To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
Languages
Recent
Show all languages
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

Guatemala at the 2015 Pan American Games

From Wikipedia, the free encyclopedia

Guatemala at the
2015 Pan American Games
Flag of Guatemala.svg
IOC codeGUA
NOCComité Olímpico Guatemalteco
Websitewww.cog.org.gt
in Toronto, Canada
10–26 July 2015
Competitors149 in 28 sports
Flag bearer (opening)Mirna Ortiz
Flag bearer (closing)Erick Barrondo
Medals
Ranked 10th
Gold
6
Silver
1
Bronze
3
Total
10
Pan American Games appearances (overview)

Guatemala competed in the 2015 Pan American Games in Toronto, Ontario, Canada from July 10 to 26, 2015.[1]

Race walker Mirna Ortiz was the flagbearer of the country at the opening ceremony.[2]

Competitors

The following table lists Guatemala's delegation per sport and gender.

Sport Men Women Total
Archery 2 1 3
Athletics 6 1 7
Badminton 4 4 8
Beach volleyball 2 2 4
Bowling 2 2 4
Boxing 5 0 5
Canoeing 1 0 1
Cycling 3 6 9
Equestrian 5 7 12
Fencing 1 0 1
Golf 2 2 4
Gymnastics 1 1 2
Judo 0 3 3
Modern pentathlon 2 3 5
Racquetball 2 2 4
Roller sports 1 1 2
Rowing 7 1 8
Sailing 3 2 5
Shooting 14 7 21
Squash 3 3 6
Swimming 3 5 8
Synchronized swimming N/A 2 2
Table tennis 3 3 6
Taekwondo 3 2 5
Tennis 2 1 3
Triathlon 1 2 3
Water skiing 1 0 1
Weightlifting 2 2 4
Wrestling 1 0 1
Total 84 65 149

Medalists

The following competitors from Guatemala won medals at the games. In the by discipline sections below, medalists' names are bolded.

Archery

Guatemala qualified two male archers based on its performance at the 2014 Pan American Championships.[3] Later Guatemala qualified 1 woman based on its performance at the 2015 Copa Merengue.

Athlete Event Ranking Round Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM Rank
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Diego Castro Men's individual 616 29  Marcus Vinicius D'Almeida (BRA)
L 0–6
Did not advance =17
Thomas Flossbach 623 25  Juan René Serrano (MEX)
W 6–3
 Jose Irizarry (PUR)
W 6–0
 Zach Garrett (USA)
L 6–2
Did not advance =5
Yesenia Valencia Women's individual 6 21  
Larissa Feitosa (BRA)
L 4–6
Did not advance =17

Athletics

Guatemala qualified seven athletes (six men and one woman).

Key
  • Note–Ranks given for track events are for the entire round
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • SB = Seasonal best
  • DQ = Disqualified
  • N/A = Round not applicable for the event
Men
Athlete Event Semifinal Final
Result Rank Result Rank
Gerber Blanco 400 metres hurdles 52.74 6 Did not advance
Mario Pacay 5000 m N/A 14:07.87 11
10,000 m N/A 30:16.37 7
Erick Barrondo 20 km walk N/A DQ
50 km walk N/A 3:55:57 2nd place, silver medalist(s)
Jose Raymundo 20 km walk N/A 1:35:45 9
Mario Alfonso Bran 50 km walk N/A 4:15:06 7
José Amado García Marathon N/A 2:28:08 12
Women
Athlete Event Final
Result Rank
Mirna Ortiz 20 km walk DQ

Badminton

Guatemala has qualified a full team of eight athletes (four men and four women).[4]

Men
Athlete Event First round Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Kevin Cordón Singles Bye  Reid (JAM)
W (21–12, 21–14)
 Garrido (MEX)
W (21–13, 21–13)
 de Oliveira (BRA)
W (21–18, 21–15)
 Shu (USA)
W (16–21, 21–14, 21–18)
 D’Souza (CAN)
W (21–13, 21–14)
1st place, gold medalist(s)
Heymard Humblers Bye  Thorpe (BAR)
W (21–5, 21–7)
 Pongnairat (USA)
L (11–21, 21–21, 17–21)
Did not advance
Rodolfo Ramírez  Araya (CHI)
W (21–9, 21–8)
 Thouyaret (ARG)
W (21–14, 21–6)
 Paiola (BRA)
L (11–21, 17–21)
Did not advance
Rodolfo Ramírez
Jonathan Solis
Doubles N/A Bye  Arthuso
/ Paiola (BRA)
L (15–21, 18–21)
Did not advance
Women
Athlete Event First round Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Alejandra Paiz Quan Singles Bye  Garmendia (ARG)
W (21–13, 19–21, 21–13)
 Macías (PER)
L (3–21, 2–21)
Did not advance
Nikté Sotomayor  Ugalde (MEX)
W (15–21, 17–21)
Did not advance
Diana Corleto Soto Bye  Subandhi (USA)
L (21–21, 21–21)
Did not advance
Mariana Paiz Quan
Diana Corleto Soto
Doubles N/A  Honderich
/ Li (CAN)
L (4–21, 8–21)
Did not advance
Mixed
Athlete Event First round Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Heymard Humblers
Nikté Sotomayor
Doubles  Tjong
/ Vicente (BRA)
L (10–21, 18–21)
Did not advance

Beach volleyball

Guatemala has qualified a men's and women's pair for a total of four athletes.[5]

Athlete Event Preliminary Round Quarterfinals Semifinals 13th/15th place match
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Luis García Betancourt
Julio Recinos Ocaña
Men's  Cairus
/ Vieyto (URU)
L (15–21, 16–21)
 Binstock
/ Schachter (CAN)
L (9–21, 9–21)
 Romero
/ Alvarado (NCA)
L (17–21, 21–17, 7–15)
4 Did not advance  Daniel
/ de Cuba (ARU)
L (18–21, 18–21)
16
María José Orellana
Blanca Recinos
Women's  Galindo
/ Galindo (COL)
L (14–21, 15–21)
 Larsen
/ Metter (USA)
L (13–21, 18–21)
 Molina
/ Soler (ESA)
L (18–21, 23–21, 12–15)
4 Did not advance  Davidson
/ Dyette (TRI)
W (21–15, 21–16)
13

Boxing

Guatemala qualified five male boxers.[6]

Men
Athlete Event Preliminaries Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Alvaro Vargas Light flyweight  Elliston (USA)
W 3–0
 Velázquez (MEX)
L 0–3
Did not advance =5
Eddi Valenzuela Flyweight  Henriques (BRA)
W 2–1
 Veitía (CUB)
L 0–3
Did not advance =5
Juan Reyes Bantamweight  Dos Santos (BRA)
L 1–2
Did not advance =9
Kevin Luna Lightweight N/A  Sánchez (ARG)
W 2–1
 Álvarez (CUB)
L 0–3
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Carlos Tobar Romero Light Welterweight  Ramirez (CRC)
L 1–2
Did not advance =9

Bowling

Canoeing

Sprint

Guatemala has received one wildcard in men's kayak.[7]

Men
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Edvin Buc Solorzano K-1 200 m 42.057 5 SF 45.752 5 Did not advance
K-1 1000 m N/A 4:06.288 8

Qualification Legend: QF = Qualify to final; QS = Qualify to semifinal

Cycling

Guatemala has qualified nine cyclists (three men and six women). Some of the athletes will compete in multiple disciplines.

Road

Six cyclists competed for Guatemala in the road competitions.

Men
Athlete Event Time Rank
Jhonathan de Leon Road race Did not finish
Manuel Rodas Road race 3:46:36 15
Time trial 47:48.64 5
Alfredo Ajpacaja Tax Road race 3:46:36 14
Women
Athlete Event Time Rank
Cynthia Lee Lopez Road race 2:22:56 31
Jasmin Soto Lopez 2:22:56 32
Emelyn Galicia Ramirez 2:07:54 21

Track

Mountain biking

Guatemala entered one male mountain biker.

Men
Athlete Event Time Rank
Jhonnthan de Leon Cross-country 1:40:38 13

Equestrian

Fencing

Guatemala has qualified one male fencer.[8]

Men
Athlete Event Pool Round Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Victories Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Gerber Morales Individual épée 1 18 Did not advance

Golf

Guatemala qualified a full team of four golfers.[9]

Athlete(s) Event Final
Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Total Rank
Sebastian Barnoya Men's individual 77 79 74 75 305 (+17) 28
Daniel Gurtner 76 76 71 73 296 (+8) =18
Pilar Echeverria Women's individual 78 83 76 78 315 (+27) 21
Lucia Polo 77 78 76 72 303 (+15) =11
Sebastian Barnoya
Daniel Gurtner
Pilar Echeverria
Lucia Polo
Mixed team 153 154 147 145 599 (+23) =10

Gymnastics

Artistic

Guatemala qualified 2 gymnasts.[10][11]

Men
Individual Qualification
Athlete Event Qualification
Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Jorge Vega Lopez Qualification 14.850 Q 10.850 13.300 14.400 Q 13.150 12.250 78.800 18 Q
Individual Finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Jorge Vega Lopez All-around 14.900 11.000 13.400 15.350 13.150 12.400 80.200 14
Floor 15.150 N/A 15.150 1st place, gold medalist(s)
Vault N/A 14.775 N/A 14.775 4

Qualification Legend: Q = Qualified to apparatus final

Women
Individual Qualification
Athlete Event Qualification
Apparatus Total Rank
F V UB BB
Ana Sofía Gómez Qualification 14.600 Q 14.250 14.350 Q 14.000 Q 57.200 3 Q
Individual Finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F V UB BB
Ana Sofía Gómez All-around 14.650 11.800 14.400 13.450 54.300 7
Floor 14.150 N/A 14.150 3rd place, bronze medalist(s)
Uneven bars N/A 13.900 N/A 13.900 5
Balance beam N/A 12.325 12.325 7

Qualification Legend: Q = Qualified to apparatus final

Judo

Guatemala has qualified a team of three female judokas.[12]

Women
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Yennifer Dominguez −63 kg  Diana Velasco (COL)
L 0002-0001
Did not advance
Jennifer Ortiz −70 kg  Katie Sell (USA)
L 000H-1000
Did not advance
Mirla Nolberto −78 kg Bye  Kayla Harrison (USA)
L 0000-1000
Did not advance  Diana Chalá (ECU)
L 0001-0000
Did not advance 7

Modern pentathlon

Guatemala has qualified a team of 5 athletes (2 men and 3 women).

Athlete Event Fencing
(Épée One Touch)
Swimming
(200m Freestyle)
Riding
(Show Jumping)
Shooting/Running
(10 m Air Pistol/3000m)
Total
Points
Final
Rank
Victories Rank MP Points Time Rank MP Points Penalties Rank MP Points Time Rank MP Points
Jorge Imeri Cabrera Men's 14 14 202 2:08.52 15 315 16 5 284 12:52.58 15 258 1329 12
Charles Fernandez 24 1 282 2:03.98 4 329 28 11 272 12:21.18 8 559 1444 1st place, gold medalist(s)
Isabel Brand Women's 14 4 242 2:23.91 14 269 21 =8 279 13:32.83 6 488 1278 6
Ximena Dieguez 7 =19 182 2:31.83 20 245 7 =3 293 15:01.76 15 399 1119 18
Sophia Hernandez 16 2 259 2:30.31 18 250 19 7 281 15:11.04 17 389 1179 15

Racquetball

Guatemala qualified a team of two men and two women for a total of four athletes.[13]

Singles and Doubles
Athlete(s) Event Qualifying
Round robin
Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Match 1 Match 2 Match 3 Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Edwin Galicia Men's singles  Acuña (CRC)
L 0–2
 Keller (BOL)
L 0–2
 Rios (ECU)
W (WO)
3 Bye  Herrera (COL)
L 0–2
Did not advance
Christian Wer  Iwaasa (CAN)
L 0–2
 Moscoso (BOL)
L 0–2
 De La Rosa (MEX)
L 0–2
4  de León (DOM)
L 1–2
Did not advance
Edwin Galicia
Christian Wer
Men's doubles  Moscoso
/ Keller (BOL)
L 0–2
 Castillo
/ Castro (VEN)
L 0–2
 Pérez
/ de León (DOM)
L 0–2
4 N/A  Maggi
/ Manzuri (ARG)
L 0–2
Did not advance
Gabriela Martinez Women's singles  Riveros (BOL)
L 1–2
 Salas (MEX)
L 0–2
 Key (USA)
L 0–2
4  Grisar (CHI)
W (WO)
 Longoria (MEX)
L 0–2
Did not advance
Maria Rodriguez  Paredes (VEN)
L 0–2
 Longoria (MEX)
L 0–2
 Amaya (COL)
L 0–2
4  Tobon (VEN)
L 1–2
Did not advance
Gabriela Martinez
Maria Rodriguez
Women's doubles  Rajsich
/ Russell (USA)
L 0–2
 Vargas
/ Guillemette (ARG)
L 1–2
N/A 3 N/A  Loma
/ Mendez (BOL)
L 1–2
Did not advance
Team
Athletes Event First round Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Edwin Galicia
Christian Wer
Men's team  Venezuela (VEN)
L 1–2
Did not advance =9
Gabriela Martínez
Maria Rodriguez
Women's team  Canada (CAN)
L 1–2
Did not advance =9

Roller sports

Guatemala has qualified two athletes (one male and one female) in the speed competitions.

Speed

Athlete Event Semifinal Final
Time Rank Time/Points Rank
Eduardo Mollinedo Men's 200 m time trial N/A 17.908 11
Men's 500 m 40.518 5 Did not advance
Men's 10,000 m points race N/A Did not finish
Dalia Soberanis Women's 200 m time trial N/A 18.911 8
Women's 500 m 44.079 4 Did not advance
Women's 10,000 m points race N/A Did not finish

Rowing

Guatemala has qualified 4 boats.

Athlete Event Heats Repechage Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Revolorio Garcia Men's Single Sculls 7.32.37 4 R 7.32.03 2 FA 8:18.14 6
Gunther Slowing Rossil
Juan Guevara Gonzalez
Men's Lwt Double Sculls 7:17.52 5 R 7:10.91 5 FB 6:39.40 9
Gerardo Campa Roche
Jorge Chiquin Pineda
Juan Bojorquez Galvez
Leif Catalan Flores
Men's Quadruple Sculls 6:13.10 5 FA N/A 6:12.87 6
Jennieffer Zuniga Mazariegos Women's Lwt Single Sculls 8:20.75 5 R 8:57.12 4 FB 10:25.95 10

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); R=Repechage

Sailing

Guatemala qualified 4 boats (five athletes).[14]

Athlete Event Race Total
Points
Net
Points
Final
Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Juan Ignacio Maegli Laser (17) DNF 2 4 2 2 2 1 5 3 5 2 5 6 56 39 1st place, gold medalist(s)
Andrea Aldana Laser Radial 8 5 8 9 12 9 4 6 8 13 (14) 8 N/A 104 90 10
Gabriel Sanz Sunfish 10 (12) 12 9 11 11 11 10 11 10 11 12 N/A 130 118 12
Jason Hess
Irene Abascal van Blerk
Hobie 16 2 3 (6) 5 1 5 2 4 1 1 1 1 4 36 30 1st place, gold medalist(s)

Squash

Guatemala has qualified a full team of six athletes (three men and three women).

Singles and Doubles
Athlete(s) Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Josue Enriquez Men's singles Bye  Christopher Gordon (USA)
L 1–3
Did not advance =9
Mauricio Sedano  Sunil Seth (GUY)
L 0–3
Did not advance =17
Bryan Bonilla
Josue Enriquez
Men's doubles N/A Bye  Christopher Gordon
/ Christopher Hanson (USA)
L 0–2
Did not advance =5
Pamela Anckermann Women's singles N/A  Samantha Cornett (CAN)
L 0–3
Did not advance =9
Winifer Bonilla N/A  Anita Pinto (CHI)
L 0–3
Did not advance =9
Pamela Anckermann
Winifer Bonilla
Women's doubles N/A  Samantha Cornett
/ Nikki Todd (CAN)
L 0–2
Did not advance =9
Team
Athletes Event Group Stage Quarterfinals/Classification round 1 5th place/7th place match
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Bryan Bonilla
Josue Enriquez
Mauricio Sedano
Men's team  United States
L 0–3
 Chile
W 2–1
N/A 2  Argentina
L 0–2
 Colombia
W 2–0
5
Pamela Anckermann
Irene Barillas
Winifer Bonilla
Women's team  Mexico
L 0–3
 United States
L 0–3
 Chile
L 0–3
4  Argentina
L 0–2
 Brazil
L 0–2
8

Shooting

Guatemala qualified 21 shooters (14 male and 7 female).[15]

Men
Athlete Event Qualification Semifinal Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Jose Castillo Aguilar 50 metre pistol 521-08x 19 N/A Did not advance
10 metre air pistol 555-09x 26 N/A Did not advance
Dany Brol Trap 100 17 Did not advance
Enrique Brol Double trap 125 5 Q 26 =3 BM 29 3rd place, bronze medalist(s)
Hebert Brol Double trap 133 2 Q, PR 27 2 GM 27 1st place, gold medalist(s)
Jean Pierre Brol Trap 108 12 Did not advance
Allan Chinchilla 50 metre rifle three positions Disqualified N/A Did not advance
Marvin Herrera 25 metre rapid fire pistol 527-07x 15 N/A Did not advance
Romeo Cruz Lemus 10 metre air pistol 548-07x 29 N/A Did not advance
Kenny Matta 10 metre air rifle Disqualified N/A Did not advance
Marlon Perez Rodriguez 50 metre rifle prone 612.2 16 N/A Did not advance
Sergio Sánchez 50 metre pistol 516-05x 22 N/A Did not advance
25 metre rapid fire pistol 539-09x 13 N/A Did not advance
Octavio Sandoval 50 metre rifle three positions 1142-38x 10 N/A Did not advance
50 metre rifle prone 612.7 14 N/A Did not advance
10 metre air rifle 608.5 11 N/A Did not advance
Juan Schaeffer Skeet 119 8 Did not advance
Rodrigo Zachrisson Skeet 119 7 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Semifinal Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Delmi Cruz 25 metre pistol 558-14x 13 Did not advance
10 metre air pistol 367-07x 15 N/A Did not advance
Maria Guerra 50 metre rifle three positions 565-23x 13 N/A Did not advance
10 metre air rifle 402.4 18 N/A Did not advance
Lucia Menendez 25 metre pistol 565-11x 10 Did not advance
10 metre air pistol 364-03x 18 N/A Did not advance
Andrea Romero Skeet 66 3 Q 11 5 Did not advance
Ana Soto Trap 50 9 Did not advance
Diana Velasco 50 metre rifle three positions 565-18x 15 N/A Did not advance
Polymaria Velasquez 10 metre air rifle 399.8 24 N/A Did not advance

Swimming

Guatemala qualified eight swimmers (three men and five women).

Key
  • Note – Ranks given are for the entire round
  • FA = Qualified for the A Final
  • FB = Qualified for the B Final
  • DNS = Did not start
Men
Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Luis Martínez 100 m backstroke 57.22 12 FB 57.30 12
100 m butterfly 52.90 12 FA 52.75 8
200 m freestyle 1:51.79 15 FB 1:53.39 16
Yilberth Duarte Garcia 10 km open water N/A 2:20:30.2 17
Emilio Avila Sun N/A 2:19:14.7 16

*Note: Peruvian swimmer Mauricio Fiol was suspended by his team and pulled from the A final of the 100 meter butterfly for testing positive for stanozolol. Therefore, Luis Martinez was able to swim in the A final.

Women
Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Valerie Gruest 200 m butterfly 2:13.87 7 FA 2:14.03 8
800 m freestyle N/A 8:55.62 12
Gisela Morales 100 m backstroke 1:00.99 6 FA 1:01.31 7
200 m backstroke 2:12.38 6 FA 2:13.18 6
Gabriela Santis 200 m freestyle 2:05.37 15 FB 2:03.94 14
400 m freestyle 4:24.73 14 FB 4:16.79 10
Cindy Toscano Merida 10 km open water N/A 2:14:45.6 15
Fernanda Archila Salazar N/A 2:26:55.0 17

Synchronized swimming

Guatemala qualified a duet. The team originally did not qualify, but after Puerto Rico declined its quota earned at the 2014 Central American and Caribbean Games in Veracruz, Mexico, the country was allowed to enter a duet as the first reserve. The duet ended up finishing in last place.

Athlete Event Technical Routine Free Routine (Final)
Points Rank Points Rank Total Points Rank
Joceline Acabal
Maria Castaneda
Women's duet 59.8423 12 59.6000 12 119.4423 12

Table tennis

Guatemala has qualified a men's and women's team.

Men
Athlete Event Group Stage First round Second round Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Hector Gatica Singles  Campos (CUB)
L 0–4
 Toranzos (PAR)
L 0–4
 Mina (ECU)
L 1–4
4 Did not advance
Heber Moscoso  Alto (ARG)
L 0–4
 Tápia (ECU)
L 0–4
 Wang (USA)
L 2–4
4 Did not advance
Jose Miguel Ramirez  Martinez (CUB)
W 4–1
 Madrid (MEX)
L 1–4
 Berrios (PUR)
L 0–4
2  Gilabert (ARG)
W 4–2
 Mino (ECU)
L 2–4
Did not advance
Hector Gatica
Heber Moscoso
Jose Miguel Ramirez
Team  Canada (CAN)
L 0–3
 Puerto Rico (PUR)
L 0–3
N/A 3 N/A Did not advance
Women
Athlete Event Group Stage Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Mabelyn Enriquez Singles  Ruano (COL)
L 2–4
 Serrano (MEX)
L 0–4
 Lorenzotti (URU)
L 2–4
4 Did not advance
Andrea Estrada  Silva (MEX)
L 1–4
 Wu (USA)
L 0–4
 Brito (DOM)
L 1–4
4 Did not advance
Andrea Montufar  Jimenez (CUB)
L 0–4
 Castellano (CHI)
L 2–4
 Zhang (CAN)
L 0–4
4 Did not advance
Mabelyn Enriquez
Andrea Estrada
Andrea Montufar
Team  Canada (CAN)
L 2–3
 Colombia (COL)
L 0–3
N/A 3 N/A Did not advance

Taekwondo

Guatemala has qualified a team of five athletes (three men and two women).[16]

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Francisco Palacios Men's 58 kg  Mario Leal (VEN)
L 5–8
Did not advance
Andreas Zelaya Men's 68 kg  Tosh van Dijk (SUR)
L 9–10
Did not advance
Guillermo Rodas Men's 80 kg  Steven López (USA)
L 4–12
Did not advance
Elizabeth Zamora Women's 49 kg  Charlotte Craig (USA)
W 4–1
 Victoria Stambaugh (PUR)
W 4–3
 Yania Aguirre (CUB)
L 5–17
N/A  Candelaria Martes (DOM)
L 7–8
5
Coralia Abadia Women's 57 kg  Yamicel Nunez (CUB)
L 0–12
Did not advance

Tennis

Guatemala qualified three tennis players (two men and one woman).[17]

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Christopher Díaz Figueroa Men's singles  Sánchez (MEX)
W 6–4, 6–2
 Bagnis (ARG)
L 2–6, 6–4, 3–6
Did not advance
Wilfredo González  Patiño (MEX)
W 6–3, 6–1
 Dellien (BOL)
L 6–7 (5–7), 6–0, 1–6
Did not advance
Andrea Weedon Women's singles N/A  Chirico (BOL)
L 6–7 (4–7), 2–6
Did not advance
Christopher Díaz Figueroa
Wilfredo González
Men's doubles N/A  Aubone
/ Novikov (USA)
L 3–6, 2–6
Did not advance
Christopher Díaz Figueroa
Andrea Weedon
Mixed doubles N/A  Dellien
/ Terán (BOL)
L 6–4, 3–6, [9-11]
Did not advance

Triathlon

Guatemala qualified three triathletes players (one man and two women).

Athlete Event Swim (1.5 km) Trans 1 Bike (40 km) Trans 2 Run (10 km) Total Rank
Gerardo Vergara Men's individual 19:12 0:21 58:02 0:21 39:41 1:57:39 27
Barbara Schoenfeld Women's individual 21:51 0:56 1:05:09 0:24 42:45 2:11:07 24
Daniela Schoenfeld 21:56 0:51 1:05:11 0:27 39:56 2:08:23 22

Water skiing

Guatemala received a reallocated quota spot in the water skiing competitions.

Men
Athlete Event Preliminary Rank Final Rank
Andrew Dunlap Slalom No result 18 Did not advance
Tricks 0 15 Did not advance

Weightlifting

Guatemala qualified a team of 4 athletes (2 men and 2 women).[18][19] Guatemala's fourth athlete (Astrid Camposeco) tested positive for doping on May 23 (but results were determined only on July 9 when she was in Toronto and was disqualified before the games started. She was scheduled to compete in the women's +75 kg category.[20]

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Oscar Valdizon Men's 69 kg 125 8 157 8 282 8
Luis Hoil Mas Men's +105 kg 155 4 182 4 337 4
Lesbia Cruz Women's 63 kg 82 5 105 5 187 5

Wrestling

Guatemala qualified one male athlete.

Men's freestyle
Athlete Event Preliminaries Quarterfinals Semifinals Final / BM Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Marbin Miranda –65 kg N/A  Metcalf (USA)
L 0–10
Did not advance  Gomez (PUR)
L 0–10
5

See also

References

  1. ^ "PASO Member National Olympic Committees". TO2015. Retrieved 12 August 2014.
  2. ^ "Mirna Ortiz es la abanderada nacional para Juegos Panamericanos de Toronto 2015" [Mirna Ortiz is the national flagbearer for the Toronto 2015 Pan American Games] (in Spanish). Guatevision. 3 July 2015. Archived from the original on 4 July 2015. Retrieved 6 July 2015.
  3. ^ "Places allocated for the Toronto 2015 Pan American Games" (PDF). World Archery Americas. 23 October 2014. Retrieved 23 October 2014.
  4. ^ "Toronto 2015 – Badminton Competition – Spot Allocation". Badminton Pan Am. 11 March 2015. Archived from the original (xls) on 2 April 2015. Retrieved 13 March 2015.
  5. ^ "Beach Volleyball starts on Monday at the Pan American Games". www.norceca.net/. North, Central America and Caribbean Volleyball Confederation (NORCECA). 11 July 2015. Retrieved 25 May 2017.
  6. ^ "61 men and 23 women boxers qualified to Toronto 2015 PanAm Games (10 – 26 July)". www.aiba.org. International Boxing Association (amateur). 12 June 2015. Retrieved 11 May 2017.
  7. ^ "2015 Panam Games Qualification Wild Card Distribution" (PDF). Pan American Canoe Federation (COPAC). Archived from the original (PDF) on 10 February 2015. Retrieved 10 February 2015.
  8. ^ "Fencing Official Results Book" (PDF). www.fencing.ca/. Fencing Canada. Retrieved 23 January 2017.
  9. ^ "Counting down to the TO2015 Pan Am Games". www.golfcanada.ca/. Golf Canada. 10 July 2015. Retrieved 23 January 2017.
  10. ^ "Países clasificados a Juegos Panamericanos 2015 Gimnasia Artística Masculina" [Qualified Places for the 2015 Pan American Games Men's Artistic Gymnastics] (PDF) (in Spanish). Pan American Gymnastics Union. Archived from the original (PDF) on 12 September 2014. Retrieved 11 September 2014.
  11. ^ "Países clasificados a Juegos Panamericanos 2015 Gimnasia Artística Femenina" [Qualified Places for the 2015 Pan American Games Women's Artistic Gymnastics] (PDF) (in Spanish). Pan American Gymnastics Union. Archived from the original (PDF) on 12 September 2014. Retrieved 11 September 2014.
  12. ^ "Pan American Judo Rankings" (PDF). Pan American Judo Confederation. 25 April 2015. Retrieved 9 May 2015.
  13. ^ "Places Pan Am Games – Toronto 2015" (PDF). Pan American Racquetball Confederation. 5 April 2015. Retrieved 5 April 2015.
  14. ^ "2015 Pan America Games Sailing Qualification" (PDF). Pan American Sailing Federation. 22 March 2015. Retrieved 24 May 2015.
  15. ^ "Pan Am Quotas 2015 Preliminary by Countries" (PDF). Shooting Confederation of the Americas (CAT). Archived from the original (PDF) on 2 January 2015. Retrieved 1 January 2015.
  16. ^ "Official Taekwondo Qualification Tournament for Toronto 2015 Pan Am Games" (in Spanish). Mastaekwondo. 11 March 2015. Retrieved 12 March 2015.
  17. ^ "2015 Panam Games-Acceptance Lists - Jun5". www.scribd.com/. Pan American Tennis Confederation. 5 June 2015. Retrieved 7 June 2015.
  18. ^ "Clasificacion Por Equipos Rama Masculina Juegos Pan Americanos 2015" [Qualification for men's teams at the 2015 Pan American Games] (in Spanish). Pan American Weightlifting Federation. Retrieved 14 February 2015.
  19. ^ "Clasificacion Por Equipos Rama Femenina Juegos Pan Americanos 2015" [Qualification for women's teams at the 2015 Pan American Games] (in Spanish). Pan American Weightlifting Federation. Retrieved 14 February 2015.
  20. ^ Butler, Nick (16 July 2015). "Peruvian swimming silver medallist among five positive doping cases at Toronto 2015". Insidethegames.biz. Dunsar Media. Retrieved 23 January 2017.
This page was last edited on 29 August 2021, at 03:12
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.