Tournament details | |||
---|---|---|---|
Dates | 4 August 2019 | – 11 August 2019||
Edition | 9 | ||
Level | International | ||
Competitors | 128 from 25 nations | ||
Venue | Spodek | ||
Location | Katowice, Poland | ||
Champions | |||
Men's singles | Bruni Garip | ||
Women's singles | Marie-Luise Schulta-Jansen | ||
Men's doubles | Jeppe Skov Jespen Per Mikkelsen | ||
Women's doubles | Marguerite Butt Brenda Creasey | ||
Mixed doubles | Peter Emptage Betty Bartlett | ||
|
Events at the 2019 BWF World Senior Championships | |
---|---|
35+ | Results |
40+ | Results |
45+ | Results |
50+ | Results |
55+ | Results |
60+ | Results |
65+ | Results |
70+ | Results |
75+ | Results |
These are the results of 2019 BWF World Senior Championships' 65+ events.
Men's singles
Seeds
- Henry Paynter (bronze medalist)
- Søren Christensen (quarterfinals)
- Bruni Garip (gold medalist)
- Graham Michael Robinson (bronze medalist)
- Stefan Ohras (second round)
- Ole Krogh Mortensen (quarterfinals)
- Curt Ingedahl (quarterfinals)
- Per Mikkelsen (second round)
Finals
Semifinals | Final | ||||||||||||
1 | Henry Paynter | 12 | 9 | ||||||||||
3 | Bruni Garip | 21 | 21 | ||||||||||
3 | Bruni Garip | 21 | 21 | ||||||||||
Seiji Yamamoto | 14 | 12 | |||||||||||
4 | Graham Michael Robinson | 18 | 13 | ||||||||||
Seiji Yamamoto | 21 | 21 |
Top half
Section 1
Section 2
Bottom half
Section 3
Section 4
First round | Second round | Third round | Quarterfinals | ||||||||||||||||||||||||
L P Loo | 21 | 21 | |||||||||||||||||||||||||
J Szafrański | 12 | 12 | L P Loo | 21 | 21 | ||||||||||||||||||||||
H Hansen | 10 | 10 | |||||||||||||||||||||||||
L P Loo | 10 | 21 | 17 | ||||||||||||||||||||||||
S Yamamoto | 21 | 21 | S Yamamoto | 21 | 18 | 21 | |||||||||||||||||||||
K Rosenkranz | 9 | 9 | S Yamamoto | 21 | 21 | ||||||||||||||||||||||
5 | S Ohras | 17 | 17 | ||||||||||||||||||||||||
S Yamamoto | 21 | 21 | |||||||||||||||||||||||||
O Ishchenko | 20 | 21 | 21 | 2 | S Christensen | 18 | 19 | ||||||||||||||||||||
N Kulsavete | 22 | 13 | 14 | O Ishchenko | 21 | 19 | 21 | ||||||||||||||||||||
Lim Y S | 16 | 21 | 18 | ||||||||||||||||||||||||
O Ishchenko | 13 | 16 | |||||||||||||||||||||||||
J-L Ghenassia | 10 | 10 | 2 | S Christensen | 21 | 21 | |||||||||||||||||||||
W Metcalfe | 21 | 21 | W Metcalfe | 16 | 15 | ||||||||||||||||||||||
2 | S Christensen | 21 | 21 |
Women's singles
Seeds
- Christine M. Crossley (silver medalist)
- Betty Bartlett (bronze medalist)
- Siew Har Hong (second round)
- Marie-Luise Schulta-Jansen (gold medalist)
Finals
Semifinals | Final | ||||||||||||
1 | Christine M. Crossley | w | / | o | |||||||||
Marguerite Butt | |||||||||||||
1 | Christine M. Crossley | 19 | 21 | 20 | |||||||||
4 | Marie-Luise Schulta-Jansen | 21 | 8 | 22 | |||||||||
4 | Marie-Luise Schulta-Jansen | 21 | 21 | ||||||||||
2 | Betty Bartlett | 19 | 13 |
Top half
Section 1
First round | Second round | Quarterfinals | ||||||||||||||||||
1 | C M. Crossley | 21 | 21 | |||||||||||||||||
S D'Souza | 6 | 7 | ||||||||||||||||||
1 | C M. Crossley | 21 | 21 | |||||||||||||||||
E Schmidt | 13 | 16 | ||||||||||||||||||
G Johansson | 9 | 12 | ||||||||||||||||||
E Schmidt | 21 | 21 | E Schmidt | 21 | 21 | |||||||||||||||
O Dolina | 7 | 16 |
Section 2
Bottom half
Section 3
Section 4
First round | Second round | Quarterfinals | ||||||||||||||||||
H Hauser | 21 | 16 | 22 | |||||||||||||||||
S Chitre | 15 | 21 | 24 | S Chitre | 16 | 16 | ||||||||||||||
U Roinela | 21 | 21 | ||||||||||||||||||
U Roinela | 7 | 14 | ||||||||||||||||||
2 | B Bartlett | 21 | 21 | |||||||||||||||||
C Kruseborn | 10 | 3 | ||||||||||||||||||
2 | B Bartlett | 21 | 21 |
Men's doubles
Seeds
- Peter Emptage / John Gardner (bronze medalists)
- Sushil Kumar Patet / Surendra Singh Pundir (bronze medalists)
- Jeppe Skov Jespen / Per Mikkelsen (gold medalists)
- Christian Hansen / Ole Krogh Mortensen (second round)
- Curt Ingedahl / Bengt Randström (third round)
- Sorasak Chompoonuchprapa / Pongsilpa Ritipong (quarterfinals)
- Abdul Malique / Graham Michael Robinson (second round)
- Jiamsak Panitchaikul / Prapatana Vasavid (silver medalists)
Finals
Top half
Section 1
First round | Second round | Third round | Quarterfinals | ||||||||||||||||||||||||
1 | P Emptage J Gardner | 21 | 21 | ||||||||||||||||||||||||
D Eichhorn D Hechler | 5 | 11 | |||||||||||||||||||||||||
1 | P Emptage J Gardner | 21 | 21 | ||||||||||||||||||||||||
R Kärvestad B McKee | 15 | 19 | |||||||||||||||||||||||||
R Kärvestad B McKee | 21 | 21 | |||||||||||||||||||||||||
P Moucheboeuf P Premat | 12 | 16 | |||||||||||||||||||||||||
1 | P Emptage J Gardner | 21 | 21 | ||||||||||||||||||||||||
W Metcalfe I Ponomarev | 11 | 6 | |||||||||||||||||||||||||
5 | C Ingedahl B Randström | 21 | 21 | ||||||||||||||||||||||||
H Andersen H Hautopp | 11 | 15 | |||||||||||||||||||||||||
5 | C Ingedahl B Randström | 19 | 18 | ||||||||||||||||||||||||
W Metcalfe I Ponomarev | 21 | 21 | |||||||||||||||||||||||||
W Metcalfe I Ponomarev | 21 | 21 | |||||||||||||||||||||||||
J Leraman M Phaemongkhon | 7 | 9 |
Section 2
Bottom half
Section 3
Section 4
Women's doubles
Seeds
- Betty Bartlett / Eileen M. Carley (silver medalists)
- Anna Bowskill / Sylvia Penn (bronze medalists)
- Siew Har Hong / Rose Lei (withdrew)
- Marguerite Butt / Brenda Creasey (gold medalists)
Finals
Top half
Section 1
First round | Second round | Quarterfinals | ||||||||||||||||||
1 | B Bartlett E M. Carley | 21 | 21 | |||||||||||||||||
F Araki M Namura | 6 | 17 | ||||||||||||||||||
1 | B Bartlett E M. Carley | 21 | 21 | |||||||||||||||||
B Brunner G Johansson | 10 | 9 | ||||||||||||||||||
B Brunner G Johansson | 21 | 21 | ||||||||||||||||||
I Berdau B Jörns-Schumann | 13 | 11 |
Section 2
Bottom half
Section 3
First round | Second round | Quarterfinals | ||||||||||||||||||
C Kruseborn U Roinela | 19 | 21 | 22 | |||||||||||||||||
H Graef H Hauser | 21 | 19 | 20 | |||||||||||||||||
C Kruseborn U Roinela | 7 | 12 | ||||||||||||||||||
4 | M Butt B Creasey | 21 | 21 | |||||||||||||||||
O Dolina N Nikitina | 10 | 7 | ||||||||||||||||||
4 | M Butt B Creasey | 21 | 21 |
Section 4
Mixed doubles
Seeds
- Henry Paynter / Siew Har Hong (silver medalists)
- Christian Hansen / Gitte Attle Rasmussen (quarterfinals)
- William Metcalfe / Rose Lei (second round)
- Peter Emptage / Betty Bartlett (gold medalists)
Finals
Top half
Section 1
Section 2
First round | Second round | Quarterfinals | ||||||||||||||||||
3 | W Metcalfe R Lei | 14 | 15 | |||||||||||||||||
P Moucheboeuf A Depierreux | 6 | 11 | O K Mortensen J Nielsen | 21 | 21 | |||||||||||||||
O K Mortensen J Nielsen | 21 | 21 | O K Mortensen J Nielsen | 11 | 21 | 21 | ||||||||||||||
A Malique S Penn | 21 | 21 | S Ohras K Ekengren Gärtner | 21 | 15 | 15 | ||||||||||||||
S S Pundir S D'Souza | 10 | 17 | A Malique S Penn | 18 | 13 | |||||||||||||||
S Ohras K Ekengren Gärtner | w | / | o | S Ohras K Ekengren Gärtner | 21 | 21 | ||||||||||||||
W Schröder B Jörns-Schumann |
Bottom half
Section 3
Section 4
References
This page was last edited on 30 January 2023, at 10:18