To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
Languages
Recent
Show all languages
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

Chess at the 2007 Asian Indoor Games

From Wikipedia, the free encyclopedia

Chess
at the 2007 Asian Indoor Games
Chess pictogram.svg
VenueInternational Shooting Range
Dates26 October – 3 November
2009 →

Chess at the 2007 Asian Indoor Games was held in Macau International Shooting Range, Macau, China from 26 October to 3 November 2007.

Medalists

Blitz

Event Gold Silver Bronze
Men's individual Krishnan Sasikiran
 India
Murtas Kazhgaleyev
 Kazakhstan
Elshan Moradi
 Iran
Bu Xiangzhi
 China
Women's individual Humpy Koneru
 India
Zhu Chen
 Qatar
Irine Kharisma Sukandar
 Indonesia
Phạm Bích Ngọc
 Vietnam
Mixed team  China
Ni Hua
Wang Hao
Zhang Pengxiang
Zhao Xue
Hou Yifan
Ruan Lufei
 India
Krishnan Sasikiran
Surya Shekhar Ganguly
Subramanian Arun Prasad
Humpy Koneru
Tania Sachdev
Harika Dronavalli
 Kazakhstan
Murtas Kazhgaleyev
Anuar Ismagambetov
Yevgeniy Vladimirov
Gulmira Dauletova
Aigerim Rysbayeva
Mariya Sergeyeva

Rapid

Event Gold Silver Bronze
Men's individual Krishnan Sasikiran
 India
Mohammed Al-Modiahki
 Qatar
Bu Xiangzhi
 China
Nguyễn Ngọc Trường Sơn
 Vietnam
Women's individual Harika Dronavalli
 India
Shadi Paridar
 Iran
Catherine Perena
 Philippines
Nguyễn Thị Thanh An
 Vietnam
Mixed team  India
Krishnan Sasikiran
Surya Shekhar Ganguly
J. Deepan Chakkravarthy
Humpy Koneru
Harika Dronavalli
Tania Sachdev
 Vietnam
Nguyễn Ngọc Trường Sơn
Lê Quang Liêm
Nguyễn Thị Thanh An
Hoàng Thị Bảo Trâm
 Iran
Ehsan Ghaemmaghami
Elshan Moradi
Homayoun Tofighi
Shadi Paridar
Shayesteh Ghaderpour
Mitra Hejazipour

Standard

Event Gold Silver Bronze
Men's individual Ni Hua
 China
Murtas Kazhgaleyev
 Kazakhstan
Bayarsaikhany Gündavaa
 Mongolia
Mas Hafizulhelmi
 Malaysia
Women's individual Zhu Chen
 Qatar
Hou Yifan
 China
Harika Dronavalli
 India
Siti Zulaikha
 Malaysia
Mixed team  China
Bu Xiangzhi
Ni Hua
Wang Hao
Xu Yuhua
Hou Yifan
Zhao Xue
 India
Krishnan Sasikiran
Surya Shekhar Ganguly
J. Deepan Chakkravarthy
Humpy Koneru
Harika Dronavalli
Subbaraman Meenakshi
 Vietnam
Nguyễn Anh Dũng
Lê Quang Liêm
Nguyễn Ngọc Trường Sơn
Nguyễn Thị Thanh An
Lê Kiều Thiên Kim
Hoàng Thị Bảo Trâm

Medal table

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 India (IND)5218
2 China (CHN)3126
3 Qatar (QAT)1203
4 Kazakhstan (KAZ)0213
5 Vietnam (VIE)0145
6 Iran (IRI)0123
7 Malaysia (MAS)0022
8 Indonesia (INA)0011
 Mongolia (MGL)0011
 Philippines (PHI)0011
Totals (10 nations)991533

Results

Blitz

Men's individual

2 November

Preliminary round
Rank Athlete R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Pts
1  Krishnan Sasikiran (IND) IRQ
1
VIE
0
BRN
1
KAZ
1
PHI
½
CHN
½
IRI
½
MGL
1
INA
1
2  Murtas Kazhgaleyev (KAZ) JOR
1
IRI
0
MAS
1
IND
0
JPN
1
QAT
1
CHN
½
INA
1
PHI
1
3  Bu Xiangzhi (CHN) MAS
½
PAK
1
IRI
1
PHI
1
INA
1
IND
½
KAZ
½
QAT
½
VIE
0
6
4  Elshan Moradi (IRI) TPE
1
KAZ
1
CHN
0
IRQ
1
VIE
1
INA
½
IND
½
PHI
0
QAT
1
6
5  Nguyễn Ngọc Trường Sơn (VIE) MAC
1
IND
1
INA
0
MGL
1
IRI
0
MAS
0
BRN
1
SYR
1
CHN
1
6
6  Rogelio Antonio (PHI) NEP
1
PLE
1
QAT
½
CHN
0
IND
½
SYR
1
INA
½
IRI
1
KAZ
0
7  Ahmad Samhouri (JOR) KAZ
0
NEP
1
SYR
½
SIN
1
QAT
0
JPN
0
AFG
1
MAC
1
MGL
1
8  Wu Shaobin (SIN) PAK
½
MAS
0
JPN
1
JOR
0
MAC
1
MGL
0
NEP
1
IRQ
1
BRN
1
9  Tanver Gilani (PAK) SIN
½
CHN
0
NEP
1
BRN
0
MDV
1
IRQ
0
BYE
1
MAS
1
TPE
1
10  Utut Adianto (INA) BRN
1
SYR
1
VIE
1
QAT
1
CHN
0
IRI
½
PHI
½
KAZ
0
IND
0
5
11  Mohammed Al-Modiahki (QAT) JPN
1
MGL
1
PHI
½
INA
0
JOR
1
KAZ
0
IRQ
1
CHN
½
IRI
0
5
12  Imad Hakki (SYR) MDV
1
INA
0
JOR
½
MAS
½
AFG
1
PHI
0
JPN
1
VIE
0
MAC
1
5
13  Mas Hafizulhelmi (MAS) CHN
½
SIN
1
KAZ
0
SYR
½
BRN
1
VIE
1
MGL
0
PAK
0
JPN
½
14  Noah Ali (IRQ) IND
0
MAC
1
AFG
1
IRI
0
MGL
½
PAK
1
QAT
0
SIN
0
BYE
1
15  Tsegmediin Batchuluun (MGL) AFG
1
QAT
0
PLE
1
VIE
0
IRQ
½
SIN
1
MAS
1
IND
0
JOR
0
16  Ryosuke Nanjo (JPN) QAT
0
TPE
1
SIN
0
MDV
1
KAZ
0
JOR
1
SYR
0
BYE
1
MAS
½
17  Maher Ayyad (BRN) INA
0
MDV
1
IND
0
PAK
1
MAS
0
TPE
1
VIE
0
PLE
1
SIN
0
4
18  Keshav Shrestha (NEP) PHI
0
JOR
0
PAK
0
MAC
1
BYE
1
AFG
0
SIN
0
MDV
1
PLE
1
4
19  Hammidullah Haidary (AFG) MGL
0
BYE
1
IRQ
0
PLE
1
SYR
0
NEP
1
JOR
0
TPE
0
MDV
1
4
20  Yueh Wei-po (TPE) IRI
0
JPN
0
MAC
0
BYE
1
PLE
1
BRN
0
MDV
1
AFG
1
PAK
0
4
21  Ho Cheng Fai (MAC) VIE
0
IRQ
0
TPE
1
NEP
0
SIN
0
BYE
1
PLE
1
JOR
0
SYR
0
3
22  Abdul Rahman Zeidan (PLE) BYE
1
PHI
0
MGL
0
AFG
0
TPE
0
MDV
1
MAC
0
BRN
0
NEP
0
2
23  Ahmed Naeem (MDV) SYR
0
BRN
0
BYE
1
JPN
0
PAK
0
PLE
0
TPE
0
NEP
0
AFG
0
1
Knockout round
Semifinals Final
1  Krishnan Sasikiran (IND)  
4  Elshan Moradi (IRI)     1  Krishnan Sasikiran (IND) 3
2  Murtas Kazhgaleyev (KAZ) 3     2  Murtas Kazhgaleyev (KAZ) 0
3  Bu Xiangzhi (CHN) 0  

Women's individual

2 November

Preliminary round
Rank Athlete R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Pts
1  Zhu Chen (QAT) PHI
1
INA
1
CHN
½
IND
½
IRI
1
MAS
½
VIE
1
IRQ
1
MGL
1
2  Humpy Koneru (IND) MGL
1
KAZ
1
IRI
1
QAT
½
VIE
1
CHN
½
IRQ
1
INA
1
MAS
½
3  Phạm Bích Ngọc (VIE) CHN
0
JOR
1
INA
1
MAS
1
IND
0
PHI
1
QAT
0
BYE
1
BRN
1
6
4  Irine Kharisma Sukandar (INA) IRQ
1
QAT
0
VIE
0
JOR
1
MGL
1
KAZ
1
CHN
1
IND
0
IRI
1
6
5  Zhao Xue (CHN) VIE
1
BRN
1
QAT
½
IRI
0
PHI
1
IND
½
INA
0
KAZ
1
JOR
1
6
6  Siti Zulaikha (MAS) JPN
1
IRI
0
BRN
1
VIE
0
KAZ
1
QAT
½
MGL
1
PHI
1
IND
½
6
7  Atousa Pourkashian (IRI) MAC
1
MAS
1
IND
0
CHN
1
QAT
0
IRQ
0
JOR
1
JPN
1
INA
0
5
8  Sherily Cua (PHI) QAT
0
IRQ
1
KAZ
1
MGL
1
CHN
0
VIE
0
MAC
1
MAS
0
BYE
1
5
9  Dhuha Mohammed (IRQ) INA
0
PHI
0
MAC
1
BRN
1
BYE
1
IRI
1
IND
0
QAT
0
JPN
1
5
10  Gulmira Dauletova (KAZ) JOR
1
IND
0
PHI
0
JPN
1
MAS
0
INA
0
BYE
1
CHN
0
MAC
1
4
11  Sengeravdangiin Otgonjargal (MGL) IND
0
MAC
1
JPN
1
PHI
0
INA
0
BYE
1
MAS
0
BRN
1
QAT
0
4
12  Ghayda Al-Attar (JOR) KAZ
0
VIE
0
BYE
1
INA
0
BRN
1
JPN
1
IRI
0
MAC
1
CHN
0
4
13  Ayano Hishii (JPN) MAS
0
BYE
1
MGL
0
KAZ
0
MAC
1
JOR
0
BRN
1
IRI
0
IRQ
0
3
14  Aysha Mutaywea (BRN) BYE
1
CHN
0
MAS
0
IRQ
0
JOR
0
MAC
1
JPN
0
MGL
0
VIE
0
2
15  Lee Wing Yan (MAC) IRI
0
MGL
0
IRQ
0
BYE
1
JPN
0
BRN
0
PHI
0
JOR
0
KAZ
0
1
Knockout round
Semifinals Final
1  Zhu Chen (QAT) 3  
4  Irine Kharisma Sukandar (INA) 0     1  Zhu Chen (QAT) 2 (0)
2  Humpy Koneru (IND) 3     2  Humpy Koneru (IND) 2 (1)
3  Phạm Bích Ngọc (VIE) 0  

Mixed team

3 November

Rank Team R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 MP GP
1st place, gold medalist(s)  China (CHN) JOR
4–0
PHI
3–1
KAZ
2½–1½
IND
1½–2½
VIE
3½–½
IRI
3–1
MAS
3–1
INA
3–1
MGL
3½–½
16 27
2nd place, silver medalist(s)  India (IND) IRQ
4–0
IRI
3–1
VIE
2½–1½
CHN
2½–1½
MGL
3½–½
KAZ
1½–2½
QAT
2½–1½
PHI
2–2
MAS
1–3
13 22½
3rd place, bronze medalist(s)  Kazakhstan (KAZ) JPN
4–0
QAT
2½–1½
CHN
1½–2½
INA
2–2
MAS
4–0
IND
2½–1½
VIE
2–2
IRI
2–2
PHI
2–2
12 22½
4  Vietnam (VIE) SIN
4–0
MGL
4–0
IND
1½–2½
PHI
2½–1½
CHN
½–3½
INA
2–2
KAZ
2–2
QAT
3–1
IRI
3–1
12 22½
5  Malaysia (MAS) AFG
4–0
INA
2½–1½
QAT
2–2
MGL
1–3
KAZ
0–4
JOR
4–0
CHN
1–3
JPN
3–1
IND
3–1
11 20½
6  Philippines (PHI) MAC
4–0
CHN
1–3
IRQ
4–0
VIE
1½–2½
INA
3–1
QAT
1–3
JPN
2½–1½
IND
2–2
KAZ
2–2
10 21
7  Indonesia (INA) SYR
4–0
MAS
1½–2½
IRI
3–1
KAZ
2–2
PHI
1–3
VIE
2–2
MGL
3–1
CHN
1–3
IRQ
3–1
10 20½
8  Qatar (QAT) BRN
4–0
KAZ
1½–2½
MAS
2–2
IRI
1–3
JOR
3½–½
PHI
3–1
IND
1½–2½
VIE
1–3
TPE
4–0
9 21½
9  Iran (IRI) PAK
4–0
IND
1–3
INA
1–3
QAT
3–1
JPN
3½–½
CHN
1–3
IRQ
4–0
KAZ
2–2
VIE
1–3
9 20½
10  Jordan (JOR) CHN
0–4
MAC
3½–½
MGL
0–4
SIN
4–0
QAT
½–3½
MAS
0–4
BRN
4–0
TPE
2–2
MDV
4–0
9 18
11  Japan (JPN) KAZ
0–4
BRN
3–1
SIN
2–2
IRQ
3–1
IRI
½–3½
SYR
3–1
PHI
1½–2½
MAS
1–3
BYE
2
9 16
12  Macau (MAC) PHI
0–4
JOR
½–3½
BRN
3–1
SYR
2–2
IRQ
0–4
AFG
3–1
SIN
2–2
BYE
2
PAK
2–2
9 14½
13  Mongolia (MGL) TPE
4–0
VIE
0–4
JOR
4–0
MAS
3–1
IND
½–3½
IRQ
1–3
INA
1–3
BRN
3–1
CHN
½–3½
8 17
14  Iraq (IRQ) IND
0–4
MDV
4–0
PHI
0–4
JPN
1–3
MAC
4–0
MGL
3–1
IRI
0–4
PAK
3½–½
INA
1–3
8 16½
15  Bahrain (BRN) QAT
0–4
JPN
1–3
MAC
1–3
BYE
2
MDV
3½–½
PAK
3–1
JOR
0–4
MGL
1–3
AFG
4–0
8 15½
16  Singapore (SIN) VIE
0–4
TPE
2–1
JPN
2–2
JOR
0–4
BYE
1
MDV
2–0
MAC
2–2
AFG
2–0
SYR
2–0
7 13
17  Syria (SYR) INA
0–4
AFG
2–0
PAK
1–1
MAC
2–2
TPE
2–1
JPN
1–3
BYE
1
MDV
2–0
SIN
0–2
5 11
18  Pakistan (PAK) IRI
0–4
BYE
1
SYR
1–1
TPE
2–1
AFG
1–1
BRN
1–3
MDV
2–0
IRQ
½–3½
MAC
2–2
4 10½
19  Chinese Taipei (TPE) MGL
0–4
SIN
1–2
MDV
2–1
PAK
1–2
SYR
1–2
BYE
1
AFG
1–2
JOR
2–2
QAT
0–4
3 9
20  Afghanistan (AFG) MAS
0–4
SYR
0–2
BYE
1
MDV
2–0
PAK
1–1
MAC
1–3
TPE
2–1
SIN
0–2
BRN
0–4
3 7
21  Maldives (MDV) BYE
1
IRQ
0–4
TPE
1–2
AFG
0–2
BRN
½–3½
SIN
0–2
PAK
0–2
SYR
0–2
JOR
0–4
1
  • Two match points were awarded to a team to score at least 2½ points in a match and one match point was awarded to a team to score 2 points in a match.

Rapid

Men's individual

Team competition

26–27 October

Rank Athlete R1 R2 R3 R4 R5 R6 Pts
Board 1
1  Bu Xiangzhi (CHN) 0 1 1 1 1 1 5
2  Krishnan Sasikiran (IND) 1 1 1 0 1 1 5
3  Bayarsaikhany Gündavaa (MGL) 1 1 1 ½ 1 ½ 5
4  Susanto Megaranto (INA) 1 1 0 1 1 0 4
5  Wong Meng Kong (SIN) 1 1 1 0 1 0 4
6  Ehsan Ghaemmaghami (IRI) 1 0 1 ½ ½ ½
7  Lê Quang Liêm (VIE) 1 1 0 1 ½ 0
8  Mohammed Al-Sayed (QAT) 1 0 1 0 0 1 3
9  Noah Ali (IRQ) 0 1 0 1 1 0 3
10  Mas Hafizulhelmi (MAS) 1 0 0 1 0 ½
11  Tanver Gilani (PAK) 0 0 1 0 1 ½
12  Ibrahim Abdulla (MDV) 0 1 0 0 0 1 2
13  Murtas Kazhgaleyev (KAZ) 1 0 0 0 0 ½
14  Maher Ayyad (BRN) 0 0 0 1 0 0 1
 Bilam Lal Shrestha (NEP) 0 1 0 1 1 3
 Wesley So (PHI) 1 1 ½
 Shinya Kojima (JPN) 0 1 0 1 2
 Rogelio Antonio (PHI) 1 0 1 2
 Ahmad Samhouri (JOR) 0 0 1 0 1
 Koichi Sugimoto (JPN) 1 0 1
 Mohannad Al-Rahamneh (JOR) 0 1 1
 Ho Cheng Fai (MAC) 0 1 1
 João Carlos Bartilotti (MAC) 0 0 0 0 0
Board 2
1  Nguyễn Ngọc Trường Sơn (VIE) 1 1 1 1 ½ 1
2  Mohammed Al-Modiahki (QAT) 1 0 1 1 1 1 5
3  Wu Shaobin (SIN) 0 1 1 1 1 1 5
4  Elshan Moradi (IRI) 1 0 1 1 ½ 1
5  Mahmood Ahmed Lodhi (PAK) 0 1 1 ½ 1 1
6  Surya Shekhar Ganguly (IND) 1 1 0 1 0 ½
7  Tsegmediin Batchuluun (MGL) 1 ½ 1 0 1 0
8  Wang Hao (CHN) 1 1 1 0 0 0 3
9  Anuar Ismagambetov (KAZ) ½ ½ 0 ½ 1 0
10  Bahjat Al-Rimawi (JOR) 0 1 0 ½ 0 1
11  Ahmed Fuad (MDV) ½ 0 0 1 0 1
12  Anas Nazreen Bakri (MAS) ½ 0 0 1 0 0
13  Husain Ayyad (BRN) 0 0 0 1 0 0 1
 Rolando Nolte (PHI) 1 0 1 ½ 1
 Yudai Iwasaki (JPN) 0 1 0 0 1 2
 Keshav Shrestha (NEP) 0 1 0 1 0 2
 Danny Juswanto (INA) 1 1 0 0 2
 Ahmed Aziz (IRQ) ½ 1 0 0
 Utut Adianto (INA) 1 ½
 Rogelio Antonio (PHI) 1 1
 Araz Bassim (IRQ) 1 0 1
 Yueh Wei-po (TPE) 0 0 0 0 0 0
 Rodolfo Abelgas (MAC) 0 0 0 0 0
 Koichi Sugimoto (JPN) 0 0
 Ho Cheng Fai (MAC) 0 0 0
Knockout round

27 October

Semifinals Final
A1  Bu Xiangzhi (CHN) 1 (0)  
B2  Mohammed Al-Modiahki (QAT) 1 (1)     B2  Mohammed Al-Modiahki (QAT) ½
B1  Nguyễn Ngọc Trường Sơn (VIE) 1 (0)     A2  Krishnan Sasikiran (IND)
A2  Krishnan Sasikiran (IND) 1 (1)  

Women's individual

Team competition

26–27 October

Rank Athlete R1 R2 R3 R4 R5 R6 Pts
Board 1
1  Catherine Perena (PHI) 1 1 1 0 1 1 5
2  Shadi Paridar (IRI) 1 1 1 1 1 0 5
2  Gulmira Dauletova (KAZ) 1 1 1 1 0 1 5
4  Humpy Koneru (IND) 1 0 1 ½ 1 1
5  Siti Zulaikha (MAS) 1 0 0 1 1 1 4
6  Hoàng Thị Bảo Trâm (VIE) 1 1 0 1 0 1 4
7  Lee Wing Yan (MAC) 0 1 1 1 1 0 4
8  Zhu Chen (QAT) 1 0 1 1 0 1 4
9  Irine Kharisma Sukandar (INA) 1 1 0 0 1 0 3
10  Aysha Mutaywea (BRN) 0 0 1 1 1 0 3
11  Ghayda Al-Attar (JOR) 0 1 0 1 0 1 3
12  Yanjivyn Batzayaa (MGL) 1 0 1 0 0 0 2
13  Mirai Ishizuka (JPN) 0 1 0 0 0 1 2
 Jannar Worya (IRQ) 0 1 0 1 0 2
 Hou Yifan (CHN) ½ 1 0
 Zhao Xue (CHN) 1 0 0 1
 Jwan Jamal (IRQ) 0 0
Board 2
1  Nguyễn Thị Thanh An (VIE) 1 1 ½ 1 1 1
2  Harika Dronavalli (IND) 1 1 ½ 1 ½ 1 5
3  Evi Lindiawati (INA) 1 ½ 1 1 1 0
4  Mariya Sergeyeva (KAZ) 1 1 ½ 1 ½ 0 4
5  Dhuha Mohammed (IRQ) 0 1 1 1 0 1 4
5  Annie Jane Salvador (MAC) 0 1 0 1 1 1 4
7  Shayesteh Ghaderpour (IRI) 1 ½ 0 1 0 1
8  Nur Shazwani Zullkafli (MAS) 1 ½ 0 1 0 1
9  Sengeravdangiin Otgonjargal (MGL) 1 0 1 0 1 ½
10  Sherily Cua (PHI) 1 0 1 0 1 ½
11  Ruan Lufei (CHN) 1 ½ ½ 0 1 0 3
12  Misaki Shibata (JPN) 0 1 1 0 0 0 2
13  Tania Emad (JOR) 0 1 0 1 0 0 2
14  Abeer Rajab (BRN) 0 0 1 0 1 0 2
 Chen I-chen (TPE) 0 1 1 1 1 4
 Safar Al-Shaymaa (QAT) 0 0 0 0 1 1
 Salama Al-Khelaifi (QAT) 1 1
Play-off board 1
   Shadi Paridar (IRI) 1
   Gulmira Dauletova (KAZ) 0
Knockout round

27 October

Semifinals Final
A1  Catherine Perena (PHI) ½  
B2  Harika Dronavalli (IND)     B2  Harika Dronavalli (IND)
B1  Nguyễn Thị Thanh An (VIE) 1 (0)     A2  Shadi Paridar (IRI) ½
A2  Shadi Paridar (IRI) 1 (1)  

Mixed team

26–27 October

Rank Team R1 R2 R3 R4 R5 R6 MP GP
1st place, gold medalist(s)  India (IND) PAK
4–0
PHI
3–1
VIE
2½–1½
CHN
2½–1½
KAZ
2½–1½
INA
3½–½
12 18
2nd place, silver medalist(s)  Vietnam (VIE) JOR
4–0
QAT
4–0
IND
1½–2½
JPN
4–0
IRI
2–2
CHN
3–1
9 18½
3rd place, bronze medalist(s)  Iran (IRI) NEP
4–0
CHN
1½–2½
INA
3–1
MGL
3½–½
VIE
2–2
KAZ
2½–1½
9 16½
4  Philippines (PHI) BRN
4–0
IND
1–3
MAS
4–0
KAZ
1½–2½
JPN
4–0
MGL
3–1
8 17½
5  China (CHN) SIN
3–1
IRI
2½–1½
KAZ
2½–1½
IND
1½–2½
QAT
3–1
VIE
1–3
8 13½
6  Indonesia (INA) JPN
4–0
MAS
3½–½
IRI
1–3
QAT
2–2
JOR
4–0
IND
½–3½
7 15
7  Qatar (QAT) MAC
4–0
VIE
0–4
IRQ
3–1
INA
2–2
CHN
1–3
BRN
4–0
7 14
8  Mongolia (MGL) TPE
4–0
KAZ
1½–2½
JOR
4–0
IRI
½–3½
MAS
3–1
PHI
1–3
6 14
9  Kazakhstan (KAZ) IRQ
3½–½
MGL
2½–1½
CHN
1½–2½
PHI
2½–1½
IND
1½–2½
IRI
1½–2½
6 13
10  Malaysia (MAS) MDV
3½–½
INA
½–3½
PHI
0–4
NEP
4–0
MGL
1–3
PAK
2½–1½
6 11½
11  Jordan (JOR) VIE
0–4
MDV
3–1
MGL
0–4
PAK
3½–½
INA
0–4
MAC
3–1
6
12  Japan (JPN) INA
0–4
PAK
3–1
MAC
3–1
VIE
0–4
PHI
0–4
IRQ
3–1
6 9
13  Iraq (IRQ) KAZ
½–3½
BRN
4–0
QAT
1–3
SIN
3–1
MAC
2–2
JPN
1–3
5 11½
14  Macau (MAC) QAT
0–4
SIN
2–2
JPN
1–3
MDV
3–1
IRQ
2–2
JOR
1–3
4 9
15  Bahrain (BRN) PHI
0–4
IRQ
0–4
PAK
2–2
TPE
3–1
SIN
2–2
QAT
0–4
4 7
16  Singapore (SIN) CHN
1–3
MAC
2–2
TPE
2–1
IRQ
1–3
BRN
2–2
NEP
1–1
3 9
17  Pakistan (PAK) IND
0–4
JPN
1–3
BRN
2–2
JOR
½–3½
MDV
2–0
MAS
1½–2½
2 7
18  Nepal (NEP) IRI
0–4
DNS
0
MDV
2–0
MAS
0–4
TPE
2–1
SIN
1–1
2 5
19  Chinese Taipei (TPE) MGL
0–4
BYE
2
SIN
1–2
BRN
1–3
NEP
1–2
MDV
1–2
1 6
20  Maldives (MDV) MAS
½–3½
JOR
1–3
NEP
0–2
MAC
1–3
PAK
0–2
TPE
2–1
1
  • Two match points were awarded to a team to score at least 2½ points in a match and one match point was awarded to a team to score 2 points in a match.

Standard

Men's individual

Team competition

28–30 October

Rank Athlete R1 R2 R3 R4 R5 R6 Pts
Board 1
1  Murtas Kazhgaleyev (KAZ) 1 1 ½ ½ ½ 1
2  Mas Hafizulhelmi (MAS) 1 0 1 ½ 1 1
3  Bu Xiangzhi (CHN) 1 ½ ½ 1 ½ ½ 4
4  Tsegmediin Batchuluun (MGL) 1 ½ 1 ½ 0 1 4
5  Ehsan Ghaemmaghami (IRI) ½ ½ 1 ½ ½ 1 4
6  Mahmood Ahmed Lodhi (PAK) 0 1 ½ 1 ½ 1 4
7  Nguyễn Anh Dũng (VIE) 1 0 1 ½ ½ ½
8  Utut Adianto (INA) 1 ½ ½ ½ ½ ½
9  Krishnan Sasikiran (IND) 1 ½ ½ 0 1 ½
10  Hammidullah Haidary (AFG) 0 ½ 1 0 1 1
11  Wesley So (PHI) 1 ½ ½ ½ ½ 0 3
12  Mohammed Al-Modiahki (QAT) 1 1 ½ ½ 0 0 3
13  Wong Meng Kong (SIN) 0 0 ½ 1 1 ½ 3
14  Keshav Shrestha (NEP) 0 ½ 1 ½ 0 1 3
15  Maher Ayyad (BRN) 0 1 0 0 ½ 0
16  Ahmed Fuad (MDV) ½ 0 0 1 0 0
 Noah Ali (IRQ) 0 1 0 1 2
 Shinya Kojima (JPN) ½ 1 0 ½ 2
 Ahmad Samhouri (JOR) 0 0 1 0 1
 Yudai Iwasaki (JPN) 0 1 1
 Mohannad Al-Rahamneh (JOR) ½ ½ 1
 Ho Cheng Fai (MAC) 0 1 1
 Ahmed Aziz (IRQ) ½ 0 ½
 João Carlos Bartilotti (MAC) 0 0 0 0 0
Board 2
1  Ni Hua (CHN) 1 1 1 1 1 ½
2  Bayarsaikhany Gündavaa (MGL) 1 0 1 1 ½ 1
3  Wu Shaobin (SIN) 0 1 1 1 1 ½
4  Susanto Megaranto (INA) 1 1 0 ½ 1 ½ 4
5  Lê Quang Liêm (VIE) 1 0 1 1 0 1 4
6  Surya Shekhar Ganguly (IND) ½ 1 1 0 1 0
7  Lim Yee Weng (MAS) 1 1 0 0 ½ 1
8  Tahah Anit (AFG) 0 ½ 1 1 1 0
9  Mohammed Al-Sayed (QAT) 1 1 ½ ½ 0 0 3
10  Anuar Ismagambetov (KAZ) 1 0 0 0 ½ 1
11  Bilam Lal Shrestha (NEP) 0 1 0 ½ 0 1
12  Amir Karim (PAK) 0 1 0 0 ½ 1
13  Husain Ayyad (BRN) 0 1 0 0 0 1 2
14  Yueh Wei-po (TPE) 0 0 ½ 1 0 0
15  Ibrahim Abdulla (MDV) ½ 0 0 0 0 0 ½
 Rodolfo Abelgas (MAC) 0 1 0 1 1 3
 Ronald Bancod (PHI) 1 0 ½ 0 1
 Ryosuke Nanjo (JPN) ½ 1 1 0
 Hussein Ali (IRQ) 0 1 1 0 2
 Elshan Moradi (IRI) ½ 0 1 0
 Bahjat Al-Rimawi (JOR) 0 0 1 0 1
 Homayoun Tofighi (IRI) 1 0 1
 Ahmed Aziz (IRQ) 0 1 1
 Rogelio Antonio (PHI) ½ ½
 Mohannad Al-Rahamneh (JOR) ½ 0 ½
 Yudai Iwasaki (JPN) 0 0 0
 Ho Cheng Fai (MAC) 0 0
Knockout round
Semifinals
31 October
Final
1 November
A1  Murtas Kazhgaleyev (KAZ)  
B2  Bayarsaikhany Gündavaa (MGL) ½     A1  Murtas Kazhgaleyev (KAZ) ½
B1  Ni Hua (CHN) 2     B1  Ni Hua (CHN)
A2  Mas Hafizulhelmi (MAS) 0  

Women's individual

Team competition
Rank Athlete R1 R2 R3 R4 R5 R6 Pts
Board 1
1  Zhu Chen (QAT) 1 1 1 ½ 1 ½ 5
2  Siti Zulaikha (MAS) 1 ½ 1 ½ 1 1 5
3  Nguyễn Thị Thanh An (VIE) 1 0 1 1 1 ½
4  Humpy Koneru (IND) 1 1 1 1 0 ½
5  Irine Kharisma Sukandar (INA) 1 1 0 ½ 1 ½ 4
6  Xu Yuhua (CHN) 1 1 1 0 0 ½
7  Jannar Worya (IRQ) 0 1 0 1 1 0 3
8  Lee Wing Yan (MAC) 0 1 1 0 1 0 3
9  Sengeravdangiin Otgonjargal (MGL) 1 0 1 0 0 ½
10  Ghayda Al-Attar (JOR) 0 1 0 1 ½ 0
11  Aysha Mutaywea (BRN) 0 0 0 1 0 1 2
 Mirai Ishizuka (JPN) 0 1 1 ½ 1
 Mariya Sergeyeva (KAZ) 1 ½ 0 1 1
 Shadi Paridar (IRI) 1 0 1 ½ 0
 Catherine Perena (PHI) 1 0 0 0 ½
 Chardine Camacho (PHI) 1 1
 Mitra Hejazipour (IRI) ½ ½
 Misaki Shibata (JPN) 0 0
 Aigerim Rysbayeva (KAZ) 0 0
Board 2
1  Hou Yifan (CHN) 1 1 1 1 ½ 1
2  Harika Dronavalli (IND) 1 1 1 0 1 1 5
3  Chen I-chen (TPE) 0 1 ½ 1 1 1
4  Lê Kiều Thiên Kim (VIE) 1 1 1 1 ½ 0
5  Gulmira Dauletova (KAZ) 1 1 0 0 1 1 4
6  Lisa Karlina Lumongdong (INA) 1 1 0 1 1 0 4
7  Yanjivyn Batzayaa (MGL) 1 0 1 0 1 1 4
8  Dhuha Mohammed (IRQ) 0 1 0 1 1 0 3
9  Nur Shazwani Zullkafli (MAS) 1 0 1 0 0 1 3
10  Shayesteh Ghaderpour (IRI) 1 0 1 1 0 0 3
11  Tania Emad (JOR) 0 1 0 1 1 0 3
12  Abeer Rajab (BRN) 0 1 0 1 0 1 3
13  Safar Al-Shaymaa (QAT) 1 0 0 0 0 0 1
 Sheerie Lomibao (PHI) 1 0 1 1 0 3
 Annie Jane Salvador (MAC) 1 1 2
 Ayano Hishii (JPN) 1 0 0 1
 Chardine Camacho (PHI) 1 1
 Shelley Jools Calangi (MAC) 0 0 1 0 1
 Misaki Shibata (JPN) 0 1 0 1
Knockout round
Semifinals
31 October
Final
1 November
A1  Zhu Chen (QAT)  
B2  Harika Dronavalli (IND) ½     A1  Zhu Chen (QAT)
B1  Hou Yifan (CHN) 2     B1  Hou Yifan (CHN) ½
A2  Siti Zulaikha (MAS) 0  

Mixed team

28–30 October

Rank Team R1 R2 R3 R4 R5 R6 MP GP
1st place, gold medalist(s)  China (CHN) IRQ
4–0
IRI
3½–½
KAZ
3½–½
IND
3–1
VIE
2–2
INA
2½–1½
11 18½
2nd place, silver medalist(s)  India (IND) JOR
3½–½
PHI
3½–½
INA
3½–½
CHN
1–3
QAT
3–1
VIE
2–2
9 16½
3rd place, bronze medalist(s)  Vietnam (VIE) SIN
4–0
QAT
1–3
IRQ
4–0
KAZ
3½–½
CHN
2–2
IND
2–2
8 16½
4  Malaysia (MAS) TPE
4–0
KAZ
1½–2½
JPN
3–1
IRI
1–3
MGL
2½–1½
IRQ
4–0
8 16
5  Kazakhstan (KAZ) PAK
4–0
MAS
2½–1½
CHN
½–3½
VIE
½–3½
PHI
3–1
JOR
4–0
8 14½
6  Indonesia (INA) MAC
4–0
MGL
3½–½
IND
½–3½
QAT
2½–1½
IRI
2½–1½
CHN
1½–2½
8 14½
7  Philippines (PHI) NEP
4–0
IND
½–3½
QAT
2–2
MGL
2½–1½
KAZ
1–3
IRI
2½–1½
7 12½
8  Mongolia (MGL) AFG
4–0
INA
½–3½
BRN
4–0
PHI
1½–2½
MAS
1½–2½
QAT
3½–½
6 15
9  Iran (IRI) JPN
3–1
CHN
½–3½
JOR
4–0
MAS
3–1
INA
1½–2½
PHI
1½–2½
6 13½
10  Iraq (IRQ) CHN
0–4
MDV
4–0
VIE
0–4
MAC
4–0
BRN
3½–½
MAS
0–4
6 11½
11  Jordan (JOR) IND
½–3½
NEP
2½–1½
IRI
0–4
AFG
3–1
JPN
3–1
KAZ
0–4
6 9
12  Qatar (QAT) BRN
4–0
VIE
3–1
PHI
2–2
INA
1½–2½
IND
1–3
MGL
½–3½
5 12
13  Japan (JPN) IRI
1–3
SIN
3–1
MAS
1–3
PAK
3–1
JOR
1–3
MAC
2–2
5 11
14  Macau (MAC) INA
0–4
BRN
1–3
NEP
3–1
IRQ
0–4
MDV
4–0
JPN
2–2
5 10
15  Bahrain (BRN) QAT
0–4
MAC
3–1
MGL
0–4
SIN
2–2
IRQ
½–3½
AFG
3–1
5
16  Singapore (SIN) VIE
0–4
JPN
1–3
PAK
1½–½
BRN
2–2
NEP
2–0
BYE
1
3
17  Afghanistan (AFG) MGL
0–4
BYE
1
MDV
2–0
JOR
1–3
TPE
2–1
BRN
1–3
3 7
18  Pakistan (PAK) KAZ
0–4
TPE
2–1
SIN
½–1½
JPN
1–3
BYE
1
MDV
2–0
3
19  Chinese Taipei (TPE) MAS
0–4
PAK
1–2
BYE
1
MDV
2–1
AFG
1–2
NEP
1–2
2 6
20  Nepal (NEP) PHI
0–4
JOR
1½–2½
MAC
1–3
BYE
1
SIN
0–2
TPE
2–1
2
21  Maldives (MDV) BYE
1
IRQ
0–4
AFG
0–2
TPE
1–2
MAC
0–4
PAK
0–2
1 2
  • Two match points were awarded to a team to score at least 2½ points in a match and one match point was awarded to a team to score 2 points in a match.

References

This page was last edited on 28 June 2020, at 05:11
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.