To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
Languages
Recent
Show all languages
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

The Voice (Russia season 5)

From Wikipedia, the free encyclopedia

The Voice
Season 5
Broadcast from 2 September – 30 December 2016
Coaches
Presenter(s) Dmitry Nagiev
Broadcaster Channel One
Winner
Darya Antonyuk
Origin Zelenogorsk, Krasnoyarsk Krai
Song "Дорогой длинною"
Genre(s) Pop, rock, soul
Coach Leonid Agutin
Runner-up
Alexander Panayotov
Chronology

The fifth season of the Russian reality talent show The Voice premiered on 2 September 2016 on Channel One with Polina Gagarina and Grigory Leps returned as coaches alongside Dima Bilan and Leonid Agutin, who returned after a one-season break. Dmitry Nagiev returned as the show's presenter. Darya Antonyuk was announced the winner on 30 December 2016 marking Leonid Agutin's first win as a coach.[1]

Innovations

Special episodes of the Blind Auditions

Special episodes include all the performances of the previous episode, and also its include the best performances of those Artists who didn't pass Blind auditions and whose performances were not shown in the previous episode.

Coaches and presenter

There are two changes to the coaching panel from season four. Dima Bilan and Leonid Agutin returned from their hiatus and rejoined Polina Gagarina and Grigory Leps.

Dmitry Nagiyev returns for his 5th season as a presenter.

Teams

Colour key

Coaches Top 57 artists
Dima Bilan
Kairat Primberdiev Oleg Kondrakov Oksana Kazakova Tornike Kvitatiani Oleg Sidorov Valeria Gekhner
Alena Pol Yan Mayers Yury Yushkevich Sardor Milano Vladi Blaiberg Polina Kuzovkova
Aleksey Romanov Veriko Tukhashvili Aurika Mgoi Ekaterina Gordon
Polina Gagarina
Sardor Milano Mikhail Zhitov Tatiana Shamanina Ekaterina Kovskaya Adelina Moiseeva Hensley Poynen
Romchi Aminata Savadogo Aleksandra Gomel Ilya Khvostov Luiza Imangulova Bazhana Zhivotkova
Yulia Litosh Charlie Armstrong Aslan Ahmadov Elena Ekimova
Leonid Agutin
Darya Antonyuk Ksenia Korobkova Vadim Kapustin Vladi Blaiberg Elena Alekseeva Nikole Knaus
Willie Key Vladislav Vengley Boris Sheshera Adelina Moiseeva Kairat Primberdiev Alla Goloviznina
Darya Melnikova Hagba Brothers Katerina Balykbaeva Aleksandra Kuznetsova Andrey Protsenko
Grigory Leps
Aleksandr Panayotov Daria Stavrovich Niko Neman Luiza Imangulova Ilya Khvostov Kirill Babiev
Sergey Ruchkin Yuliana Melkumyan Evgenia Dravina Elena Alekseeva Oleg Kondrakov Alla Omelyuta
Marina Makenza Olga Abdullina Vasilina K. Vasiliy Urievskiy
Note: Italicized names are stolen contestans (names struck through within former names).

Blind auditions

Colour key
   Coach hit his/her "I WANT YOU" button
     Artist defaulted to this coach's team
     Artist elected to join this coach's team
     Coach hit his/her "I WANT YOU" button, despite the lack of places in his team
     Coach hit his/her "I WANT YOU" button, despite the lack of places in his team, and Artist elected to join this coach's team
     Artist eliminated with no coach pressing his or her "I WANT YOU" button

Episode 1 (2 September)

The winners of previous seasons performed "Мелодия" and the coaches performed "Gimme All Your Lovin'" at the start of the show.

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Polina Leonid Grigory
1 Yuliana Melkumyan 22 Saratov, Saratov Oblast "Путь"
2 Tornike Kvitatiani 24 Moscow "Wicked Game"
3 Vasilina K. 28 Balashikha, Moscow oblast "Лирическая песенка"
4 Petr Novikov 38 Moscow "Bumara"
5 Ksenia Korobkova 27 Chernitsyno, Kursk Oblast "I'm Your Baby Tonight"
6 Meriem Gerasimenko 22 Minsk, BelarusBelarus "Вьюга"
7 Yury Yushkevich 19 Saint Petersburg "Ave Maria"
8 Yulia Litosh 37 Sochi, Krasnodar Krai "I Can't Stand the Rain"
9 Aleksandr Onischenko 23 Lugansk, UkraineUkraine "Пьяное солнце"
10 Alla Goloviznina 25 Perm, Perm Krai "Старый отель"
11 Yan Maers 28 Minsk, BelarusBelarus "Starlight"

Episode 2 (9 September)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Polina Leonid Grigory
1 Vladimir Kumarin 37 Tambov "Мой друг лучше всех играет блюз"
2 Darya Antonyuk 20 Zelenogorsk, Krasnoyarsk Krai "Stand Up for Love"
3 Valeria Gekhner 45 Saint Petersburg "Моя цыганская"
4 Aleksey Romanov 29 Tyumen, Tyumen Oblast "Rise Like a Phoenix"
5 Oksana Andreeva 40 Vlasikha, Moscow oblast "Соловей"
6 Aminata Savadogo 23 Riga, LatviaLatvia "Я тебя не прощу никогда"
7 Erick Zenkov 26 Kronshtadt, Saint Petersburg "Ain't Nobody"
8 Alexandra Gomel 27 Krasnodar "What Love Can Be"
9 Marianna Popova 29 Moscow "Созрела"
10 Kirill Babiev 26 Rostov-on-Don "Numb"
11 Darya Melnikova 18 Izhevsk, Udmurtia "Намалюю тобi зори"
12 Ilya Khvostov 26 Kaliningrad, Kaliningrad Oblast "Feel"

Episode 2.1 (10 September)

Order Artist Age Hometown Song
1 Sergey Vorobyev 28 Saransk, Mordovia "Вечная любовь"
2 Valeria Nekrasova 23 Kazan, Tatarstan "В кейптаунском порту"
3 Ilya Kuznetsov 27 Saint Petersburg "This Love"
4 Dinara Kairova 30 Almaty, KazakhstanKazakhstan "Hurt"

Episode 3 (16 September)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Polina Leonid Grigory
1 Alexander Gordon 52 Obninsk, Kaluga Oblast "In the Death Car"
2 Oksana Kazakova 34 Moscow "Карточный домик"
3 Vladislav Vengley 21 Saint Petersburg "Uptown Funk"
4 Nikole Knaus 21 Moscow "New York, New York"
5 Karen Arutyunyan 36 Saratov "Дорожная"
6 Irina Klimova 49 Moscow "Там нет меня"
7 Willie Key 36 Cuba "La Noche Oscura"
8 Veriko Tukhashvilli 17 Moscow "Одно и то же"
9 Mikhail Stovbun 23 Kiev, UkraineUkraine "Happy"
10 Elena Ekimova 28 Novosibirsk "7 Seconds"
11 Alla Omelyuta 26 Moscow "Мой первый день"
12 Sergey Ruchkin 41 Izyum, UkraineUkraine "Can You Feel the Love Tonight"

Episode 3.1 (17 September)

Order Artist Age Hometown Song
1 Mikhail Davydov 56 Moscow "Liberta"
2 Ilya Bordo 29 Yekaterinburg "Верни мне музыку"
3 Maria Sherer 29 Moscow "I Wanna Be Loved by You"
4 Anna Mart 27 Kirov "Душа"

Episode 4 (23 September)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Polina Leonid Grigory
1 Hagba Brothers (Temur & Denis Khagba) 35/29 Gudauta, AbkhaziaAbkhazia "We're In This Love Together"
2 Valeria Paskar 32 Kaliningrad "До свидания, мама!"
3 Alena Ter-Osipova 21 Moscow "Candyman"
4 Kairat Primberdiev 31 Bishkek, KyrgyzstanKyrgyzstan "It's a Man's World"
5 Polina Kuzovkova 27 Saint Petersburg / ThailandThailand "Останусь"
6 Viktor Burko 39 Korolev, Moscow Oblast "It's a Sin"
7 Evgenia Dravina 19 Moscow "Ты снишься мне"
8 Aleksandr Panayotov 32 Moscow "All by Myself"
9 Luiza Imangulova 31 Sukaevka, Samara Oblast "Колечушко"
10 Vasiliy Urievskiy 32 Saratov "Make It Rain"
11 Nikita Savelev 22 Kurgan Oblast "Прощай"
12 Vadim Kapustin 43 Barnaul, Altai Krai "All of Me"

Episode 4.1 (24 September)

Order Artist Age Hometown Song
1 Sergey Dusik 34 Yugorsk "Чорнобрiвцы"
2 Karina Karenyan 32 Yekaterinburg "Highway to Hell"
3 Dina Shtern 33 Moscow "Streets of New York"
4 Irina Surina 50 Moscow "Звать любовь не надо"

Episode 5 (30 September)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Polina Leonid Grigory
1 Egor Kovaikov 35 Riga, LatviaLatvia "Bamboleo"
2 Ekaterina Gordon 35 Moscow "Забирай рай"
3 Charlie Armstrong 48 BarbadosBarbados "You're the First, the Last, My Everything"
4 Alexandra Kuznetsova 28 Saint Petersburg "Молчи и обнимай меня крепче"
5 Maxim Galkin 40 Moscow "Soll ich dich..."
6 Ekaterina Viktorova 22 Orsk, Orenburg Oblast "Шиншилла"
7 Oleg Kondrakov 31 Dzerzhinsk "Billie Jean"
8 Alena Pol 29 Surgut "Apres moi" / "Февраль"
9 Aslan Ahmadov 43 Baku, Azerbaijan Azerbaijan "Gee, Baby, Ain't I Good to You"
10 Andrey Vesenin 28 Barnaul, Altai Krai "Чёрный ворон"
11 Vladi Blaiberg 33 Tel Aviv, IsraelIsrael "All in Love Is Fair"
12 Daria Stavrovich 30 Moscow "Zombie"

Episode 5.1 (1 October)

Order Artist Age Hometown Song
1 Lana Rey 27 Zhitomir, UkraineUkraine "Come Together"
2 Vladimir Idiatullin 21 Taganrog "Часы"
3 Tinatin Didebashvili 44 Tbilisi, GeorgiaGeorgia (country) "Напрасные слова"
4 Ekaterina Tretyakova 25 Novosibirsk "Жёлтые ботинки"

Episode 6 (7 October)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Polina Leonid Grigory
1 Mikhail Zhitov 25 Arkhangelsk "Moody's Mood for Love"
2 Natalya Kirillova 30 Nizhniy Novgorod "Песня Анюты"
3 Hensley Poinen 27 Quatre Bornes, Mauritius Mauritius "Wake Me Up"
4 Inga Leps 31 Sochi, Krasnodar Krai "Not About Angels"
5 Vladislav Rusakov 22 Barnaul, Altai Krai "Как я тебя ждал"
6 Niko Neman 33 Sochi, Krasnodar Krai "Ария Калафа"
7 Ksenia Milyaeva 27 Yalta, Crimea "С тобой"
8 Romchi (Roman Bagadzhiyan) 19 Rostov-on-Don "All of Me"
9 Aurika Mgoi 21 Izhevsk, Udmurtia "Crazy"
10 Tatiana Shamanina 35 Nizhnevartovsk "Нелюбовь"
11 Oleg Sidorov 22 Krasnoznamensk "От боли я пою"
12 Marina Makenza 32 Kamenets Podolskiy, UkraineUkraine "Play Dead"

Episode 6.1 (8 October)

Order Artist Age Hometown Song
1 Ksenia Kondratova 23 Moscow Oblast "Нежность"
2 Anton Stogniev 28 Surgut "Wonderwall"
3 Anastasia Malashkevich 23 Minsk, BelarusBelarus "I'm Outta Love"
4 Rada Vaschenko 28 Riga, LatviaLatvia / GermanyGermany "Солнышко"

Episode 7 (14 October)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Polina Leonid Grigory
1 Anastasia Danilova 26 Sochi, Krasnodar Krai "One Day"
2 Nikolay Baskov 40 Moscow "Il Mondo"
3 Ekaterina Kovskaya 32 Saint Petersburg "Ты скажи"
4 Boris Sheshera 21 Kumertau, Bashkiria "Someone Tell Me Why"
5 Elena Alekseeva 37 Velikie Luki, Pskov Oblast "Roxanne"
6 Sofia Beria 20 Divnogorsk "Не для меня"
7 Sardor Milano 24 Tashkent, Uzbekistan Uzbekistan "Vo Che Sapete"
8 Adelina Moiseeva 20 Lugansk, UkraineUkraine "You Are So Beautiful" Team full
9 Bazhana Zhivotkova 32 Kiev, UkraineUkraine "Ой, чий то кiнь стоïть"
10 Katerina Balykbaeva 47 Yalta, Crimea "Hijo de la luna" Team full
11 Olga Abdullina 32 Tyumen, Tyumen Oblast "Dr. Feelgood" Team full
12 Andrey Protsenko 54 Tashkent, Uzbekistan Uzbekistan / Moscow "Change the World"

Episode 7.1 (15 October)

Order Artist Age Hometown Song
1 Aleksey Petrukhin 32 Tselinograd "Ах, ты, степь широкая"
2 Kristina Pronina 32 Baku, Azerbaijan Azerbaijan "Euphoria"
3 Valeria Filippova 23 Omsk "Take Me to Church"
4 Alesya Chernookaya 24 Tyumen "Маршрутка"

The Battles

The Battles round started with episode 8 and ended with episode 11 (broadcast on 21, 28 October 2016, on 4, 11 November 2016). The coaches can steal two losing artists from another coach. Contestants who win their battle or are stolen by another coach will advance to the Knockout rounds.

Colour key
       Artist won the Battle and advanced to the Knockouts
       Artist lost the Battle but was stolen by another coach and advanced to the Knockouts
       Artist lost the Battle and was eliminated
Episode Coach Order Winner Song Loser(s) 'Steal' result
Dima Polina Leonid Grigory
Episode 8
(21 October)
Grigory Leps 1 Sergey Ruchkin "Лондон" Vasiliy Urievskiy N/A
Polina Gagarina 2 Mikhail Zhitov "Runnin'" Elena Ekimova N/A
Dima Bilan 3 Valeria Gekhner "Заболеть бы" Ekaterina Gordon N/A
Leonid Agutin 4 Vladislav Vengley "Black or White" Kairat Primberdiev N/A
Polina Gagarina 5 Ekaterina Kovskaya "Зима в сердце" Aslan Ahmadov N/A
Grigory Leps 6 Niko Neman "I Want to Break Free" Vasilina K. N/A
Leonid Agutin 7 Ksenia Korobkova "Проститься" Andrey Protsenko N/A
Episode 9
(28 October)
Polina Gagarina 1 Aminata Savadogo "It's a Man's World" Charlie Armstrong N/A
Leonid Agutin 2 Boris Sheshera "Если ты когда-нибудь меня простишь" Aleksandra Kuznetsova N/A
Dima Bilan 3 Oleg Sidorov "Something Got Me Started" Aurika Mgoi N/A
Grigory Leps 4 Yuliana Melkumyan "Ещё люблю" Olga Abdullina N/A
Dima Bilan 5 Tornike Kvitatiani "Помолимся за родителей" Vladi Blaiberg N/A
Leonid Agutin 6 Willie Key "Besame mucho" / "Desert Rose" / "Siboney" Katerina Balykbaeva N/A
Grigory Leps 7 Daria Stavrovich "From Yesterday" Oleg Kondrakov N/A
Episode 10
(4 November)
Polina Gagarina 1 Aleksandra Gomel "Алло" Yulia Litosh Team full N/A
Grigory Leps 2 Kirill Babiev "Whataya Want from Me" Marina Makenza N/A
Polina Gagarina 3 Tatiana Shamanina "Сестричка" / "Пошла млада" Luiza Imangulova N/A
Leonid Agutin 4 Darya Antonyuk "That's What Friends Are For" Hagba Brothers N/A
Grigory Leps 5 Evgenia Dravina "Обними" Alla Omelyuta N/A
Dima Bilan 6 Oksana Kazakova "How It Used to Be" Sardor Milano
7 Yury Yushkevich "May It Be" Veriko Tukhashvilli
Episode 11
(11 November)
Leonid Agutin 1 Nikole Knaus "Самая лучшая" Alla Goloviznina Team full N/A
Darya Melnikova N/A
Grigory Leps 2 Aleksandr Panayotov "Woman in Chains" Elena Alekseeva
Polina Gagarina 3 Romchi "Притяженья больше нет" Bazhana Zhivotkova Team full N/A Team full
Dima Bilan 4 Alena Pol "Corner of the Earth" Polina Kuzovkova
Polina Gagarina 5 Hensley Poinen "Just the Way You Are" Ilya Khvostov N/A
Dima Bilan 6 Yan Maers "Колокол далей небесных" Aleksey Romanov Team full
Leonid Agutin 7 Vadim Kapustin "Moon Dance" Adelina Moiseeva

The Knockouts

The Knockouts round started with episode 12 and ended with episode 14 (broadcast on 18, 25 November 2016; on 2 December 2016). The top 24 contestants will then move on to the "Live Shows."

Colour key
       Artist won the Knockout and advanced to the Live shows
       Artist lost the Knockout and was eliminated
Episode Coach Order Song Artists Song
Winners Loser
Episode 12
(18 November)
Polina Gagarina 1 "La La La" Mikhail Zhitov Alexandra Gomel "Кеды"
"Come Together" Hensley Poinen
Dima Bilan 2 "I Was Born to Love You" Valeria Gekhner Yury Yushkevich "Поклонники"
"Только" Oleg Sidorov
Leonid Agutin 3 "Если он уйдёт" Darya Antonyuk Boris Sheshera "Personal Jesus"
"Чудесная страна" Vadim Kapustin
Grigory Leps 4 "Me Voy" Luiza Imangulova Evgenia Dravina "Вечная любовь"
"Too Close" Ilya Khvostov
Episode 13
(25 November)
Grigory Leps 1 "Я свободен" Niko Neman Yuliana Melkumyan "Поздно"
"Падаю в небо" Kirill Babiev
Polina Gagarina 2 "Скажи нет" Ekaterina Kovskaya Aminata Savadogo "Обернись"
"Я тебя поцеловала" Adelina Moiseeva
Leonid Agutin 3 "His Eye Is on the Sparrow" Nikole Knaus Vladislav Vengley "Fall in Love"
"Звёздочка моя ясная" Vladi Blaiberg
Dima Bilan 4 "Ночь" Oleg Kondrakov Yan Maers "Breach the Line"
"Abrazame" Tornike Kvitatiani
Episode 14
(2 December)
Dima Bilan 1 "Старинные часы" Oksana Kazakova Alena Pol "Девка по саду ходила"
"The Best" Kairat Primberdiev
Leonid Agutin 2 "You're Not From Here" Ksenia Korobkova Willie Key "Я поднимаю свой бокал"
"Я сама своя" Elena Alekseeva
Polina Gagarina 3 "The Edge of Glory" Tatiana Shamanina Romchi "Stayin' Alive"
"Caruso" Sardor Milano
Grigory Leps 4 "Телефонная книжка" Alexander Panayotov Sergey Ruchkin "Everytime You Go Away"
"Круги на воде" Daria Stavrovich

Live shows

Colour key:

       Artist was saved by Votes' summa
       Artist's studio version of the song reached the top performances that week
       Artist was eliminated

Week 1, 2: Quarterfinals (9 and 16 December)

The Top 24 performed on Fridays, 9 and 16 December 2016. The two artists with the fewest votes from each team left the competition by the end of each episode.

Aleksandr Panayotov (#1), Daria Stavrovich (#2), and Darya Antonyuk (#3) received the top performances bonus these weeks.

Episode Coach Order Artist Song Votes' summa Result
Episode 15
(9 December)
Leonid Agutin 1 Vladi Blaiberg "Я вспоминаю" 44.2% Eliminated
2 Elena Alekseeva "La Belle Dame Sans Regrets" 42.9% Eliminated
3 Darya Antonyuk "Колокол" 112.9% Votes' summa
Polina Gagarina 4 Adelina Moiseeva "Valerie" 39.5% Eliminated
5 Tatiana Shamanina "К тебе" 68.5% Eliminated
6 Sardor Milano "Taki Rari" 92% Votes' summa
Dima Bilan 7 Tornike Kvitatiani "Осколки лета" 65.9% Eliminated
8 Oleg Sidorov "Wrecking Ball" 48.7% Eliminated
9 Kairat Primberdiev "Я спросил у ясеня..." 85.4% Votes' summa
Grigory Leps 10 Niko Neman "Ария Канио" 57.6% Eliminated
11 Ilya Khvostov "Небо Лондона" 54.5% Eliminated
12 Daria Stavrovich "Army of Me" 87.9% Votes' summa
Episode 16
(16 December)
Polina Gagarina 1 Ekaterina Kovskaya "Поднимись над суетой" 54.9% Eliminated
2 Hensley Poinen "Fragile" 32.2% Eliminated
3 Mikhail Zhitov "Малыш" 112.9% Votes' summa
Dima Bilan 4 Oksana Kazakova "The Power of Love" 71.4% Eliminated
5 Valeria Gekhner "Руки" 36% Eliminated
6 Oleg Kondrakov "Recovery" 92.6% Votes' summa
Grigory Leps 7 Luiza Imangulova "Вера" 54.7% Eliminated
8 Alexander Panayotov "Зачем тебе я" 103.1% Votes' summa
9 Kirill Babiev "Closer to the Edge" 42.2% Eliminated
Leonid Agutin 10 Nikole Knaus "Love on Top" 39.7% Eliminated
11 Ksenia Korobkova "Adagio" 86.7% Votes' summa
12 Vadim Kapustin "Easy" 73.6% Eliminated

Week 3: Semifinal (23 December)

The Top 8 performed on Friday, 23 December 2016. One artist with the fewest votes from each team left the competition.

Daria Stavrovich (#1), Alexander Panayotov (#2), and Darya Antonyuk (#3) received the top performances bonus that week.

Episode Coach Order Artist Song Coach's vote (/100%) Public's vote (/100%) Votes' summa Result
Episode 17
(23 December)
Dima Bilan 1 Kairat Primberdiev "And I'm Telling You" 60% 58.8% 118.8% Votes' summa
2 Oleg Kondrakov "Лети, Лиза" 40% 41.2% 81.2% Eliminated
Polina Gagarina 3 Sardor Milano "Il Mio Coure Va" 60% 52.3% 112.3% Votes' summa
4 Mikhail Zhitov "Бабушка" 40% 47.7% 87.7% Eliminated
Leonid Agutin 5 Darya Antonyuk "Somebody to Love" 60% 72% 132% Votes' summa
6 Ksenia Korobkova "Я всё ещё люблю" 40% 28% 68% Eliminated
Grigory Leps 7 Daria Stavrovich "Chandelier" 40% 35.1% 75.1% Eliminated
8 Alexander Panayotov "Не тревожь мне душу, скрипка" 60% 64.9% 124.9% Votes' summa
Non-competition performances
Order Performers Song
17.1 Nikolai Noskov, Kairat Primberdiev, and Oleg Kondrakov "Паранойя"
17.2 IOWA, Sardor Milano, and Mikhail Zhitov "Бьёт бит"
17.3 Evgeny Margulis, Darya Antonyuk, and Ksenia Korobkova "Шанхай-блюз"
17.4 Valery Meladze, Aleksandr Panayotov, and Daria Stavrovich "Текила-любовь"

Week 4: Final (30 December)

The Top 4 performed on Friday, 30 December 2016. This week, the four finalists performed two solo cover songs and a duet with their coach.

Alexander Panayotov (#1 and #2), Darya Antonyuk (#3 and #5), and Kairat Primberdiev (#4) received the top performances bonus that week.

Coach Artist Order Solo Song (no.1) Order Duet Song (with Coach) Order Solo Song (no.2) Result
Dima Bilan Kairat Primberdiev 6 "Как молоды мы были" 2 "Trouble" 9 "Unchain My Heart" Third place
Polina Gagarina Sardor Milano 5 "Улетай на крыльях ветра" 1 "Навек" Eliminated Fourth place
Leonid Agutin Darya Antonyuk 8 "Without You" 4 "Твой голос" 11 "Дорогой длинною" Winner 53.7%
Grigory Leps Alexander Panayotov 7 "Исповедь" 3 "Я слушал дождь" 10 "Careless Whisper" Runner-up 46.3%
Non-competition performances
Order Performer Song
18.1 Kairat Primberdiev, Sardor Milano, Darya Antonyuk, Aleksandr Panayotov "Ti amo"
18.2 Sardor Milano (with Hensley Poinen on guitar) "Circle of Life"
18.3 Darya Antonyuk (winner) "Дорогой длинною"
18.4 All artists of the 5th season "Жить"

Elimination chart

Overall

Colour key
Artist's info

Result details

Live show results per week
Artist Week 1 Week 2 Week 3 Finals
Darya Antonyuk Safe Safe Winner
Aleksandr Panayotov Safe Safe Runner-up
Kairat Primberdiev Safe Safe 3rd place
Sardor Milano Safe Safe 4th place
Mikhail Zhitov Safe Eliminated Eliminated (Week 3)
Oleg Kondrakov Safe Eliminated
Daria Stavrovich Safe Eliminated
Ksenia Korobkova Safe Eliminated
Vadim Kapustin Eliminated Eliminated (Week 2)
Oksana Kazakova Eliminated
Ekaterina Kovskaya Eliminated
Luiza Imangulova Eliminated
Kirill Babiev Eliminated
Nikole Knaus Eliminated
Valeria Gekhner Eliminated
Hensley Poinen Eliminated
Tatiana Shamanina Eliminated Eliminated (Week 1)
Tornike Kvitatiani Eliminated
Niko Neman Eliminated
Ilya Khvostov Eliminated
Oleg Sidorov Eliminated
Vladi Blaiberg Eliminated
Elena Alekseeva Eliminated
Adelina Moiseeva Eliminated

Team

Colour key
Artist's info

Result details

Artist Week 1 Week 2 Week 3 Finals
Kairat Primberdiev Advanced Advanced Third place
Check mark.svg
Oleg Kondrakov Advanced Eliminated
Oksana Kazakova Eliminated
Valeria Gekhner Eliminated
Tornike Kvitatiani Eliminated
Oleg Sidorov Eliminated
Sardor Milano Advanced Advanced Fourth place
Mikhail Zhitov Advanced Eliminated
Ekaterina Kovskaya Eliminated
Hensley Poinen Eliminated
Tatiana Shamanina Eliminated
Adelina Moiseeva Eliminated
Darya Antonyuk Advanced
Check mark.svg
Advanced
Check mark.svg
Winner
Check mark.svg
Check mark.svg
Ksenia Korobkova Advanced Eliminated
Vadim Kapustin Eliminated
Nikole Knaus Eliminated
Vladi Blaiberg Eliminated
Elena Alekseeva Eliminated
Aleksandr Panayotov Advanced
Check mark.svg
Advanced
Check mark.svg
Runner-up
Check mark.svg
Check mark.svg
Daria Stavrovich Advanced
Check mark.svg
Eliminated
Check mark.svg
Luiza Imangulova Eliminated
Kirill Babiev Eliminated
Niko Neman Eliminated
Ilya Khvostov Eliminated

Reception

Rating

Episode Original airdate Production Time slot (UTC) Audience Source
Rating Share
1 "The Blind Auditions Premiere" September 2, 2016 (2016-09-02) 501 Friday 6:30 p.m. 6.8 23.5 [2]
2 "The Blind Auditions, Part 2" September 9, 2016 (2016-09-09) 502 Friday 6:30 p.m. 7.1 23.9 [3]
3 "The Blind Auditions, Part 3" September 16, 2016 (2016-09-16) 503 Friday 6:30 p.m. 7.3 24.9 [4]
4 "The Blind Auditions, Part 4" September 23, 2016 (2016-09-23) 504 Friday 6:30 p.m. 7.7 24.9 [5]
5 "The Blind Auditions, Part 5" September 30, 2016 (2016-09-30) 505 Friday 6:30 p.m. 8.6 27.8 [6]
6 "The Blind Auditions, Part 6" October 7, 2016 (2016-10-07) 506 Friday 6:30 p.m. 8.1 25.7 [7]
7 "The Blind Auditions, Part 7" October 14, 2016 (2016-10-14) 507 Friday 6:30 p.m. 8.1 25.7 [8]
8 "The Battles Premiere" October 21, 2016 (2016-10-21) 508 Friday 6:30 p.m. 8.0 24.6 [9]
9 "The Battles, Part 2" October 28, 2016 (2016-10-28) 509 Friday 6:30 p.m. 7.7 23.8 [10]
10 "The Battles, Part 3" November 4, 2016 (2016-11-04) 510 Friday 6:30 p.m. 6.3 19.6 [11]
11 "The Battles, Part 4" November 11, 2016 (2016-11-11) 511 Friday 6:30 p.m. 7.1 21.5 [12]
12 "The Knocĸouts Premiere" November 18, 2016 (2016-11-18) 512 Friday 6:30 p.m. 6.9 21.5 [13]
13 "The Knockouts, Part 2" November 25, 2016 (2016-11-25) 513 Friday 6:30 p.m. 6.8 22 [14]
14 "The Knockouts, Part 3" December 2, 2016 (2016-12-02) 514 Friday 6:30 p.m. 6.6 21.3 [15]
15 "Live Quarterfinal Premiere" December 9, 2016 (2016-12-09) 515 Friday 6:30 p.m. 5.8 18.8 [16]
16 "Live Quarterfinal, Part 2" December 16, 2016 (2016-12-16) 516 Friday 6:30 p.m. 6.2 18.8 [17]
17 "Live Semifinal" December 23, 2016 (2016-12-23) 517 Friday 6:30 p.m. 6.0 19.8 [18]
18 "Live Season Final" December 30, 2016 (2016-12-30) 518 Friday 6:30 p.m. 6.3 18.8 [19]

References

  1. ^ "The winner of the fifth season of the show "The Voice" was Daria Antonyuk". Russian news. 
  2. ^ "The Voice, season 5. The Blind Auditions Premiere". Channel One. September 2, 2016. Retrieved September 3, 2016. 
  3. ^ "The Voice, season 5. The Blind Auditions. Episode 2". Channel One. September 9, 2016. Retrieved September 10, 2016. 
  4. ^ "The Voice, season 5. The Blind Auditions. Episode 3". Channel One. September 16, 2016. Retrieved September 17, 2016. 
  5. ^ "The Voice, season 5. The Blind Auditions. Episode 4". Channel One. September 23, 2016. Retrieved September 24, 2016. 
  6. ^ "The Voice, season 5. The Blind Auditions. Episode 5". Channel One. September 30, 2016. Retrieved October 1, 2016. 
  7. ^ "The Voice, season 5. The Blind Auditions. Episode 6". Channel One. October 7, 2016. Retrieved October 8, 2016. 
  8. ^ "The Voice, season 5. The Blind Auditions. Episode 7". Channel One. October 14, 2016. Retrieved October 15, 2016. 
  9. ^ "The Voice, season 5. The Battles Premiere". Channel One. October 21, 2016. Retrieved October 22, 2016. 
  10. ^ "The Voice, season 5. The Battles. Episode 2". Channel One. October 28, 2016. Retrieved October 29, 2016. 
  11. ^ "The Voice, season 5. The Battles. Episode 3". Channel One. November 4, 2016. Retrieved November 5, 2016. 
  12. ^ "The Voice, season 5. The Battles. Episode 4". Channel One. November 11, 2016. Retrieved November 12, 2016. 
  13. ^ "The Voice, season 5. The Knockouts Premiere". Channel One. November 18, 2016. Retrieved November 19, 2016. 
  14. ^ "The Voice, season 5. The Knockouts. Episode 2". Channel One. November 25, 2016. Retrieved November 26, 2016. 
  15. ^ "The Voice, season 5. The Knockouts. Episode 3". Channel One. December 2, 2016. Retrieved December 3, 2016. 
  16. ^ "The Voice, season 5. Live Quarterfinal 1". Channel One. December 9, 2016. Retrieved December 10, 2016. 
  17. ^ "The Voice, season 5. Live Quarterfinal 2". Channel One. December 16, 2016. Retrieved December 17, 2016. 
  18. ^ "The Voice, season 5. Live Semifinal". Channel One. December 23, 2016. Retrieved December 24, 2016. 
  19. ^ "The Voice, season 5. Live season Final". Channel One. December 30, 2016. Retrieved December 31, 2016. 
This page was last edited on 1 August 2018, at 21:54
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.