Venue Jakarta International Expo Date 26–28 August 2018 Competitors 88 from 20 nations
China Fan Zhendong , Liang Jingkun , Lin Gaoyuan , Wang Chuqin , Xue Fei South Korea Jang Woo-jin , Jeoung Young-sik , Kim Dong-hyun, Lee Sang-su , Lim Jong-hoon Chinese Taipei Chen Chien-an , Chuang Chih-yuan , Lee Chia-sheng, Liao Cheng-ting, Lin Yun-ju India Anthony Amalraj , Harmeet Desai , Sathiyan Gnanasekaran , Sharath Kamal , Manav Thakkar
The men's team table tennis event at the 2018 Asian Games took place from 26 to 28 August 2018 at the Jakarta International Expo .[1] Team ranking was based on the ITTF world team ranking of August 2018.[2]
YouTube Encyclopedic
1 / 5
Views: 53 214
331 435
2 114 587
4 849
561 150
First ever medal in Table Tennis in Asian Games 2018
Tomokazu Harimoto vs Koki Niwa I 2018 Asian Cup
Table Tennis Men's Team Semi-Finals Singapore vs Indonesia Match 1 | 28th SEA Games Singapore 2015
Commonwealth Games Table Tennis 2018: T&T vs India
DHS ITTF Top 10 - 2018 World Team Championships
Schedule
All times are Western Indonesia Time (UTC+07:00 )
Date
Time
Event
Sunday, 26 August 2018
12:00
Preliminary round 1
16:00
Preliminary round 2
20:00
Preliminary round 3
Monday, 27 August 2018
12:00
Preliminary round 4
16:00
Preliminary round 5
20:00
Quarterfinals
Tuesday, 28 August 2018
10:00
Semifinals
19:00
Final
Results
Preliminary round
Group A
Pos
Team
Pld
W
L
MF
MA
Pts
Qualification
1
China
4
4
0
12
0
8
Quarterfinals
2
North Korea
4
3
1
9
3
7
3
Malaysia
4
2
2
6
6
6
4
Nepal
4
1
3
3
10
5
5
Laos
4
0
4
1
12
4
Sengarthid Vongdalasinh
0–3
Leong Chee Feng
6–11, 5–11, 2–11
Sonpasith Mosangsinh
0–3
Ashraf Haiqal Rizal
4–11, 5–11, 5–11
Duangtavane Sathathone
0–3
Choong Javen
1–11, 10–12, 3–11
An Ji-song
3–0
Sonpasith Mosangsinh
11–4, 11–4, 11–7
Ham Yu-song
3–0
Sengarthid Vongdalasinh
11–6, 11–7, 11–4
Pak Sin-hyok
3–0
Duangtavane Sathathone
11–3, 11–3, 11–1
Leong Chee Feng
3–1
Santoo Shrestha
11–3, 11–8, 9–11, 13–11
Ashraf Haiqal Rizal
3–0
Amar Lal Malla
11–7, 13–11, 11–6
Chin Wen Jie
3–1
Deep Saun
15–13, 11–3, 8–11, 11–7
Liang Jingkun
3–0
Sengarthid Vongdalasinh
11–4, 11–4, 11–3
Xue Fei
3–0
Sonpasith Mosangsinh
11–4, 11–3, 11–1
Wang Chuqin
3–0
Duangtavane Sathathone
11–3, 11–4, 11–4
Santoo Shrestha
0–3
An Ji-song
4–11, 6–11, 6–11
Amar Lal Malla
0–3
Ham Yu-song
6–11, 9–11, 7–11
Deep Saun
0–3
Pak Sin-hyok
3–11, 9–11, 10–12
Amar Lal Malla
3–1
Duangtavane Sathathone
8–11, 11–7, 11–4, 11–7
Santoo Shrestha
3–0
Sonpasith Mosangsinh
11–6, 11–3, 11–9
Deep Saun
1–3
Sengarthid Vongdalasinh
8–11, 11–8, 9–11, 6–11
Amar Lal Malla
3–2
Sonpasith Mosangsinh
9–11, 11–9, 11–6, 9–11, 11–3
Leong Chee Feng
0–3
Pak Sin-hyok
6–11, 9–11, 7–11
Ashraf Haiqal Rizal
1–3
An Ji-song
11–7, 10–12, 9–11, 7–11
Choong Javen
2–3
Ham Yu-song
11–8, 4–11, 8–11, 11–4, 2–11
Group B
Jin Ueda
3–0
Mohamed Zeesth Naseem
11–6, 11–2, 11–2
Masaki Yoshida
3–0
Moosa Munsif Ahmed
11–4, 11–9, 11–5
Masataka Morizono
3–0
Mohamed Shaffan Ismail
11–6, 11–5, 11–6
Padasak Tanviriyavechakul
3–0
Talgat Sagyndykov
11–3, 11–4, 11–6
Supanut Wisutmaythangkoon
3–0
Alisher Iakupbaev
11–6, 11–5, 11–6
Pattaratorn Passara
3–0
Aziz Kydyrbaev
11–1, 11–2, 11–4
Kenta Matsudaira
0–3
Nima Alamian
6–11, 9–11, 10–12
Jin Ueda
3–1
Noshad Alamian
12–10, 6–11, 11–5, 12–10
Masataka Morizono
3–1
Afshin Norouzi
11–4, 10–12, 11–5, 12–10
Kenta Matsudaira
3–1
Noshad Alamian
6–11, 12–10, 11–9, 11–5
Supanut Wisutmaythangkoon
3–0
Mohamed Zeesth Naseem
11–6, 11–5, 11–4
Pattaratorn Passara
3–2
Moosa Munsif Ahmed
11–5, 6–11, 11–3, 9–11, 11–2
Sirawit Puangthip
3–0
Mohamed Shaffan Ismail
11–7, 11–4, 11–6
Moosa Munsif Ahmed
1–3
Talgat Sagyndykov
11–9, 8–11, 9–11, 5–11
Mohamed Zeesth Naseem
0–3
Alisher Iakupbaev
8–11, 4–11, 7–11
Mohamed Shaffan Ismail
3–2
Aziz Kydyrbaev
7–11, 11–9, 7–11, 11–3, 11–4
Moosa Munsif Ahmed
0–3
Alisher Iakupbaev
9–11, 6–11, 9–11
Supanut Wisutmaythangkoon
2–3
Noshad Alamian
11–8, 5–11, 11–9, 7–11, 5–11
Padasak Tanviriyavechakul
0–3
Nima Alamian
8–11, 11–13, 5–11
Pattaratorn Passara
3–2
Afshin Norouzi
6–11, 9–11, 11–5, 11–8, 12–10
Supanut Wisutmaythangkoon
2–3
Nima Alamian
11–5, 7–11, 5–11, 11–9, 3–11
Group C
Bima Abdi Negara
3–1
Omar Al-Kades
11–4, 12–14, 14–12, 13–11
Ficky Supit Santoso
3–0
Muneer Al-Dhubhani
11–7, 11–8, 11–3
Donny Prasetya Aji
3–0
Taha Al-Mahaqeri
11–8, 11–9, 11–7
Wong Chun Ting
3–1
Jeoung Young-sik
11–9, 8–11, 11–5, 12–10
Ho Kwan Kit
0–3
Lee Sang-su
6–11, 6–11, 8–11
Ng Pak Nam
2–3
Jang Woo-jin
5–11, 7–11, 11–8, 11–8, 9–11
Wong Chun Ting
3–2
Lee Sang-su
13–11, 6–11, 11–9, 6–11, 11–8
Ho Kwan Kit
2–3
Jeoung Young-sik
9–11, 7–11, 11–9, 11–4, 5–11
Chinbatyn Erdenebayar
0–3
Donny Prasetya Aji
7–11, 7–11, 7–11
Batkhishigiin Bilegt
0–3
Ficky Supit Santoso
8–11, 11–13, 3–11
Jargalsaikhany Mönkhzorig
0–3
Luki Purkani
5–11, 2–11, 9–11
Jang Woo-jin
3–0
Taha Al-Mahaqeri
11–7, 11–3, 12–10
Lim Jong-hoon
3–0
Muneer Al-Dhubhani
11–5, 11–8, 11–8
Kim Dong-hyun
3–1
Ebrahim Gubran
13–11, 9–11, 11–6, 13–11
Batkhishigiin Bilegt
3–1
Omar Al-Kades
8–11, 12–10, 12–10, 11–4
Enkhbatyn Lkhagvasüren
3–2
Muneer Al-Dhubhani
11–8, 14–12, 9–11, 6–11, 11–4
Chinbatyn Erdenebayar
3–2
Taha Al-Mahaqeri
11–3, 8–11, 11–6, 6–11, 11–2
Group D
Cheong Chi Cheng
0–3
Lin Yun-ju
3–11, 6–11, 8–11
Cheong Chi Chon
0–3
Chuang Chih-yuan
4–11, 4–11, 8–11
Xiao Zikang
0–3
Lee Chia-sheng
5–11, 8–11, 6–11
Nguyễn Anh Tú
3–0
Salahaldin Al-Balooshi
11–1, 11–3, 11–7
Nguyễn Đức Tuân
3–1
Abdulla Al-Balooshi
11–3, 11–3, 9–11, 11–7
Lê Đình Đức
3–0
Essa Al-Balooshi
11–5, 11–5, 11–2
Nguyễn Đức Tuân
0–3
Chuang Chih-yuan
7–11, 9–11, 5–11
Nguyễn Anh Tú
0–3
Chen Chien-an
5–11, 7–11, 5–11
Lê Tiến Đạt
0–3
Liao Cheng-ting
7–11, 9–11, 8–11
Sharath Kamal
3–1
Lin Yun-ju
11–8, 5–11, 12–10, 11–8
Sathiyan Gnanasekaran
0–3
Chuang Chih-yuan
10–12, 9–11, 9–11
Harmeet Desai
3–2
Chen Chien-an
11–7, 10–12, 11–7, 7–11, 13–11
Sharath Kamal
1–3
Chuang Chih-yuan
1–11, 8–11, 12–10, 1–11
Sathiyan Gnanasekaran
1–3
Lin Yun-ju
9–11, 11–4, 9–11, 9–11
Nguyễn Anh Tú
3–0
Wang Chun
11–8, 11–5, 11–3
Nguyễn Đức Tuân
3–0
Cheong Chi Cheng
11–7, 11–7, 11–3
Lê Đình Đức
3–1
Cheong Chi Chon
11–4, 10–12, 11–4, 11–6
Chen Chien-an
3–0
Salahaldin Al-Balooshi
11–8, 11–1, 11–1
Liao Cheng-ting
3–0
Abdulla Al-Balooshi
11–1, 11–7, 11–6
Lee Chia-sheng
3–0
Essa Al-Balooshi
11–3, 11–3, 11–4
Salahaldin Al-Balooshi
0–3
Xiao Zikang
5–11, 9–11, 8–11
Essa Al-Balooshi
0–3
Cheong Chi Cheng
4–11, 11–13, 10–12
Abdulla Al-Balooshi
3–2
Mak Tin Ian
11–7, 10–12, 11–8, 6–11, 11–6
Salahaldin Al-Balooshi
0–3
Cheong Chi Cheng
6–11, 4–11, 9–11
Knockout round
Quarterfinals
Lee Sang-su
2–3
An Ji-song
8–11, 9–11, 11–4, 11–7, 9–11
Jeoung Young-sik
3–0
Pak Sin-hyok
11–7, 14–12, 11–7
Jang Woo-jin
3–0
Ham Yu-song
11–4, 11–7, 11–7
Lee Sang-su
1–3
Pak Sin-hyok
6–11, 7–11, 11–6, 11–13
Jeoung Young-sik
3–1
An Ji-song
8–11, 11–4, 11–6, 11–6
Sathiyan Gnanasekaran
3–0
Jin Ueda
11–9, 11–9, 11–7
Sharath Kamal
3–0
Kenta Matsudaira
11–8, 12–10, 11–8
Harmeet Desai
2–3
Masaki Yoshida
11–9, 12–14, 11–8, 8–11, 4–11
Sathiyan Gnanasekaran
3–1
Kenta Matsudaira
12–10, 6–11, 11–7, 11–4
Semifinals
Lee Sang-su
3–1
Sathiyan Gnanasekaran
9–11, 11–9, 11–3, 11–3
Jeoung Young-sik
3–2
Sharath Kamal
11–9, 11–9, 6–11, 7–11, 11–8
Jang Woo-jin
3–1
Anthony Amalraj
11–5, 11–7, 4–11, 11–7
Final
Non-participating athletes
References
External links
This page was last edited on 17 December 2023, at 22:54