To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
Languages
Recent
Show all languages
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

The Voice (Russia, season 4)

From Wikipedia, the free encyclopedia

The Voice
Season 4
Broadcast from 4 September – 25 December 2015
Coaches
Presenter(s) Dmitry Nagiev
Broadcaster Channel One
Winner
Hieromonk Fotiy
Origin Borovsk
Song "Спокойной ночи, господа"
Coach Grigory Leps
Runner-up
Mikhail Ozerov
Chronology

The fourth season of the Russian reality talent show The Voice premiered on 4 September 2015 on Channel One. Dmitry Nagiev returns as the show's presenter. Alexander Gradsky returns as coach. Basta, Polina Gagarina, and Grigory Leps replaced Leonid Agutin, Pelageya, and Dima Bilan as coaches.

Hieromonk Fotiy was announced the winner on 25 December 2015 marking Grigory Leps' first win as a coach.

Coaches and presenter

The coaching panel saw a change for the first time since the start of the show. Joining coach Alexander Gradsky was Basta, Polina Gagarina and Grigory Leps. Dima Bilan, Pelageya and Leonid Agutin were substituted in order to focus on their music careers. However, Bilan and Agutin will be returning in the following season.

Dmitry Nagiev returned for his 4th season as a presenter.

Teams

Colour key

Coaches Top 57 artists
Basta
Era Kann Maria Eroyan Oleg Miami Yury Melikov Nikolay Zabolotskikh Sergey Urumyan
Gabriella Karina Tsvetkova Binazir Ermaganbetova Anastasia Balakhnina Grigoriy Golubev Yulia Khusainova
Ekaterina Kokorina Amalia Margaryan Raffa Grigoryan Ellina Reshetnikova
Polina Gagarina
Olga Zadonskaya Ivan Dalmatov Ilona Solomonova Darya Bezhenar Yana Bashkireva Semyon Velichko
Regina Todorenko Stanislav Obukhov Sevak Khanagyan Karina Tsetkova Konstantin Rabotov Aleksandra Grekova
Ekaterina Chistova Anastasia Krashevskaya Sophie Okran Zhan Osyan
Alexander Gradsky
Mikhail Ozerov Elena Minina Emil Kadyrov Tatiana Shirko Elena Romanova Alla Rid
Diana Saveleva Aleksandra Grekova Nana Hattle Alina Perova Stanislav Obukhov Georgiy Seryshev
Danil Smirnov Aleksandr Postolenko Aleksandra Streltsova Olga Sergeeva Lilia Zamulina
Grigory Leps
Hieromonk Fotiy Vitold Petrovskiy Renata Volkievich Armen Avdzhan Olivia Krush Maria Kats
Alina Perova Konstantin Rabotov Denis Sokolov Tatiana Shyrko Olga Zadonskaya Oleg Miami
Rostislav Doronin Rodion Gazmanov Ella Khrustaleva Artem Katorgin
Note: Italicized names are stolen contestants (names struck through within former teams).

Blind auditions

Colour key
   Coach hit his/her "I WANT YOU" button
     Artist defaulted to this coach's team
     Artist elected to join this coach's team
     Coach hit his/her "I WANT YOU" button, despite the lack of places in his team
     Coach hit his/her "I WANT YOU" button, despite the lack of places in his team, and Artist defaulted to this coach's team
     Artist eliminated with no coach pressing his or her "I WANT YOU" button

Episode 1 (4 September)

The coaches performed "Теперь ты в „Голосе“!" at the start of the show.

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Basta Polina Alexander Grigory
1 Evgeniy Leksikov 26 Saint Petersburg "С тобой"
2 Alevtina Polyakova 30 Moscow "Hallelujah I Love Her So"
3 Elena Minina 29 Moscow "Someday My Prince Will Come"
4 Maria Eroyan 25 Moscow "Простая песня"
5 Emil Kadyrov 22 Baku, Azerbaijan Azerbaijan "Baila Me"
6 Dima Bilan 33 Moscow "Ночной каприз"
7 Alla Rid 33 Moscow "Hold On, I'm Comin'"
8 Nikolai Zabolotskikh 31 Saint Petersburg "Боже, как долго"
9 Larisa Yakovenko 34 Rostov-on-Don "По Дону гуляет..."
10 Ivan Dalmatov 32 Ulan-Ude "Stay with Me"
11 Ella Khrustaleva 47 Ryazan "Мне нравится..."
12 Olivia Krush 25 Moscow "Sweet People"
13 Aleksandr Elemyanov 27 Moscow "Le Temps des Cathredrales"
14 Regina Todorenko 25 Odessa, Ukraine Ukraine "Ноченька"

Episode 2 (11 September)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Basta Polina Alexander Grigory
1 Renata Volkievich 34 Saint Petersburg "Korolowe jarmarki"
2 Dmitry Korolev 27 Surgut "Go Down Moses"
3 Karina Tsvetkova 27 Novosibirsk "Autumn Leaves"
4 Alina Perova 33 Nizhny Novgorod "Беспечный ангел"
5 Semyon Velichko 29 Murom "I'm Yours"
6 Maria Rubanovskaya 30 Saint Petersburg "О любви"
7 Nana Hattle 19 Moscow "Hotel California"
8 Georgiy Seryshev 35 Irkutsk "Полёт на дельтаплане"
9 Gabriella 30 Rio de Janeiro, Brazil Brazil "Chorando Se Foi (Lambada)"
10 Kirill Ermakov 19 Minsk, Belarus Belarus "Небо на ладони"
11 Anzhelika Kuzmova 52 Moscow "Black Velvet"
12 Sergey Urumyan 26 Saratov "Эта музыка"
13 Dmitry Kovzel 21 Saint Petersburg "Карточный домик"
14 Darya Bezhenar 26 Kemerovo "Knockin' on Heaven's Door"

Episode 3 (18 September)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Basta Polina Alexander Grigory
1 Mikhail Ozerov 34 Moscow "Honesty"
2 Maria Kats 42 Moscow "What's Up"
3 Aleksandra Grekova 27 Rostov-on-Don "Улыбайся"
4 Zhan Osyan 43 Moscow "Unchain My Heart"
5 Lilia Zamulina 25 Krasnodar "Ноктюрн"
6 Ellina Reshetnikova 23 Ufa "Don't Worry Be Happy"
7 Armen Avdzhan 39 Sochi "Liberta"
8 Varvara Vizbor 29 Moscow "А зима будет большая"
9 Mikhail Naumov 28 Syktyvkar "Орёл (Не улетай)"
10 Yulia Khusainova 23 Moscow "Do It Like"
11 Marianna Vagida 23 Moscow "Samson and Delilah"
12 Grigoriy Golubev 26 Korolev "Angels"
13 Maria Tsvetkova 19 Elektrostal "Diamonds"
14 Vitold Petrovskiy 29 Kolomna "Ещё минута"

Episode 4 (25 September)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Basta Polina Alexander Grigory
1 Olga Zadonskaya 28 Vladimir "It's a Man's World"
2 Vladimir Rozdin 53 Moscow "You Can Leave Your Hat On"
3 Denis Sokolov 28 Novosibirsk "Знаешь"
4 Anastasia Badina 21 Sayansk, Irkutsk oblast "Шукария"
5 Binazir E. 25 Karaganda, Kazakhstan Kazakhstan "Billionaire"
6 Hieromonk Fotiy 29 Borovsk, Kaluga Oblast "Evgeniy Onegin"
7 Olga Sergeeva 39 Chelyabinsk "Эхо любви"
8 Ekaterina Kokorina 27 Barnaul "Grenade"
9 Konstantin Rabotov 31 Plovdiv, Bulgaria Bulgaria "A Song for You"
10 Ilona Solomonova 21 Lyambir, Mordovia "Казачья"
11 Andrey Derusov 27 Seversk, Tomsk Oblast "Молитва"
12 Anastasia Balakhnina 21 Volgograd "La Vie en rose"
13 Vadim Medvedev 48 Komsomolsk-on-Amur "Часы"
14 Elena Romanova 28 Moscow "Smile"

Episode 5 (2 October)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Basta Polina Alexander Grigory
1 Anastasia Koveshnikova 19 Kolomna "Once Upon a December"
2 Oleg Miami 24 Yekaterinburg "This Love"
3 Alisa Dimitriadi 34 Moscow "Моё сердце остановилось"
4 Yury Melikov 17 Paralimni, Cyprus Cyprus "Grenade"
5 Stanislav Obukhov 30 Chelyabinsk "Hallelujah, I Love Her So"
6 Diana Saveleva 36 Moscow "Только раз бывает в жизни встреча"
7 Ekaterina Rodionova 25 Yalta, Crimea "Crazy"
8 Rodion Gazmanov 34 Moscow "I Believe I Can Fly"
9 Amalia Margaryan 22 Erevan, Armenia Armenia "Танцы на стёклах"
10 Ekaterina Chistova 32 Votkinsk "Satisfy My Soul"
11 Ksenia Bystrova 20 Ryazan "Tous les enfants chantent avec moi"
12 Danil Smirnov 20 Simferopol, Crimea "Wrecking Ball"
13 Raffa Grigoryan 25 Erevan, Armenia Armenia "Overjoyed"
14 Nina Vedenina 32 Tolyatti "Ты снишься мне"

Episode 6 (9 October)

Order Artist Age Hometown Song Coach's and contestant's choices
Basta Polina Alexander Grigory
1 Rostislav Doronin 26 Surgut "I Got You (I Feel Good)"
2 Aleksandra Soloveichik 22 Minsk, Belarus Belarus "Помоги мне"
3 Anastasia Krashevskaya 28 Moscow "Mercy"
4 Sophie Okran 44 Moscow "Калитка"
5 Sevak Khanagyan 28 Kursk "Кукушка"
6 Era Kann 22 Moscow "Endagered Species"
7 Aleksandr Postolenko 36 Biysk "Вечная любовь" Team full
8 Lolita Milyavskaya 51 Moscow "Снилось мне"
9 Oskar Dzhalilov 26 Tashkent, Uzbekistan Uzbekistan "Я люблю тебя больше природы" Team full Team full
10 Aleksandra Streltsova 29 Engels "Беспечный ангел"
11 Artem Katorgin 26 Saint Petersburg "O sole mio" Team full
12 Yulia Gavrilova 31 Moscow "Broken Vow"
13 Tatiana Shirko 22 Kiev, Ukraine Ukraine "Run to You"
14 Dmitry Permyakov 19 Izhevsk "Поговори со мною, мама" Team full
15 Aleksey Romanov 28 Tyumen "You Raise Me Up"
16 Yana Bashkireva 29 Saint Petersburg "Ноченька"

The Battles

The Battles round started with episode 7 and ended with episode 10 (broadcast on 16, 23, 30 October 2015; on 6 November 2015). The coaches can steal two losing artists from another coach. Contestants who win their battle or are stolen by another coach will advance to the Knockout rounds.

Colour key
       Artist won the Battle and advanced to the Knockouts
       Artist lost the Battle but was stolen by another coach and advanced to the Knockouts
       Artist lost the Battle and was eliminated
Episode Coach Order Winner Song Loser(s) 'Steal' result
Basta Polina Alexander Grigory
Episode 7
(16 October)
Polina Gagarina 1 Regina Todorenko "Текила-любовь" Zhan Osyan N/A
Basta 2 Maria Eroyan "All About That Bass" Ellina Reshetnikova N/A
Grigory Leps 3 Armen Avdzhan "Обернитесь" Oleg Miami N/A
Alexander Gradsky 4 Alla Reed "Cheek to Cheek" Stanislav Obukhov N/A
Basta 5 Binazir E. "Gangsta's Paradise" Raffa Grigoryan N/A
Polina Gagarina 6 Sevak Khanagyan "Ночной каприз" Sophie Okran N/A
Grigory Leps 7 Maria Kats "Barcelona" Artem Katorgin N/A
Episode 8
(23 October)
Alexander Gradsky 1 Nana Hattle "Cabaret" Olga Sergeeva N/A
Lilia Zamulina N/A
Basta 2 Sergey Urumyan "Всё в твоих руках" Amalia Margaryan N/A
Polina Gagarina 3 Darya Bezhenar "Miss Independent" Anastasia Krashevskaya N/A
Grigory Leps 4 Hieromonk Fotiy "Canto della terra" Ella Khrustaleva N/A
Alexander Gradsky 5 Emil Kadyrov "Не уходи" Aleksandra Streltsova N/A
Grigory Leps 6 Denis Sokolov "Верни мою любовь" Olga Zadonskaya N/A
Polina Gagarina 7 Ivan Dalmatov "Don't Give Up" Aleksandra Grekova Team full
Episode 9
(30 October)
Grigory Leps 1 Vitold Petrovskiy "All for Love" Rodion Gazmanov Team full N/A
Alexander Gradsky 2 Diana Saveleva "Чорнобривцi" Daniil Smirnov N/A
Basta 3 Gabriella "Кому? Зачем?" Ekaterina Kokorina N/A
Polina Gagarina 4 Ilona Solomonova "Take Me to Church" Konstantin Rabotov
Grigory Leps 5 Renata Volkievich "Опять метель" Tatiana Shirko N/A
Basta 6 Nikolay Zabolotskikh "Солдат любви" Yulia Khusainova N/A Team full
Alexander Gradsky 7 Elena Minina "All I Ask of You" Aleksandr Postolenko
Episode 10
(6 November)
Alexander Gradsky 1 Mikhail Ozerov "Jesus Christ Superstar" Alina Perova Team full Team full
Polina Gagarina 2 Yana Bashkireva "Останусь" Ekaterina Chistova Team full
Alexander Gradsky 3 Elena Romanova "Челита" Georgiy Seryshev
Polina Gagarina 4 Semyon Velichko "Ain't No Mountain High Enough" Karina Tsvetkova
Basta 5 Era Kann "Туда" Grigoriy Golubev Team full
Grigory Leps 6 Olivia Krush "Разные" Rostislav Doronin
Basta 7 Yury Melikov "Roses" Anastasia Balakhnina

The Knockouts

The Knockouts round started with episode 11 and ended with episode 13 (broadcast on 13, 20, 27 November 2016).

The top 24 contestants will then move on to the "Live Shows".

Colour key
       Artist won the Khockout and advanced to the Quarterfinal
       Artist lost the Knockout and eliminated
Episode Coach Order Song Winners Loser Song
Episode 11
(13 November)
Grigory Leps 1 "Не плачь" Vitold Petrovskiy Denis Sokolov "Небо"
"Стена" Renata Volkievich
Basta 2 "Это здорово" Nikolay Zabolotskikh Binazir E. "Hold On, We're Going Home"
"Love Me Again" Yury Melikov
Polina Gagarina 3 "I Wanna Dance with Somebody" Olga Zadonskaya Sevak Khanagyan "Красиво"
"Моя любовь" Semyon Velichko
Alexander Gradsky 4 "All by Myself" Tatiana Shirko Nana Hattle "To Be or Not to Be"
"Беда" Alla Rid
Episode 12
(20 November)
Polina Gagarina 1 "Heaven" Yana Bashkireva Stanislav Obukhov "Музыкант"
"Мы разбиваемся" Darya Bezhenar
Grigory Leps 2 "Я помню чудное мгновенье" Hieromonk Fotiy Konstantin Rabotov "Lay Me Down"
"Отпусти меня" Olivia Krush
Basta 3 "Zombie"/ "One of Us" Era Kann Karina Tsvetkova "Верю я"
"Ты сделана из огня" Sergey Urumyan
Alexander Gradsky 4 "Young and Beautiful" Elena Romanova Aleksandra Grekova "Helter Skelter"
"То, что я должен сказать" Elena Minina
Episode 13
(27 November)
Grigory Leps 1 "What a Wonderful World" Maria Kats Alina Perova "Cryin'"
"Не тревожь мне душу, скрипка" Armen Avdzhan
Basta 2 "Fallin'" Maria Eroyan Gabriella "Jezebel"
"Шёлковое сердце" Oleg Miami
Polina Gagarina 3 "Someone like You" Ilona Solomonova Regina Todorenko "Highway to Hell"
"Rock DJ" Ivan Dalmatov
Alexander Gradsky 4 "В твоих глазах" / "Ночное" Mikhail Ozerov Diana Saveleva "Contigo en la distancia"
"Me and Bobby McGee" Emil Kadyrov

Live shows

Colour key:

       Artist was saved by Votes' summa
       Artist's studio version of the song reached the top performances that week
       Artist was eliminated

Week 1, 2: Quarterfinals (4 and 11 December)

The Top 24 performed on Fridays, 4 and 11 December 2015. The two artists with the fewest votes from each team left the competition by the end of each episode.

Oleg Miami (#1), Mikhail Ozerov (#2), and Hieromonk Fotiy (#3) received the top performances bonus these weeks.

Episode Coach Order Artist Song Votes' summa Result
Episode 14
(4 December)
Alexander Gradsky 1 Elena Minina "O mio babbino caro" 101.8% Votes' summa
2 Alla Rid "Ты меня любишь" 46.2% Eliminated
3 Tatiana Shirko "Верше мiй, верше" 50% Eliminated
Polina Gagarina 4 Ivan Dalmatov "Колыбельная" 91.5% Votes' summa
5 Darya Bezhenar "Beat It" 67.1% Eliminated
6 Semyon Velichko "Я ждал всю жизнь" 41.4% Eliminated
Basta 7 Sergey Urumyan "Ненавижу" 41.9% Eliminated
8 Era Kann "Сдаться ты всегда успеешь" 107.3% Votes' summa
9 Yuri Melikov "Uptown Funk" 50.8% Eliminated
Grigory Leps 10 Olivia Krush "Stairway to Heaven" 34.7% Eliminated
11 Vitold Petrovskiy "Georgia on My Mind" 103.8% Votes' summa
12 Renata Volkievich "Нас бьют, мы летаем" 61.5% Eliminated
Episode 15
(11 December)
Basta 1 Nikolay Zabolotskikh "Baila Morena" 46.5% Eliminated
2 Maria Eroyan "Арлекино" 89% Votes' summa
3 Oleg Miami "Жить в кайф" 64.5% Eliminated
Alexander Gradsky 4 Mikhail Ozerov "Hello" 90.3% Votes' summa
5 Emil Kadyrov "Синяя вечность" 60.3% Eliminated
6 Elena Romanova "Don't Cry for Me Argentina" 49.4% Eliminated
Grigory Leps 7 Armen Avdzhan "Я люблю тебя до слез" 42.1% Eliminated
8 Maria Kats "Aidishe Mame" 25.2% Eliminated
9 Hieromonk Fotiy "По дороге в Загорск" 132.7% Votes' summa
Polina Gagarina 10 Yana Bashkireva "I Have Nothing" 51.2% Eliminated
11 Ilona Solomonova "Колыбельная" 69.7% Eliminated
12 Olga Zadonskaya "Halo" 79.1% Votes' summa
Non-competition performances
Order Performers Song
15.1 Eros Ramazzotti and Monica Hill "Cose della vita"

Week 3: Semifinal (18 December)

The Top 8 performed on Friday, 18 December 2015. The one artists with the fewest votes from each team left the competition by the end of the night.

Hieromonk Fotiy (#1), Vitold Petrovskiy (#2), and Mikhail Ozerov (#3) received the top performances bonus that week.

Episode Coach Order Artist Song Coach's vote (/100%) Public's vote (/100%) Votes' summa Result
Episode 16
(18 December)
Polina Gagarina 1 Ivan Dalmatov "Relax" / "What Is Love" 40% 59.5% 99.5% Eliminated
2 Olga Zadonskaya "Обещание" 60% 40.5% 100.5% Votes' summa
Alexander Gradsky 3 Elena Minina "Песня Анюты" 60% 38.7% 98.7% Eliminated
4 Mikhail Ozerov "Любовь" 40% 68.3% 101.3% Votes' summa
Grigory Leps 5 Vitold Petrovskiy "Быстрее" 40% 20.8% 60.8% Eliminated
6 Hieromonk Fotiy "Реквием" 60% 79.2% 139.2% Votes' summa
Basta 7 Era Kann "Turning Tables" 60% 45.6% 105.6% Votes' summa
8 Maria Eroyan "А напоследок я скажу" 40% 54.4% 94.4% Eliminated
Non-competition performances
Order Performers Song
16.1 Dima Bilan, Ivan Dalmatov, and Olga Zadonskaya "Не молчи"
16.2 Dina Garipova, Elena Minina, and Mikhail Ozerov "Writing's on the Wall"
16.3 Olga Kormukhina, Vitold Petrovskiy, and Hieromonk Fotiy "Caruso"
16.4 Би-2, Era Kann, and Maria Eroyan "Полковнику никто не пишет"

Week 4: Final (December 25)

The Top 4 performed on Friday, 25 December 2015. This week, the four finalists performed two solo cover songs and a duet with their coach.

Olga Zadonskaya (#1), Era Kann (#2), and Hieromonk Fotiy (#3, #4, #5) received the top performances bonus that week.

Coach Artist Order Solo Song (no.1) Order Duet Song (with Coach) Order Solo Song (no.2) Result
Basta Era Kann 5 "Тёмная ночь" 1 "Я и ты" Eliminated Fourth place
Polina Gagarina Olga Zadonskaya 6 "I Will Survive" 2 "Кукушка" 9 "Спектакль окончен" Third place
Alexander Gradsky Mikhail Ozerov 7 "Unchained Melody" 3 "Как молоды мы были" 10 "К стеклу прильнув лицом" 24% Runner-up
Grigory Leps Hieromonk Fotiy 8 "Per te" 4 "Лабиринт" 11 "Спокойной ночи, господа" 76% Winner
Non-competition performances
Order Performer Song
17.1 Sabina Mustaeva,
Lev Akselrod, Arina Danilova,
Matvey Semishkur, Alisa Kozhikina,
Mikhail Smirnov, Aleksey Zabugin, Elizaveta Puris, Irakliy Intskirvelli, and Ragda Khanieva
"Last Christmas"
17.2 Era Kann "Don't Speak"
17.3 Hieromonk Fotiy (winner) "Per te"
17.4 All artists of the 4th season "Последний час декабря"

Elimination chart

Overall

Colour key
Artist's info

Result details

Live show results per week
Artist Week 1 Week 2 Week 3 Finals
Hieromonk Fotiy N/A Safe Safe Winner
Mikhail Ozerov N/A Safe Safe Runner-up
Olga Zadonskaya N/A Safe Safe 3rd place
Era Kann Safe N/A Safe 4th place
Ivan Dalmatov Safe N/A Eliminated Eliminated (Week 3)
Elena Minina Safe N/A Eliminated
Maria Eroyan N/A Safe Eliminated
Vitold Petrovskiy Safe N/A Eliminated
Ilona Solomonova N/A Eliminated Eliminated (Week 2)
Oleg Miami N/A Eliminated
Emil Kadyrov N/A Eliminated
Yana Bashkireva N/A Eliminated
Elena Romanova N/A Eliminated
Nikolay Zabolotskikh N/A Eliminated
Armen Avdzhan N/A Eliminated
Maria Kats N/A Eliminated
Darya Bezhenar Eliminated Eliminated (Week 1)
Renata Volkievich Eliminated
Yury Melikov Eliminated
Tatiana Shirko Eliminated
Alla Reed Eliminated
Sergey Urumyan Eliminated
Semyon Velichko Eliminated
Olivia Krush Eliminated

Team

Colour key
Artist's info

Result details

Artist Week 1 Week 2 Week 3 Finals
Era Kann Advanced N/A Advanced Fourth place
Check mark.svg
Maria Eroyan N/A Advanced Eliminated
Oleg Miami N/A Eliminated
Check mark.svg
Nikolay Zabolotskikh N/A Eliminated
Yury Melikov Eliminated
Sergey Urumyan Eliminated
Olga Zadonskaya N/A Advanced Advanced Third place
Check mark.svg
Ivan Dalmatov Advanced N/A Eliminated
Ilona Solomonova N/A Eliminated
Yana Bashkireva N/A Eliminated
Darya Bezhenar Eliminated
Semyon Velichko Eliminated
Mikhail Ozerov N/A Advanced
Check mark.svg
Advanced
Check mark.svg
Runner-up
Elena Minina Advanced N/A Eliminated
Emil Kadyrov N/A Eliminated
Elena Romanova N/A Eliminated
Tatiana Shirko Eliminated
Alla Rid Eliminated
Hieromonk Fotiy N/A Advanced
Check mark.svg
Advanced
Check mark.svg
Winner
Check mark.svg
Check mark.svg
Check mark.svg
Vitold Petrovskiy Advanced N/A Eliminated
Check mark.svg
Armen Avdzhan N/A Eliminated
Maria Kats N/A Eliminated
Renata Volkievich Eliminated
Olivia Krush Eliminated

Reception

Rating

Episode Original airdate Production Time slot (UTC) Audience Source
Rating Share
1 "The Blind Auditions Premiere" September 4, 2015 (2015-09-04) 401 Friday 6:30 p.m. 8.4 30.6 [1]
2 "The Blind Auditions, Part 2" September 11, 2015 (2015-09-11) 402 Friday 6:30 p.m. 7.3 27.1 [2]
3 "The Blind Auditions, Part 3" September 18, 2015 (2015-09-18) 403 Friday 6:30 p.m. 7.2 25.2 [3]
4 "The Blind Auditions, Part 4" September 25, 2015 (2015-09-25) 404 Friday 6:30 p.m. 6.6 24.4 [4]
5 "The Blind Auditions, Part 5" October 2, 2015 (2015-10-02) 405 Friday 6:30 p.m. 7.0 24 [5]
6 "The Blind Auditions, Part 6" October 9, 2015 (2015-10-09) 406 Friday 6:30 p.m. 7.7 23.9 [6]
7 "The Battles Premiere" October 16, 2015 (2015-10-16) 407 Friday 6:30 p.m. 7.5 24.3 [7]
8 "The Battles, Part 2" October 23, 2015 (2015-10-23) 408 Friday 6:30 p.m. 7.2 22.9 [8]
9 "The Battles, Part 3" October 30, 2015 (2015-10-30) 409 Friday 6:30 p.m. 6.8 22.1 [9]
10 "The Battles, Part 4" November 6, 2015 (2015-11-06) 410 Friday 6:30 p.m. 6.5 20.4 [10]
11 "The Knocĸouts Premiere" November 13, 2015 (2015-11-13) 411 Friday 6:30 p.m. 6.5 20.2 [11]
12 "The Knockouts, Part 2" November 20, 2015 (2015-11-20) 412 Friday 6:30 p.m. 6.5 20.4 [12]
13 "The Knockouts, Part 3" November 27, 2015 (2015-11-27) 413 Friday 6:30 p.m. 6.1 19.1 [13]
14 "Live Quarterfinal Premiere" December 4, 2015 (2015-12-04) 414 Friday 6:30 p.m. 5.7 18.7 [14]
15 "Live Quarterfinal, Part 2" December 11, 2015 (2015-12-11) 415 Friday 6:30 p.m. 5.5 18.1 [15]
16 "Live Semifinal" December 18, 2015 (2015-12-18) 416 Friday 6:30 p.m. 6.0 19.2 [16]
17 "Live Season Final" December 25, 2015 (2015-12-25) 417 Friday 6:30 p.m. 6.6 20.8 [17]

References

  1. ^ "The Voice, season 4. The Blind Auditions Premiere". Channel One. September 4, 2015. Retrieved September 5, 2015. 
  2. ^ "The Voice, season 4. The Blind Auditions. Episode 2". Channel One. September 11, 2015. Retrieved September 12, 2015. 
  3. ^ "The Voice, season 4. The Blind Auditions. Episode 3". Channel One. September 18, 2015. Retrieved September 19, 2015. 
  4. ^ "The Voice, season 4. The Blind Auditions. Episode 4". Channel One. September 25, 2015. Retrieved September 26, 2015. 
  5. ^ "The Voice, season 4. The Blind Auditions. Episode 5". Channel One. October 2, 2015. Retrieved October 3, 2015. 
  6. ^ "The Voice, season 4. The Blind Auditions. Episode 6". Channel One. October 9, 2015. Retrieved October 10, 2015. 
  7. ^ "The Voice, season 4. The Battles Premiere". Channel One. October 16, 2015. Retrieved October 17, 2015. 
  8. ^ "The Voice, season 4. The Battles. Episode 2". Channel One. October 23, 2015. Retrieved October 24, 2015. 
  9. ^ "The Voice, season 4. The Battles. Episode 3". Channel One. October 30, 2015. Retrieved October 31, 2015. 
  10. ^ "The Voice, season 4. The Battles. Episode 4". Channel One. November 6, 2015. Retrieved November 7, 2015. 
  11. ^ "The Voice, season 4. The Knockouts Premiere". Channel One. November 13, 2015. Retrieved November 14, 2015. 
  12. ^ "The Voice, season 4. The Knockouts. Episode 2". Channel One. November 20, 2015. Retrieved November 21, 2015. 
  13. ^ "The Voice, season 4. The Knockouts. Episode 3". Channel One. November 27, 2015. Retrieved November 28, 2015. 
  14. ^ "The Voice, season 4. Live Quarterfinal 1". Channel One. December 4, 2015. Retrieved December 5, 2015. 
  15. ^ "The Voice, season 4. Live Quarterfinal 2". Channel One. December 11, 2015. Retrieved December 12, 2015. 
  16. ^ "The Voice, season 4. Live Semifinal". Channel One. December 18, 2015. Retrieved December 19, 2015. 
  17. ^ "The Voice, season 4. Live Season Final". Channel One. December 25, 2015. Retrieved December 26, 2015. 
This page was last edited on 1 August 2018, at 21:53
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.