This is a list of the members of the Australian House of Representatives in the 10th Australian Parliament , which was elected at the 1925 election on 14 November 1925. The incumbent Nationalist Party of Australia led by Prime Minister of Australia Stanley Bruce in power since 1922 with coalition partner the Country Party led by Earle Page defeated the opposition Australian Labor Party led by Matthew Charlton . The Nationalist won 11 seats, they did not take at the 1922 election , although five of them were held by Liberal Party members, who had joined the Nationalist government after Bruce became Prime Minister in February 1923.
Member
Party
Electorate
State
In office
Aubrey Abbott
Country
Gwydir
NSW
1925–1929, 1931–1937
Frank Anstey
Labor
Bourke
Vic
1910–1934
Llewellyn Atkinson
Country
Wilmot
Tas
1906–1929
James Bayley
Nationalist
Oxley
Qld
1917–1931
George Bell
Nationalist
Darwin
Tas
1919–1922, 1925–1943
Arthur Blakeley
Labor
Darling
NSW
1917–1934
Eric Bowden
Nationalist
Parramatta
NSW
1906–1910, 1919–1929
Frank Brennan
Labor
Batman
Vic
1911–1931, 1934–1949
Stanley Bruce
Nationalist
Flinders
Vic
1918–1929, 1931–1933
Donald Charles Cameron
Nationalist
Brisbane
Qld
1919–1931, 1934–1937
Malcolm Cameron
Nationalist
Barker
SA
1922–1934
Austin Chapman [1]
Nationalist
Eden-Monaro
NSW
1901–1926
Matthew Charlton
Labor
Hunter
NSW
1910–1928
Percy Coleman
Labor
Reid
NSW
1922–1931
Robert Cook
Country
Indi
Vic
1919–1928
Bernard Corser [2]
Country
Wide Bay
Qld
1928–1954
Edward Corser [2]
Nationalist
Wide Bay
Qld
1915–1928
Jack Duncan-Hughes
Nationalist
Boothby
SA
1922–1928, 1931–1938 (S), 1940–1943
James Fenton
Labor
Maribyrnong
Vic
1910–1934
Frank Forde
Labor
Capricornia
Qld
1922–1946
Richard Foster
Nationalist
Wakefield
SA
1909–1928
Grosvenor Francis
Nationalist
Kennedy
Qld
1925–1929
Josiah Francis
Nationalist
Moreton
Qld
1922–1955
Sydney Gardner
Nationalist
Robertson
NSW
1922–1940
Sir John Gellibrand
Nationalist
Denison
Tas
1925–1928
William Gibson
Country
Corangamite
Vic
1918–1929, 1931–1934
Albert Green
Labor
Kalgoorlie
WA
1922–1940
Roland Green
Country
Richmond
NSW
1922–1937
Henry Gregory
Country
Swan
WA
1913–1940
Sir Littleton Groom
Nationalist
Darling Downs
Qld
1901–1929, 1931–1936
Henry Gullett
Nationalist
Henty
Vic
1925–1940
William Hill
Country
Echuca
Vic
1919–1934
Sir Neville Howse
Nationalist
Calare
NSW
1922–1929
Billy Hughes
Nationalist
North Sydney
NSW
1901–1952
James Hunter
Country
Maranoa
Qld
1921–1940
Geoffry Hurry
Nationalist
Bendigo
Vic
1922–1929
Syd Jackson
Nationalist
Bass
Tas
1919–1929
Sir Elliot Johnson
Nationalist
Lang
NSW
1903–1928
William Killen
Country
Riverina
NSW
1922–1931
Andrew Lacey
Labor
Grey
SA
1922–1931
William Lambert
Labor
West Sydney
NSW
1921–1928
John Latham
Nationalist
Kooyong
Vic
1922–1934
Bert Lazzarini
Labor
Werriwa
NSW
1919–1931, 1934–1952
Thomas Ley
Nationalist
Barton
NSW
1925–1928
John Lister
Nationalist
Corio
Vic
1917–1929
George Mackay
Nationalist
Lilley
Qld
1917–1934
William Mahony [3]
Labor
Dalley
NSW
1915–1927
Norman Makin
Labor
Hindmarsh
SA
1919–1946, 1954–1963
William Maloney
Labor
Melbourne
Vic
1904–1940
Edward Mann
Nationalist
Perth
WA
1922–1929
Arthur Manning
Nationalist
Macquarie
NSW
1922–1928
Walter Marks
Nationalist
Wentworth
NSW
1919–1931
Charles Marr
Nationalist
Parkes
NSW
1919–1929, 1931–1943
James Mathews
Labor
Melbourne Ports
Vic
1906–1931
George Maxwell
Nationalist
Fawkner
Vic
1917–1935
Charles McGrath
Labor
Ballaarat
Vic
1913–1919, 1920–1934
Parker Moloney
Labor
Hume
NSW
1910–1913, 1914–1917, 1919–1931
Harold George Nelson [4]
Labor
Northern Territory
NT
1922–1934
Lewis Nott
Nationalist
Herbert
Qld
1925–1928, 1949–1951
Sir Earle Page
Country
Cowper
NSW
1919–1961
Archdale Parkhill [5]
Nationalist
Warringah
NSW
1927–1937
Walter Parsons
Nationalist
Angas
SA
1925–1929
Thomas Paterson
Country
Gippsland
Vic
1922–1943
John Perkins [1]
Nationalist
Eden-Monaro
NSW
1926–1929, 1931–1943
Graham Pratten [6]
Nationalist
Martin
NSW
1928–1929
Herbert Pratten [6]
Nationalist
Martin
NSW
1921–1928
John Prowse
Country
Forrest
WA
1919–1943
Edward Charles Riley
Labor
Cook
NSW
1922–1934
Edward Riley
Labor
South Sydney
NSW
1910–1931
Arthur Rodgers
Nationalist
Wannon
Vic
1913–1922, 1925–1929
Sir Granville Ryrie [5]
Nationalist
Warringah
NSW
1911–1927
James Scullin
Labor
Yarra
Vic
1910–1913, 1922–1949
Alfred Seabrook
Nationalist
Franklin
Tas
1922–1928
Percy Stewart
Independent
Wimmera
Vic
1919–1931
Ted Theodore [3]
Labor
Dalley
NSW
1927–1931
Victor Thompson
Country
New England
NSW
1922–1940
David Watkins
Labor
Newcastle
NSW
1901–1935
William Watson
Independent
Fremantle
WA
1922–1928, 1931–1934
William Watt
Nationalist
Balaclava
Vic
1914–1929
John West
Labor
East Sydney
NSW
1910–1931
George Edwin Yates
Labor
Adelaide
SA
1914–1919, 1922–1931
YouTube Encyclopedic
"Cambridge Talks X | Bound and Unbound: The Sites of Utopia" PhD Colloquium
JOHN MAYNARD KEYNES: The Economic Consequences of the Peace FULL Audiobook
Notes
References
This page was last edited on 7 April 2024, at 20:28