To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
Languages
Recent
Show all languages
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

Tallinn Trophy

From Wikipedia, the free encyclopedia

The Tallinn Trophy is an international figure skating competition, typically held in November or December in Tallinn, Estonia. In some years, its senior categories are included in the ISU Challenger Series. Medals may be awarded in men's singles, ladies' singles, pair skating, and ice dancing.

YouTube Encyclopedic

  • 1/3
    Views:
    784
    1 008
    500
  • ✪ Серафима САХАНОВИЧ КП 28.11.2018 Tallinn Trophy(Estonia)
  • ✪ Серафима САХАНОВИЧ ПП 29.11.2018 Tallinn Trophy(Estonia)
  • ✪ Дарья ПАНЕНКОВА КП 28.11.2018 Tallinn Trophy(Estonia)

Transcription

3F+3T 9.50 (2.01) CCoSp4 3.50 (1.05) StSq4 3.90 (1.01) StSq4 3.90 (1.01) 2A 3.30 (0.59) 3Lz ! 6.49 x (0.12) Not clear edge FCSp4 3.20 (1.09) LSp4 2.70 (1.03) Skating Skills:7.75 Transitions:7.45 Performance:7.85 Composition:7.70 Interpretation of the Music:7.80 КП 1st 70.33 = 39.49 + 30.84

Contents

Senior medalists

CS: ISU Challenger Series

Men

Senior men
Year Gold Silver Bronze Details
2011 Armenia Sarkis Hayrapetyan Armenia Slavik Hayrapetyan Latvia Girts Jekabsons [1]
2012 Estonia Viktor Romanenkov Estonia Daniel Albert Naurits Estonia Samuel Koppel [2]
2014 Israel Oleksii Bychenko Israel Daniel Samohin Armenia Slavik Hayrapetyan [3]
2015 CS United States Max Aaron Russia Dmitri Aliev Latvia Deniss Vasiļjevs [4]
2016 CS Russia Roman Savosin Russia Anton Shulepov United States Andrew Torgashev [5]
2017 CS Russia Dmitri Aliev United States Alexei Krasnozhon Ukraine Yaroslav Paniot [6]
2018 CS Russia Maxim Kovtun United States Vincent Zhou Russia Anton Shulepov [7]

Ladies

Senior ladies
Year Gold Silver Bronze Details
2011 Russia Yulia Starikova Estonia Helery Hälvin Latvia Stasija Rage [1]
2013 Estonia Helery Hälvin Finland Oona Lindhal Finland Tuuli Lipiainen [8]
2014 Latvia Angelina Kučvaļska Armenia Anastasia Galustyan Finland Liubov Efimenko [3]
2015 CS Russia Maria Sotskova Kazakhstan Elizabet Tursynbayeva United States Tyler Pierce [4]
2016 CS Russia Stanislava Konstantinova Russia Serafima Sakhanovich United States Bradie Tennell [5]
2017 CS Russia Stanislava Konstantinova Russia Alisa Fedichkina Germany Nicole Schott [6]
2018 CS Russia Serafima Sakhanovich United States Ting Cui Finland Viveca Lindfors [7]

Pair skating

Senior pair skating
Year Gold Silver Bronze Details
2015 CS Germany Aliona Savchenko / Bruno Massot Germany Mari Vartmann / Ruben Blommaert United Kingdom Amani Fancy / Christopher Boyadji [4]
2016 CS Russia Alina Ustimkina / Nikita Volodin Russia Alisa Efimova / Alexander Korovin Lithuania Goda Butkutė / Nikita Ermolaev [5]
2017 CS Australia Ekaterina Alexandrovskaya / Harley Windsor Russia Alisa Efimova / Alexander Korovin Russia Anastasia Poluianova / Dmitry Sopot [6]
2018 CS Austria Miriam Ziegler / Severin Kiefer United States Tarah Kayne / Danny O'Shea United States Jessica Calalang / Brian Johnson [7]

Ice dancing

Senior ice dancing
Year Gold Silver Bronze Details
2014 Israel Allison Reed / Vasili Rogov Georgia (country) Tatiana Kozmava / Aleksandr Zolotarev Latvia Olga Jakušina / Andrey Nevskiy [3]
2015 CS Israel Isabella Tobias / Ilia Tkachenko Slovakia Federica Testa / Lukáš Csölley Finland Cecilia Törn / Jussiville Partanen [4]
2016 CS Russia Elena Ilinykh / Ruslan Zhiganshin Israel Isabella Tobias / Ilia Tkachenko United States Elliana Pogrebinsky / Alex Benoit [5]
2017 CS Poland Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriev Turkey Alisa Agafonova / Alper Uçar United States Elliana Pogrebinsky / Alex Benoit [6]
2018 CS United States Christina Carreira / Anthony Ponomarenko Russia Anastasia Skoptcova / Kirill Aleshin Poland Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriev [7]

Junior medalists

Men

Junior men
Year Gold Silver Bronze Details
2011 Estonia Samuel Koppel Estonia German Frolov No other competitors [1]
2012 Russia Daniil Parkman Russia Konstantin Mavromatti Russia Ilia Chernykh [2]
2013 Finland Roman Galay Finland Juho Pirinen Russia Ilia Chernykh [8]
2014 Israel Artem Tsoglin Georgia (country) Armen Agaian Finland Roman Galay [3]
2015 Russia Dmitry Bushlanov Russia Igor Efimchuk Estonia Daniil Zurav [4]
2016 Czech Republic Matyáš Bělohradský Germany Thomas Stoll Russia Nikita Starostin [5]
2017 Russia Andrei Mozalev Russia Maksim Fedotov Czech Republic Matyáš Bělohradský [6]
2018 Russia Artur Danielian Switzerland Tomas Llorenc Guarino Sabate Germany Nikita Starostin [7]

Ladies

Junior ladies
Year Gold Silver Bronze Details
2011 Estonia Sindra Kriisa Russia Viktoria Proshina Latvia Karine Rutlauka [1]
2012 Russia Stanislava Konstantinova Russia Viktoria Proshina Russia Ekaterina Kozlovskaya [2]
2013 Norway Jemima Rasmuss Russia Ksenia Kochueva Estonia Diana Reinsalu [8]
2014 Finland Anni Järvenpää Russia Stanislava Konstantinova Estonia Kristina Škuleta-Gromova [3]
2015 Group I Switzerland Shaline Ruegger Israel Ella Mizrahi France Serena Giraud [4]
2015 Group II Russia Stanislava Konstantinova Russia Alisa Fedichkina Latvia Diana Nikitina [4]
2016 Russia Alisa Fedichkina Russia Elizaveta Nugumanova Czech Republic Dahyun Ko [5]
2017 Russia Anastasiia Gubanova Ukraine Anastasiia Arkhipova Russia Anastasia Gracheva [6]
2018 South Korea You Young Finland Selma Valitalo Estonia Niina Petrokina [7]

Pair skating

Junior pair skating
Year Gold Silver Bronze Details
2017 Russia Daria Kvartalova / Alexei Sviatchenko France Cleo Hamon / Denys Strekalin No other competitors [6]
2018 Not held

Ice dancing

Junior ice dancing
Year Gold Silver Bronze Details
2011 [1]
2012 Estonia Marina Elias / Denis Koreline Estonia Ksenia Shevshenko / German Frolov No other competitors [2]
2013 Russia Ksenia Konkina / Georgy Reviya Russia Ekaterina Chernikina / Andrey Filatov Estonia Marina Elias / Denis Koreline [8]
2014 Belarus Eugenia Tkachenka / Yuri Hulitski Israel Kimberly Berkovich / Ronald Zilberberg Belarus Emilia Kalehanava / Uladzislau Palkhouski [3]
2015 Russia Aleksandra Amelkina / Andrey Filatov Russia Ksenia Konkina / Georgy Reviya France Sarah Marine Rouffanche / Geoffrey Brissaud [4]
2016 Russia Anastasia Skoptsova / Kirill Aleshin Russia Ksenia Konkina / Grigorii Yakushev Russia Polina Ivanenko / Danil Karpov [5]
2017 Russia Anastasia Skoptsova / Kirill Aleshin Russia Elizaveta Khudaiberdieva / Nikita Nazarov Russia Julia Tultseva / Anatoliy Belovodchenko [6]
2018 Russia Elizaveta Khudaiberdieva / Nikita Nazarov Russia Diana Davis / Gleb Smolkin Russia Ekaterina Katashinskaya / Aleksandr Vaskovich [7]

Advanced novice medalists

Men

Advanced novice men
Year Gold Silver Bronze Details
2011 Estonia Mihhail Sokolov Russia Mark Yuris No other competitors [1]
2012 Estonia Aleksandr Selevko Estonia Daniil Zurav Estonia Nikita Solovjov [2]
2013 Russia Maksim Kuznetsov Estonia Aleksandr Selevko Lithuania Kasparas Garšvas [8]
2014 Russia Maksim Kuznetsov Estonia Mihhail Selevko Finland Lauri Lankila [3]
2015 Russia Egor Rukhin Sweden Andreas Nordeback Germany Jegor Eschlinger [4]
2016 China Chen Yudong China Fang Shuai Sweden Andreas Nordeback [5]
2017 China Chen Yudong Estonia Jegor Martsento France Francois Pitot [6]
2018 Finland Matias Lindfors Estonia Jegor Martsento Estonia Vladimir Taganov [7]

Ladies

Advanced novice ladies
Year Gold Silver Bronze Details
2011 Russia Kristina Shoshina Estonia Anna Laura Perve Estonia Erna Anna Husko [1]
2012 Lithuania Elžbieta Kropa Estonia Kristina Škuleta-Gromova Finland Jea Hyryläinen [2]
2013 Estonia Anita Bauer Russia Maria Semenova Lithuania Lukrecija Paulikaitė [8]
2014 Russia Ekaterina Kurakova Latvia Anželika Kļujeva Finland Petra Laakonen [3]
2015 Bulgaria Alexandra Feigin Russia Alexandra Trusova Russia Diana Guseva [4]
2016 Russia Alena Kanysheva South Korea You Young Russia Anna Kuzmenko [5]
2018 Estonia Amalia Zelenjak Latvia Zasmina Jefremenko Netherlands Roos Van Der Pas [7]

Ice dancing

Advanced novice ice dancing
Year Gold Silver Bronze Details
2011 Russia Ksenia Konkina / Georgy Reviya Russia Maria Oleynik / Andrey Neverov Russia Lilia Iutanina / Andrey Filatov [1]
2012 Russia Ksenia Konkina / Georgy Reviya Russia Maria Oleynik / Maxim Nekrasov No other competitors [2]
2013 Estonia Viktoria Semenjuk / Artur Gruzdev Russia Polina Kalinina / Maxim Nekrasov Estonia Katerina Bunina / Andrei Sokolov [8]
2014 Belarus Karina Sidarenka / Maksim Yelenich No other competitors [3]
2015 Russia Irina Khavronina / Nikita Tashirev Russia Ekaterina Kuznetsova / Dmitrii Parkhomenko Russia Angelina Zimina / Egor Goncharov [4]
2016 Russia Julia Alieva / Mikhail Kaigorodtsev Russia Sofiia Aleksova / Maksemilian Dubov Russia Aleksandra Samersova / Fedor Sharonov [5]
2017 Russia Julia Alieva / Mikhail Kaigorodtsev Russia Angelina Zimina / Andrei Pilin Russia Ksenia Golubeva / Fedor Orekhov [6]
2018 Cyprus Mariia Miliukova / Nikita Vitryanyuk Estonia Tatjana Bunina / Ivan Kuznetsov Russia Vasilisa Grigoreva / Lev Sergeev [7]

References

  1. ^ a b c d e f g h "2011 Tallinn Trophy".
  2. ^ a b c d e f g "2012 Tallinn Trophy".
  3. ^ a b c d e f g h i "2014 Tallinn Trophy". December 2014.
  4. ^ a b c d e f g h i j k "2015 Tallinn Trophy". November 2015.
  5. ^ a b c d e f g h i j "2016 Tallinn Trophy". November 2016.
  6. ^ a b c d e f g h i j "2017 Tallinn Trophy". November 2017.
  7. ^ a b c d e f g h i j "2018 Tallinn Trophy". November 2018.
  8. ^ a b c d e f g "2013 Tallinn Trophy".

External links

This page was last edited on 10 November 2019, at 21:55
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.