To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
Languages
Recent
Show all languages
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

List of Sundance Film Festival award winners

From Wikipedia, the free encyclopedia

This is a list of films that won awards at the American Sundance Film Festival.

Contents

1984198519861987198819891990199119921993199419951996199719981999200020012002200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020

YouTube Encyclopedic

  • 1/5
    Views:
    100 577
    2 624
    667
    64 610
    42 698
  • ✪ Top 10 Sundance Grand Jury Prize Winners
  • ✪ Green, Sundance Film Festival 2019 Short Film Jury Award Winner
  • ✪ MUST WATCH Movies of Sundance 2019
  • ✪ The 10 MUST-WATCH Movies from Sundance 2017
  • ✪ The Best Sundance Movies | 2018

Transcription

1984

Source:[1]

1985

Source:[2]

1986

Source:[3]

1987

Source:[4]

1988

Source:[5]

1989

Source:[6]

1990

Source:[7]

1991

Source:[8]

1992

  • Grand Jury Prize Dramatic – In the Soup
  • Grand Jury Prize Documentary – A Brief History of Time
  • Grand Jury Prize Documentary – Finding Christa
  • Filmmakers Trophy Dramatic – Zebrahead
  • Filmmakers Trophy Documentary – A Brief History of Time
  • Audience Award Dramatic – The Waterdance
  • Audience Award Documentary – Brother's Keeper
  • Excellence in Cinematography Award Dramatic – Swoon
  • Excellence in Cinematography Award Documentary – Shoot for the Contents
  • Special Jury Recognition – The Hours and Times
  • Special Jury Recognition – My Crasy Life
  • Special Jury Prize for Acting – Seymour Cassel for his performance in In the Soup
  • Waldo Salt Screenwriting Award – The Waterdance
  • Piper-Heidseick Award for Independent Vision – John Turturro

Source:[9]

1993

Source:[10]

1994

Source:[11]

1995

Source:[12]

1996

Source:[13]

1997

Source:[14]

1998

Source:[15]

1999

  • Grand Jury Prize Documentary – American Movie
  • Grand Jury Prize Dramatic – Three Seasons
  • Audience Award Documentary – Genghis Blues
  • Audience Award Dramatic – Three Seasons
  • Excellence in Cinematography Award Dramatic – Three Seasons
  • Excellence in Cinematography Award Documentary – Regret to Inform
  • Excellence in Cinematography Award Documentary – Rabbit in the Moon
  • Directing Award Dramatic – Judy Berlin
  • Directing Award Documentary – Regret to Inform
  • Freedom of Expression Award – The Black Press: Soldiers Without Swords
  • Waldo Salt Screenwriting Award – Joe the King (tie)
  • Waldo Salt Screenwriting Award – Guinevere (tie)
  • World Cinema Audience Award – Run Lola Run
  • World Cinema Audience Award – Train of Life
  • Filmmakers Trophy Dramatic – Tumbleweeds
  • Filmmakers Trophy Documentary – Sing Faster: The Stagehands' Ring Cycle
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Stubble Trouble
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Come unto Me: The Faces of Tyree Guyton
  • Honorable Mention Short Filmmaking – A Pack of Gifts, Now
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Atomic Tabasco
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Devil Doll/Ring Pull
  • Jury Prize Latin American Cinema – Little Saints
  • Jury Prize Short Filmmaking – More
  • Special Jury Prize – On the Ropes
  • Special Jury Prize Latin American Cinema – Life is to Whistle
  • Special Jury Prize for Acting – Happy, Texas
  • Special Jury Prize for Distinctive Vision in Filmmaking – Treasure Island
  • Piper-Heidsieck tribute to Independent Vision – Laura Dern

Source:[16]

2000

Source:[17]

2001

  • Grand Jury Prize Documentary – Southern Comfort
  • Grand Jury Prize Dramatic – The Believer
  • Directing Award Documentary – Dogtown and Z-Boys
  • Directing Award Dramatic – Hedwig and the Angry Inch
  • Freedom of Expression Award – Scout's Honor
  • World Cinema Audience Award – The Road Home
  • Excellence in Cinematography Award Documentary – LaLee's Kin: The Legacy of Cotton
  • Excellence in Cinematography Award Dramatic – The Deep End
  • Waldo Salt Screenwriting Award – Memento
  • Special Jury Prize for Acting – In the Bedroom
  • Special Jury Prize Documentary – Children Underground
  • Jury Prize Latin American Cinema – Possible Loves
  • Jury Prize Latin American Cinema – Sin Dejar Huella (English title Without a Trace)
  • Special Jury Prize Latin American Cinema – Coffin Joe - The Strange World Of José Mojica Marins
  • Jury Prize in Short Filmmaking – Gina, An Actress, Age 29
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Delusions in Modern Primitivism
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Jigsaw Venus
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Metropopular
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Peter Rabbit and the Crucifix
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Pie Fight '69
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Sweet
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Zen and the Art of Landscaping
  • Piper-Heidsieck Award – Julianne Moore

Source:[18]

2002

Source:[19]

2003

  • Alfred P. Sloan Prize – Dopamine
  • Audience Award Documentary – My Flesh and Blood
  • Audience Award Dramatic – The Station Agent
  • Directing Award Dramatic – thirteen
  • Excellence in Cinematography Award Documentary – Stevie
  • Excellence in Cinematography Award Dramatic – Quattro Noza
  • Freedom of Expression Award – What I Want My Words to Do to You
  • Grand Jury Prize Documentary – Capturing the Friedmans
  • Grand Jury Prize Dramatic – American Splendor
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Ocularist
  • Honorable Mention Short Filmmaking – The Planets
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Pan with Us
  • Honorable Mention Short Filmmaking – The Freak
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Asylum
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Fits & Starts
  • Honorable Mention Short Filmmaking – Earthquake
  • Honorable Mention Short Filmmaking – From the 104th Floor
  • Jury Prize Short Filmmaking – Terminal Bar
  • Online Film Festival Audience Award Short Filmmaking – One
  • Online Film Festival Audience Award Short Filmmaking Animation – Broken Saints
  • Online Film Festival Second Place Audience Award Short Filmmaking – S-11 Redux: Channel Surfing the Apocalypse
  • Online Film Festival Second Place Audience Award Short Filmmaking Animation – LOR
  • Online Film Festival Third Place Audience Award Short Filmmaking – Icarus of Pittsburgh
  • Online Film Festival Third Place Audience Award Short Filmmaking Animation – Bumble Beeing
  • Waldo Salt Screenwriting Award – The Station Agent
  • World Cinema Audience Award – Whale Rider

Source:[20]

2004

  • Alfred P. Sloan PrizePrimer
  • Audience Award Documentary – Born into Brothels
  • Audience Award Dramatic – Maria Full of Grace
  • Directing Award Documentary – Super Size Me
  • Directing Award Dramatic – Down to the Bone
  • Excellence in Cinematography Award Documentary – Imelda
  • Excellence in Cinematography Award Dramatic – November
  • Freedom of Expression Award – Repatriation
  • Grand Jury Prize Documentary – Dig!
  • Grand Jury Prize Dramatic – Primer
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Curtis
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Harvie Krumpet
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Krumped
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Papillon D’Amour
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Spokane
  • Jury Prize in Short Filmmaking – When the Storm Came
  • Jury Prize in Short Filmmaking – Gowanus, Brooklyn
  • Jury Prize in International Short Filmmaking – Tomo
  • Online Film Festival Audience Award Short Filmmaking – Strangers
  • Online Film Festival Audience Award Short Filmmaking Animation – Drum Machine
  • Online Film Festival Jury Award Short Filmmaking – Wet Dreams and False Images
  • Online Film Festival Jury Award Short Filmmaking Animation – Bathtime in Clerkenwell
  • Online Film Festival Jury Award Short Filmmaking New Forms – The Dawn at My Back: Memoir of a Texas Upgringing
  • Special Jury Prize Documentary – Farmingville
  • Special Jury Prize Dramatic – Brother to Brother
  • Special Jury Prize for Acting – Vera Farmiga for her performance in Down to the Bone
  • Waldo Salt Screenwriting Award – Larry Gross for We Don't Live Here Anymore
  • World Cinema Audience Award Documentary – The Corporation
  • World Cinema Audience Award Dramatic – Seducing Doctor Lewis

Source:[21]

2005

Source:[22]

2006

Source:[23]

2007

Source:[24]

2008

Source:[25]

2009

Source:[26]

2010

Source:[27]

2011

  • Grand Jury Prize: Documentary – How to Die in Oregon
  • Grand Jury Prize: Dramatic – Like Crazy
  • World Cinema Jury Prize: Documentary – Hell and Back Again
  • World Cinema Jury Prize: Dramatic – Happy, Happy
  • Audience Award: Documentary – Buck
  • Audience Award: Dramatic – Circumstance
  • World Cinema Audience Award: Documentary – Senna
  • World Cinema Audience Award: Dramatic – Kinyarwanda
  • Best of NEXT Audience Award – to.get.her
  • Directing Award: Documentary – Jon Foy for Resurrect Dead: The Mystery of the Toynbee Tiles
  • Directing Award: Dramatic – Sean Durkin for Martha Marcy May Marlene
  • World Cinema Directing Award: Documentary – James Marsh for Project Nim
  • World Cinema Directing Award: Dramatic – Paddy Considine for Tyrannosaur
  • Waldo Salt Screenwriting Award – Sam Levinson for Another Happy Day
  • World Cinema Dramatic Screenwriting Award – Erez Kav-El for Restoration
  • Documentary Editing Award – Matthew Hamachek and Marshall Curry for If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front
  • World Cinema Documentary Editing Award – Goran Hugo Olsson and Hanna Lejonqvist for The Black Power Mixtape 1967-1975
  • Excellence in Cinematography Award: Documentary – Eric Strauss, Ryan Hill and Peter Hutchens for The Redemption of General Butt Naked
  • Excellence in Cinematography Award: Dramatic – Bradford Young for Pariah
  • World Cinema Cinematography Award: Documentary – Danfung Dennis for Hell and Back Again
  • World Cinema Cinematography Award: Dramatic – Diego F. Jimenez for All Your Dead Ones
  • World Dramatic Special Jury Prizes for Breakout Performances – Peter Mullan and Olivia Colman for Tyrannosaur
  • World Cinema Documentary Special Jury Prize – Position Among the Stars
  • Documentary Special Jury Prize – Being Elmo: A Puppeteer's Journey
  • Dramatic Special Jury Prize – Another Earth
  • Dramatic Special Jury Prize for Breakout Performance – Felicity Jones for Like Crazy
  • Jury Prize in Short Filmmaking – Brick Novax Pt 1 and 2
  • International Jury Prize in Short Filmmaking – Deeper Than Yesterday
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Choke
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Diarchy
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – The External World
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – The Legend of Beaver Dam
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Out of Reach
  • Honorable Mention in Short Filmmaking – Protoparticles
  • Alfred P. Sloan Feature Film Prize – Another Earth
  • Sundance Institute/Mahindra Global Filmmaking Awards – Bogdan Mustata of Romania for Wolf, Ernesto Contrera of Mexico for I Dream In Another Language, Seng Tat Liew of Malaysia for In What City Does It Live?, and Talya Lavie of Israel for Zero Motivation
  • Sundance Institute/NHK Award – Cherien Dabis, director of May in the Summer

Source:[28]

2012

Source:[29]

2013

Source:[30]

2014






  • Short Film Grand Jury Prize – Of God and Dogs
  • Short Film Jury Award: Animation – Yearbook
  • Short Film Jury Award: International – The Cut
  • Short Film Jury Award: Non-Fiction – I Think This Is the Closest to How the Footage Looked
  • Short Film Jury Award: U.S. Fiction – Gregory Go Boom
  • Special Jury Prize for Unique Vision: Short Filmmaking – Rat Pack Rat
  • Special Jury Prize for Non-Fiction: Short Filmmaking – Love. Love. Love.


Source:[31]

2015


  • Grand Jury Prize: Documentary – The Wolfpack by Crystal Moselle
  • Directing Award: Documentary – Matthew Heineman for Cartel Land
  • Cinematography Award: Documentary – Matthew Heineman and Matt Porwoll for Cartel Land
  • Special Jury Prize for Breakout First Feature: Documentary – Lyric R. Cabral and David Felix Sutcliffe for (T)error
  • Special Jury Prize for Verité Filmmaking: Documentary – Western by Bill and Turner Ross
  • Special Jury Prize for Social Impact: Documentary – 3½ Minutes by Marc Silver



  • World Cinema Jury Prize: Documentary – The Russian Woodpecker by Chad Gracia
  • World Cinema Directing Award: Documentary – Kim Longinotto for Dreamcatcher
  • World Cinema Editing Award: Documentary – Jim Scott for How to Change the World
  • World Cinema Special Jury Prize for Impact: Documentary – Pervert Park by Frida and Lasse Barkfors
  • World Cinema Special Jury Prize for Unparalleled Access: Documentary – The Chinese Mayor by Hao Zhou



  • Short Film Grand Jury Prize – World of Tomorrow by Don Hertzfeldt
  • Short Film Jury Award: Animation – Storm hits jacket by Paul Cabon
  • Short Film Jury Award: International – Oh Lucy! by Atsuko Hirayanagi
  • Short Film Jury Award: Non-Fiction – The Face of Ukraine: Casting Oksana Baiul by Kitty Green
  • Short Film Jury Award: U.S. Fiction – SMILF by Frankie Shaw
  • Special Jury Prize for Acting: Short Filmmaking – Laure Calamy for Back Alley by Cécile Ducrocq
  • Special Jury Prize for Visual Poetry: Short Filmmaking – Object by Paulina Skibińska


Source:[32][33]

2016


  • Grand Jury Prize: Documentary – Weiner by Elyse Steinberg and Josh Kriegman
  • Directing Award: Documentary – Roger Ross Williams for Life, Animated
  • U.S. Documentary Special Jury Award for Editing – Penny Lane and Thom Stylinski for NUTS!
  • Special Jury Prize for Social Impact: Documentary – Trapped by Dawn Porter
  • U.S. Documentary Special Jury Award for Writing – Robert Greene for Kate Plays Christine
  • Special Jury Prize for Verité Filmmaking: Documentary – The Bad Kids by Keith Fulton and Lou Pepe



  • World Cinema Jury Prize: Documentary – Sonita by Rokhsareh Ghaemmaghami
  • World Cinema Directing Award: Documentary – Michal Marczak for All These Sleepless Nights
  • World Cinema Documentary Special Jury Award for Best Debut Feature – Heidi Brandenburg and Mathew Orzel for When Two Worlds Collide
  • World Cinema Documentary Special Jury Award for Best Cinematography – Pieter-Jan De Pue for The Land of the Enlightened
  • World Cinema Editing Award: Documentary – Mako Kamitsuna and John Maringouin for We Are X



  • Short Film Grand Jury Prize – Thunder Road by Jim Cummings
  • Short Film Jury Award: US Fiction – The Procedure by Calvin Lee Reeder
  • Short Film Jury Award: International Fiction – Maman(s) by Maïmouna Doucouré
  • Short Film Jury Award: Non-fiction – Bacon & God's Wrath by Sol Friedman
  • Short Film Jury Award: Animation – Edmond by Nina Gantz
  • Short Film Special Jury Award for Outstanding Performance – Grace Glowicki for Her Friend Adam
  • Short Film Special Jury Award for Best Direction – Ondřej Hudeček for Peacock
  • Alfred P. Sloan Prize – Embrace of the Serpent by Ciro Guerra

Source:[34]

2017

Source:[35]

2018

2019

Source:[36][37]

2020

  • US Dramatic Grand Jury Prize: Minari
  • US Dramatic Audience Award: Minari
  • US Dramatic Directing Award: Radha Blank for The 40-Year-Old Version
  • US Dramatic Waldo Salt Screenwriting Award: Edson Oda for Nine Days
  • US Dramatic Special Jury Award for Ensemble Cast – The cast of Charm City Kings
  • US Dramatic Special Jury Award: Auteur Filmmaking – Josephine Decker for Shirley
  • US Dramatic Special Jury Award: Neo-Realism – Eliza Hittman for Never Rarely Sometimes Always
  • US Documentary Grand Jury Prize: Boys State (Jesse Moss)
  • US Documentary Audience Award: Crip Camp (Jim LeBrecht and Nicole Newnham)
  • US Documentary Directing: Garrett Bradley for Time
  • US Documentary Special Jury Award for Editing – Tyler H. Walk for Welcome to Chechnya
  • US Documentary Special Jury Award for Innovation in Non-fiction Storytelling – Kirsten Johnson for Dick Johnson Is Dead
  • US Documentary Special Jury Award for Emerging Filmmaker – Arthur Jones for Feels Good Man
  • US Documentary Special Jury Award for Social Impact Filmmaking – Eli Despres, Josh Kriegman and Elyse Steinberg for The Fight
  • World Cinema Dramatic Grand Jury Prize: Yalda, a Night for Forgiveness (Massoud Bakhshi)
  • World Cinema Dramatic Audience Award: Identifying Features (Fernanda Valadez)
  • World Cinema Dramatic Directing: Maïmouna Doucouré for Cuties
  • World Cinema Dramatic Special Jury Award for Acting – Ben Whishaw for Surge
  • World Cinema Dramatic Special Jury Award for Visionary Filmmaking – Lemohang Jeremiah Mosese for This Is Not a Burial, It's a Resurrection
  • World Cinema Dramatic Special Jury Award for Best Screenplay – Astrid Rondero and Fernanda Valadez for Identifying Features
  • World Cinema Documentary Grand Jury Prize: Epicentro (Hubert Sauper)
  • World Cinema Documentary Audience Award: The Reason I Jump (Jerry Rothwell)
  • World Cinema Documentary Directing: Iryna Tsilyk for The Earth Is Blue as an Orange
  • World Cinema Documentary Special Jury Award for Creative Storytelling – Benjamin Ree for The Painter and the Thief
  • World Cinema Documentary Special Jury Award for Cinematography – Radu Ciorniciuc and Mircea Topoleanu for Acasa, My Home
  • World Cinema Documentary Special Jury Award for Editing – Mila Aung-Thwin, Ryan Mullins and Sam Soko for Softie
  • Short Film Grand Jury Prize: So What if the Goats Die, directed by Sofia Alaoui
  • Short Film Jury Award: U.S. Fiction: Ship: A Visual Poem, directed by Terrence Daye
  • Short Film Jury Award: International Fiction: The Devil’s Harmony, directed by Dylan Holmes Williams
  • Short Film Jury Award: Nonfiction: John Was Trying to Contact Aliens, directed by Matthew Kilip
  • Short Film Jury Award: Animation: Daughter, directed by Daria Kashcheeva
  • NEXT Audience Award: I Carry You With Me (Heidi Ewing)
  • NEXT Innovator Award: I Carry You With Me (Heidi Ewing)
  • Alfred P. Sloan Feature Film Prize: Tesla (Michael Almereyda)

Source:[38]

References

  1. ^ 1984 Sundance Film Festival sundance.org
  2. ^ 1985 Sundance Film Festival sundance.org
  3. ^ 1986 Sundance Film Festival sundance.org
  4. ^ 1987 Sundance Film Festival sundance.org
  5. ^ 1988 Sundance Film Festival sundance.org
  6. ^ 1989 Sundance Film Festival sundance.org
  7. ^ 1990 Sundance Film Festival sundance.org
  8. ^ 1991 Sundance Film Festival sundance.org
  9. ^ 1992 Sundance Film Festival sundance.org
  10. ^ 1993 Sundance Film Festival sundance.org
  11. ^ 1994 Sundance Film Festival Archived 2012-11-07 at the Wayback Machine sundance.org
  12. ^ 1995 Sundance Film Festival sundance.org
  13. ^ 1996 Sundance Film Festival sundance.org
  14. ^ 1997 Sundance Film Festival sundance.org
  15. ^ 1998 Sundance Film Festival sundance.org
  16. ^ 1999 Sundance Film Festival sundance.org
  17. ^ 2000 Sundance Film Festival sundance.org
  18. ^ 2001 Sundance Film Festival sundance.org
  19. ^ 2002 Sundance Film Festival sundance.org
  20. ^ 2003 Sundance Film Festival sundance.org
  21. ^ 2004 Sundance Film Festival sundance.org
  22. ^ 2005 Sundance Film Festival Archived 2011-05-06 at the Wayback Machine sundance.org
  23. ^ 2006 Sundance Film Festival sundance.org
  24. ^ 2007 Sundance Film Festival sundance.org
  25. ^ 2008 Sundance Film Festival sundance.org
  26. ^ 2009 Sundance Film Festival Archived 2014-04-14 at the Wayback Machine sundance.org
  27. ^ 2010 Sundance Film Festival sundance.org
  28. ^ Esteban, Julieta; Frey, Kelly (January 29, 2011). "2011 Sundance Film Festival Announces Awards". sundance.org. Retrieved February 4, 2011.
  29. ^ "2012 Sundance Film Festival Announces Awards". sundance.org. January 28, 2012. Archived from the original on April 28, 2012. Retrieved January 29, 2012.
  30. ^ "2013 Sundance Film Festival Announces Awards". sundance.org. January 26, 2013. Archived from the original on January 30, 2013. Retrieved January 28, 2013.
  31. ^ "2014 Sundance Film Festival – Archives – Sundance Institute – Awards". sundance.org. Retrieved January 24, 2015.
  32. ^ "Sundance Film Festival Hands Out Its Short Film Awards". Deadline Hollywood. January 27, 2015. Retrieved January 28, 2015.
  33. ^ "The Winners of the 2015 Sundance Film Festival As They Come In". Indiewire. January 31, 2015. Retrieved January 31, 2015.
  34. ^ "'16 Sundance Film Festival - Award Winners". www.sundance.org. Archived from the original on 2017-10-27. Retrieved 2016-01-31.
  35. ^ Debruge, Peter. "Sundance: Winners Announced (Awards Ceremony in Progress)". Variety. Retrieved January 28, 2017.
  36. ^ 2019 SUNDANCE FILM FESTIVAL AWARDS ANNOUNCED|Sundance Institute
  37. ^ Here Are the Winners of the 2019 Sundance Awards - Vulture
  38. ^ Sundance Film Festival Awards: ‘Minari’ Scores Double Top Honors – The Complete Winners List|Deadline
This page was last edited on 13 March 2020, at 12:28
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.