikha, Moscow oblast "Валенки"
5 Robert Kasyan 13 Krasnodar, Krasnodar krai "Parlami d'Amore Mariu"
6 Aglaya Kukushkina 8 Moscow "Сверчок за печкою"
7 David Khinikadze 9 Moscow "Buleria"
8 Alisa Khilko 10 Moscow "Fallin'"
9 Zakhar Usenko 12 Vladimir, Vladimir oblast "Улица роз"
10 Polina Terekhova 10 Kazan, Tatarstan "Roar"
11 Alexandra Ushakova 15 Mytischi, Moscow oblast "Tough Lover"

Episode 2 (February 9)

Order Artist Age Origin Song Coach's and contestant's choices
Basta Pelageya Valery
1 Daniel Ulbaev 10 Moscow "Симона"
2 Anastasia Gladilina 13 Bryansk, Bryansk oblast "If I Were a Boy"
3 Anton Subbotin 7 Saint Petersburg "Santa Lucia"
4 Veronika Syromlya 13 Sevastopol "Подари мне платок"
5 Maria Rudenko 7 Kazan, Tatarstan "Who's Lovin' You"
6 Rutger Garecht 11 Orenburg, Orenburg oblast "Я милого узнаю по походке"
7 Anastasia Kormishina 10 Penza, Penza oblast "A Song for You"
8 Nikita Belko 12 Minsk, Belarus Belarus "You Raise Me Up"
9 Sofia Fedorova 10 Moscow "Кажется"
10 Egor Ermolaev 11 Moscow "Love Yourself"
11 Viktoria Antonyan 13 Moscow "My Funny Valentine"

Episode 3 (February 16)

Order Artist Age Origin Song Coach's and contestant's choices
Basta Pelageya Valery
1 Aliya Enikeeva 15 Moscow "Дорогой длинною"
2 Andrey Kalashov 8 Nizhniy Novgorod "Attention"
3 Stepan Shlyapkin 11 Rostov-on-Don "Не для тебя"
4 Lavelina Sandip Nair 8 Dubai, UAE United Arab Emirates "Oops!... I Did It Again"
5 Kamilla Astanakulova 14 Termez, Uzbekistan Uzbekistan "Вальс Джульетты"
6 Anton Melnikov 10 Krasnoyarsk, Krasnoyarsk oblast "Мама"
7 Maria Magilnaya 13 Mogilev, Belarus Belarus "Stone Cold"
8 Evelina Bolshakova 9 Moscow "I Just Can't Wait to Be King"
9 Artur Islamov 12 Orenburg, Orenburg oblast "Лучший город Земли"
10 Elvira Apsheva 14 Moscow "Runnin'"
11 Kirill Rogovets-Zakon 13 Kiev, Ukraine Ukraine "Hello"

Episode 4 (February 22)

Order Artist Age Origin Song Coach's and contestant's choices
Basta Pelageya Valery
1 Erik Arakelyan 11 Kaluga, Kaluga oblast "Ах, эта девушка"
2 Nikol Alekseeva 6 Vilnius, Lithuania Lithuania "Любочка"
3 Nazgul Otuzova 14 Yangantau, Bashkortostan "Adagio"
4 Vadim Tsagareyshvili 13 Moscow "Strangers in the Night"
5 Darya Sitnikova 13 Saint Petersburg "Олей"
6 Mikhail Medvedskiy 10 Saint Petersburg "Runaway Baby"
7 Olesya Masheiko 11 Kazan, Tatarstan "Грею счастье"
8 Daniil Kupch 7 Almaty, Kazakhstan Kazakhstan "Ай-яй-яй"
9 Tali Kuper 11 Ashdod, Israel Israel "Who Wants to Live Forever"
10 Anton Panzin 10 Nizhny Novgorod "Locked Out of Heaven"
11 Darya Volosevich 14 Uglich, Yaroslavl oblast "Самый дорогой человек"

Episode 5 (March 7)

Order Artist Age Origin Song Coach's and contestant's choices
Basta Pelageya Valery
1 Leonid Novozhilov 7 Nizhny Novgorod "Белеет мой парус"
2 Veronica Inkiko 13 Monte Castello di Vibio, Italy Italy "Blow Your Mind"
3 Nikita Nikiforov 9 Karabanovo, Vladimir Oblast "Волшебник-недоучка"
4 Elizaveta Labodina 12 Tolyatti, Samara oblast "Something New"
5 Anastasiya Grigoryeva 7 Saint Petersburg "Леди Совершенство"
6 Karen Ayrapetov 14 Moscow "Как ты красива сегодня"
7 Emilia Khayrieva 11 Mamadysh, Tatarstan "Челита"
8 Maria Petrova 13 Moscow "I Got Rhythm"
9 Mikhail Noginskiy 13 Moscow "Love Me Again"
10 Alina Sidorova 14 Saint Petersburg "Я не отступлю"
11 Vadim Yakushev 14 Petrozavodsk, Republic of Karelia "Whole Lotta Love"

Episode 6 (March 16)

Order Artist Age Origin Song Coach's and contestant's choices
Basta Pelageya Valery
1 Yana Pak 6 Khabarovsk, Khabarovsk krai "Эй, вы там наверху!"
2 Erick Panich 13 Vienna, Austria Austria "Radioactive"
3 Darya Cherenkova 12 Moscow "Спят усталые игрушки"
4 Akmal Hodzhaniyazov 14 Saint Petersburg "This Is a Man's World"
5 Kira Danilina 8 Moscow "Let's Twist Again"
6 Michael Heidemann 13 Hamburg, Germany Germany "Funiculì, Funiculà"
7 Sara Abramyan 10 Sukhumi, Abkhazia Abkhazia "Драмы больше нет"
8 Eden Golan 14 Kfar Saba, Israel Israel / Moscow "Love on the Brain" Team full
9 Daniel Yastremskiy 13 Minsk, Belarus Belarus "Зачем тебе любовь моя?"
10 Daya Borisova 13 Barnaul, Altaiskiy krai "Hit 'em Up Style"
11 Angelina Galetskaya 11 Ryazan, Ryazan oblast "Dangerous Woman" Team full

The Battles

The Battles round started with the first half of episode 7 and ended with the first half of episode 9 (broadcast on March 23, 30, 2018; on April 6, 2018). Season five's advisors include: Svetlana Khanova for Team Pelageya and Konstantin Meladze for Team Valery. Contestants who win their battle will advance to the Sing-off rounds.

Colour key
       Artist won the Battle and advanced to the Sing-offs
       Artist was eliminated
Episode Coach Order Winner Song Losers
Episode 7
(March 23)
Valery Meladze 1 Evelina Bolshakova "Вася" Kira Danilina Anton Subbotin
2 Anastasia Gladilina "No Roots" Aliya Enikeeva Maria Magilnaya
3 David Khinikadze "Твои глаза" Vadim Tsagareyshvili Alisa Khilko
4 Olesya Masheiko "Посидим, поокаем" Sara Abramyan Emilia Khayrieva
5 Tali Kuper "Cryin'" Vadim Yakushev Nikita Belko
Episode 8
(March 30)
Pelageya 1 Rutger Garecht "За окошком месяц май" Darya Volosevich Zakhar Usenko
2 Eden Golan "Yalla" Veronica Inkiko Lavalina Sandip Nair
3 Angelina Galetskaya "Volare" Robert Kasyan Anton Melnikov
4 Leonid Novozhilov "Пони" Mikhail Sandalov Nikol Alekseeva
5 Veronika Syromlya "Ой, при лужку, при лужке" Alina Domracheva Stepan Shlyapkin
Episode 9
(April 6)
Basta 1 Sofia Fedorova "Нас не догонят" Kirill Rogovets-Zakon Anastasia Grigoreva
2 Akmal Hodzhaniyazov "Кофе - мой друг" Mikhail Noginskiy Erick Panich
3 Alexandra Ushakova "Single Ladies" Alina Sidorova Daya Borisova
4 Elvira Apsheva "Set Fire to the Rain" Viktoria Antonyan Nazgul Otuzova
5 Elizaveta Labodina "Боже, какой пустяк" Milena Lukyantseva Darya Sitnikova

The Sing-offs

The Sing-offs round started with the second half of episode 7 and ended with the second half of episode 9 (broadcast on March 23, 30, 2018; on April 6, 2018). Contestants who was saved by their coaches will advance to the Final.

Colour key
       Artist was saved by his/her coach and advanced to the Final
      Artist was eliminated but received the Comeback and advanced to the Live Playoffs
Episode Coach Order Artist Song Result
Episode 7
(March 23)
Valery Meladze 1 Evelina Bolshakova "I Just Can't Wait to Be King" Received the Comeback
2 Anastasia Gladilina "If I Were a Boy" Advanced
3 David Khinikadze "Buleria" Received the Comeback
4 Olesya Masheiko "Грею счастье" Received the Comeback
5 Tali Kuper "Who Wants to Live Forever" Advanced
Episode 8
(March 30)
Pelageya 1 Rutger Garecht "Я милого узнаю по походке" Advanced
2 Eden Golan "Love on the Brain" Received the Comeback
3 Angelina Galetskaya "Dangerous Woman" Received the Comeback
4 Leonid Novozhilov "Белеет мой парус" Received the Comeback
5 Veronika Syromlya "Подари мне платок" Advanced
Episode 9
(April 6)
Basta 1 Sofia Fedorova "Кажется" Received the Comeback
2 Akmal Hodzhiniyazov "This is a Man's World" Advanced
3 Alexandra Ushakova "Tough Lover" Advanced
4 Elvira Apsheva "Runnin'" Received the Comeback
5 Elizaveta Labodina "Something New" Received the Comeback

Live shows

Colour key
       Artist was saved by the Public's votes
       Artist received the top performances bonus/bonuses that week
       Artist was eliminated

Week 1: Live Playoffs (April 13)

As with Season 2, each coach saved three artists who were eliminated in the Sing-offs. Playoff results were voted on in real time. Nine artists sang live and six of them were eliminated by the end of the night. Three saved artists advanced to the Final.

Sofia Fedorova (#1), Eden Golan (#2), and Olesya Masheiko (#3) received the top performances bonuses that week.

Episode Coach Order Artist Song Public's vote Result
Episode 10
(April 13)
Pelageya 1 Leonid Novozhilov "Ничего на свете лучше нету" 30.8% Eliminated
2 Eden Golan "Мама моя" 37% Advanced
3 Angelina Galetskaya "History Repeating" 32.2% Eliminated
Valery Meladze 4 Olesya Masheiko "Куда уходит детство" 50.5% Advanced
5 Evelina Bolshakova "Песня царевны Забавы" 20% Eliminated
6 David Khinikadze "Baila Morena" 29.5% Eliminated
Basta 7 Elizaveta Labodina "Лететь" 31.4% Eliminated
8 Sofia Fedorova "Torn" 38.2% Advanced
9 Elvira Apsheva "Разные люди" 30.4% Eliminated
Non-competition performances
Order Performer Song
10.1 Sergey Bezrukov and Team Pelageya
(Leonid Novozhilov, Eden Golan, and Angelina Galetskaya)
"Берёзы"
10.2 Ani Lorak and Team Valery
(Olesya Masheiko, Evelina Bolshakova, and David Khinikadze)
"Сопрано"
10.3 Uma2rman and Team Basta
(Elizaveta Labodina, Sofia Fedorova, and Elvira Apsheva)
"Проститься"

Week 2: Final (April 20)

The Top 9 performed on April 20, 2018. Rutger Garecht (#1 and #2), Sofia Fedorova (#3 and #5), and Akmal Hodzhaniyazov (#4) received the top performances bonuses that week.

Round 1

During the first round of the Final, all of the Top 9 performed for the votes of the public. The artist with the highest amount of votes on each team advanced to the second round of the Final. Left six artists were eliminated by the end of the First Final Round.

Episode Coach Order Artist Song Public's vote Result
Episode 11
(April 20)
Valery Meladze 1 Tali Kuper "Снится сон" 11.2% Eliminated
2 Olesya Masheiko "Аист на крыше" 25.5% Eliminated
3 Anastasia Gladilina "Ой, ты, степь широкая" 63.3% Public's vote
Pelageya 4 Eden Golan "All About That Bass" 8.2% Eliminated
5 Veronika Syromlya "Поговори со мною, мама" 42.8% Eliminated
6 Rutger Garecht "Журавль по небу летит" 49% Public's vote
Basta 7 Akmal Hodzhaniyazov "They Don't Care About Us" 44% Eliminated
8 Sofia Fedorova "Мама" 49.8% Public's vote
9 Alexandra Ushakova "Скандал" 6.2% Eliminated
Non-competition performances
Order Performer Song
11.1 Now United "Summer in the City"
11.2 Valery Meladze and his team
(Tali Kuper, Olesya Masheiko, and Anastasia Gladilina)
"Сэра"
11.3 Pelageya and her team
(Eden Golan, Veronika Syromlya, and Rutger Garecht)
"Цвiте терен"
11.4 Basta and his team
(Akmal Hodzhaniyazov, Sofia Fedorova, and Alexandra Ushakova)
"Сансара"

Round 2

Second Final Round results were voted on in real time. Top 3 artists sang live and Rutger Garecht won the competition.

Episode Coach Artist Order Song Public's vote Result
Episode 11
(April 20)
Basta Sofia Fedorova 3 "На десерт" 26.6% Runner-up
Pelageya Rutger Garecht 2 "Офицеры" 49.1% Winner
Valery Meladze Anastasia Gladilina 1 "Я тебя никогда не забуду" 24.3% Third place
Non-competition performances
Order Performer Song
11.4 Rutger Garecht (winner) "Журавль по небу летит"

Elimination chart

Overall

Colour key
Artist's info
  •      Team Basta
  •      Team Pelageya
  •      Team Valery
Result details
Sing-offs and Live shows results per week
Artist The Sing-offs Live shows
Episode 7 Episode 8 Episode 9 Week 1 Final
Round 1 Round 2
Rutger Garecht Safe Immune Safe Winner
Sofia Fedorova Comeback Safe Safe Runner-up
Anastasia Gladilina Safe Immune Safe Third place
Eden Golan Comeback Safe Eliminated Eliminated (Final Round 1)
Akmal Hodzhaniyazov Safe Immune Eliminated
Tali Kuper Safe Immune Eliminated
Olesya Masheiko Comeback Safe Eliminated
Veronika Syromlya Safe Immune Eliminated
Alexandra Ushakova Safe Immune Eliminated
Elvira Apsheva Comeback Eliminated Eliminated (Week 1)
Evelina Bolshakova Comeback Eliminated
Angelina Galetskaya Comeback Eliminated
David Khinikadze Comeback Eliminated
Elizaveta Labodina Comeback Eliminated
Leonid Novozhilov Comeback Eliminated

Team

Colour key
Artist's info
  •      Team Basta
  •      Team Pelageya
  •      Team Valery
Result details
Artist The Sing-offs Live shows
Episode 7 Episode 8 Episode 9 Week 1 Final
Round 1 Round 2
Sofia Fedorova Comeback Advanced
Check mark.svg
Advanced
Check mark.svg
Runner-up
Check mark.svg
Akmal Hodzhaniyazov Advanced Immune Eliminated
Check mark.svg
Alexandra Ushakova Advanced Immune Eliminated
Elvira Apsheva Comeback Eliminated
Elizaveta Labodina Comeback Eliminated
Rutger Garecht Advanced Immune Advanced
Check mark.svg
Winner
Check mark.svg
Eden Golan Comeback Advanced
Check mark.svg
Eliminated
Veronika Syromlya Advanced Immune Eliminated
Angelina Galetskaya Comeback Eliminated
Leonid Novozhilov Comeback Eliminated
Anastasia Gladilina Advanced Immune Advanced Third place
Tali Kuper Advanced Immune Eliminated
Olesya Masheiko Comeback Advanced
Check mark.svg
Eliminated
Evelina Bolshakova Comeback Eliminated
David Khinikadze Comeback Eliminated

Reception

Rating

Episode Original airdate Production Time slot (UTC+3) Audience Source
Rating Share
1 "The Blind Auditions Premiere" February 2, 2018 (2018-02-02) 501 Friday 9:30 p.m. 6.7 20.5 [3]
2 "The Blind Auditions, Part 2" February 9, 2018 (2018-02-09) 502 Friday 9:30 p.m. 5.6 17.9 [4]
3 "The Blind Auditions, Part 3" February 16, 2018 (2018-02-16) 503 Friday 9:30 p.m. 5.7 17.4 [5]
4 "The Blind Auditions, Part 4" February 22, 2018 (2018-02-22) 504 Thursday 9:30 p.m. 5.4 16.5 [6]
5 "The Blind Auditions, Part 5" March 7, 2018 (2018-03-07) 505 Wednesday 9:30 p.m. 5.0 16.5 [7]
6 "The Blind Auditions, Part 6" March 16, 2018 (2018-03-16) 506 Friday 9:30 p.m. 5.2 17.7 [8]
7 "The Battles and the Sing-offs Premiere" March 23, 2018 (2018-03-23) 507 Friday 9:30 p.m. 5.4 18.2 [9]
8 "The Battles and the Sing-offs, Part 2" March 30, 2018 (2018-03-30) 508 Friday 9:30 p.m. 5.7 18.7 [10]
9 "The Battles and the Sing-offs, Part 3" April 6, 2018 (2018-04-06) 509 Friday 9:30 p.m. 4.6 15.2 [11]
10 "Live Playoffs" April 13, 2018 (2018-04-13) 510 Friday 9:30 p.m. 5.1 17.9 [12]
11 "Live Season Final" April 20, 2018 (2018-04-20) 511 Friday 9:30 p.m. 5.5 20.5 [13]
12 "Best of the Season: On the Highest Note" April 21, 2018 (2018-04-21) 512 Saturday 10:15 a.m. 4.5 14.7 [14]

References

  1. ^ ""The Voice Kids", season 5: the names of the coaches became known - Around the TV". Вокруг ТВ. 
  2. ^ "Agata Mutsenietse replaced Svetlana Zeinalova as a co-presenter in "The Voice Kids"". 7days.ru. January 21, 2018. Retrieved January 22, 2018. 
  3. ^ "The Voice Kids, season 5. The Blind Auditions Premiere". Channel One. February 2, 2018. Retrieved February 3, 2018. 
  4. ^ "The Voice Kids, season 5. The Blind Auditions. Episode 2". Channel One. February 9, 2018. Retrieved February 10, 2018. 
  5. ^ "The Voice Kids, season 5. The Blind Auditions. Episode 3". Channel One. February 16, 2018. Retrieved February 17, 2018. 
  6. ^ "The Voice Kids, season 5. The Blind Auditions. Episode 4". Channel One. February 22, 2018. Retrieved February 23, 2018. 
  7. ^ "The Voice Kids, season 5. The Blind Auditions. Episode 5". Channel One. March 7, 2018. Retrieved March 8, 2018. 
  8. ^ "The Voice Kids, season 5. The Blind Auditions. Episode 6". Channel One. March 16, 2018. Retrieved March 17, 2018. 
  9. ^ "The Voice Kids, season 5. The Battles and the Sing-offs Premiere". Channel One. March 23, 2018. Retrieved March 24, 2018. 
  10. ^ "The Voice Kids, season 5. The Battles and the Sing-offs. Episode 2". Channel One. March 30, 2018. Retrieved March 31, 2018. 
  11. ^ "The Voice Kids, season 5. The Battles and the Sing-offs. Episode 3". Channel One. April 6, 2018. Retrieved April 7, 2018. 
  12. ^ "The Voice Kids, season 5. The Live Playoffs". Channel One. April 13, 2018. Retrieved April 14, 2018. 
  13. ^ "The Voice Kids, season 5. Live Season Final". Channel One. April 20, 2018. Retrieved April 21, 2018. 
  14. ^ "The Voice Kids, season 5. On the Highest Note". Channel One. April 21, 2018. Retrieved April 21, 2018. 
This page was last edited on 20 June 2018, at 21:05
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.