Medal
Name
Sport
Event
Gold
Federico MusolesiMauro Nespoli Alessandro Paoli
Archery
Men's team recurve
Gold
Elisa Roner
Archery
Women's individual compound
Gold
Giorgio Minisini Lucrezia Ruggiero
Artistic Swimming
Mixed duet technical routine
Gold
Italy
Athletics
First Division
Gold
Samuele Ceccarelli
Athletics
Men's 100 m
Gold
Alessandro Sibilio
Athletics
Men's 400 m hurdles
Gold
Gianmarco Tamberi
Athletics
Men's high jump
Gold
Tobia Bocchi
Athletics
Men's triple jump
Gold
Zane Weir
Athletics
Men's shot put
Gold
Sara Fantini
Athletics
Women's hammer throw
Gold
Aziz Abbes Mouhiidine
Boxing
Men's heavyweight (92 kg)
Gold
Carlo Tacchini Gabriele Casadei
Canoe Sprint
Men's C-2 500 metres
Gold
Chiara Pellacani
Diving
Women's 3 metre springboard
Gold
Chiara Pellacani Matteo Santoro
Diving
Mixed synchronized 3 metre springboard
Gold
Alessio Foconi Daniele Garozzo Filippo MacchiTommaso Marini
Fencing
Men's team foil
Gold
Martina Batini Martina Favaretto Francesca Palumbo Alice Volpi
Fencing
Women's team foil
Gold
Gabriele Lanzilao
Kickboxing
Men's pointfighting -63 kg
Gold
Ivan Penzo
Kickboxing
Men's light contact -63 kg
Gold
Federica Trovalusci
Kickboxing
Women's pointfighting -50 kg
Gold
Francesca Ceci
Kickboxing
Women's pointfighting -60 kg
Gold
Domenica Angelino
Kickboxing
Women's pointfighting -70 kg
Gold
Luna Mendy
Kickboxing
Women's light contact -60 kg
Gold
Giorgio Malan
Modern pentathlon
Men's individual
Gold
Alice Sotero
Modern pentathlon
Women's individual
Gold
Carolina OrsiGiorgia Marchetti
Padel
Women's doubles
Gold
Danilo Sollazzo
Shooting
Men's 10 metre air rifle
Gold
Mauro De Filippis
Shooting
Men's trap
Gold
Martina Bartolomei
Shooting
Women's skeet
Gold
Jessica Rossi
Shooting
Women's trap
Gold
Martina Bartolomei Chiara Di Marziantonio Simona Scocchetti
Shooting
Women's team skeet
Gold
Giulia GrassiaJessica Rossi Silvana Stanco
Shooting
Women's team trap
Gold
Paolo Monna Sara Costantino
Shooting
Mixed team 10 metre air pistol
Gold
Gabriele Rossetti Simona Scocchetti
Shooting
Mixed team skeet
Gold
Giovanni Pellielo Jessica Rossi
Shooting
Mixed team trap
Gold
Dennis Baretta
Taekwondo
Men's 63 kg
Silver
Marco Bruno
Archery
Men's individual compound
Silver
Giorgio Minisini Lucrezia Ruggiero
Artistic Swimming
Mixed duet free routine
Silver
Linda Cerruti Marta Iacoacci Sofia MastroianniEnrica Piccoli Lucrezia Ruggiero Isotta Sportelli Giulia VerniceFrancesca Zunino Carmen RocchinoGiorgio Minisini
Artistic Swimming
Team technical routine
Silver
Linda Cerruti Marta Iacoacci Sofia MastroianniGiorgio Minisini Enrica Piccoli Lucrezia Ruggiero Isotta SportelliFrancesca Zunino Carmen Rocchino Giulia Vernice
Artistic Swimming
Team free routine
Silver
Lorenzo Patta Samuele Ceccarelli Marco RicciFilippo Tortu
Athletics
Men's 4 x 100 m
Silver
Mattia Furlani
Athletics
Men's long jump
Silver
Nadia Battocletti
Athletics
Women's 5000 m
Silver
Ayomide Folorunso
Athletics
Women's 400 m hurdles
Silver
Daisy Osakue
Athletics
Women's discus throw
Silver
Italy national beach soccer team Sebastiano Paterniti Alessandro Miceli Gianmarco Genovali Fabio Sciacca Tommaso Fazzini Emmanuele Zurlo Marco Giordani Luca Bertacca Samuele Sassari Alessandro Remedi Ovidio Alla Leandro Casapieri
Beach soccer
Men's tournament
Silver
Lorenzo Marsaglia Giovanni Tocci
Diving
Men's synchronized 3 metre springboard
Silver
Riccardo Giovannini Eduard Timbretti Gugiu
Diving
Men's synchronized 10 metre platform
Silver
Sarah Jodoin Di Maria Lorenzo Marsaglia Chiara Pellacani Eduard Timbretti Gugiu
Diving
Team event
Silver
Luca Curatoli Michele Gallo Matteo NeriLuigi Samele
Fencing
Men's team sabre
Silver
Martina Criscio Rossella Gregorio Chiara Mormile Eloisa Passaro
Fencing
Women's team sabre
Silver
Daniele De Vivo
Karate
Men's kumite 75 kg
Silver
Erminia Perfetto
Karate
Women's kumite 50 kg
Silver
Clio Ferracuti
Karate
Women's kumite +68 kg
Silver
Damiano Tramontana
Kickboxing
Men's full contact -63.5 kg
Silver
Nicole Perona
Kickboxing
Women's full contact -52 kg
Silver
Enrico Pellegrino Pellegri
Muaythai
Men's 91 kg
Silver
Marco Cassetta Giulia Sussarello
Padel
Mixed doubles
Silver
Tammaro Cassandro Gabriele Rossetti Elia Sdruccioli
Shooting
Men's team skeet
Silver
Giorgio Tomatis
Sport climbing
Men's lead
Silver
Giulia Medici
Sport climbing
Women's bouldering
Silver
Sofia Zampetti
Taekwondo
Women's 46 kg
Bronze
Chiara Rebagliati
Archery
Women's individual recurve
Bronze
Tatiana Andreoli Lucilla Boari Chiara Rebagliati
Archery
Women's team recurve
Bronze
Marco Bruno Elisa Roner
Archery
Mixed team compound
Bronze
Linda Cerruti Marta Iacoacci Sofia MastroianniGiorgio Minisini Enrica Piccoli Carmen Rocchino Isotta SportelliFrancesca Zunino Lucrezia Ruggiero Giulia Vernice
Artistic Swimming
Team acrobatic routine
Bronze
Yemaneberhan Crippa
Athletics
Men's 5000 m
Bronze
Larissa Iapichino
Athletics
Women's long jump
Bronze
Ottavia Cestonaro
Athletics
Women's triple jump
Bronze
Federico Serra
Boxing
Men's flyweight (51 kg)
Bronze
Salvatore Cavallaro
Boxing
Men's light heavyweight (80 kg)
Bronze
Giordana Sorrentino
Boxing
Women's light flyweight (50 kg)
Bronze
Irma Testa
Boxing
Women's featherweight (57 kg)
Bronze
Stefanie Horn
Canoe Slalom
Women's kayak Cross
Bronze
Luca Braidot
Cycling
Men's cross-country
Bronze
Lorenzo Marsaglia
Diving
Men's 1 metre springboard
Bronze
Riccardo Giovannini
Diving
Men's 10 metre platform
Bronze
Sarah Jodoin Di Maria
Diving
Women's 10 metre platform
Bronze
Elena Bertocchi Chiara Pellacani
Diving
Women's synchronized 3 metre springboard
Bronze
Sarah Jodoin Di Maria Eduard Timbretti Gugiu
Diving
Mixed synchronized 10 metre platform
Bronze
Gabriele Cimini Davide Di Veroli Andrea Santarelli Federico Vismara
Fencing
Men's team épée
Bronze
Rossella Fiamingo Federica Isola Mara Navarria Alberta Santuccio
Fencing
Women's team épée
Bronze
Eloisa Passaro
Fencing
Women's sabre
Bronze
Judo
Mixed team
Bronze
Mattia Busato
Karate
Men's individual kata
Bronze
Angelo Crescenzo
Karate
Men's kumite 60 kg
Bronze
Michele Martina
Karate
Men's kumite 84 kg
Bronze
Alessandra Mangiacapra
Karate
Women's kumite 61 kg
Bronze
Edoardo Bagarello
Kickboxing
Men's pointfighting -74 kg
Bronze
Riccardo Albanese
Kickboxing
Men's pointfighting -84 kg
Bronze
Matteo Cicinelli Giorgio Malan Roberto Micheli
Modern pentathlon
Men's team
Bronze
Chiara Pappacena Giulia Sussarello
Padel
Women's doubles
Bronze
Paolo Monna
Shooting
Men's 10 metre air pistol
Bronze
Federico Nilo MaldiniPaolo Monna Massimo Spinella
Shooting
Men's team 10 metre air pistol
Bronze
Riccardo Mazzetti Andrea Morassut Massimo Spinella
Shooting
Men's team 25 metre rapid fire pistol
Bronze
Sara Costantino Chiara Giancamilli Maria Varricchio
Shooting
Women's team 10 metre air pistol
Bronze
Dennis SollazzoSofia Ceccarello
Shooting
Mixed team 10 metre air rifle
Bronze
Mauro De Filippis Giulia Grassia
Shooting
Mixed team trap
Bronze
Beatrice Colli
Sport climbing
Women's speed
Bronze
Andrea Conti
Taekwondo
Men's 54 kg
Bronze
Natalia D'Angelo
Taekwondo
Women's 67 kg