To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
Languages
Recent
Show all languages
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

The Voice (Russia, season 6)

From Wikipedia, the free encyclopedia

The Voice
Season 6
Broadcast from September 1 – December 29, 2017
Coaches
Presenter(s) Dmitry Nagiev
Broadcaster Channel One
Winner
Selim Alakhyarov
Origin Makhachkala, Dagestan
Song "Перемен"
Coach Alexander Gradsky
Runner-up
Timofey Kopylov
Chronology

The sixth season of the Russian reality talent show The Voice premiered on September 1, 2017 on Channel One. Dmitry Nagiev returned as the show's presenter. Dima Bilan and Leonid Agutin returned as coaches, while Pelageya returned after two season hiatus alongside Alexander Gradsky who returned after a one-season break.[1] Selim Alakhyarov was announced as the winner of the season, marking Alexander Gradsky's fourth win as a coach, and making him the third one-chair turn artist to win, following Dina Garipova in season 1 and Hieromonk Fotiy in season 4. For the first time ever, the final three artists were all male.

Coaches and presenter

On August 13, 2017, Channel One announced that Dima Bilan (his 5th season), Pelageya (her 4th season), Alexander Gradsky (his 5th season), and Leonid Agutin (his 5th season) became coaches in the sixth season.[2][3]

Dmitry Nagiev returned for his 6th season as a presenter.

Teams

Colour key

Coaches Top 56 artists
Dima Bilan
Yang Ge Danil Buranov FolkBeat Nina Shatskaya Anastasia Zorina Yulia Valeeva
Arseniy Borodin Anastasia Belyavskaya Maria Kabashova Brandon Stone Albina Yusupova Leonsia Erdenko
Anna Prosekina Dima Veber Alexander Kazakov Zaharchenko Brothers
Pelageya
Ladislav Bubnar Anton Lavrentev Antonello Carozza Alla Meunargia Alexey Safiulin Dave Dario
Ekaterina Trubilina Mishel Mstoyan Alexander Ogorodnikov Dmitry Karanevskiy Iyulina Popova Vasilina Gorozhankina
Anait Pogosyan Filip Balzano Evgenia Romanes Eka Dzhanelidze
Alexander Gradsky
Selim Alakhyarov Lora Gorbunova Pavel Ivanov Gabriel Kupatadze Sofya Onopchenko Natalya Gerasimova
Svetlana Syropyatova Marianna Savon Olika Gromova Oksana Voytovich Zaali Sarkisyan Anna Kadysheva
Nadezhda Kolesnikova Dmitry Yankovskiy Vitaliy Selyutin Aldona Tskua
Leonid Agutin
Timofey Kopylov Brandon Stone David Todua Viktoria Olize Mikhail Grishunov Vyacheslav Zadorozhny
Oksana Voytovich Yasmani Silva Diana Shalzhiyan Ekaterina Trubilina Gabriel Kupatadze Yulia Valeeva
Maria Kabashova Dave Dario Olika Gromova Darya Vinokurova
Note: Italicized names are stolen contestans (names struck through within former names).

Blind auditions

Colour key
   Coach hit his/her "I WANT YOU" button
     Artist defaulted to this coach's team
     Artist elected to join this coach's team
     Artist eliminated with no coach pressing his or her "I WANT YOU" button

Episode 1 (September 1)

The contestants of "The Voice Kids" and the coaches performed "Another Brick in the Wall" (Part 2) at the start of the show.

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Pelageya Alexander Leonid
1 Oleg Schutskiy 24 Minsk, Belarus Belarus "Самая-самая" / "Невеста"
2 Anastasia Belyavskaya 18 Moscow "Cryin'"
3 Anton Lavrentev 33 Moscow "Way Down We Go"
4 Anna Prosekina 24 Tomsk "Революция"
5 Maksim Sidorov 30 Moscow "Смуглянка"
6 Diana Shalzhiyan 25 Goryachy Klyuch, Krasnodar Krai "Spain"
7 Ladislav Bubnar 33 Prague, Czech Republic Czech Republic "Скрипка Паганини"
8 Regina Panina 25 Tomsk "Я выбираю тебя"
9 Aldona Tskua 30 Sukhum, Abkhazia Abkhazia "Lauretta's Aria"
10 Alexander Kazakov 36 Riga, Latvia Latvia "Молитва Франсуа Вийона"
11 Darya Ivanovskaya 25 Samara "I Will Survive"
12 Alexander Ogorodnikov 26 Kemerovo "Smells Like Teen Spirit"

Episode 2 (September 8)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Pelageya Alexander Leonid
1 Timofey Kopylov 40 Vladimir "Шукария"
2 Lora Gorbunova 29 Khabarovsk "La Vie en rose"
3 Lika Rulla 45 Moscow "Весь этот джаз"
4 Yasmani Silva 29 Khibara, Cuba Cuba "Despacito"
5 Alla Meunargia 31 Saratov "Зима в сердце"
6 Pavel Ivanov 31 Rybinsk, Yaroslavl Oblast "Скажите, девушки"
7 Maria Klishina 30 Moscow "На Титанике"
8 Mikhail Grishunov 29 Moscow "Thinking Out Loud"
9 Veronika Shabashova 34 Voronezh "Dream On"
10 Leonsia Erdenko 45 Moscow "Голубчик"
11 Andrey Tskhay 36 Tikhvin, Leningrad oblast "Спаси меня"
12 Svetlana Syropyatova 23 Izhevsk, Udmurtia "One Night Only"

Episode 3 (September 15)

Note: Basta and Polina Gagarina, former coaches of The Voice, made a special performance with the Eminem's song "Stan" in this episode. Only Leonid turned for them.

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Pelageya Alexander Leonid
1 David Todua 37 Moscow "Who Wants to Live Forever"
2 Anna Goncharova 28 Serpukhov, Moscow Oblast "Каким ты был"
3 Danil Buranov 23 Zelenodolsk, Tatarstan "Внеорбитные"
4 Darya Vinokurova 36 Pavlodar, Kazakhstan Kazakhstan "Canzone da due soldi"
5 Marianna Savon 29 Moscow "Black or White"
6 Alexey Safiulin 42 Moscow "Прощай, радость"
7 Alexandra Milu 27 Moscow "Я искала тебя"
8 Dima Veber 28 Kursk, Kursk Oblast "Часы"
9 Nadezhda Kolesnikova 34 Voronezh / Florence, Italy Italy "Куплеты Адели"
10 Igor Vorozhtsov 31 Kazan, Tatarstan "Лётчик"
11 Olika Gromova 21 Moscow "It Don't Mean a Thing"

Episode 4 (September 22)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Pelageya Alexander Leonid
1 Selim Alakhyarov 29 Makhachkala, Dagestan "Чёртово колесо"
2 Yang Ge 28 Beijing, China China / Moscow "Come Together"
3 Anait Pogosyan 26 Erevan, Armenia Armenia/ Moscow "Ласточка"
4 Vyacheslav Zadorozhny 24 Pyt-Yakh, Yugra "Iron Sky"
5 Vadim Beloglazov 26 Kaliningrad "Туманы"
6 Arseniy Borodin 28 Barnaul, Altai Krai "Stop!"
7 Yulia Valeeva 39 Sarapul, Udmurtia "Музыки осталось мало"
8 Alla Saydalieva 33 Samarkand, UzbekistanUzbekistan "Alarm"
9 Kristian Kaseru 31 Tallinn, Estonia Estonia "Подберу музыку"
10 Albina Yusupova 25 Elabuga, Tatarstan "Ne me quitte pas"
11 Alexander Yagya 49 Moscow "Скажи, зачем любовь"
12 Evgenia Romanes 19 Moscow "Wicked Game"

Episode 5 (September 29)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Pelageya Alexander Leonid
1 Oksana Voytovich 23 Voronezh, Voronezh Oblast "Ты снишься мне"
2 Philip Balzano 60 New York, United States United States "Hotel California"
3 Maria Zykina 38 Moscow "Tombe la neige"
4 Denis & Maksim Zakharchenko 25/25 Zhovti Vody, Ukraine Ukraine "Happy"
5 Yana Koshkina 27 Saint Petersburg "Шопен"
6 Brandon Stone 37 Berlin, Germany Germany "My Baby You"
7 Vasilina Gorozhankina 24 Bogovarovo, Kostroma Oblast "Дороженька"
8 Artur Arzhakov 22 Novosibirsk, Novosibirsk Oblast "Полетели"
9 Ekaterina Trubilina 22 Pushkino, Moscow oblast "Love On The Brain"
10 Vitaliy Selyutin 33 Moscow "Kavaradossi's Aria"
11 Svetlana Artemeva 41 Sergiyev Posad, Moscow Oblast "Mercy, Mercy, Mercy"
12 Anastasia Zorina 28 Krasnogorsk, Moscow Oblast "Расскажите, птицы"

Episode 6 (October 6)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Pelageya Alexander Leonid
1 Artyom Ulanov 41 Saint Petersburg "Никто не услышит"
2 Viktoria Olize 26 Kiev, Ukraine Ukraine "Long Train Running"
3 Lika Ramus 34 Snezhinsk, Chelyabinsk Oblast "What's Up"
4 Dmitry Karanevskiy 24 Velikie Luki, Pskov Oblast "Почему, отчего"
5 Nina Shatskaya 51 Rybinsk, Yaroslavl Oblast "Очаровательные глазки"
6 Eka Dzhanelidze 30 Ukhta, Komi Republic "Thriller"
7 Iyulina Popova 24 Yakutsk, Sakha Republic "Импульсы"
8 Dave Dario 35 Quatre Bornes, Mauritius Mauritius "Angels"
9 Dmitry Yankovskiy 30 Saint Petersburg "Белые розы"
10 Nino Ninidze 26 Moscow "Одно и то же"
11 Natalya Gerasimova 29 Ramenskoye, Moscow Oblast "Summertime"
12 Pavel Eliseev 24 Labytnangi, Yamalo-Nenets "Кружит"

Episode 7 (October 13)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Dima Pelageya Alexander Leonid
1 Gabriel Kupatadze 39 Minsk, Belarus Belarus "Bensonhurst Blues"
2 FolkBeat (Svetlana Ivanova & Maria Zibrova) 28/29 Moscow "Сама иду"
3 Yury Titov 32 Moscow "Oh, Lady Be Good!" Team full
4 Alevtina Sergeeva 35 Koryazhma, Arkhangelsk Oblast "Родина"
5 Antonello Carozza 32 Campobasso, Italy Italy "Il Mondo"
6 Ivan Vakhrushev 24 Strizhi, Kirov Oblast "Океанами стали"
7 Sofya Onopchenko 21 Voronezh "Люблю тебя"
8 Zaali Sarkisyan 28 Rostov-on-Don "Alejate"
9 Anna Kadysheva 20 Syzran, Samara Oblast "Goodbye (Shelter)"
10 Irina Bratusyova 24 Lysogorskaya, Stavropol Krai "We Can Work It Out" Team full
11 Maria Kabashova 27 Vaskovo, Arkhangelsk Oblast "Стану солнцем"
12 Mishel Mstoyan 21 Moscow "How Do You Keep the Music Playing?" Team full

The Battles

The Battles round started with episode 8 and ended with episode 11 (broadcast on October 20, 27, 2017; on November 3, 10, 2017). The coaches can steal two losing artists from another coach. Contestants who win their battle or are stolen by another coach will advance to the Knockout rounds.

Colour key
       Artist won the Battle and advanced to the Knockouts
       Artist lost the Battle but was stolen by another coach and advanced to the Knockouts
       Artist lost the Battle and was eliminated
Episode Coach Order Winner Song Loser 'Steal' result
Dima Pelageya Alexander Leonid
Episode 8
(October 20)
Leonid Agutin 1 Diana Shalzhiyan "Хорошие девчата" Olika Gromova N/A
Alexander Gradsky 2 Natalya Gerasimova "Barcelona" Vitality Selyutin N/A
Dima Bilan 3 FolkBeat "Ой, то не вечер" Zaharchenko Brothers N/A
Pelageya 4 Alla Meunargia "Sax" Eka Dzhanelidze N/A
Alexander Gradsky 5 Selim Alakhyarov "Не исчезай" Aldona Tskua N/A
Leonid Agutin 6 David Todua "Don't Let the Sun Go Down on Me" Dave Dario N/A
Dima Bilan 7 Anastasia Zorina "Самолёт" Alexander Kazakov N/A
Episode 9
(October 27)
Leonid Agutin 1 Viktoria Olize "Shame, Shame, Shame" Maria Kabashova N/A
Alexander Gradsky 2 Svetlana Syropyatova "Голубой щенок" Dmitry Yankovskiy N/A
Dima Bilan 3 Danil Buranov "Omen" Dima Veber N/A
Pelageya 4 Anton Lavrentev "Эхо любви" Evgenia Romanes N/A
Alexander Gradsky 5 Sofya Onopchenko "That's Life" Oksana Voytovich N/A
Leonid Agutin 6 Yasmani Silva "Тут и там" Yulia Valeeva N/A
Pelageya 7 Alexander Ogorodnikov "Burn" Filip Balzano Team full N/A
Episode 10
(November 3)
Pelageya 1 Ladislav Bubnar "Più che puoi" Anait Pogosyan Team full N/A
Alexander Gradsky 2 Pavel Ivanov "Я вас не знал" Nadezhda Kolesnikova N/A
Leonid Agutin 3 Vyacheslav Zadorozhny "Hip to Be Square" Gabriel Kupatadze N/A
Pelageya 4 Mishel Mstoyan "Под музыку Вивальди" Vasilina Gorozhankina N/A Team full
Alexander Gradsky 5 Lora Gorbunova "На тот большак" Anna Kadysheva
Dima Bilan 6 Arseniy Borodin "Attention" Brandon Stone
7 Anastasia Belyavskaya "Утекай" Anna Prosekina Team full
Episode 11
(November 10)
Leonid Agutin 1 Timofey Kopylov "Вот пуля просвистела" Darya Vinokurova Team full Team full Team full
Pelageya 2 Antonello Karozza "The Final Countdown" Iyulina Popova N/A
Dima Bilan 3 Yang Ge "Мне нравится" Leonsia Erdenko
Alexander Gradsky 4 Marianna Savon "Vivo per lei" Zaali Sarkisyan
Dima Bilan 5 Nina Shatskaya "Oblivion" Albina Yusupova
Pelageya 6 Alexey Safiulin "Красиво" Dmitry Karanevskiy N/A
Leonid Agutin 7 Mikhail Grishunov "Беги по небу" Ekaterina Trubilina

The Knockouts

The Knockouts round started with episode 12 and ended with episode 14 (broadcast on November 17, 24, 2017; on December 1, 2017). The top 24 contestants will then move on to the "Live Shows."

Colour key
       Artist won the Knockout and advanced to the Live shows
       Artist lost the Knockout and was eliminated
Episode Coach Order Song Artists Song
Winners Loser
Episode 12
(November 17)
Pelageya 1 "Blurred Lines" Anton Lavrentev Alexander Ogorodnikov "Снег"
"Bohemian Rhapsody" / "We Are the Champions"/ "Somebody to Love" Antonello Karocca
Alexander Gradsky 2 "Come prima" Pavel Ivanov Olika Gromova "Зеркало"
"With a Little Help from My Friends" Gabriel Kupatadze
Leonid Agutin 3 "Бах творит" David Todua Diana Shalzhiyan "Он был старше неё"
"Versace on the Floor" Mikhail Grishunov
Dima Bilan 4 "She Has No Time" Anastasia Zorina Maria Kabashova "Hold It Don't Drop It"
"Бедный Лазарь" FolkBeat
Episode 13
(November 24)
Leonid Agutin 1 "Летний дождь" Viktoria Olize Yasmani Silva "The Rhythm Is Magic"
"Fly Away" Vyacheslav Zadorozhny
Alexander Gradsky 2 "У мене е щастя" Sofya Onopchenko Marianna Savon "Журчат ручьи"
"Ария Дивы Плавалгуны" Natalya Gerasimova
Pelageya 3 "SOS d'un terrain en détresse" Dave Dario Mishel Mstoyan "Не плачь"
"Метелица" Ladislav Bubnar
Dima Bilan 4 "Колдунья" Nina Shatskaya Anastasia Belyavskaya "I Want to Break Free"
"Castle in the Snow" Yang Ge
Episode 14
(December 1)
Dima Bilan 1 "Grace Kelly" Danil Buranov Arseniy Borodin "Последнее письмо"
"Мы разбиваемся" Yulia Valeeva
Leonid Agutin 2 "Historia de un Amor" Brandon Stone Oksana Voytovich "Высоко"
"Million Reasons" Timofey Kopylov
Pelageya 3 "Элегия" Alexey Safiulin Ekaterina Trubilina "Roar"
"Смятение" Alla Meunargia
Alexander Gradsky 4 "Audition (The Fools Who Dream)" Lora Gorbunova Svetlana Syropyatova "Баллада Анжелы"
"You're My World" Selim Alakhyarov

Live shows

Colour key:

       Artist was saved
       Artist's studio version of the song reached the top performances that week
       Artist was eliminated

Week 1: Quarterfinal 1 (December 8)

The first 12 artists of the Top 24 performed on December 8, 2017. The two artists from each team with fewest votes left the competition by the end of the night.

Anastasia Zorina (#1), Lora Gorbunova (#2), and Brandon Stone (#3) received the top performances bonus that week.

Episode Coach Order Artist Song Coach's vote (/100%) Public's vote (/100%) Votes' summa Result
Episode 15
(December 8)
Pelageya 1 Ladislav Bubnar "Московский бит" 30% 47.6% 77.6% Advanced
2 Dave Dario "Englishman in New York" 20% 27% 57% Eliminated
3 Alexey Safiulin "Suzanna" 50% 25.4% 75.4% Eliminated
Alexander Gradsky 4 Natalya Gerasimova "Perfume" 20% 8.9% 28.9% Eliminated
5 Lora Gorbunova "Панамки" 50% 61.1% 111.1% Advanced
6 Sofya Onopchenko "I Have Nothing" 30% 30% 60% Eliminated
Leonid Agutin 7 Vyacheslav Zadorozhny "Без бою" 20% 13.1% 33.1% Eliminated
8 Mikhail Grishunov "For Your Love" 30% 16.4% 46.4% Eliminated
9 Brandon Stone "Мамины глаза" 50% 70.5% 120.5% Advanced
Dima Bilan 10 Danil Buranov "Лимбо" 50% 25.4% 75.4% Advanced
11 Yulia Valeeva "Heavy Cross" 20% 36.2% 56.2% Eliminated
12 Anastasia Zorina "Полароид" 30% 38.4% 68.4% Eliminated

Week 2: Quarterfinal 2 (December 15)

The second 12 artists of the Top 24 performed on December 15, 2017. Two artists from each team with the fewest votes left the competition by the end of the night.

Timofey Kopylov (#1), Yang Ge (#2), and Selim Alakhyarov (#3) received the top performances bonus that week.

Episode Coach Order Artist Song Coach's vote (/100%) Public's vote (/100%) Votes' summa Result
Episode 16
(December 15)
Alexander Gradsky 1 Pavel Ivanov "Эти глаза напротив" 50% 23.3% 53.3% Eliminated
2 Selim Alakhyarov "Три года ты мне снилась" 30% 69.7% 99.7% Avanced
3 Gabriel Kupatadze "Я хочу понять" 20% 7% 27% Eliminated
Leonid Agutin 4 Viktoria Olize "Every Breath You Take" 30% 11.5% 41.5% Eliminated
5 Timofey Kopylov "Кукушка" 50% 66.5% 116.5% Avanced
6 David Todua "Bohemian Rhapsody" 20% 22% 42% Eliminated
Dima Bilan 7 FolkBeat "Ворона" 20% 31.6% 51.6% Eliminated
8 Yang Ge "Без тебя" 50% 37.9% 87.9% Advanced
9 Nina Shatskaya "Sweet Dreams" 30% 30.5% 60.5% Eliminated
Pelageya 10 Alla Meunargia "В городе моём" 30% 23.8% 53.8% Eliminated
11 Anton Lavrentev "Ne me quitte pas (Не покидай меня)" 50% 26% 76% Advanced
12 Antonello Carozza "Un amore cosi grande" 20% 50.2% 70.2% Eliminated

Week 3: Semifinal (December 22)

The Top 8 performed on December 22, 2017. One artist from each team with the fewest votes left the competition by the end of the night.

Yang Ge (#1), Timofey Kopylov (#2), Selim Alakhyarov (#3), Anton Lavrentev (#4), and Yang Ge & Danil Buranov performance with Alekseev (#5) received the top performances bonus that week.

Yang Ge is the first artist to receive two top performances bonuses in one week.

Episode Coach Order Artist Song Coach's vote (/100%) Public's vote (/100%) Votes' summa Result
Episode 17
(December 22)
Pelageya 1 Anton Lavrentev "Love Runs Out" 40% 25% 65% Eliminated
2 Ladislav Bubnar "Очи чёрные" 60% 75% 135% Advanced
Dima Bilan 3 Yang Ge "Моей душе покоя нет" 40% 68.7% 108.7% Advanced
4 Danil Buranov "She's Gone" 60% 31.3% 91.3% Eliminated
Leonid Agutin 5 Brandon Stone "Тбилисо" 40% 51.7% 91.7% Eliminated
6 Timofey Kopylov "Звон" 60% 48.3% 118.3% Advanced
Alexander Gradsky 7 Lora Gorbunova "Беда" 60% 25.8% 85.8% Eliminated
8 Selim Alakhyarov "Лирическая" 40% 74.2% 114.2% Advanced
Trios
Order Performer Song
17.1 Alexander Ivanov, Anton Lavrentev, and Ladislav Bubnar "Моя неласковая Русь"
17.2 Alekseev, Yang Ge, and Danil Buranov "Пьяное солнце"
17.3 Pesniary, Brandon Stone, and Timofey Kopylov "Вологда"
17.4 Sergey Bezrukov, Lora Gorbunova, and Selim Alakhyarov "Натянутый канат"

Week 4: Final (December 29)

The Top 4 performed on December 29, 2017. This week, the four finalists performed two solo cover songs and a duet with their coach.

Selim Alakhyarov (#1 and #3), Ladislav Bubnar (#2), Timofey Kopylov (#4), and Yang Ge (#5) received the top performances bonuses that week.

Coach Artist Order Solo Song (no.1) Order Duet Song (with Coach) Order Solo Song (no.2) Result
Dima Bilan Yang Ge 7 "Где же ты, мечта?" 3 "Держи" Eliminated Fourth Place
Pelageya Ladislav Bubnar 6 "Hallelujah" 2 "Desert Rose" 10 "Lady Carneval" Third Place
Alexander Gradsky Selim Alakhyarov 5 "Нам не жить друг без друга" 1 "Журавли" 9 "Перемен" Winner 67.3%
Leonid Agutin Timofey Kopylov 8 "Highway to Hell" 4 "Время последних романтиков" 11 "Застольная" Runner-up 32.7%
Non-competition performances
Order Performer Song
18.1 Yang Ge, Ladislav Bubnar, Selim Alakhyarov, and Timofey Kopylov "Let It Be"
18.2 Yang Ge "The Show"
18.3 Selim Alakhyarov (winner) "Чёртово колесо"
18.4 All of the artists of the 6th season "Happy New Year"

Elimination chart

Overall

Colour key
Artist's info
Result details
Live show results per week
Artist Week 1 Week 2 Week 3 Finals
Selim Alakhyarov Safe Safe Winner
Timofey Kopylov Safe Safe Runner-up
Ladislav Bubnar Safe Safe 3rd Place
Yang Ge Safe Safe 4th Place
Lora Gorbunova Safe Eliminated Eliminated (Week 3)
Brandon Stone Safe Eliminated
Danil Buranov Safe Eliminated
Anton Lavrentev Safe Eliminated
David Todua Eliminated Eliminated (Week 2)
Pavel Ivanov Eliminated
FolkBeat Eliminated
Gabriel Kupatadze Eliminated
Antonello Carozza Eliminated
Viktoria Olize Eliminated
Nina Shatskaya Eliminated
Alla Meunargia Eliminated
Alexey Safiulin Eliminated Eliminated (Week 1)
Anastasia Zorina Eliminated
Sofya Onopchenko Eliminated
Dave Dario Eliminated
Yulia Valeeva Eliminated
Mikhail Grishunov Eliminated
Vyacheslav Zadorozhny Eliminated
Natalya Gerasimova Eliminated

Team

Colour key
Artist's info
Result details
Artist Week 1 Week 2 Week 3 Finals
Yang Ge Advanced
Check mark.svg
Advanced
Check mark.svg
Check mark.svg
Fourth Place
Check mark.svg
Danil Buranov Advanced Eliminated
Check mark.svg
FolkBeat Eliminated
Nina Shatskaya Eliminated
Anastasia Zorina Eliminated
Check mark.svg
Yulia Valeeva Eliminated
Ladislav Bubnar Advanced Advanced Third Place
Check mark.svg
Anton Lavrentev Advanced Eliminated
Check mark.svg
Antonello Carozza Eliminated
Alla Meunargia Eliminated
Alexey Safiulin Eliminated
Dave Dario Eliminated
Selim Alakhyarov Advanced
Check mark.svg
Advanced
Check mark.svg
Winner
Check mark.svg
Check mark.svg
Lora Gorbunova Advanced
Check mark.svg
Eliminated
Pavel Ivanov Eliminated
Gabriel Kupatadze Eliminated
Sofya Onopchenko Eliminated
Natalya Gerasimova Eliminated
Timofey Kopylov Advanced
Check mark.svg
Advanced
Check mark.svg
Runner-up
Check mark.svg
Brandon Stone Advanced
Check mark.svg
Eliminated
David Todua Eliminated
Viktoria Olize Eliminated
Mikhail Grishunov Eliminated
Vyacheslav Zadorozhny Eliminated

Reception

Rating

Episode Original airdate Production Time slot (UTC+3) Audience Source
Rating Share
1 "The Blind Auditions Premiere" September 1, 2017 (2017-09-01) 601 Friday 9:30 p.m. 6.5 24.6 [4]
2 "The Blind Auditions, Part 2" September 8, 2017 (2017-09-08) 602 Friday 9:30 p.m. 6.2 22.2 [5]
3 "The Blind Auditions, Part 3" September 15, 2017 (2017-09-15) 603 Friday 9:30 p.m. 5.8 20.7 [6]
4 "The Blind Auditions, Part 4" September 22, 2017 (2017-09-22) 604 Friday 9:30 p.m. 5.8 19.9 [7]
5 "The Blind Auditions, Part 5" September 29, 2017 (2017-09-29) 605 Friday 9:30 p.m. 6.3 22.2 [8]
6 "The Blind Auditions, Part 6" October 6, 2017 (2017-10-06) 606 Friday 9:30 p.m. 6.2 20.5 [9]
7 "The Blind Auditions, Part 7" October 13, 2017 (2017-10-13) 607 Friday 9:30 p.m. 6.6 21.7 [10]
8 "The Battles Premiere" October 20, 2017 (2017-10-20) 608 Friday 9:30 p.m. 6.4 20.2 [11]
9 "The Battles, Part 2" October 27, 2017 (2017-10-27) 609 Friday 9:30 p.m. 6.0 18.9 [12]
10 "The Battles, Part 3" November 3, 2017 (2017-11-03) 610 Friday 9:30 p.m. 5.9 18.8 [13]
11 "The Battles, Part 4" November 10, 2017 (2017-11-10) 611 Friday 9:30 p.m. 5.7 18.1 [14]
12 "The Knockouts Premiere" November 17, 2017 (2017-11-17) 612 Friday 9:30 p.m. 5.4 17.4 [15]
13 "The Knockouts, Part 2" November 24, 2017 (2017-11-24) 613 Friday 9:30 p.m. 5.5 17.7 [16]
14 "The Knockouts, Part 3" December 1, 2017 (2017-12-01) 614 Friday 9:30 p.m. 5.8 18.3 [17]
15 "Live Quarterfinals, Part 1" December 8, 2017 (2017-12-08) 615 Friday 9:30 p.m. 5.3 17.1 [18]
16 "Live Quarterfinals, Part 2" December 15, 2017 (2017-12-15) 616 Friday 9:30 p.m. 5.3 17.0 [19]
17 "Live Semifinal" December 22, 2017 (2017-12-22) 617 Friday 9:30 p.m. 5.2 16.7 [20]
18 "Live Season Final" December 29, 2017 (2017-12-29) 618 Friday 9:30 p.m. 5.5 17.9 [21]

References

  1. ^ ""The Voice" season 6 on Channel One - Around the TV". Вокруг ТВ. 
  2. ^ "Pelageya and Alexander Gradsky return to "The Voice" - Around the TV". Вокруг ТВ. August 2, 2017. Retrieved August 2, 2017. 
  3. ^ "Channel One announced that the "gold coaching panel" returns to "The Voice"". РИА Новости. August 14, 2017. Retrieved August 14, 2017. 
  4. ^ "The Voice, season 6. The Blind Auditions. Premiere". Channel One. September 1, 2017. Retrieved September 2, 2017. 
  5. ^ "The Voice, season 6. The Blind Auditions. Episode 2". Channel One. September 8, 2017. Retrieved September 9, 2017. 
  6. ^ "The Voice, season 6. The Blind Auditions. Episode 3". Channel One. September 15, 2017. Retrieved September 16, 2017. 
  7. ^ "The Voice, season 6. The Blind Auditions. Episode 4". Channel One. September 22, 2017. Retrieved September 23, 2017. 
  8. ^ "The Voice, season 6. The Blind Auditions. Episode 5". Channel One. September 29, 2017. Retrieved September 30, 2017. 
  9. ^ "The Voice, season 6. The Blind Auditions. Episode 6". Channel One. October 6, 2017. Retrieved October 7, 2017. 
  10. ^ "The Voice, season 6. The Blind Auditions. Episode 7". Channel One. October 13, 2017. Retrieved October 14, 2017. 
  11. ^ "The Voice, season 6. The Battles Premiere". Channel One. October 20, 2017. Retrieved October 21, 2017. 
  12. ^ "The Voice, season 6. The Battles. Episode 2". Channel One. October 27, 2017. Retrieved October 28, 2017. 
  13. ^ "The Voice, season 6. The Battles. Episode 3". Channel One. November 3, 2017. Retrieved November 4, 2017. 
  14. ^ "The Voice, season 6. The Battles. Episode 4". Channel One. November 10, 2017. Retrieved November 11, 2017. 
  15. ^ "The Voice, season 6. The Knockouts Premiere". Channel One. November 17, 2017. Retrieved November 18, 2017. 
  16. ^ "The Voice, season 6. The Knockouts. Episode 2". Channel One. November 24, 2017. Retrieved November 25, 2017. 
  17. ^ "The Voice, season 6. The Knockouts. Episode 3". Channel One. December 1, 2017. Retrieved December 2, 2017. 
  18. ^ "The Voice, season 6. Live Quarterfinal 1". Channel One. December 8, 2017. Retrieved December 9, 2017. 
  19. ^ "The Voice, season 6. Live Quarterfinal 2". Channel One. December 15, 2017. Retrieved December 16, 2017. 
  20. ^ "The Voice, season 6. Live Semifinal". Channel One. December 22, 2017. Retrieved December 23, 2017. 
  21. ^ "The Voice, season 6. Live Season Final". Channel One. December 29, 2017. Retrieved December 30, 2017. 
This page was last edited on 12 May 2018, at 14:09.
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.