To install click the Add extension button. That's it.

The source code for the WIKI 2 extension is being checked by specialists of the Mozilla Foundation, Google, and Apple. You could also do it yourself at any point in time.

4,5
Kelly Slayton
Congratulations on this excellent venture… what a great idea!
Alexander Grigorievskiy
I use WIKI 2 every day and almost forgot how the original Wikipedia looks like.
Live Statistics
English Articles
Improved in 24 Hours
Added in 24 Hours
Languages
Recent
Show all languages
What we do. Every page goes through several hundred of perfecting techniques; in live mode. Quite the same Wikipedia. Just better.
.
Leo
Newton
Brights
Milds

1964 United States House of Representatives elections

From Wikipedia, the free encyclopedia

1964 United States House of Representatives elections

← 1962 November 3, 1964 1966 →

All 435 seats in the U.S. House of Representatives
218 seats needed for a majority
  Majority party Minority party
 
Speaker John McCormack.jpg
Representative Gerald R. Ford, Jr. with his Sports Illustrated Silver Anniversary Award - NARA - 7064481.jpg
Leader John McCormack Gerald Ford
Party Democratic Republican
Leader since January 10, 1962 January 3, 1965
Leader's seat Massachusetts 9th Michigan 5th
Last election 258 seats 176 seats
Seats won 295 140
Seat change Increase 37 Decrease 36
Popular vote 37,643,960 27,916,576
Percentage 57.1% 42.4%
Swing Increase 4.7% Decrease 4.7%

1964 United States House Elections.png

Speaker before election

John McCormack
Democratic

Elected Speaker

John McCormack
Democratic

The 1964 United States House of Representatives elections was an election for the United States House of Representatives in 1964 which coincided with the election to a full term of President Lyndon B. Johnson. Johnson's landslide victory over Barry Goldwater allowed his Democratic Party to gain a net of 36 seats from the Republican Party, giving them a two-thirds majority in the House. This is the largest House majority held by either party since 1936. The election also marked the first time since Reconstruction that Republicans made inroads in the deep South.

Overall results

295 140
Democratic Republican

Summary of the November 3, 1964, election results

Parties Seats Popular Vote
1962 1964 Change Strength Vote % Change
Democratic Party 258 295 Increase 37 67.8% 37,643,960 57.1% Increase 4.7%
Republican Party 176 140 Decrease 36 32.2% 27,916,576 42.4% Decrease 4.7%
Liberal Party 0 0 Steady - 132,497 0.2% Steady
Independent 1 0 Decrease 1 - 115,403 0.2% Steady
Conservative Party 0 0 Steady - 45,665 0.1% Increase 0.1%
Socialist Workers Party 0 0 Steady - 3,710 <0.1% Steady
United Taxpayers Party 0 0 Steady - 2,429 <0.1% Steady
Prohibition Party 0 0 Steady - 2,238 <0.1% Steady
National States' Rights Party 0 0 Steady - 644 <0.1% Steady
Socialist Labor Party 0 0 Steady - 76 <0.1% Steady
Others 0 0 Steady - 15,988 <0.1% Steady
Total 435 435 0 100.0% 65,879,186 100.0% ——
Source: Election Statistics - Office of the Clerk
Popular vote
Democratic
57.14%
Republican
42.38%
Others
0.48%
House seats
Democratic
67.82%
Republican
32.18%
  House seats by party holding plurality in state     80+% to 100% Democratic    80+% to 100% Republican     60+% to 80% Democratic    60+% to 80% Republican     Up to 60% Democratic    Up to 60% Republican
House seats by party holding plurality in state
  80+% to 100% Democratic
  80+% to 100% Republican
  60+% to 80% Democratic
  60+% to 80% Republican
  Up to 60% Democratic
  Up to 60% Republican
    6+ Democratic gain    6+ Republican gain     3-5 Democratic gain    3-5 Republican gain     1-2 Democratic gain    1-2 Republican gain     no net change
  6+ Democratic gain
  6+ Republican gain
  3-5 Democratic gain
  3-5 Republican gain
  1-2 Democratic gain
  1-2 Republican gain
  no net change

Southern significance

While the GOP performed badly nationally, Goldwater's tremendous success in the Deep South led to the election of several Republicans to the House from those states, many of them the first Republicans elected there since Reconstruction. These "Goldwater Republicans" were elected:

Special elections

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
California 5 John F. Shelley Democratic 1949 (Special) Incumbent resigned January 7, 1964, to become Mayor of San Francisco.
New member elected February 18, 1964.
Democratic hold.
Winner was subsequently re-elected in November.
  • Green tickY Phillip Burton (Democratic) 53.6%
  • Nick Verrios (Republican) 25.7%
  • Tom Flowers (Democratic) 7.7%
  • Joe Bortin (Democratic) 6.7%
  • Edward E. Heavey (Democratic) 2.4%
  • Al J. Quinn (Republican) 1.7%
  • Bryant McDonald (Republican) 1.6%
  • Harry Johns (Democratic) 0.6%
Tennessee 2 Howard Baker Sr. Republican 1950 Incumbent died January 7, 1964.
New member elected March 10, 1964 to finish her husband's term.
Republican hold.
Winner did not run for re-election in November.
  • Green tickY Irene Baker (Republican) 55.5%
  • Willard Yarborough (Democratic) 43.3%
  • James R. Porter (Independent) 1.2%
Pennsylvania 5 William J. Green Jr. Democratic 1944 Incumbent died December 21, 1963.
New member elected April 28, 1964 to finish his father's term.
Democratic hold.
Winner was subsequently re-elected in November.

Alabama

Alabama, which had not agreed on a redistricting plan until 1964 and had elected all members at-large in 1962, went back to electing from districts. While most of the at-large representatives were former district representatives and were thus geographically diverse, the 1st district near Mobile lacked an incumbent, and neither of the incumbents who lived in the 7th district were nominated.[1]

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Alabama 1 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
Alabama 2 George M. Grant
Redistricted from at-large
Democratic 1938 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Alabama 3 George W. Andrews
Redistricted from at-large
Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Alabama 4 Kenneth A. Roberts
Redistricted from at-large
Democratic 1950 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Glenn Andrews (Republican) 58.6%
  • Kenneth A. Roberts (Democratic) 40.6%
  • Rod Lumley (Independent) 0.9%
Alabama 5 Armistead I. Selden Jr.
Redistricted from at-large
Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Alabama 6 George Huddleston Jr.
Redistricted from at-large
Democratic 1954 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Alabama 7 Albert Rains
Redistricted from at-large
Democratic 1944 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
Carl Elliott
Redistricted from at-large
Democratic 1948 Incumbent lost renomination.
Democratic loss.
Alabama 8 Robert E. Jones Jr.
Redistricted from at-large
Democratic 1947 Incumbent re-elected.

Alaska

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Alaska at-large Ralph Julian Rivers Democratic 1958 Incumbent re-elected.

Arizona

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Arizona 1 John Jacob Rhodes Republican 1952 Incumbent re-elected.
Arizona 2 Mo Udall Democratic 1961 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mo Udall (Democratic) 58.7%
  • William E. Kimble (Republican) 41.3%
Arizona 3 George F. Senner Jr. Democratic 1962 Incumbent re-elected.

Arkansas

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Arkansas 1 Ezekiel C. Gathings Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Arkansas 2 Wilbur Mills Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Arkansas 3 James William Trimble Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Arkansas 4 Oren Harris Democratic 1940 Incumbent re-elected.

California

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
California 1 Donald H. Clausen Republican 1963 Incumbent re-elected.
California 2 Harold T. Johnson Democratic 1958 Incumbent re-elected.
California 3 John E. Moss Democratic 1952 Incumbent re-elected.
California 4 Robert L. Leggett Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 5 Phillip Burton Democratic 1964 (Special) Incumbent re-elected.
California 6 William S. Mailliard Republican 1952 Incumbent re-elected.
California 7 Jeffery Cohelan Democratic 1958 Incumbent re-elected.
California 8 George Paul Miller Democratic 1944 Incumbent re-elected.
California 9 Don Edwards Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Don Edwards (Democratic) 69.8%
  • William P. Hyde (Republican) 30.2%
California 10 Charles S. Gubser Republican 1952 Incumbent re-elected.
California 11 J. Arthur Younger Republican 1952 Incumbent re-elected.
California 12 Burt L. Talcott Republican 1962 Incumbent re-elected.
California 13 Charles M. Teague Republican 1954 Incumbent re-elected.
California 14 John F. Baldwin Jr. Republican 1954 Incumbent re-elected.
California 15 John J. McFall Democratic 1956 Incumbent re-elected.
California 16 Bernice F. Sisk Democratic 1954 Incumbent re-elected.
California 17 Cecil R. King Democratic 1942 Incumbent re-elected.
California 18 Harlan Hagen Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Harlan Hagen (Democratic) 66.7%
  • James E. Williams Jr. (Republican) 33.3%
California 19 Chet Holifield Democratic 1942 Incumbent re-elected.
California 20 H. Allen Smith Republican 1956 Incumbent re-elected.
California 21 Augustus F. Hawkins Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 22 James C. Corman Democratic 1960 Incumbent re-elected.
California 23 Del M. Clawson Republican 1963 Incumbent re-elected.
California 24 Glenard P. Lipscomb Republican 1953 Incumbent re-elected.
California 25 Ronald B. Cameron Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 26 James Roosevelt Democratic 1954 Incumbent re-elected.
California 27 Everett G. Burkhalter Democratic 1962 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
California 28 Alphonzo E. Bell Jr. Republican 1960 Incumbent re-elected.
California 29 George Brown Jr. Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 30 Edward R. Roybal Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 31 Charles H. Wilson Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 32 Craig Hosmer Republican 1952 Incumbent re-elected.
California 33 Harry R. Sheppard Democratic 1936 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
California 34 Richard T. Hanna Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 35 James B. Utt Republican 1952 Incumbent re-elected.
California 36 Bob Wilson Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bob Wilson (Republican) 59.1%
  • Quintin Whelan (Democratic) 40.9%
California 37 Lionel Van Deerlin Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 38 Patrick M. Martin Republican 1962 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.

Colorado

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Colorado 1 Byron G. Rogers Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Colorado 2 Donald G. Brotzman Republican 1962 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Colorado 3 John Chenoweth Republican 1950 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Frank Evans (Democratic) 51.2%
  • John Chenoweth (Republican) 48.8%
Colorado 4 Wayne N. Aspinall Democratic 1948 Incumbent re-elected.

Connecticut

Connecticut eliminated its at-large seat and redistricted from 5 districts to 6, creating a new district in the northwestern part of the state.[1]

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Connecticut 1 Emilio Q. Daddario Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Connecticut 2 William L. St. Onge Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Connecticut 3 Robert Giaimo Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Connecticut 4 Abner W. Sibal Republican 1960 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Connecticut 5 John S. Monagan Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Connecticut 6 Bernard F. Grabowski
Redistricted from at-large
Democratic 1962 Incumbent re-elected.

Delaware

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Delaware at-large Harris B. McDowell Jr. Democratic 1958 Incumbent re-elected.

Florida

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Florida 1 Bob Sikes Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Florida 2 Charles Edward Bennett Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Florida 3 Claude Pepper Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Florida 4 Dante Fascell Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Florida 5 Syd Herlong Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Florida 6 Paul Rogers Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul Rogers (Democratic) 66.0%
  • John D. Steele (Republican) 34.0%
Florida 7 James A. Haley Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Florida 8 Donald Ray Matthews Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Florida 9 Don Fuqua Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Florida 10 Sam M. Gibbons Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Florida 11 Edward J. Gurney Republican 1962 Incumbent re-elected.
Florida 12 William C. Cramer Republican 1954 Incumbent re-elected.

Georgia

Georgia redistricted its existing 12 districts, dividing the Atlanta-area 5th district into a 4th and 5th district, renumbering the existing 4th district to the 6th, and dividing the existing central Georgia 6th district up between its neighbors with compensating boundary changes elsewhere.[1]

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Georgia 1 George Elliott Hagan Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Georgia 2 J. L. Pilcher Democratic 1953 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Georgia 3 Tic Forrester Democratic 1950 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
Georgia 4 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
Georgia 5 Charles Weltner Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Georgia 6 John James Flynt Jr.
Redistricted from 4th
Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Georgia 7 John W. Davis Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Georgia 8 J. Russell Tuten Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Georgia 9 Phillip M. Landrum Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Georgia 10 Robert Grier Stephens Jr. Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Carl Vinson
Redistricted from 6th
Democratic 1914 Incumbent retired.
Democratic loss.

Hawaii

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Hawaii at-large Spark Matsunaga Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Hawaii at-large Thomas Gill Democratic 1962 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic hold.

Idaho

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Idaho 1 Compton I. White Jr. Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Idaho 2 Ralph R. Harding Democratic 1960 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Illinois

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Illinois 1 William L. Dawson Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Illinois 2 Barratt O'Hara Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Illinois 3 William T. Murphy Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 4 Ed Derwinski Republican 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 5 John C. Kluczynski Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Illinois 6 Thomas J. O'Brien Democratic 1942 Died in office
Democratic hold.
Illinois 7 Roland V. Libonati Democratic 1957 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Illinois 8 Dan Rostenkowski Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 9 Edward Rowan Finnegan Democratic 1960 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Illinois 10 Harold R. Collier Republican 1956 Incumbent re-elected.
Illinois 11 Roman C. Pucinski Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 12 Robert McClory Republican 1962 Incumbent re-elected.
Illinois 13 Donald Rumsfeld Republican 1962 Incumbent re-elected.
Illinois 14 Elmer J. Hoffman Republican 1958 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Illinois 15 Charlotte T. Reid Republican 1962 Incumbent re-elected.
Illinois 16 John B. Anderson Republican 1960 Incumbent re-elected.
Illinois 17 Leslie C. Arends Republican 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 18 Robert H. Michel Republican 1956 Incumbent re-elected.
Illinois 19 Robert T. McLoskey Republican 1962 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Illinois 20 Paul Findley Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul Findley (Republican) 54.8%
  • Lester E. Collins (Democratic) 45.2%
Illinois 21 Kenneth J. Gray Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Illinois 22 William L. Springer Republican 1950 Incumbent re-elected.
Illinois 23 George E. Shipley Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 24 Melvin Price Democratic 1944 Incumbent re-elected.

Indiana

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Indiana 1 Ray J. Madden Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Indiana 2 Charles A. Halleck Republican 1935 Incumbent re-elected.
Indiana 3 John Brademas Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Indiana 4 E. Ross Adair Republican 1950 Incumbent re-elected.
Indiana 5 J. Edward Roush Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Indiana 6 Richard L. Roudebush Republican 1960 Incumbent re-elected.
Indiana 7 William G. Bray Republican 1950 Incumbent re-elected.
Indiana 8 Winfield K. Denton Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Indiana 9 Earl Wilson Republican 1960 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Indiana 10 Ralph Harvey Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ralph Harvey (Republican) 50.4%
  • Russell E. Davis (Democratic) 49.6%
Indiana 11 Donald Cogley Bruce Republican 1960 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic gain.

Iowa

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Iowa 1 Fred Schwengel Republican 1954 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Iowa 2 James E. Bromwell Republican 1960 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Iowa 3 H. R. Gross Republican 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY H. R. Gross (Republican) 50.1%
  • Stephen M. Peterson (Democratic) 49.9%
Iowa 4 John Henry Kyl Republican 1959 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Iowa 5 Neal Smith Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Neal Smith (Democratic) 69.6%
  • Benjamin J. Gibson Jr. (Republican) 29.7%
  • Albert A. Payne (Conservative) 0.7%
Iowa 6 Charles B. Hoeven Republican 1942 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Stanley L. Greigg (Democratic) 53.2%
  • Howard N. Sokol (Republican) 46.5%
  • Lee E. Smith (Conservative) 0.3%
Iowa 7 Ben F. Jensen Republican 1938 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.

Kansas

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Kansas 1 Bob Dole Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bob Dole (Republican) 51.2%
  • Bill Bork (Democratic) 48.8%
Kansas 2 William H. Avery Republican 1954 Incumbent retired to run for Governor.
New member elected.
Republican hold.
Kansas 3 Robert Fred Ellsworth Republican 1960 Incumbent re-elected.
Kansas 4 Garner E. Shriver Republican 1960 Incumbent re-elected.
Kansas 5 Joe Skubitz Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joe Skubitz (Republican) 56.4%
  • Reb. Russell (Democratic) 43.6%

Kentucky

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Kentucky 1 Frank Stubblefield Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Kentucky 2 William Huston Natcher Democratic 1953 Incumbent re-elected.
Kentucky 3 Gene Snyder Republican 1962 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Kentucky 4 Frank Chelf Democratic 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Chelf (Democratic) 61.7%
  • Clyde Middleton (Republican) 38.3%
Kentucky 5 Eugene Siler Republican 1954 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Kentucky 6 John C. Watts Democratic 1951 Incumbent re-elected.
Kentucky 7 Carl D. Perkins Democratic 1948 Incumbent re-elected.

Louisiana

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Louisiana 1 F. Edward Hebert Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Louisiana 2 Hale Boggs Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Louisiana 3 Edwin E. Willis Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Louisiana 4 Joe Waggonner Democratic 1961 Incumbent re-elected.
Louisiana 5 Otto Passman Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Louisiana 6 James H. Morrison Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Louisiana 7 T. Ashton Thompson Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Louisiana 8 Gillis William Long Democratic 1962 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Speedy Long (Democratic) 54.5%
  • William S. Walker (Republican) 45.5%

Maine

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Maine 1 Stanley R. Tupper Republican 1960 Incumbent re-elected.
Maine 2 Clifford McIntire Republican 1951 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic gain.

Maryland

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Maryland 1 Rogers Morton Republican 1962 Incumbent re-elected.
Maryland 2 Clarence Long Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Maryland 3 Edward Garmatz Democratic 1947 Incumbent re-elected.
Maryland 4 George Hyde Fallon Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Maryland 5 Richard E. Lankford Democratic 1954 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Maryland 6 Charles Mathias Jr. Republican 1960 Incumbent re-elected.
Maryland 7 Samuel Friedel Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Maryland at-large Carlton R. Sickles Democratic 1962 Incumbent re-elected.

Massachusetts

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Massachusetts 1 Silvio Conte Republican 1958 Incumbent re-elected.
Massachusetts 2 Edward Boland Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Massachusetts 3 Philip Philbin Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Massachusetts 4 Harold Donohue Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Massachusetts 5 Frank B. Morse Republican 1960 Incumbent re-elected.
Massachusetts 6 William H. Bates Republican 1950 Incumbent re-elected.
Massachusetts 7 Torbert H. MacDonald Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Massachusetts 8 Tip O'Neill Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Massachusetts 9 John William McCormack Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Massachusetts 10 Joseph William Martin Jr. Republican 1924 Incumbent re-elected.
Massachusetts 11 James A. Burke Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Massachusetts 12 Hastings Keith Republican 1958 Incumbent re-elected.

Michigan

Michigan redistricted, converting its at-large seat into a 19th district and realigning the other districts to account for population growth in the Detroit suburbs.[1] Two Democratic seats and one Republican seat were eliminated or combined at redistricting, but the defeat of three Republican incumbents and the election of Democrats to all the new seats yielded a net shift of four seats, changing the party balance from 11–8 Republican to 12–7 Democratic.

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Michigan 1 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY John Conyers (Democratic) 83.6%
  • Robert B. Blackwell (Republican) 15.5%
  • Milton R. Henry (Freedom Now) 0.9%
Michigan 2 George Meader Republican 1950 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Michigan 3 August E. Johansen Republican 1954 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Michigan 4 J. Edward Hutchinson Republican 1962 Incumbent re-elected.
Michigan 5 Gerald Ford Republican 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gerald Ford (Republican) 61.2%
  • William G. Reamon (Democratic) 38.8%
Michigan 6 Charles E. Chamberlain Republican 1956 Incumbent re-elected.
Michigan 7 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
Michigan 8 R. James Harvey Republican 1960 Incumbent re-elected.
Michigan 9 Robert P. Griffin Republican 1956 Incumbent re-elected.
Michigan 10 Elford Albin Cederberg Republican 1952 Incumbent re-elected.
Michigan 11 Victor A. Knox Republican 1952 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
John B. Bennett
Redistricted from 12th
Republican 1946 Incumbent died August 9, 1964.
Republican loss.
Michigan 12 James G. O'Hara
Redistricted from 7th
Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Michigan 13 Charles Diggs Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Michigan 14 Lucien N. Nedzi
Redistricted from 1st
Democratic 1961 Incumbent re-elected.
Harold M. Ryan Democratic 1962 Incumbent lost renomination.
Democratic loss.
Michigan 15 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
Michigan 16 John D. Dingell Jr.
Redistricted from 15th
Democratic 1955 Incumbent re-elected.
John Lesinski Jr. Democratic 1950 Incumbent lost renomination.
Democratic loss.
Michigan 17 Martha W. Griffiths Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Michigan 18 William Broomfield Republican 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William Broomfield (Republican) 59.5%
  • Frank J. Sierawski (Democratic) 40.4%
  • Richard R. Kelly (Freedom Now) 0.08%
Michigan 19 Neil Staebler
Redistricted from at-large
Democratic 1962 Incumbent retired to run for Governor of Michigan.
New member elected.
Democratic hold.

Minnesota

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Minnesota 1 Al Quie Republican 1958 Incumbent re-elected.
Minnesota 2 Ancher Nelsen Republican 1958 Incumbent re-elected.
Minnesota 3 Clark MacGregor Republican 1960 Incumbent re-elected.
Minnesota 4 Joseph Karth Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Minnesota 5 Donald M. Fraser Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Minnesota 6 Alec Olson Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Minnesota 7 Odin Langen Republican 1958 Incumbent re-elected.
Minnesota 8 John Blatnik Democratic 1946 Incumbent re-elected.

Mississippi

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Mississippi 1 Thomas Abernethy Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Mississippi 2 Jamie L. Whitten Democratic 1941 Incumbent re-elected.
Mississippi 3 John Bell Williams Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Mississippi 4 W. Arthur Winstead Democratic 1942 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Mississippi 5 William M. Colmer Democratic 1932 Incumbent re-elected.

Missouri

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Missouri 1 Frank M. Karsten Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Missouri 2 Thomas B. Curtis Republican 1950 Incumbent re-elected.
Missouri 3 Leonor Sullivan Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Missouri 4 William J. Randall Democratic 1959 Incumbent re-elected.
Missouri 5 Richard Bolling Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Missouri 6 William Raleigh Hull Jr. Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Missouri 7 Durward Gorham Hall Republican 1960 Incumbent re-elected.
Missouri 8 Richard Howard Ichord Jr. Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Missouri 9 Clarence Cannon Democratic 1922 Died in office
Democratic hold.
  • Green tickY William L. Hungate (Democratic) 62.3%
  • Anthony C. Schroeder (Republican) 37.6%
  • Hubert Willis (Independent) 0.1%
Missouri 10 Paul C. Jones Democratic 1948 Incumbent re-elected.

Montana

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Montana 1 Arnold Olsen Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Arnold Olsen (Democratic) 53.6%
  • Wayne Montgomery (Republican) 45.8%
  • Wayne Montgomery (National States' Rights) 0.5%
Montana 2 James Franklin Battin Republican 1960 Incumbent re-elected.

Nebraska

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Nebraska 1 Ralph F. Beermann Republican 1960 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Nebraska 2 Glenn Cunningham Republican 1956 Incumbent re-elected.
Nebraska 3 David T. Martin Republican 1960 Incumbent re-elected.

Nevada

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Nevada at-large Walter S. Baring Jr. Democratic 1956 Incumbent re-elected.

New Hampshire

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
New Hampshire 1 Louis C. Wyman Republican 1962 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New Hampshire 2 James Colgate Cleveland Republican 1962 Incumbent re-elected.

New Jersey

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
New Jersey 1 William T. Cahill Republican 1958 Incumbent re-elected.
New Jersey 2 Milton W. Glenn Republican 1957 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New Jersey 3 James C. Auchincloss Republican 1942 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
New Jersey 4 Frank Thompson Democratic 1954 Incumbent re-elected.
New Jersey 5 Peter Frelinghuysen Jr. Republican 1952 Incumbent re-elected.
New Jersey 6 Florence P. Dwyer Republican 1956 Incumbent re-elected.
New Jersey 7 William B. Widnall Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William B. Widnall (Republican) 56.5%
  • Edward H. Ihnen (Democratic) 43.1%
  • Robert A. Kretzer (Conservative) 0.4%
New Jersey 8 Charles S. Joelson Democratic 1960 Incumbent re-elected.
New Jersey 9 Frank C. Osmers Jr. Republican 1951 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New Jersey 10 Peter W. Rodino Jr. Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Peter W. Rodino Jr. (Democratic) 74.0%
  • Raymond W. Schroeder (Republican) 25.1%
  • Frank J. DeGeorge (Conservative) 0.6%
  • William Kirkland (Independent) 0.2%
  • John V. Vespucci (Good Government) 0.2%
New Jersey 11 Joseph G. Minish Democratic 1962 Incumbent re-elected.
New Jersey 12 George M. Wallhauser Republican 1958 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Paul J. Krebs (Democratic) 52.4%
  • David H. Wiener (Republican) 46.0%
  • Robert L. Schlachter (Conservative) 1.4%
  • Leo C. Fields Jr. (Independent) 0.3%
New Jersey 13 Cornelius Edward Gallagher Democratic 1958 Incumbent re-elected.
New Jersey 14 Dominick V. Daniels Democratic 1958 Incumbent re-elected.
New Jersey 15 Edward J. Patten Democratic 1962 Incumbent re-elected.

New Mexico

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
New Mexico at-large Thomas G. Morris Democratic 1958 Incumbent re-elected.
New Mexico at-large Joseph M. Montoya Democratic 1957 (Special) Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic hold.

New York

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
New York 1 Otis G. Pike Democratic 1960 Incumbent re-elected.
New York 2 James R. Grover Jr. Republican 1962 Incumbent re-elected.
New York 3 Steven Boghos Derounian Republican 1952 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 4 John W. Wydler Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John W. Wydler (Republican) 53.2%
  • Joseph L. Marino (Democratic) 43.2%
  • Stanley J. Levy (Independent) 3.6%
New York 5 Frank J. Becker Republican 1952 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
New York 6 Seymour Halpern Republican 1958 Incumbent re-elected.
New York 7 Joseph P. Addabbo Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joseph P. Addabbo (Democratic) 69.8%
  • Robert L. Nelson (Republican) 28.3%
  • Erling Asheim (Conservative) 1.9%
New York 8 Benjamin Stanley Rosenthal Democratic 1962 Incumbent re-elected.
New York 9 James J. Delaney Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New York 10 Emanuel Celler Democratic 1922 Incumbent re-elected.
New York 11 Eugene James Keogh Democratic 1936 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Eugene James Keogh (Democratic) 78.8%
  • Herman Sanders (Republican) 18.6%
  • Joseph R. Fontanetta (United Taxpayers) 2.6%
New York 12 Edna F. Kelly Democratic 1949 Incumbent re-elected.
New York 13 Abraham J. Multer Democratic 1947 Incumbent re-elected.
New York 14 John J. Rooney Democratic 1944 Incumbent re-elected.
New York 15 Hugh L. Carey Democratic 1960 Incumbent re-elected.
New York 16 John M. Murphy Democratic 1962 Incumbent re-elected.
New York 17 John Lindsay Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Lindsay (Republican) 71.5%
  • Eleanor C. French (Democratic) 23.5%
  • Kieran O'Doherty (Conservative) 5.0%
New York 18 Adam Clayton Powell Jr. Democratic 1944 Incumbent re-elected.
New York 19 Leonard Farbstein Democratic 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Leonard Farbstein (Democratic) 68.9%
  • Henry E. Del Rosso (Republican) 20.2%
  • Edward A. Morrison (Liberal) 9.9%
  • Suzanne La Follette (Conservative) 1.1%
New York 20 William Fitts Ryan Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William Fitts Ryan (Democratic) 82.5%
  • Ronald N. Gottlieb (Republican) 15.6%
  • John Comninel (Conservative) 2.0%
New York 21 James C. Healey Democratic 1956 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY James H. Scheuer (Democratic) 84.3%
  • Henry Rose (Republican) 14.1%
  • Thomas E. Rockwell (Conservative) 1.6%
New York 22 Jacob H. Gilbert Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jacob H. Gilbert (Democratic) 81.6%
  • Manuel R. Roque (Republican) 11.8%
  • Joseph A. Masur (Liberal) 5.8%
  • Joseph F. Joyce (Conservative) 0.8%
New York 23 Charles A. Buckley Democratic 1934 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
New York 24 Paul A. Fino Republican 1952 Incumbent re-elected.
New York 25 Robert R. Barry Republican 1958 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 26 Ogden R. Reid Republican 1962 Incumbent re-elected.
New York 27 Katharine St. George Republican 1946 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY John G. Dow (Democratic) 51.6%
  • Katharine St. George (Republican) 48.4%
New York 28 J. Ernest Wharton Republican 1950 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 29 Leo W. O'Brien Democratic 1952 Incumbent re-elected.
New York 30 Carleton J. King Republican 1960 Incumbent re-elected.
New York 31 Clarence E. Kilburn Republican 1940 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
New York 32 Alexander Pirnie Republican 1958 Incumbent re-elected.
New York 33 Howard W. Robison Republican 1958 Incumbent re-elected.
New York 34 R. Walter Riehlman Republican 1946 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 35 Samuel S. Stratton Democratic 1958 Incumbent re-elected.
New York 36 Frank Horton Republican 1962 Incumbent re-elected.
New York 37 Harold C. Ostertag Republican 1950 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
New York 38 Charles Goodell Republican 1959 Incumbent re-elected.
New York 39 John R. Pillion Republican 1952 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 40 William E. Miller Republican 1950 Incumbent retired to run for Vice President.
New member elected.
Republican hold.
New York 41 Thaddeus J. Dulski Democratic 1958 Incumbent re-elected.

North Carolina

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
North Carolina 1 Herbert Covington Bonner Democratic 1940 Incumbent re-elected.
North Carolina 2 Lawrence H. Fountain Democratic 1952 Incumbent re-elected.
North Carolina 3 David N. Henderson Democratic 1960 Incumbent re-elected.
North Carolina 4 Harold D. Cooley Democratic 1934 Incumbent re-elected.
North Carolina 5 Ralph James Scott Democratic 1956 Incumbent re-elected.
North Carolina 6 Horace R. Kornegay Democratic 1960 Incumbent re-elected.
North Carolina 7 Alton Lennon Democratic 1956 Incumbent re-elected.
North Carolina 8 Charles R. Jonas Republican 1952 Incumbent re-elected.
North Carolina 9 James T. Broyhill Republican 1962 Incumbent re-elected.
North Carolina 10 Basil Lee Whitener Democratic 1956 Incumbent re-elected.
North Carolina 11 Roy A. Taylor Democratic 1960 Incumbent re-elected.

North Dakota

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
North Dakota 1 Mark Andrews Republican 1963 Incumbent re-elected.
North Dakota 2 Don L. Short Republican 1958 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.

Ohio

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Ohio 1 Carl W. Rich Republican 1962 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Ohio 2 Donald D. Clancy Republican 1960 Incumbent re-elected.
Ohio 3 Paul F. Schenck Republican 1951 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Ohio 4 William Moore McCulloch Republican 1947 Incumbent re-elected.
Ohio 5 Del Latta Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Del Latta (Republican) 65.9%
  • Milford Landis (Democratic) 34.1%
Ohio 6 Bill Harsha Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Harsha (Republican) 60.1%
  • Frank E. Smith (Democratic) 39.9%
Ohio 7 Clarence J. Brown Republican 1938 Incumbent re-elected.
Ohio 8 Jackson Edward Betts Republican 1950 Incumbent re-elected.
Ohio 9 Thomas L. Ashley Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Ohio 10 Homer E. Abele Republican 1962 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Ohio 11 Oliver P. Bolton Republican 1962 Ran for at-large seat
Republican hold.
Ohio 12 Samuel L. Devine Republican 1958 Incumbent re-elected.
Ohio 13 Charles Adams Mosher Republican 1960 Incumbent re-elected.
Ohio 14 William H. Ayres Republican 1950 Incumbent re-elected.
Ohio 15 Robert T. Secrest Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Ohio 16 Frank T. Bow Republican 1950 Incumbent re-elected.
Ohio 17 John M. Ashbrook Republican 1960 Incumbent re-elected.
Ohio 18 Wayne L. Hays Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Ohio 19 Michael J. Kirwan Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Ohio 20 Michael A. Feighan Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Ohio 21 Charles Vanik Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Ohio 22 Frances P. Bolton Republican 1940 Incumbent re-elected.
Ohio 23 William Edwin Minshall Jr. Republican 1954 Incumbent re-elected.
Ohio at-large Robert Taft Jr. Republican 1962 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic gain.

Oklahoma

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Oklahoma 1 Page Belcher Republican 1950 Incumbent re-elected.
Oklahoma 2 Ed Edmondson Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ed Edmondson (Democratic) 61.4%
  • George L. Lange (Republican) 38.6%
Oklahoma 3 Carl Albert Democratic 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Carl Albert (Democratic) 79.0%
  • Frank D. McSherry (Republican) 21.0%
Oklahoma 4 Tom Steed Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Oklahoma 5 John Jarman Democratic 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Jarman (Democratic) 70.8%
  • Homer Cowan (Republican) 29.2%
Oklahoma 6 Victor Wickersham Democratic 1960 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.

Oregon

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Oregon 1 A. Walter Norblad Republican 1946 Died in office
Republican hold.
Oregon 2 Albert C. Ullman Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Oregon 3 Edith Green Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Oregon 4 Robert B. Duncan Democratic 1962 Incumbent re-elected.

Pennsylvania

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Pennsylvania 1 William A. Barrett Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 2 Robert N. C. Nix Sr. Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 3 James A. Byrne Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 4 Herman Toll Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Herman Toll (Democratic) 64.1%
  • James R. Cavanaugh (Republican) 35.9%
Pennsylvania 5 William J. Green III Democratic 1964 <span style="font-size:85%;">(Special)</span> Incumbent re-elected.
Pennsylvania 6 George M. Rhodes Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 7 William H. Milliken Jr. Republican 1958 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Pennsylvania 8 Willard S. Curtin Republican 1956 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 9 Paul B. Dague Republican 1946 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 10 Joseph M. McDade Republican 1962 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 11 Daniel J. Flood Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 12 J. Irving Whalley Republican 1960 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 13 Richard Schweiker Republican 1960 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 14 William S. Moorhead Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 15 Fred B. Rooney Democratic 1963 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 16 John C. Kunkel Republican 1961 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 17 Herman T. Schneebeli Republican 1960 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 18 Robert J. Corbett Republican 1944 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 19 George Atlee Goodling Republican 1960 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 20 Elmer J. Holland Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 21 John H. Dent Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 22 John P. Saylor Republican 1949 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 23 Albert W. Johnson Republican 1963 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 24 James D. Weaver Republican 1962 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 25 Frank M. Clark Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 26 Thomas E. Morgan Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 27 James G. Fulton Republican 1944 Incumbent re-elected.

Rhode Island

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Rhode Island 1 Fernand St. Germain Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Rhode Island 2 John E. Fogarty Democratic 1940 Incumbent re-elected.

South Carolina

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
South Carolina 1 L. Mendel Rivers Democratic 1940 Incumbent re-elected.
South Carolina 2 Albert Watson Democratic 1962 Incumbent re-elected.
South Carolina 3 William Jennings Bryan Dorn Democratic 1950 Incumbent re-elected.
South Carolina 4 Robert T. Ashmore Democratic 1953 Incumbent re-elected.
South Carolina 5 Robert W. Hemphill Democratic 1956 Resigned when appointed to United States District Court for the Eastern District of South Carolina
Democratic hold.
South Carolina 6 John L. McMillan Democratic 1938 Incumbent re-elected.

South Dakota

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
South Dakota 1 Ben Reifel Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ben Reifel (Republican) 57.5%
  • George May (Democratic) 42.5%
South Dakota 2 Ellis Yarnal Berry Republican 1950 Incumbent re-elected.

Tennessee

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Tennessee 1 Jimmy Quillen Republican 1962 Incumbent re-elected.
Tennessee 2 Irene Baker Republican 1964 <span style="font-size:85%;">(Special)</span> Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY John Duncan Sr. (Republican) 53.8%
  • Willard V. Yarbrough (Democratic) 44.5%
  • J. D. Boles (Independent) 1.0%
  • Frank Haile (Independent) 0.7%
Tennessee 3 Bill Brock Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Brock (Republican) 54.6%
  • Robert M. Summitt (Democratic) 45.4%
Tennessee 4 Joe L. Evins Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Tennessee 5 Richard Fulton Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Tennessee 6 Ross Bass Democratic 1954 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic hold.
Tennessee 7 Tom J. Murray Democratic 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom J. Murray (Democratic) 53.5%
  • Julius Hurst (Republican) 36.9%
  • Earl MacLin (Independent) 9.6%
Tennessee 8 Fats Everett Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Tennessee 9 Clifford Davis Democratic 1940 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY George W. Grider (Democratic) 52.5%
  • Robert B. James (Republican) 47.2%
  • L. B. Winfield (Independent) 0.3%

Texas

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Texas 1 Wright Patman Democratic 1928 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wright Patman (Democratic) 74.6%
  • Mrs. William E. Jones (Republican) 25.4%
Texas 2 Jack Brooks Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Texas 3 Lindley Beckworth Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Texas 4 Ray Roberts Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ray Roberts (Democratic) 81.4%
  • Fred Banfield (Republican) 18.6%
Texas 5 Bruce R. Alger Republican 1954 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Texas 6 Olin E. Teague Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 7 John Dowdy Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Dowdy (Democratic) 83.6%
  • James W. Orr (Republican) 16.4%
Texas 8 Albert Richard Thomas Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Texas 9 Clark W. Thompson Democratic 1947 Incumbent re-elected.
Texas 10 J. J. Pickle Democratic 1963 Incumbent re-elected.
Texas 11 William R. Poage Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Texas 12 Jim Wright Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jim Wright (Democratic) 68.5%
  • Fred Dielman (Republican) 31.5%
Texas 13 Graham B. Purcell Jr. Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Texas 14 John Andrew Young Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Texas 15 Joe M. Kilgore Democratic 1954 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Texas 16 Ed Foreman Republican 1962 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Texas 17 Omar Burleson Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 18 Walter E. Rogers Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Texas 19 George H. Mahon Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Texas 20 Henry B. Gonzalez Democratic 1961 Incumbent re-elected.
Texas 21 O. C. Fisher Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Texas 22 Robert R. Casey Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Texas at-large Joe R. Pool Democratic 1962 Incumbent re-elected.

Utah

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Utah 1 Laurence J. Burton Republican 1962 Incumbent re-elected.
Utah 2 Sherman P. Lloyd Republican 1962 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic gain.

Vermont

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Vermont at-large Robert Stafford Republican 1960 Incumbent re-elected.

Virginia

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Virginia 1 Thomas N. Downing Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Virginia 2 Porter Hardy Jr. Democratic 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Porter Hardy Jr. (Democratic) 68.7%
  • Wayne Lustig (Republican) 21.6%
  • H. W. Grady Speers Jr. (Independent) 9.7%
Virginia 3 J. Vaughan Gary Democratic 1945 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY David E. Satterfield III (Democratic) 34.5%
  • Richard D. Obenshain (Republican) 34.0%
  • Edward E. Haddock (Independent) 30.8%
  • Stanley Smith Jr. (Independent) 0.7%
Virginia 4 Watkins Moorman Abbitt Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Virginia 5 William M. Tuck Democratic 1953 Incumbent re-elected.
Virginia 6 Richard Harding Poff Republican 1952 Incumbent re-elected.
Virginia 7 John O. Marsh Jr. Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Virginia 8 Howard W. Smith Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Virginia 9 William Pat Jennings Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Virginia 10 Joel T. Broyhill Republican 1952 Incumbent re-elected.

Washington

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Washington 1 Thomas Pelly Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Thomas Pelly (Republican) 59.9%
  • Edward Palmason (Democratic) 40.1%
Washington 2 Jack Westland Republican 1952 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Lloyd Meeds (Democratic) 54.9%
  • Jack Westland (Republican) 45.1%
Washington 3 Julia Butler Hansen Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Washington 4 Catherine Dean May Republican 1958 Incumbent re-elected.
Washington 5 Walt Horan Republican 1942 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Tom Foley (Democratic) 53.4%
  • Walt Horan (Republican) 46.6%
Washington 6 Thor C. Tollefson Republican 1946 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Washington 7 K. William Stinson Republican 1962 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Brock Adams (Democratic) 55.6%
  • K. William Stinson (Republican) 44.4%

West Virginia

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
West Virginia 1 Arch A. Moore Jr. Republican 1956 Incumbent re-elected.
West Virginia 2 Harley O. Staggers Democratic 1948 Incumbent re-elected.
West Virginia 3 John M. Slack Jr. Democratic 1958 Incumbent re-elected.
West Virginia 4 Ken Hechler Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ken Hechler (Democratic) 61.2%
  • Jack L. Miller (Republican) 38.8%
West Virginia 5 Elizabeth Kee Democratic 1951 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY James Kee (Democratic) 70.0%
  • Wade H. Ballard III (Republican) 30.0%

Wisconsin

Wisconsin redistricted to adjust for demographic changes, merging the existing 9th district into the neighboring 3rd district in the west and forming a new 9th district in the Milwaukee suburbs with compensating boundary changes elsewhere.[1]

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Wisconsin 1 Henry C. Schadeberg Republican 1960 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Wisconsin 2 Robert W. Kastenmeier Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Wisconsin 3 Vernon Wallace Thomson Republican 1960 Incumbent re-elected.
Lester Johnson
Redistricted from 9th
Democratic 1953 Incumbent retired.
Democratic loss.
Wisconsin 4 Clement J. Zablocki Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Wisconsin 5 Henry S. Reuss Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Wisconsin 6 William Van Pelt Republican 1950 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Wisconsin 7 Melvin R. Laird Republican 1952 Incumbent re-elected.
Wisconsin 8 John W. Byrnes Republican 1944 Incumbent re-elected.
Wisconsin 9 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
Wisconsin 10 Alvin E. O'Konski Republican 1942 Incumbent re-elected.

Wyoming

District Incumbent This race
Representative Party First
elected
Results Candidates
Wyoming at-large William H. Harrison Republican 1960 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Teno Roncalio (Democratic) 50.8%
  • William H. Harrison (Republican) 49.2%

References

  1. ^ a b c d e Martis, Kenneth C. (1989). The Historical Atlas of Political Parties in the United States Congress, 1789-1989. Prentice Hall College Div. ISBN 0-02-920170-5.

See also

This page was last edited on 18 September 2019, at 22:17
Basis of this page is in Wikipedia. Text is available under the CC BY-SA 3.0 Unported License. Non-text media are available under their specified licenses. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. WIKI 2 is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.