To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
Languages
Recent
Show all languages
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

List of MPs elected in the 2017 United Kingdom general election

From Wikipedia, the free encyclopedia

Fifty-seventh Parliament of the United Kingdom
56th Parliament 58th Parliament
Palace of Westminster.jpg
Overview
Legislative bodyParliament of the United Kingdom
Meeting placePalace of Westminster
Term21 June 2017 – 6 November 2019
Election2017 United Kingdom general election
GovernmentFirst Johnson ministry
from 24 July 2019
Second May ministry – until 24 July 2019
House of Commons
Members650
SpeakerJohn Bercow
until 4 November 2019
Sir Lindsay Hoyle
from 4 November 2019
LeaderAndrea Leadsom
until 22 May 2019
Mel Stride
from 23 May 2019
Jacob Rees-Mogg
from 24 July 2019
Prime MinisterTheresa May (Conservative Party)
until 24 July 2019
Boris Johnson (Conservative Party)
from 24 July 2019
Leader of the OppositionJeremy Corbyn (Labour Party)
Third-party leaderIan Blackford (Scottish National Party)
House of Lords
Members776
Lord SpeakerThe Lord Fowler
LeaderThe Baroness Evans of Bowes Park
Leader of the OppositionThe Baroness Smith of Basildon
Crown-in-Parliament
Queen Elizabeth II
Sessions
1st21 June 2017 – 8 October 2019
2nd14 October – 6 November 2019

In the United Kingdom's 2017 general election, 650 Members of Parliament (MPs) were elected to the House of Commons – one for each parliamentary constituency. A record number of women (208) were elected as MPs.[1]

Parliament consists of the House of Lords and the elected House of Commons.[2] The State Opening of Parliament at the Palace of Westminster by Queen Elizabeth II was on 21 June 2017. The subsequent parliamentary session was the longest since the formation of the United Kingdom in 1707, and the longest to sit at Westminster since the Long Parliament in the 17th century.[3] The second and last parliamentary session however was the shortest since October 1948,[4] lasting less than a month, from 14 October 2019 until Parliament dissolved at 00:01 on 6 November 2019.[5]

Notable newcomers to enter the House of Commons in this General Election included future Shadow Chancellor of the Exchequer Anneliese Dodds and future Shadow Secretary of State for Women and Equalities Marsha de Cordova.

The Parliament was marked by extraordinary political turmoil as Governments led by Theresa May and Boris Johnson were unable to win a series of important votes on the issue of Brexit. This left both Parliament and the Government in a prolonged state of deadlock and unable to move forward on the issue. Consequently, there was an unusually high number of defections and suspensions, including the suspension of 21 Conservative MPs in September 2019; 10 of those suspended MPs re-joined the Conservative Party in October 2019. The Parliament was dissolved after MPs passed the Early Parliamentary General Election Act 2019, which bypassed the Fixed-term Parliaments Act 2011 to bring the next election forward to December 2019 from its original scheduled May 2022 date.

House of Commons composition

Below are graphical representations of the House of Commons showing party strengths directly after the 2017 general election, at important intermediate points, and immediately prior to dissolution. This is not an actual seating plan of the House, which has only five rows of benches on each side, with the government party to the right of the Speaker of the House of Commons and opposition parties to the left, but with room for only around two-thirds of MPs to sit at any one time.

This table shows the number of MPs in each party:

Affiliation Members[6]
At 2017 election At dissolution Change
  The Speaker 1 1 Steady
Registered parliamentary parties
Conservative Gov 317 298 Decrease 19
Labour Opp 262 242 Decrease 20
SNP 35 35 Steady
Liberal Democrats 12 20 Increase 8
DUP C&S 10 10 Steady
Sinn Féin 7 7 Steady
Change UK N/A 5 Increase 5
Plaid Cymru 4 4 Steady
Green 1 1 Steady
Others
Independent 1 21 Increase 20
The Independents N/A 2 Increase 2
  BSJP N/A 1 Increase 1
  Suspended N/A 1 Increase 1
  Vacant N/A 2 Increase 2
Total 650 Steady
Voting total 639 637 Decrease 2
Safe majority 320 319 Decrease 1
Gov short by 4 22 Increase 18
Gov + C&S total 326 307 Decrease 19
Gov + C&S majority 13 -23 Decrease 36
Notes
  • For full details of changes during the 57th Parliament, see Defections and suspensions and By-elections.
  • Labour, as the largest party not in government, took the role of Official Opposition (OO). The Co-operative Party was represented in the House of Commons by Labour MPs sitting with the Labour and Co-operative designation.[7]
  • "Members elected" refers to the composition resulting from the election on 8 June 2017, but note that the confidence and supply arrangement (C&S) was only reached on 26 June.
  • The "voting total" is the effective size of the House excluding vacancies, suspensions, and certain members (ten at dissolution): the Speaker, two (usually three) Deputy Speakers (one Labour and one Conservative) who had only a tie-breaking vote constrained by conventions,[8] and seven abstentionist members (Sinn Féin). This left relevant party voting totals as follows: Con 297, Lab 241, SF 0, Speaker 0.
  • The "safe majority" (the number of seats needed to have a majority of one or two), "Gov short by" (the margin by which the governing Conservatives are short of that majority), and "Gov + C&S total" are based on the voting totals. The government entered into a confidence and supply agreement to secure a small majority, which shrank due to defections, finally disappearing on 3 September 2019. Hence, the "Gov + C&S majority", calculated as the sum of voting Conservative and Democratic Unionist Party members, less the sum of all other voting members, was negative at dissolution.

List of MPs elected in the general election

The following table is a list of MPs elected, ordered by constituency. Names of incumbents are listed where they stood for re-election; for details of other defeated candidates and the incumbent who stood down in those cases see individual constituency articles.

Constituency Party of incumbent
before election
Member returned (2017)[9] Party Notes Job before elected as MP
Aberavon Labour
Official portrait of Stephen Kinnock crop 2.jpg

Stephen Kinnock
Labour Seat held Managing Director of the Global Leadership and Technology Exchange for Xynteo & Spouse of the Prime Minister of Denmark
Aberconwy Conservative
Official portrait of Guto Bebb crop 2.jpg

Guto Bebb
Conservative Seat held Business Development Director of Innovas Wales
Aberdeen North Scottish National
Official portrait of Kirsty Blackman crop 2.jpg

Kirsty Blackman
Scottish National Seat held Teacher
Aberdeen South Scottish National
Official portrait of Ross Thomson crop 2.jpg

Ross Thomson
Conservative Seat gain, defeated incumbent Callum McCaig Member of the Scottish Parliament for North East Scotland & Store trainer for Debenhams
Airdrie and Shotts Scottish National
Official portrait of Neil Gray crop 2.jpg

Neil Gray
Scottish National Seat held Radio Producer for BBC Radio Orkney
Aldershot Conservative
Official portrait of Leo Docherty crop 2.jpg

Leo Docherty
Conservative Seat held, incumbent Sir Gerald Howarth stood down Director of the Conservative Middle East Council & Army Officer
Aldridge-Brownhills Conservative
Official portrait of Wendy Morton crop 2.jpg

Wendy Morton
Conservative Seat held Businesswoman
Altrincham and Sale West Conservative
Official portrait of Mr Graham Brady crop 2.jpg

Graham Brady
Conservative Seat held Director of Public Affairs for Waterfront Partnership
Alyn and Deeside Labour
Official portrait of Mark Tami crop 2.jpg

Mark Tami
Labour Seat held Trade Unionist
Amber Valley Conservative
Official portrait of Nigel Mills crop 2.jpg

Nigel Mills
Conservative Seat held Chartered Accountant
Angus Scottish National
Kirstene Hair MP - official photo 2017.jpg

Kirstene Hair
Conservative Seat gain, defeated incumbent Mike Weir Events Manager for DC Thomson
Arfon Plaid Cymru
Official portrait of Hywel Williams crop 2.jpg

Hywel Williams
Plaid Cymru Seat held Social Worker
Argyll and Bute Scottish National
Official portrait of Brendan O'Hara crop 2.jpg

Brendan O'Hara
Scottish National Seat held TV Producer for STV
Arundel and South Downs Conservative
Nick Herbert - minister for policing and criminal justice.jpg

Nick Herbert
Conservative Seat held Director of  Reform
Ashfield Labour
Official portrait of Gloria De Piero crop 2.jpg

Gloria De Piero
Labour Seat held Political Editor of GMTV
Ashford Conservative
Official portrait of Damian Green crop 2.jpg

Damian Green
Conservative Seat held Journalist
Ashton-under-Lyne Labour
Official portrait of Angela Rayner crop 2.jpg

Angela Rayner
Labour Seat held Trade Unionist
Aylesbury Conservative
Official portrait of Mr David Lidington crop 2.jpg

David Lidington
Conservative Seat held Special Adviser to Douglas Hurd
Ayr, Carrick and Cumnock Scottish National
Official portrait of Bill Grant crop 2.jpg

Bill Grant
Conservative Seat gain, defeated incumbent Corri Wilson Fireman
Banbury Conservative
Official portrait of Victoria Prentis crop 2.jpg

Victoria Prentis
Conservative Seat held Civil Servant in the Government Legal Department
Banff and Buchan Scottish National
Official portrait of David Duguid crop 2.jpg

David Duguid
Conservative Seat gain, defeated incumbent Eilidh Whiteford Engineer
Barking Labour
Official portrait of Dame Margaret Hodge crop 2.jpg

Margaret Hodge
Labour Seat held Consultant at PricewaterhouseCoopers
Barnsley Central Labour
Official portrait of Dan Jarvis crop 2.jpg

Dan Jarvis
Labour Seat held Army Officer
Barnsley East Labour
Stephanie Peacock MP - official photo 2017.jpg

Stephanie Peacock
Labour Seat held, incumbent Michael Dugher stood down Trade Unionist
Barrow and Furness Labour Co-operative
Official portrait of John Woodcock crop 2.jpg

John Woodcock
Labour Co-operative Seat held Special Advisor to Gordon Brown
Basildon and Billericay Conservative
John Baron Official Portrait.jpg

John Baron
Conservative Seat held  Hedge Fund Manager & Army Officer
Basingstoke Conservative
Official portrait of Mrs Maria Miller crop 2.jpg

Maria Miller
Conservative Seat held Director of the Rowland Group
Bassetlaw Labour
Official portrait of John Mann crop 2.jpg

John Mann
Labour Seat held Trade unionist
Bath Conservative
Official portrait of Wera Hobhouse crop 2.jpg

Wera Hobhouse
Liberal Democrats Seat gain, defeated incumbent Ben Howlett Teacher
Batley and Spen Labour Co-operative
Official portrait of Tracy Brabin - v2 crop 2.jpg

Tracy Brabin
Labour Co-operative Seat held Actress
Battersea Conservative
Marsha de Cordova Official Parliamentary Photo.jpg

Marsha de Cordova
Labour Seat gain, defeated incumbent Jane Ellison Charity Worker
Beaconsfield Conservative
Official portrait of Mr Dominic Grieve crop 2.jpg

Dominic Grieve
Conservative Seat held Barrister
Beckenham Conservative
Official portrait of Bob Stewart crop 2.jpg

Bob Stewart
Conservative Seat held Army Officer
Bedford Conservative
Official portrait of Mohammad Yasin crop 2.jpg

Mohammad Yasin
Labour Seat gain, defeated incumbent Conservative Richard Fuller Taxi driver & Bedford Borough Councillor
Belfast East DUP
Official portrait of Gavin Robinson crop 2.jpg

Gavin Robinson
DUP Seat held Barrister
Belfast North DUP
Official portrait of Nigel Dodds crop 2.jpg

Nigel Dodds
DUP Seat held Barrister
Belfast South SDLP
Official portrait of Emma Little Pengelly crop 2.jpg

Emma Little-Pengelly
DUP Seat gain, defeated incumbent Alasdair McDonnell Special Advisor to Peter Robinson
Belfast West Sinn Féin
Paul Maskey.jpg

Paul Maskey
Sinn Féin Seat held Tourism Manager
Bermondsey and Old Southwark Labour
Official portrait of Neil Coyle crop 2.jpg

Neil Coyle
Labour Seat held Director of Policy and Campaigns at Disability Rights UK
Berwick-upon-Tweed Conservative
Official portrait of Mrs Anne-Marie Trevelyan crop 2.jpg

Anne-Marie Trevelyan
Conservative Seat held Chartered Accountant
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk Scottish National
Official portrait of John Lamont crop 2.jpg

John Lamont
Conservative Seat gain, defeated incumbent Calum Kerr Member of the Scottish Parliament for Ettrick, Roxburgh and Berwickshire & Solicitor
Bethnal Green and Bow Labour
Rushanara Ali - MP - 2017.jpg

Rushanara Ali
Labour Seat held Director of the Young Foundation
Beverley and Holderness Conservative
Official portrait of Graham Stuart crop 2.jpg

Graham Stuart
Conservative Seat held Solicitor
Bexhill and Battle Conservative
Official portrait of Huw Merriman crop 2.jpg

Huw Merriman
Conservative Seat held Barrister
Bexleyheath and Crayford Conservative
Official portrait of David Evennett crop 2.jpg

David Evennett
Conservative Seat held Insurance Broker
Birkenhead Labour
Official portrait of Frank Field.jpg

Frank Field
Labour Seat held Director of the Child Poverty Action Group
Birmingham, Edgbaston Labour Co-operative
Official portrait of Preet Kaur Gill crop 2.jpg

Preet Gill
Labour Co-operative Seat held, incumbent Gisela Stuart stood down Social Worker
Birmingham, Erdington Labour
Official portrait of Jack Dromey crop 2.jpg

Jack Dromey
Labour Seat held Trade Unionist & Treasurer of the Labour Party
Birmingham, Hall Green Labour
Official portrait of Mr Roger Godsiff crop 2.jpg

Roger Godsiff
Labour Seat held Trade Unionist
Birmingham, Hodge Hill Labour
Official portrait of Liam Byrne crop 2.jpg

Liam Byrne
Labour Seat held Investment Banker
Birmingham, Ladywood Labour
Official portrait of Shabana Mahmood MP crop 2.jpg

Shabana Mahmood
Labour Seat held Solicitor
Birmingham, Northfield Labour
Official portrait of Richard Burden crop 2.jpg

Richard Burden
Labour Seat held Trade Unionist
Birmingham, Perry Barr Labour
Official portrait of Mr Khalid Mahmood crop 2.jpg

Khalid Mahmood
Labour Seat held Engineer
Birmingham, Selly Oak Labour
Steve McCabe MP (cropped).jpg

Steve McCabe
Labour Seat held Care worker
Birmingham, Yardley Labour
Official portrait of Jess Phillips.jpg

Jess Phillips
Labour Seat held Business Development Manager for Women's Aid Federation of England
Bishop Auckland Labour
Official portrait of Helen Goodman crop 2.jpg

Helen Goodman
Labour Seat held Chief Executive of the National Association of Toy and Leisure Libraries
Blackburn Labour
Official portrait of Kate Hollern crop 2.jpg

Kate Hollern
Labour Seat held Contracts Manager at Blackburn College
Blackley and Broughton Labour
Graham Stringer MP (cropped).JPG

Graham Stringer
Labour Seat held Analytical Chemist
Blackpool North and Cleveleys Conservative
Official portrait of Paul Maynard crop 2.jpg

Paul Maynard
Conservative Seat held Special Advisor to Liam Fox
Blackpool South Labour
Official portrait of Gordon Marsden crop 2.jpg

Gordon Marsden
Labour Seat held Lecturer at the Open University
Blaenau Gwent Labour
Official portrait of Nick Smith crop 2.jpg

Nick Smith
Labour Seat held Director of Policy and Partnerships at the Royal College of Speech and Language Therapists
Blaydon Labour
Official portrait of Liz Twist crop 2.jpg

Liz Twist
Labour Seat held, incumbent David Anderson stood down Trade Unionist
Blyth Valley Labour
Official portrait of Mr Ronnie Campbell crop 2.jpg

Ronnie Campbell
Labour Seat held Miner
Bognor Regis and Littlehampton Conservative
Nick Gibb Minister.jpg

Nick Gibb
Conservative Seat held Chartered Accountant
Bolsover Labour
Dennis Skinner MP Parliament (cropped).jpg

Dennis Skinner
Labour Seat held Miner
Bolton North East Labour
Official portrait of Sir David Crausby crop 2.jpg

Sir David Crausby
Labour Seat held Trade Unionist
Bolton South East Labour
Official portrait of Yasmin Qureshi crop 2.jpg

Yasmin Qureshi
Labour Seat held Barrister
Bolton West Conservative
Official portrait of Chris Green crop 2.jpg

Chris Green
Conservative Seat held Engineer
Bootle Labour
Peter Dowd MP - Official Parliamentary Photo.jpg

Peter Dowd
Labour Seat held Trade Unionist
Boston and Skegness Conservative
Official portrait of Matt Warman crop 2.jpg

Matt Warman
Conservative Seat held Journalist for The Daily Telegraph
Bosworth Conservative
Official portrait of David Tredinnick crop 2.jpg

David Tredinnick
Conservative Seat held Manager at Malden Mitcham Properties
Bournemouth East Conservative
Official portrait of Mr Tobias Ellwood crop 2.jpg

Tobias Ellwood
Conservative Seat held Army Officer
Bournemouth West Conservative
Official portrait of Conor Burns crop 2.jpg

Conor Burns
Conservative Seat held
Bracknell Conservative
Official portrait of Dr Phillip Lee crop 2.jpg

Phillip Lee
Conservative Seat held
Bradford East Labour Imran Hussain Labour Seat held
Bradford South Labour
Official portrait of Judith Cummins crop 2.jpg

Judith Cummins
Labour Seat held
Bradford West Labour
Official portrait of Naz Shah crop 2.jpg

Naz Shah
Labour Seat held
Braintree Conservative
Official portrait of James Cleverly crop 2.jpg

James Cleverly
Conservative Seat held
Brecon and Radnorshire Conservative
Official portrait of Chris Davies crop 2.jpg

Christopher Davies
Conservative Seat held
Brent Central Labour
Official portrait of Dawn Butler crop 2.jpg

Dawn Butler
Labour Seat held
Brent North Labour
Official portrait of Barry Gardiner crop 2.jpg

Barry Gardiner
Labour Seat held
Brentford and Isleworth Labour
Official portrait of Ruth Cadbury crop 2.jpg

Ruth Cadbury
Labour Seat held
Brentwood and Ongar Conservative
Official portrait of Alex Burghart crop 2.jpg

Alex Burghart
Conservative Seat held, incumbent Sir Eric Pickles stood down
Bridgend Labour
Official portrait of Mrs Madeleine Moon crop 2.jpg

Madeleine Moon
Labour Seat held
Bridgwater and West Somerset Conservative
Official portrait of Mr Ian Liddell-Grainger crop 2.jpg

Ian Liddell-Grainger
Conservative Seat held
Brigg and Goole Conservative
Official portrait of Andrew Percy crop 2.jpg

Andrew Percy
Conservative Seat held
Brighton Kemptown Conservative
Official portrait of Lloyd Russell-Moyle crop 2.jpg

Lloyd Russell-Moyle
Labour Co-operative Seat gain, defeated incumbent Simon Kirby
Brighton Pavilion Green
Caroline Lucas MP.jpg

Caroline Lucas
Green Seat held
Bristol East Labour
Official portrait of Kerry McCarthy.jpg

Kerry McCarthy
Labour Seat held
Bristol North West Conservative
Official portrait of Darren Jones crop 2.jpg

Darren Jones
Labour Seat gain, defeated incumbent Charlotte Leslie
Bristol South Labour
Official portrait of Karin Smyth crop 2.jpg

Karin Smyth
Labour Seat held
Bristol West Labour
Official portrait of Thangam Debbonaire crop 2.jpg

Thangam Debbonaire
Labour Seat held
Broadland Conservative
Official portrait of Mr Keith Simpson crop 2.jpg

Keith Simpson
Conservative Seat held
Bromley and Chislehurst Conservative
Official portrait of Robert Neill crop 2.jpg

Bob Neill
Conservative Seat held
Bromsgrove Conservative
Official portrait of Sajid Javid MP.jpg

Sajid Javid
Conservative Seat held
Broxbourne Conservative
Official portrait of Mr Charles Walker crop 2.jpg

Charles Walker
Conservative Seat held
Broxtowe Conservative
Official portrait of Anna Soubry crop 2.jpg

Anna Soubry
Conservative Seat held
Buckingham The Speaker
Apvienotās Karalistes parlamenta Pārstāvju palātas priekšsēdētāja oficiālā vizīte Latvijā (39361465685) (cropped).jpg

John Bercow
Speaker Seat held
Burnley Labour
Official portrait of Julie Cooper crop 2.jpg

Julie Cooper
Labour Seat held
Burton Conservative
Official portrait of Andrew Griffiths crop 2.jpg

Andrew Griffiths
Conservative Seat held
Bury North Conservative
Official portrait of James Frith crop 2.jpg

James Frith
Labour Seat gain, defeated incumbent David Nuttal
Bury South Labour
Official portrait of Mr Ivan Lewis crop 2.jpg

Ivan Lewis
Labour Seat held, suspended by Labour November 2017[10]
Bury St Edmunds Conservative
Official portrait of Jo Churchill crop 2.jpg

Jo Churchill
Conservative Seat held
Caerphilly Labour Wayne David Labour Seat held
Caithness, Sutherland and Easter Ross Scottish National
Official portrait of Jamie Stone crop 2.jpg

Jamie Stone
Liberal Democrats Seat gain, defeated incumbent Paul Monaghan
Calder Valley Conservative
Official portrait of Craig Whittaker crop 2.jpg

Craig Whittaker
Conservative Seat held
Camberwell and Peckham Labour
Official portrait of Ms Harriet Harman crop 2.jpg

Harriet Harman
Labour Seat held
Camborne and Redruth Conservative
Official portrait of George Eustice crop 4.jpg

George Eustice
Conservative Seat held
Cambridge Labour
Official portrait of Daniel Zeichner crop 2.jpg

Daniel Zeichner
Labour Seat held
Cannock Chase Conservative
Official portrait of Amanda Milling crop 2.jpg

Amanda Milling
Conservative Seat held
Canterbury Conservative
Official portrait of Rosie Duffield crop 2.jpg

Rosie Duffield
Labour Seat gain, defeated incumbent Julian Brazier
Cardiff Central Labour
Jo Stevens official portrait 3-4 crop.jpg

Jo Stevens
Labour Seat held
Cardiff North Conservative
Official portrait of Anna McMorrin crop 2.jpg

Anna McMorrin
Labour Seat gain, defeated incumbent Craig Williams
Cardiff South and Penarth Labour Co-operative
Official portrait of Stephen Doughty crop 2.jpg

Stephen Doughty
Labour Co-operative Seat held
Cardiff West Labour
Official portrait of Kevin Brennan crop 2.jpg

Kevin Brennan
Labour Seat held
Carlisle Conservative
Official portrait of John Stevenson crop 2.jpg

John Stevenson
Conservative Seat held
Carmarthen East and Dinefwr Plaid Cymru
Official portrait of Jonathan Edwards crop 2.jpg

Jonathan Edwards
Plaid Cymru Seat held
Carmarthen West and South Pembrokeshire Conservative
Official portrait of Simon Hart crop 2.jpg

Simon Hart
Conservative Seat held
Carshalton and Wallington Liberal Democrats
Official portrait of Tom Brake crop 2.jpg

Tom Brake
Liberal Democrats Seat held
Castle Point Conservative
Official portrait of Rebecca Harris crop 2.jpg

Rebecca Harris
Conservative Seat held
Central Ayrshire Scottish National
Official portrait of Dr Philippa Whitford crop 2.jpg

Philippa Whitford
Scottish National Seat held
Central Devon Conservative
Official portrait of Mel Stride crop 2.jpg

Mel Stride
Conservative Seat held
Central Suffolk and North Ipswich Conservative
Daniel-Poul ter-960x640 (cropped).jpg

Daniel Poulter
Conservative Seat held
Ceredigion Liberal Democrats
Official portrait of Ben Lake crop 2.jpg

Ben Lake
Plaid Cymru Seat gain, defeated incumbent Mark Williams
Charnwood Conservative
Official portrait of Edward Argar crop 2.jpg

Edward Argar
Conservative Seat held
Chatham and Aylesford Conservative
Official portrait of Tracey Crouch crop 2.jpg

Tracey Crouch
Conservative Seat held
Cheadle Conservative
Mary Robinson MP.jpg

Mary Robinson
Conservative Seat held
Chelmsford Conservative
Official portrait of Vicky Ford crop 2.jpg

Vicky Ford
Conservative Seat held, incumbent Sir Simon Burns stood down
Chelsea and Fulham Conservative
Official portrait of Greg Hands crop 2.jpg

Greg Hands
Conservative Seat held
Cheltenham Conservative
Official portrait of Alex Chalk crop 2.jpg

Alex Chalk
Conservative Seat held
Chesham and Amersham Conservative
Official portrait of Mrs Cheryl Gillan crop 2.jpg

Cheryl Gillan
Conservative Seat held
Chesterfield Labour
Toby Perkins.jpg

Toby Perkins
Labour Seat held
Chichester Conservative
Official portrait of Gillian Keegan - v2 crop 2.jpg

Gillian Keegan
Conservative Seat held, incumbent Andrew Tyrie stood down
Chingford and Woodford Green Conservative
Official portrait of Mr Iain Duncan Smith crop 2.jpg

Iain Duncan Smith
Conservative Seat held
Chippenham Conservative
Official portrait of Michelle Donelan crop 2.jpg

Michelle Donelan
Conservative Seat held
Chipping Barnet Conservative
Official portrait of Theresa Villiers crop 2.jpg

Theresa Villiers
Conservative Seat held
Chorley Labour
Official portrait of Mr Lindsay Hoyle crop 2.jpg

Lindsay Hoyle
Labour Seat held
Christchurch Conservative
Official portrait of Mr Christopher Chope crop 2.jpg

Christopher Chope
Conservative Seat held
Cities of London and Westminster Conservative
Mark-field (cropped).jpg

Mark Field
Conservative Seat held
City of Chester Labour
Official portrait of Christian Matheson crop 2.jpg

Chris Matheson
Labour Seat held
Clacton Independent[a]
Official portrait of Giles Watling crop 2.jpg

Giles Watling
Conservative Seat gain, incumbent Douglas Carswell (originally a UKIP MP) stood down
Cleethorpes Conservative
Official portrait of Martin Vickers crop 2.jpg

Martin Vickers
Conservative Seat held
Clwyd South Labour
Official portrait of Susan Elan Jones crop 2.jpg

Susan Elan Jones
Labour Seat held
Clwyd West Conservative
Official portrait of Mr David Jones crop 2.jpg

David Jones
Conservative Seat held
Coatbridge, Chryston and Bellshill Scottish National
Official portrait of Hugh Gaffney crop 2.jpg

Hugh Gaffney
Labour Seat gain, defeated incumbent Phil Boswell
Colchester Conservative
Official portrait of Will Quince crop 2.jpg

Will Quince
Conservative Seat held
Colne Valley Conservative
Official portrait of Thelma Walker crop 2.jpg

Thelma Walker
Labour Seat gain, defeated incumbent Jason McCartney
Congleton Conservative
Official portrait of Fiona Bruce crop 2.jpg

Fiona Bruce
Conservative Seat held
Copeland Conservative
Official portrait of Trudy Harrison crop 2.jpg

Trudy Harrison
Conservative Seat held
Corby Conservative
Official portrait of Tom Pursglove crop 2.jpg

Tom Pursglove
Conservative Seat held
The Cotswolds Conservative
Official portrait of Geoffrey Clifton-Brown crop 2.jpg

Geoffrey Clifton-Brown
Conservative Seat held
Coventry North East Labour
Official portrait of Colleen Fletcher crop 2.jpg

Colleen Fletcher
Labour Seat held
Coventry North West Labour
Official portrait of Mr Geoffrey Robinson crop 2.jpg

Geoffrey Robinson
Labour Seat held
Coventry South Labour
Official portrait of Mr Jim Cunningham crop 2.jpg

Jim Cunningham
Labour Seat held
Crawley Conservative
Official portrait of Henry Smith crop 2.jpg

Henry Smith
Conservative Seat held
Crewe and Nantwich Conservative
Official portrait of Laura Smith crop 2.jpg

Laura Smith
Labour Seat gain, defeated incumbent Edward Timpson
Croydon Central Conservative
Sarah Jones MP- official photo 2017.jpg

Sarah Jones
Labour Seat gain, defeated incumbent Gavin Barwell
Croydon North Labour Co-operative
Official portrait of Mr Steve Reed crop 2.jpg

Steve Reed
Labour Co-operative Seat held
Croydon South Conservative
Official portrait of Chris Philp crop 2.jpg

Chris Philp
Conservative Seat held
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East Scottish National
Official portrait of Stuart C. McDonald crop 2.jpg

Stuart McDonald
Scottish National Seat held
Cynon Valley Labour
Official portrait of Ann Clwyd crop 2.jpg

Ann Clwyd
Labour Seat held
Dagenham and Rainham Labour
Official portrait of Jon Cruddas crop 2.jpg

Jon Cruddas
Labour Seat held
Darlington Labour
Official portrait of Jenny Chapman crop 2.jpg

Jenny Chapman
Labour Seat held
Dartford Conservative
Official portrait of Gareth Johnson crop 2.jpg

Gareth Johnson
Conservative Seat held
Daventry Conservative
Official portrait of Chris Heaton-Harris crop 2.jpg

Chris Heaton-Harris
Conservative Seat held
Delyn Labour
Official portrait of David Hanson crop 2.jpg

David Hanson
Labour Seat held
Denton and Reddish Labour
Official portrait of Andrew Gwynne crop 2.jpg

Andrew Gwynne
Labour Seat held
Derby North Conservative
Official portrait of Chris Williamson crop 2.jpg

Chris Williamson
Labour Seat gain, defeated incumbent Amanda Solloway
Derby South Labour
Official portrait of Margaret Beckett crop 2.jpg

Margaret Beckett
Labour Seat held
Derbyshire Dales Conservative
Official portrait of Sir Patrick McLoughlin crop 2.jpg

Patrick McLoughlin
Conservative Seat held
Devizes Conservative
Claire perry (cropped).jpg

Claire Perry
Conservative Seat held
Dewsbury Labour Paula Sherriff Labour Seat held
Don Valley Labour
Official portrait of Caroline Flint crop 2.jpg

Caroline Flint
Labour Seat held
Doncaster Central Labour
Rosie Winterton OfficialPortrait.jpg

Rosie Winterton
Labour Seat held
Doncaster North Labour
Official portrait of Edward Miliband crop 2 retouch.jpg

Ed Miliband
Labour Seat held
Dover Conservative
Official portrait of Charlie Elphicke crop 2.jpg

Charlie Elphicke
Conservative Seat held
Dudley North Labour
Ian Austin MP.jpg

Ian Austin
Labour Seat held
Dudley South Conservative
Official portrait of Mike Wood crop 2.jpg

Mike Wood
Conservative Seat held
Dulwich and West Norwood Labour
Official portrait of Helen Hayes crop 2.jpg

Helen Hayes
Labour Seat held
Dumfries and Galloway Scottish National
Official portrait of Mr Alister Jack crop 2.jpg

Alister Jack
Conservative Seat gain, defeated incumbent Richard Arkless
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale Conservative
Official portrait of David Mundell crop 2.jpg

David Mundell
Conservative Seat held
Dundee East Scottish National
Official portrait of Stewart Hosie crop 2.jpg

Stewart Hosie
Scottish National Seat held
Dundee West Scottish National
Official portrait of Chris Law crop 2.jpg

Chris Law
Scottish National Seat held
Dunfermline and West Fife Scottish National
Official portrait of Douglas Chapman crop 2.jpg

Douglas Chapman
Scottish National Seat held
City of Durham Labour
Official portrait of Dr Roberta Blackman-Woods crop 2.jpg

Roberta Blackman-Woods
Labour Seat held
Dwyfor Meirionnydd Plaid Cymru
Official portrait of Liz Saville Roberts crop 2.jpg

Liz Saville-Roberts
Plaid Cymru Seat held
Ealing Central and Acton Labour
Official portrait of Dr Rupa Huq crop 2.jpg

Rupa Huq
Labour Seat held
Ealing North Labour
Official portrait of Stephen Pound crop 2.jpg

Stephen Pound
Labour Seat held
Ealing Southall Labour
Official portrait of Mr Virendra Sharma crop 2.jpg

Virendra Sharma
Labour Seat held
Easington Labour
Official portrait of Grahame Morris crop 2.jpg

Grahame Morris
Labour Seat held
East Antrim DUP
Official portrait of Sammy Wilson crop 2.jpg

Sammy Wilson
DUP Seat held
East Devon Conservative
Official portrait of Sir Hugo Swire crop 2.jpg

Hugo Swire
Conservative Seat held
East Dunbartonshire Scottish National
Official portrait of Jo Swinson crop 2.jpg

Jo Swinson
Liberal Democrats Seat gain, defeated incumbent John Nicolson
East Ham Labour
Official portrait of Stephen Timms crop 2.jpg

Stephen Timms
Labour Seat held
East Hampshire Conservative
Official portrait of Damian Hinds crop 2.jpg

Damian Hinds
Conservative Seat held
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow Scottish National
Official portrait of Dr Lisa Cameron crop 2.jpg

Lisa Cameron
Scottish National Seat held
East Londonderry DUP
GregoryCampell.jpg

Gregory Campbell
DUP Seat held
East Lothian Scottish National
Official portrait of Martin Whitfield crop 2.jpg

Martin Whitfield
Labour Seat gain, defeated incumbent George Kerevan
East Renfrewshire Scottish National
Official portrait of Paul Masterton crop 2.jpg

Paul Masterton
Conservative Seat gain, defeated incumbent Kirsten Oswald
East Surrey Conservative
Official portrait of Mr Sam Gyimah crop 2.jpg

Sam Gyimah
Conservative Seat held
East Worthing and Shoreham Conservative
Official portrait of Tim Loughton crop 2.jpg

Tim Loughton
Conservative Seat held
East Yorkshire Conservative
Greg knight speaks at meeting (cropped).jpg

Greg Knight
Conservative Seat held
Eastbourne Conservative
Official portrait of Stephen Lloyd crop 2.jpg

Stephen Lloyd
Liberal Democrats Seat gain, defeated incumbent Caroline Ansell
Eastleigh Conservative
Official portrait of Mims Davies crop 2.jpg

Mims Davies
Conservative Seat held
Eddisbury Conservative
Official portrait of Antoinette Sandbach crop 2.jpg

Antoinette Sandbach
Conservative Seat held
Edinburgh East Scottish National
Tommy Sheppard - MP - 2017.jpg

Tommy Sheppard
Scottish National Seat held
Edinburgh North and Leith Scottish National
Official portrait of Deidre Brock crop 2.jpg

Deidre Brock
Scottish National Seat held
Edinburgh South Labour
Official portrait of Ian Murray crop 2.jpg

Ian Murray
Labour Seat held
Edinburgh South West Scottish National Joanna Cherry Scottish National Seat held
Edinburgh West Independent[a]
Official portrait of Christine Jardine crop 2.jpg

Christine Jardine
Liberal Democrats Seat gain, incumbent Michelle Thomson (originally a Scottish National MP) stood down
Edmonton Labour Co-operative
Official portrait of Kate Osamor crop 2.jpg

Kate Osamor
Labour Co-operative Seat held
Ellesmere Port and Neston Labour
Official portrait of Justin Madders crop 2.jpg

Justin Madders
Labour Seat held
Elmet and Rothwell Conservative
Official portrait of Alec Shelbrooke crop 2.jpg

Alec Shelbrooke
Conservative Seat held
Eltham Labour
Official portrait of Clive Efford crop 2.jpg

Clive Efford
Labour Seat held
Enfield North Labour
Official portrait of Joan Ryan crop 2.jpg

Joan Ryan
Labour Seat held
Enfield Southgate Conservative
Official portrait of Bambos Charalambous crop 2.jpg

Bambos Charalambous
Labour Seat gain, defeated incumbent David Burrowes
Epping Forest Conservative
Eleanor Laing, MP for Epping Forest.jpg

Eleanor Laing
Conservative Seat held
Epsom and Ewell Conservative
Official portrait of Chris Grayling crop 2.jpg

Chris Grayling
Conservative Seat held
Erewash Conservative
Official portrait of Maggie Throup crop 2.jpg

Maggie Throup
Conservative Seat held
Erith and Thamesmead Labour
Teresa Pearce.jpg

Teresa Pearce
Labour Seat held
Esher and Walton Conservative
Official portrait of Dominic Raab crop 2.jpg

Dominic Raab
Conservative Seat held
Exeter Labour
Official portrait of Mr Ben Bradshaw crop 2.jpg

Ben Bradshaw
Labour Seat held
Falkirk Scottish National
Official portrait of John McNally crop 2.jpg

John McNally
Scottish National Seat held
Fareham Conservative
Official portrait of Suella Fernandes crop 2.jpg

Suella Braverman
Conservative Seat held
Faversham and Mid Kent Conservative
Official portrait of Helen Whately crop 2.jpg

Helen Whately
Conservative Seat held
Feltham and Heston Labour Co-operative
Official portrait of Seema Malhotra crop 2.jpg

Seema Malhotra
Labour Co-operative Seat held
Fermanagh and South Tyrone UUP
Michelle Gildernew Dec 2014.jpg

Michelle Gildernew
Sinn Féin Seat gain, defeated incumbent Tom Elliott
Filton and Bradley Stoke Conservative
Official portrait of Jack Lopresti crop 2.jpg

Jack Lopresti
Conservative Seat held
Finchley and Golders Green Conservative Mike Freer Conservative Seat held
Folkestone and Hythe Conservative
Official portrait of Damian Collins crop 2.jpg

Damian Collins
Conservative Seat held
Forest of Dean Conservative
Official portrait of Mr Mark Harper crop 2.jpg

Mark Harper
Conservative Seat held
Foyle SDLP
Elisha McCallion 2015.jpg

Elisha McCallion
Sinn Féin Seat gain, defeated incumbent Mark Durkan
Fylde Conservative
Official portrait of Mark Menzies crop 2.jpg

Mark Menzies
Conservative Seat held
Gainsborough Conservative
Official portrait of Sir Edward Leigh crop 2.jpg

Edward Leigh
Conservative Seat held
Garston and Halewood Labour
Official portrait of Maria Eagle crop 2.jpg

Maria Eagle
Labour Seat held
Gateshead Labour
Official portrait of Ian Mearns crop 4.jpg

Ian Mearns
Labour Seat held
Gedling Labour
Official portrait of Vernon Coaker crop 2.jpg

Vernon Coaker
Labour Seat held
Gillingham and Rainham Conservative
Official portrait of Rehman Chishti crop 2.jpg

Rehman Chishti
Conservative Seat held
Glasgow Central Scottish National
Official portrait of Alison Thewliss crop 2.jpg

Alison Thewliss
Scottish National Seat held
Glasgow East Independent[a]
Official portrait of David Linden crop 2.jpg

David Linden
Scottish National Seat held, incumbent Natalie McGarry (originally an SNP MP) stood down
Glasgow North Scottish National
Official portrait of Patrick Grady crop 2.jpg

Patrick Grady
Scottish National Seat held
Glasgow North East Scottish National
Paul Sweeney MP - official photo 2017.jpg

Paul Sweeney
Labour Co-operative Seat gain, defeated incumbent Anne McLaughlin
Glasgow North West Scottish National
Official portrait of Carol Monaghan crop 2.jpg

Carol Monaghan
Scottish National Seat held
Glasgow South Scottish National
Official portrait of Stewart Malcolm McDonald crop 2.jpg

Stewart McDonald
Scottish National Seat held
Glasgow South West Scottish National
Official portrait of Chris Stephens crop 2.jpg

Chris Stephens
Scottish National Seat held
Glenrothes Scottish National
Official portrait of Peter Grant crop 2.jpg

Peter Grant
Scottish National Seat held
Gloucester Conservative
Official portrait of Richard Graham crop 2.jpg

Richard Graham
Conservative Seat held
Gordon Scottish National
Official portrait of Colin Clark crop 2.jpg

Colin Clark
Conservative Seat gain, defeated incumbent Alex Salmond
Gosport Conservative
Caroline-dinenage-960 (cropped).jpg

Caroline Dinenage
Conservative Seat held
Gower Conservative
Official portrait of Tonia Antoniazzi crop 2.jpg

Tonia Antoniazzi
Labour Seat gain, defeated incumbent Byron Davies
Grantham and Stamford Conservative
Nickboles.jpg

Nicholas Boles
Conservative Seat held
Gravesham Conservative Adam Holloway Conservative Seat held
Great Grimsby Labour
Official portrait of Melanie Onn.jpg

Melanie Onn
Labour Seat held
Great Yarmouth Conservative
Official portrait of Brandon Lewis crop 2.jpg

Brandon Lewis
Conservative Seat held
Greenwich and Woolwich Labour
Official portrait of Matthew Pennycook crop 2.jpg

Matthew Pennycook
Labour Seat held
Guildford Conservative
Official portrait of Anne Milton crop 2.jpg

Anne Milton
Conservative Seat held
Hackney North and Stoke Newington Labour
Official portrait of Ms Diane Abbott crop 2.jpg

Diane Abbott
Labour Seat held
Hackney South and Shoreditch Labour Co-operative
Official portrait of Meg Hillier crop 2.jpg

Meg Hillier
Labour Co-operative Seat held
Halesowen and Rowley Regis Conservative
Official portrait of James Morris crop 2.jpg

James Morris
Conservative Seat held
Halifax Labour
Official portrait of Holly Lynch crop 2.jpg

Holly Lynch
Labour Seat held
Haltemprice and Howden Conservative
Official portrait of Mr David Davis crop 2.jpg

David Davis
Conservative Seat held
Halton Labour
Official portrait of Derek Twigg crop 2.jpg

Derek Twigg
Labour Seat held
Hammersmith Labour
Official portrait of Andy Slaughter crop 2.jpg

Andy Slaughter
Labour Seat held
Hampstead and Kilburn Labour
Official portrait of Tulip Siddiq crop 2.jpg

Tulip Siddiq
Labour Seat held
Harborough Conservative
Official portrait of Neil O'Brien crop 2.jpg

Neil O'Brien
Conservative Seat held, incumbent Sir Edward Garnier stood down
Harlow Conservative
Official portrait of Robert Halfon crop 2.jpg

Robert Halfon
Conservative Seat held
Harrogate and Knaresborough Conservative
Official portrait of Andrew Jones crop 2.jpg

Andrew Jones
Conservative Seat held
Harrow East Conservative
Official portrait of Bob Blackman crop 2.jpg

Bob Blackman
Conservative Seat held
Harrow West Labour Co-operative
Official portrait of Gareth Thomas crop 2.jpg

Gareth Thomas
Labour Co-operative Seat held
Hartlepool Labour
Official portrait of Mike Hill crop 2.jpg

Mike Hill
Labour Seat held, incumbent Iain Wright stood down
Harwich and North Essex Conservative
Official portrait of Mr Bernard Jenkin crop 2.jpg

Bernard Jenkin
Conservative Seat held
Hastings and Rye Conservative
Official portrait of Amber Rudd crop 2.jpg

Amber Rudd
Conservative Seat held
Havant Conservative
Official portrait of Alan Mak crop 2.jpg

Alan Mak
Conservative Seat held
Hayes and Harlington Labour
John McDonnell 2011 (cropped).jpeg

John McDonnell
Labour Seat held
Hazel Grove Conservative
Official portrait of Mr William Wragg crop 2.jpg

William Wragg
Conservative Seat held
Hemel Hempstead Conservative
Official portrait of Mike Penning crop 2.jpg

Mike Penning
Conservative Seat held
Hemsworth Labour
Official portrait of Jon Trickett crop 2.jpg

Jon Trickett
Labour Seat held
Hendon Conservative
Official portrait of Dr Matthew Offord crop 2.jpg

Matthew Offord
Conservative Seat held
Henley Conservative
Official portrait of John Howell crop 2.jpg

John Howell
Conservative Seat held
Hereford and South Herefordshire Conservative
Official portrait of Jesse Norman crop 2.jpg

Jesse Norman
Conservative Seat held
Hertford and Stortford Conservative
Official portrait of Mr Mark Prisk crop 2.jpg

Mark Prisk
Conservative Seat held
Hertsmere Conservative
Official portrait of Oliver Dowden crop 2.jpg

Oliver Dowden
Conservative Seat held
Hexham Conservative
Official portrait of Guy Opperman crop 2.jpg

Guy Opperman
Conservative Seat held
Heywood and Middleton Labour
Official portrait of Liz McInnes crop 2.jpg

Liz McInnes
Labour Seat held
High Peak Conservative
Official portrait of Ruth George crop 2.jpg

Ruth George
Labour Seat gain, defeated incumbent Andrew Bingham
Hitchin and Harpenden Conservative
Official portrait of Bim Afolami crop 2.jpg

Bim Afolami
Conservative Seat held, incumbent Peter Lilley stood down
Holborn and St Pancras Labour
Official portrait of Keir Starmer crop 2.jpg

Keir Starmer
Labour Seat held
Hornchurch and Upminster Conservative
Official portrait of Julia Dockerill crop 2.jpg

Julia Lopez
Conservative Seat held, incumbent Angela Watkinson stood down
Hornsey and Wood Green Labour
Official portrait of Catherine West crop 2.jpg

Catherine West
Labour Seat held
Horsham Conservative
Jeremy Quin.jpg

Jeremy Quin
Conservative Seat held
Houghton and Sunderland South Labour
Official portrait of Bridget Phillipson crop 2.jpg

Bridget Phillipson
Labour Seat held
Hove Labour
Official portrait of Peter Kyle crop 2.jpg

Peter Kyle
Labour Seat held
Huddersfield Labour Co-operative
Official portrait of Mr Barry Sheerman crop 2.jpg

Barry Sheerman
Labour Co-operative Seat held
Huntingdon Conservative
Official portrait of Mr Jonathan Djanogly crop 2.jpg

Jonathan Djanogly
Conservative Seat held
Hyndburn Labour
Official portrait of Graham P Jones crop 2.jpg

Graham Jones
Labour Seat held
Ilford North Labour
Official portrait of Wes Streeting crop 2.jpg

Wes Streeting
Labour Seat held
Ilford South Labour Co-operative
Official portrait of Mike Gapes crop 2.jpg

Mike Gapes
Labour Co-operative Seat held
Inverclyde Scottish National
Official portrait of Ronnie Cowan crop 2.jpg

Ronnie Cowan
Scottish National Seat held
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey Scottish National
Official portrait of Drew Hendry crop 2.jpg

Drew Hendry
Scottish National Seat held
Ipswich Conservative
Sandy Martin MP - official photo 2017.jpg

Sandy Martin
Labour Seat gain, defeated incumbent Ben Gummer
Isle of Wight Conservative
Official portrait of Mr Bob Seely crop 2.jpg

Bob Seely
Conservative Seat held, incumbent Andrew Turner stood down
Islington North Labour
Jeremy Corbyn election infobox 2.jpg

Jeremy Corbyn
Labour Seat held
Islington South and Finsbury Labour
Official portrait of Emily Thornberry crop 2.jpg

Emily Thornberry
Labour Seat held
Islwyn Labour Co-operative
Official portrait of Chris Evans crop 2.jpg

Chris Evans
Labour Co-operative Seat held
Jarrow Labour
Official portrait of Mr Stephen Hepburn crop 2.jpg

Stephen Hepburn
Labour Seat held
Keighley Conservative
Official portrait of John Grogan crop 2.jpg

John Grogan
Labour Seat gain, defeated incumbent Kris Hopkins
Kenilworth and Southam Conservative
150 Years of International Humanitarian Law- The UK Perspective (15472786757) (cropped).jpg

Jeremy Wright
Conservative Seat held
Kensington Conservative
Emma Dent Coad, MP for Kensington.jpg

Emma Dent Coad
Labour Seat gain, defeated incumbent Victoria Borwick
Kettering Conservative
Official portrait of Mr Philip Hollobone crop 2.jpg

Philip Hollobone
Conservative Seat held
Kilmarnock and Loudoun Scottish National
Official portrait of Alan Brown crop 2.jpg

Alan Brown
Scottish National Seat held
Kingston and Surbiton Conservative
Official portrait of Sir Edward Davey crop 2.jpg

Ed Davey
Liberal Democrats Seat gain, defeated incumbent James Berry
Kingston upon Hull East Labour
Official portrait of Karl Turner crop 2.jpg

Karl Turner
Labour Seat held
Kingston upon Hull North Labour
Diana Johnson (cropped).jpg

Diana Johnson
Labour Seat held
Kingston upon Hull West and Hessle Labour
Official portrait of Emma Hardy crop 2.jpg

Emma Hardy
Labour Seat held, incumbent Alan Johnson stood down
Kingswood Conservative
Official portrait of Chris Skidmore crop 2.jpg

Chris Skidmore
Conservative Seat held
Kirkcaldy and Cowdenbeath Scottish National
Lesley Laird Official Parliamentary Photo.jpg

Lesley Laird
Labour Seat gain, defeated incumbent Roger Mullin
Knowsley Labour
Official portrait of Mr George Howarth crop 2.jpg

George Howarth
Labour Seat held
Lagan Valley DUP
Official portrait of Sir Jeffrey M. Donaldson crop 2.jpg

Jeffrey Donaldson
DUP Seat held
Lanark and Hamilton East Scottish National
Official portrait of Angela Crawley crop 2.jpg

Angela Crawley
Scottish National Seat held
Lancaster and Fleetwood Labour
Official portrait of Cat Smith crop 2.jpg

Cat Smith
Labour Seat held
Leeds Central Labour
Official portrait of Hilary Benn crop 2.jpg

Hilary Benn
Labour Seat held
Leeds East Labour
Richard Burgon.jpg

Richard Burgon
Labour Seat held
Leeds North East Labour
Official portrait of Fabian Hamilton crop 2.jpg

Fabian Hamilton
Labour Seat held
Leeds North West Liberal Democrats
Official portrait of Alex Sobel crop 2.jpg

Alex Sobel
Labour Co-operative Seat gain, defeated incumbent Greg Mulholland
Leeds West Labour
Official portrait of Rachel Reeves crop 2.jpg

Rachel Reeves
Labour Seat held
Leicester East Labour
Official portrait of Keith Vaz crop 2.jpg

Keith Vaz
Labour Seat held
Leicester South Labour Co-operative
Official portrait of Jonathan Ashworth crop 2.jpg

Jon Ashworth
Labour Co-operative Seat held
Leicester West Labour
Official portrait of Liz Kendall crop 2.jpg

Liz Kendall
Labour Seat held
Leigh Labour
Official portrait of Jo Platt crop 2.jpg

Jo Platt
Labour Co-operative Seat held, incumbent Andy Burnham stood down
Lewes Conservative
Official portrait of Maria Caulfield crop 2.jpg

Maria Caulfield
Conservative Seat held
Lewisham East Labour
Official portrait of Heidi Alexander crop 2.jpg

Heidi Alexander
Labour Seat held
Lewisham West and Penge Labour
Official portrait of Ellie Reeves crop 2.jpg

Ellie Reeves
Labour Seat held, incumbent Jim Dowd stood down
Lewisham Deptford Labour
Official portrait of Vicky Foxcroft crop 2.jpg

Vicky Foxcroft
Labour Seat held
Leyton and Wanstead Labour
Official portrait of John Cryer crop 2.jpg

John Cryer
Labour Seat held
Lichfield Conservative
Michael Fabricant.jpg

Michael Fabricant
Conservative Seat held
Lincoln Conservative
Official portrait of Ms Karen Lee crop 2.jpg

Karen Lee
Labour Seat gain, defeated incumbent Karl McCartney
Linlithgow and East Falkirk Scottish National
Martyn Day MP - official photo 2017.jpg

Martyn Day
Scottish National Seat held
Liverpool Riverside Labour Co-operative
Official portrait of Mrs Louise Ellman crop 2.jpg

Louise Ellman
Labour Co-operative Seat held
Liverpool Walton Labour
Official portrait of Dan Carden crop 2.jpg

Dan Carden
Labour Seat held, incumbent Steve Rotheram stood down
Liverpool Wavertree Labour Co-operative
Official portrait of Luciana Berger crop 2.jpg

Luciana Berger
Labour Co-operative Seat held
Liverpool West Derby Labour Co-operative
Official portrait of Stephen Twigg crop 2.jpg

Stephen Twigg
Labour Co-operative Seat held
Livingston Scottish National
Official portrait of Hannah Bardell crop 2.jpg

Hannah Bardell
Scottish National Seat held
Llanelli Labour
Official portrait of Nia Griffith crop 2.jpg

Nia Griffith
Labour Seat held
Loughborough Conservative
Official portrait of Baroness Morgan of Cotes crop 2.jpg

Nicky Morgan
Conservative Seat held
Louth and Horncastle Conservative
Official portrait of Victoria Atkins crop 2.jpg

Victoria Atkins
Conservative Seat held
Ludlow Conservative
Official portrait of Mr Philip Dunne crop 2.jpg

Philip Dunne
Conservative Seat held
Luton North Labour
Kelvin Hopkins
Labour Seat held. Suspended from party.
Luton South Labour Co-operative
Official portrait of Mr Gavin Shuker crop 2.jpg

Gavin Shuker
Labour Co-operative Seat held
Macclesfield Conservative
Official portrait of David Rutley crop 2.jpg

David Rutley
Conservative Seat held
Maidenhead Conservative
Theresa May in Tallin crop.jpg

Theresa May
Conservative Seat held
Maidstone and The Weald Conservative
Official portrait of Mrs Helen Grant crop 2.jpg

Helen Grant
Conservative Seat held
Makerfield Labour
Official portrait of Yvonne Fovargue crop 2.jpg

Yvonne Fovargue
Labour Seat held
Maldon Conservative
Official portrait of Mr John Whittingdale crop 2.jpg

John Whittingdale
Conservative Seat held
Manchester Central Labour Co-operative
Official portrait of Lucy Powell.jpg

Lucy Powell
Labour Co-operative Seat held
Manchester, Gorton Labour
Official portrait of Afzal Khan crop 2.jpg

Afzal Khan
Labour Seat held, last MP Sir Gerald Kaufman died in February 2017
Manchester Withington Labour
Official portrait of Jeff Smith crop 2.jpg

Jeff Smith
Labour Seat held
Mansfield Labour
Official portrait of Ben Bradley crop 2.jpg

Ben Bradley
Conservative Seat gain, defeated incumbent Sir Alan Meale
Meon Valley Conservative
Official portrait of George Hollingbery crop 2.jpg

George Hollingbery
Conservative Seat held
Meriden Conservative
Official portrait of Dame Caroline Spelman crop 2.jpg

Caroline Spelman
Conservative Seat held
Merthyr Tydfil and Rhymney Labour
Official portrait of Gerald Jones crop 2.jpg

Gerald Jones
Labour Seat held
Mid Bedfordshire Conservative
Official portrait of Ms Nadine Dorries crop 2.jpg

Nadine Dorries
Conservative Seat held
Mid Derbyshire Conservative
Official portrait of Mrs Pauline Latham crop 2.jpg

Pauline Latham
Conservative Seat held
Mid Dorset and North Poole Conservative
MichaelTomlinson3 (cropped).jpg

Michael Tomlinson
Conservative Seat held
Mid Norfolk Conservative
Official portrait of George Freeman crop 2.jpg

George Freeman
Conservative Seat held
Mid Sussex Conservative
Official portrait of Sir Nicholas Soames crop 2.jpg

Nicholas Soames
Conservative Seat held
Mid Ulster Sinn Féin
FrancieMolloy.jpg

Francie Molloy
Sinn Féin Seat held
Mid Worcestershire Conservative
Official portrait of Nigel Huddleston crop 2.jpg

Nigel Huddleston
Conservative Seat held
Middlesbrough Labour
Official portrait of Andy McDonald crop 2.jpg

Andy McDonald
Labour Seat held
Middlesbrough South and East Cleveland Labour
Official portrait of Mr Simon Clarke crop 2.jpg

Simon Clarke
Conservative Seat gain, incumbent Tom Blenkinsop stood down
Midlothian Scottish National
Official portrait of Danielle Rowley crop 2.jpg

Danielle Rowley
Labour Seat gain, defeated incumbent Owen Thompson
Milton Keynes North Conservative
Official portrait of Mark Lancaster crop 2.jpg

Mark Lancaster
Conservative Seat held
Milton Keynes South Conservative
Official portrait of Iain Stewart crop 2.jpg

Iain Stewart
Conservative Seat held
Mitcham and Morden Labour
Official portrait of Siobhain McDonagh crop 2.jpg

Siobhain McDonagh
Labour Seat held
Mole Valley Conservative Sir Paul Beresford Conservative Seat held
Monmouth Conservative
Official portrait of David T. C. Davies crop 2.jpg

David Davies
Conservative Seat held
Montgomeryshire Conservative
Glyn Davies (Welsh Politician) profile photo (cropped).jpg

Glyn Davies
Conservative Seat held
Moray Scottish National
Official portrait of Douglas Ross crop 2.jpg

Douglas Ross
Conservative Seat gain, defeated incumbent Angus Robertson
Morecambe and Lunesdale Conservative
Official portrait of David Morris crop 2.jpg

David Morris
Conservative Seat held
Morley and Outwood Conservative
Official portrait of Andrea Jenkyns crop 2.jpg

Andrea Jenkyns
Conservative Seat held
Motherwell and Wishaw Scottish National
Official portrait of Marion Fellows crop 2.jpg

Marion Fellows
Scottish National Seat held
Na h-Eileanan an Iar (Western Isles) Scottish National
Official portrait of Angus Brendan MacNeil crop 2.jpg

Angus MacNeil
Scottish National Seat held
Neath Labour
Official portrait of Christina Rees crop 2.jpg

Christina Rees
Labour Seat held
New Forest East Conservative
Official portrait of Dr Julian Lewis crop 2.jpg

Julian Lewis
Conservative Seat held
New Forest West Conservative
Official portrait of Sir Desmond Swayne crop 2.jpg

Desmond Swayne
Conservative Seat held
Newark Conservative
Official portrait of Robert Jenrick crop 2.jpg

Robert Jenrick
Conservative Seat held
Newbury Conservative
Official portrait of Richard Benyon crop 2.jpg

Richard Benyon
Conservative Seat held
Newcastle upon Tyne Central Labour
Official portrait of Chi Onwurah crop 2.jpg

Chinyelu Onwurah
Labour Seat held
Newcastle upon Tyne East Labour
Official portrait of Mr Nicholas Brown crop 2.jpg

Nick Brown
Labour Seat held
Newcastle upon Tyne North Labour
Official portrait of Catherine McKinnell crop 2.jpg

Catherine McKinnell
Labour Seat held
Newcastle-under-Lyme Labour
Official portrait of Paul Farrelly crop 2.jpg

Paul Farrelly
Labour Seat held
Newport East Labour
Jessica Morden Official Portrait.jpg

Jessica Morden
Labour Seat held
Newport West Labour Paul Flynn Labour Seat held
Newry and Armagh Sinn Féin
MickeyBrady.jpg

Mickey Brady
Sinn Féin Seat held
Newton Abbot Conservative
Official portrait of Anne Marie Morris crop 2.jpg

Anne Marie Morris
Conservative Seat held
Normanton, Pontefract and Castleford Labour
Official portrait of Yvette Cooper crop 2.jpg

Yvette Cooper
Labour Seat held
North Antrim DUP
Official portrait of Ian Paisley crop 2.jpg

Ian Paisley Jr
DUP Seat held
North Ayrshire and Arran Scottish National
Official portrait of Patricia Gibson crop 2.jpg

Patricia Gibson
Scottish National Seat held
North Cornwall Conservative
Official portrait of Scott Mann crop 2.jpg

Scott Mann
Conservative Seat held
North Devon Conservative
Official portrait of Peter Heaton-Jones crop 2.jpg

Peter Heaton-Jones
Conservative Seat held
North Dorset Conservative
Official portrait of Simon Hoare (cropped).jpg

Simon Hoare
Conservative Seat held
North Down Independent
Official portrait of Lady Hermon crop 2.jpg

Lady Sylvia Hermon
Independent Seat held
North Durham Labour
Official portrait of Mr Kevan Jones crop 2.jpg

Kevan Jones
Labour Seat held
North East Bedfordshire Conservative
Official portrait of Alistair Burt crop 2.jpg

Alistair Burt
Conservative Seat held
North East Cambridgeshire Conservative
Official portrait of Stephen Barclay crop 2.jpg

Stephen Barclay
Conservative Seat held
North East Derbyshire Labour
Official portrait of Lee Rowley crop 2.jpg

Lee Rowley
Conservative Seat gain, defeated incumbent Natascha Engel
North East Fife Scottish National
Official portrait of Stephen Gethins crop 2.jpg

Stephen Gethins
Scottish National Seat held
North East Hampshire Conservative
Official portrait of Mr Ranil Jayawardena crop 2.jpg

Ranil Jayawardena
Conservative Seat held
North East Hertfordshire Conservative
Official portrait of Sir Oliver Heald crop 2.jpg

Oliver Heald
Conservative Seat held
North East Somerset Conservative
Official portrait of Mr Jacob Rees-Mogg crop 2.jpg

Jacob Rees-Mogg
Conservative Seat held
North Herefordshire Conservative
Official portrait of Bill Wiggin crop 2.jpg

Bill Wiggin
Conservative Seat held
North Norfolk Liberal Democrats
Official portrait of Norman Lamb crop 2.jpg

Norman Lamb
Liberal Democrats Seat held
North Shropshire Conservative
Official portrait of Mr Owen Paterson crop 2.jpg

Owen Paterson
Conservative Seat held
North Somerset Conservative
Official portrait of Dr Liam Fox crop 2.jpg

Liam Fox
Conservative Seat held
North Swindon Conservative
Official portrait of Justin Tomlinson crop 2.jpg

Justin Tomlinson
Conservative Seat held
North Thanet Conservative
Official portrait of Sir Roger Gale crop 2.jpg

Roger Gale
Conservative Seat held
North Tyneside Labour
Official portrait of Mary Glindon crop 2.jpg

Mary Glindon
Labour Seat held
North Warwickshire Conservative
Official portrait of Craig Tracey crop 2.jpg

Craig Tracey
Conservative Seat held
North West Cambridgeshire Conservative
Official portrait of Mr Shailesh Vara crop 2.jpg

Shailesh Vara
Conservative Seat held
North West Durham Labour
Official portrait of Laura Pidcock crop 2.jpg

Laura Pidcock
Labour Seat held, incumbent Pat Glass stood down
North West Hampshire Conservative
Official portrait of Kit Malthouse crop 2.jpg

Kit Malthouse
Conservative Seat held
North West Leicestershire Conservative
Official portrait of Andrew Bridgen crop 2.jpg

Andrew Bridgen
Conservative Seat held
North West Norfolk Conservative
Official portrait of Sir Henry Bellingham crop 2.jpg

Sir Henry Bellingham
Conservative Seat held
North Wiltshire Conservative
Official portrait of James Gray crop 2.jpg

James Gray
Conservative Seat held
Northampton North Conservative
Official portrait of Michael Ellis crop 2.jpg

Michael Ellis
Conservative Seat held
Northampton South Conservative
Official portrait of Andrew Lewer crop 2.jpg

Andrew Lewer
Conservative Seat held, incumbent David Mackintosh stood down
Norwich North Conservative
Official portrait of Chloe Smith crop 2.jpg

Chloe Smith
Conservative Seat held
Norwich South Labour
Official portrait of Clive Lewis crop 2.jpg

Clive Lewis
Labour Seat held
Nottingham East Labour Co-operative
Official portrait of Mr Chris Leslie crop 2.jpg

Chris Leslie
Labour Co-operative Seat held
Nottingham North Labour
Official portrait of Alex Norris crop 2.jpg

Alex Norris
Labour Seat held, incumbent Graham Allen stood down
Nottingham South Labour
Official portrait of Lilian Greenwood crop 2.jpg

Lilian Greenwood
Labour Seat held
Nuneaton Conservative
Official portrait of Mr Marcus Jones crop 2.jpg

Marcus Jones
Conservative Seat held
Ochil and South Perthshire Scottish National
Official portrait of Luke Graham crop 2.jpg

Luke Graham
Conservative Seat gain, defeated incumbent Tasmina Ahmed-Sheikh
Ogmore Labour
Official portrait of Chris Elmore crop 2.jpg

Chris Elmore
Labour Seat held
Old Bexley and Sidcup Conservative
Official portrait of James Brokenshire crop 2.jpg

James Brokenshire
Conservative Seat held
Oldham East and Saddleworth Labour
Debbie Abrahams MP.jpg

Debbie Abrahams
Labour Seat held
Oldham West and Royton Labour
Official portrait of Jim McMahon crop 2.jpg

Jim McMahon
Labour Co-operative Seat held
Orkney and Shetland Liberal Democrats
Official portrait of Mr Alistair Carmichael crop 2.jpg

Alistair Carmichael
Liberal Democrats Seat held
Orpington Conservative
Official portrait of Joseph Johnson crop 2 (cropped).jpg

Jo Johnson
Conservative Seat held
Oxford East Labour
Official portrait of Anneliese Dodds crop 2.jpg

Anneliese Dodds
Labour Co-operative Seat held, incumbent Andrew Smith stood down
Oxford West and Abingdon Conservative
Official portrait of Layla Moran crop 2.jpg

Layla Moran
Liberal Democrats Seat gain, defeated incumbent Nicola Blackwood
Paisley and Renfrewshire North Scottish National
Official portrait of Gavin Newlands crop 2.jpg

Gavin Newlands
Scottish National Seat held
Paisley and Renfrewshire South Scottish National
Mhairi Black MP - official photo 2017.jpg

Mhairi Black
Scottish National Seat held
Pendle Conservative
Official portrait of Andrew Stephenson crop 2.jpg

Andrew Stephenson
Conservative Seat held
Penistone and Stocksbridge Labour
Angela Christine Smith, Stocksbridge 2009 AB.jpg

Angela Christine Smith
Labour Seat held
Penrith and The Border Conservative
RoryStewartTalk.jpg

Rory Stewart
Conservative Seat held
Perth and North Perthshire Scottish National
Official portrait of Pete Wishart crop 2.jpg

Pete Wishart
Scottish National Seat held
Peterborough Conservative
Official portrait of Fiona Onasanya crop 2.jpg

Fiona Onasanya
Labour Seat gain, defeated incumbent Stewart Jackson
Plymouth, Moor View Conservative
Official portrait of Johnny Mercer (cropped).jpg

Johnny Mercer
Conservative Seat held
Plymouth, Sutton and Devonport Conservative
Official portrait of Luke Pollard crop 2.jpg

Luke Pollard
Labour Co-operative Seat gain, defeated incumbent Oliver Colvile
Pontypridd Labour
Official portrait of Owen Smith crop 2.jpg

Owen Smith
Labour Seat held
Poole Conservative
Official portrait of Mr Robert Syms crop 2.jpg

Robert Syms
Conservative Seat held
Poplar and Limehouse Labour
Official portrait of Jim Fitzpatrick crop 2.jpg

Jim Fitzpatrick
Labour Seat held
Portsmouth North Conservative
Official portrait of Penny Mordaunt crop 2.jpg

Penny Mordaunt
Conservative Seat held
Portsmouth South Conservative
Stephen Morgan MP - official photo 2017.jpg

Stephen Morgan
Labour Seat gain, defeated incumbent Flick Drummond
Preseli Pembrokeshire Conservative
Official portrait of Stephen Crabb crop 2.jpg

Stephen Crabb
Conservative Seat held
Preston Labour Co-operative
Official portrait of Mr Mark Hendrick crop 2.jpg

Mark Hendrick
Labour Co-operative Seat held
Pudsey Conservative
Official portrait of Stuart Andrew crop 2.jpg

Stuart Andrew
Conservative Seat held
Putney Conservative
Official portrait of Justine Greening crop 2.jpg

Justine Greening
Conservative Seat held
Rayleigh and Wickford Conservative
Official portrait of Mr Mark Francois crop 2.jpg

Mark Francois
Conservative Seat held
Reading East Conservative
Official portrait of Matt Rodda crop 2.jpg

Matt Rodda
Labour Seat gain, defeated incumbent Rob Wilson
Reading West Conservative
Official portrait of Alok Sharma crop 2.jpg

Alok Sharma
Conservative Seat held
Redcar Labour Co-operative
Official portrait of Anna Turley crop 2.jpg

Anna Turley
Labour Co-operative Seat held
Redditch Conservative
Official portrait of Rachel Maclean crop 2.jpg

Rachel Maclean
Conservative Seat held, incumbent Karen Lumley stood down
Reigate Conservative
Official portrait of Crispin Blunt crop 2.jpg

Crispin Blunt
Conservative Seat held
Rhondda Labour
Official portrait of Chris Bryant crop 2.jpg

Chris Bryant
Labour Seat held
Ribble Valley Conservative
Official portrait of Mr Nigel Evans crop 2.jpg

Nigel Evans
Conservative Seat held
Richmond (Yorks) Conservative
Official portrait of Rishi Sunak crop 2.jpg

Rishi Sunak
Conservative Seat held
Richmond Park Liberal Democrats
Official portrait of Lord Goldsmith of Richmond Park crop 2.jpg

Zac Goldsmith
Conservative Seat recovery, defeated incumbent Sarah Olney
Rochdale Independent[a]
Official portrait of Tony Lloyd crop 2.jpg

Tony Lloyd
Labour Seat held, defeated incumbent Simon Danczuk (originally a Labour MP)
Rochester and Strood Conservative
Official portrait of Kelly Tolhurst crop 2.jpg

Kelly Tolhurst
Conservative Seat held
Rochford and Southend East Conservative
Official portrait of James Duddridge crop 2.jpg

James Duddridge
Conservative Seat held
Romford Conservative
AndrewRosindell-Wiki.JPG

Andrew Rosindell
Conservative Seat held
Romsey and Southampton North Conservative
Official portrait of Caroline Nokes.jpg

Caroline Nokes
Conservative Seat held
Ross, Skye and Lochaber Scottish National
Official portrait of Ian Blackford crop 2.jpg

Ian Blackford
Scottish National Seat held
Rossendale and Darwen Conservative
Jake Berry MP (Gov) (cropped).jpg

Jake Berry
Conservative Seat held
Rother Valley Labour
Official portrait of Sir Kevin Barron crop 2.jpg

Kevin Barron
Labour Seat held
Rotherham Labour
Official portrait of Sarah Champion crop 2.jpg

Sarah Champion
Labour Seat held
Rugby Conservative
Official portrait of Mark Pawsey crop 2.jpg

Mark Pawsey
Conservative Seat held
Ruislip, Northwood and Pinner Conservative
Official portrait of Mr Nick Hurd crop 2.jpg

Nick Hurd
Conservative Seat held
Runnymede and Weybridge Conservative
Official portrait of Mr Philip Hammond crop 2.jpg

Philip Hammond
Conservative Seat held
Rushcliffe Conservative
Official portrait of Mr Kenneth Clarke crop 2.jpg

Kenneth Clarke
Conservative Seat held
Rutherglen and Hamilton West Scottish National
Official portrait of Gerard Killen crop 2.jpg

Ged Killen
Labour Co-operative Seat gain, defeated incumbent Margaret Ferrier
Rutland and Melton Conservative
Official portrait of Sir Alan Duncan crop 2.jpg

Alan Duncan
Conservative Seat held
Saffron Walden Conservative
Official portrait of Mrs Kemi Badenoch crop 2.jpg

Kemi Badenoch
Conservative Seat held, incumbent Sir Alan Haselhurst stood down
Salford and Eccles Labour
Official portrait of Rebecca Long Bailey crop 2.jpg

Rebecca Long-Bailey
Labour Seat held
Salisbury Conservative
Official portrait of John Glen crop 2.jpg

John Glen
Conservative Seat held
Scarborough and Whitby Conservative
Official portrait of Mr Robert Goodwill crop 2.jpg

Robert Goodwill
Conservative Seat held
Scunthorpe Labour
Official portrait of Nic Dakin crop 2.jpg

Nic Dakin
Labour Seat held
Sedgefield Labour
Official portrait of Phil Wilson crop 2.jpg

Phil Wilson
Labour Seat held
Sefton Central Labour
Official portrait of Bill Esterson crop 2.jpg

Bill Esterson
Labour Seat held
Selby and Ainsty Conservative
Official portrait of Nigel Adams crop 2.jpg

Nigel Adams
Conservative Seat held
Sevenoaks Conservative
Official portrait of Sir Michael Fallon crop 2.jpg

Michael Fallon
Conservative Seat held
Sheffield Central Labour
Official portrait of Paul Blomfield crop 2.jpg

Paul Blomfield
Labour Seat held
Sheffield South East Labour
Official portrait of Mr Clive Betts crop 2.jpg

Clive Betts
Labour Seat held
Sheffield Brightside and Hillsborough Labour
Official portrait of Gill Furniss crop 2.jpg

Gill Furniss
Labour Seat held
Sheffield Hallam Liberal Democrats
Official portrait of Jared O'Mara crop 2.jpg

Jared O'Mara
Labour Seat gain, defeated incumbent Nick Clegg.
Sheffield Heeley Labour
Official portrait of Louise Haigh crop 2.jpg

Louise Haigh
Labour Seat held
Sherwood Conservative
Rt Hon Mark Spencer MP.jpg

Mark Spencer
Conservative Seat held
Shipley Conservative
Official portrait of Philip Davies crop 2.jpg

Philip Davies
Conservative Seat held
Shrewsbury and Atcham Conservative
Official portrait of Daniel Kawczynski crop 2.jpg

Daniel Kawczynski
Conservative Seat held
Sittingbourne and Sheppey Conservative Gordon Henderson Conservative Seat held
Skipton and Ripon Conservative
Official portrait of Julian Smith crop 2.jpg

Julian Smith
Conservative Seat held
Sleaford and North Hykeham Conservative
Official portrait of Dr Caroline Johnson crop 2.jpg

Caroline Johnson
Conservative Seat held
Slough Labour
Official portrait of Mr Tanmanjeet Singh Dhesi crop 2.jpg

Tan Dhesi
Labour Seat held, incumbent Fiona Mactaggart stood down
Solihull Conservative
Official portrait of Julian Knight crop 2.jpg

Julian Knight
Conservative Seat held
Somerton and Frome Conservative
David Warburton canvassing in Somerset for the 2017 election (cropped).jpg

David Warburton
Conservative Seat held
South Antrim UUP
Official portrait of Paul Girvan crop 2.jpg

Paul Girvan
DUP Seat gain, defeated incumbent Danny Kinahan
South Basildon and East Thurrock Conservative
Official portrait of Stephen Metcalfe crop 2.jpg

Stephen Metcalfe
Conservative Seat held
South Cambridgeshire Conservative
Official portrait of Heidi Allen crop 2.jpg

Heidi Allen
Conservative Seat held
South Derbyshire Conservative
Official portrait of Mrs Heather Wheeler crop 2.jpg

Heather Wheeler
Conservative Seat held
South Dorset Conservative
RICHARD DRAX.jpg

Richard Drax
Conservative Seat held
South Down SDLP
Chris Hazzard 2014.jpg

Chris Hazzard
Sinn Féin Seat gain, defeated incumbent Margaret Ritchie
South East Cambridgeshire Conservative
Official portrait of Lucy Frazer.jpg

Lucy Frazer
Conservative Seat held
South East Cornwall Conservative
Official portrait of Mrs Sheryll Murray crop 2.jpg

Sheryll Murray
Conservative Seat held
South Holland and The Deepings Conservative
Official portrait of Mr John Hayes crop 2.jpg

John Hayes
Conservative Seat held
South Leicestershire Conservative
Official portrait of Alberto Costa crop 2.jpg

Alberto Costa
Conservative Seat held
South Norfolk Conservative
Official portrait of Mr Richard Bacon crop 2.jpg

Richard Bacon
Conservative Seat held
South Northamptonshire Conservative
Official portrait of Andrea Leadsom crop 2.jpg

Andrea Leadsom
Conservative Seat held
South Ribble Conservative
Official portrait of Seema Kennedy crop 2.jpg

Seema Kennedy
Conservative Seat held
South Shields Labour
Official portrait of Mrs Emma Lewell-Buck crop 2.jpg

Emma Lewell-Buck
Labour Seat held
South Staffordshire Conservative
Official portrait of Gavin Williamson crop 2.jpg

Gavin Williamson
Conservative Seat held
South Suffolk Conservative
Official portrait of James Cartlidge crop 2.jpg

James Cartlidge
Conservative Seat held
South Swindon Conservative
Official portrait of Robert Buckland crop 2.jpg

Robert Buckland
Conservative Seat held
South Thanet Conservative
Official portrait of Craig Mackinlay crop 2.jpg

Craig Mackinlay
Conservative Seat held
South West Bedfordshire Conservative
Official portrait of Andrew Selous crop 2.jpg

Andrew Selous
Conservative Seat held
South West Devon Conservative
Official portrait of Mr Gary Streeter crop 2.jpg

Gary Streeter
Conservative Seat held
South West Hertfordshire Conservative
Official portrait of Mr David Gauke crop 2.jpg

David Gauke
Conservative Seat held
South West Norfolk Conservative
Official portrait of Elizabeth Truss crop 2.jpg

Elizabeth Truss
Conservative Seat held
South West Surrey Conservative
Official portrait of Mr Jeremy Hunt crop 2.jpg

Jeremy Hunt
Conservative Seat held
South West Wiltshire Conservative
Official portrait of Dr Andrew Murrison crop 2.jpg

Andrew Murrison
Conservative Seat held
Southampton Itchen Conservative Royston Smith Conservative Seat held
Southampton Test Labour
Official portrait of Dr Alan Whitehead crop 2.jpg

Alan Whitehead
Labour Seat held
Southend West Conservative
Official portrait of Sir David Amess crop 2.jpg

David Amess
Conservative Seat held
Southport Liberal Democrats
Official portrait of Damien Moore crop 2.jpg

Damien Moore
Conservative Seat gain, incumbent John Pugh stood down
Spelthorne Conservative
Official portrait of Kwasi Kwarteng crop 2.jpg

Kwasi Kwarteng
Conservative Seat held
St Albans Conservative Anne Main Conservative Seat held
St Austell and Newquay Conservative
Official portrait of Steve Double crop 2.jpg

Steve Double
Conservative Seat held
St Helens North Labour Conor McGinn Labour Seat held
St Helens South and Whiston Labour
Official portrait of Ms Marie Rimmer crop 2.jpg

Marie Rimmer
Labour Seat held
St Ives Conservative
Official portrait of Derek Thomas crop 2.jpg

Derek Thomas
Conservative Seat held
Stafford Conservative
Jeremy Lefroy.png

Jeremy Lefroy
Conservative Seat held
Staffordshire Moorlands Conservative
Karen Bradley MP 2015.jpg

Karen Bradley
Conservative Seat held
Stalybridge and Hyde Labour Co-operative
Official portrait of Jonathan Reynolds crop 2.jpg

Jonathan Reynolds
Labour Co-operative Seat held
Stevenage Conservative
Official portrait of Stephen McPartland crop 2.jpg

Stephen McPartland
Conservative Seat held
Stirling Scottish National
Stephen Kerr MP - official photo 2017.jpg

Stephen Kerr
Conservative Seat gain, defeated incumbent Steven Paterson
Stockport Labour
Ann Coffey-102.jpg

Ann Coffey
Labour Seat held
Stockton North Labour
Official portrait of Alex Cunningham crop 2.jpg

Alex Cunningham
Labour Seat held
Stockton South Conservative
Official portrait of Dr Paul Williams crop 2.jpg

Paul Williams
Labour Seat gain, defeated incumbent James Wharton
Stoke-on-Trent Central Labour Co-operative
Official portrait of Gareth Snell crop 2.jpg

Gareth Snell
Labour Co-operative Seat held
Stoke-on-Trent North Labour
Official portrait of Ruth Smeeth crop 2.jpg

Ruth Smeeth
Labour Seat held
Stoke-on-Trent South Labour
Official portrait of Jack Brereton crop 2.jpg

Jack Brereton
Conservative Seat gain, defeated incumbent Rob Flello
Stone Conservative
Official portrait of Sir William Cash crop 2.jpg

Bill Cash
Conservative Seat held
Stourbridge Conservative
Official portrait of Margot James crop 2.jpg

Margot James
Conservative Seat held
Strangford DUP
JimShannon.jpg

Jim Shannon
DUP Seat held
Stratford-on-Avon Conservative
Official portrait of Nadhim Zahawi crop 2.jpg

Nadhim Zahawi
Conservative Seat held
Streatham Labour
Official portrait of Chuka Umunna crop 2.jpg

Chuka Umunna
Labour Seat held
Stretford and Urmston Labour
Official portrait of Kate Green crop 2.jpg

Kate Green
Labour Seat held
Stroud Conservative
Official portrait of Dr David Drew crop 2.jpg

David Drew
Labour Co-operative Seat gain, defeated incumbent Neil Carmichae
Suffolk Coastal Conservative
Official portrait of Dr Thérèse Coffey crop 2.jpg

Therese Coffey
Conservative Seat held
Sunderland Central Labour
Official portrait of Julie Elliott crop 2.jpg

Julie Elliott
Labour Seat held
Surrey Heath Conservative
Official portrait of Michael Gove crop 2.jpg

Michael Gove
Conservative Seat held
Sutton and Cheam Conservative
Official portrait of Paul Scully crop 2.jpg

Paul Scully
Conservative Seat held
Sutton Coldfield Conservative
Official portrait of Mr Andrew Mitchell crop 2.jpg

Andrew Mitchell
Conservative Seat held
Swansea East Labour
Official portrait of Carolyn Harris crop 2.jpg

Carolyn Harris
Labour Seat held
Swansea West Labour Co-operative
Official portrait of Geraint Davies crop 2.jpg

Geraint Davies
Labour Co-operative Seat held
Tamworth Conservative
Christopher Pincher 2012.jpg

Christopher Pincher
Conservative Seat held
Tatton Conservative
Official portrait of Esther McVey crop 2.jpg

Esther McVey
Conservative Seat held, incumbent George Osborne stood down
Taunton Deane Conservative
Official portrait of Rebecca Pow crop 2.jpg

Rebecca Pow
Conservative Seat held
Telford Conservative
Official portrait of Lucy Allan crop 2.jpg

Lucy Allan
Conservative Seat held
Tewkesbury Conservative
Official portrait of Mr Laurence Robertson crop 2.jpg

Laurence Robertson
Conservative Seat held
Thirsk and Malton Conservative
Official portrait of Kevin Hollinrake crop 2.jpg

Kevin Hollinrake
Conservative Seat held
Thornbury and Yate Conservative
Official portrait of Luke Hall crop 2.jpg

Luke Hall
Conservative Seat held
Thurrock Conservative
Official portrait of Jackie Doyle-Price crop 2.jpg

Jackie Doyle-Price
Conservative Seat held
Tiverton and Honiton Conservative
Official portrait of Neil Parish crop 2.jpg

Neil Parish
Conservative Seat held
Tonbridge and Malling Conservative
Official portrait of Tom Tugendhat crop 2.jpg

Tom Tugendhat
Conservative Seat held
Tooting Labour
Official portrait of Dr Rosena Allin-Khan crop 2.jpg

Rosena Allin-Khan
Labour Seat held
Torbay Conservative
Official portrait of Kevin Foster crop 2.jpg

Kevin Foster
Conservative Seat held
Torfaen Labour
Official portrait of Nick Thomas-Symonds crop 2.jpg

Nick Thomas-Symonds
Labour Seat held
Torridge and West Devon Conservative
Official portrait of Mr Geoffrey Cox crop 2.jpg

Geoffrey Cox
Conservative Seat held
Totnes Conservative
Official portrait of Dr Sarah Wollaston crop 2.jpg

Sarah Wollaston
Conservative Seat held
Tottenham Labour
Official portrait of Mr David Lammy crop 2.jpg

David Lammy
Labour Seat held
Truro and Falmouth Conservative
Official portrait of Sarah Newton.jpg

Sarah Newton
Conservative Seat held
Tunbridge Wells Conservative
Official portrait of Greg Clark crop 2.jpg

Greg Clark
Conservative Seat held
Twickenham Conservative
Vince Cable closeup.jpg

Vince Cable
Liberal Democrats Seat gain, defeated incumbent Tania Mathias
Tynemouth Labour
Official portrait of Mr Alan Campbell crop 2.jpg

Alan Campbell
Labour Seat held
Upper Bann DUP
Official portrait of David Simpson crop 2.jpg

David Simpson
DUP Seat held
Uxbridge and South Ruislip Conservative
Boris Johnson FCA.jpg

Boris Johnson
Conservative Seat held
Vale of Clwyd Conservative
Official portrait of Chris Ruane crop 2.jpg

Chris Ruane
Labour Seat gain, defeated incumbent James Davies
Vale of Glamorgan Conservative
Alun Cairns 2016.jpg

Alun Cairns
Conservative Seat held
Vauxhall Labour
Kate Hoey, May 2009 2 (cropped).jpg

Kate Hoey
Labour Seat held
Wakefield Labour
Official portrait of Mary Creagh crop 2.jpg

Mary Creagh
Labour Seat held
Wallasey Labour
Official portrait of Ms Angela Eagle.jpg

Angela Eagle
Labour Seat held
Walsall North Labour
Official portrait of Eddie Hughes crop 2.jpg

Eddie Hughes
Conservative Seat gain, defeated incumbent David Winnick
Walsall South Labour
Valerie Vaz MP - official photo 2017.jpg

Valerie Vaz
Labour Seat held
Walthamstow Labour Co-operative
Stella Creasy - MP - 2017.jpg

Stella Creasy
Labour Co-operative Seat held
Wansbeck Labour
Official portrait of Ian Lavery crop 2.jpg

Ian Lavery
Labour Seat held
Wantage Conservative
Official portrait of Mr Edward Vaizey crop 2.jpg

Ed Vaizey
Conservative Seat held
Warley Labour
Official portrait of John Spellar crop 2.jpg

John Spellar
Labour Seat held
Warrington North Labour
Official portrait of Helen Jones crop 2.jpg

Helen Jones
Labour Seat held
Warrington South Conservative
Official portrait of Faisal Rashid crop 2.jpg

Faisal Rashid
Labour Seat gain, defeated incumbent David Mowat
Warwick and Leamington Conservative
Matt Western MP - official portrait 2017 (3-to-4 crop).jpg

Matt Western
Labour Seat gain, defeated incumbent Chris White
Washington and Sunderland West Labour
Official portrait of Mrs Sharon Hodgson crop 2.jpg

Sharon Hodgson
Labour Seat held
Watford Conservative
Official portrait of Richard Harrington crop 2.jpg

Richard Harrington
Conservative Seat held
Waveney Conservative
Official portrait of Peter Aldous crop 2.jpg

Peter Aldous
Conservative Seat held
Wealden Conservative
Official portrait of Ms Nusrat Ghani crop 2.jpg

Nus Ghani
Conservative Seat held
Weaver Vale Conservative
Official portrait of Mike Amesbury crop 2.jpg

Mike Amesbury
Labour Seat gain, defeated incumbent Graham Evans
Wellingborough Conservative
Official portrait of Mr Peter Bone crop 2.jpg

Peter Bone
Conservative Seat held
Wells Conservative
Official portrait of James Heappey crop 2.jpg

James Heappey
Conservative Seat held
Welwyn Hatfield Conservative
Official portrait of Grant Shapps crop 2.jpg

Grant Shapps
Conservative Seat held
Wentworth and Dearne Labour
Official portrait of John Healey crop 2.jpg

John Healey
Labour Seat held
West Aberdeenshire and Kincardine Scottish National
Official portrait of Andrew Bowie crop 2.jpg

Andrew Bowie
Conservative Seat gain, defeated incumbent Stuart Donaldson
West Bromwich East Labour
Official portrait of Tom Watson crop 2.jpg

Tom Watson
Labour Seat held
West Bromwich West Labour Co-operative
Official portrait of Mr Adrian Bailey crop 2.jpg

Adrian Bailey
Labour Co-operative Seat held
West Dorset Conservative
Oliver Letwin, Minister of State, Cabinet Office.jpg

Oliver Letwin
Conservative Seat held
West Dunbartonshire Scottish National
Official portrait of Martin Docherty-Hughes crop 2.jpg

Martin Docherty
Scottish National Seat held
West Ham Labour Lyn Brown Labour Seat held
West Lancashire Labour
Rosie Cooper MP (right) (7486282656) (cropped).jpg

Rosie Cooper
Labour Seat held
West Suffolk Conservative
Official portrait of Matt Hancock crop 2.jpg

Matthew Hancock
Conservative Seat held
West Tyrone Sinn Féin
Barry McElduff.jpg

Barry McElduff
Sinn Féin Seat held, incumbent Pat Doherty stood down
West Worcestershire Conservative
Official portrait of Harriett Baldwin crop 2.jpg

Harriett Baldwin
Conservative Seat held
Westminster North Labour
Official portrait of Ms Karen Buck crop 2.jpg

Karen Buck
Labour Seat held
Westmorland and Lonsdale Liberal Democrats
Tim Farron 2016 (cropped).jpg

Tim Farron
Liberal Democrats Seat held
Weston-super-Mare Conservative
Official portrait of John Penrose crop 2.jpg

John Penrose
Conservative Seat held
Wigan Labour
Official portrait of Lisa Nandy crop 2.jpg

Lisa Nandy
Labour Seat held
Wimbledon Conservative
Official portrait of Stephen Hammond crop 2.jpg

Stephen Hammond
Conservative Seat held
Winchester Conservative
Official portrait of Steve Brine crop 2.jpg

Steve Brine
Conservative Seat held
Windsor Conservative
Official portrait of Adam Afriyie crop 2.jpg

Adam Afriyie
Conservative Seat held
Wirral South Labour
Alison McGovern 3, Any Questions, 2016.jpg

Alison McGovern
Labour Seat held
Wirral West Labour Margaret Greenwood Labour Seat held
Witham Conservative
Priti Patel 2016.jpg

Priti Patel
Conservative Seat held
Witney Conservative
Official portrait of Robert Courts crop 2.jpg

Robert Courts
Conservative Seat held
Woking Conservative
Official portrait of Mr Jonathan Lord crop 2.jpg

Jonathan Lord
Conservative Seat held
Wokingham Conservative
Official portrait of John Redwood crop 2.jpg

John Redwood
Conservative Seat held
Wolverhampton North East Labour
Emma Reynolds (cropped).jpg

Emma Reynolds
Labour Seat held
Wolverhampton South East Labour
Official portrait of Mr Pat McFadden crop 2.jpg

Pat McFadden
Labour Seat held
Wolverhampton South West Labour
Official portrait of Eleanor Smith crop 2.jpg

Eleanor Smith
Labour Seat held, incumbent Rob Marris stood down
Worcester Conservative
Official portrait of Mr Robin Walker crop 2.jpg

Robin Walker
Conservative Seat held
Workington Labour
Sue Hayman MP - official portrait 2017 (3-to-4 crop).jpg

Sue Hayman
Labour Seat held
Worsley and Eccles South Labour Barbara Keeley Labour Seat held
Worthing West Conservative
Official portrait of Sir Peter Bottomley crop 2.jpg

Peter Bottomley
Conservative Seat held
The Wrekin Conservative
Official portrait of Mark Pritchard crop 2.jpg

Mark Pritchard
Conservative Seat held
Wrexham Labour
Official portrait of Ian C. Lucas crop 2.jpg

Ian Lucas
Labour Seat held
Wycombe Conservative
Official portrait of Mr Steve Baker crop 2.jpg

Steve Baker
Conservative Seat held
Wyre and Preston North Conservative
Official portrait of Mr Ben Wallace crop 2.jpg

Ben Wallace
Conservative Seat held
Wyre Forest Conservative
Official portrait of Mark Garnier crop 2.jpg

Mark Garnier
Conservative Seat held
Wythenshawe and Sale East Labour
Official portrait of Mike Kane crop 2.jpg

Mike Kane
Labour Seat held
Yeovil Conservative
Official portrait of Mr Marcus Fysh crop 2.jpg

Marcus Fysh
Conservative Seat held
Ynys Môn (Anglesey) Labour
Official portrait of Albert Owen crop 2.jpg

Albert Owen
Labour Seat held
York Central Labour Co-operative
Rachael Maskell MP - official portrait 2017 (3-to-4 crop).jpg

Rachael Maskell
Labour Co-operative Seat held
York Outer Conservative
Official portrait of Julian Sturdy crop 2.jpg

Julian Sturdy
Conservative Seat held
Notes
  1. ^ a b c d The incumbents for these seats were originally members of political parties before either being suspended or resigning from their respective parties and subsequently sitting as independents for the remainder of the Parliament.

Deputy Speakers

The Speaker nominated Sir David Amess (Conservative, Southend West) and George Howarth (Labour, Knowsley) to serve as Temporary Deputy Speakers until the Deputy Speakers had been elected. The election of Deputy Speakers took place on 28 June 2017.

Although Deputy Speakers do not resign from their parties, they cease to vote (except to break ties) and they do not participate in party-political activity until the next election.

Name Party Constituency Office
Sir Lindsay Hoyle Labour Chorley Chairman of Ways and Means
Eleanor Laing Conservative Epping Forest First Deputy Chairman of Ways and Means
Dame Rosie Winterton Labour Doncaster Central Second Deputy Chairman of Ways and Means

As the only contesting member from the government side, Eleanor Laing's name did not appear on the ballot paper, and she was duly declared First Deputy Chairman of Ways and Means.

When Sir Lindsay Hoyle was elected Speaker on 4 November 2019 in succession to John Bercow, the post of Chairman of Ways and Means (one of the Deputy Speakers) became vacant and remained so when Parliament was dissolved on 6 November.

By-elections

By-elections are held for seats that become vacant.

By-election Date Incumbent Party Cause Winner Party
West Tyrone 3 May 2018 Barry McElduff Sinn Féin Resignation after a social media post he made caused controversy regarding perceived sectarianism on the Kingsmill massacre[11] Órfhlaith Begley Sinn Féin
Independent
Lewisham East 14 June 2018 Heidi Alexander Labour Resignation on appointment as Deputy Mayor of London[12] Janet Daby Labour
Newport West 4 April 2019 Paul Flynn Labour Death[13] Ruth Jones Labour
Peterborough 6 June 2019 Fiona Onasanya Labour Removed by recall petition after a conviction of perverting the course of justice.[14] Lisa Forbes Labour
Independent
Brecon and Radnorshire 1 August 2019 Chris Davies Conservative Removed by recall petition after conviction of false expenses claims.[15] Jane Dodds Liberal Democrats

John Mann vacated the seat for Bassetlaw on 28 October 2019, and the Speaker John Bercow vacated his Buckingham seat on 4 November 2019. The seats remained vacant until dissolution and the election of new MPs in the general election on 12 December 2019.

Defections and suspensions

The label under which MPs sit in the House of Commons can change if they leave or are suspended from or expelled by their party. When suspended, they effectively[16] become independents. This Parliament has had an unusually large number of these changes, resulting in the number of MPs sitting as independents rising to its highest level (33) since the Ballot Act 1872 (which introduced secret ballots for elections in the United Kingdom).[citation needed]

The Conservative and Labour parties lost numerous MPs through suspensions and defections to other parties. In February 2019, 8 Labour and 3 Conservative MPs formed a new grouping (later a party in its own right), Change UK. That grouping experienced a split in June, with some of its members resigning to form The Independents. The Liberal Democrats have made a gain of 8 seats since the opening of Parliament, including some former Change UK members. The government lost its majority on 3 September 2019, when the Conservative MP Phillip Lee defected to the Liberal Democrats. Later the same day, the Conservatives expelled 21 of their MPs for voting against the government, 10 of whom were later readmitted to the party on 29 October.

Name Date From To Constituency Reason
Anne Marie Morris 10 July 2017 Conservative Independent Newton Abbot Suspended from the Conservatives, pending investigation over using the remark "nigger in the woodpile".[17]
12 December 2017 Independent Conservative Reinstated.[16]
Jared O'Mara 25 October 2017 Labour Independent Sheffield Hallam Suspended from Labour, pending investigation over alleged sexist and homophobic remarks.[18]
3 July 2018 Independent Labour Reinstated.[19]
12 July 2018 Labour Independent Resigned from Labour.[20]
Kelvin Hopkins 2 November 2017 Labour Independent Luton North Suspended from Labour, pending investigation into sexual allegations.[21]
Charlie Elphicke 3 November 2017 Conservative Independent Dover Suspended from the Conservatives, pending police investigation of "serious allegations".[22]
12 December 2018 Independent Conservative Reinstated.[23]
22 July 2019 Conservative Independent Suspended once again after being charged with sexual assault.[24]
Ivan Lewis 23 November 2017 Labour Independent Bury South Suspended from Labour, pending investigation of sexual harassment.[10] Resigned from Labour on 20 December 2018.[25]
Barry McElduff 8 January 2018 Sinn Féin Independent West Tyrone Suspended from Sinn Féin over a social media video referencing the Kingsmill massacre. Resigned from parliament.[26]
John Woodcock 30 April 2018 Labour Co-op Independent Barrow and Furness Suspended from Labour over allegations of inappropriate messages to former staff.