The 1965–66 Liga Gimel season saw 175 clubs competing in 14 regional divisions for promotion to Liga Bet .
Hapoel Hatzor, Beitar Acre, Hapoel Beit She'an , Hapoel Shefa-'Amr, Hapoel Atlit , Hapoel Zikhron Ya'akov , Hapoel Kfar Yona, Hapoel Rosh HaAyin, David Tel Aviv, Maccabi Ramla , Beitar Beit Dagan , Maccabi Kiryat Gat , Beitar Ashdod and Hapoel Yeruham won their regional divisions and qualified for the Promotion play-offs.
At the Promotion play-offs, Hapoel Beit She'an , Beitar Acre, Hapoel Atlit and Hapoel Zikhron Ya'akov were promoted to Liga Bet from the North play-offs, whilst Maccabi Ramla , Beitar Beit Dagan , Hapoel Rosh HaAyin and David Tel Aviv were promoted to Liga Bet from the South play-offs.
15 clubs did not finish the season due to suspensions and withdrawals.
Upper Galilee Division
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification
1
Hapoel Hatzor
20
–
–
–
70
12
+58
37
Promotion play-offs
2
Beitar Tiberias
20
–
–
–
62
27
+35
30
3
Hapoel Dan
20
–
–
–
54
29
+25
29
4
Beitar Safed
20
–
–
–
60
26
+34
27
5
Hapoel Ayelet HaShahar
20
–
–
–
64
31
+33
23
6
Hapoel Yir'on
20
–
–
–
46
51
−5
21
7
Hapoel Neot Mordechai
20
–
–
–
45
41
+4
20
8
Maccabi Rosh Pinna
20
–
–
–
37
51
−14
14
9
Hapoel Bnei HaGalil
20
–
–
–
18
54
−36
10
10
Hapoel Dishon
20
–
–
–
28
83
−55
9
11
Beitar Yosef Kiryat Shmona
20
–
–
–
3
82
−79
0
Western Galilee Division
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification
1
Beitar Acre
26
–
–
–
93
9
+84
50
Promotion play-offs
2
Al-Amal Acre
26
–
–
–
99
11
+88
49
3
Hapoel Kafr Yasif
26
–
–
–
61
34
+27
34
4
Al Ahly Majd al-Krum
26
–
–
–
42
35
+7
28
5
Shimshon Nahariya
26
–
–
–
65
41
+24
27
6
Hapoel Shlomi
26
–
–
–
69
60
+9
26
7
Bnei Tamra
26
–
–
–
39
34
+5
26
8
Maccabi Nahariya
26
–
–
–
47
44
+3
25
9
Hapoel Tamra
26
–
–
–
39
68
−29
23
10
Maccabi Tamra
26
–
–
–
39
75
−36
21
11
Hapoel Mi'ilya
26
–
–
–
32
64
−32
20
12
Hapoel Sakhnin
26
–
–
–
31
60
−29
15
13
Hapoel I'billin
26
–
–
–
20
74
−54
11
14
Hapoel Tarshiha
26
–
–
–
10
77
−67
3
Valleys Division
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification
1
Hapoel Beit She'an
18
–
–
–
88
20
+68
33
Promotion play-offs
2
Hapoel Beit HaShita
18
–
–
–
86
16
+70
30
3
Maccabi Afula
18
–
–
–
53
22
+31
28
4
Beitar Beit She'an
18
–
–
–
40
31
+9
20
5
Hapoel Tel Yosef
18
–
–
–
56
34
+22
19
6
Hapoel Kafr Sulam
18
–
–
–
35
41
−6
16
7
Hapoel Geva
18
–
–
–
41
57
−16
11
8
Hapoel Hever
18
–
–
–
23
60
−37
9
9
Hapoel Vatikei Balfouria
18
–
–
–
18
81
−63
9
10
Maccabi Beit She'an
18
–
–
–
12
68
−56
4
Nazareth Division
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification
1
Hapoel Shefa-'Amr
22
–
–
–
88
11
+77
39
Promotion play-offs
2
Hapoel Kiryat Tiv'on
22
–
–
–
72
17
+55
38
3
Hapoel Kiryat Nazareth
22
–
–
–
55
23
+32
33
4
Beitar Migdal HaEmek
22
–
–
–
51
23
+28
30
5
Al Ahly Nazareth
22
–
–
–
47
29
+18
25
6
HaPiryon Shefa-'Amr
22
–
–
–
33
37
−4
22
7
Tzeirei HaDruzim
22
–
–
–
36
39
−3
20
8
Hapoel Reineh
22
–
–
–
34
53
−19
17
9
Hapoel Rekhasim
22
–
–
–
29
49
−20
14
10
Al-Amal HaKatoli
22
–
–
–
27
64
−37
13
11
Al-Salam Nazareth
22
–
–
–
22
63
−41
9
12
Hapoel Daburiyya
22
–
–
–
8
91
−83
1
Haifa Division
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification
1
Hapoel Atlit
24
–
–
–
99
17
+82
46
Promotion play-offs
2
Beitar Kiryat Binyamin
24
–
–
–
63
24
+39
37
3
Maccabi Neve Sha'anan
24
–
–
–
63
56
+7
28
4
Hapoel Ahva Haifa
24
–
–
–
49
50
−1
27
5
Hapoel Geva HaCarmel
24
–
–
–
59
43
+16
25
6
Beitar Tel Hanan
24
–
–
–
35
34
+1
23
7
Hapoel HaTzair Haifa
24
–
–
–
34
33
+1
21
8
Maccabi Tel Hanan
24
–
–
–
38
44
−6
21
9
Hapoel Kiryat Yam
24
–
–
–
44
58
−14
20
10
Hapoel Ein HaMifratz
24
–
–
–
39
49
−10
19
11
Hapoel Kiryat Binyamin
24
–
–
–
37
65
−28
17
12
Hapoel Tzrufa
24
–
–
–
35
79
−44
11
13
Hapoel Yokneam
24
–
–
–
25
68
−43
9
Samaria Division
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification
1
Hapoel Zikhron Ya'akov
28
–
–
–
109
29
+80
48
Promotion play-offs
2
Hapoel Beit Yitzhak
28
–
–
–
97
37
+60
42
3
Beitar Zvi Netanya
28
–
–
–
85
31
+54
42
4
Maccabi Amidar Netanya
28
–
–
–
90
41
+49
41
5
Maccabi Fureidis
28
–
–
–
85
43
+42
35
6
Beitar Binyamina
28
–
–
–
66
33
+33
34
7
Beitar Hadera
28
–
–
–
80
46
+34
34
8
Hapoel Or Akiva
28
–
–
–
63
38
+25
29
9
Maccabi HaSharon Netanya
28
–
–
–
43
19
+24
29
10
Maccabi Kafr Qasim
28
–
–
–
40
97
−57
18
11
Hapoel Lehavot Haviva
28
–
–
–
37
74
−37
16
12
Beitar Or Akiva
28
–
–
–
82
97
−15
14
13
Hapoel Kafr Qara
28
–
–
–
34
75
−41
13
14
Beitar Zikhron Ya'akov
28
–
–
–
23
112
−89
6
15
Hapoel 'Ara
28
–
–
–
9
91
−82
6
Sharon Division
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification
1
Hapoel Kfar Yona
24
–
–
–
73
22
+51
43
Promotion play-offs
2
Hapoel Ein HaTchelet
24
–
–
–
76
21
+55
39
3
Hapoel Tel Mond
24
–
–
–
93
36
+57
32
4
Hapoel Yanuv
24
–
–
–
52
36
+16
30
5
Hapoel Burgata
24
–
–
–
46
30
+16
29
6
Hapoel Tira
24
–
–
–
68
31
+37
28
7
Hapoel Tayibe
24
–
–
–
45
46
−1
26
8
Hapoel Elyakhin
24
–
–
–
49
44
+5
24
9
Hapoel Qalansawe
24
–
–
–
30
43
−13
23
10
Maccabi Bnei Tira
24
–
–
–
37
73
−36
14
11
Hapoel Tnuvot
24
–
–
–
22
64
−42
12
12
Maccabi Kfar Yona
24
–
–
–
27
76
−49
8
13
Maccabi Tayibe
24
–
–
–
5
101
−96
1
Petah Tikva Division
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification
1
Hapoel Rosh HaAyin
26
–
–
–
117
15
+102
50
Promotion play-offs
2
F.C. Ein Ya'akov
26
–
–
–
86
22
+64
46
3
Hapoel Kafr Qasim
26
–
–
–
90
28
+62
35
4
Shimshon Rosh HaAyin
26
–
–
–
70
44
+26
34
5
Beitar Magdiel
26
–
–
–
91
60
+31
29
6
Hapoel Peretz Ra'anana
26
–
–
–
56
51
+5
28
7
Hapoel Jaljulia
26
–
–
–
51
43
+8
27
8
Hapoel Hod HaSharon
26
–
–
–
57
89
−32
26
9
Beitar Mahane Yehuda
26
–
–
–
36
66
−30
18
10
Hapoel Eliyahu Ra'anana
26
–
–
–
46
73
−27
16
11
Beitar Rosh HaAyin
26
–
–
–
38
79
−41
13
12
Beitar Fajja Petah Tikva
26
–
–
–
36
82
−46
10
13
Beitar Amishav Petah Tikva
26
–
–
–
35
76
−41
9
14
Maccabi Rosh HaAyin
26
–
–
–
38
119
−81
5
Tel Aviv Division
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification
1
David Tel Aviv
24
–
–
–
80
13
+67
46
Promotion play-offs
2
Hapoel Ramat HaSharon
24
–
–
–
83
21
+62
40
3
Beitar Herzliya
24
–
–
–
69
32
+37
35
4
Hapoel Kiryat Shalom
24
–
–
–
80
39
+41
31
5
Hapoel Ezra
24
–
–
–
49
44
+5
24
6
Beitar HaTzafon Tel Aviv
24
–
–
–
51
52
−1
23
7
Maccabi Darom Tel Aviv
24
–
–
–
44
53
−9
23
8
Hapoel Afeka
24
–
–
–
48
78
−30
22
9
Beitar Kiryat Matalon
24
–
–
–
44
61
−17
18
10
Beitar Sheikh Munis
24
–
–
–
34
37
−3
17
11
Hapoel Bavli Tel Aviv
24
–
–
–
35
57
−22
15
12
Maccabi Ever HaYarkon
24
–
–
–
29
68
−39
13
13
Beitar Ganei Tikva
24
–
–
–
9
100
−91
0
Jaffa Division
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification
1
Maccabi Ramla
20
–
–
–
82
20
+62
38
Promotion play-offs
2
Hapoel Bnei Ramla
20
–
–
–
52
8
+44
34
3
Hapoel Kireon
20
–
–
–
45
27
+18
25
4
Tzeirei Jaffa
20
–
–
–
59
45
+14
24
5
Hapoel Neve Monosson
20
–
–
–
44
32
+12
23
6
Beitar Eli Kireon
20
–
–
–
29
57
−28
16
7
Beitar Yehud
20
–
–
–
33
41
−8
15
8
Beitar Jaffa
20
–
–
–
32
74
−42
14
9
Maccabi Yehud
20
–
–
–
35
54
−19
11
10
Hapoel HaRakevet Lod
20
–
–
–
26
43
−17
11
11
Shabab Jaffa
20
–
–
–
14
50
−36
7
Central Division
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification
1
Beitar Beit Dagan
26
–
–
–
106
23
+83
46
Promotion play-offs
2
Hapoel Gedera
26
–
–
–
95
36
+59
40
3
Maccabi Yavne
26
–
–
–
77
43
+34
37
4
Beitar Rishon LeZion
26
–
–
–
66
32
+34
36
5
Maccabi Kfar Gvirol
26
–
–
–
44
43
+1
27
6
Maccabi Haim Rehovot
26
–
–
–
69
71
−2
26
7
Hapoel Hatzav
26
–
–
–
32
36
−4
26
8
Maccabi Kiryat Malakhi
26
–
–
–
45
74
−29
22
9
Maccabi Ezra UBitzaron
26
–
–
–
35
53
−18
21
10
Beitar Gedera
26
–
–
–
44
59
−15
18
11
Hapoel Ezra UBitzaron
26
–
–
–
40
64
−24
17
12
Beitar Tirat Shalom
26
–
–
–
41
84
−43
17
13
Maccabi Kiryat Ekron
26
–
–
–
31
84
−53
15
14
Maccabi Gan Yavne
26
–
–
–
29
52
−23
14
Jerusalem Division
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification
1
Maccabi Kiryat Gat
18
–
–
–
50
20
+30
29
Promotion play-offs
2
Beitar Beit Shemesh
18
–
–
–
54
15
+39
28
3
Hapoel Beit Safafa
18
–
–
–
39
25
+14
23
4
ASA Jerusalem
18
–
–
–
39
24
+15
22
5
Maccabi Beit Shemesh
18
–
–
–
25
32
−7
19
6
Hapoel Katamonim
18
–
–
–
25
31
−6
16
7
Hapoel Kiryat Gat
18
–
–
–
35
42
−7
12
8
Beitar Katamonim
18
–
–
–
20
43
−23
12
9
Hapoel Beit Shemesh B
18
–
–
–
26
40
−14
11
10
Beitar Ein Karem
18
–
–
–
22
63
−41
7
South Division
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification
1
Beitar Ashdod
22
–
–
–
65
28
+37
34
Promotion play-offs
2
Hapoel Be'eri
22
–
–
–
54
26
+28
34
3
Maccabi Ashkelon
22
–
–
–
63
19
+44
32
4
Maccabi Ashdod
22
–
–
–
56
29
+27
30
5
Hapoel Gvar'am Yad Mordechai
22
–
–
–
55
32
+23
28
6
Beitar Ashkelon
22
–
–
–
43
32
+11
26
7
Hapoel Merhavim
22
–
–
–
36
49
−13
17
8
Hapoel Sde Uziyahu
22
–
–
–
33
48
−15
15
9
Hapoel Shimshon Ashkelon
22
–
–
–
34
53
−19
14
10
Hapoel Or HaNer
22
–
–
–
33
68
−35
11
11
Hapoel Shtulim
22
–
–
–
22
52
−30
11
12
Hapoel Beit Ezra
22
–
–
–
23
81
−58
8
Negev Division
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification
1
Hapoel Yeruham
16
–
–
–
38
6
+32
29
Promotion play-offs
2
Beitar Dimona
16
–
–
–
49
19
+30
21
3
Maccabi Be'er Sheva
16
–
–
–
49
14
+35
20
4
Beitar Ofakim
16
–
–
–
28
27
+1
20
5
Hapoel Mitzpe Ramon
16
–
–
–
28
29
−1
17
6
Shimshon Yeruham
16
–
–
–
28
29
−1
17
7
Maccabi Dimona
16
–
–
–
27
39
−12
10
8
Hapoel Mashabei Sadeh
16
–
–
–
14
53
−39
5
9
Beitar Yeruham
16
–
–
–
8
66
−58
4
Promotion play-offs
North play-offs
South play-offs
See also
References
North A North B South A South B Seasons(fourth level)
Domestic leagues Domestic cups Related to national team Club seasons
Liga Leumit
Beitar Tel Aviv
Bnei Yehuda
Hakoah Maccabi Ramat Gan
Hapoel Be'er Sheva
Hapoel Haifa
Hapoel Jerusalem
Hapoel Mahane Yehuda
Hapoel Petah Tikva
Hapoel Ramat Gan
Hapoel Tel Aviv
Maccabi Jaffa
Maccabi Netanya
Maccabi Petah Tikva
Maccabi Sha'arayim
Maccabi Tel Aviv
Shimshon Tel Aviv
This page was last edited on 15 February 2020, at 20:48