This is a complete list of members of Parliament elected at the 1931 general election , held on 27 October.
Composition
These representative diagrams show the composition of the parties in the 1931 general election. First, immediately after the election.
Second, at the end of 1933, after the Liberal Party withdrew from the National Government.
A
Constituency
MP
Party
Aberavon
William Cove
Labour
Aberdare
George Hall
Labour
Aberdeen North
John George Burnett
Conservative
Aberdeen South
Sir Frederick Thomson, Bt
Conservative
Aberdeenshire Central
Robert Smith
Conservative
Aberdeenshire East
Robert Boothby
Conservative
Aberdeenshire West and Kincardine
Malcolm Barclay-Harvey
Conservative
Abertillery
George Daggar
Labour
Abingdon
Ralph Glyn
Conservative
Accrington
Henry Procter
Conservative
Acton
Hubert Duggan
Conservative
Aldershot
Roundell Palmer
Conservative
Altrincham
Cyril Atkinson
Conservative
Anglesey
Megan Lloyd George
Independent Liberal
Antrim (Two members)
Hon. Sir Hugh O'Neill
Ulster Unionist
Sir Joseph McConnell, Bt
Ulster Unionist
Argyllshire
Frederick Macquisten
Conservative
Armagh
Sir William Allen
Ulster Unionist
Ashford
Hon. Michael Knatchbull
Conservative
Ashton-under-Lyne
John Broadbent
Conservative
Aylesbury
Michael Beaumont
Conservative
Ayr Burghs
Thomas Moore
Conservative
Ayrshire North and Bute
Sir Aylmer Hunter-Weston
Conservative
Ayrshire South
James MacAndrew
Conservative
B
Balham and Tooting
Sir Alfred Butt, Bt
Conservative
Banbury
Albert Edmondson
Conservative
Banffshire
Sir Murdoch McKenzie Wood
Liberal
Barkston Ash
Leonard Ropner
Conservative
Barnard Castle
Cuthbert Headlam
Conservative
Barnsley
Richard John Soper
Liberal National
Barnstaple
Sir Basil Peto, Bt
Conservative
Barrow-in-Furness
Sir Jonah Walker-Smith
Conservative
Basingstoke
Viscount Lymington
Conservative
Bassetlaw
Malcolm MacDonald
National Labour
Bath
Loel Guinness
Conservative
Batley and Morley
Wilfrid Wills
Conservative
Battersea North
Arthur Marsden
Conservative
Battersea South
Harry Selley
Conservative
Bedford
Richard Wells
Conservative
Bedfordshire Mid
Alan Lennox-Boyd
Conservative
Bedwellty
Charles Edwards
Labour
Belfast, East
Herbert Dixon
Ulster Unionist
Belfast, North
Thomas Somerset
Ulster Unionist
Belfast, South
William Stewart
Ulster Unionist
Belfast, West
Alexander Browne
Ulster Unionist
Belper
Herbert Wragg
Conservative
Bermondsey West
Alfred Salter
Labour
Berwick-on-Tweed
Alfred Todd
Conservative
Berwick and Haddington
John McEwen
Conservative
Bethnal Green North-East
Harry Nathan
Liberal
Bethnal Green South-West
Percy Harris
Liberal
Bewdley
Rt Hon. Stanley Baldwin
Conservative
Birkenhead East
Graham White
Liberal
Birkenhead West
John Sandeman Allen
Conservative
Birmingham Aston
Arthur Hope
Conservative
Birmingham Deritend
Smedley Crooke
Conservative
Birmingham Duddeston
Oliver Simmonds
Conservative
Birmingham Edgbaston
Rt Hon. Neville Chamberlain
Conservative
Birmingham Erdington
John Eales
Conservative
Birmingham Handsworth
Oliver Locker-Lampson
Conservative
Birmingham King's Norton
Lionel Beaumont-Thomas
Conservative
Birmingham Ladywood
Geoffrey Lloyd
Conservative
Birmingham Moseley
Patrick Hannon
Conservative
Birmingham Sparkbrook
Rt Hon. Leo Amery
Conservative
Birmingham West
Rt Hon. Sir Austen Chamberlain
Conservative
Birmingham Yardley
Edward Salt
Conservative
Bishop Auckland
Aaron Curry
Liberal National
Blackburn (Two members)
Sir W. D. Smiles
Conservative
George Elliston
Conservative
Blackpool
Clifford Erskine-Bolst
Conservative
Blaydon
Thomas Martin
Conservative
Bodmin
Isaac Foot
Liberal
Bolton (Two members)
Cyril Entwistle
Conservative
Sir John Haslam
Conservative
Bootle
Chichester Crookshank
Conservative
Bosworth
William Edge
Liberal National
Bothwell
Helen Shaw
Conservative
Bournemouth
Sir Henry Page Croft
Conservative
Bow and Bromley
Rt Hon. George Lansbury
Labour
Bradford Central
George Eady
Conservative
Bradford East
Joseph Hepworth
Conservative
Bradford North
Sir Eugene Ramsden
Conservative
Bradford South
Herbert Holdsworth
Liberal
Brecon and Radnor
Walter Hall
Conservative
Brentford and Chiswick
Harold Mitchell
Conservative
Bridgwater
Reginald Croom-Johnson
Conservative
Brigg
Michael Hunter
Conservative
Brighton (Two members)
Sir Cooper Rawson
Conservative
Rt Hon. Sir George Tryon
Conservative
Bristol Central
Lord Apsley
Conservative
Bristol East
Sir Stafford Cripps
Labour
Bristol North
Robert Bernays
Liberal
Bristol South
Noel Ker-Lindsay
Conservative
Bristol West
Cyril Thomas Culverwell
Conservative
Brixton
Nigel Colman
Conservative
Bromley
Sir Edward Campbell
Conservative
Broxtowe
Seymour Cocks
Labour
Buckingham
Sir George Bowyer
Conservative
Buckrose
Albert Braithwaite
Conservative
Burnley
Gordon Campbell
National
Burslem
William Allen
National
Burton
Rt Hon. John Gretton
Conservative
Bury
Charles Ainsworth
Conservative
Bury St. Edmunds
Frank Heilgers
Conservative
C
Caerphilly
Morgan Jones
Labour
Caithness and Sutherland
Rt Hon. Sir Archibald Sinclair, Bt
Liberal
Camberwell North
Arthur Bateman
Conservative
Camberwell North West
James Cassels
Conservative
Camborne
Peter Agnew
Conservative
Cambridge
Sir George Newton
Conservative
Cambridge University (Two members)
Sir John Withers
Conservative
Godfrey Wilson
Conservative
Cambridgeshire
Richard Briscoe
Conservative
Cannock
Sarah Ward
Conservative
Canterbury
Sir William Wayland
Conservative
Cardiff Central
Sir Ernest Bennett
National Labour
Cardiff East
Owen Temple-Morris
Conservative
Cardiff South
Arthur Evans
Conservative
Cardiganshire
Rhys Hopkin Morris
Liberal
Carlisle
Louis Spears
Conservative
Carmarthen
Richard Thomas Evans
Liberal
Carnarvon Boroughs
Rt Hon. David Lloyd George
Independent Liberal
Carnarvonshire
Goronwy Owen
Independent Liberal
Chatham
Park Goff
Conservative
Chelmsford
Sir Vivian Henderson
Conservative
Chelsea
Rt Hon. Sir Samuel Hoare, Bt
Conservative
Cheltenham
Sir Walter Preston
Conservative
Chertsey
Sir Archibald Boyd-Carpenter
Conservative
City of Chester
Sir Charles Cayzer, Bt
Conservative
Chesterfield
Roger Conant
Conservative
Chester-le-Street
Jack Lawson
Labour
Chichester
John Courtauld
Conservative
Chippenham
Victor Cazalet
Conservative
Chislehurst
Waldron Smithers
Conservative
Chorley
Rt Hon. Douglas Hacking
Conservative
Cirencester and Tewkesbury
William Morrison
Conservative
City of London (Two members)
Sir Vansittart Bowater, Bt
Conservative
Edward Grenfell
Conservative
Clapham
Sir John Leigh, Bt
Conservative
Clay Cross
Charles Duncan
Labour
Cleveland
Robert Bower
Conservative
Clitheroe
Sir William Brass
Conservative
Coatbridge
William Templeton
Conservative
Colchester
Oswald Lewis
Conservative
Colne Valley
Lance Mallalieu
Liberal
Combined English Universities (Two members)
Eleanor Rathbone
Independent
Sir Reginald Craddock
Conservative
Combined Scottish Universities (Three members)
Dugald Cowan
Liberal
John Buchan
Conservative
Noel Skelton
Conservative
Consett
John Dickie
Liberal National
Cornwall North
Rt Hon. Sir Donald Maclean
Liberal
Coventry
William Strickland
Conservative
Crewe
Sir Donald Somervell
Conservative
Croydon North
Glyn Mason
Conservative
Croydon South
William Mitchell-Thomson
Conservative
Cumberland North
Fergus Graham
Conservative
D
Darlington
Charles Peat
Conservative
Dartford
Frank Clarke
Conservative
Darwen
Rt Hon. Sir Herbert Samuel
Liberal
Daventry
Rt Hon. Edward FitzRoy
Speaker (Conservative)
Denbigh
Henry Morris-Jones
Liberal National
Deptford
Denis Hanley
Conservative
Derby (Two members)
Rt Hon. J. H. Thomas
National Labour
William Allan Reid
Conservative
Derbyshire North East
Jardine Whyte
Conservative
Derbyshire South
Paul Emrys-Evans
Conservative
Derbyshire West
The Marquess of Hartington
Conservative
Devizes
Sir Percy Hurd
Conservative
Dewsbury
Walter Rea
Liberal
Doncaster
Hugh Molson
Conservative
Don Valley
Tom Williams
Labour
Dorset East
Gordon Hall Caine
Conservative
Dorset North
Cecil Hanbury
Conservative
Dorset, South
Viscount Cranborne
Conservative
Dorset West
Philip Colfox
Conservative
Dover
Hon. John Astor
Conservative
Down (Two members)
David Reid
Ulster Unionist
Viscount Castlereagh
Ulster Unionist
Dudley
Dudley Joel
Conservative
Dulwich
Sir Frederick Hall, Bt
Conservative
Dumbarton Burghs
David Kirkwood
Independent Labour
Dumfriesshire
Joseph Hunter
Liberal
Dunbartonshire
John Thom
Conservative
Dundee (Two members)
Dingle Foot
Liberal
Florence Horsbrugh
Conservative
Dunfermline Burghs
John Wallace
Liberal National
Durham
William McKeag
Liberal
E
Ealing
Sir Frank Sanderson, Bt
Conservative
Eastbourne
Edward Marjoribanks
Conservative
East Grinstead
Sir Henry Cautley, Bt
Conservative
East Ham North
John Mayhew
Conservative
East Ham South
Malcolm Campbell-Johnston
Conservative
Ebbw Vale
Aneurin Bevan
Labour
Eccles
John Potter
Conservative
Eddisbury
R. J. Russell
Liberal National
Edinburgh Central
James Guy
Conservative
Edinburgh East
David Marshall Mason
Liberal
Edinburgh North
Sir Patrick Ford, Bt
Conservative
Edinburgh South
Sir Samuel Chapman
Conservative
Edinburgh West
Wilfid Normand
Conservative
Edmonton
John Rutherford
Conservative
Elland
Thomas Levy
Conservative
Enfield
Reginald Applin
Conservative
Epping
Rt Hon. Winston Churchill
Conservative
Epsom
Archibald Southby
Conservative
Essex South East
Victor Raikes
Conservative
Evesham
Rt Hon. Sir Bolton Eyres-Monsell
Conservative
Exeter
Arthur Reed
Conservative
Eye
Edgar Granville
Liberal National
F
Fareham
Sir Thomas Inskip
Conservative
Farnham
Sir Arthur Samuel
Conservative
Farnworth
James Stones
Conservative
Faversham
Adam Maitland
Conservative
Fermanagh and Tyrone (Two members)
Joseph Devlin
Irish Nationalist
Cahir Healy
Irish Nationalist
Fife East
Sir James Duncan Millar
Liberal National
Fife West
Charles Milne
Conservative
Finchley
Hon. Edward Cadogan
Conservative
Finsbury
Sir George Gillett
National Labour
Flintshire
Frederick Llewellyn-Jones
Liberal National
Forest of Dean
John Worthington
National Labour
Forfarshire
William T. Shaw
Conservative
Frome
Henry Thynne
Conservative
Fulham East
Sir Kenyon Vaughan-Morgan
Conservative
Fulham West
Sir Cyril Cobb
Conservative
Fylde
Edward Stanley
Conservative
G
Gainsborough
Harry Crookshank
Conservative
Galloway
John Mackie
Conservative
Gateshead
Thomas Magnay
Liberal National
Gillingham
Sir Robert Gower
Conservative
Glasgow Bridgeton
James Maxton
Independent Labour Party
Glasgow Camlachie
James Stevenson
Conservative
Glasgow Cathcart
John Train
Conservative
Glasgow Central
Sir William Alexander
Conservative
Glasgow Gorbals
George Buchanan
Independent Labour
Glasgow Govan
Neil Maclean
Labour
Glasgow Hillhead
Rt Hon. Sir Robert Horne
Conservative
Glasgow Kelvingrove
Walter Elliott
Conservative
Glasgow Maryhill
Douglas Jamieson
Conservative
Glasgow Partick
Charles MacAndrew
Conservative
Glasgow Pollok
Rt Hon. Sir John Gilmour, Bt
Conservative
Glasgow St. Rollox
William Leonard
Labour Co-op
Glasgow Shettleston
John McGovern
Independent Labour Party
Glasgow Springburn
Charles Emmott
Conservative
Glasgow Tradeston
William McLean
Conservative
Gloucester
Leslie Boyce
Conservative
Gower
David Grenfell
Labour
Grantham
Sir Victor Warrender, Bt
Conservative
Gravesend
Irving Albery
Conservative
Great Yarmouth
Arthur Harbord
Liberal National
Greenock
Sir Godfrey Collins
Liberal National
Greenwich
Sir George Hume
Conservative
Grimsby
Walter Womersley
Conservative
Guildford
Hon. Charles Rhys
Conservative
H
Hackney Central
John Lockwood
Conservative
Hackney North
Austin Hudson
Conservative
Hackney South
Marjorie Graves
Conservative
Halifax
Gilbert Gledhill
Conservative
Hamilton
Duncan Graham
Labour
Hammersmith North
Mary Pickford
Conservative
Hammersmith South
Douglas Cooke
Conservative
Hampstead
George Balfour
Conservative
Hanley
Harold Hales
Conservative
Harborough
Arthur Stuart
Conservative
Harrow
Sir Isidore Salmon
Conservative
The Hartlepools
W. G. Howard Gritten
Conservative
Harwich
Percy Pybus
Liberal National
Hastings
Rt Hon. Eustace Percy
Conservative
Hemel Hempstead
Rt Hon. J. C. C. Davidson
Conservative
Hemsworth
Gabriel Price
Labour
Hendon
Rt Hon. Sir Philip Cunliffe-Lister
Conservative
Henley
Robert Henderson
Conservative
Hereford
James Thomas
Conservative
Hertford
Murray Sueter
Conservative
Hexham
Douglas Clifton Brown
Conservative
Heywood and Radcliffe
Joseph Cooksey Jackson
Conservative
High Peak
Sir Alfred Law
Conservative
Hitchin
Viscount Knebworth
Conservative
Holborn
Stuart Bevan
Conservative
Holderness
Samuel Savery
Conservative
Holland-with-Boston
James Blindell
Liberal National
Honiton
Cedric Drewe
Conservative
Horncastle
Henry Haslam
Conservative
Hornsey
Euan Wallace
Conservative
Horsham and Worthing
The Earl Winterton PC
Conservative
Houghton-le-Spring
Robert Chapman
Conservative
Howdenshire
William Carver
Conservative
Huddersfield
William Mabane
Liberal National
Huntingdonshire
Sidney Peters
Liberal National
Hythe
Rt Hon. Sir Philip Sassoon, Bt
Conservative
I
Ilford
Sir George Hamilton
Conservative
Ilkeston
Abraham Flint
National Labour
Ince
Gordon Macdonald
Labour
Inverness
Sir Murdo Macdonald
Liberal National
Ipswich
Sir John Ganzoni, Bt
Conservative
Isle of Ely
James de Rothschild
Liberal
Isle of Thanet
Harold Balfour
Conservative
Isle of Wight
Peter Macdonald
Conservative
Islington East
Thelma Cazalet
Conservative
Islington North
Albert Goodman
Conservative
Islington South
Tom Howard
Conservative
Islington West
Patrick Donner
Conservative
J
Jarrow
William Pearson
Conservative
K
Keighley
George Harvie-Watt
Conservative
Kennington
George Harvey
Conservative
Kensington North
James Duncan
Conservative
Kensington South
Sir William Davison
Conservative
Kettering
John Eastwood
Conservative
Kidderminster
Sir John Wardlaw-Milne
Conservative
Kilmarnock
Rt Hon. Craigie Aitchison
National Labour
King's Lynn
The Lord Fermoy
Conservative
Kingston upon Hull Central
Basil Barton
Conservative
Kingston upon Hull East
John Nation
Conservative
Kingston upon Hull North West
Sir Lambert Ward, Bt
Conservative
Kingston upon Hull South West
Richard Law
Conservative
Kingston-upon-Thames
Sir Frederick Penny
Conservative
Kingswinford
Alan Todd
Conservative
Kinross & West Perthshire
The Duchess of Atholl
Conservative
Kirkcaldy District of Burghs
Albert Russell
Conservative
Knutsford
Ernest Makins
Conservative
L
Lambeth North
Frank Briant
Liberal
Lanark
Alec Douglas-Home
Conservative
Lanarkshire North
William Anstruther-Gray
Conservative
Lancaster
Herwald Ramsbotham
Conservative
Leeds Central
Richard Denman
National Labour
Leeds North
Osbert Peake
Conservative
Leeds North East
Sir John Birchall
Conservative
Leeds South
Noel Whiteside
Conservative
Leeds South East
James Milner
Labour
Leeds West
Vyvyan Adams
Conservative
Leek
Arthur Ratcliffe
Conservative
Leicester East
Abraham Lyons
Conservative
Leicester South
Charles Waterhouse
Conservative
Leicester West
Ernest Pickering
Liberal
Leigh
Joe Tinker
Labour
Leith
Ernest Brown
Liberal National
Leominster
Ernest Shepperson
Conservative
Lewes
John Loder
Conservative
Lewisham East
Sir Assheton Pownall
Conservative
Lewisham West
Sir Philip Dawson
Conservative
Leyton East
Sir Frederick Mills, Bt
Conservative
Leyton West
Sir Wilfrid Sugden
Conservative
Lichfield
James Lovat-Fraser
National Labour
Lincoln
Walter Liddall
Conservative
Linlithgowshire
Sir Adrian Baillie, Bt
Conservative
Liverpool East Toxteth
Patrick Buchan-Hepburn
Conservative
Liverpool Edge Hill
Sir Hugo Rutherford, Bt
Conservative
Liverpool Everton
Frank Hornby
Conservative
Liverpool Exchange
Sir James Reynolds, Bt
Conservative
Liverpool Fairfield
Edmund Brocklebank
Conservative
Liverpool Kirkdale
Robert Rankin
Conservative
Liverpool Scotland
David Logan
Labour
Liverpool Walton
Reginald Purbrick
Conservative
Liverpool Wavertree
Ronald Nall-Cain
Conservative
Liverpool West Derby
Sir John Sandeman Allen
Conservative
Liverpool West Toxteth
Clyde Wilson
Conservative
Llandaff and Barry
Patrick Munro
Conservative
Llanelli
John Henry Williams
Labour
London University
Sir Ernest Graham-Little
National Independent
Londonderry
Ronald Ross
Ulster Unionist
Lonsdale
Lord Balniel
Conservative
Loughborough
Lawrence Kimball
Conservative
Louth
Arthur Heneage
Conservative
Lowestoft
Sir Gervais Rentoul
Conservative
Ludlow
George Windsor-Clive
Conservative
Luton
Leslie Burgin
Liberal National
M
Macclesfield
John Remer
Conservative
Maidstone
Alfred Bossom
Conservative
Maldon
Edward Ruggles-Brise
Conservative
Manchester Ardwick
Albert Fuller
Conservative
Manchester Blackley
John Lees-Jones
Conservative
Manchester Clayton
William Flanagan
Conservative
Manchester Exchange
Edward Fielden
Conservative
Manchester Gorton
Eric Bailey
Conservative
Manchester Hulme
Joseph Nall
Conservative
Manchester Moss Side
Sir Gerald Hurst
Conservative
Manchester Platting
Alan Chorlton
Conservative
Manchester Rusholme
Sir Frank Merriman
Conservative
Manchester Withington
Edward Fleming
Conservative
Mansfield
Charles Brown
Labour
Melton
Lindsay Everard
Conservative
Merioneth
Henry Haydn Jones
Liberal
Merthyr
R. C. Wallhead
Independent Labour Party
Middlesbrough East
Ernest Young
Liberal
Middlesbrough West
F. Kingsley Griffith
Liberal
Middleton and Prestwich
Sir Nairne Stewart Sandeman, Bt
Conservative
Midlothian North
John Colville
Conservative
Midlothian South and Peebles
Archibald Maule Ramsay
Conservative
Mitcham
Sir Richard Meller
Conservative
Monmouth
Sir Leolin Forestier-Walker, Bt
Conservative
Montgomery
Clement Davies
Liberal National
Montrose Burghs
Sir Robert Hutchison
Liberal National
Moray & Nairn
Hon. James Stuart
Conservative
Morpeth
Godfrey Nicholson
Conservative
Mossley
Austin Hopkinson
National Independent
Motherwell
Thomas Ormiston
Conservative
N
Neath
Sir William Jenkins
Labour
Nelson and Colne
Linton Thorp
Conservative
Newark
The Marquess of Titchfield
Conservative
Newbury
Howard Clifton Brown
Conservative
Newcastle-under-Lyme
Rt Hon. Josiah Wedgwood
Independent Labour
Newcastle-upon-Tyne Central
Alfred Denville
Conservative
Newcastle-upon-Tyne East
Sir Robert Aske, Bt
Liberal National
Newcastle-upon-Tyne North
Sir Nicholas Grattan-Doyle
Conservative
Newcastle-upon-Tyne West
Joseph Leech
Conservative
New Forest and Christchurch
Rt Hon. Wilfrid Ashley
Conservative
Newport
Reginald Clarry
Conservative
Newton
Reginald Essenhigh
Conservative
Norfolk East
Viscount Elmley
Liberal National
Norfolk North
Thomas Cook
Conservative
Norfolk South
James Christie
Conservative
Norfolk South West
Sir Alan McLean
Conservative
Normanton
Frederick Hall
Labour
Northampton
Sir Mervyn Manningham-Buller, Bt
Conservative
Northwich
Lord Colum Crichton-Stuart
Conservative
Norwich (Two members)
Geoffrey Shakespeare
Liberal National
George Hartland
Conservative
Norwood
Sir Walter Greaves-Lord
Conservative
Nottingham Central
Terence O'Connor
Conservative
Nottingham East
Louis Gluckstein
Conservative
Nottingham South
Holford Knight
National Labour
Nottingham West
Cecil Caporn
Conservative
Nuneaton
Edward North
Conservative
O
Ogmore
Edward Williams
Labour
Oldham (Two members)
Anthony Crossley
Conservative
Hamilton Kerr
Conservative
Orkney and Shetland
Sir Robert Hamilton
Liberal
Ormskirk
Sir Samuel Rosbotham
National Labour
Oswestry
Bertie Leighton
Conservative
Oxford
Robert Bourne
Conservative
Oxford University (Two members)
Rt Hon. Lord Hugh Cecil
Conservative
Sir Charles Oman
Conservative
P
Paddington North
Brendan Bracken
Conservative
Paddington South
Ernest Taylor
Conservative
Paisley
Hon. Joseph Maclay
Liberal
Peckham
Viscount Borodale
Conservative
Pembrokeshire
Gwilym Lloyd George
Independent Liberal
Penistone
Clifford Glossop
Conservative
Penrith and Cockermouth
Arthur Dixey
Conservative
Penryn and Falmouth
Maurice Petherick
Conservative
Perth
Lord Scone
Conservative
Peterborough
Lord Burghley
Conservative
Petersfield
Rt Hon. William Graham Nicholson
Conservative
Plymouth Devonport
Leslie Hore-Belisha
Liberal National
Plymouth Drake
Rt Hon. Freddie Guest
Conservative
Plymouth Sutton
Nancy Astor
Conservative
Pontefract
Thomas Sotheron-Estcourt
Conservative
Pontypool
Thomas Griffiths
Labour
Pontypridd
David Lewis Davies
Labour
Poplar South
David Morgan Adams
Labour
Portsmouth Central
Hon. Ralph Beaumont
Conservative
Portsmouth North
Sir Bertram Falle, Bt
Conservative
Portsmouth South
Sir Herbert Cayzer, Bt
Conservative
Preston (Two members)
William Kirkpatrick
Conservative
Adrian Moreing
Conservative
Pudsey and Otley
Granville Gibson
Conservative
Putney
Samuel Samuel
Conservative
Q
Queen's University of Belfast
Thomas Sinclair
Ulster Unionist
R
Reading
Alfred Howitt
Conservative
Reigate
Gordon Touche
Conservative
Renfrewshire, East
Douglas Douglas-Hamilton
Conservative
Renfrewshire, West
Henry Scrymgeour-Wedderburn
Conservative
Rhondda East
David Watts-Morgan
Labour
Rhondda West
William John
Labour
Richmond (Yorks)
Thomas Dugdale
Conservative
Richmond upon Thames
Sir Newton Moore
Conservative
Ripon
Rt Hon. John Hills
Conservative
Rochdale
Thomas Jesson
Conservative
Romford
William Hutchison
Conservative
Ross and Cromarty
Rt Hon. Ian Macpherson
Liberal National
Rossendale
Ronald Cross
Conservative
Rotherham
George Herbert
Conservative
Rotherhithe
Norah Runge
Conservative
Rother Valley
Thomas Walter Grundy
Labour
Rothwell
William Lunn
Labour
Roxburgh and Selkirk
The Earl of Dalkeith
Conservative
Royton
Harold Sutcliffe
Conservative
Rugby
David Margesson
Conservative
Rushcliffe
Sir Henry Betterton, Bt
Conservative
Rutherglen
Herbert Moss
Conservative
Rutland and Stamford
Neville Smith-Carington
Conservative
Rye
Sir George Courthope, Bt
Conservative
S
Saffron Walden
Rab Butler
Conservative
St Albans
Sir Francis Fremantle
Conservative
St Helens
Richard Austin Spencer
Conservative
St Ives
Rt Hon. Walter Runciman
Liberal National
St Marylebone
Sir Rennell Rodd
Conservative
St Pancras North
Ian Fraser
Conservative
St Pancras South East
Sir Alfred Beit, Bt
Conservative
St Pancras South West
George Mitcheson
Conservative
Salford North
John Morris
Conservative
Salford South
Hon. John Stourton
Conservative
Salford West
Fred Astbury
Conservative
Salisbury
James Despencer-Robertson
Conservative
Scarborough and Whitby
Sir Paul Latham, Bt
Conservative
Seaham
Rt Hon. Ramsay MacDonald
National Labour
Sedgefield
Roland Jennings
Conservative
Sevenoaks
Rt Hon. Sir Hilton Young
Conservative
Sheffield, Attercliffe
Cecil Pike
Conservative
Sheffield, Brightside
Hamer Russell
Conservative
Sheffield, Central
William Boulton
Conservative
Sheffield, Ecclesall
Sir Samuel Roberts, Bt
Conservative
Sheffield, Hallam
Louis Smith
Conservative
Sheffield, Hillsborough
Gurney Braithwaite
Conservative
Sheffield, Park
Sir Arthur Benn
Conservative
Shipley
James Lockwood
Conservative
Shoreditch
Charles Summersby
Liberal National
Shrewsbury
Arthur Duckworth
Conservative
Skipton
Ernest Bird
Conservative
Smethwick
Roy Wise
Conservative
Southampton (Two members)
William Craven-Ellis
Conservative
Sir Charles Barrie
Liberal National
Southend-on-Sea
The Countess of Iveagh
Conservative
South Molton
Rt Hon. George Lambert
Liberal National
Southport
Robert Hudson
Conservative
South Shields
Harcourt Johnstone
Liberal
Southwark Central
Ian Horobin
National
Southwark North
Edward Strauss
Liberal National
Southwark South East
George Powell
Conservative
Sowerby
Malcolm McCorquodale
Conservative
Spelthorne
Sir Reginald Blaker, Bt
Conservative
Spennymoor
Joseph Batey
Labour
Spen Valley
Rt Hon. Sir John Simon
Liberal National
Stafford
Rt Hon. William Ormsby-Gore
Conservative
Stalybridge and Hyde
Sydney Hope
Conservative
Stepney Limehouse
Clement Attlee
Labour
Stepney Mile End
William O'Donovan
Conservative
Stirling and Falkirk
James Reid
Conservative
Stirlingshire East and Clackmannan
James Wellwood Johnston
Conservative
Stirlingshire West
J. Campbell Ker
Conservative
Stockport (Two members)
Samuel Hammersley
Conservative
Alan Dower
Conservative
Stockton on Tees
Harold Macmillan
Conservative
Stoke Newington
Sir George Jones
Conservative
Stoke-on-Trent
Ida Copeland
Conservative
Stone
Sir Joseph Lamb
Conservative
Stourbridge
Robert Morgan
Conservative
Streatham
Sir William Lane-Mitchell
Conservative
Stretford
Gustav Renwick
Conservative
Stroud
Walter Perkins
Conservative
Sudbury
Rt Hon. Henry Burton
Conservative
Sunderland (Two members)
Luke Thompson
Conservative
Samuel Storey
Conservative
Surrey East
James Galbraith
Conservative
Swansea East
David Williams
Labour
Swansea West
Lewis Jones
Liberal National
Swindon
Sir Reginald Banks
Conservative
T
Tamworth
Rt Hon. Sir Arthur Steel-Maitland, Bt
Conservative
Taunton
Andrew Gault
Conservative
Tavistock
Colin Patrick
Conservative
Thirsk and Malton
Robin Turton
Conservative
Thornbury
Derrick Gunston
Conservative
Tiverton
Gilbert Acland-Troyte
Conservative
Tonbridge
Herbert Spender-Clay
Conservative
Torquay
Charles Williams
Conservative
Totnes
Samuel Harvey
Conservative
Tottenham North
Edward Doran
Conservative
Tottenham South
Noel Palmer
National Labour
Twickenham
Sir John Ferguson
Conservative
Tynemouth
Alexander Russell
Conservative
U
University of Wales
Ernest Evans
Liberal
Uxbridge
John Llewellin
Conservative
W
Wakefield
George Hillman
Conservative
Wallasey
John Moore-Brabazon
Conservative
Wallsend
Irene Ward
Conservative
Walsall
Joseph Leckie
National
Walthamstow East
Sir Brograve Beauchamp, Bt
Conservative
Walthamstow West
Valentine McEntee
Labour
Wandsworth Central
Henry Jackson
Conservative
Wansbeck
Bernard Cruddas
Conservative
Warrington
Noel Goldie
Conservative
Warwick and Leamington
Anthony Eden
Conservative
Waterloo
Malcolm Bullock
Conservative
Watford
Sir Dennis Herbert
Conservative
Wednesbury
Viscount Ednam
Conservative
Wellingborough
Archibald James
Conservative
Wells
Anthony Muirhead
Conservative
Wentworth
George Harry Hirst
Labour
West Bromwich
Alexander Ramsay
Conservative
Westbury
Robert Grimston
Conservative
Western Isles
Thomas Ramsay
Liberal National
West Ham Plaistow
Will Thorne
Labour
West Ham Silvertown
Jack Jones
Labour
West Ham Stratford
Thomas Groves
Labour
West Ham Upton
Alfred Chotzner
Conservative
Westhoughton
Rhys Davies
Labour
Westminster Abbey
Otho Nicholson
Conservative
Westminster St George's
Duff Cooper
Conservative
Westmorland
Hon. Oliver Stanley
Conservative
Weston-super-Mare
Lord Erskine
Conservative
Whitechapel & St Georges
Barnett Janner
Liberal
Whitehaven
William Nunn
Conservative
Widnes
Roland Robinson
Conservative
Wigan
John Parkinson
Labour
Willesden East
Daniel Somerville
Conservative
Willesden West
Mavis Tate
Conservative
Wimbledon
Sir John Power, Bt
Conservative
Winchester
Robert Ellis
Conservative
Windsor
Annesley Somerville
Conservative
Wirral
Sir Christopher Clayton
Conservative
Wolverhampton Bilston
Geoffrey Peto
Conservative
Wolverhampton East
Geoffrey Mander
Liberal
Wolverhampton West
Robert Bird
Conservative
Woodbridge
Walter Ross-Taylor
Conservative
Wood Green
Rt Hon. Godfrey Locker-Lampson
Conservative
Woolwich East
George Hicks
Labour
Woolwich West
Rt Hon. Sir Kingsley Wood
Conservative
Worcester
Crawford Greene
Conservative
Workington
Tom Cape
Labour
The Wrekin
James Baldwin-Webb
Conservative
Wrexham
Aled Roberts
Liberal
Wycombe
Sir Alfred Knox
Conservative
Y
Yeovil
George Davies
Conservative
York
Roger Lumley
Conservative
By-elections
See the list of United Kingdom by-elections .
See also
References
This page was last edited on 30 September 2023, at 18:21