To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
Languages
Recent
Show all languages
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

The Voice Kids (Russia, season 4)

From Wikipedia, the free encyclopedia

The Voice Kids
Season 4
Broadcast from 17 February – 28 April 2017
Coaches
Presenter(s)
Broadcaster Channel One
Winner
Elizaveta Kachurak
Song "Любовь - волшебная страна"
Genre(s) Romance, pop, folk, soul, rock
Coach Dima Bilan
Runner-up
Deniza Khekilaeva
Chronology

The fourth season of the Russian reality talent show The Voice Kids premiered on 17 February 2017 on Channel One. Dmitry Nagiev returns as the show's presenter. Dima Bilan returns as coach. Nyusha and Valery Meladze replaced Pelageya and Leonid Agutin as coaches. Elizaveta Kachurak was announced as the winner of the season, marking Dima Bilan's second win as a coach, and making her the second stolen artist (in Live Playoffs) to win, following Sabina Mustaeva in season 2.[1]

Coaches and presenters

The Voice Kids season 4 coaches

There are two changes to the coaching panel from season three. Coach Dima Bilan is joined by Nyusha and Valery Meladze, who replaced Pelageya and Leonid Agutin.

Also there is a change to the presenters panel from season three. Presenter Dmitry Nagiev is joined by Svetlana Zeinalova, who replaced Valeria Lanskaya.

Teams

Colour key
Coaches Top 45 artists
Dima Bilan
Elizaveta Kachurak Alisa Golomysova Snezhana Shin Milana Pak Nikita Vlasenko
Polina Dmitrenko Kaimakovy Sisters Yury Maksimenkov Karina Ignatyan Valeria Solomykina
Ai-kys Kyrgys Veronika Ustimova Artem Seiranyan Ramiz Rulev Fedor Khvastov
Nyusha
Alina Sansyzbay Yulianna Beregoy Eva Medved Viktoria Drobina Daniel Ismailov
Sofia Myaukina Sofia Fedorova Renata Ramazanova Yana Kulikova Nurlan Ismailov
Stasya Fedorova Alicia James Alena Dykhlina Karine Megrabyan Aleksandra Davydova
Valery Meladze
Deniza Khekilaeva Aleksandr Dudko Stefania Sokolova Levon Galstyan Elizaveta Kuklishina
Aksinya Saprykina Maria Zakharova Roman Trifonov Mikhail Moskalev Snezhana Shiryaeva
Valery Sukharev Danil Musin Madina Muhamedshina Alina Zhiganova Aleksandra Apraksina
Note: Italicized names are stolen constestans (who was eliminated in the Sing-offs, but was stolen in the Live Playoffs and advanced to the Final).

Blind auditions

Colour key
   Coach hit his/her "I WANT YOU" button
     Artist defaulted to this coach's team
     Artist elected to join this coach's team
     Artist's studio version of the song reached "The Voice Kids Russia. Blind Auditions" top 3
     Artist eliminated with no coach pressing his or her "I WANT YOU" button

Episode 1 (17 February)

The coaches performed "Sing" at the start of the show.

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Nyusha Valery
1 Ai-kys Kyrgys 14 Kyzyl "I Will Survive"
2 Alexander Dudko 9 Novy Urengoy "Крылатые качели"
3 Diana Ankudinova 13 Tolyatti "Jodel-time"
4 Valeria Solomykina 14 Lipetsk "Полюшка"
5 Mikhail Moskalev 13 Vitebsk, Belarus Belarus "Granada"
6 Victoria Korobkova 14 Chekhov "Tomorrow Never Dies"
7 Victoria Drobina 15 Moscow "Бросай"
8 Eva Medved 7 Moscow "Hit the Road Jack"
9 Yana Kulikova 13 Orenburg "Sweet People"
10 Vadim Gladkov 13 Krasnokamsk "Я подозвал коня"
11 Alina Zhiganova 12 Moscow "Greedy"

Episode 2 (22 February)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Nyusha Valery
1 Eva Sukmanova 10 Orenburg "А он мне нравится"
2 Sofia Myaukina 14 Mozhaysk "Варто чi ни"
3 Artyom Seiranyan 13 Krasnodar "Highway to Hell"
4 Alicia Kalista James 13 Kostroma "Реченька"
5 Alexandra Davydova 8 Moscow "Lullaby of Birdland"
6 Ilya Lazarev 7 Nizhny Novgorod "Я свободен"
7 Danila Krivov 13 Kaluga "Everybody's Handsome Child"
8 Milana Pak 10 Tashkent, Uzbekistan Uzbekistan "Stone Cold"
9 Ilya Groshev 11 Shatura "Испанское болеро"
10 Madina Muhamedshina 15 Kazan "If I Ain't Got You"
11 Valery Sukharev 13 Moscow "Я буду помнить"

Episode 3 (3 March)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Nyusha Valery
1 Yuri Maksimenkov 7 Omsk "Симона"
2 Snezhana Shiryaeva 14 Sochi "Something New"
3 Ivan Korovin 13 Moscow "Обернитесь"
4 Veronika Ustimova 13 Ulyanovsk "Hurt"
5 Karine Megrabyan 7 Moscow "Я деревенская"
6 Arina Han 14 Almaty, Kazakhstan Kazakhstan "Chandelier"
7 Ramiz Rulev 10 Saint Petersburg "Santa Lucia"
8 Sofia Fes'kova 7 Saint Petersburg "Tell Me Why"
9 Alexandra Apraksina 14 Korolev "Mercy"
10 Elizaveta Kachurak 13 Kalach-na-Donu "Любовь - волшебная страна"
11 Fedor Khvastov 13 Dalnegorsk "Amazing"

Episode 4 (11 March)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Nyusha Valery
1 Elizaveta Kuklishina 10 Simferopol, Crimea "Padam... Padam..."
2 Elizaveta Lebedeva 10 Kaliningrad "Ты дарила мне розы"
3 Roman Trifonov 12 Atkarsk "Песенка Роберта"
4 Kaimakovy Sisters 8/11 Chelyabinsk "Ваня"
5 Alena Dykhlina 13 Moscow "Stayin' Alive"
6 Ivan Yastrebov 14 Volokolamsk "Арго"
7 Alisa Golomysova 7 Bronnitsy "I Go to Sleep"
8 Yulia Martynova 13 Moscow "Соловей"
9 Stefania Sokolova 11 Minsk, Belarus Belarus "Белый снег"
10 Ksenia Neznamova 8 Moscow "Hero"
11 Daniel Ismailov 13 Astrakhan "I Believe I Can Fly"

Episode 5 (17 March)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Nyusha Valery
1 Deniza Khekilaeva 11 Nalchik "Вера"
2 Polina Dmitrenko 7 Tver "And I'm Telling You"
3 Erick Arutyunyan 13 Odessa, Ukraine Ukraine "New York, New York"
4 Elizaveta Perminova 11 Izhevsk "Летела гагара"
5 Nikita Vlasenko 12 Minsk, Belarus Belarus "Звёздочка моя ясная"
6 Renata Ramazanova 11 Vladimir "Ария Мины"
7 Karina Ignatyan 10 Kaluga "Just the Two of Us"
8 Sofia Fedorova 14 Moscow "New York State of Mind"
9 Danil Musin 12 Troitsk "Адажио"
10 Emi Kumamoto 8 Kyoto, Japan Japan "А знаешь, всё ещё будет!.."
11 Aksinya Saprykina 9 Moscow "Moon River"

Episode 6 (24 March)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Nyusha Valery
1 Alina Sansyzbay 9 Almaty, Kazakhstan Kazakhstan "Think"
2 Stasya Fedorova 12 Moscow oblast "Качает, качает"
3 Grigory Turkin 11 Saint Petersburg "Caruso"
4 Maria Zakharova 9 Moscow "Demons"
5 Yuliana Beregoy 12 Orgeev, Moldova Moldova "Skyfall"
6 Snezhana Shin 12 Novorossiysk "Я падаю в небо"
7 Levon Galstyan 10 Yerevan, Armenia Armenia "Spider-Man" Team full
8 Valeria Berkovskaya 12 Moscow "Найти меня" Team full
9 Sofia Ermak 15 Abakan "Derniere dance"
10 Darya Scherbakova 12 Saransk, Mordovia "Обещание"
11 Nurlan Ismailov 11 Naberezhnye Chelny "Позвони"

The Battles

The Battles round started with the first half of episode 7 and ended with the first half of episode 9 (broadcast on 31 March 2017; on 7, 14 April 2017). Contestants who win their battle will advance to the Sing-off rounds.

Color key
       Artist won the Battle and advanced to the Sing-offs
       Artist was eliminated
Episode Coach Order Winner Song Losers
Episode 7
(31 March)
Nyusha 1 Eva Medved' "Коляда" Alexandra Davydova Karine Megrabyan
2 Daniel Ismailov "Ты уйдешь" Alena Dykhlina Alicia James
3 Alina Sansyzbay "Rockabye" Stasya Fedorova Nurlan Ismailov
4 Yulianna Beregoy "Я не отступлю" Yana Kulikova Renata Ramazanova
5 Viktoria Drobina "Bang Bang" Sofia Fedorova Sofia Myaukina
Episode 8
(7 April)
Valery Meladze 1 Deniza Khekilaeva "Love Me Again" Alexandra Apraksina Alina Zhiganova
2 Levon Galstyan "Мечтатели" Danil Musin Valery Sukharev
3 Stefania Sokolova "Oh! Darling" Madina Muhamedshina Snezhana Shiryaeva
4 Alexander Dudko "Первым делом - самолёты" Mikhail Moskalev Roman Trifonov
5 Elizaveta Kuklishina "На дискотеку" Maria Zakharova Aksinya Saprykina
Episode 9
(14 April)
Dima Bilan 1 Milana Pak "The Time of My Life" Fedor Khvastov Ramiz Rulev
2 Nikita Vlasenko "Не опускай глаз" Artyom Seyranyan Veronika Ustimova
3 Snezhana Shin "Hands to Myself" Ai-kys Kyrgys Valeria Solomykina
4 Elizaveta Kachurak "Грею счастье" Karina Ignatyan Kaimakovy Sisters
5 Alisa Golomysova "What's Love Got to Do with It" Yury Maksimenkov Polina Dmitrenko

The Sing-offs

The Sing-offs round started with the second half of episode 7 and ended with the second half of episode 9 (broadcast on 31 March 2017; on 7, 14 April 2017). Contestants who was saved by their coaches will advance to the Final.

Color key
       Artist was saved by his/her coach and advanced to the Final
      Artist was originally eliminated but was stolen in the Live Playoffs and advanced to the Final
       Artist was eliminated in the Live Playoffs
Episode Coach Order Artist Song Result
Episode 7
(31 March)
Nyusha 1 Eva Medved' "Hit the Road Jack" Stolen
2 Daniel Ismailov "I Believe I Can Fly" Eliminated
3 Alina Sansyzbay "Think" Nyusha's choice
4 Yulianna Beregoy "Skyfall" Nyusha's choice
5 Viktoria Drobina "Бросай" Eliminated
Episode 8
(7 April)
Valery Meladze 1 Deniza Khekilaeva "Вера" Valery's choice
2 Levon Galstyan "Spider-Man" Eliminated
3 Stefania Sokolova "Белый снег" Valery's choice
4 Alexander Dudko "Крылатые качели" Stolen
5 Elizaveta Kuklishina "Padam... Padam" Eliminated
Episode 9
(14 April)
Dima Bilan 1 Milana Pak "Stone Cold" Eliminated
2 Nikita Vlasenko "Звёздочка моя ясная" Eliminated
3 Snezhana Shin "Падаю в небо" Dima's choice
4 Elizaveta Kachurak "Любовь - волшебная страна" Stolen
5 Alisa Golomysova "I Go to Sleep" Dima's choice

Live shows

Colour key:

       Artist was saved by the Public's votes
       Artist's studio version of the song reached the top performances that week
       Artist was eliminated

Week 1: Live Playoffs (21 April)

As with Season 2, each coach brought back three artists who was eliminated in the Sing-offs. Playoff results was voted on in real time. Nine artists sang live and six was eliminated by the end of the night. Three saved artists advanced to the Final.

Elizaveta Kachurak (#1), Viktoria Drobina (#2), and Milana Pak (#3) received the top performances bonus this week.

Episode Coach Order Artist Song Public's vote Result
Episode 10
(21 April)
Valery Meladze 1 Levon Galstyan "Sir Duke" 8.7% Eliminated
2 Elizaveta Kuklishina "Песня Звездочёта" 42.6% Eliminated
3 Aleksandr Dudko "Бабушка" 48.7% Public's vote
Nyusha 4 Viktoria Drobina "Сдаться ты всегда успеешь" 28.4% Eliminated
5 Daniel Ismailov "Wonderful Life" 22.3% Eliminated
6 Eva Medved "Помнишь, нас учили быть птицами" 49.3% Public's vote
Dima Bilan 7 Elizaveta Kachurak "Душа" 48.4% Public's vote
8 Nikita Vlasenko "Берега-небеса" 11.3% Eliminated
9 Milana Pak "Human" 40.3% Eliminated
Non-competition performances
Order Performer Song
10.1 MBAND, Levon Galstyan, Elizaveta Kuklishina, Aleksandr Dudko "Она вернётся"
10.2 A-Studio, Viktoria Drobina, Daniel Ismailov, Eva Medved "Папа, мама!"
10.3 Vera Brezhneva, Elizaveta Kachurak, Nikita Vlasenko, Milana Pak "Любовь спасёт мир"

Week 2: Final (28 April)

The Top 9 performed on Friday, 28 April 2017. Deniza Khekilaeva (#1 and #4), Elizaveta Kachurak (#2), Yulianna Beregoy (#3), and Snezhana Shin (#5) received the top performances bonus this week.

Round 1

First Final Round results was voted on in real time. Nine artists sang live and six was eliminated by the end of the First Final Round.

Episode Coach Order Artist Song Public's vote Result
Episode 11
(28 April)
Valery Meladze 1 Aleksandr Dudko "Я милого узнаю по походке" 34% Eliminated
2 Stefania Sokolova "Времени нет" 16.1% Eliminated
3 Deniza Khekilaeva "Маэстро" 49.9% Public's vote
Nyusha 4 Eva Medved "I Was Made for Lovin' You" 23.7% Eliminated
5 Yulianna Beregoy "Lupii" 33.6% Eliminated
6 Alina Sansyzbay "Шагай" 42.7% Public's vote
Dima Bilan 7 Snezhana Shin "Внеорбитные" 24.1% Eliminated
8 Elizaveta Kachurak "Молитва" 49.9% Public's vote
9 Alisa Golomysova "It's Not Right but It's Okay" 26% Eliminated
Non-competition performances
Order Performer Song
11.1 Danil Pluzhnikov "Два орла"
11.2 Valery Meladze and his team (Aleksandr Dudko, Stefania Sokolova, and Deniza Khekilaeva) "Девушки из высшего общества"
11.3 Nyusha and her team (Eva Medved, Yulianna Beregoy, and Alina Sansyzbay) "Выбирать чудо"
11.4 Dima Bilan and his team (Snezhana Shin, Elizaveta Kachurak, and Alisa Golomysova) "Написать тебе песню"

Round 2

Second Final Round results was voted on in real time. Three artists sang live and Elizaveta Kachurak has won the competition.

Episode Coach Artist Order Solo Song (no.2) Vote Result
Episode 11
(28 April)
Dima Bilan Elizaveta Kachurak 3 "Reflection" 46.6% Winner
Nyusha Alina Sansyzbay 2 "Queen of the Night" 15.9% Third place
Valery Meladze Deniza Khekilaeva 1 "Мама" 37.5% Runner-up
Non-competition performances
Order Performer Song
11.5 Elizaveta Kachurak (winner) "Любовь - волшебная страна"
11.6 All artists of the 4th season "Голос"

Elimination chart

Overall

Colour key
Artist's info
Result details
Sing-offs and Live show results per week
Artist The Sing-offs Live shows
Episode 7 Episode 8 Episode 9 Week 1 Finals
Round 1 Round 2
Elizaveta Kachurak Safe Safe Safe Winner
Deniza Khekilaeva N/A Safe Safe Runner-up
Alina Sansyzbay Safe Safe Third place
Aleksandr Dudko Safe Safe Eliminated Eliminated (Final Round 1)
Yulianna Beregoy Safe Eliminated
Alisa Golomysova Safe Eliminated
Snezhana Shin Safe Eliminated
Eva Medved Safe Safe Eliminated
Stefania Sokolova Safe Eliminated
Elizaveta Kuklishina Safe Eliminated Eliminated (Week 1)
Milana Pak Safe Eliminated
Viktoria Drobina Safe Eliminated
Daniel Ismailov Safe Eliminated
Nikita Vlasenko Safe Eliminated
Levon Galstyan Safe Eliminated

Team

Colour key
Artist's info
Result details
Artist The Sing-offs Live shows
Episode 7 Episode 8 Episode 9 Week 1 Finals
Round 1 Round 2
Elizaveta Kachurak Stolen Advanced
Check mark.svg
Advanced
Check mark.svg
Winner
Alisa Golomysova Coach's Choice Eliminated
Snezhana Shin Coach's Choice Eliminated
Check mark.svg
Milana Pak Stolen Eliminated
Check mark.svg
Nikita Vlasenko Stolen Eliminated
Alina Sansyzbay Coach's Choice Advanced Third place
Yulianna Beregoy Coach's Choice Eliminated
Check mark.svg
Eva Medved Stolen Advanced Eliminated
Viktoria Drobina Stolen Eliminated
Check mark.svg
Daniel Ismailov Stolen Eliminated
Deniza Khekilaeva Coach's Choice Advanced
Check mark.svg
Runner-up
Check mark.svg
Aleksandr Dudko Stolen Advanced Eliminated
Stefania Sokolova Coach's Choice Eliminated
Elizaveta Kuklishina Stolen Eliminated
Levon Galstyan Stolen Eliminated

Contestants who appeared on previous shows or seasons

Reception

Ratings

Episode Original airdate Production Time slot (UTC+3) Audience Source
Rating Share
1 "The Blind Auditions Premiere" February 17, 2017 (2017-02-17) 401 Friday 9:30 p.m. 8.1 23.9 [2]
2 "The Blind Auditions, Part 2" February 22, 2017 (2017-02-22) 402 Wednesday 9:30 p.m. 7.2 21.4 [3]
3 "The Blind Auditions, Part 3" March 3, 2017 (2017-03-03) 403 Friday 9:30 p.m. 7.0 20.8 [4]
4 "The Blind Auditions, Part 4" March 11, 2017 (2017-03-11) 404 Saturday 9:20 p.m. 5.5 15.8 [5]
5 "The Blind Auditions, Part 5" March 17, 2017 (2017-03-17) 405 Friday 9:30 p.m. 7.3 22.8 [6]
6 "The Blind Auditions, Part 6" March 24, 2017 (2017-03-24) 406 Friday 9:30 p.m. 6.8 21.2 [7]
7 "The Battles and the Sing-offs Premiere" March 31, 2017 (2017-03-31) 407 Friday 9:30 p.m. 6.8 21.4 [8]
8 "The Battles and the Sing-offs, Part 2" April 7, 2017 (2017-04-07) 408 Friday 9:30 p.m. 5.7 18.7 [9]
9 "The Battles and the Sing-offs, Part 3" April 14, 2017 (2017-04-14) 409 Friday 9:30 p.m. 6.0 19.4 [10]
10 "Live Playoffs" April 21, 2017 (2017-04-21) 410 Friday 9:30 p.m. 5.1 17.3 [11]
11 "Live Season Final" April 28, 2017 (2017-04-28) 411 Friday 9:30 p.m. 5.4 19.7 [12]
12 "Best of the Season: On the Highest Note" April 29, 2017 (2017-04-29) 412 Saturday 10:15 a.m. 5.0 17.9 [13]

References

  1. ^ http://www.1tv.ru/shows/golos-deti-4/talents/elizaveta-kachurak
  2. ^ "The Voice Kids, season 4. The Blind Auditions Premiere". Channel One. February 17, 2017. Retrieved February 18, 2017. 
  3. ^ "The Voice Kids, season 4. The Blind Auditions. Episode 2". Channel One. February 22, 2017. Retrieved February 23, 2017. 
  4. ^ "The Voice Kids, season 4. The Blind Auditions. Episode 3". Channel One. March 3, 2017. Retrieved March 4, 2017. 
  5. ^ "The Voice Kids, season 4. The Blind Auditions. Episode 4". Channel One. March 11, 2017. Retrieved March 12, 2017. 
  6. ^ "The Voice Kids, season 4. The Blind Auditions. Episode 5". Channel One. March 17, 2017. Retrieved March 18, 2017. 
  7. ^ "The Voice Kids, season 4. The Blind Auditions. Episode 6". Channel One. March 24, 2017. Retrieved March 25, 2017. 
  8. ^ "The Voice Kids, season 4. The Battles and the Sing-offs Premiere". Channel One. March 31, 2017. Retrieved April 1, 2017. 
  9. ^ "The Voice Kids, season 4. The Battles and the Sing-offs. Episode 2". Channel One. April 7, 2017. Retrieved April 8, 2017. 
  10. ^ "The Voice Kids, season 4. The Battles and the Sing-offs. Episode 3". Channel One. April 14, 2017. Retrieved April 15, 2017. 
  11. ^ "The Voice Kids, season 4. Live Playoffs". Channel One. April 21, 2017. Retrieved April 22, 2017. 
  12. ^ "The Voice Kids, season 4. Live Season Final". Channel One. April 28, 2017. Retrieved April 29, 2017. 
  13. ^ "The Voice Kids, season 4. Best of the Season". Channel One. April 29, 2017. Retrieved April 29, 2017. 
This page was last edited on 13 May 2018, at 11:30.
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.