The 32nd Europe/Africa Zone is one of three zones of regional competition in the 2024 Billie Jean King Cup.
Group I
The twelve teams were divided into three pools of four teams. The winners of each pool are promoted to the 2024 Billie Jean King Cup Play-offs and will compete in a round-robin to determine final positions. Second-placed teams played for the fourth promotion spot. Third-placed teams played for overall position. Fourth-placed teams played for 10th place and last two teams were relegated.[1]
Group
Pool A
|
Pool B
|
Pool C
|
1st to 3rd Play-Off
Netherlands vs. Serbia
Netherlands 2 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[2] 11 April 2024 Clay |
Serbia 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Austria vs. Serbia
Austria 3 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[3] 12 April 2024 Clay |
Serbia 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Austria vs. Netherlands
Austria 1 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[4] 13 April 2024 Clay |
Netherlands 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
4th to 6th Play-Off
Latvia vs. Greece
Latvia 0 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[5] 11 April 2024 Clay |
Greece 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Denmark vs. Greece
Denmark 2 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[6] 12 April 2024 Clay |
Greece 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Denmark vs. Latvia
Denmark 2 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[7] 13 April 2024 Clay |
Latvia 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
7th to 9th Play-Off
Turkey vs. Sweden
Turkey 2 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[8] 11 April 2024 Clay |
Sweden 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Hungary vs. Sweden
Hungary 3 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[9] 12 April 2024 Clay |
Sweden 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Hungary vs. Turkey
Hungary 0 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[10] 13 April 2024 Clay |
Turkey 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
10th to 12th Play-Off
Portugal vs. Norway
Portugal 2 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[11] 11 April 2024 Clay |
Norway 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Bulgaria vs. Norway
Bulgaria 2 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[12] 12 April 2024 Clay |
Norway 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Bulgaria vs. Portugal
Bulgaria 1 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[13] 13 April 2024 Clay |
Portugal 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Final placements
Placing | Teams | |||
Promoted/First | Netherlands | |||
Promoted/Second | Austria | |||
Promoted/Third | Serbia | |||
Promoted/Fourth | Denmark | |||
Fifth | Greece | |||
Sixth | Latvia | |||
Seventh | Turkey | |||
Eighth | Hungary | |||
Ninth | Sweden | |||
Tenth | Portugal | |||
Relegated/Eleventh | Bulgaria | |||
Relegated/Twelfth | Norway |
- Netherlands, Austria, Serbia, and Denmark were promoted to the 2024 Billie Jean King Cup play-offs.
- Bulgaria and Norway were relegated to Europe/Africa Zone Group II in 2025.
Group II
The eleven teams were divided into one pool of three teams (Pool A) and two pools of four teams (Pools B and C). The winners of each pool will compete in a round-robin, with the top two teams winning promotion to Europe/Africa Group I in 2025. The teams finishing bottom in Pools B and C will be relegated to their respective Group III event (either Europe III or Africa III) in 2025.[14]
Group
Pool A
|
Pool B
|
Pool C
|
1st to 3rd Play-Off
Lithuania vs. Egypt
Lithuania 2 |
SEB Arena, Vilnius, Lithuania[15] 11 April 2024 Hard |
Egypt 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Croatia vs. Egypt
Croatia 3 |
SEB Arena, Vilnius, Lithuania[16] 12 April 2024 Hard |
Egypt 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Croatia vs. Lithuania
Croatia 2 |
SEB Arena, Vilnius, Lithuania[17] 13 April 2024 Hard |
Lithuania 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
4th to 6th Play-Off
Israel vs. Georgia
Israel 2 |
SEB Arena, Vilnius, Lithuania[18] 11 April 2024 Hard |
Georgia 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
North Macedonia vs. Georgia
North Macedonia 2 |
SEB Arena, Vilnius, Lithuania[19] 12 April 2024 Hard |
Georgia 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
North Macedonia vs. Israel
North Macedonia 2 |
SEB Arena, Vilnius, Lithuania[20] 13 April 2024 Hard |
Israel 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
7th to 9th Play-Off
Bosnia and Herzegovina vs. Kosovo
Bosnia and Herzegovina 2 |
SEB Arena, Vilnius, Lithuania[21] 11 April 2024 Hard |
Kosovo 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Estonia vs. Kosovo
Estonia 3 |
SEB Arena, Vilnius, Lithuania[22] 12 April 2024 Hard |
Kosovo 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Estonia vs. Bosnia and Herzegovina
Estonia 2 |
SEB Arena, Vilnius, Lithuania[23] 13 April 2024 Hard |
Bosnia and Herzegovina 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
10th to 11th Play-Off
Morocco vs. Malta
Morocco 3 |
SEB Arena, Vilnius, Lithuania[24] 11 April 2024 Hard |
Malta 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Final placements
Placing | Teams | |||
Promoted/First | Croatia | |||
Promoted/Second | Lithuania | |||
Third | Egypt | |||
Fourth | North Macedonia | |||
Fifth | Israel | |||
Sixth | Georgia | |||
Seventh | Estonia | |||
Eighth | Bosnia and Herzegovina | |||
Ninth | Kosovo | |||
Relegated/Tenth | Morocco | |||
Relegated/Eleventh | Malta |
- Croatia and Lithuania were promoted to the Europe/Africa Zone Group I in 2025.
- Morocco and Malta were respectively relegated to Africa Zone Group III and Europe Zone Group III in 2025.
Group III Africa
The twelve teams were divided into pools of four teams. Teams in each pool will play for one promotion place. One team will be relegated.[25]
Group
Pool A
|
Pool B
|
Pool C
|
References
- ^ "Group I Europe/Africa 2024". billiejeankingcup.com.
- ^ "Netherlands v Serbia". billiejeankingcup.com.
- ^ "Austria v Serbia". billiejeankingcup.com.
- ^ "Austria v Netherlands". billiejeankingcup.com.
- ^ "Latvia v Greece". billiejeankingcup.com.
- ^ "Denmark v Greece". billiejeankingcup.com.
- ^ "Denmark v Latvia". billiejeankingcup.com.
- ^ "Turkey v Sweden". billiejeankingcup.com.
- ^ "Hungary v Sweden". billiejeankingcup.com.
- ^ "Hungary v Turkey". billiejeankingcup.com.
- ^ "Portugal v Norway". billiejeankingcup.com.
- ^ "Bulgaria v Norway". billiejeankingcup.com.
- ^ "Bulgaria v Portugal". billiejeankingcup.com.
- ^ "Group II Europe/Africa 2024". billiejeankingcup.com.
- ^ "Lithuania v Egypt". billiejeankingcup.com.
- ^ "Croatia v Egypt". billiejeankingcup.com.
- ^ "Croatia v Lithuania". billiejeankingcup.com.
- ^ "Israel v Georgia". billiejeankingcup.com.
- ^ "North Macedonia v Georgia". billiejeankingcup.com.
- ^ "North Macedonia v Israel". billiejeankingcup.com.
- ^ "Bosnia And Herzegovina v Kosovo". billiejeankingcup.com.
- ^ "Estonia v Kosovo". billiejeankingcup.com.
- ^ "Estonia v Bosnia and Herzegovina". billiejeankingcup.com.
- ^ "Morocco v Malta". billiejeankingcup.com.
- ^ "Group III Africa 2024". billiejeankingcup.com.