To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
Languages
Recent
Show all languages
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

The Voice Kids (Russia, season 1)

From Wikipedia, the free encyclopedia

The Voice Kids
Season 1
Broadcast from 28 February – 25 April 2014
Coaches
Presenter(s)
Broadcaster Channel One
Winner
Alisa Kozhikina
Origin Uspenka, Kurskaya oblast /
Saint Petersburg
Song "My All"
Genre(s) Pop, rock, soul
Coach Maxim Fadeev
Runner-up
Ragda Khanieva
Chronology

The first season of the TV show The Voice Kids was broadcast on Channel One from February 28 to April 25, 2014. Alisa Kozhikina was announced the winner on April 25, 2014, marking Maxim Fadeev's first win as a coach.

Coaches and presenters

The Voice Kids season 1 coaches

Dima Bilan, Pelageya, and Maxim Fadeev become coaches of season one.

Dmitry Nagiev and Natalia Vodianova become presenters of season one.

Teams

Colour key
Coaches Top 45 Artists
Dima Bilan
Lev Akselrod Kristian Kostov Viktoria Volkova Aigul Valiulina Syuzanna Mhitaryan
Alen Ershov Ilya Bortkov Nika Terenteva Polina Bogusevich Maria Yushina
Danil Kuznetsov Evgeniy Shkunov Tatiana Gevorgyan Kristina Kukasyan Mishel Petrovich
Pelageya
Ragda Khanieva Anastasia Titova Elizaveta Puris Arina Petrova David Sanikidze
Irakliy Intskirvelli Vladlena Kotova Anna Zaets Darya Lebedeva Rodion Trusov
Arina Danilova Viktoria Ogannisyan Volskie Sisters Olga Sarakanidi Roman Mishukov
Maxim Fadeev
Alisa Kozhikina Ivailo Filippov Grant Melikyan Anna Egorova Diana Khitarova
Viktoria Solomakhina Irina Morozova Ekaterina Kosolapova Darina Ivanova Sofia Fisenko
Maria Sverdyukova Sofia Golubeva Margarita Volkova Shuhrat Turdyhodzhaev Ksenia Chudakova

Blind auditions

Colour key
   Coach hit his/her "I WANT YOU" button
     Artist defaulted to this coach's team
     Artist elected to join this coach's team
     Artist eliminated with no coach pressing his or her "I WANT YOU" button

Episode 1 (February 28)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Pelageya Maxim
1 Nika Terenteva 8 Vladivostok "Птица"
2 Lev Akselrod 13 Moscow "Tell Me Why"
3 Alexandra Klyus 13 Moldova "Если в сердце живёт любовь"
4 Polina Bogusevich 10 Moscow "Think"
5 Alexander Lazin 14 Krasnoyarsk "Whataya Want From Me"
6 Margarita Volkova 13 Nizhniy Novgorod "А знаешь, всё ещё будет!.."
7 Olga Sarakanidi 8 Sochi "A Tisket, A Tasket"
8 Anna Egorova 13 Moscow "Улыбайся"
9 Zulfat Gabdulin 13 Kazan "At Last"
10 Mishel Petrovich 13 Moscow "Skyfall"
11 David Sanikidze 13 Mezhdurechensk "Лучший город Земли"
12 Anastasia Dyatlova 10 Moscow "В горнице"
13 Grant Melikyan 13 Ivanovo "Torna a Surriento"

Episode 2 (March 8)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Pelageya Maxim
1 Ilya Bortkov 10 Moscow "Kiss"
2 Aigul Valiulina 13 Kazan "Нарисовать мечту"
3 Arina Danilova 9 Yakutsk "Quizás, quizás, quizás"
4 Mark Potapov 9 Moscow "Лучший город Земли"
5 Ivetta Vladimirova 12 Moscow "The Girl From Ipanema"
6 Roman Mishukov 12 Dmitrov "Santa Lucia"
7 Maria Yushina 14 Rybnoe "Smile"
8 Shuhrat Turdyhodjaev 11 Tashkent, Uzbekistan Uzbekistan "Простая песня"
9 Ulyana Kuznetsova 10 Orenburg "Хороший парень"
10 Darina Ivanova 14 Kiev, Ukraine Ukraine "Believe Me"
11 Viktoria Solomakhina 10 Voronezh "Однажды в декабре"
12 Viktor Borisov 11 Volzhsky "Пароход"
13 Irina Morozova 14 Rostov-na-Donu "Non, je ne regrette rien"

Episode 3 (March 14)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Pelageya Maxim
1 Diana Khitarova 10 Moscow "Reflection"
2 Katrina Paula Diringa 8 Riga, Latvia Latvia "Снег"
3 Kristian Kostov 14 Moscow "If I Ain't Got You"
4 Arina Petrova 9 Izhevsk "Птица"
5 Artem Sigalov 12 Moscow "Скажите, девушки"
6 Syuzanna Mhitaryan 14 Moscow "Domino (song)"
7 Alen Ershov 12 Moscow "Красный конь"
8 Vladlena Kotova 12 Ramenskoe "Torna a Surriento"
9 Sofia Golubeva 12 Moscow "Я вернусь"
10 Viktoria Ogannisyan 13 Moscow "Ария Дивы Плавалгуны"
11 Elisey Nikandrov 12 Ulyanovsk "Mamma"
12 Rushana Valieva 14 Bashkortostan "А знаешь, всё ещё будет!.."
13 Anastasia Titova 13 Saint Petersburg "Moon River"

Episode 4 (March 21)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Pelageya Maxim
1 Maria Sverdyukova 8 Vladimir "Jamaica"
2 Yan Gorshenin 14 Samara "Симона"
3 Elizaveta Puris 9 Moscow "Mamma Knows Best"
4 Danil Kuznetsov 13 Ekaterinburg "Sway"
5 Anna Zabolotnikova 10 Sinyavino "В горнице"
6 Volskie Sisters 10/14 Saint Petersburg "Mamma"
7 Darya Lebedeva 10 Arzamas "Птица"
8 Evgeniy Shkunov 14 Moscow "Home"
9 Tatiana Gevorgyan 11 Krasnodar "Нежность"
10 Anna Muzafarova 11 Chelyabinsk "Reflection"
11 Yana Barinova 12 Lepel, Belarus Belarus "Зурбаган"
12 Sofia Fisenko 11 Novomoscovsk "Once Upon a December"
13 Irakliy Intskirvelli 12 Korolev "It's a Man's World"

Episode 5 (March 28)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Pelageya Maxim
1 Ragda Khanieva 12 Moscow "And I'm Telling You"
2 Ksenia Chudakova 11 Orenburg "А знаешь, всё ещё будет!.."
3 Anton Savkin 14 Lipetsk "Скажите, девушки"
4 Kristina Kukasyan 13 Maikop "Think"
5 Vilena Hikmatullina 8 Kazan "Нарисовать мечту"
6 Ivailo Filippov 14 Moscow "It's a Man's World"
7 Madina Muhamedshina 12 Kazan "Call Me Maybe"
8 Alisa Kozhikina 10 Uspenka "Sunny"
9 Egor Martynenko 12 Saint Petersburg "Пароход"
10 Viktoria Volkova 13 Vologda "Smile"
11 Anna Zaets 12 Moscow "Non, je ne regrette rien" Team full
12 Rodion Trusov 11 Omsk "Santa Lucia"
13 Ekaterina Kosolapova 10 Severodvinsk "Mamma Knows Best" Team full

The Battles

The Battles round started with the first half of episode 6 and ended with the first half of episode 8 (broadcast on April 4, 11, 18, 2014). Contestants who win their battle will advance to the Playoff rounds.

Colour key
       Artist won the Battle and advanced to the Sing-offs
       Artist was eliminated
Episode Coach Order Winner Song Losers
Episode 6
(April 4)
Dima Bilan 1 Viktoria Volkova "Ту-лу-ла" Nika Terenteva Tatiana Gevorgyan
2 Susanna Mkhitaryan "Dance with Somebody" Maria Yushina Mishel Petrovich
3 Kristian Kostov "Эта музыка" Evgeniy Shkunov Ilya Bortkov
4 Aigul Valiulina "Wannabe" Polina Bogusevich Kristina Kukasyan
5 Lev Akselrod "Я буду помнить" Alen Ershov Danil Kuznetsov
Episode 7
(April 11)
Pelageya 1 David Sanikidze "Тополя" Roman Mishukov Rodion Trusov
2 Elizaveta Puris "Skyfall" Anna Zaets Volskie Sisters
3 Anastasia Titova "Ave Maria" Viktoria Ogannisyan Vladlena Kotova
4 Arina Petrova "Ночка луговая" Darya Lebedeva Olga Sarakanidi
5 Ragda Khanieva "Feeling Good" Irakliy Intskirvelli Arina Danilova
Episode 9
(April 18)
Maxim Fadeev 1 Anna Egorova "Потанцуем, Джек" Shuhrat Turdyhodjaev Darina Ivanova
2 Alisa Kozhikina "Боль" Maria Sverdyukova Viktoria Solomakhina
3 Ivailo Filipov "I Wish" Irina Morozova Sofia Golubeva
4 Margarita Volkova "Высоко" Grant Melikyan Ekaterina Kosolapova
5 Diana Khitarova "Wrecking Ball" Ksenia Chudakova Sofia Fisenko

The Sing-offs

The Sing-offs round started with the second half of episode 6 and ended with the second half of episode 8 (broadcast on April 4, 11, 18, 2014). Contestants who was saved by their coaches will advance to the Final.

Colour key
       Artist was saved by his/her coach and advanced to the Final
       Artist was eliminated
Episode Coach Order Artist Song Result
Episode 6
(April 4)
Dima Bilan 1 Viktoria Volkova "Smile" Eliminated
2 Syuzanna Mhitaryan "Domino" Eliminated
3 Kristian Kostov "If I Ain't Got You" Dima's choice
4 Aigul Valiulina "Нарисовать мечту" Eliminated
5 Lev Akselrod "Tell Me Why" Dima's choice
Episode 7
(April 11)
Pelageya 1 David Sanikidze "Лучший город Земли" Eliminated
2 Elizaveta Puris "Mamma Knows Best" Eliminated
3 Anastasia Titova "Moon River" Pelageya's choice
4 Arina Petrova "Птица" Eliminated
5 Ragda Khanieva "And I'm Telling You" Pelageya's choice
Episode 8
(April 18)
Maxim Fadeev 1 Anna Egorova "Улыбайся" Eliminated
2 Alisa Kozhikina "Sunny" Maxim's choice
3 Ivailo Filipov "It's a Man's World Maxim's choice
4 Grant Melikyan "Torna a Surriento" Eliminated
5 Diana Khitarova "Reflection" Eliminated

Live shows

Colour key:

       Artist was saved by the Public's votes
       Artist was eliminated

Week 1: Final (April 25)

The Top 9 performed on Friday, April 25, 2014.

Round 1

First Final Round results was voted on in real time. Six artists sang live and three was eliminated by the end of the First Final Round.

Episode Coach Order Artist Song Public's vote Result
Episode 11
(April 25)
Dima Bilan 1 Lev Akselrod "Замок из дождя" 60.2% Public's vote
2 Kristian Kostov "Знаешь" 39.8% Eliminated
Pelageya 3 Anastasia Titova "Лебединая верность" 48.4% Eliminated
4 Ragda Khanieva "Путь" 51.6% Public's vote
Maxim Fadeev 5 Alisa Kozhikina "The Best" 85% Public's vote
6 Ivailo Filipov "Blue Suede Shoes" 15% Eliminated
Non-competition performances
Order Performer Song
9.1 Lev Akselrod, Kristian Kostov, Ragda Khanieva, Anastasia Titova, Alisa Kozhikina, and Ivailo Filipov "Black or White"
9.2 Dima Bilan and his team (Lev Akselrod and Kristian Kostov) "На берегу неба"
9.3 Pelageya and her team (Ragda Khanieva and Anastasia Titova) "Конь"
9.4 Maxim Fadeev and his team (Alisa Kozhikina and Ivailo Filipov) "Twist and Shout"

Round 2

Second Final Round results was voted on in real time. Three artists sang live and Alisa Kozhikina won the competition.

Episode Coach Artist Order Solo Song (no.2) Vote Result
Episode 11
(April 25)
Dima Bilan Lev Akselrod 1 "The Show Must Go On" 17.1% Third place
Pelageya Ragda Khanieva 2 "Friends Will Be Friends" 24.7% Runner-up
Maxim Fadeev Alisa Kozhikina 3 "My All" 58.2% Winner
Non-competition performances
Order Performer Song
9.5 Alisa Kozhikina (winner) "The Best"
9.6 All artists of the 1st season "Это финал"

Elimination chart

Overall

Colour key
Artist's info
Result details
Sing-offs and Finals results per week
Artist The Sing-offs Live show
Episode 6 Episode 7 Episode 8 Finals
Round 1 Round 2
Alisa Kozhikina N/A Safe Safe Winner
Ragda Khanieva N/A Safe N/A Safe Runner-up
Lev Akselrod Safe N/A Safe Third place
Anastasia Titova N/A Safe N/A Eliminated Eliminated (Final Round 1)
Kristian Kostov Safe N/A Eliminated
Ivailo Filipov N/A Safe Eliminated
Anna Egorova N/A Eliminated Eliminated (Episode 8)
Grant Melikyan N/A Eliminated
Diana Khitarova N/A Eliminated
David Sanikidze N/A Eliminated Eliminated (Episode 7)
Elizaveta Puris N/A Eliminated
Arina Petrova N/A Eliminated
Viktoria Volkova Eliminated Eliminated (Episode 6)
Syuzanna Mhitaryan Eliminated
Aigul Valiulina Eliminated

Team

Colour key
Artist's info
Result details
Artist The Sing-offs Live shows
Episode 6 Episode 7 Episode 8 Finals
Round 1 Round 2
Lev Akselrod Coach's Choice N/A Public's Vote Third place
Kristian Kostov Coach's Choice N/A Eliminated
Viktoria Volkova Eliminated
Syuzanna Mhitaryan Eliminated
Aigul Valiulina Eliminated
Ragda Khanieva N/A Coach's Choice N/A Public's vote Runner-up
Anastasia Titova N/A Coach's Choice N/A Eliminated
David Sanikidze N/A Eliminated
Elizaveta Puris N/A Eliminated
Arina Petrova N/A Eliminated
Alisa Kozhikina N/A Coach's Choice Public's Vote ✓ Winner
Ivailo Filipov N/A Coach's Choice Eliminated
Anna Egorova N/A Eliminated
Grant Melikyan N/A Eliminated
Diana Khitarova N/A Eliminated

Reception

Ratings

Episode Original airdate Production Time slot (UTC+3) Audience
Rating Share
1 "The Blind Auditions Premiere" February 28, 2014 (2014-02-28) 101 Friday 9:30 p.m. 8.6 24.8
2 "The Blind Auditions, Part 2" March 8, 2014 (2014-03-08) 102 Saturday 9:30 p.m. 7.7 22.5
3 "The Blind Auditions, Part 3" March 14, 2014 (2014-03-14) 103 Friday 9:30 p.m. 8.6 27.0
4 "The Blind Auditions, Part 4" March 21, 2014 (2014-03-21) 104 Friday 9:30 p.m. 9.0 29.1
5 "The Blind Auditions, Part 5" March 28, 2014 (2014-03-28) 105 Friday 9:30 p.m. 9.5 29.5
6 "The Battles and the Sing-offs Premiere" April 4, 2014 (2014-04-04) 106 Friday 9:30 p.m. 8.6 25.2
7 "The Battles and the Sing-offs, Part 2" April 11, 2014 (2014-04-11) 107 Friday 9:30 p.m. 9.0 28.5
8 "The Battles and the Sing-offs, Part 3" April 18, 2014 (2014-04-18) 108 Friday 9:30 p.m. 8.9 28.1
9 "Live Season Final" April 25, 2014 (2014-04-25) 109 Friday 9:30 p.m. 8.9 27.7

References


External links

This page was last edited on 21 September 2018, at 16:52
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.