To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

List of MPs elected in the 1715 British general election

From Wikipedia, the free encyclopedia

List of MPs elected in the 1715 British general election

3rd Parliament (1710)
4th Parliament (1713)
5th Parliament (1715)
6th Parliament (1722)
7th Parliament (1727 )

This is a list of the 558 MPs or Members of Parliament elected to the 314 constituencies of the Parliament of Great Britain in 1715, the 5th Parliament of Great Britain and their replacements returned at subsequent by-elections, arranged by constituency.[1]

Elections took place between 22 January 1715 and 9 March 1715


Table of contents:

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z By-elections Changes

A

Aberdeen Burghs (seat 1/1) James Erskine – unseated on petition
Replaced by John Middleton 1715
.
Whig
Aberdeenshire (seat 1/1) Sir Alexander Cumming Tory
Abingdon (seat 1/1) James Jennings Tory
Aldborough (seat 1/2) James Stanhope - sat for Cockermouth
Replaced by William Monson 1715
Aldborough (seat 2/2) William Jessop Whig
Aldeburgh (seat 1/2) Sir Henry Johnson - died
Replaced by Walter Plumer 1719
Tory
Whig
Aldeburgh (seat 2/2) William Johnson - died
Replaced by Samuel Lowe 1718
Tory
.
Amersham (seat 1/2) Montague Garrard Drake Tory
Amersham (seat 2/2) The Viscount Fermanagh - died
Replaced by The Viscount Fermanagh 1717
Tory
.
Andover (seat 1/2) John Wallop - sat for Hampshire
Replaced by James Brudenell 1715
.
Whig
Andover (seat 2/2) William Guidott Whig
Anglesey (seat 1/1) Owen Meyrick Whig
Anstruther Easter Burghs (seat 1/1) Philip Anstruther Whig
Appleby (seat 1/2) Thomas Lutwyche Tory
Appleby (seat 2/2) Sir Richard Sandford, Bt. Whig
Argyllshire (seat 1/1) Sir James Campbell
Arundel (seat 1/2) General Henry Lumley
Arundel (seat 2/2) Thomas Micklethwaite - died
Replaced by Joseph Micklethwaite 1718
Ashburton (seat 1/2) Richard Reynell Tory
Ashburton (seat 2/2) Roger Tuckfield Whig
Aylesbury (seat 1/2) Nathaniel Meade
Aylesbury (seat 2/2) John Deacle - sat for Evesham
Replaced by Trevor Hill 1715
.
Whig
Ayr Burghs (seat 1/1) Charles Oliphant - died
Replaced by Thomas Kennedy 1720
Ayrshire (seat 1/1) John Montgomerie

B

Banbury (seat 1/1) Sir Jonathan Cope
Banffshire (seat 1/1) Alexander Abercromby
Barnstaple (seat 1/2) John Rolle
Barnstaple (seat 2/2) Sir Arthur Chichester- died
Replaced by John Basset 1718 - died
Replaced by Sir Hugh Acland 1721
Bath (seat 1/2) Samuel Trotman - died
Replaced by Robert Gay 1720
Bath (seat 2/2) John Codrington
Beaumaris (seat 1/1) Hon. Henry Bertie
Bedford (seat 1/2) William Farrer Whig
Bedford (seat 2/2) John Thurlow Brace Whig
Bedfordshire (seat 1/2) William Hillersden Whig
Bedfordshire (seat 2/2) John Harvey – unseated on petition
Replaced by John Cater
Tory
Bere Alston (seat 1/2) Lawrence Carter
Bere Alston (seat 2/2) Horatio Walpole – took office
Replaced by Edward Carteret 1717 - took office
Replaced by Philip Cavendish 1721 - unseated on petition
Replaced by St John Brodrick 1721
Berkshire (seat 1/2) Sir John Stonhouse, Bt
Berkshire (seat 2/2) Robert Packer
Berwickshire (seat 1/1) George Baillie
Berwick-upon-Tweed (seat 1/2) Grey Neville Whig
Berwick-upon-Tweed (seat 2/2) John Barrington
Beverley (seat 1/2) Sir Charles Hotham, Bt Whig
Beverley (seat 2/2) Sir Michael Warton
Bewdley (seat 1/1) Grey James Grove Whig
Bishop's Castle (seat 1/2) Richard Harnage - died
Replaced by Sir Matthew Decker 1719
Bishop's Castle (seat 2/2) Charles Mason
Bletchingley (seat 1/2) George Evelyn
Bletchingley (seat 2/2) Thomas Onslow – took office
Replaced by William Clayton 1715
Bodmin (seat 1/2) Hon. Francis Robartes - died
Replaced by Earl of Burford 1718
Bodmin (seat 2/2) John Legh
Boroughbridge (seat 1/2) Thomas Wilkinson – took office
Replaced by Sir Wilfrid Lawson 1718
Boroughbridge (seat 2/2) Richard Steele Whig
Bossiney (seat 1/2) Henry Cartwright
Bossiney (seat 2/2) Samuel Molyneux
Boston (seat 1/2) Henry Heron
Boston (seat 2/2) Richard Wynn - died
Replaced by Richard Ellys 1720
Brackley (seat 1/2) Hon. William Egerton
Brackley (seat 2/2) Paul Methuen
Bramber (seat 1/2) Sir Richard Gough
Bramber (seat 2/2) Sir Thomas Style – unseated on petition
Replaced by Edward Minshull
Brecon (seat 1/1) Roger Jones
Breconshire (seat 1/1) Sir Edward Williams - died
Replaced by William Gwyn Vaughan 1721
Bridgnorth (seat 1/2) William Whitmore
Bridgnorth (seat 2/2) John Weaver
Bridgwater (seat 1/2) George Dodington - died
Replaced by William Pitt 1720
Whig
.
Bridgwater (seat 2/2) Thomas Palmer Tory
Bridport (seat 1/2) John Strangways – unseated on petition
Replaced by Peter Walter 1715
Bridport (seat 2/2) William Coventry - succeeded peerage
Replaced by Dewey Bulkeley 1719
Bristol (seat 1/2) Sir William Daines
Bristol (seat 2/2) Joseph Earle
Buckingham (seat 1/2) Alexander Denton
Buckingham (seat 2/2) Abraham Stanyan – took office
Replaced by Edmund Halsey 1717
Buckinghamshire (seat 1/2) John Fleetwood
Buckinghamshire (seat 2/2) Richard Hampden
Bury St Edmunds (seat 1/2) Aubrey Porter - died
Replaced by James Reynolds 1717
Bury St Edmunds (seat 2/2) Lord Hervey
Buteshire (seat 0/0) Alternating seat with Caithness - unrepresented in this Parliament

C

Caernarvon Boroughs (seat 1/1) Sir Thomas Wynn, Bt
Caernarvonshire (seat 1/1) William Griffith - died
Replaced by John Griffith 1715
Caithness (seat 1/1) Sir Robert Gordon, 4th Baronet
Callington (seat 1/2) Samuel Rolle - died
Replaced by Thomas Coplestone 1719
Callington (seat 2/2) Sir John Coryton
Calne (seat 1/2) Sir Orlando Bridgeman, Bt
Calne (seat 2/2) Richard Chiswell
Cambridge (seat 1/2) John Hynde Cotton Tory
Cambridge (seat 2/2) Thomas Sclater
Replaced by Samuel Shepheard 1715
Tory
.
Cambridgeshire (seat 1/2) John Bromley - died
Replaced by Francis Whichcote 1718
Cambridgeshire (seat 2/2) John Jenyns - died
Replaced by Robert Clarke 1717
Cambridge University (seat 1/2) Hon. Dixie Windsor
Cambridge University (seat 2/2) Thomas Paske - died
Replaced by Thomas Willoughby 1720
Camelford (seat 1/2) James Montagu
Camelford (seat 2/2) Richard Coffin
Canterbury (seat 1/2) John Hardres
Canterbury (seat 2/2) Sir Thomas Hales, Bt
Cardiff Boroughs (seat 1/1) Sir Edward Stradling, Bt
Cardigan Boroughs (seat 1/1) Stephen Parry
Cardiganshire (seat 1/1) Lewis Pryse Expelled for refusing to take loyalty oaths
Replaced by Owen Brigstocke 1717
Carlisle (seat 1/2) William Strickland Whig
Carlisle (seat 2/2) Thomas Stanwix – took office
Replaced by Henry Aglionby, 1721
Carmarthen (seat 1/1) Richard Vaughan
Carmarthenshire (seat 1/1) Marquess of Winchester - ennobled
Replaced by Sir Thomas Stepney 1717
Castle Rising (seat 1/2) Hon. William Feilding
Castle Rising (seat 2/2) Charles Churchill
Cheshire (seat 1/2) Sir George Warburton, Bt
Cheshire (seat 2/2) Langham Booth Whig
Chester (seat 1/2) Sir Henry Bunbury, Bt
Chester (seat 2/2) Sir Richard Grosvenor, Bt
Chichester (seat 1/2) Sir Richard Farington - died
Replaced by Henry Kelsall 1719
Chichester (seat 2/2) Thomas Miller
Chippenham (seat 1/2) Sir John Eyles
Chippenham (seat 2/2) Giles Earle
Chipping Wycombe (seat 1/2) Sir Thomas Lee, Bt
Chipping Wycombe (seat 2/2) Sir John Wittewronge, Bt - died
Replaced by John Neale 1722
Christchurch (seat 1/2) Peter Mews
Christchurch (seat 2/2) William Ettrick - died
Replaced by Francis Gwyn 1717
Cirencester (seat 1/2) Thomas Master Tory
Cirencester (seat 2/2) Benjamin Bathurst Tory
City of Durham see Durham (City of) ...
City of London see London (City of) ...
Clackmannanshire (seat 0/0) Alternating seat with Kinross-shire - unrepresented in this Parliament
Clitheroe (seat 1/2) Thomas Lister
Clitheroe (seat 2/2) Edward Harvey
Clyde Burghs see Glasgow Burghs ...
Cockermouth (seat 1/2) Nicholas Lechmere - took office
Replaced by double return of Lord Percy Seymour and Wilfrid Lawson 1717
Lord Percy Seymour declared elected 1718 - died
Replaced by Anthony Lowther 1721
Cockermouth (seat 2/2) James Stanhope
Replaced by Thomas Pengelly 1717
Colchester (seat 1/2) Richard Du Cane Whig
Colchester (seat 2/2) Sir Isaac Rebow Whig
Corfe Castle (seat 1/2) Denis Bond
Corfe Castle (seat 2/2) William Okeden - died
Replaced by Double Return Joshua Churchill and John Bankes 1718
Joshua Churchill declared elected 1719- died
Replaced by John Bond 1721
Cornwall (seat 1/2) Sir William Carew, Bt
Cornwall (seat 2/2) John Trevanion
County Durham see Durham (County) ...
Coventry (seat 1/2) (Sir) Adolphus Oughton
Coventry (seat 2/2) Sir Thomas Samwell, Bt
Cricklade (seat 1/2) Sir Thomas Reade
Cricklade (seat 2/2) Jacob Sawbridge - expelled (Director of the South Sea Company)
Replaced by Matthew Ducie Moreton 1721
Cromartyshire (seat 1/1) Alexander Urquhart
Cumberland (seat 1/2) James Lowther
Cumberland (seat 2/2) Gilfrid Lawson

D

Dartmouth (seat 1/2) Joseph Herne
Dartmouth (seat 2/2) John Fownes
Denbigh Boroughs (seat 1/1) John Roberts
Denbighshire (seat 1/1) Sir Richard Myddelton, Bt - died
Replaced by Watkin Williams 1716
Tory
Derby (seat 1/2) Lord James Cavendish
Derby (seat 2/2) William Stanhope Whig
Derbyshire (seat 1/2) Godfrey Clarke
Derbyshire (seat 2/2) John Curzon
Devizes (seat 1/2) Josiah Diston
Devizes (seat 2/2) Francis Eyles - expelled (Director of the South Sea Company)
Replaced by Benjamin Haskins Stiles 1721
Devon (seat 1/2) Sir William Courtenay
Devon (seat 2/2) Sir Coplestone Bampfylde, Bt
Dorchester (seat 1/2) Nathaniel Napier
Dorchester (seat 2/2) Henry Trenchard - died
Replaced by Robert Browne 1720 – unseated on petition
Replaced by Abraham Janssen 1720
Dorset (seat 1/2) George Chafin
Dorset (seat 2/2) Thomas Strangways
Dover (seat 1/2) Matthew Aylmer - died
Replaced by George Berkeley 1720
Dover (seat 2/2) Philip Papillon - took office
Replaced by Henry Furnese 1720
Downton (seat 1/2) Charles Longueville
Downton (seat 2/2) John Eyre - died
Replaced by Giles Eyre 1715
Droitwich (seat 1/2) Richard Foley
Droitwich (seat 2/2) Edward Jeffreys
Dumfries Burghs (seat 1/1) Alexander Fergusson
Dumfriesshire (seat 1/1) Sir William Johnstone, Bt
Dunbartonshire (seat 1/1) Hon. John Campbell
Dunwich (seat 1/2) Sir Robert Rich, Bt
Dunwich (seat 2/2) Charles Long
Durham (City of) (seat 1/2) Thomas Conyers
Durham (City of) (seat 2/2) George Baker
Durham (County) (seat 1/2) Sir John Eden Tory
Durham (County) (seat 2/2) John Hedworth Independent Whig
Dysart Burghs (seat 1/1) William Kerr

E

East Grinstead (seat 1/2) John Conyers
East Grinstead (seat 2/2) Hon. Spencer Compton - sat for Sussex
Replaced by The Viscount Shannon 1715
East Looe (seat 1/2) John Smith Whig
East Looe (seat 2/2) Sir James Bateman - died
Replaced by Horatio Walpole 1718
East Retford (seat 1/2) Thomas White
East Retford (seat 2/2) John Digby
Edinburgh (seat 1/1) Sir George Warrender - died
Replaced by John Campbell 1721
Edinburghshire (seat 1/1) John Baird
Elgin Burghs (seat 1/1) John Campbell, later Duke of Argyll
Elginshire (seat 1/1) Alexander Grant - died
Replaced by James Brodie 1720 - died
Replaced by Alexander Brodie 1720
Essex (seat 1/2) Thomas Midleton - died
Replaced by William Harvey 1715 - unseated on petition
Replaced by Robert Honywood 1716
Essex (seat 2/2) Richard Child
Evesham (seat 1/2) John Deacle
Evesham (seat 2/2) John Rudge
Exeter (seat 1/2) John Bampfylde
Exeter (seat 2/2) Francis Drewe
Eye (seat 1/2) Edward Hopkins
Eye (seat 2/2) Thomas Smith

F

Fife (seat 1/1) Sir John Anstruther
Flint Boroughs (seat 1/1) Sir John Conway - died
Replaced by Thomas Eyton 1721
Flintshire (seat 1/1) Sir Roger Mostyn
Forfarshire (seat 1/1) John Carnegie - expelled for supporting the Jacobite Rising
Replaced by James Scott 1716
Fowey (seat 1/2) Jonathan Elford
Fowey (seat 2/2) Henry Vincent - died
Replaced by Nicholas Vincent 1719

G

Gatton (seat 1/2) William Newland
Gatton (seat 2/2) Paul Docminique
Glamorganshire (seat 1/1) Robert Jones - died
Replaced by Sir Charles Kemeys 1716
Glasgow Burghs (seat 1/1) Thomas Smith - died
Replaced by Daniel Campbell 1716
Gloucester (seat 1/2) John Snell
Gloucester (seat 2/2) Charles Coxe
Gloucestershire (seat 1/2) Thomas Stephens II - died
Replaced by Henry Berkeley 1720
Whig
.
Gloucestershire (seat 2/2) Matthew Moreton - ennobled
Replaced by Edmund Bray 1720
Tory
Grampound (seat 1/2) Hon. John West
Grampound (seat 2/2) Charles Cooke - died
Replaced by Richard West 1721
Grantham (seat 1/2) Edward Rolt
Grantham (seat 2/2) John Heathcote
Great Bedwyn (seat 1/2) Stephen Bisse
Great Bedwyn (seat 2/2) William Sloper
Great Grimsby (seat 1/2) Sir Robert Chaplin - expelled (Director of the South Sea Company)
Replaced by Arthur Moore 1721
Great Grimsby (seat 2/2) Joseph Banks
Great Marlow (seat 1/2) The Lord Shelburne
Great Marlow (seat 2/2) George Bruere .
Great Yarmouth (seat 1/2) George England
Great Yarmouth (seat 2/2) Horatio Townshend
Guildford (seat 1/2) Denzil Onslow
Replaced by Robert Wroth 1717 - died
Replaced by Arthur Onslow 1720
Whig
.
Whig
Guildford (seat 2/2) Morgan Randyll Whig

H

Haddington Burghs (seat 1/1) Hon. Sir David Dalrymple
Haddingtonshire (seat 1/1) John Cockburn
Hampshire (seat 1/2) John Wallop - ennobled
Replaced by Lord Nassau Powlett 1720
Hampshire (seat 2/2) George Pitt
Harwich (seat 1/2) Sir Philip Parker-a-Morley-Long, Bt
Harwich (seat 2/2) Thomas Heath
Haslemere (seat 1/2) Nicholas Carew
Haslemere (seat 2/2) Sir Montague Blundell, Bt
Hastings (seat 1/2) Archibald Hutcheson
Hastings (seat 2/2) Henry Pelham
Haverfordwest (seat 1/1) John Laugharne - died
Replaced by Sir George Barlow 1715 - result reversed on petition
Replaced by John Barlow 1715- died
Replaced by Sir John Philipps 1718
Hedon (seat 1/2) Hugh Cholmley – took office
Replaced by Daniel Pulteney 1721
Whig
Hedon (seat 2/2) William Pulteney Whig
Helston (seat 1/2) Sir Gilbert Heathcote, Bt Whig
Helston (seat 2/2) Sidney Godolphin
Hereford (seat 1/2) The Viscount Scudamore- died
Replaced by Herbert Rudhale Westfaling 1717
Hereford (seat 2/2) Thomas Foley
Herefordshire (seat 1/2) Richard Hopton
Herefordshire (seat 2/2) Sir Thomas Morgan - died
Replaced by Sir Hungerford Hoskyns 1717
Tory
Hertford (seat 1/2) Sir Thomas Clarke
Hertford (seat 2/2) John Boteler
Hertfordshire (seat 1/2) Ralph Freman
Hertfordshire (seat 2/2) Sir Thomas Sebright, Bt
Heytesbury (seat 1/2) Edward Ashe
Heytesbury (seat 2/2) William Ashe
Higham Ferrers (seat 1/1) Charles Leigh
Hindon (seat 1/2) Reynolds Calthorpe, the younger - died
Replaced by John Pitt 1720
Hindon (seat 2/2) Major-General George Wade
Honiton (seat 1/2) Sir William Courtenay - sat for Devon
Replaced by Sir William Pole 1716
Honiton (seat 2/2) Sir William Yonge
Horsham (seat 1/2) Arthur Ingram – ennobled
Replaced by Charles Eversfield 1721
Horsham (seat 2/2) Arthur Ingram
Huntingdon (seat 1/2) Sidney Wortley-Montagu
Huntingdon (seat 2/2) Viscount Hinchingbrooke
Huntingdonshire (seat 1/2) John Bigg
Huntingdonshire (seat 2/2) Robert Pigott
Hythe (seat 1/2) Jacob des Bouverie
Hythe (seat 2/2) Sir Samuel Lennard

I

Ilchester (seat 1/2) William Bellamy
Ilchester (seat 2/2) John Hopkins
Inverness Burghs (seat 1/1) William Steuart
Inverness-shire (seat 1/1) John Forbes
Ipswich (seat 1/2) William Churchill – took office
Replaced by Francis Negus 1717
Ipswich (seat 2/2) William Thompson

K

Kent (seat 1/2) Mildmay Fane - died
Replaced by John Fane 1715
Kent (seat 2/2) William Delaune
Kincardineshire (seat 1/1) James Scott
King's Lynn (seat 1/2) Sir Robert Walpole Whig
King's Lynn (seat 2/2) Sir Charles Turner
Kingston upon Hull (seat 1/2) Sir William St Quintin Tory
Kingston upon Hull (seat 2/2) William Maister - died
Replaced by Nathaniel Rogers 1717
Tory
Kinross-shire (seat 1/1) William Douglas
Kirkcudbright Stewartry (seat 1/1) Alexander Murray
Knaresborough (seat 1/2) The Earl Mountrath - died
Replaced by Richard Arundell 1720
Whig
.
Knaresborough (seat 2/2) Robert Hitch

L

Lanarkshire (seat 1/1) James Lockhart - died
Replaced by Lord Archibald Hamilton 1718
Lancashire (seat 1/2) Sir John Bland
Lancashire (seat 2/2) Richard Shuttleworth Tory
Lancaster (seat 1/2) William Heysham - died
Replaced by William Heysham, jnr 1716
Lancaster (seat 2/2) Dodding Bradyll
Launceston (seat 1/2) Edward Herle - died
Replaced by Alexander Pendarves 1721
Launceston (seat 2/2) John Anstis
Leicester (seat 1/2) James Winstanley - died
Replaced by Thomas Noble 1719
Leicester (seat 2/2) Sir George Beaumont
Leicestershire (seat 1/2) Geoffrey Palmer
Leicestershire (seat 2/2) Sir Thomas Cave - died
Replaced by Lord William Manners 1719
Tory
.
Leominster (seat 1/2) The Lord Coningsby - ennobled
Replaced by George Caswall 1717 - expelled
Replaced by William Bateman 1721
Leominster (seat 2/2) Edward Harley
Lewes (seat 1/2) Thomas Pelham
Lewes (seat 2/2) John Morley Trevor - died
Replaced by Philip Yorke 1719
Lichfield (seat 1/2) Walter Chetwynd - took office
Replaced by William Sneyd 1718 - unseated on petition
Replaced by Walter Chetwynd 1718
Lichfield (seat 2/2) Samuel Hill
Lincoln (seat 1/2) Sir John Tyrwhitt, Bt
Lincoln (seat 2/2) Richard Grantham
Lincolnshire (seat 1/2) Sir Willoughby Hickman, Bt. - died
Replaced by Sir William Massingberd 1721
Lincolnshire (seat 2/2) John Brownlow
Linlithgow Burghs (seat 1/1) Hon. George Douglas
Linlithgowshire (seat 1/1) Sir James Cunynghame
Liskeard (seat 1/2) Philip Rashleigh Tory
Liskeard (seat 2/2) Sir John Trelawny
Liverpool (seat 1/2) Sir Thomas Johnson Whig
Liverpool (seat 2/2) Edward Norris
London (City of) (seat 1/4) Robert Heysham Whig
London (City of) (seat 2/4) Sir John Ward Whig
London (City of) (seat 3/4) Peter Godfrey Tory
London (City of) (seat 4/4) Sir Thomas Scawen Whig
Lostwithiel (seat 1/2) Thomas Liddell - died
Replaced by Edward Eliot 1718 – took office
Replaced by John Newsham 1720
Lostwithiel (seat 2/2) Galfridus Walpole – took office
Replaced by Marquess of Hartington 1721
Ludgershall (seat 1/2) John Richmond Webb Tory
Ludgershall (seat 2/2) John Ivory-Talbot
Ludlow (seat 1/2) Humphrey Walcot
Ludlow (seat 2/2) Sir Robert Raymond
Lyme Regis (seat 1/2) John Henley
Lyme Regis (seat 2/2) John Burridge
Lymington (seat 1/2) Lord William Powlett - sat for Winchester
Replaced by Richard Chaundler 1715
Lymington (seat 2/2) Sir Joseph Jekyll Whig

M

Maidstone (seat 1/2) Sir Thomas Culpeper
Maidstone (seat 2/2) Sir Robert Marsham - ennobled
Replaced by Sir Barnham Rider 1716
Maldon (seat 1/2) Samuel Tufnell
Maldon (seat 2/2) Thomas Bramston Whig
Malmesbury (seat 1/2) Sir John Rushout
Malmesbury (seat 2/2) Joseph Addison - died
Replaced by Fleetwood Dormer 1719
Whig
.
Malton (seat 1/2) Thomas Watson Wentworth
Malton (seat 2/2) Thomas Watson-Wentworth II
Marlborough (seat 1/2) Sir William Humphreys
Marlborough (seat 2/2) Joshua Ward – unseated on petition
Replaced by Gabriel Roberts 1717
Marlow see Great Marlow ...
Melcombe Regis see Weymouth and Melcombe Regis ...
Merionethshire (seat 1/1) Richard Vaughan
Middlesex (seat 1/2) Hon. James Bertie
Middlesex (seat 2/2) Hugh Smithson
Midhurst (seat 1/2) William Woodward Knight - died
Replaced by Sir Richard Mill 1721
Midhurst (seat 2/2) John Fortescue Aland – took office
Replaced by The Lord Midleton 1717
Milborne Port (seat 1/2) John Cox - died
Replaced by Michael Harvey 1717 - unseated on petition
Replaced by Charles Stanhope 1717
Milborne Port (seat 2/2) James Medlycott
Minehead (seat 1/2) Sir William Wyndham Void Election
Replaced by Samuel Edwin - unseated on petition
Replaced by Sir John Trevelyan
Minehead (seat 2/2) Sir John Trevelyan Void Election
Replaced by Thomas Gage 1717 - unseated on petition
Replaced by James Milner- died
Replaced by Sir Richard Lane 1721 - unseated on petition
Replaced by Robert Mansel 1722
Mitchell (seat 1/2) Nathaniel Blakiston
Mitchell (seat 2/2) Robert Molesworth
Monmouth Boroughs (seat 1/1) William Bray - died
Replaced by Andrews Windsor 1720
Monmouthshire (seat 1/2) John Morgan - died
Replaced by John Hanbury 1720
Monmouthshire (seat 2/2) Thomas Lewis
Montgomery (seat 1/1) John Pugh
Montgomeryshire (seat 1/1) Edward Vaughan - died
Replaced by Price Devereux 1719
Morpeth (seat 1/2) Viscount Morpeth
Morpeth (seat 2/2) The Viscount Castlecomer - sat for Ripon
Replaced by George Carpenter 1717
Much Wenlock (seat 1/2) see Wenlock ...

N

Nairnshire (seat 0/0) Alternating seat with Cromartyshire - unrepresented in this parliament
Newark (seat 1/2) Richard Sutton
Newark (seat 2/2) Conyers Darcy
Newcastle-under-Lyme (seat 1/2) Sir Brian Broughton
Newcastle-under-Lyme (seat 2/2) Crewe Offley
Newcastle-upon-Tyne (seat 1/2) Sir William Blackett, Bt.
Newcastle-upon-Tyne (seat 2/2) William Wrightson
Newport (Cornwall) (seat 1/2) Sir Nicholas Morice
Newport (Cornwall) (seat 2/2) Humphry Morice Whig
Newport (Isle of Wight) (seat 1/2) Anthony Morgan - sat for Yarmouth
Replaced by James Stanhope 1717 - ennobled
Replaced by Sir Tristram Dillington 1717 - died
Replaced by Thomas Stanwix 1720
Newport (Isle of Wight) (seat 2/2) William Stephens
New Radnor Boroughs (seat 1/1) Thomas Lewis Whig
New Romney (seat 2/2) Robert Furnese Whig
New Romney (seat 1/2) Edward Watson
New Shoreham (seat 1/2) Sir Gregory Page - died
Replaced by Francis Chamberlayne 1720
New Shoreham (seat 2/2) Nathaniel Gould
Newton (Lancashire) (seat 2/2) Sir Francis Leicester
Newton (Lancashire) (seat 1/2) William Shippen
Newtown (Isle of Wight) (seat 1/2) Sir James Worsley
Newtown (Isle of Wight) (seat 2/2) Sir Robert Worsley
New Windsor (seat 1/2) Robert Gayer – void election
Replaced by Sir Henry Ashurst, Bt 1715
New Windsor (seat 2/2) Christopher Wren – void election
Replaced by Samuel Travers 1715
New Woodstock (seat 2/2) William Cadogan - ennobled
Replaced by William Clayton 1716
Whig
New Woodstock (seat 1/2) Sir Thomas Wheate - died
Replaced by Charles Crisp Clayton 1721
Norfolk (seat 1/2) Thomas de Grey
Norfolk (seat 2/2) Sir Jacob Astley, Bt. Whig
Northallerton (seat 1/2) Leonard Smelt
Northallerton (seat 2/2) Cholmley Turner
Northampton (seat 1/2) George Montagu - succeeded to peerage
Replaced by William Wilmer 1715
Northampton (seat 2/2) William Wykes
Northamptonshire (seat 1/2) Sir Justinian Isham Tory
Northamptonshire (seat 2/2) Thomas Cartwright Tory
Northumberland (seat 1/2) Thomas Forster - expelled for supporting the Jacobite Rising
Replaced by Francis Blake Delaval 1716
Tory
Northumberland (seat 2/2) Earl of Hertford
Norwich (seat 1/2) Waller Bacon
Norwich (seat 2/2) Robert Brightiffe
Nottingham (seat 1/2) John Plumptre
Nottingham (seat 2/2) George Gregory
Nottinghamshire (seat 1/2) Hon. Francis Willoughby
Nottinghamshire (seat 2/2) William Levinz

O

Okehampton (seat 1/2) William Northmore
Okehampton (seat 2/2) Christopher Harris
Old Sarum (seat 1/2) Thomas Pitt – took office
Sir William Strickland 1716
.
Whig
Old Sarum (seat 2/2) Robert Pitt
Orford (seat 1/2) Clement Corrance
Orford (seat 2/2) Sir Edward Turnour - died
Replaced by Sir Edward Duke 1721
Orkney and Shetland (seat 1/1) James Moodie
Oxford (seat 1/2) Thomas Rowney
Oxford (seat 2/2) Sir John Walter
Oxfordshire (seat 1/2) Sir Robert Jenkinson - died
Replaced by Sir Robert Bankes Jenkinson 1717
Oxfordshire (seat 2/2) Francis Clerke - died
Replaced by James Herbert 1715 - died
Replaced by Henry Perrot 1721
Oxford University (seat 1/2) Sir William Whitelock - died
Replaced by George Clarke | 1717
Tory
Tory
Oxford University (seat 2/2) Wiliam Bromley Tory

P

Peeblesshire (seat 1/1) Alexander Murray
Pembroke Boroughs (seat 1/1) Thomas Ferrers Whig
Pembrokeshire (seat 1/1) Sir Arthur Owen, Bt
Penryn (seat 1/2) Samuel Trefusis
Penryn (seat 2/2) Hugh Boscawen - ennobled
Replaced by Viscount Rialton 1720
Whig
Whig
Perth Burghs (seat 1/1) Patrick Haldane
Perthshire (seat 1/1) Lord James Murray
Peterborough (seat 1/2) Viscount Milton Whig
Peterborough (seat 2/2) Charles Parker Tory
Petersfield (seat 1/2) Norton Powlett
Petersfield (seat 2/2) Leonard Bilson - died
Replaced by Samuel Pargiter Fuller 1715
Plymouth (seat 1/2) Sir John Rogers
Plymouth (seat 2/2) Sir George Byng - ennobled
Replaced by Pattee Byng 1721
Plympton Erle (seat 1/2) Richard Edgcumbe Whig
Plympton Erle (seat 2/2) George Treby
Pontefract (seat 1/2) John Dawnay - unseated on petition
Replaced by Sir William Lowther, 1st Baronet 1716
Pontefract (seat 2/2) Robert Frank - unseated on petition
Replaced by Hugh Bethell 1716
Poole (seat 1/2) George Trenchard
Poole (seat 2/2) William Lewen
Portsmouth (seat 1/2) Sir Charles Wager
Portsmouth (seat 2/2) Sir Edward Ernle, Bt
Preston (seat 1/2) Henry Fleetwood
Preston (seat 2/2) Sir Henry Hoghton

Q

Queenborough (seat 1/2) Colonel Thomas King
Queenborough (seat 2/2) Philip Jennings

R

Radnor Boroughs see New Radnor Boroughs ...
Radnorshire (seat 1/1) Richard Fowler
Reading (seat 1/2) Robert Clarges Void Election
Replaced by Charles Cadogan 1716
Reading (seat 2/2) Felix Calvert Void Election
Replaced by Owen Buckingham 1716 - died
Replaced by Richard Thompson 1720
Reigate (seat 1/2) James Cocks
Reigate (seat 2/2) Sir John Parsons - died
Replaced by William Jordan 1717- died
Replaced by Thomas Jordan 1720
Renfrewshire (seat 1/1) Sir Robert Pollock, Bt
Richmond (Yorkshire) (seat 1/2) Thomas Yorke - died
Replaced by John Yorke 1717
Richmond (Yorkshire) (seat 2/2) Hon. Harry Mordaunt - died
Replaced by Richard Abell 1720
Ripon (seat 1/2) John Aislabie - expelled
Replaced by William Aislabie II 1721
Ripon (seat 2/2) The Viscount Castlecomer - died
Replaced by William Aislabie I 1719
Rochester (seat 1/2) Sir Thomas Palmer, Bt
Rochester (seat 2/2) Sir John Jennings
Ross-shire (seat 1/1) Charles Ross
Roxburghshire (seat 1/1) William Douglas
Rutland (seat 1/2) Lord Finch
Rutland (seat 2/2) John Noel - died
Replaced by Marquess of Granby 1719 - succeeded to a peerage
Replaced by Sir Thomas Mackworth 1721
Rye (seat 1/2) Phillips Gybbon
Rye (seat 2/2) Sir John Norris

S

St Albans (seat 1/2) William Hale - died
Replaced by Joshua Lomax 1717
St Albans (seat 2/2) William Grimston
St Germans (seat 1/2) Waller Bacon - sat for Norwich
Replaced by Lord Stanhope 1715
St Germans (seat 2/2) John Knight
St Ives (seat 1/2) Lord Harry Powlett Whig
St Ives (seat 2/2) Sir John Hobart
St Mawes (seat 1/2) William Lowndes
St Mawes (seat 2/2) John Chetwynd
Salisbury (seat 1/2) Francis Swanton - died
Replaced by Anthony Duncombe 1721
Salisbury (seat 2/2) Edmund Lambert
Saltash (seat 1/2) Shilston Calmady
Saltash (seat 2/2) William Shippen - sat for Newton
Replaced by John Francis Buller 1718
Tory
.
Sandwich (seat 1/2) (Sir) Thomas D'Aeth
Sandwich (seat 2/2) Sir Henry Oxenden - died
Replaced by Sir George Oxenden 1720
Scarborough (seat 1/2) John Hungerford Tory
Scarborough (seat 2/2) William Thompson
Seaford (seat 1/2) George Naylor
Seaford (seat 2/2) Sir William Ashburnham – took office
Replaced by Henry Pelham 1717
Selkirkshire (seat 1/1) John Pringle
Shaftesbury (seat 1/2) Samuel Rush- unseated on petition
Replaced by William Benson 1715 - unseated on petition after by-election
Replaced by Sir Edward des Bouverie 1719
Shaftesbury (seat 2/2) Edward Nicholas
Shrewsbury (seat 1/2) Thomas Jones - died
Replaced by Andrew Corbet 1715
Shrewsbury (seat 2/2) Corbet Kynaston
Shropshire (seat 1/2) Sir Robert Corbet
Shropshire (seat 2/2) Lord Newport
Shoreham see New Shoreham ...
Somerset (seat 1/2) William Helyar
Somerset (seat 2/2) Sir William Wyndham, Bt Tory
Southampton (seat 1/2) Thomas Lewis
Southampton (seat 2/2) Richard Fleming
Southwark (seat 1/2) John Lade
Southwark (seat 2/2) Fisher Tench Whig
Stafford (seat 1/2) 1st Viscount Chetwynd
Stafford (seat 2/2) William Richard Chetwynd
Staffordshire (seat 1/2) Lord Paget Tory
Staffordshire (seat 2/2) William Ward - died
Replaced by William Leveson Gower 1720
Stamford (seat 1/2) Hon. Charles Cecil
Stamford (seat 2/2) Hon. Charles Bertie
Steyning (seat 1/2) Major General John Pepper
Steyning (seat 2/2) Robert Leeves -void election
Replaced by William Wallis
Stirling Burghs (seat 1/1) Henry Cunningham
Stirlingshire (seat 1/1) Mungo Haldane
Stockbridge (seat 1/2) Thomas Brodrick
Stockbridge (seat 2/2) Martin Bladen
Sudbury (seat 1/2) Sir Hervey Elwes
Sudbury (seat 2/2) Thomas Western
Suffolk (seat 1/2) Sir Thomas Hanmer, Bt
Suffolk (seat 2/2) Sir Robert Davers, Bt
Surrey (seat 1/2) Hon. Heneage Finch - succeeded to a peerage
Replaced by John Walter 1719
Surrey (seat 2/2) Sir Richard Onslow – took office
Replaced by Thomas Onslow 1715 -succeeded to a peerage
Replaced by Denzil Onslow 1717 - died
Replaced by Sir William Scawen 1721
Sussex (seat 1/2) James Butler Whig
Sussex (seat 2/2) Hon. Spencer Compton Whig
Sutherland (seat 1/1) Sir William Gordon

T

Tain Burghs (seat 1/1) Sir Robert Munro, Bt
Tamworth (seat 1/2) Samuel Bracebridge
Tamworth (seat 2/2) William Inge
Taunton (seat 1/2) Sir Francis Warre – unseated on petition
Replaced by William Pynsent
Tory
Whig
Taunton (seat 2/2) Henry Seymour Portman – unseated on petition
Replaced by James Smith
Tory
Whig
Tavistock (seat 1/2) Sir John Cope
Tavistock (seat 2/2) Sir Francis Henry Drake, Bt
Tewkesbury (seat 1/2) Anthony Lechmere – took office
Replaced by Nicholas Lechmere 1717
Tewkesbury (seat 2/2) William Dowdeswell
Thetford (seat 1/2) John Ward
Thetford (seat 2/2) Dudley North
Thirsk (seat 2/2) Ralph Bell – took office
Replaced by Thomas Pitt 1717
Thirsk (seat 1/2) Thomas Frankland
Tiverton (seat 1/2) Sir Edward Northey
Tiverton (seat 2/2) Thomas Bere
Totnes (seat 2/2) Stephen Northleigh
Totnes (seat 1/2) Arthur Champernowne - died
Replaced by Sir John Germain 1717 - died
Replaced by Charles Wills 1718
Tregony (seat 1/2) Sir Edmund Prideaux - died
Replaced by Charles Talbot 1720
Tregony (seat 2/2) James Craggs - died
Replaced by Daniel Pulteney 1721 - resigned
Replaced by John Merrill 1721
Truro (seat 1/2) Spencer Cowper
Truro (seat 2/2) John Selwyn - took office
Replaced by Thomas Wyndham 1721

W

Wallingford (seat 1/2) Edmund Dunch - died
Replaced by Henry Grey 1719
Wallingford (seat 2/2) William Hucks
Wareham (seat 1/2) George Pitt - sat for Hampshire
Replaced by George Pitt, junior 1715
Wareham (seat 2/2) Thomas Erle – pensioned
Replaced by Henry Drax 1718
Warwick (seat 1/2) William Colemore
Warwick (seat 2/2) Hon. Dodington Greville
Warwickshire (seat 1/2) William Peyto
Warwickshire (seat 2/2) Andrew Archer
Wells (seat 1/2) William Coward - died
Replaced by Thomas Strangways Horner 1716 - unseated on petition
Replaced by John Dodd 1717 - died
Replaced by Thomas Edwards 1719
Wells (seat 2/2) William Piers
Wendover (seat 1/2) Richard Grenville
Wendover (seat 2/2) Sir Roger Hill
Wenlock (seat 2/2) Thomas Newport - ennobled
Replaced by Sir Humphrey Briggs 1716
Wenlock (seat 1/2) William Forester II
Weobley (seat 1/2) Paul Foley – unseated on petition
Replaced by John Birch 1715
Weobley (seat 2/2) Charles Cornewall - died
Replaced by Nicholas Philpott 1718
West Looe (seat 1/2) Rear Admiral George Delaval
West Looe (seat 2/2) Thomas Maynard
Westbury (seat 1/2) Willoughby Bertie – unseated on petition
Replaced by Lord Carbery
Westbury (seat 2/2) Francis Annesley – unseated on petition
Replaced by Charles Allanson
Westminster (seat 1/2) Edward Wortley-Montagu Whig
Westminster (seat 2/2) Sir Thomas Crosse, Bt
Westmorland (seat 1/2) Daniel Wilson
Westmorland (seat 2/2) James Grahme
Weymouth and Melcombe Regis (seat 1/4) John Baker - died
Replaced by Edward Harrison 1717
Weymouth and Melcombe Regis (seat 2/4) Thomas Littleton
Weymouth and Melcombe Regis (seat 3/4) Lieutenant-General Daniel Harvey Whig
Weymouth and Melcombe Regis (seat 4/4) William Betts
Whitchurch (seat 2/2) General George Carpenter
Whitchurch (seat 1/2) Thomas Vernon - expelled
Replaced by Frederick Tylney 1721 - unseated on petition
Replaced by John Conduitt 1721
Wigan (seat 1/2) Sir Roger Bradshaigh
Wigan (seat 2/2) James Barry
Wigtown Burghs (seat 1/1) Sir Patrick Vanse
Wigtownshire (seat 1/1) John Stewart
Wilton (seat 1/2) John London
Wilton (seat 2/2) Thomas Pitt
Wiltshire (seat 1/2) Sir Richard Grobham Howe
Wiltshire (seat 2/2) Robert Hyde
Winchelsea (seat 1/2) Robert Bristow
Winchelsea (seat 2/2) George Bubb
Winchester (seat 1/2) George Brydges
Winchester (seat 2/2) Lord William Powlett
Windsor see New Windsor ...
Woodstock see New Woodstock ...
Wootton Bassett (seat 1/2) Sir James Long
Wootton Bassett (seat 2/2) William Northey
Worcester (seat 1/2) Thomas Wylde
Worcester (seat 2/2) Samuel Swift - died
Replaced by Samuel Sandys 1718
Worcestershire (seat 1/2) Sir John Pakington
Worcestershire (seat 2/2) Thomas Vernon - died
Replaced by Sir Thomas Lyttelton 1721
Wycombe see Chipping Wycombe ...

Y

Yarmouth (Isle of Wight) (seat 1/2) Sir Theodore Janssen - expelled (Director of the South Sea Company)
Replaced by William Plumer 1721
Yarmouth (Isle of Wight) (seat 2/2) Anthony Morgan
Yarmouth (Norfolk) see Great Yarmouth ...
York (seat 1/2) Sir William Robinson
York (seat 2/2) Tobias Jenkins
Yorkshire (seat 1/2) The 2nd Viscount Downe
Yorkshire (seat 2/2) Sir Arthur Kaye, Bt

By-elections

See also

References

  1. ^ "Constituencies 1715-1754". History of Parliament Online. Retrieved 9 August 2018.
  • The House of Commons 1690–1715, eds. D. Hayton, E. Cruickshanks, and S. Handley (2002)

External links

This page was last edited on 12 December 2020, at 05:20
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.