Women's single sculls at the Games of the XXVIII Olympiad | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Medalists | |||||||||||||
| |||||||||||||
Rowing at the 2004 Summer Olympics | ||
---|---|---|
Single sculls | men | women |
Coxless pair | men | women |
Double sculls | men | women |
Lwt double sculls | men | women |
Coxless four | men | |
Quadruple sculls | men | women |
Eight | men | women |
Lwt coxless four | men | |
These are the results of the Women's single sculls competition, one of six events for female competitors in Rowing at the 2004 Summer Olympics in Athens.[1]
YouTube Encyclopedic
-
1/5Views:31 9563 5072 24015 4605 526
-
W1X Women Single Scull Athens Olympics
-
Rowing Women's Quadruple Sculls Finals - UKR GER USA - Highlights | London 2012 Olympics
-
1984 Olympic Games Rowing - Women's Quadruple Sculls
-
1984 Olympic Games Rowing - Men's Single Sculls
-
2000 Olympic Final Women's Quads W4x
Transcription
Heats
24 competitors raced in four heats on August 14. The top boats in each heat advanced to the semifinals, and the remaining boats moved to the repechage.
- SF denotes qualification to semifinal
- R denotes qualification to repechage
Heat 1
Rank | Athlete Name | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Katrin Rutschow-Stomporowski | Germany | 7:35.20 | SF |
2 | Carolina Lüthi | Switzerland | 7:49.88 | R |
3 | Femke Dekker | Netherlands | 7:55.50 | R |
4 | Rocio Rivarola | Paraguay | 8:03.85 | R |
5 | Lee Yun-hui | South Korea | 8:04.48 | R |
6 | Doaa Moussa | Egypt | 8:26.87 | R |
Heat 2
Rank | Athlete Name | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Miroslava Knapková | Czech Republic | 7:25.23 | SF |
2 | Sonia Waddell | New Zealand | 7:36.15 | R |
3 | Soraya Jadué | Chile | 7:58.28 | R |
4 | Analía Marín | Argentina | 8:01.56 | R |
5 | Pere Koroba | Indonesia | 8:04.76 | R |
6 | Ibtissem Trimech | Tunisia | 8:15.87 | R |
Heat 3
Rank | Athlete Name | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Ekaterina Karsten | Belarus | 7:45.22 | SF |
2 | Jennifer Devine | United States | 7:55.15 | R |
3 | Mu Suli | China | 7:58.92 | R |
4 | Fabiana Beltrame | Brazil | 8:02.89 | R |
5 | Phuttharaksa Neegree | Thailand | 8:24.03 | R |
6 | Yelena Usarova | Uzbekistan | 8:32.56 | R |
Heat 4
Rank | Athlete Name | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Rumyana Neykova | Bulgaria | 7:35.66 | SF |
2 | Irina Fedotova | Russia | 7:51.71 | R |
3 | Frida Svensson | Sweden | 7:54.29 | R |
4 | Nuria Domínguez | Spain | 7:55.60 | R |
5 | Martha Garcia Mayo | Mexico | 8:07.32 | R |
6 | Chiang Chien-ju | Chinese Taipei | 8:15.86 | R |
Repechages
20 competitors raced in four repechages on August 17. All Competitors advanced to the semi-final.
Repechage 1
Rank | Athlete Name | Country | Time |
---|---|---|---|
1 | Martha Garcia Mayo | Mexico | 7:35.55 |
2 | Soraya Jadué | Chile | 7:37.60 |
3 | Carolina Lüthi | Switzerland | 7:37.90 |
4 | Fabiana Beltrame | Brazil | 7:48.74 |
5 | Doaa Moussa | Egypt | 8:16.57 |
Repechage 2
Rank | Athlete Name | Country | Time |
---|---|---|---|
1 | Sonia Waddell | New Zealand | 7:27.92 |
2 | Nuria Domínguez | Spain | 7:40.31 |
3 | Mu Suli | China | 7:48.09 |
4 | Ibtissem Trimech | Tunisia | 7:56.19 |
5 | Lee Yoon-hui | South Korea | 7:59.53 |
Repechage 3
Rank | Athlete Name | Country | Time |
---|---|---|---|
1 | Frida Svensson | Sweden | 7:35.35 |
2 | Jennifer Devine | United States | 7:25.91 |
3 | Pere Koroba | Indonesia | 7:54.17 |
4 | Rocio Rivarola | Paraguay | 7:57.77 |
5 | Elena Usarova | Uzbekistan | 8:06.11 |
Repechage 4
Rank | Athlete Name | Country | Time |
---|---|---|---|
1 | Irina Fedotova | Russia | 7:35.83 |
2 | Femke Dekker | Netherlands | 7:39.84 |
3 | Chiang Chien-ju | Chinese Taipei | 7:48.36 |
4 | Analia Marin | Argentina | 7:51.94 |
5 | Phuttharaksa Neegree | Thailand | 7:53.52 |
Semifinals
24 competitors raced in the semifinals on August 18, 2004. They were moved forward to finals A-D based on their time.
- FA denotes qualification to Final A.
- FB denotes qualification to Final B
- FC denotes qualification to Final C.
- FD denotes qualification to Final D.
Semifinal 1
Rank | Athlete Name | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Katrin Rutschow-Stomporowski | Germany | 7:35.20 | FA |
2 | Miroslava Knapková | Czech Republic | 7:36.73 | FA |
3 | Nuria Domínguez | Spain | 7:43.59 | FA |
4 | Irina Fedotova | Russia | 7:45.43 | FB |
5 | Frida Svensson | Sweden | 7:53.83 | FB |
6 | Soraya Jadué | Chile | 8:16.21 | FB |
Semifinal 2
Rank | Athlete Name | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Ekaterina Karsten | Belarus | 7:31.91 | FA |
2 | Rumyana Neykova | Bulgaria | 7:32.06 | FA |
3 | Sonia Waddell | New Zealand | 7:42.00 | FA |
4 | Jennifer Devine | United States | 7:53.65 | FB |
5 | Martha Garcia Mayo | Mexico | 8:04.83 | FB |
6 | Femke Dekker | Netherlands | 8:10.76 | FB |
Semifinal 3
Rank | Athlete Name | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Carolina Lüthi | Switzerland | 7:47.33 | FC |
2 | Mu Suli | China | 7:48.54 | FC |
3 | Analia Marin | Argentina | 7:58.07 | FC |
4 | Lee Yoon-hui | South Korea | 8:03.01 | FD |
5 | Rocio Rivarola | Paraguay | 8:05.92 | FD |
6 | Doaa Moussa | Egypt | 8:22.45 | FD |
Semifinal 4
Rank | Athlete Name | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Fabiana Beltrame | Brazil | 8:00.89 | FC |
2 | Chiang Chien-ju | Chinese Taipei | 8:05.71 | FC |
3 | Pere Koroba | Indonesia | 8:09.21 | FC |
4 | Ibtissem Trimech | Tunisia | 8:14.73 | FD |
5 | Phuttharaksa Neegree | Thailand | 8:17.13 | FD |
6 | Elena Usarova | Uzbekistan | 8:34.04 | FD |
Finals
All 24 competitors raced on 19 August 2004 in the Finals.
Final A
Rank | Athlete Name | Country | Time |
---|---|---|---|
Katrin Rutschow-Stomporowski | Germany | 7:18.12 | |
Ekaterina Karsten | Belarus | 7:22.04 | |
Rumyana Neykova | Bulgaria | 7:23.10 | |
4 | Miroslava Knapková | Czech Republic | 7:25.14 |
5 | Sonia Waddell | New Zealand | 7:31.66 |
6 | Nuria Domínguez | Spain | 7:49.11 |
Final B
Rank | Athlete Name | Country | Time |
---|---|---|---|
1 | Irina Fedotova | Russia | 7:29.04 |
2 | Frida Svensson | Sweden | 7:32.02 |
3 | Jennifer Devine | United States | 7:33.69 |
4 | Femke Dekker | Netherlands | 7:39.15 |
5 | Soraya Jadué | Chile | 7:42.76 |
6 | Martha Garcia Mayo | Mexico | 7:43.44 |
Final C
Rank | Athlete Name | Country | Time |
---|---|---|---|
1 | Mu Suli | China | 7:39.64 |
2 | Fabiana Beltrame | Brazil | 7:43.38 |
3 | Carolina Lüthi | Switzerland | 7:44.11 |
4 | Pere Koroba | Indonesia | 7:47.92 |
5 | Chiang Chien-ju | Chinese Taipei | 7:49.13 |
6 | Analia Marin | Argentina | DNF |
Final D
Rank | Athlete Name | Country | Time |
---|---|---|---|
1 | Ibtissem Trimech | Tunisia | 7:51.21 |
2 | Lee Yoon-hui | South Korea | 7:53.33 |
3 | Rocio Rivarola | Paraguay | 7:57.36 |
4 | Phuttharaksa Neegree | Thailand | 8:00.44 |
5 | Elena Usarova | Uzbekistan | 8:09.92 |
6 | Doaa Moussa | Egypt | 8:34.80 |
References
- ^ "Rowing at the 2004 Athens Summer Games: Women's Single Sculls". Sports Reference. Archived from the original on 18 April 2020. Retrieved 27 September 2018.