To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
Languages
Recent
Show all languages
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

List of MPs elected in the 2019 United Kingdom general election

From Wikipedia, the free encyclopedia

In the United Kingdom's (UK) 2019 general election, 650 Members of Parliament (MPs) were elected to the House of Commons – one for each parliamentary constituency.

The UK Parliament comprises the elected House of Commons, the House of Lords and the Sovereign.[1] The new Parliament first met on 17 December 2019.[2][3] After the swearing-in of members and the election of Speaker, the State Opening of Parliament took place on 19 December 2019.[4] The 2021 State Opening of Parliament has begun the second session on 11 May 2021.[5]

House of Commons composition

The Conservative Party gained a majority of seats in the election. The Scottish National Party increased their number of seats and the Social Democratic and Labour Party and the Alliance Party returned to the House of Commons for the first time since their defeats in the 2017 and 2015 general elections respectively. The Labour Party, Liberal Democrats and Democratic Unionists all suffered losses.

Affiliation Members
Elected[6] Current[7]
Conservative[a] 365 365
Labour[b] 202 198
SNP 48 45
Liberal Democrats 11 11
DUP 8 8
Sinn Féin 7 7
Plaid Cymru 4 3
SDLP 2 2
Alba 0 2
Green 1 1
Alliance 1 1
Speaker 1 1
Independent 0 4
Vacant 0 2
Total 650
Voting total[c] 637
Government majority 87[d] 89[e]

For full details of changes during the current Parliament, see Defections and suspensions and By-elections.

List of MPs elected

24% of the members elected in the 2019 election were elected for the first time, or were not members of the previous parliament.

Constituency Party of incumbent
before election
Member returned Party of incumbent
after election
Notes
Aberavon Labour
Official portrait of Stephen Kinnock MP crop 2.jpg

Stephen Kinnock
Labour Seat held
Aberconwy Conservative
Official portrait of Robin Millar MP crop 2.jpg

Robin Millar
Conservative Previous incumbent, Guto Bebb, did not stand
Aberdeen North Scottish National
Official portrait of Kirsty Blackman crop 2.jpg

Kirsty Blackman
Scottish National Seat held
Aberdeen South Conservative
Official portrait of Stephen Flynn crop 2.jpg

Stephen Flynn
Scottish National Previous incumbent, Ross Thomson, did not stand
Airdrie and Shotts Scottish National
Official portrait of Neil Gray MP crop 2.jpg

Neil Gray
Scottish National Seat held
Aldershot Conservative
Official portrait of Leo Docherty MP crop 2.jpg

Leo Docherty
Conservative Seat held
Aldridge-Brownhills Conservative
Official portrait of Wendy Morton MP crop 2.jpg

Wendy Morton
Conservative Seat held
Altrincham and Sale West Conservative
Official portrait of Sir Graham Brady MP crop 2.jpg

Graham Brady
Conservative Seat held
Alyn and Deeside Labour
Official portrait of Rt Hon Mark Tami MP crop 2.jpg

Mark Tami
Labour Seat held
Amber Valley Conservative
Official portrait of Nigel Mills MP crop 2.jpg

Nigel Mills
Conservative Seat held
Angus Conservative
Official portrait of Dave Doogan MP crop 2.jpg

Dave Doogan
Scottish National Defeated incumbent, Kirstene Hair
Arfon Plaid Cymru
Official portrait of Hywel Williams MP crop 2.jpg

Hywel Williams
Plaid Cymru Seat held
Argyll and Bute Scottish National
Official portrait of Brendan O'Hara crop 2.jpg

Brendan O'Hara
Scottish National Seat held
Arundel and South Downs Conservative
Official portrait of Andrew Griffith MP crop 2.jpg

Andrew Griffith
Conservative Previous incumbent, Nick Herbert, did not stand
Ashfield Labour
Official portrait of Lee Anderson MP crop 2.jpg

Lee Anderson
Conservative Previous incumbent, Gloria de Piero, did not stand
Ashford Conservative
Official portrait of Rt Hon Damian Green MP crop 2.jpg

Damian Green
Conservative Seat held
Ashton-under-Lyne Labour
Official portrait of Angela Rayner MP crop 2.jpg

Angela Rayner
Labour Seat held
Aylesbury Conservative
Official portrait of Rob Butler crop 2.jpg

Rob Butler
Conservative Previous incumbent, David Lidington, did not stand
Ayr, Carrick and Cumnock Conservative
Official portrait of Allan Dorans MP crop 2.jpg

Allan Dorans
Scottish National Previous incumbent, Bill Grant, did not stand
Banbury Conservative
Official portrait of Victoria Prentis MP crop 2.jpg

Victoria Prentis
Conservative Seat held
Banff and Buchan Conservative
Official portrait of David Duguid MP crop 2.jpg

David Duguid
Conservative Seat held
Barking Labour
Official portrait of Rt Hon Dame Margaret Hodge MP crop 2.jpg

Margaret Hodge
Labour Seat held
Barnsley Central Labour
Official portrait of Dan Jarvis MP crop 2.jpg

Dan Jarvis
Labour Seat held
Barnsley East Labour
Official portrait of Stephanie Peacock MP crop 2.jpg

Stephanie Peacock
Labour Seat held
Barrow and Furness Independent (The Independents)[f]
Official portrait of Simon Fell MP crop 2.jpg

Simon Fell
Conservative Previous incumbent, John Woodcock, did not stand
Basildon and Billericay Conservative
Official portrait of Mr John Baron MP crop 2.jpg

John Baron
Conservative Seat held
Basingstoke Conservative
Official portrait of Rt Hon Maria Miller MP crop 2.jpg

Maria Miller
Conservative Seat held
Bassetlaw Vacant[g]
Official portrait of Brendan Clarke-Smith MP crop 2.jpg

Brendan Clarke-Smith
Conservative Previous incumbent, John Mann, did not stand
Bath Liberal Democrats
Official portrait of Wera Hobhouse MP crop 2.jpg

Wera Hobhouse
Liberal Democrats Seat held
Batley and Spen Labour Co-operative
Official portrait of Tracy Brabin MP crop 2.jpg

Tracy Brabin
Labour Co-operative Seat held
Battersea Labour
Marsha de Cordova Official Parliamentary Photo.jpg

Marsha de Cordova
Labour Seat held
Beaconsfield Independent[h]
Official portrait of Joy Morrissey MP crop 2.jpg

Joy Morrissey
Conservative Defeated incumbent, Dominic Grieve
Beckenham Conservative
Official portrait of Bob Stewart MP crop 2.jpg

Bob Stewart
Conservative Seat held
Bedford Labour
Official portrait of Mohammad Yasin MP crop 2.jpg

Mohammad Yasin
Labour Seat held
Belfast East DUP
Official portrait of Gavin Robinson MP crop 2.jpg

Gavin Robinson
DUP Seat held
Belfast North DUP
John Finucane, Megan Fearon MLA, Ailbhe Smith, Mary Lou McDonald TD, Louise O'Reilly TD & Jonathan O'Brien TD (41716231601) (Finucane cropped).jpg

John Finucane
Sinn Féin Defeated incumbent, Nigel Dodds
Belfast South DUP
Official portrait of Claire Hanna MP crop 2.jpg

Claire Hanna
SDLP Defeated incumbent, Emma Little-Pengelly
Belfast West Sinn Féin
Paul Maskey West Belfast.jpg

Paul Maskey
Sinn Féin Seat held
Bermondsey and Old Southwark Labour
Official portrait of Neil Coyle MP crop 2.jpg

Neil Coyle
Labour Seat held
Berwick-upon-Tweed Conservative
Official portrait of Mrs Anne-Marie Trevelyan crop 2.jpg

Anne-Marie Trevelyan
Conservative Seat held
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk Conservative
Official portrait of John Lamont MP crop 2.jpg

John Lamont
Conservative Seat held
Bethnal Green and Bow Labour
Official portrait of Rushanara Ali MP crop 2.jpg

Rushanara Ali
Labour Seat held
Beverley and Holderness Conservative
Official portrait of Graham Stuart crop 2.jpg

Graham Stuart
Conservative Seat held
Bexhill and Battle Conservative
Official portrait of Huw Merriman MP crop 2.jpg

Huw Merriman
Conservative Seat held
Bexleyheath and Crayford Conservative
Official portrait of David Evennett crop 2.jpg

David Evennett
Conservative Seat held
Birkenhead Birkenhead Social Justice[g]
Official portrait of Mick Whitley MP crop 2.jpg

Mick Whitley
Labour Defeated incumbent, Frank Field
Birmingham Edgbaston Labour Co-operative
Official portrait of Preet Kaur Gill MP crop 2.jpg

Preet Gill
Labour Co-operative Seat held
Birmingham Erdington Labour
Official portrait of Jack Dromey MP crop 2.jpg

Jack Dromey
Labour Seat held
Birmingham Hall Green Labour
Official portrait of Tahir Ali MP crop 2.jpg

Tahir Ali
Labour Defeated incumbent, Roger Godsiff
Birmingham Hodge Hill Labour
Official portrait of Liam Byrne crop 2.jpg

Liam Byrne
Labour Seat held
Birmingham Ladywood Labour
Official portrait of Shabana Mahmood MP crop 2.jpg

Shabana Mahmood
Labour Seat held
Birmingham Northfield Labour
Official portrait of Gary Sambrook MP crop 2.jpg

Gary Sambrook
Conservative Defeated incumbent, Richard Burden
Birmingham Perry Barr Labour
Official portrait of Mr Khalid Mahmood MP crop 2.jpg

Khalid Mahmood
Labour Seat held
Birmingham Selly Oak Labour
Official portrait of Steve McCabe MP crop 2.jpg

Steve McCabe
Labour Seat held
Birmingham Yardley Labour
Official portrait of Jess Phillips MP crop 2.jpg

Jess Phillips
Labour Seat held
Bishop Auckland Labour
Official portrait of Dehenna Davison MP crop 2.jpg

Dehenna Davison
Conservative Defeated incumbent, Helen Goodman
Blackburn Labour
Official portrait of Kate Hollern MP crop 2.jpg

Kate Hollern
Labour Seat held
Blackley and Broughton Labour
Graham Stringer MP2010 (cropped).jpg

Graham Stringer
Labour Seat held
Blackpool North and Cleveleys Conservative
Official portrait of Paul Maynard MP crop 2.jpg

Paul Maynard
Conservative Seat held
Blackpool South Labour
Official portrait of Scott Benton MP crop 2.jpg

Scott Benton
Conservative Defeated incumbent, Gordon Marsden
Blaenau Gwent Labour
Official portrait of Nick Smith crop 2.jpg

Nick Smith
Labour Seat held
Blaydon Labour
Official portrait of Liz Twist crop 2.jpg

Liz Twist
Labour Seat held
Blyth Valley Labour
Official portrait of Ian Levy MP crop 2.jpg

Ian Levy
Conservative Previous incumbent, Ronnie Campbell, did not stand
Bognor Regis and Littlehampton Conservative
Official portrait of Rt Hon Nick Gibb MP crop 2.jpg

Nick Gibb
Conservative Seat held
Bolsover Labour
Official portrait of Mark Fletcher MP crop 2.jpg

Mark Fletcher
Conservative Defeated incumbent, Dennis Skinner
Bolton North East Labour
Official portrait of Mark Logan MP crop 2.jpg

Mark Logan
Conservative Defeated incumbent, David Crausby
Bolton South East Labour
Official portrait of Yasmin Qureshi crop 2.jpg

Yasmin Qureshi
Labour Seat held
Bolton West Conservative
Official portrait of Chris Green MP crop 2.jpg

Chris Green
Conservative Seat held
Bootle Labour
Peter Dowd MP - Official Parliamentary Photo.jpg

Peter Dowd
Labour Seat held
Boston and Skegness Conservative
Official portrait of Matt Warman MP crop 2.jpg

Matt Warman
Conservative Seat held
Bosworth Conservative
Official portrait of Dr Luke Evans MP crop 2.jpg

Luke Evans
Conservative Previous incumbent, David Tredinnick, did not stand
Bournemouth East Conservative
Official portrait of Mr Tobias Ellwood crop 2.jpg

Tobias Ellwood
Conservative Seat held
Bournemouth West Conservative
Official portrait of Rt Hon Conor Burns MP crop 2.jpg

Conor Burns
Conservative Seat held
Bracknell Liberal Democrats[h]
Official portrait of James Sunderland MP crop 2.jpg

James Sunderland
Conservative Previous incumbent, Phillip Lee, did not stand
Bradford East Labour Imran Hussain Labour Seat held
Bradford South Labour
Official portrait of Judith Cummins MP crop 2.jpg

Judith Cummins
Labour Seat held
Bradford West Labour
Official portrait of Naz Shah MP crop 2.jpg

Naseem Shah
Labour Seat held
Braintree Conservative
Official portrait of Rt Hon James Cleverly MP crop 2.jpg

James Cleverly
Conservative Seat held
Brecon and Radnorshire Liberal Democrats[i]
Official portrait of Fay Jones MP crop 2.jpg

Fay Jones
Conservative Defeated incumbent, Jane Dodds
Brent Central Labour
Official portrait of Dawn Butler MP crop 2.jpg

Dawn Butler
Labour Seat held
Brent North Labour
Official portrait of Barry Gardiner MP crop 2.jpg

Barry Gardiner
Labour Seat held
Brentford and Isleworth Labour
Official portrait of Ruth Cadbury crop 2.jpg

Ruth Cadbury
Labour Seat held
Brentwood and Ongar Conservative
Official portrait of Alex Burghart crop 2.jpg

Alex Burghart
Conservative Seat held
Bridgend Labour
Official portrait of Dr Jamie Wallis MP crop 2.jpg

Jamie Wallis
Conservative Defeated incumbent, Madeleine Moon
Bridgwater and West Somerset Conservative
Official portrait of Mr Ian Liddell-Grainger MP crop 2.jpg

Ian Liddell-Grainger
Conservative Seat held
Brigg and Goole Conservative
Official portrait of Andrew Percy MP crop 2.jpg

Andrew Percy
Conservative Seat held
Brighton Kemptown Labour Co-operative
Official portrait of Lloyd Russell-Moyle MP crop 2.jpg

Lloyd Russell-Moyle
Labour Co-operative Seat held
Brighton Pavilion Green
Official portrait of Caroline Lucas MP crop 2.jpg

Caroline Lucas
Green Seat held
Bristol East Labour
Official portrait of Kerry McCarthy.jpg

Kerry McCarthy
Labour Seat held
Bristol North West Labour
Official portrait of Darren Jones crop 2.jpg

Darren Jones
Labour Seat held
Bristol South Labour
Official portrait of Karin Smyth MP crop 2.jpg

Karin Smyth
Labour Seat held
Bristol West Labour
Official portrait of Thangam Debbonaire MP crop 2.jpg

Thangam Debbonaire
Labour Seat held
Broadland Conservative
Official portrait of Jerome Mayhew MP crop 2.jpg

Jerome Mayhew
Conservative Previous incumbent, Keith Simpson, did not stand
Bromley and Chislehurst Conservative
Official portrait of Robert Neill crop 2.jpg

Bob Neill
Conservative Seat held
Bromsgrove Conservative
Official portrait of Rt Hon Sajid Javid MP crop 2.jpg

Sajid Javid
Conservative Seat held
Broxbourne Conservative
Official portrait of Sir Charles Walker MP crop 2.jpg

Charles Walker
Conservative Seat held
Broxtowe Change UK[h]
Official portrait of Darren Henry MP crop 2.jpg

Darren Henry
Conservative Defeated incumbent, Anna Soubry
Buckingham Vacant[j]
Official portrait of Greg Smith MP crop 2.jpg

Greg Smith
Conservative Previous incumbent, John Bercow, did not stand
Burnley Labour
Official portrait of Antony Higginbotham MP crop 2.jpg

Antony Higginbotham
Conservative Defeated incumbent, Julie Cooper
Burton Conservative
Official portrait of Kate Griffiths MP crop 2.jpg

Kate Griffiths
Conservative Previous incumbent, Andrew Griffiths, did not stand
Bury North Labour
Official portrait of James Daly MP crop 2.jpg

James Daly
Conservative Defeated incumbent, James Frith
Bury South Independent[g]
Official portrait of Christian Wakeford MP crop 2.jpg

Christian Wakeford
Conservative Defeated incumbent, Ivan Lewis
Bury St Edmunds Conservative
Official portrait of Jo Churchill MP crop 2.jpg

Jo Churchill
Conservative Seat held
Caerphilly Labour
Official portrait of Wayne David MP crop 2.jpg

Wayne David
Labour Seat held
Caithness, Sutherland and Easter Ross Liberal Democrats
Official portrait of Jamie Stone MP crop 2.jpg

Jamie Stone
Liberal Democrats Seat held
Calder Valley Conservative
Official portrait of Craig Whittaker MP crop 2.jpg

Craig Whittaker
Conservative Seat held
Camberwell and Peckham Labour
Official portrait of Rt Hon Harriet Harman QC MP crop 2.jpg

Harriet Harman
Labour Seat held
Camborne and Redruth Conservative
Official portrait of George Eustice MP crop 2.jpg

George Eustice
Conservative Seat held
Cambridge Labour
Official portrait of Daniel Zeichner crop 2.jpg

Daniel Zeichner
Labour Seat held
Cannock Chase Conservative
Official portrait of Amanda Milling MP crop 2.jpg

Amanda Milling
Conservative Seat held
Canterbury Labour
Official portrait of Rosie Duffield crop 2.jpg

Rosie Duffield
Labour Seat held
Cardiff Central Labour
Official portrait of Jo Stevens MP crop 2.jpg

Jo Stevens
Labour Seat held
Cardiff North Labour
Official portrait of Anna McMorrin MP crop 2.jpg

Anna McMorrin
Labour Seat held
Cardiff South and Penarth Labour Co-operative
Official portrait of Stephen Doughty MP crop 2.jpg

Stephen Doughty
Labour Co-operative Seat held
Cardiff West Labour
Official portrait of Kevin Brennan MP crop 2.jpg

Kevin Brennan
Labour Seat held
Carlisle Conservative
Official portrait of John Stevenson crop 2.jpg

John Stevenson
Conservative Seat held
Carmarthen East and Dinefwr Plaid Cymru
Official portrait of Jonathan Edwards MP crop 2.jpg

Jonathan Edwards
Plaid Cymru Seat held
Carmarthen West and South Pembrokeshire Conservative
Official portrait of Simon Hart crop 2.jpg

Simon Hart
Conservative Seat held
Carshalton and Wallington Liberal Democrats
Official portrait of Elliot Colburn MP crop 2.jpg

Elliot Colburn
Conservative Defeated incumbent, Tom Brake
Castle Point Conservative
Official portrait of Rebecca Harris MP crop 2.jpg

Rebecca Harris
Conservative Seat held
Central Ayrshire Scottish National
Official portrait of Dr Philippa Whitford MP crop 2.jpg

Philippa Whitford
Scottish National Seat held
Central Devon Conservative
Official portrait of Rt Hon Mel Stride MP crop 2.jpg

Mel Stride
Conservative Seat held
Central Suffolk and North Ipswich Conservative
Dan Poulter MP (cropped).jpg

Dan Poulter
Conservative Seat held
Ceredigion Plaid Cymru
Official portrait of Ben Lake MP crop 2.jpg

Ben Lake
Plaid Cymru Seat held
Charnwood Conservative
Official portrait of Edward Argar MP crop 2.jpg

Edward Argar
Conservative Seat held
Chatham and Aylesford Conservative
Official portrait of Tracey Crouch MP crop 2.jpg

Tracey Crouch
Conservative Seat held
Cheadle Conservative
Mary Robinson MP.jpg

Mary Robinson
Conservative Seat held
Chelmsford Conservative
Official portrait of Vicky Ford MP crop 2.jpg

Vicky Ford
Conservative Seat held
Chelsea and Fulham Conservative
Official portrait of Greg Hands crop 2.jpg

Greg Hands
Conservative Seat held
Cheltenham Conservative
Official portrait of Alex Chalk MP crop 2.jpg

Alex Chalk
Conservative Seat held
Chesham and Amersham Conservative
Official portrait of Rt Hon Dame Cheryl Gillan MP crop 2.jpg

Cheryl Gillan
Conservative Seat held
Chesterfield Labour
Official portrait of Toby Perkins crop 2.jpg

Toby Perkins
Labour Seat held
Chichester Conservative
Official portrait of Gillian Keegan MP crop 2.jpg

Gillian Keegan
Conservative Seat held
Chingford and Woodford Green Conservative
Official portrait of Sir Iain Duncan Smith MP crop 2.jpg

Iain Duncan Smith
Conservative Seat held
Chippenham Conservative
Official portrait of Michelle Donelan MP crop 2.jpg

Michelle Donelan
Conservative Seat held
Chipping Barnet Conservative
Official portrait of Theresa Villiers crop 2.jpg

Theresa Villiers
Conservative Seat held
Chorley Speaker[g]
Official portrait of Rt Hon Sir Lindsay Hoyle MP crop 2.jpg

Lindsay Hoyle
Speaker Seat held
Christchurch Conservative
Official portrait of Mr Christopher Chope crop 2.jpg

Christopher Chope
Conservative Seat held
Cities of London and Westminster Conservative
Official portrait of Nickie Aiken MP crop 2.jpg

Nickie Aiken
Conservative Previous incumbent, Mark Field, did not stand
City of Chester Labour
Official portrait of Christian Matheson MP crop 2.jpg

Chris Matheson
Labour Seat held
City of Durham Labour
Official portrait of Mary Kelly Foy MP crop 2.jpg

Mary Foy
Labour Previous incumbent, Roberta Blackman-Woods, did not stand
Clacton Conservative
Official portrait of Giles Watling MP crop 2.jpg

Giles Watling
Conservative Seat held
Cleethorpes Conservative
Official portrait of Martin Vickers MP crop 2.jpg

Martin Vickers
Conservative Seat held
Clwyd South Labour
Official portrait of Simon Baynes MP crop 2.jpg

Simon Baynes
Conservative Defeated incumbent, Susan Elan Jones
Clwyd West Conservative
Official portrait of Rt Hon David Jones MP crop 2.jpg

David Jones
Conservative Seat held
Coatbridge, Chryston and Bellshill Labour
Official portrait of Steven Bonnar MP crop 2.jpg

Steven Bonnar
Scottish National Defeated incumbent, Hugh Gaffney
Colchester Conservative
Official portrait of Will Quince MP crop 2.jpg

Will Quince
Conservative Seat held
Colne Valley Labour
Official portrait of Jason McCartney MP crop 2.jpg

Jason McCartney
Conservative Defeated incumbent, Thelma Walker
Congleton Conservative
Official portrait of Fiona Bruce MP crop 2.jpg

Fiona Bruce
Conservative Seat held
Copeland Conservative
Official portrait of Trudy Harrison MP crop 2.jpg

Trudy Harrison
Conservative Seat held
Corby Conservative
Official portrait of Tom Pursglove MP crop 2.jpg

Tom Pursglove
Conservative Seat held
Coventry North East Labour
Official portrait of Colleen Fletcher crop 2.jpg

Colleen Fletcher
Labour Seat held
Coventry North West Labour
Official portrait of Taiwo Owatemi MP crop 2.jpg

Taiwo Owatemi
Labour Previous incumbent, Geoffrey Robinson, did not stand
Coventry South Labour
Official portrait of Zarah Sultana MP crop 2.jpg

Zarah Sultana
Labour Previous incumbent, Jim Cunningham, did not stand
Crawley Conservative
Official portrait of Henry Smith crop 2.jpg

Henry Smith
Conservative Seat held
Crewe and Nantwich Labour
Official portrait of Dr Kieran Mullan MP crop 2.jpg

Kieran Mullan
Conservative Defeated incumbent, Laura Smith
Croydon Central Labour
Official portrait of Sarah Jones crop 2.jpg

Sarah Jones
Labour Seat held
Croydon North Labour Co-operative
Official portrait of Mr Steve Reed crop 2.jpg

Steve Reed
Labour Co-operative Seat held
Croydon South Conservative
Official portrait of Chris Philp MP crop 2.jpg

Chris Philp
Conservative Seat held
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East Scottish National
Official portrait of Stuart C McDonald MP crop 2.jpg

Stuart McDonald
Scottish National Seat held
Cynon Valley Labour
Official portrait of Beth Winter MP crop 2.jpg

Beth Winter
Labour Previous incumbent, Ann Clwyd, did not stand
Dagenham and Rainham Labour
Official portrait of Jon Cruddas MP crop 2.jpg

Jon Cruddas
Labour Seat held
Darlington Labour
Official portrait of Peter Gibson MP crop 2.jpg

Peter Gibson
Conservative Defeated incumbent, Jenny Chapman
Dartford Conservative
Official portrait of Gareth Johnson MP crop 2.jpg

Gareth Johnson
Conservative Seat held
Daventry Conservative
Official portrait of Chris Heaton-Harris MP crop 2.jpg

Chris Heaton-Harris
Conservative Seat held
Delyn Labour
Official portrait of Rob Roberts MP crop 2.jpg

Rob Roberts
Conservative Defeated incumbent, David Hanson
Denton and Reddish Labour
Official portrait of Andrew Gwynne MP crop 2.jpg

Andrew Gwynne
Labour Seat held
Derby North Independent[g]
Official portrait of Amanda Solloway MP crop 2.jpg

Amanda Solloway
Conservative Defeated incumbent, Chris Williamson
Derby South Labour
Official portrait of Rt Hon Margaret Beckett MP crop 2.jpg

Margaret Beckett
Labour Seat held
Derbyshire Dales Conservative
Official portrait of Miss Sarah Dines MP crop 2.jpg

Sarah Dines
Conservative Previous incumbent, Patrick McLoughlin, did not stand
Devizes Conservative
Official portrait of Danny Kruger MP crop 2.jpg

Danny Kruger
Conservative Previous incumbent, Claire Perry, did not stand
Dewsbury Labour
Official portrait of Mark Eastwood MP crop 2.jpg

Mark Eastwood
Conservative Defeated incumbent, Paula Sherriff
Don Valley Labour
Official portrait of Nick Fletcher MP crop 2.jpg

Nicholas Fletcher
Conservative Defeated incumbent, Caroline Flint
Doncaster Central Labour
Rosie Winterton OfficialPortrait.jpg

Rosie Winterton
Labour Seat held
Doncaster North Labour
Official portrait of Rt Hon Edward Miliband MP crop 2.jpg

Ed Miliband
Labour Seat held
Dover Independent[h]
Official portrait of Mrs Natalie Elphicke MP crop 2.jpg

Natalie Elphicke
Conservative Previous incumbent, Charlie Elphicke, did not stand
Dudley North Independent[g]
Official portrait of Marco Longhi MP crop 2.jpg

Marco Longhi
Conservative Previous incumbent, Ian Austin, did not stand
Dudley South Conservative
Official portrait of Mike Wood MP crop 2.jpg

Mike Wood
Conservative Seat held
Dulwich and West Norwood Labour
Official portrait of Helen Hayes MP crop 2.jpg

Helen Hayes
Labour Seat held
Dumfries and Galloway Conservative
Official portrait of Mr Alister Jack crop 2.jpg

Alister Jack
Conservative Seat held
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale Conservative
Official portrait of Rt Hon David Mundell MP crop 2.jpg

David Mundell
Conservative Seat held
Dundee East Scottish National
Official portrait of Stewart Hosie crop 2.jpg

Stewart Hosie
Scottish National Seat held
Dundee West Scottish National
Official portrait of Chris Law MP crop 2.jpg

Chris Law
Scottish National Seat held
Dunfermline and West Fife Scottish National
Official portrait of Douglas Chapman MP crop 2.jpg

Douglas Chapman
Scottish National Seat held
Dwyfor Meirionnydd Plaid Cymru
Official portrait of Rt Hon Liz Saville Roberts MP crop 2.jpg

Liz Saville-Roberts
Plaid Cymru Seat held
Ealing Central and Acton Labour
Official portrait of Dr Rupa Huq MP crop 2.jpg

Rupa Huq
Labour Seat held
Ealing North Labour
Official portrait of James Murray MP crop 2.jpg

James Murray
Labour Co-operative Previous incumbent, Stephen Pound, did not stand
Ealing Southall Labour
Official portrait of Mr Virendra Sharma crop 2.jpg

Virendra Sharma
Labour Seat held
Easington Labour
Official portrait of Grahame Morris MP crop 2.jpg

Grahame Morris
Labour Seat held
East Antrim DUP
Official portrait of Sammy Wilson crop 2.jpg

Sammy Wilson
DUP Seat held
East Devon Conservative
Official portrait of Simon Jupp MP crop 2.jpg

Simon Jupp
Conservative Previous incumbent, Hugo Swire, did not stand
East Dunbartonshire Liberal Democrats
Official portrait of Amy Callaghan MP crop 2.jpg

Amy Callaghan
Scottish National Defeated incumbent, Jo Swinson
East Ham Labour
Official portrait of Rt Hon Stephen Timms MP crop 2.jpg

Stephen Timms
Labour Seat held
East Hampshire Conservative
Official portrait of Damian Hinds MP crop 2.jpg

Damian Hinds
Conservative Seat held
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow Scottish National
Official portrait of Dr Lisa Cameron MP crop 2.jpg

Lisa Cameron
Scottish National Seat held
East Londonderry DUP
GregoryCampell.jpg

Gregory Campbell
DUP Seat held
East Lothian Labour
KennyMacAskillMSP20110509.JPG

Kenny MacAskill
Scottish National Defeated incumbent, Martin Whitfield
East Renfrewshire Conservative
Kirsten Oswald.jpg

Kirsten Oswald
Scottish National Defeated incumbent, Paul Masterton
East Surrey Liberal Democrats[h]
Official portrait of Claire Coutinho MP crop 2.jpg

Claire Coutinho
Conservative Previous incumbent, Sam Gyimah, did not stand
East Worthing and Shoreham Conservative
Official portrait of Tim Loughton MP crop 2.jpg

Tim Loughton
Conservative Seat held
East Yorkshire Conservative
Greg knight speaks at meeting (cropped).jpg

Greg Knight
Conservative Seat held
Eastbourne Liberal Democrats
Official portrait of Caroline Ansell MP crop 2.jpg

Caroline Ansell
Conservative Defeated incumbent, Stephen Lloyd
Eastleigh Conservative
Official portrait of Paul Holmes MP crop 2.jpg

Paul Holmes
Conservative Previous incumbent, Mims Davies, stood for Mid Sussex
Eddisbury Liberal Democrats[h]
Official portrait of Edward Timpson MP crop 2.jpg

Edward Timpson
Conservative Defeated incumbent, Antoinette Sandbach
Edinburgh East Scottish National
Official portrait of Tommy Sheppard MP crop 2.jpg

Tommy Sheppard
Scottish National Seat held
Edinburgh North and Leith Scottish National
Official portrait of Deidre Brock crop 2.jpg

Deidre Brock
Scottish National Seat held
Edinburgh South Labour
Official portrait of Ian Murray crop 2.jpg

Ian Murray
Labour Seat held
Edinburgh South West Scottish National
Official portrait of Joanna Cherry QC MP crop 2.jpg

Joanna Cherry
Scottish National Seat held
Edinburgh West Liberal Democrats
Official portrait of Christine Jardine MP crop 2.jpg

Christine Jardine
Liberal Democrats Seat held
Edmonton Labour Co-operative
Official portrait of Kate Osamor MP crop 2.jpg

Kate Osamor
Labour Co-operative Seat held
Ellesmere Port and Neston Labour
Official portrait of Justin Madders MP crop 2.jpg

Justin Madders
Labour Seat held
Elmet and Rothwell Conservative
Official portrait of Rt Hon Alec Shelbrooke MP crop 2.jpg

Alec Shelbrooke
Conservative Seat held
Eltham Labour
Official portrait of Clive Efford crop 2.jpg

Clive Efford
Labour Seat held
Enfield North Change UK[g]
Official portrait of Feryal Clark MP crop 2.jpg

Feryal Clark
Labour Previous incumbent, Joan Ryan, did not stand
Enfield Southgate Labour
Official portrait of Bambos Charalambous MP crop 2.jpg

Bambos Charalambous
Labour Seat held
Epping Forest Conservative
Eleanor Laing, MP for Epping Forest.jpg

Eleanor Laing
Conservative Seat held
Epsom and Ewell Conservative
Official portrait of Rt Hon Chris Grayling MP crop 2.jpg

Chris Grayling
Conservative Seat held
Erewash Conservative
Official portrait of Maggie Throup MP crop 2.jpg

Maggie Throup
Conservative Seat held
Erith and Thamesmead Labour
Official portrait of Abena Oppong-Asare MP crop 2.jpg

Abena Oppong-Asare
Labour Previous incumbent, Teresa Pearce, did not stand
Esher and Walton Conservative
Official portrait of Rt Hon Dominic Raab MP crop 2.jpg

Dominic Raab
Conservative Seat held
Exeter Labour
Official portrait of Mr Ben Bradshaw crop 2.jpg

Ben Bradshaw
Labour Seat held
Falkirk Scottish National
Official portrait of John McNally crop 2.jpg

John McNally
Scottish National Seat held
Fareham Conservative
Official portrait of Suella Braverman MP crop 2.jpg

Suella Braverman
Conservative Seat held
Faversham and Mid Kent Conservative
Official portrait of Helen Whately MP crop 2.jpg

Helen Whately
Conservative Seat held
Feltham and Heston Labour Co-operative
Official portrait of Seema Malhotra crop 2.jpg

Seema Malhotra
Labour Co-operative Seat held
Fermanagh and South Tyrone Sinn Féin
Michelle Gildernew Dec 2014.jpg

Michelle Gildernew
Sinn Féin Seat held
Filton and Bradley Stoke Conservative
Official portrait of Jack Lopresti crop 2.jpg

Jack Lopresti
Conservative Seat held
Finchley and Golders Green Conservative Mike Freer Conservative Seat held
Folkestone and Hythe Conservative
Official portrait of Damian Collins MP crop 2.jpg

Damian Collins
Conservative Seat held
Forest of Dean Conservative
Official portrait of Rt Hon Mark Harper MP crop 2.jpg

Mark Harper
Conservative Seat held
Foyle Sinn Féin
Colum Eastwood MLA.JPG

Colum Eastwood
SDLP Defeated incumbent, Elisha McCallion
Fylde Conservative
Official portrait of Mark Menzies MP crop 2.jpg

Mark Menzies
Conservative Seat held
Gainsborough Conservative
Official portrait of Sir Edward Leigh crop 2.jpg

Edward Leigh
Conservative Seat held
Garston and Halewood Labour
Official portrait of Maria Eagle MP crop 2.jpg

Maria Eagle
Labour Seat held
Gateshead Labour
Official portrait of Ian Mearns MP crop 2.jpg

Ian Mearns
Labour Seat held
Gedling Labour
Official portrait of Tom Randall MP crop 2.jpg

Tom Randall
Conservative Defeated incumbent, Vernon Coaker
Gillingham and Rainham Conservative
Official portrait of Rehman Chishti MP crop 2.jpg

Rehman Chishti
Conservative Seat held
Glasgow Central Scottish National
Official portrait of Alison Thewliss MP crop 2.jpg

Alison Thewliss
Scottish National Seat held
Glasgow East Scottish National
Official portrait of David Linden MP crop 2.jpg

David Linden
Scottish National Seat held
Glasgow North Scottish National
Official portrait of Patrick Grady MP crop 2.jpg

Patrick Grady
Scottish National Seat held
Glasgow North East Labour Co-operative
Official portrait of Anne McLaughlin MP crop 2.jpg

Anne McLaughlin
Scottish National Defeated incumbent, Paul Sweeney
Glasgow North West Scottish National
Official portrait of Carol Monaghan MP crop 2.jpg

Carol Monaghan
Scottish National Seat held
Glasgow South Scottish National
Official portrait of Stewart Malcolm McDonald MP crop 2.jpg

Stewart McDonald
Scottish National Seat held
Glasgow South West Scottish National
Official portrait of Chris Stephens MP crop 2.jpg

Chris Stephens
Scottish National Seat held
Glenrothes Scottish National
Official portrait of Peter Grant MP crop 2.jpg

Peter Grant
Scottish National Seat held
Gloucester Conservative
Official portrait of Richard Graham MP crop 2.jpg

Richard Graham
Conservative Seat held
Gordon Conservative
Official portrait of Richard Thomson MP crop 2.jpg

Richard Thomson
Scottish National Defeated incumbent, Colin Clark
Gosport Conservative
Official portrait of Caroline Dinenage MP crop 2.jpg

Caroline Dinenage
Conservative Seat held
Gower Labour
Official portrait of Tonia Antoniazzi crop 2.jpg

Tonia Antoniazzi
Labour Seat held
Grantham and Stamford Independent[h]
Official portrait of Gareth Davies MP crop 2.jpg

Gareth Davies
Conservative Previous incumbent, Nick Boles, did not stand
Gravesham Conservative Adam Holloway Conservative Seat held
Great Grimsby Labour
Official portrait of Lia Nici MP crop 2.jpg

Lia Nici
Conservative Defeated incumbent, Melanie Onn
Great Yarmouth Conservative
Official portrait of Rt Hon Brandon Lewis MP crop 2.jpg

Brandon Lewis
Conservative Seat held
Greenwich and Woolwich Labour
Official portrait of Matthew Pennycook MP crop 2.jpg

Matthew Pennycook
Labour Seat held
Guildford Independent[h]
Official portrait of Angela Richardson MP crop 2.jpg

Angela Richardson
Conservative Defeated incumbent, Anne Milton
Hackney North and Stoke Newington Labour
Official portrait of Ms Diane Abbott crop 2.jpg

Diane Abbott
Labour Seat held
Hackney South and Shoreditch Labour Co-operative
Official portrait of Meg Hillier MP crop 2.jpg

Meg Hillier
Labour Co-operative Seat held
Halesowen and Rowley Regis Conservative
Official portrait of James Morris MP crop 2.jpg

James Morris
Conservative Seat held
Halifax Labour
Official portrait of Holly Lynch MP crop 2.jpg

Holly Lynch
Labour Seat held
Haltemprice and Howden Conservative
Official portrait of Rt Hon David Davis MP crop 2.jpg

David Davis
Conservative Seat held
Halton Labour
Official portrait of Derek Twigg crop 2.jpg

Derek Twigg
Labour Seat held
Hammersmith Labour
Official portrait of Andy Slaughter MP crop 2.jpg

Andrew Slaughter
Labour Seat held
Hampstead and Kilburn Labour
Official portrait of Tulip Siddiq crop 2.jpg

Tulip Siddiq
Labour Seat held
Harborough Conservative
Official portrait of Neil O'Brien MP crop 2.jpg

Neil O'Brien
Conservative Seat held
Harlow Conservative
Official portrait of Robert Halfon crop 2.jpg

Robert Halfon
Conservative Seat held
Harrogate and Knaresborough Conservative
Official portrait of Andrew Jones MP crop 2.jpg

Andrew Jones
Conservative Seat held
Harrow East Conservative
Official portrait of Bob Blackman MP crop 2.jpg

Bob Blackman
Conservative Seat held
Harrow West Labour Co-operative
Official portrait of Gareth Thomas crop 2.jpg

Gareth Thomas
Labour Co-operative Seat held
Hartlepool Labour
Official portrait of Mike Hill MP crop 2.jpg

Mike Hill
Labour Seat held
Harwich and North Essex Conservative
Official portrait of Mr Bernard Jenkin crop 2.jpg

Bernard Jenkin
Conservative Seat held
Hastings and Rye Independent[h]
Official portrait of Sally-Ann Hart MP crop 2.jpg

Sally-Ann Hart
Conservative Previous incumbent, Amber Rudd, did not stand
Havant Conservative
Official portrait of Alan Mak crop 2.jpg

Alan Mak
Conservative Seat held
Hayes and Harlington Labour
John McDonnell 2011 (cropped).jpeg

John McDonnell
Labour Seat held
Hazel Grove Conservative
Official portrait of Mr William Wragg MP crop 2.jpg

William Wragg
Conservative Seat held
Hemel Hempstead Conservative
Official portrait of Rt Hon Sir Mike Penning MP crop 2.jpg

Mike Penning
Conservative Seat held
Hemsworth Labour
Official portrait of Jon Trickett crop 2.jpg

Jon Trickett
Labour Seat held
Hendon Conservative
Official portrait of Dr Matthew Offord MP crop 2.jpg

Matthew Offord
Conservative Seat held
Henley Conservative
Official portrait of John Howell crop 2.jpg

John Howell
Conservative Seat held
Hereford and South Herefordshire Conservative
Official portrait of Rt Hon Jesse Norman MP crop 2.jpg

Jesse Norman
Conservative Seat held
Hertford and Stortford Conservative
Official portrait of Julie Marson MP crop 2.jpg

Julie Marson
Conservative Previous incumbent, Mark Prisk, did not stand
Hertsmere Conservative
Official portrait of Rt Hon Oliver Dowden MP crop 2.jpg

Oliver Dowden
Conservative Seat held
Hexham Conservative
Official portrait of Guy Opperman crop 2.jpg

Guy Opperman
Conservative Seat held
Heywood and Middleton Labour
Official portrait of Chris Clarkson MP crop 2.jpg

Chris Clarkson
Conservative Defeated incumbent, Liz McInnes
High Peak Labour
Official portrait of Robert Largan MP crop 2.jpg

Robert Largan
Conservative Defeated incumbent, Ruth George
Hitchin and Harpenden Conservative
Official portrait of Bim Afolami MP crop 2.jpg

Bim Afolami
Conservative Seat held
Holborn and St Pancras Labour
Official portrait of Keir Starmer crop 2.jpg

Keir Starmer
Labour Seat held
Hornchurch and Upminster Conservative
Official portrait of Julia Lopez MP crop 2.jpg

Julia Lopez
Conservative Seat held
Hornsey and Wood Green Labour
Official portrait of Catherine West crop 2.jpg

Catherine West
Labour Seat held
Horsham Conservative
Official portrait of Jeremy Quin MP crop 2.jpg

Jeremy Quin
Conservative Seat held
Houghton and Sunderland South Labour
Official portrait of Bridget Phillipson MP crop 2.jpg

Bridget Phillipson
Labour Seat held
Hove Labour
Official portrait of Peter Kyle MP crop 2.jpg

Peter Kyle
Labour Seat held
Huddersfield Labour Co-operative
Official portrait of Mr Barry Sheerman MP crop 2.jpg

Barry Sheerman
Labour Co-operative Seat held
Huntingdon Conservative
Official portrait of Mr Jonathan Djanogly crop 2.jpg

Jonathan Djanogly
Conservative Seat held
Hyndburn Labour
Official portrait of Sara Britcliffe MP crop 2.jpg

Sara Britcliffe
Conservative Defeated incumbent, Graham Jones
Ilford North Labour
Official portrait of Wes Streeting MP crop 2.jpg

Wes Streeting
Labour Seat held
Ilford South Change UK[f]
Official portrait of Sam Tarry MP crop 2.jpg

Sam Tarry
Labour Defeated incumbent, Mike Gapes
Inverclyde Scottish National
Official portrait of Ronnie Cowan crop 2.jpg

Ronnie Cowan
Scottish National Seat held
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey Scottish National
Official portrait of Drew Hendry crop 2.jpg

Drew Hendry
Scottish National Seat held
Ipswich Labour
Official portrait of Tom Hunt MP crop 2.jpg

Tom Hunt
Conservative Defeated incumbent, Sandy Martin
Isle of Wight Conservative
Official portrait of Mr Bob Seely crop 2.jpg

Bob Seely
Conservative Seat held
Islington North Labour
Official portrait of Jeremy Corbyn crop 2.jpg

Jeremy Corbyn
Labour Seat held
Islington South and Finsbury Labour
Official portrait of Rt Hon Emily Thornberry MP crop 2.jpg

Emily Thornberry
Labour Seat held
Islwyn Labour Co-operative
Official portrait of Chris Evans crop 2.jpg

Chris Evans
Labour Co-operative Seat held
Jarrow Independent[g]
Official portrait of Kate Osborne MP crop 2.jpg

Kate Osborne
Labour Previous incumbent, Stephen Hepburn, did not stand
Keighley Labour
Official portrait of Robbie Moore MP crop 2.jpg

Robbie Moore
Conservative Defeated incumbent, John Grogan
Kenilworth and Southam Conservative
Jeremy Wright MP.jpg

Jeremy Wright
Conservative Seat held
Kensington Labour
Official portrait of Felicity Buchan MP crop 2.jpg

Felicity Buchan
Conservative Defeated incumbent, Emma Dent Coad
Kettering Conservative
Official portrait of Mr Philip Hollobone MP crop 2.jpg

Philip Hollobone
Conservative Seat held
Kilmarnock and Loudoun Scottish National
Official portrait of Alan Brown MP crop 2.jpg

Alan Brown
Scottish National Seat held
Kingston and Surbiton Liberal Democrats
Official portrait of Rt Hon Sir Edward Davey MP crop 2.jpg

Edward Davey
Liberal Democrats Seat held
Kingston upon Hull East Labour
Official portrait of Karl Turner crop 2.jpg

Karl Turner
Labour Seat held
Kingston upon Hull North Labour
Official portrait of Dame Diana Johnson MP crop 2.jpg

Diana Johnson
Labour Seat held
Kingston upon Hull West and Hessle Labour
Official portrait of Emma Hardy MP crop 2.jpg

Emma Hardy
Labour Seat held
Kingswood Conservative
Official portrait of Chris Skidmore crop 2.jpg

Chris Skidmore
Conservative Seat held
Kirkcaldy and Cowdenbeath Labour
Official portrait of Neale Hanvey MP crop 2.jpg

Neale Hanvey
Scottish National[k] Defeated incumbent, Lesley Laird
Knowsley Labour
Official portrait of Rt Hon Sir George Howarth MP crop 2.jpg

George Howarth
Labour Seat held
Lagan Valley DUP
Official portrait of Sir Jeffrey M. Donaldson crop 2.jpg

Jeffrey Donaldson
DUP Seat held
Lanark and Hamilton East Scottish National
Official portrait of Angela Crawley MP crop 2.jpg

Angela Crawley
Scottish National Seat held
Lancaster and Fleetwood Labour
Official portrait of Cat Smith MP crop 2.jpg

Cat Smith
Labour Seat held
Leeds Central Labour
Official portrait of Rt Hon Hilary Benn MP crop 2.jpg

Hilary Benn
Labour Seat held
Leeds East Labour
Official portrait of Richard Burgon MP crop 2.jpg

Richard Burgon
Labour Seat held
Leeds North East Labour
Official portrait of Fabian Hamilton MP crop 2.jpg

Fabian Hamilton
Labour Seat held
Leeds North West Labour Co-operative
Official portrait of Alex Sobel MP crop 2.jpg

Alex Sobel
Labour Co-operative Seat held
Leeds West Labour
Official portrait of Rachel Reeves crop 2.jpg

Rachel Reeves
Labour Seat held
Leicester East Labour
Official portrait of Claudia Webbe MP crop 2.jpg

Claudia Webbe
Labour Previous incumbent, Keith Vaz, did not stand
Leicester South Labour Co-operative
Official portrait of Jonathan Ashworth MP crop 2.jpg

Jon Ashworth
Labour Co-operative Seat held
Leicester West Labour
Official portrait of Liz Kendall crop 2.jpg

Liz Kendall
Labour Seat held
Leigh Labour Co-operative
Official portrait of James Grundy MP crop 2.jpg

James Grundy
Conservative Defeated incumbent, Joanne Platt
Lewes Conservative
Official portrait of Maria Caulfield crop 2.jpg

Maria Caulfield
Conservative Seat held
Lewisham East Labour
Official portrait of Janet Daby MP crop 2.jpg

Janet Daby
Labour Seat held
Lewisham West and Penge Labour
Official portrait of Ellie Reeves crop 2.jpg

Ellie Reeves
Labour Seat held
Lewisham Deptford Labour
Official portrait of Vicky Foxcroft crop 2.jpg

Vicky Foxcroft
Labour Seat held
Leyton and Wanstead Labour
Official portrait of John Cryer MP crop 2.jpg

John Cryer
Labour Seat held
Lichfield Conservative
Michael Fabricant.jpg

Michael Fabricant
Conservative Seat held
Lincoln Labour
Official portrait of Karl McCartney MP crop 2.jpg

Karl McCartney
Conservative Defeated incumbent, Karen Lee
Linlithgow and East Falkirk Scottish National
Official portrait of Martyn Day MP crop 2.jpg

Martyn Day
Scottish National Seat held
Liverpool Riverside Independent[f]
Official portrait of Kim Johnson MP crop 2.jpg

Kim Johnson
Labour Previous incumbent, Louise Ellman, did not stand
Liverpool Walton Labour
Official portrait of Dan Carden MP crop 2.jpg

Dan Carden
Labour Seat held
Liverpool Wavertree Liberal Democrats[f]
Official portrait of Paula Barker MP crop 2.jpg

Paula Barker
Labour Previous incumbent, Luciana Berger, did not stand
Liverpool West Derby Labour Co-operative
Official portrait of Ian Byrne MP crop 2.jpg

Ian Byrne
Labour Previous incumbent, Stephen Twigg, did not stand
Livingston Scottish National
Official portrait of Hannah Bardell MP crop 2.jpg

Hannah Bardell
Scottish National Seat held
Llanelli Labour
Official portrait of Nia Griffith MP crop 2.jpg

Nia Griffith
Labour Seat held
Loughborough Conservative
Official portrait of Jane Hunt MP crop 2.jpg

Jane Hunt
Conservative Previous incumbent, Nicky Morgan, did not stand
Louth and Horncastle Conservative
Official portrait of Victoria Atkins MP crop 2.jpg

Victoria Atkins
Conservative Seat held
Ludlow Conservative
Official portrait of Rt Hon Philip Dunne MP crop 2.jpg

Philip Dunne
Conservative Seat held
Luton North Independent[g]
Official portrait of Sarah Owen MP crop 2.jpg

Sarah Owen
Labour Previous incumbent, Kelvin Hopkins, did not stand
Luton South Independent (The Independents)[f]
Official portrait of Rachel Hopkins MP crop 2.jpg

Rachel Hopkins
Labour Defeated incumbent, Gavin Shuker
Macclesfield Conservative
Official portrait of David Rutley crop 2.jpg

David Rutley
Conservative Seat held
Maidenhead Conservative
Theresa May in Tallin crop.jpg

Theresa May
Conservative Seat held
Maidstone and The Weald Conservative
Official portrait of Mrs Helen Grant MP crop 2.jpg

Helen Grant
Conservative Seat held
Makerfield Labour
Official portrait of Yvonne Fovargue crop 2.jpg

Yvonne Fovargue
Labour Seat held
Maldon Conservative
Official portrait of Mr John Whittingdale crop 2.jpg

John Whittingdale
Conservative Seat held
Manchester Central Labour Co-operative
Official portrait of Lucy Powell MP crop 2.jpg

Lucy Powell
Labour Co-operative Seat held
Manchester Gorton Labour
Official portrait of Afzal Khan MP crop 2.jpg

Afzal Khan
Labour Seat held
Manchester Withington Labour
Official portrait of Jeff Smith MP crop 2.jpg

Jeff Smith
Labour Seat held
Mansfield Conservative
Official portrait of Ben Bradley MP crop 2.jpg

Ben Bradley
Conservative Seat held
Meon Valley Conservative
Official portrait of Mrs Flick Drummond MP crop 2.jpg

Flick Drummond
Conservative Previous incumbent, George Hollingbery, did not stand
Meriden Conservative
Official portrait of Saqib Bhatti MP crop 2.jpg

Saqib Bhatti
Conservative Previous incumbent, Caroline Spelman, did not stand
Merthyr Tydfil and Rhymney Labour
Official portrait of Gerald Jones MP crop 2.jpg

Gerald Jones
Labour Seat held
Mid Bedfordshire Conservative
Official portrait of Ms Nadine Dorries crop 2.jpg

Nadine Dorries
Conservative Seat held
Mid Derbyshire Conservative
Official portrait of Mrs Pauline Latham MP crop 2.jpg

Pauline Latham
Conservative Seat held
Mid Dorset and North Poole Conservative
MichaelTomlinson3 (cropped).jpg

Michael Tomlinson
Conservative Seat held
Mid Norfolk Conservative
Official portrait of George Freeman MP crop 2.jpg

George Freeman
Conservative Seat held
Mid Sussex Conservative
Official portrait of Mims Davies crop 2.jpg

Mims Davies
Conservative Previous incumbent, Nicholas Soames, did not stand. Davies was previously MP for Eastleigh
Mid Ulster Sinn Féin
Francie Molloy Mid Ulster.jpg

Francie Molloy
Sinn Féin Seat held
Mid Worcestershire Conservative
Official portrait of Nigel Huddleston MP crop 2.jpg

Nigel Huddleston
Conservative Seat held
Middlesbrough Labour
Official portrait of Andy McDonald MP crop 2.jpg

Andy McDonald
Labour Seat held
Middlesbrough South and East Cleveland Conservative
Official portrait of Mr Simon Clarke MP crop 2.jpg

Simon Clarke
Conservative Seat held
Midlothian Labour
Official portrait of Owen Thompson MP crop 2.jpg

Owen Thompson
Scottish National Defeated incumbent, Danielle Rowley
Milton Keynes North Conservative
Official portrait of Ben Everitt MP crop 2.jpg

Ben Everitt
Conservative Previous incumbent, Mark Lancaster, did not stand
Milton Keynes South Conservative
Official portrait of Iain Stewart MP crop 2.jpg

Iain Stewart
Conservative Seat held
Mitcham and Morden Labour
Official portrait of Siobhain McDonagh MP crop 2.jpg

Siobhain McDonagh
Labour Seat held
Mole Valley Conservative Paul Beresford Conservative Seat held
Monmouth Conservative
Official portrait of David T C Davies MP crop 2.jpg

David Davies
Conservative Seat held
Montgomeryshire Conservative
Official portrait of Craig Williams MP crop 2.jpg

Craig Williams
Conservative Previous incumbent, Glyn Davies, did not stand
Moray Conservative
Official portrait of Douglas Ross MP crop 2.jpg

Douglas Ross
Conservative Seat held
Morecambe and Lunesdale Conservative
Official portrait of David Morris MP crop 2.jpg

David Morris
Conservative Seat held
Morley and Outwood Conservative
Official portrait of Mrs Andrea Jenkyns MP crop 2.jpg

Andrea Jenkyns
Conservative Seat held
Motherwell and Wishaw Scottish National
Official portrait of Marion Fellows MP crop 2.jpg

Marion Fellows
Scottish National Seat held
Na h-Eileanan an Iar Scottish National
Official portrait of Angus Brendan MacNeil crop 2.jpg

Angus MacNeil
Scottish National Seat held
Neath Labour Co-operative
Official portrait of Christina Rees MP crop 2.jpg

Christina Rees
Labour Co-operative Seat held
New Forest East Conservative
Rt Hon Dr Julian Lewis MP.jpg

Julian Lewis
Conservative Seat held
New Forest West Conservative
Official portrait of Sir Desmond Swayne crop 2.jpg

Desmond Swayne
Conservative Seat held
Newark Conservative
Official portrait of Robert Jenrick crop 2.jpg

Robert Jenrick
Conservative Seat held
Newbury Conservative
Official portrait of Laura Farris MP crop 2.jpg

Laura Farris
Conservative Previous incumbent, Richard Benyon, did not stand
Newcastle upon Tyne Central Labour
Official portrait of Chi Onwurah MP crop 2.jpg

Chi Onwurah
Labour Seat held
Newcastle upon Tyne East Labour
Official portrait of Rt Hon Nicholas Brown MP crop 2.jpg

Nick Brown
Labour Seat held
Newcastle upon Tyne North Labour
Official portrait of Catherine McKinnell crop 2.jpg

Catherine McKinnell
Labour Seat held
Newcastle-under-Lyme Labour
Official portrait of Aaron Bell MP crop 2.jpg

Aaron Bell
Conservative Previous incumbent, Paul Farrelly, did not stand
Newport East Labour
Jessica Morden Official Portrait.jpg

Jessica Morden
Labour Seat held
Newport West Labour
Official portrait of Ruth Jones MP crop 2.jpg

Ruth Jones
Labour Seat held
Newry and Armagh Sinn Féin
Mickey Brady Newry Armagh.jpg

Mickey Brady
Sinn Féin Seat held
Newton Abbot Conservative
Official portrait of Anne Marie Morris crop 2.jpg

Anne Marie Morris
Conservative Seat held
Normanton, Pontefract and Castleford Labour
Official portrait of Rt Hon Yvette Cooper MP crop 2.jpg

Yvette Cooper
Labour Seat held
North Antrim DUP
Official portrait of Ian Paisley MP crop 2.jpg

Ian Paisley
DUP Seat held
North Ayrshire and Arran Scottish National
Official portrait of Patricia Gibson crop 2.jpg

Patricia Gibson
Scottish National Seat held
North Cornwall Conservative
Official portrait of Scott Mann MP crop 2.jpg

Scott Mann
Conservative Seat held
North Devon Conservative
Official portrait of Selaine Saxby MP crop 2.jpg

Selaine Saxby
Conservative Previous incumbent, Peter Heaton-Jones, did not stand
North Dorset Conservative
Official portrait of Simon Hoare (cropped).jpg

Simon Hoare
Conservative Seat held
North Down Independent
Official portrait of Stephen Farry MP crop 2.jpg

Stephen Farry
Alliance Previous incumbent, Sylvia Hermon, did not stand
North Durham Labour
Official portrait of Mr Kevan Jones crop 2.jpg

Kevan Jones
Labour Seat held
North East Bedfordshire Conservative
Official portrait of Richard Fuller MP crop 2.jpg

Richard Fuller
Conservative Previous incumbent, Alistair Burt, did not stand
North East Cambridgeshire Conservative
Official portrait of Rt Hon Steve Barclay MP crop 2.jpg

Stephen Barclay
Conservative Seat held
North East Derbyshire Conservative
Official portrait of Lee Rowley crop 2.jpg

Lee Rowley
Conservative Seat held
North East Fife Scottish National
Official portrait of Wendy Chamberlain MP crop 2.jpg

Wendy Chamberlain
Liberal Democrats Defeated incumbent, Stephen Gethins
North East Hampshire Conservative
Official portrait of Mr Ranil Jayawardena MP crop 2.jpg

Ranil Jayawardena
Conservative Seat held
North East Hertfordshire Conservative
Official portrait of Rt Hon Sir Oliver Heald QC MP crop 2.jpg

Oliver Heald
Conservative Seat held
North East Somerset Conservative
Jacob Rees-Mogg MP.jpg

Jacob Rees-Mogg
Conservative Seat held
North Herefordshire Conservative
Official portrait of Bill Wiggin MP crop 2.jpg

Bill Wiggin
Conservative Seat held
North Norfolk Liberal Democrats
Official portrait of Duncan Baker MP crop 2.jpg

Duncan Baker
Conservative Previous incumbent, Norman Lamb, did not stand
North Shropshire Conservative
Official portrait of Rt Hon Owen Paterson MP crop 2.jpg

Owen Paterson
Conservative Seat held
North Somerset Conservative
Official portrait of Dr Liam Fox crop 2.jpg

Liam Fox
Conservative Seat held
North Swindon Conservative
Official portrait of Justin Tomlinson MP crop 2.jpg

Justin Tomlinson
Conservative Seat held
North Thanet Conservative
Official portrait of Rt Hon Sir Roger Gale MP crop 2.jpg

Roger Gale
Conservative Seat held
North Tyneside Labour
Official portrait of Mary Glindon MP crop 2.jpg

Mary Glindon
Labour Seat held
North Warwickshire Conservative
Official portrait of Craig Tracey crop 2.jpg

Craig Tracey
Conservative Seat held
North West Cambridgeshire Conservative
Official portrait of Mr Shailesh Vara crop 2.jpg

Shailesh Vara
Conservative Seat held
North West Durham Labour
Richard Holden MP photograph in Westminster (cropped).jpg

Richard Holden
Conservative Defeated incumbent, Laura Pidcock
North West Hampshire Conservative
Official portrait of Kit Malthouse crop 3.jpg

Kit Malthouse
Conservative Seat held
North West Leicestershire Conservative
Official portrait of Andrew Bridgen MP crop 2.jpg

Andrew Bridgen
Conservative Seat held
North West Norfolk Conservative
Official portrait of James Wild MP crop 2.jpg

James Wild
Conservative Previous incumbent, Henry Bellingham, did not stand
North Wiltshire Conservative
Official portrait of James Gray MP crop 2.jpg

James Gray
Conservative Seat held
Northampton North Conservative
Official portrait of Rt Hon Michael Ellis MP crop 2.jpg

Michael Ellis
Conservative Seat held
Northampton South Conservative
Official portrait of Andrew Lewer crop 2.jpg

Andrew Lewer
Conservative Seat held
Norwich North Conservative
Official portrait of Chloe Smith MP crop 2.jpg

Chloe Smith
Conservative Seat held
Norwich South Labour
Official portrait of Clive Lewis crop 2.jpg

Clive Lewis
Labour Seat held
Nottingham East Change UK[f]
Official portrait of Nadia Whittome MP crop 2.jpg

Nadia Whittome
Labour Defeated incumbent, Chris Leslie
Nottingham North Labour Co-operative
Official portrait of Alex Norris MP crop 2.jpg

Alex Norris
Labour Co-operative Seat held
Nottingham South Labour
Official portrait of Lilian Greenwood MP crop 2.jpg

Lilian Greenwood
Labour Seat held
Nuneaton Conservative
Official portrait of Mr Marcus Jones MP crop 2.jpg

Marcus Jones
Conservative Seat held
Ochil and South Perthshire Conservative
Official portrait of John Nicolson MP crop 2.jpg

John Nicolson
Scottish National Defeated incumbent, Luke Graham
Ogmore Labour
Official portrait of Chris Elmore MP crop 2.jpg

Chris Elmore
Labour Seat held
Old Bexley and Sidcup Conservative
Official portrait of Rt Hon James Brokenshire MP crop 2.jpg

James Brokenshire
Conservative Seat held
Oldham East and Saddleworth Labour
Debbie Abrahams MP (cropped).jpg

Debbie Abrahams
Labour Seat held
Oldham West and Royton Labour Co-operative
Official portrait of Jim McMahon crop 2.jpg

Jim McMahon
Labour Co-operative Seat held
Orkney and Shetland Liberal Democrats
Official portrait of Mr Alistair Carmichael crop 2.jpg

Alistair Carmichael
Liberal Democrats Seat held
Orpington Conservative
Official portrait of Mr Gareth Bacon MP crop 2.jpg

Gareth Bacon
Conservative Previous incumbent, Jo Johnson, did not stand
Oxford East Labour Co-operative
Official portrait of Anneliese Dodds MP crop 2.jpg

Anneliese Dodds
Labour Co-operative Seat held
Oxford West and Abingdon Liberal Democrats
Official portrait of Layla Moran MP crop 2.jpg

Layla Moran
Liberal Democrats Seat held
Paisley and Renfrewshire North Scottish National
Official portrait of Gavin Newlands MP crop 2.jpg

Gavin Newlands
Scottish National Seat held
Paisley and Renfrewshire South Scottish National
Official portrait of Mhairi Black MP crop 2.jpg

Mhairi Black
Scottish National Seat held
Pendle Conservative
Official portrait of Andrew Stephenson MP crop 2.jpg

Andrew Stephenson
Conservative Seat held
Penistone and Stocksbridge Liberal Democrats[g]
Official portrait of Miriam Cates MP crop 2.jpg

Miriam Cates
Conservative Previous incumbent, Angela Smith, did not stand
Penrith and The Border Independent[h]
Official portrait of Dr Neil Hudson MP crop 2.jpg

Neil Hudson
Conservative Previous incumbent, Rory Stewart, did not stand
Perth and North Perthshire Scottish National
Official portrait of Pete Wishart crop 2.jpg

Pete Wishart
Scottish National Seat held
Peterborough Labour
Official portrait of Paul Bristow MP crop 2.jpg

Paul Bristow
Conservative Defeated incumbent, Lisa Forbes
Plymouth Moor View Conservative
Official portrait of Johnny Mercer (cropped).jpg

Johnny Mercer
Conservative Seat held
Plymouth Sutton and Devonport Labour Co-operative
Official portrait of Luke Pollard MP crop 2.jpg

Luke Pollard
Labour Co-operative Seat held
Pontypridd Labour
Official portrait of Alex Davies-Jones MP crop 2.jpg

Alex Davies-Jones
Labour Previous incumbent, Owen Smith, did not stand
Poole Conservative
Official portrait of Sir Robert Syms MP crop 2.jpg

Robert Syms
Conservative Seat held
Poplar and Limehouse Labour
Official portrait of Apsana Begum MP crop 2.jpg

Apsana Begum
Labour Previous incumbent, Jim Fitzpatrick, did not stand
Portsmouth North Conservative
Official portrait of Penny Mordaunt crop 2.jpg

Penny Mordaunt
Conservative Seat held
Portsmouth South Labour
Close official portrait of Stephen Morgan MP.jpg

Stephen Morgan
Labour Seat held
Preseli Pembrokeshire Conservative
Official portrait of Rt Hon Stephen Crabb MP crop 2.jpg

Stephen Crabb
Conservative Seat held
Preston Labour Co-operative
Official portrait of Sir Mark Hendrick MP crop 2.jpg

Mark Hendrick
Labour Co-operative Seat held
Pudsey Conservative
Official portrait of Stuart Andrew MP crop 2.jpg

Stuart Andrew
Conservative Seat held
Putney Independent[h]
Official portrait of Fleur Anderson MP crop 2.jpg

Fleur Anderson
Labour Previous incumbent, Justine Greening, did not stand
Rayleigh and Wickford Conservative
Official portrait of Rt Hon Mark Francois MP crop 2.jpg

Mark Francois
Conservative Seat held
Reading East Labour
Official portrait of Matt Rodda MP crop 2.jpg

Matt Rodda
Labour Seat held
Reading West Conservative
Official portrait of Alok Sharma crop 2.jpg

Alok Sharma
Conservative Seat held
Redcar Labour Co-operative
Official portrait of Jacob Young MP crop 2.jpg

Jacob Young
Conservative Defeated incumbent, Anna Turley
Redditch Conservative
Official portrait of Rachel Maclean MP crop 2.jpg

Rachel Maclean
Conservative Seat held
Reigate Conservative
Official portrait of Crispin Blunt MP crop 2.jpg

Crispin Blunt
Conservative Seat held
Rhondda Labour
Official portrait of Chris Bryant crop 2.jpg

Chris Bryant
Labour Seat held
Ribble Valley Conservative
Official portrait of Mr Nigel Evans crop 2.jpg

Nigel Evans
Conservative Seat held
Richmond (Yorks) Conservative
Official portrait of Rishi Sunak crop 2.jpg

Rishi Sunak
Conservative Seat held
Richmond Park Conservative
Official portrait of Sarah Olney MP crop 2.jpg

Sarah Olney
Liberal Democrats Defeated incumbent, Zac Goldsmith
Rochdale Labour
Official portrait of Tony Lloyd crop 2.jpg

Tony Lloyd
Labour Seat held
Rochester and Strood Conservative
Official portrait of Kelly Tolhurst crop 2.jpg

Kelly Tolhurst
Conservative Seat held
Rochford and Southend East Conservative
Official portrait of James Duddridge MP crop 2.jpg

James Duddridge
Conservative Seat held
Romford Conservative
Official portrait of Andrew Rosindell MP crop 2.jpg

Andrew Rosindell
Conservative Seat held
Romsey and Southampton North Conservative
Official portrait of Rt Hon Caroline Nokes MP crop 2.jpg

Caroline Nokes
Conservative Seat held
Ross, Skye and Lochaber Scottish National
Official portrait of Rt Hon Ian Blackford MP crop 2.jpg

Ian Blackford
Scottish National Seat held
Rossendale and Darwen Conservative
Official portrait of Rt Hon Jake Berry MP crop 2.jpg

Jake Berry
Conservative Seat held
Rother Valley Labour
Official portrait of Alexander Stafford MP crop 2.jpg

Alexander Stafford
Conservative Previous incumbent, Kevin Barron, did not stand
Rotherham Labour
Official portrait of Sarah Champion MP crop 2.jpg

Sarah Champion
Labour Seat held
Rugby Conservative
Official portrait of Mark Pawsey MP crop 2.jpg

Mark Pawsey
Conservative Seat held
Ruislip, Northwood and Pinner Conservative
Official portrait of David Simmonds MP crop 2.jpg

David Simmonds
Conservative Previous incumbent, Nick Hurd, did not stand
Runnymede and Weybridge Independent[h]
Official portrait of Dr Ben Spencer MP crop 2.jpg

Ben Spencer
Conservative Previous incumbent, Philip Hammond, did not stand
Rushcliffe Independent[h]
Official portrait of Ruth Edwards MP crop 2.jpg

Ruth Edwards
Conservative Previous incumbent, Ken Clarke, did not stand
Rutherglen and Hamilton West Labour Co-operative
Paul Maskey with Guillermo Parera Lambert and Jorge Garcia from the Cuban Embassy and with Margaret Ferrier SNP MP (25826482333).jpg

Margaret Ferrier
Scottish National Defeated incumbent, Gerard Killen
Rutland and Melton Conservative
Alicia Kearns.jpg

Alicia Kearns
Conservative Previous incumbent, Alan Duncan, did not stand
Saffron Walden Conservative
Official portrait of Mrs Kemi Badenoch crop 2.jpg

Kemi Badenoch
Conservative Seat held
Salford and Eccles Labour
Official portrait of Rebecca Long Bailey crop 2.jpg

Rebecca Long-Bailey
Labour Seat held
Salisbury Conservative
Official portrait of John Glen MP crop 2.jpg

John Glen
Conservative Seat held
Scarborough and Whitby Conservative
Official portrait of Rt Hon Robert Goodwill MP crop 2.jpg

Robert Goodwill
Conservative Seat held
Scunthorpe Labour
Official portrait of Holly Mumby-Croft MP crop 2.jpg

Holly Mumby-Croft
Conservative Defeated incumbent, Nic Dakin
Sedgefield Labour
Official portrait of Paul Howell MP crop 2.jpg

Paul Howell
Conservative Defeated incumbent, Phil Wilson
Sefton Central Labour
Official portrait of Bill Esterson MP crop 2.jpg

Bill Esterson
Labour Seat held
Selby and Ainsty Conservative
Official portrait of Nigel Adams MP crop 2.jpg

Nigel Adams
Conservative Seat held
Sevenoaks Conservative
Official portrait of Laura Trott MP crop 2.jpg

Laura Trott
Conservative Previous incumbent, Michael Fallon, did not stand
Sheffield Central Labour
Official portrait of Paul Blomfield crop 2.jpg

Paul Blomfield
Labour Seat held
Sheffield South East Labour
Official portrait of Mr Clive Betts MP crop 2.jpg

Clive Betts
Labour Seat held
Sheffield Brightside and Hillsborough Labour
Official portrait of Gill Furniss crop 2.jpg

Gill Furniss
Labour Seat held
Sheffield Hallam Independent[g]
Official portrait of Olivia Blake MP crop 2.jpg

Olivia Blake
Labour Previous incumbent, Jared O'Mara, did not stand
Sheffield Heeley Labour
Official portrait of Louise Haigh MP crop 2.jpg

Louise Haigh
Labour Seat held
Sherwood Conservative
Official portrait of Rt Hon Mark Spencer MP crop 2.jpg

Mark Spencer
Conservative Seat held
Shipley Conservative
Official portrait of Philip Davies crop 2.jpg

Philip Davies
Conservative Seat held
Shrewsbury and Atcham Conservative
Official portrait of Daniel Kawczynski MP crop 2.jpg

Daniel Kawczynski
Conservative Seat held
Sittingbourne and Sheppey Conservative
Official portrait of Gordon Henderson MP crop 2.jpg

Gordon Henderson
Conservative Seat held
Skipton and Ripon Conservative
Official portrait of Julian Smith crop 2.jpg

Julian Smith
Conservative Seat held
Sleaford and North Hykeham Conservative
Official portrait of Dr Caroline Johnson MP crop 2.jpg

Caroline Johnson
Conservative Seat held
Slough Labour
Official portrait of Mr Tanmanjeet Singh Dhesi MP crop 2.jpg

Tanmanjeet Dhesi
Labour Seat held
Solihull Conservative
Official portrait of Julian Knight MP crop 2.jpg

Julian Knight
Conservative Seat held
Somerton and Frome Conservative
Official portrait of David Warburton MP crop 2.jpg

David Warburton
Conservative Seat held
South Antrim DUP
Official portrait of Paul Girvan MP crop 2.jpg

Paul Girvan
DUP Seat held
South Basildon and East Thurrock Conservative
Official portrait of Stephen Metcalfe MP crop 2.jpg

Stephen Metcalfe
Conservative Seat held
South Cambridgeshire Liberal Democrats[h]
Official portrait of Anthony Browne MP crop 2.jpg

Anthony Browne
Conservative Previous incumbent, Heidi Allen, did not stand
South Derbyshire Conservative
Official portrait of Mrs Heather Wheeler MP crop 2.jpg

Heather Wheeler
Conservative Seat held
South Dorset Conservative
Official portrait of Richard Drax MP crop 2.jpg

Richard Drax
Conservative Seat held
South Down Sinn Féin
Chris Hazzard 2014.jpg

Chris Hazzard
Sinn Féin Seat held
South East Cambridgeshire Conservative
Official portrait of Lucy Frazer MP crop 2.jpg

Lucy Frazer
Conservative Seat held
South East Cornwall Conservative
Official portrait of Mrs Sheryll Murray MP crop 2.jpg

Sheryll Murray
Conservative Seat held
South Holland and The Deepings Conservative
Official portrait of Mr John Hayes crop 2.jpg

John Hayes
Conservative Seat held
South Leicestershire Conservative
Official portrait of Alberto Costa MP crop 2.jpg

Alberto Costa
Conservative Seat held
South Norfolk Conservative
Official portrait of Mr Richard Bacon MP crop 2.jpg

Richard Bacon
Conservative Seat held
South Northamptonshire Conservative
Official portrait of Rt Hon Andrea Leadsom MP crop 2.jpg

Andrea Leadsom
Conservative Seat held
South Ribble Conservative
Official portrait of Katherine Fletcher MP crop 2.jpg

Katherine Fletcher
Conservative Previous incumbent, Seema Kennedy, did not stand
South Shields Labour
Official portrait of Mrs Emma Lewell-Buck MP crop 2.jpg

Emma Lewell-Buck
Labour Seat held
South Staffordshire Conservative
Official portrait of Rt Hon Gavin Williamson MP crop 2.jpg

Gavin Williamson
Conservative Seat held
South Suffolk Conservative
Official portrait of James Cartlidge MP crop 2.jpg

James Cartlidge
Conservative Seat held
South Swindon Conservative
Official portrait of Rt Hon Robert Buckland MP crop 2.jpg

Robert Buckland
Conservative Seat held
South Thanet Conservative
Official portrait of Craig Mackinlay crop 2.jpg

Craig Mackinlay
Conservative Seat held
South West Bedfordshire Conservative
Official portrait of Andrew Selous MP crop 2.jpg

Andrew Selous
Conservative Seat held
South West Devon Conservative
Official portrait of Mr Gary Streeter crop 2.jpg

Gary Streeter
Conservative Seat held
South West Hertfordshire Independent[h]
Gagan-Mohindra.jpg

Gagan Mohindra
Conservative Defeated incumbent, David Gauke
South West Norfolk Conservative
Official portrait of Elizabeth Truss crop 2.jpg

Elizabeth Truss
Conservative Seat held
South West Surrey Conservative
Official portrait of Rt Hon Jeremy Hunt MP crop 2.jpg

Jeremy Hunt
Conservative Seat held
South West Wiltshire Conservative
Official portrait of Dr Andrew Murrison crop 2.jpg

Andrew Murrison
Conservative Seat held
Southampton Itchen Conservative
Royston Smith
Conservative Seat held
Southampton Test Labour
Official portrait of Dr Alan Whitehead crop 2.jpg

Alan Whitehead
Labour Seat held
Southend West Conservative
Official portrait of Sir David Amess MP crop 2.jpg

David Amess
Conservative Seat held
Southport Conservative
Damien Moore MP.jpg

Damien Moore
Conservative Seat held
Spelthorne Conservative
Official portrait of Kwasi Kwarteng crop 2.jpg

Kwasi Kwarteng
Conservative Seat held
St Albans Conservative
Official portrait of Daisy Cooper MP crop 2.jpg

Daisy Cooper
Liberal Democrats Defeated incumbent, Anne Main
St Austell and Newquay Conservative
Official portrait of Steve Double MP crop 2.jpg

Steve Double
Conservative Seat held
St Helens North Labour
Official portrait of Conor McGinn crop 2.jpg

Conor McGinn
Labour Seat held
St Helens South and Whiston Labour
Official portrait of Ms Marie Rimmer MP crop 2.jpg

Marie Rimmer
Labour Seat held
St Ives Conservative
Official portrait of Derek Thomas MP crop 2.jpg

Derek Thomas
Conservative Seat held
Stafford Conservative
Official portrait of Theo Clarke MP crop 2.jpg

Theo Clarke
Conservative Previous incumbent, Jeremy Lefroy, did not stand
Staffordshire Moorlands Conservative
Karen Bradley MP 2015.jpg

Karen Bradley
Conservative Seat held
Stalybridge and Hyde Labour Co-operative
Official portrait of Jonathan Reynolds MP crop 2.jpg

Jonathan Reynolds
Labour Co-operative Seat held
Stevenage Conservative
Official portrait of Stephen McPartland crop 2.jpg

Stephen McPartland
Conservative Seat held
Stirling Conservative
Official portrait of Alyn Smith MP crop 2.jpg

Alyn Smith
Scottish National Defeated incumbent, Stephen Kerr
Stockport Change UK[g]
Official portrait of Navendu Mishra MP crop 2.jpg

Navendu Mishra

Labour Previous incumbent, Ann Coffey, did not stand
Stockton North Labour
Official portrait of Alex Cunningham crop 2.jpg

Alex Cunningham

Labour Seat held
Stockton South Labour
Official portrait of Matt Vickers MP crop 3.jpg

Matt Vickers

Conservative Defeated incumbent, Paul Williams
Stoke-on-Trent Central Labour Co-operative
Official portrait of Jo Gideon MP crop 2.jpg

Jo Gideon

Conservative Defeated incumbent, Gareth Snell
Stoke-on-Trent North Labour
Official portrait of Jonathan Gullis MP crop 2.jpg

Jonathan Gullis

Conservative Defeated incumbent, Ruth Smeeth
Stoke-on-Trent South Conservative
Official portrait of Jack Brereton crop 2.jpg

Jack Brereton

Conservative Seat held
Stone Conservative
Official portrait of Sir William Cash crop 2.jpg

Bill Cash

Conservative Seat held
Stourbridge Conservative
Official portrait of Suzanne Webb MP crop 2.jpg

Suzanne Webb

Conservative Previous incumbent, Margot James, did not stand
Strangford DUP
Official portrait of Jim Shannon MP crop 2.jpg

Jim Shannon

DUP Seat held
Stratford-on-Avon Conservative
Official portrait of Nadhim Zahawi MP crop 2.jpg

Nadhim Zahawi

Conservative Seat held
Streatham Liberal Democrats[g]
Official portrait of Bell Ribeiro-Addy MP crop 2.jpg

Bell Ribeiro-Addy

Labour Previous incumbent, Chuka Umunna, did not stand
Stretford and Urmston Labour
Official portrait of Kate Green crop 2.jpg

Kate Green

Labour Seat held
Stroud Labour Co-operative
Official portrait of Siobhan Baillie MP crop 2.jpg

Siobhan Baillie

Conservative Defeated incumbent, David Drew
Suffolk Coastal Conservative
Official portrait of Dr Thérèse Coffey crop 2.jpg

Therese Coffey

Conservative Seat held
Sunderland Central Labour
Official portrait of Julie Elliott crop 2.jpg

Julie Elliott

Labour Seat held
Surrey Heath Conservative
Official portrait of Rt Hon Michael Gove MP crop 2.jpg

Michael Gove

Conservative Seat held
Sutton and Cheam Conservative
Official portrait of Paul Scully MP crop 2.jpg

Paul Scully

Conservative Seat held
Sutton Coldfield Conservative
Official portrait of Rt Hon Andrew Mitchell MP crop 2.jpg

Andrew Mitchell

Conservative Seat held
Swansea East Labour
Official portrait of Carolyn Harris MP crop 2.jpg

Carolyn Harris

Labour Seat held
Swansea West Labour Co-operative
Official portrait of Geraint Davies MP crop 2.jpg

Geraint Davies

Labour Co-operative Seat held
Tamworth Conservative
Official portrait of Rt Hon Christopher Pincher MP crop 2.jpg

Christopher Pincher

Conservative Seat held
Tatton Conservative
Official portrait of Esther McVey crop 2.jpg

Esther McVey

Conservative Seat held
Taunton Deane Conservative
Official portrait of Rebecca Pow MP crop 2.jpg

Rebecca Pow

Conservative Seat held
Telford Conservative
Official portrait of Lucy Allan crop 2.jpg

Lucy Allan

Conservative Seat held
Tewkesbury Conservative
Official portrait of Mr Laurence Robertson MP crop 2.jpg

Laurence Robertson

Conservative Seat held
The Cotswolds Conservative
Official portrait of Sir Geoffrey Clifton-Brown MP crop 2.jpg

Geoffrey Clifton-Brown

Conservative Seat held
The Wrekin Conservative
Official portrait of Mark Pritchard crop 2.jpg

Mark Pritchard

Conservative Seat held
Thirsk and Malton Conservative
Official portrait of Kevin Hollinrake MP crop 2.jpg

Kevin Hollinrake

Conservative Seat held
Thornbury and Yate Conservative
Official portrait of Luke Hall MP crop 2.jpg

Luke Hall

Conservative Seat held
Thurrock Conservative
Official portrait of Jackie Doyle-Price MP crop 2.jpg

Jackie Doyle-Price

Conservative Seat held
Tiverton and Honiton Conservative
Official portrait of Neil Parish MP crop 2.jpg

Neil Parish

Conservative Seat held
Tonbridge and Malling Conservative
Official portrait of Tom Tugendhat crop 2.jpg

Thomas Tugendhat

Conservative Seat held
Tooting Labour
Official portrait of Dr Rosena Allin-Khan MP crop 2.jpg

Rosena Allin-Khan

Labour Seat held
Torbay Conservative
Official portrait of Kevin Foster crop 2.jpg

Kevin Foster

Conservative Seat held
Torfaen Labour
Official portrait of Nick Thomas-Symonds crop 2.jpg

Nick Thomas-Symonds

Labour Seat held
Torridge and West Devon Conservative
Official portrait of Rt Hon Geoffrey Cox QC MP crop 2.jpg

Geoffrey Cox

Conservative Seat held
Totnes Liberal Democrats[h]
Official portrait of Anthony Mangnall MP crop 2.jpg

Anthony Mangnall

Conservative Defeated incumbent, Sarah Wollaston
Tottenham Labour
Official portrait of Rt Hon David Lammy MP crop 2.jpg

David Lammy

Labour Seat held
Truro and Falmouth Conservative
Official portrait of Cherilyn Mackrory MP crop 2.jpg

Cherilyn Mackrory

Conservative Previous incumbent, Sarah Newton, did not stand
Tunbridge Wells Conservative
Official portrait of Rt Hon Greg Clark MP crop 2.jpg

Greg Clark

Conservative Seat held
Twickenham Liberal Democrats
Official portrait of Munira Wilson MP crop 2.jpg

Munira Wilson

Liberal Democrats Previous incumbent, Vince Cable, did not stand
Tynemouth Labour
Official portrait of Rt Hon Sir Alan Campbell MP crop 2.jpg

Alan Campbell

Labour Seat held
Upper Bann DUP
Official portrait of Carla Lockhart MP crop 2.jpg

Carla Lockhart

DUP Previous incumbent, David Simpson, did not stand
Uxbridge and South Ruislip Conservative
Boris Johnson official portrait (cropped).jpg

Boris Johnson

Conservative Seat held
Vale of Clwyd Labour
Official portrait of Dr James Davies MP crop 2.jpg

James Davies

Conservative Defeated incumbent, Chris Ruane
Vale of Glamorgan Conservative
Official portrait of Rt Hon Alun Cairns MP crop 2.jpg

Alun Cairns

Conservative Seat held
Vauxhall Labour
Official portrait of Florence Eshalomi MP crop 2.jpg

Florence Eshalomi

Labour Co-operative Previous incumbent, Kate Hoey, did not stand
Wakefield Labour
Official portrait of Imran Ahmad Khan MP crop 2.jpg

Imran Ahmad Khan

Conservative Defeated incumbent, Mary Creagh
Wallasey Labour
Official portrait of Ms Angela Eagle MP crop 2.jpg

Angela Eagle

Labour Seat held
Walsall North Conservative
Official portrait of Eddie Hughes MP crop 2.jpg

Eddie Hughes

Conservative Seat held
Walsall South Labour
Official portrait of Rt Hon Valerie Vaz MP crop 2.jpg

Valerie Vaz

Labour Seat held
Walthamstow Labour Co-operative
Official portrait of Stella Creasy MP crop 2.jpg

Stella Creasy

Labour Co-operative Seat held
Wansbeck Labour
Official portrait of Ian Lavery MP crop 2.jpg

Ian Lavery

Labour Seat held
Wantage Conservative
Official portrait of David Johnston MP crop 3.jpg

David Johnston

Conservative Previous incumbent, Ed Vaizey, did not stand
Warley Labour
Official portrait of John Spellar crop 2.jpg

John Spellar

Labour Seat held
Warrington North Labour
Official portrait of Charlotte Nichols MP crop 2.jpg

Charlotte Nichols

Labour Previous incumbent, Helen Jones, did not stand
Warrington South Labour
Official portrait of Andy Carter MP crop 2.jpg

Andy Carter

Conservative Defeated incumbent, Faisal Rashid
Warwick and Leamington Labour
Official portrait of Matt Western MP crop 2.jpg

Matt Western

Labour Seat held
Washington and Sunderland West Labour
Official portrait of Mrs Sharon Hodgson MP crop 2.jpg

Sharon Hodgson

Labour Seat held
Watford Conservative
Official portrait of Dean Russell MP crop 2.jpg

Dean Russell

Conservative Previous incumbent, Richard Harrington, did not stand
Waveney Conservative
Official portrait of Peter Aldous crop 2.jpg

Peter Aldous

Conservative Seat held
Wealden Conservative
Official portrait of Ms Nusrat Ghani crop 2.jpg

Nusrat Ghani

Conservative Seat held
Weaver Vale Labour
Official portrait of Mike Amesbury crop 2.jpg

Mike Amesbury

Labour Seat held
Wellingborough Conservative
Official portrait of Mr Peter Bone MP crop 2.jpg

Peter Bone

Conservative Seat held
Wells Conservative
Official portrait of James Heappey MP crop 2.jpg

James Heappey

Conservative Seat held
Welwyn Hatfield Conservative
Official portrait of Rt Hon Grant Shapps MP crop 2.jpg

Grant Shapps

Conservative Seat held
Wentworth and Dearne Labour
Official portrait of Rt Hon John Healey MP crop 2.jpg

John Healey

Labour Seat held
West Aberdeenshire and Kincardine Conservative
Official portrait of Andrew Bowie MP crop 2.jpg

Andrew Bowie

Conservative Seat held
West Bromwich East Labour
Official portrait of Nicola Richards MP crop 2.jpg

Nicola Richards

Conservative Previous incumbent, Tom Watson, did not stand
West Bromwich West Labour Co-operative
Official portrait of Shaun Bailey MP crop 2.jpg

Shaun Bailey

Conservative Previous incumbent, Adrian Bailey, did not stand
West Dorset Independent[h]
Chris Loder MP.jpg

Chris Loder
Conservative Previous incumbent, Oliver Letwin, did not stand
West Dunbartonshire Scottish National
Official portrait of Martin Docherty-Hughes crop 2.jpg

Martin Docherty-Hughes

Scottish National Seat held
West Ham Labour Lyn Brown Labour Seat held
West Lancashire Labour
Rosie Cooper MP (right) (7486282656) (cropped).jpg

Rosie Cooper
Labour Seat held
West Suffolk Conservative
Official portrait of Rt Hon Matt Hancock MP crop 2.jpg

Matthew Hancock

Conservative Seat held
West Tyrone Sinn Féin
Órfhlaith Begley (cropped).jpg

Órfhlaith Begley

Sinn Féin Seat held
West Worcestershire Conservative
Official portrait of Harriett Baldwin MP crop 2.jpg

Harriett Baldwin
Conservative Seat held
Westminster North Labour
Official portrait of Ms Karen Buck MP crop 2.jpg

Karen Buck
Labour Seat held
Westmorland and Lonsdale Liberal Democrats
Official portrait of Tim Farron MP crop 2.jpg

Tim Farron
Liberal Democrats Seat held
Weston-Super-Mare Conservative
Official portrait of John Penrose MP crop 2.jpg

John Penrose
Conservative Seat held
Wigan Labour
Official portrait of Lisa Nandy MP crop 2.jpg

Lisa Nandy
Labour Seat held
Wimbledon Conservative
Official portrait of Stephen Hammond MP crop 2.jpg

Stephen Hammond
Conservative Seat held
Winchester Conservative
Official portrait of Steve Brine crop 2.jpg

Steve Brine
Conservative Seat held
Windsor Conservative
Official portrait of Adam Afriyie MP crop 2.jpg

Adam Afriyie
Conservative Seat held
Wirral South Labour
Official portrait of Alison McGovern MP crop 2.jpg

Alison McGovern
Labour Seat held
Wirral West Labour
Official portrait of Margaret Greenwood MP crop 2.jpg

Margaret Greenwood
Labour Seat held
Witham Conservative
Official portrait of Rt Hon Priti Patel MP crop 2.jpg

Priti Patel
Conservative Seat held
Witney Conservative
Official portrait of Robert Courts MP crop 2.jpg

Robert Courts
Conservative Seat held
Woking Conservative
Official portrait of Mr Jonathan Lord MP 2020 crop 2.jpg

Jonathan Lord
Conservative Seat held
Wokingham Conservative
Official portrait of Rt Hon John Redwood MP crop 2.jpg

John Redwood
Conservative Seat held
Wolverhampton North East Labour
Official portrait of Jane Stevenson MP crop 2.jpg

Jane Stevenson
Conservative Defeated incumbent, Emma Reynolds
Wolverhampton South East Labour
Official portrait of Rt Hon Pat McFadden MP crop 2.jpg

Pat McFadden
Labour Seat held
Wolverhampton South West Labour
Official portrait of Stuart Anderson MP crop 2.jpg

Stuart Anderson
Conservative Defeated incumbent, Eleanor Smith
Worcester Conservative
Official portrait of Mr Robin Walker MP crop 2.jpg

Robin Walker
Conservative Seat held
Workington Labour
Official portrait of Mark Jenkinson MP crop 2.jpg

Mark Jenkinson
Conservative Defeated incumbent, Sue Hayman
Worsley and Eccles South Labour
Official portrait of Barbara Keeley MP 2020 crop 2.jpg

Barbara Keeley
Labour Seat held
Worthing West Conservative
Official portrait of Sir Peter Bottomley MP crop 2.jpg

Peter Bottomley
Conservative Seat held
Wrexham Labour
Official portrait of Sarah Atherton MP crop 2.jpg

Sarah Atherton
Conservative Previous incumbent, Ian Lucas, did not stand
Wycombe Conservative
Official portrait of Mr Steve Baker MP crop 2.jpg

Steven Baker
Conservative Seat held
Wyre and Preston North Conservative
Official portrait of Rt Hon Ben Wallace MP crop 2.jpg

Ben Wallace
Conservative Seat held
Wyre Forest Conservative
Official portrait of Mark Garnier MP crop 2.jpg

Mark Garnier
Conservative Seat held
Wythenshawe and Sale East Labour
Official portrait of Mike Kane MP crop 2.jpg

Mike Kane
Labour Seat held
Yeovil Conservative
Official portrait of Mr Marcus Fysh MP crop 2.jpg

Marcus Fysh
Conservative Seat held
Ynys Môn Labour
VirginiaCrosbieParliamentPortrait.jpeg

Virginia Crosbie
Conservative Previous incumbent, Albert Owen, did not stand
York Central Labour Co-operative
Official portrait of Rachael Maskell MP crop 2.jpg

Rachael Maskell
Labour Co-operative Seat held
York Outer Conservative